WRIGLEY Doopsgezind weeshuis bestaat 300 jaar. Een historische plek: de Blinkert. WOENSDAG 18 APRIL 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 6 STADSNIEUWS. Herinneringen uit vervlogen tijden. DE HUIDIGE REGENTEN Van links naar rechts: Mr. J. Deenik, vader J. Bolkestein (staande), M. Lugt, P. H. Craandijk en J. C. Dirks. Receptie op 1 Mei. Op 1 Mei zal het 300 jaar geleden zijn dat het eerste Doopsgezinde weeshuis te Haarlem werd gesticht. Dit eerste weeshuis was gele gen aan het Klein Heiligland en nog duidt een steen in den voorgevel van een huis naast het Blokshofje met het opschrift „Oude Weeshuis der Doopsgezinden" de plaats aan waar het vermoedelijk heeft gestaan. In den achtergevel van dit huis was een steen met het opschrift: .Die de weesen spijst, die spijst den Heer 1634". Deze steen bevindt zich nu in den achtergevel van het huidige weeshuis. Op die plaats bevond zich gedurende 240 Jaar een Doopsgezind weeshuis en in 1874 werd het verplaatst naar den Kleinen Hout weg, waar het nu nog is gevestigd en waar het tegenwoordige college Dinsdag 1 Mei des middags zal recipieeren. Er is een beperkt aantal gedenkboeken ver schenen. waarin de geschiedenis der wees huizen op uitvoerige wijze wordt behandeld en waarin duidelijk uitkomt hoe vroeger m Haarlem verschillende weeshuizen voor doopsgezinden hebben bestaan, omdat er immers verschillende doopsgezinde ge meenten zijn geweest, die zich dan weer vereenigden en dan weer splitsten. Van 1675 waren er zelfs drie. later twee tot het jaar der vereeniging: 1784. Wij putten uit dit gedenkboek, dat samen gesteld is door een der tegenwoordige regen ten, den heer J. C. Dirks o.a. het volgende: Het weeshuis op het Klein Heiligland naast het Blokshofje behoorde van 16341685 tot de Vlaamsche gemeente van den Blok op het Klein Heiligland, na 1638 de Vlaamsche, Friesche enHoogduitsche gemeente, van 1685- 1747 tot de Vlaamsche en Friesche gemeente of gemeente van den Vlaamschen Blok in de Kruisstraat, van 17471784 tot de Vlaamsche, Friesche en Hoogauitsche gemeente van den Blok op het Klein Heilig land en van 1784 1874 tot de Vereenigde Doopsgezinde ge meente Het weeshuis op het Klein Heiligland na bij de Vest was van 16751784 van de Vlaam sche en Waterlandsche gemeente in de Peu zelaarsteeg. Het weeshuis in de Ravelingesteeg was van 16831704 van de Vlaamsche en Hoogduit- sche gemeente of gemeente van den Blok op het Klein Heiligland. Het weeshuis in de Frankestraat was van 17041747 van de Vlaamsche en Hoogduit- sche gemeente of gemeente van den Blok op het Klein Heiligland. Het weeshuis aan den Kleinen Houtweg (het tegenwoordige dus) is sedert 1784 van de Vereenigde Doopsgezinde gemeente. Bij zondere gebeurtenissen zijn sedert 1874 niet voorgevallen. In 1874 waren er zestien wee zen in het huis en vijf elders. In December 1933 waren er tien weezen in huis en een el ders. Het 250-jarig bestaan op 1 Mei 1884 werd feestelijk herdacht. Regent A. L. Dyserinck hield een rede en allen kregen een geschenk. Vermeld zij dat de besturen altijd alles in het werk hebben gesteld om hun pupillen een goede plaats in de maatschappij te ver schaffer en dat zij daar nagenoeg altijd in zijn Met den Grooten Kerkeraad was steeds een nauwe samenwerking, evenals met de be stuurders van andere instellingen der ge meente. Besluiten werden door regentessen en regenten bijna immer met algemeene stemmen genomen, uitgezonderd in 1892 toen de beschikbaarstelling van een kapitaal ter stichting eener tweede Doopsgezinde school aan de orde kwam, waarbij twee regenten, die zich hiertegen verzetten, meenden dat de kerkeraad onbevoegd was hiervoor machti ging te verleenen. De Koningin-Moeder heeft het weeshuis van vijfden Juli 1915 bezocht en in de an nalen neemt dit bezoek een belangrijke plaats in. Omtrent de aanvulling van de vacatures in het college van regenten is enkele jaren geleden een regeling getroffen met den groo ten kerkeraad die de benoeming zal doen uit een bindende voordracht van twee per sonen. Bekend is dat het ..Rusthuis Spaar en Hout" eveneens door de regenten is ge sticht ten behoeve van ouden van dagen, speciaal voor Doopsgezinden. Het huis biedt plaats aan vijftig personen en is steeds ge heel bezet. 18 Mei 1930 werd het officieel ge opend. De heer Vincent Loosjes. de derde uit zijn geslacht dat reeds van 1816 deel uit maakt van het college van regenten, en die in 1931 overleed, wordt in dit boek herdacht, als de vier en twintigste regent die zijn zil veren jubileum als zoodanig vierde en daarna nog bijna zes jaar regent is geweest. Het zal 't huidige regenten college zeker niet aan belangstelling ontbreken, bij de viering van het derde eeuwfeest op 1 Mei! GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: C. Verdam, 2e Zuid- polderstraat 34, autoband: A. Quist, Delftstr. 25, autoped: Bureau van Politie. Smedestraat, armband: handschoen; tasch m. i.; L. Spie renburg, Thomsonlaan 39, ceintuur: M. Bak ker. Ramplaan 102, ceintuur; J. C. v. d. Zwet, Leliestraat 7c, duif; W. de Jong, Zuid Brou wersstraat 16, hond; Kennel Haerlem, Regen- tesselaan 42, honden; Katten; Kennel Fauna, Parklaan, hond; Dekker, Generaal Cronjé- straat 10, handschoenen; B. v. Zomeren, Leid- schelpenl8 rd., kat; M. Vischbeen, Kamper straat 7, portemonnaie m. i.; M. Koelemeijer, Schreveliusstraat 35, portefeuille m. i.; J. Bijs ter, Boogstraat 8, hondenpenning; D. Deun, Pijlslaan 23, portemonnaie m. i.; W. C. Laven, Vrouwenhekstraat 24, rijwielbelastingplaatje; A. Caland, Vooruitgangstraat 11, id.; H. v. Brummelen, Harmenjasstraat 24, schroeven draaier; L. v. d. Putte, Stuyvesantstraat 29, idem: T. Verkerk, Harmenjansweg 71, schoen: Glaser, Van Nesstraat 18, jas; J. J. Vrijer, Am- sterdamschevaart 104, zonnescherm. „DAAR KAN JE PLEZIER VAN HEBBEN". Zaterdagavond 21 April geeft H. M. T. V. Les Bohèmes in de zaal van H.K.B. aan de Tempeliersstraat een feestavond. Opgevoerd zal worden de revue „Daar kan je plezier van hebben". Een bal besluit den avond. DE TEGENWOORDIGE REGENTESSEN. Van links naar rechts: C. J. H. Wijsman—Roelants, moeder E. J. Bolkestein—Jongens (staande), J. A. G. Menalda van SchouwenburgVan Gilse, J. W. M. Maarschalk—Van Coppenaal en A. Binnerts—Van Calcar. WRIGIEY'S KAUWGOM IN DE MOND IS IEKKER EN GEZOND! (Adv. Ingez. Med.) JUBILEUMCONCERT „EBEN HAëZER". Ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan gaf de Christelijke Zangvereeniging „Eben Haëzer" Dinsdagavond in de Broeder kerk aan de Parklaan onder leiding van den directeur den heer J. F. Snoeks een jubileumconcert, waarvoor groote belangstelling bestond. De uitvoering werd op de gebruikelijke wijze geopend, waarna Ds. C. J. van Paassen een korte rede hield. Hij herinnerde er aan, dat deze zangvereeniging natuurlijk in haar bestaan ook ups and downs gehad heeft, maar zij ls toch kunnen blijven bestaan en is reeds velen tot zegen geweest. De direc teur is ook gebleven; hij is nog altijd dezelf de bescheiden man, bij wien de leiding van deze vereeniging in goede handen ls. Het is zei spreker niet de bedoeling van „Eben Haëzer" om hooge kunst te brengen; haar werk heeft een evangeliseerend karakter en dit zal zoo blijven. Spreker hoopte dat God dit mooie en welluidende werk zou zegenen. Hij riep een speciaal woord van welkom toe aan de heeren Willem Snoeks uit Bussum (tenor) en Valentijn Schoonderbeek. en hoopte tenslotte, dat allen een aangenamen avond zouden hebben. Die wensch is zeer zeker in vervulling ge gaan. want wat ten gehoore gebracht werd, had een dankbaar applaus tot resultaat. Het moge misschien waar zijn, dat geen eerste klas kunst geboden werd, maar de verschil lende nummers, die het koor zong, gaven toch blijk, dat er onder de bezielende leiding van den heer Snoeks naar gestreefd wordt om iets goeds ten gehoore te brengen. Reeds het eerste nummer, het ..Eben Haë- zerlied" van Jac. Zwaan, werd pittig en voor al zuiver gezongen, evenals „Toewijding" van C. H. Velthuis. De tenorzanger Willem Snoeks gaf zeer ze ker schoone kunst te genieten. Met zijn tot in de hoogste tonen uitstekend beheerschte stem zong hij eenige liederen, waarbij hij op bescheiden, maar zeer muzikale wijze door den heer Schoonderbeek op het orgel bege leid werd. Ook diens solo vond veel waar deering. Dank zij de aangename afwisseling in het programma kan geconstateerd worden, dat .Eben Haëzer" haar derde lustrum op een al leszins waardige wijze gevierd heeft. HET ZANDZUIGEN IN DE MOOIE HEL. EEN WAARSCHUWING AAN ZEILERS. Naar aanleiding van het stukje over het zandzuigen in de Mooie Hel in ons nummer van Donderdag j.l. wordt ons medegedeeld, dat Maandag een andere combinatie weer met zandzuigen begonnen is. Tevens maakt men er ons opmerkzaam op, dat tusschen het eilandje en Spaarndam nog altijd een dam ligt, ontstaan doordat de ge meente Haarlem hier vroeger „zinkbaar" vuil mocht storten. Deze rug kan nog altijd ge vaarlijk zijn voor zeilers. FAILLISSEMENTEN. De Arrondissements-Rechtbank te Haar lem heeft op 17 April 1934 de navolgende faillissementen uitgesproken: J. Loon, grossier in papierwaren, te IJmui- den, Kanaalstraat 100. Curator Mr. A. W. Hellema te IJmuiden. F. H. Jansen, handelaar in winkelinstal laties. te Haarlem. Marnixstraat 99. Curator Mr. B. E. van Tijn te Haarlem. J. van Winterswijk, handelende onder de firma Conservenfabriek „Hollandia" te Haar lem, Brouwerskade 77. Curator Mevr. de Wed. Mr. Dr. Schutte Struyck te Haarlem. G. Siepel, vroeger garagehouder, te Haar lem, Spiegelstraat 16r. Curator Mr. K. A. F. J. Pliester te Haarlem. N.V. Gebr. Tegelaar (met intrekking der verleende surséance) gevestigd te Lisse. Curator Mr. C. Blankevoort te Haarlem. Rechter-Commissaris: Mr. M. A. van Rijn van Alkemade Geëindigd wegens het verbindend worden der uitdeelingslijst werden: J. Bakker, wonende te Aalsmeer. Curator Mr. A. van Leyenhorst. A. Th. Kroone, wonende te Heemstede. Curator Mr. M. A. van Eek, te Haarlem Opgeheven werden de navolgende faillis sementen wegens gebrek aan actief: Joh. Bos. kapper, wonende te Wormerveer. Curator Mr. Julius Hoog te Haarlem. J. J. Vermeulen, melkslijter. wonende te Haarlem. Curator Mr. Dr. F. A. Bijvoet, te Haarlem. Eens 60 meter hoog. Nu „afgetrapt" Op school wordt geleerd, dat de duinen onder Haarlem en onder Schoorl het hoogst zijn: 60 Meter. Dat is de Blinkert achter Kraantjelek werkelijk ook geweest, maar dat dit nu niet meer zoo is, ziet ieder dadelijk. De Blinkert was 60 Meter hoog, een eeuw. of drie geleden nog, maar die hoogte vermin derde tot die van een dorpstoren. Oorzaak: aftrapping. Die aftrapping was geen opzet, maar gevolg van de honderddui zend voeten, die er in al die jaren tegenop geklauterd zijn en daarna afstoven. Begin nende plantengroei met wortelvorming werd daardoor telkens gestuit. Het duinzand stoof en vloeide weg door wind en water en misschien even veel kwam direct aan den voet terecht. Dat vormde een onvrijwillige terrein ophooging rondom. Kijk maar eens in den theetuin. Wat kan er nu tegen zijn, die ongewenschte zandstorting op te ruimen? Zeer zeker zal dat een poos hel pen, maar de plaag blijft tot de Blinkert heelemaal is afgetrapt, óf dat de theetuin weg is, óf totdat men slechts eenige reepen met treden aanlegt en de rest gaat beplanten maar dan is de attractie meteen weg. Wij gaan terug naar den tijd, dat er geen Kraantjelek bestond en wel naai' het begin van de 14e eeuw. Graaf Floris is dood, ook zijn zoon en een vreemde, de Hertog van Henegouwen, gehuwd met Graaf Floris' zus ter, wordt landsheer. Maar meteen is het lage land aan de zee een gewilde prooi voor andere vreemdelingen, die ook die lage landen aan de zee tot hun bezitting willen maken. Dan verrijst voor onzen geest het beeld van Witte van Haamstede, zoon van Graaf Floris. De Vlamingen door hun overwinning in den Sporenslag bezield met een geestdrift, die tot overmoed neigde, vestigden het oog op Hol land en Zeeland. Die overmoed werd onweer staanbaar en zoo begon de invasie in deze landen, hier en daar met behulp van land- genooten. Jan van Renesse bijv. was een vijand van eigen land geworden. Hij vereenig de zich met de Brabanders. Zoo konden de verbonden vijanden in slechts enkele dagen Holland en Utrecht gedeeltelijk onder den voet loopen. Slechts vier kasteelen in Utrecht hielden de verbonden vijanden buiten de poorten, zoo ook Haarlem. Zij allen hoopten nog op onderstand van de wettige lands- heeren. Bisschop Guy van Avennes bevond MARKTNIEUWS PURMEREND, 17 April 1934. Kaas. Aanvoer 26 stapels kleine, f 18,50 a f 19 per 50 K.G. Boter. Aanvoer 1775 K.G., prijs f 1,30 a f 1,50 p K.G. Vee. 1972 runderen, waaronder zijn 250 vette en 50 stieren. 9 Paarden f 60 a f 120 per stuk. 55 Vette kalveren f 0,40 a f 0,60 per K.G. 957 nuchtere dito, f 3 a f 14 per stuk. 269 Vette varkens f 0,32 a f 0,35 per K.G. 66 magere dito, f 13 a f 20 per stuk. 258 biggen f7 a f 12 per stuk. 588 schapen f 8 a f 26 per stuk. Kuikens f 0,92 a f 2,75 per stuk. Eieren kip-, per 100 stuks f 2 a f 2,80 DE HUIZEN VAN „PATRIMONIUM". EEN VERGADERING VAN BEWONERS. Gisteravond is in het gebouw van de Haar- lemsche Jongemannen vereeniging in de Lange Margarethastraat een vergadering gehouden v^n bewoners van huizen der woningstichting „Patrimonium". De bijeenkomst, welke zeer druk bezocht was ook waren enkele raads leden aanwezig was belegd door een voor- loopig comité, bestaande uit de heeren E. de Wolf en H. M. Kruijt. Eerstgenoemde gaf een uiteenzetting van verschillende grieven en van de oorzaken, welke tot de bijeenroeping had den geleid. Hierbij lichtte hij de vier agenda punten, waarover voornamelijk zou worden gesproken toe; 1. Restitutie van teveel betaal de leidinghuur a f 0.60 per week: 2. Bespoe diging van huurverlaging; 3. Voorkoming van verschil in huurverlaging en 4. Rentevergoe ding der waarborgsommen. Bij de uitvoerige besprekingen, welke hier op volgden, werd critiek op verschillende maatregelen der woningstichting geuit en wer den tal van bezwaren en grieven naar voren gebracht. Tenslotte werd besloten een comité te benoemen, dat de verschillende kwesties met het stichtingsbestuur zal bespreken, ter wijl een motie betreffende de restitutie van de teveel betaalde leidinghuur werd aangenomen. In dit comité werden benoemd de heeren: E. de Wolf; I-I. M. Kruijt; G. N. Leenders; J. H. Zeldenrijk en A. Markus. De vergadering sprak den wensch uit, dat het comité de verschillende zaken met kracht zal aanvatten, opdat min gewenschte toe standen zoo spoedig mogelijk de wereld uit geholpen worden. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, xvordt de kopij den inzender niet teruggegeven. KEURING VAN CLAXONS VOORGESTELD. Geachte Redactie, Met belangstelling las ik het voornemen der politie om een rem-week te organiseeren waarin de auto's op de deugdelijkheid der rem men zullen worden gecontroleerd. Zou het niet mogelijk zijn hierop een keuring op de geluids-instrumenten te doen volgen Zooals Zaterdagnacht om 3 uur de stad uit haar rust werd opgeschrikt door het overdreven toeteren van enkele chauffeurs op hoorns, die een onnoodig sterk geluid geven, gaat toch alle perken te buiten Er zijn chauffeurs, die er een sadistisch ge noegen ln schijnen te scheppen om de bur gerij 's nachts uit haar slaap te doen opschrik ken. Er is speciaal één soort toeter, die zoo n doordringend sterk geluid geeft, dat indien er 's nachts bij het station op getoeterd wordt, het bij de Houtbrug nog te hooren is. Waarom wordt een dergelijk alarm-instrument niet ver boden, en waarom wordt aan een enkeling de macht gelaten om de nachtrust van de halve burgerij te verstoren? Met beleefden dank voor de plaatsing, Een uit velen. HAARLEM. 16 April 1934. zich in Vlaamsche macht, Graaf Jan II lag ziek in Henegouwen, terwijl Jonker Willem te Zierikzee zoo goed als ingesloten was. De Haarlemmers waren weinig standvastig. Alles rondom zich in Vlaamsche macht ziende, spraken zij al van overgave. De plotselinge verschijning van een helfdhaftig man zou de onvastheid spoedig veranderen. Witte van Haamstede, in Mei 1304 te Zierik zee tot ridder geslagen, bleef de zijde van Jonker Willem houden. In Zierikzee was men ongerust over wat in Holland kon gebeuren, misschien reeds gebeurd was en men wou poolshoogte nemen. Met één enkel scheepje en slechts met weinig volk zeilde Witte in het nachtelijk uur uit om Zandvoort op te zoeken. Daar gekomen in den vroegen mor gen van 21 April, haastte hij zich aan wal en vernam hoe hopeloos het in den omtrek gesteld was en hoe Haarlem op het punt stond zich over te geven. Met zijn weinige mannen en zijn Zeeuwsche tongval waande men hem eerst een Vlaming. Nadat hij met de Zand- voorters had gepraat bleek hem al spoedig de stemming. Ieder gaf terstond aan zijn op roep gehoor en alle Zandvoorters trokken met hem mee naar 't Visscherspad en den Blin kert. Nauwelijks hadden de Haarlemmers de tijding vernomen, of hoewel het Zondag was, stroomden zij bij menigten de stad uit naar de duinen en naar den Blinkert. Zonder uitstel trok Haamstede naar Haar lem en zond van daar zijn boden door gansch Holland. Het was voormiddag, toen deze afgezonde nen vertrokken en reeds den anderen dag kwam er antwoord. Van verre en nabij stroomde het samen rondom Haamstede's banier Zoo was er spoedig een groote leger schaar of Witte heen. Op de heirbaan naar Leiden, tusschen Heemstede en Bennebroek stiet hij op een aanrukkende afdeeling van het Vlaamsche leger. We kennen den afloop. Honderden sneuvel den. velen ontsnapten nog langs het Man pad -door Holland's duinen. Binnen veertien dagen waren alle Vlamingen met hun helpers uit Holland, Zeeland en Utrecht verdwenen. Iedere Haarlemmer kent natuurlijk het ge- denkteeken ter herinnering aan dit feit door Professor David Jacob van Lennep in 1827 aan het Manpad opgericht. Ons is en blijft het aangenaamst de aan blik op een zomerschen dag. als een bijna on afgebroken rij van auto's, fietsers en wande laars langs den voet van den Blinkert trekt en tientallen kinderen juichend klauterpar- tijen ondernemen en anderen thee of biertje stil genieten onder de groene boomen. REMMEN TRAMS NIET SNEL GENOEG? Eenige dagen geleden merkte een onzer lezers op dat z.i. het remvermogen van de trams, speciaal dat van lijn 4 onvoldoende was en haalde enkele voorbeelden daarvan aan. Wij hebben den directeur van de N. Z. H. om inlichtingen gevraagd, die ons zeide dat het natuurlijk niet uitgesloten was dat een tram eens te lang noodig had om te remmen doch dat men niet mag genera1/"-eren en dat het bovendien voor een leek niet gemak kelijk is te constateeren, hoe lang een tram wagen noodig heeft tot stilstand te komen. Ten slotte voegde hij eraan toe dat de trams zoo noodig met behulp van een electrische kortsluitrem de remafstand voor ongeveer 30 pet. kunnen bekorten. Naar aanleiding van deze uitspraak schrijft de inzender dat hij geen leek is. daar hij jarenlang afdeelingschef is geweest bij een groot trambedrijf. Voorts meent hij dat het levensgevaarlijk is als in het Haarlemsch wagenpark slechts drie of vier wagens zou den zijn met een onvoldoend remvermogen. Over de electrische rem zegt de inzender dat deze bij verschillende aanrijdingen waar van de gevolgen gelukkig niet ernstig waren, niet is gebruikt. Hij blijft bij zijn meening dat het hoogst noodzakelijk is dat de overheid onmiddellijk een streng onderzoek instelt, omdat z.i. het gevaar voor ernstige ongelukken niet denk beeldig is. Wij verzochten Ir. W. J. Burgersdijk zijn meening hierover nogmaals te kennen te wil len geven: Als het trammaterieel (geen wagen uitge zonderd) dienstdoende op lijn 4 voldoet aan de Rijksvoorschriften en staat voortdurend onder controle van het Rijkstoezicht op de Spoorwegen. Het onderhoud der tramrijtuigen en toe zicht op de mechanische onderdeelen vol doet bij een Maatschappij als de N.Z.H. aan zeer hooge eischen. Reden voor een onderzoek naar de toelaat baarheid of eventueele verbetering van deze tramrijtuigen zal dus bij het Rijkstoezicht niet bestaan, te eerder niet nu binnenkort deze tramrijtuigen door bussen vervangen zullen worden. STILLE RONDGANG ALS VREDESBETOOGING. „Een nieuwe oorlog, geholpen door de nieu we techniek dat zal in waarheid zijn, de on dergang van onze beschaving". Deze uit spraak las ik in het boek van mevr. Riemens- Reurslag: „Nieuwe zakelijkheid in opvoe ding". Wij allen weten dat deze uitspraak juist is. En tochgaan wij rustig onzen gang. Wij moeders hebben het zoo erg druk met de vele. kleine, dagelijksche zorgen, het lijkt wel of we geen tijd hebben ons bezig te hou den met het gevaar dat ln de toekomst dreigt. Wat helpt het ons of we „met trots en blijd schap" onze jongens groot brengen, als ze straks opgeroepen worden om deel te nemen aan die hel. die oorlog heet. Terwijl ik dit alles overdenk bereikt me een oproep van den Alg. Ned. Vrouwen Vre debond tot een ..stille rondgang". Gelukkig! Er zijn vrouwen die zich niet rustig kunnen neerleggen bij de gedachten: „Wij kunnen toch niets bereiken". Neen, alleen niet, doch wel zooals in die oproep staat, als alle vrou wen zich vereenigen, want: „eendracht maakt macht". Wellicht bereikt u een dezer dagen ook zoo'n biljet betreffende dezen stillen rond gang. Bestudeer dit dan eens goed en vraag u af: „Kan ik óók meehelpen die te doen sla gen?" En dat kunt u ten eerste door deel te ne men en ten tweede door deze actie geldelijk te steunen. Laten wij vrouwen en moeders toonen dat wij het geweld niet meer aanvaarden pn niet rusten vóór bereikt is. wat jaren geleden een vrouw. Bertha v. Suttner, als een noodkreet de wereld inzond: „De Wapens Neder". EEN MOEDER.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10