DE BILT HAV-BANK DE PENSIOENWET HERZIEN. BELEGGINGSTARIEF DE NIJENRODE-ZAAK, WOENSDAG 18 APRIL 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 2 STA TEN-GENERAAL TWEEDE KAMER Interpellaties op komst. Het salaris der ongehuwden. Wetsontwerp betreffende tariefswijzigingen op korten termijn aangesneden. 17 April. De Kamer is weer aan den arbeid en er wachten belangrijke ontwerpen op een be slissing. Op de agenda, die vastgesteld is. ko men echter de wijzigingen van de Winkel sluitingswet niet voor, hoewel deze oorspron kelijk ook op de agenda sonden. Doch nu het aftreden van Minister Verschuur in de lucht hangt, zijn de wijzigingen der Winkelslui tingswet blijkbaar daarom van de agenda af gehouden. Mogelijk komt er echter spoedig wel een oplossing. De Kamer krijgt morgen te beslissen over twee interpellatie-aanvragen, nl. één van den heer Vliegen (S. D.) over de uitleiding van de 4 Duitschers te Laren (N.-H.) en de toepassing van het vreemdelingenrecht daar bij. En daarbij een verzoek van den heer Ku- pers IS. D.) die een oorspronkelijk verzoek zoo uitbreidde, dat hij nu interpelleeren wil over: lo. de steunverlaging in Twente; 2o. de verlaging der loonen in de werkverschaffing en 3o. de voornemens der Regeering inzake de verlaging van den steun in de 4 groote ge meenten. Mr. Cremers is als commies-griffier der Ka mer geïnstalleerd. Aanvaard is met de stemmen der sociaal democraten en der communisten tegen het ontwerp inzake de wijziging der Nijverheids- wet. dat o.m. de mogelijkheid opent, om de examengelden voor de nijverheidsacten niet onaanzienlijk te verhoogen. Aanvaard zijn ook de voorstellen inzake de vereenvoudigingen van den Burg. Stand. De heer Kooiman (S.D.) heeft daarbij aange drongen op meer in grijpende vereenvoudigin gen, waarvan Minister van Schaik overwe ging toezegde. Een strijdpuntje heeft Mr. Joekes (V. D.) opgerakeld bij de nieuwe wettelijke regeling der wedden van den Raad van State, der Algem. Rekenkamer en van de rechterlijke macht. De kortingen op deze wedden werden nu toegepast gelijk als die der Rijksambtena ren, voor wie de nieuwe regeling al eenigen tijd werkt. Thans kwam de heer Joekes (V. D.) zich verzetten tegen ae speciale extra-korting voor de ongehuwden en de heer J. Ter Laan (S. DA sloot zich bij dit protest aan. Minister de Wilde vor.d het nu den tijd niet, om deze kwestie principieel te beslissen, immers men zou gevaar looper. de geheele salarisregeling weer omver te halen. Te avond of te morgen komt er wel weer eens een salarisherziening en dan kan men weer zien, of die extra-kor ting voor de ongehuwden er al of niet moet blijven. Ook de heer Smeenk (A. RA dacht er zoo over. De Minister wilde geenerlei toezeg ging doen. dat hij zou komen met een wijzi ging der salarisregeling op dit punt Deze weigering was oorzaak, dat tenslotte de vrïjz.-democraten, met de soc.-dem.. de communisten en den heer Sneevliet, tegen di: onderdeel der regeling stemden. Verschil bleek daarna ook op een ander punt. De Regeering stelde een wijziging der Pen sioenwet voor in verband met de nieuwe sala risregeling en in dat voorstel wordt impera tief voorgeschreven, dat de lagere besturen: provinciale en gemeentebesturen, enz. dezelf de pensioen-aftrek moeten hebben als het Rijk De heer van Braambeek (S. D.) wilde dat niet. Hij meende, dat de lagere organen in dit opzicht vrij moeten blijven en niet gedwon gen mogen worden. Minister de Wilde bepleitte eenheid in den pensioen-aftrek, en de heeren Suring (R.-K.) en Smeenk (A.-R.) deden dit ook, omdat men bij een gelijke regeling alleen behoorlijk vergelijken kan. De Minister zegde nog toe, dat hij een circulaire aan de lagere organen zal doen uitgaan met het oog op een juiste aanpassing aan den pensioen-aftrek van het Rijk, opdat de ambtenaren er eventueel niet de dupe van zullen worden. De gedachte van den heer van Braambeek vond geen meerderheid in de Kamer. Zijn amendement werd verworpen met 23 tegen 55 stemmen. Voor stemden de soc.-dem., de com munisten en de heeren van Houten (C.D.U.), Sneevliet (Rev. Soc.) en Arts (R.K.V.P.) Toen werd het artikel aangenomen. Bij mej. Groeneweg (S.D.) lokte verzet uit het nieuwe voorschrift, dat het weduwenpen- sioen niet wordt uitbetaald voor den tijd, ge durende welken een weduwe in concubinaat leeft. Minister de Wilde verdedigde dit voor schrift als zijnde analoog van het Rijksamb tenarenreglement en het wachtgeldbesluit. Weduwen, die hertrouwen verliezen haar pensioen, maar nu vindt men als oplossing om het pensioen te behouden, het gaan leven in concubinaat. En dat is niet toelaatbaar. Mej. Groeneweg vreesde allerlei spionnage en achterklap van weduwen, maar Minister de Wilde vreesde daarvoor niet. De Kamer aanvaai-dde het nieuwe voor schrift der regeering met 54 tegen 21 stem men. Tegen waren de sociaal-democraten, de communisten en de heer Sneevliet. De Kamer is verder blijven steken in de behandeling van het belangrijke wetsontwerp, dat wettelijke bepalingen in het leven roept krachtens welke op korten termijn nieuwe invoerrechten kunnen v den ingesteld, of bestaande invoerrechter. innen worden af geschaft. verhoogd of verlaagd. Nu de Regee ring gekomen is met een duidelijke Memorie van Antwoord en daarbij art. 2 van het ont werp, dat de hoofdzaak is, nader heeft gère- digeerd en tevens de wet tijdelijk heeft ge maakt. bleken de voornaamste bezwaren ver dwenen. Alleen de heer v. d. Waerden (S. D.) had nog enkele bezwaren, maar de Soc.-Dem. fractie zal toch wel niet tegenstemmen. De heer Schilthuis (V. D.) uitte een paar prac- tische bezwaren. En Mr. Kortenhorst (R.K.) wil verder gaan dan de regeering. Over een paar amendemen ten. die hij indiende, wordt morgen beslist. Minister Oud moet dan trouwens eerst nóg het ontwerp in het algemeen verdedigen. We komen er dus vanzelf op terug. Dezen eersten dag, dat de Kamer weer bij een was, heeft ze heel vlug gewerkt. OBSERVATOR. DE WATERWINGEBIEDEN IN NOORD-HOLLAND. INSTEMMING MET HET VOORSTEL VAN GEDEP. STATEN. Algemeen was men in de Commissie uit de Prov. Staten van Noord-Holland ingenomen met de voorstellen van Gedeputeerde Staten inzake „Beheer waterwingebieden van het P.W.N." Verschillende leden herinnerden er aan. dat zij gaarne hunne medewerking hadden gegeven aan het in handen van de Provincie brengen van de uitgestrekte duinterreinen, waardoor, ook voor eene verre toekomst, de beschikking over goed drinkwater werd ver zekerd. maar waardoor de gemeenschap te vens de beschikking verkreeg over een schoon landschap, dat zich uitstekend leent voor re creatieve doeleinden, waardoor de rijkdom onzer duinen in stand kan worden gehouden, en dat als een natuurreservaat zou worden behouder, en zou kunnen worden verzorgd. Ofschoon deze leden erkenden, dat de ter reinen primair bestemd zouden zijn voor wa terwinning, meenden zij toch nadrukkelijk uiting te mogen geven aan hunne zienswijze, dat de moreele en cultureele beteeken is van opening van dit natuurmonument als ont- spannings- en verpoozingsgebied voor hen van zoo groot gewicht is. dat zij er voor wil den waarschuwen deze ideëele belangen niet in verdrukking te laten komen. Ook bij toe nemende wateronttrekking in de toekomst diende ook alle aandacht gewijd te worden aan de land- en tuinbouwgebieden op de landgoederen aanwezig en ook op die van de belendende perceelen. Een der leden, zich hierbij aansluitende, wees er op, dat de c.a. 3000 H.A., die voortaan als één geheel zouden worden beheerd, thans nog slechts voor een klein deel noodig zou den zijn voor de waterwinning. Dit lid stelde echter de vraag, of men zeker kon zijn, dat ook in de toekomst de beharti ging der groote belangen, naast die der wa terwinning, voldoende gewaarborgd zouden zijn. Hij had alle vertrouwen in de personen, die thans met de leiding belast zouden wor den en was overtuigd van de goede samen werking, maar wanneer ooit aan het hoofd van het P.W.N. een ingenieur zou komen te staan, die alleen denkt „in bronnen en bui zen", zou dan niet te veel voor het water worden opgeëischt en te weinig aan de re creatieve doeleinden worden gedacht? Het zou wenschelijk zijn, dat van meet af aan aangestuurd werd op een blijvende even wichtige behartiging der verschillende be langen. Verder vroegen enkele leden, of Gedepu teerde Staten zullen bevorderen, dat rand- terreinen, welke nóch noodig voor de water winning. nóch van belang voor het natuur reservaat zijn. worden afgestooten. hetzA' door verkoop teneinde den kapitaalslast dei- Provincie daardoor te verminderen, dan wel om uit pacht of erfpacht baten te ontvangen Het aanwezige lid van Gedeputeerde Staten gaf een uitvoerige beantwoording van de ge maakte opmerkingen. Hij verheugde zich over de groote instemming, die de voorstellen in den boezem der Commissie vonden, en meen de in staat te zijn de lichte bezorgdheid voor de recreatieve belangen en die van land- en tuinbouw, volledig weg te nemen. Wat de exploitatie betreft, deze blijft zoo als die tot dusverre bestond; alleen in het beheer komt wijziging. Ook wat het „afstoo- ten" der randstrooken betreft, die juist in den koop genomen zijn om gevaarlijke bouw- exploitatie en het schenden van het natuur reservaat te kunnen voorkomen, staan Gede puteerde Staten op het standpunt, reeds vroeger door hen ontwikkeld; gestreefd zal eenerzijds worden naar eene commereieele exploitatie, die door het voorgestelde beheer gewaarborgd is; anderzijds zullen daarbij nauwlettend de eischen, die het bezit als wa- erwingebied en natuurreservaat stelt, in oogenschouw genomen worden. Geen vrees behoeft te bestaan, dat de zorg voor de waterwinning, hoezeer deze een be lang van de allereerste orde is, de beharti ging van andere, eveneens groote belangen als die van lar.dschapsschoon, recreatie en land- en tuinbouw, op den achtergrond zou dringen of in verdrukking brengen. Deze zaak is door Gedeputeerde Saten ernstig on der de oogen gezien. Het lid van Gedeputeerde Staten was ge machtigd. nemens Gedeputeerde Staten mede te deelen. dat deze voornemens zijn, na aanneming dezer voordracht, den Staten in de Zomerzitting voor te stellen de verorde ning op de Bedrijven, voor wat den Raad van Toezicht aangaat, zoodanig te wijzigen, dat hetzij door toevoeging eener nieuwe af dee ling of onderafdeeling. hetzij door aanstel ling van eenige vaste deskundigen, die bij alle desbetreffende aangelegenheden gehoord moeten worden, gewaarborgd wordt, dat bij zonderlijk ook aan de belangen van het duin gebied als natuurmonument en recreatieoord volle aandacht geschonken wordt. Verlaging der watertarieven. Wat tenslotte een vraag betreft, of de ook door Gedeputeerde Staten gewenschte ta riefsverlaging niet vertraagd zou worden door het ten volle ten laste van het P.W.N. brengen van de kapitaalslasten der duinterreinen, kon het lid van Gedeputeerde Staten eene gerust stellende mededeeling doen. Aan de Provin ciale Staten was bereids in uitzicht gesteld, dat, mochten de bedrijf.suitkomsten over 1S32 en 1934 dezelfde gunstige ontwikkeling te zien geven als in de voorafgaande jaren, aan het einde van 1934 de noodzakelijke bedrijfs- reserve van 10 pet. van het geïnvesteerde ka- piaal zou zijn verkregen en tariefsverlaging zou kunnen plaats vinden. Die verwachte gunstige ontwikkeling heeft zich voortgezet en Gedeputeerde Staten hebben dan ook reeds kunnen besluiten om met ingang van 1 Januari 1935 de tarieven voor het leiding water te verlagen. De omvangrijke voorbereidende werkzaam heden bij het P.W.N. zijn bereids begonnen, maar reeds nu kan worden medegedeeld, dat de verlaging volgens den oppervlaktegrond slag, gemiddeld over alle perceelen, ongeveer 16 pet. zal bedragen. Ook het tarief voor de tweede closets en voor douchebaden wordt verlaagd, en de prijs van het water bij leve ring over den meter zal van 25 ct. per M3. Vraagt ons ly °/n Levenslang 5% ren te, bij overlijden uitkeering van een belangrijk deel van het gestorte kapitaal. SCHIEDAM Inlichtingen en prosp. bij de vertegenw. DE TWENTSCHE BANK N.V. Bijkantoor Haarlem. Assurantie-aldeeling. (Adv. Ingez. Med.) worden teruggebracht tot 20 ct. per M3. Ook de bijslagen voor neringen zullen gemiddeld met 20 pet. verminderd worden, ten deele door een meterabonnement vervangen. De totale inkomstenvermindering, die het P.W.N. zich, als per 31 December 1934 de ver- eischte bedrijfsreserve bereikt is, ook naar het inzicht van den Raad van Toezicht bij den huidigen stand van het bedrijf kan ver oorloven, wordt voor 1935 op rond f 400.000 begroot. Het laatste getuigenverhoor? De getuigenverhooren zijn afgeloopen; de rechtbank geeft den officier van justitie een week tijd om het materiaal te verwerken, ten einde te zien of er naar de meening van het openbaar ministerie genoeg bewijs is geleverd voor het ten laste gelegde. Dinsdag 24 April komt dus het requisitoir en daarna is het woord aan de verdediging. De laatste dag of liever halve dag bracht eenige heeren voor het hekje, die in de zaak van de N.V. P. Onnes en Zn. waren werkzaam geweest en weer kwam een tegenstrijdigheid, zooals er reeds zoo vele ten gehoore zijn ge bracht. Het ging over de inktpot, die volgens den boekhouder op last of met medeweten van den accountant over het blad van een der boeken der firma zou zijn uitgestort, teneinde eenige posten aan het oog te onttrekken. Welk boek het betrof wist de boekhouder niet. maar het was volgens hem gebeurd; dat stond vast. De accountant wierp die beschuldiging verre van zich en meende dat de boekhouder een man met fantasie was, een gevaarlijk artikel als je onder eede staat. De accountant maakte de opmerking, dat de boekhouder dikwijls met zijn administratie ten achter was en dat deze iemand niet recht in 't gezicht keek, als hij werd aangesproken. Dat alles had met de inbraak niets te ma ken, maar 't ging er om te ontdekken, of de heer Onnes wel altijd eerlijk in zaken was en de 'accountant verklaarde nadrukkelijk, dat hem van minder reëele zaken niets was ge bleken; alles wat de firma P. Onnes en Zn. had gedaan, kon den toets der critiek ver dragen. Datzelfde zei ook een ander oud-bediende der firma, maar toch ontspon zich een vrij langdurig debat, waaraan alle leden dei- rechtbank, de officier en de heer Onnes deel namen. over het verleenen van een crediet van f 50.000 door de Hollandsche Bank van Zuid- Amerika aan de N.V., maar waarvan terstond de helft naar den heer Onnes persoonlijk was gegaan. Deze trachtte duidelijk te maken, dat als je 25.000 gulden op je naam krijgt, dat nog niet wil zeggen, dat je ze ook in handen krijgt, want het betrof hier het overschrijven van een vroeger door hem genomen hypotheek. Dan vertelde dé laatste getuige nog, dat de heer Onnes hem en andere procuratiehouders indertijd ieder f 10.000 had beloofd, als zij eventueel ontslag zouden krijgen. Ze kregen ontslag maar geen tien mille en daarover waren wel eens scherpe brieven geschreven. Ten slotte werd de tienduizend verminderd tot vijfduizend, waarvan de helft terstond be taald zou worden en de andere helft, als het bewust.e huis in Den Haag verkocht zou zijn. Mr. Kappijne kwam vertellen, dat de eerste helft betaald was, de tweede niet, want het huis is niet verkocht. De heer Onnes zei ten slotte, dat hij zich eigenlijk van die belofte van tienduizend gul den niets herinnert. Eindelijk kwam het nog eens tot de eigen lijke zaak en de veelbesproken chantage, welke de kroongetuige Koning op Onnes zou hebben uitgeoefend en deze betoogde nogmaals, dat hij met Koning aan het onderhandelen was gegaan over de tienduizend gulden, later ver minderd tot zeven of acht, om van de affaire af te zijn, terwille van zijn goeden naam, want dien naam had hij steeds hoog gehou den. Ja, zei een der gehoorde heeren. de heer Onnes was zeer op zijn goeden naam gesteld. „Hoe weet U dat?" vroeg de officier en toen vertelde getuige, dat eens op verzoek van den heer Onnes zelf een eereraad van heeren uit den koffiehandel een onderzoek had ingesteld naar de handelsondernemingen van den heer Onnes. „Dan was er toch zeker iets niet in den haak", veronderstelde de officier, waarop de heer Onnes verduidelijkte, dat men beweerd had, dat hij buitensporig had gegokt. Een beetje speculatie is er in eiken handel, maar er zijn grenzen en men had gedacht, dat die verre waren overschreden. Hij was echter eer vol uit den strijd gekomen. Zoo waren we het eindpunt genaderd, maar voor het scheiden protesteerde de heer Onnes er tegen, dat zooveel verdachten als getuigen waren uitgespeeld en als bewijs van zijn eer lijk en oprecht koopmanshart deelde hij mee, dat hij niet altijd voordeel gezocht had, maar zich zeer groote verliezen had getroost, als het ging om een ideëele zaak en als voorbeeld haalde hij aan, hoe hij en andere groothande laren indertijd tezamen een half millioen hadden opgeofferd om de Hollandsche Lloyd en daarmee den handel van Nederland te dienen. Hooren wij Dinsdag, wat de officier voor schuldigs in alle verdachten ziet. SPORTFONDSENBAD IN DEN HAAG. De Haagsche gemeenteraad heeft met 26 tegen 10 stemmen het voorstel van B. en W. goedgekeurd om aan de N.V. Sportfondsenbad te Amsterdam een garantie van f 400.000 toe te staan voor den bouw en inrichting van een Haagsch sportfondsenbad. annex kunstijsbaan in het Bezuidenhout te 'sGravenhage. meldt: Hoogste barometerstand 764.2 m.M. te Isafjord. Laagste barometerstand 745.3 m.M. te Blacksod en Valentia. en voorspelt: Matigen aan de kust wellicht tijdelijk krachtigen later afnemenden Zuidelijken tot Westelijken wind. Zwaar bewolkt met op klaringen. Waarschijnlijk nog regenbuien. Mogelijk iets koeler. Uit het Buitenland REGEN MET TIJDELIJKE OPKLARING. De depressie in het Westen heeft zich verder uaar onze omgeving uitgebreid. De Zuid-Westelijke luchtstrooming bracht af koeling, terwijl voortdurende secundairen regen en onweer veroorzaken. Vooral in onze omgeving zijn de hoeveelheden afgetapte neerslag va-ij groot. Blaavandshouk (Dene marken) had 30 m.M., Groningen 19 m.M., De Bilt 15 m.M., Maastricht 14 m.M. en Brussel 18 m.M. Nieuwe secundairen zijn te verwachten. Zoo veroorzaakt een barometerdaling over het Kanaal stormachtigen wind over Normandië en Brittannië. Overigens waaien overal zwakke tot matige winden. Zoowel bij IJsland als over de Azoren zet de druk verder op. Tijdelijk is ook over Finland en Lapland de barometer stijgende. Waar schijnlijk zal de depressie zich echter weer over Scandinavië uitbreiden. Behalve over Duitschland waar het nog mooi warm weer is, Denemarken en Zuid-Frankrijk is overal de temperatuur gedaald. Het ontbreken van scheepsberichten laat ons nogs eenigszins in de onzekerheid of het regenachtig weer van thans binnenkort door een koude-inval met Noord-Wster-buien zal worden gevolgd. Regenachtig weer en zware bewolkte lucht met tijdelijke oplaring zijn voor morgen waarschijnlijk. Barometer Stand van heden 753 m.M. Vorige stand 761 m.M. Neiging: Stilstand. Opgave van FA. KUIPERS EN ZN.. Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 Thermometer 18 April: Hoogste gisteren Laagste heden nacht Hoogste heden tot 12 uur 65 F. 51 F. 63 F. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 18 April. Getrouwd 17 April: W. T. J. Habraken en F. G. M. v. d. Haak. Bevallen 14 April: H. W. G. van Amstel- Freund, d.; A. J. A. M. W. VoorwaltCassa, z.; J. van KesterenJansen, z.; A. M. C VoetelinkTerstal, d.; 15 April A. E. van DetRooijz.; 16 April: M. W. A. M. Krieger v. d. Schoot, z.; C. van Milv. d. Poel, z J. R. NederhoedKamminga, z.; 17 April: W. J. Fransevan Veenendaal, d. Overleden 14 April: F. Ossewaarde, 45 j Gasthuisvest; 16 April: J. G. v. d. Putten, 16 j„ M. v. Heemskerkstraat; M. M. C. Duterloo Bak, 68 j., Begijnehof. VOORBEURS TE AMSTERDAM BETERE STEMMING. De beursstemmïng was hedenmorgen aan merkelijk verbeterd en de koersen trokken over de geheele linie aan onder leiding van die fondsen, die ook op de Londensche markt tot de favorieten behoören, te weten Konink lijke Olie en Unilever. De optimistische be- grootingsrede van den Engelschen minister van Financiën en de verlaging der lasten, warvan men een verdere toeneming van de bedrijvigheid verwacht in de industrie en el ders, hebben gisteren in Londen een koers stijging veroorzaakt, welke hedenmorgen werd voortgezet, te meer doar ook uit Wall- street gunstige adviezen kwamen. Koninklijke Oüe gaven deia toon aan en zetten 4 pet. hooger in. Eenige reactie volgde daarop, doch later trad weer een verbetering in. Unilever werden ongeveer 11/2 pet. vaster Philips ongeveer 2 1'2 pet. hooger afgedaan. Suikerwaarden en Rubberaandeelen trok ken ongeveer 1 pet. aan, Aku waren zoo goed als onveranderd evenals de Younleening. De handel bleef overigens van beperkte afme tingen. Op de wisselmarkt heerschte hedenmorgen een vaste stemming voor den gulden, als ge volg waarvan de noteeringen van de buiten- landsche wissels over de geheele linie terug liepen. Vooral het pond was zwak en daalde tot onder f 7.59. mede in verband met liquidaties van hausse-posities, nu het gun stige nieuws der nieuwe Engelsche begrooting er is. De dollar daalde tot f 1.47 3/8, ééndeels uit sympathie met het pond, anderzijds, om dat de dreiging van de hermonetiseering van het zilver aaoig niet definitief is overwonnen De Fransche franc was ongeanimeerd en kwam een fractie beneden f 9.74. DE RIJKSWEG AMSTERDAM— HALFWEG. DE VERBETERING WORDT VOORTGEZET. GEHEIM RADIO ZENDSTATION IN HAARLEM. VOOR SPIONNAGEDIENSTEN GEBRUIKT? Eenigen tijd geleden hebben wij melding gemaakt van de aanbesteding der verbete ring van het gedeelte Rijksweg tussc.hen den hoofdweg te Amsterdam en het reeds vroeger jeasphalteerde gedeelte onder Halfweg. Dit werk wordt uitgevoerd door de N.V. .Bitumenweg" te Utrecht. Tijdens het werk wordt een rijweg van 5 M. vrij gehouden, eerst aan de Zuid-, daarna aan de Noord zijde. Het verkeer kan dus onderhouden wor den. De weg krijgt een breedte van 9 meter. Het is de bedoeling dat het geheele werk van den zomer gereed zal zijn. Voor den kantonrechter werd hedenmorgen behandeld de zaak tegen een 27-jarigen Duit- scher uit Neurenberg, thans gedetineerd, die in Maai-t in een perceel aan den Vergierdeweg een kamer had gehuurd bij een timmer man, in welke kamer hij een radio-zend-toestel ge bouwd had, waarmee hij volgens eigen verkla ringen alleen maar experimenteerde. Er was een tolk aanwezig, daar verdachte geen woord Nederlandsch kende. Op een vraag van den kantonrechter, of hij berichten uit zond naar vreemde mogeldheden, antwoordde hij, dat dat niet kon, omdat het toestel defect was. Ambtenaar: „Waarom kwam U in Neder land?" Verdachte: „Omdat zooiets in Duitschland verboden is". Ambtenaar: „Hier ook, dus daar is U niets mee opgeschoten". Als de kantonrechter dan meedeelt, dat ver dachte brieveia door den timmerman liet weg brengen naar het station, waar een onbekend gebleven persooaa die in ontvangst nam, wei gert verdachte zich daarover uit te laten. De ambtenaar gelooft er niets van, dat het toestel alleen voor proeven diende. Een inspecteur van politie verklaart bericht gekregen te hebben, dat er uitgezonden werd. Het spoor leidde naar den Vergierdeweg, waai de toestellen werden gevonden en in beslag genomen. Verdachte was erg spaarzaam met zijn verklaringen, daar het „persoonlijke za ken" betrof. Eerst ontkende hij, dat de toe stellen van hem waren, later gaf hij dat toe. Een deskundige verklaart dat het toestel ge schikt was voor uitzendingen met ultra korte golven en niet alleen gebruikt hoefde te wor den voor proeven. Het toestel was in orde be vonden tot en met den tweede kring. De timmerman weet van de zaak eigenlijk niets af, naar zijn zeggen. Hij verkeerde in de veronderstelling, dat het een ontvangtoestel was. Op een vraag bekent hij vroeger aangesloten te zijn geweest bij de Vereeniging van Vrienden van de Sovjet Unie. Zijn huurder sliep niet in het huis. Hij kwam enkele uren daags op zijn kamer. Enkele malen heeft getuige brieven afgegeven aan het sta tion aan een dame, die zeer slecht Neder landsch sprak, en die hij voor een Duitsche of Oostenrijksche hield. Hij vond de zaak eigen lijk niets verdacht. Ambtenaar; „Wist U niet, dat Uw eigen antenne afgetakt was, zoodat U niet ontvan gen kon? Wist U niet, dat m aen scnuorsteen gaten ge maakt waren? Wist U niet, dat de zolder ook ingericht was? U hebt zelf het kastje getim merd om het toestel, wist u niets van de zaak af? U weet niets, terwijl uw huurder duistere praktijken uitvoerde. Vroeger woonde U goed- kooper. Toen deed u mee aan een huurstaking om de huur lager te krijgen en nu, nu U werk loos bent, woont u veel duurder. Ik geloof, dat U uit de een of andere bron geld krijgt." Als verdacht nog eens verklaard heeft, dat hij alleen maar proeven nam, neemt de ambte naar zijn requisitoir. „In deze duistere zaak, waarin wordt gelo gen door verdachte en getuige op erge manier, is een zendapparaat gebruikt, volgens de ver klaring voor proeven, op onschuldige manier. Hier komt een buitenlander, die weet, dat het niet mag, misbruik maken van de gastvrijïaeld. Vast staat, dat na de uitzendingeia brieven werden verzonden. Welke rol de timmerman, die handlanger moet zijn, gespeeld heeft, is niet bekend. Ook niet, hoe deze, die nu werkloos is, aan het geld komt. Het apparaat is met een duister doel in werking gested, voor politieke doelein den misschien of spionnage. Verdachte had geen machtiging van den minister om uit te zenden". De ambtenaar vraagt een hechtenisstraf van 5 maanden en vernietging van alle gcij bruikte toestellen. De kantonrechter veroordeelde verdachte tot een hechtenisstraf van 3 maanden en vernietiging van het gebruikte materiaal. INFORMATIE KOERSEN. (Medegedeeld door de Rott. Bank Ver.)' Londen 7.59 1/47.59 3/4 Berlijn 58.18—58.24 Parijs 9.73 3 4—9.74 1/4 Brussel 34.48—34.52 Zurich 47.77—47.81 Rome 12.59—12.64 New-York 1.47 1 41.47 3/4 465e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 3de klasse, 3de lijst Trekking van Woensdag 18 April 1934 Hooge prijzen f 1000.— 13207 f 400.— 1961 f 100.— 15950, 18102 82 235 1927 2147 2519 2571 4045 4109 4866 4965 6234 6699 7652 7653 10118 10540 12763 12799 15135 15209 16876 16943 19263 19298 Prijzen van f45. 258 265 282 562 2153 2318 2357 2391 3101 3280 3477 3490 4126 4133 4436 4607 4978 5269 5308 5382 6856 6869 6995 7356 7936 8862 9192 9286 11293 11634 11646 11923 13266 13311 13499 14105 15656 15716 15789 16517 17101 17898 18149 18400 19333 19588 19771 20111 1597 990 2392 2484 3666 3967 4682 4683 5383 5801 7410 7560 9713 9832 12013 12018 14366 14865 16553 16714 18696 18701 20592 20757 AGENDA. WOENSDAG 18 APRIL Gem. Concertzaal: Concert van het Man nenkoor „Die Spaerne-Sanghers" met mede werking van Haarlem's Vrouwenkoor. 8 uur. Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Tweede voordrachtavond van leerlingen der Muziek school van Toonkunst. 7.15 uur. Luxor Sound Theater: „My Weakness". 8.15 uur. Rembrandt Theater: „De Prins harer droomen," Op het tooneel: Georg Wong Comp. 7 en 9.15 uur. Palace: „Hartsgeheimen". Op het tooneel: Prof. Frijdberg, de groote violist. 7 en 9.15 u. Teyler's Museum, Spaarne 16." Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. DONDERDAG 19 APRIL Gem. Concertzaal: Generale RepetriMe, H-Moll Messe van Joh. Seb. Bach. 8 uur. Bioscoopvoorstellingen.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 2