Hoe het Spellings-Compromis er uit ziet. De Tariefswijziging op korten termijn aanvaard. Het kanaal door Zuid-Beveland wordt verbreed. DONDERDAG 19 APRIL 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 6 STA TEN-GENERAAL TWEEDE KAMER De wijziging der Spoorwegwet. 18 April. In een betoog van haast een uur heeft Mi nister Oud verdedigd de algemeene strekking van het ontwerp inzake wijzigingen van ons tarief op korten termijn. Hij heeft er al den nadruk op gelegd dat de Regeering in deze abnormale tijden deze bevoegdheden noodig heeft. Niet. om daar door principieele wijzigingen te brengen in or.ze handelspolitiek, maar om bij. uitzonde ring op te kunnen treden in abnormale ge vallen. De resultaten onzer onderhandelingen moet men zoo spoedig mogelijk kunnen realiseeren, wijl dat juist in deze abnormale tijden van het grootste belang is. Daarbij zal de regee ring ruggegraat moeten toonen tegen mis bruik der wet, nl. het bezigen van de wet voor gevallen, waarvoor zij absoluut niet geldt. En tegen dat misbruik liggen er reeds in het ontwerp zelf zeer belangrijke beperkingen. Wat het overleg met de Kamer behoeft, wilde de bewindsman geen voorafgaand over leg. Dat is in strijd met onze constitutioneele verhoudingen. Wel wilde hij zoo snel en zoo goed mogelijk inlichten de Kamercommissie inzake" het overleg omtrent de handelspoli tiek. Ook de heer - Schouten (A.R.) had op dit laatste aangedrongen. Vooraf gaand overleg met de Kamer achtte hij, evenals de Minister in strijd met de juiste constitutioneele ver houdingen. Toen ging het over het belangrijkste arti kel. nl. artikel 2. Oorspronkelijk luidde het geheel anders, maar de Regeering had nu den tekst gewijzigd, zoodat de hoofdzaak luidde, dat de Regeering de bevoegdheid krijgt, om voor ten hoogste een jaar. een nieuw tarief voor te schrijven, of een bestaand invoerrecht af te schaffen, te verhoogen. of te verlagen, wanneer daardoor voorkomen kan worden het ten gronde gaan van Nederlandsche be drijven door hun bestaan bedreigende bui- tenlandsche maatregelen. Dr. Korten horst (R.K.) vond dat veel te defensief uitgedrukt en hii stelde een redac tie, voor die meer ingesteld was op den op bouw van het bedrijfsleven. H!j noemde dat een redactie-wiiziging. doch de Minister en de Kamermeerderheid wilden daar niet aan. zij vonden deze redac tie juist veel te ..vechtlustig". De Kamer verwierp met 17 tegen 57 stem men het- amendement van Mr. Kortenhorst. De 17 voorstemmers waren: Mr. Western\a,n (Nat. Herstel). Vervoorn (Platt. Eond) en Arts 'RK. Dem. Partij) plus 14 R.K., terwijl 7 R.K. leden tesen het amendement stem den. Het wetsontwerp zelf is door de Kamer aanvaard met drie stemmen tegen, die van den heer v. d. Waerden (S.D.) met den heer Effer.di 'comm.) diens andere fractiege noot? "Ten er niet en den heer Snee vliet <F:v. Soc). Daarna is door de Kamer z,h.s. aanvaard een voorstel, dat indertijd nogal wat stof heeft opgejaagd, nl. dat omtrent de verbree- dine van het kanaal door Zuid-Beveland. Minister Kalff verklaarde zich geheel te vereenigen met de meening van de Commis sie van rapporteurs, dat de verbetering dezer verbinding reeds voor den oorlog in studie was en niet berust on eenige door onze Re geering gedane belofte of aangegane ver plichting. m.a.w. dat de Nederlandsche sou- vereiniteit op de tusschenwateren onaange tast is gebleven en ook dat deze kanaalverbe tering niet een onderdeel vormt in het ge heel van het vraagstuk van eventueele nieu we onderhandelingen met België. Na deze pertinente verklaring viel er voor de Kamer niet veel meer te debatteren en naar aanleiding van enkele onmerkingen door den heer Westerman 'Nat. Herstel) zei de Minister noe. dat hi' diens critiek op de Rijn vaartcommissie absoluut niet deelde. De waardigheid onzer regeering brengt mede dat dit kanaal verbreed wordt, ook al zijn er dan, die haar daardoor in de schoenen schui ven. dat zij een knieval doet voor de Rijn- va a rteommissie. Hierna is nog een doos van gedachten ge wisseld over de wiiziging van de Sooorweg- wet. Deze wijziging beoogt: lo. voor de spoor wegen te verzachten de gebondenheid van de tarieven, opdat ze beter concurreeren kun nen: 2o. de mogelijkheid te openen voor vroe gere naasting van spoorwegen dan die, welke nu bestaat, en 3o. hetzelfde ten be hoeve van tramwegen. De heer Duvmaer van Twist (A.R.) had nog al bezwaren. die ook de heer v. d. Bilt (R K.) deelde. Hii vreesde nl. deloyale con currentie der spoorwegen met de binnen scheepvaart. Doch minister Kalff zei. dat er geen sprake za1 zbn van rnonrdev"^ tarieven bij de spoot- WINDHOOS RICHT GROOTE SCHADE AAN. Dak van in aanbouw zijnde kerk gerukt. VIJF WERKLIEDEN MEEGESLEURD. Een windhoos heeft Woensdagmiddag bo ven Mook en omgeving geducht huis gehou den. De kap van een nieuwe kerk bij het klooster der Passionisten was juist gereed ge komen. Deze werd echter door den hevigen- wind, met vijf werklieden, die zich op het bouwwerk bevonden, opgenomen en in de kerk neergestort, de werklieden meesleurend. Drie van hen bleken er zonder zwaar letsel afgekomen te zijn. maar twee anderen wa ren onder zware stukken hout terecht geko men. De toestand van één van hen was zorg wekkend. De andere kon naar zijn woning worden vervoerd. Eén der werklieden, die in de kerk aan het werk was. zag de kap naar beneden komen en bukte zich in de nauwe ruimte, waarin hij zich bevond. Terstond daarop werd deze door de neerstortende bal ken afgesloten. Toen hij bevrijd was. bleek hij slechts enkele schaafwonden te hebben. In de omgeving van Mook werden voorts tal van boomen ontworteld, schoorsteenen en antennepalen afgerukt en daken van hun pannen beroofd. vergroot. Zulke tarieven zal hij nooit goed keuren. De heer Van Dijk (A.R.). die gesteund werd door den heer Van Braambeek 'S.D.) drong er op aan. dat de Minister spoedig komen Z£i met richtlijnen voor de coördinatie van het verkeer, doch de Minister merkte op. dat wat hier voorgesteld wordt-, er toch meet komen, omdat de spoorwegen te veel gebonden zijn als vervoersmiddel. Ook dit wetsontwerp komt er met glans. Donderdag wordt er over gestemd. OBSERVATOR. EERSTE KAMER. INDISCHE BECROOTINC GOEDGEKEURD. Gematigd optimisme. Hulp van Nederland aan Indië. Op snelle wijze heeft de Eerste Kamer de Indische begrooting afgehandeld, nadat eerst een groot aantal wetsontwerpen eerst onder den hamer door was gegaan. En toch kan niet gezegd worden, dat deze behandeling niet met de noodige ernst ge schiedde. De critiek werd allerminst veron achtzaamd en de meest felle opponent, de heer Mendels (s.d.) hield een uitvoerige rede Minister Colijn heeft geen zwanen dag gehad bij de verdediging van deze begrooting Critiek kwam er van de zijde van den heer Mendels over het financieel, economisch en staatkundig beleid van de Regeering. Te wei nig voor het inlandsche volk en te veel nog voor het moederland wordt er gedaan was het thema. Critiek kwam er ook van den heer Van Embden (v.d.) ten aanzien van de dure kruisers, waarbij de „Sumatra" een noodlot schip door hem werd genoemd. De minister was echter niet bereid om over de samenstelling van de vloot te spre ken, hangende het rapport van de Commis- sie-Idenburg. Nadere adviezen worden over dit rapport Ingewacht. Warmen steun bood de heer Slingenberg (v.d.) aan het beleid van dezen minister. Deze spreker bracht hulde aan minister en gouverneur-generaal voor de wijze, waarop zij een dreigende ramp van Indië afwentel den. Een budgetair evenwicht op een basis van f 300 millioen per jaar had zijn instem ming. Worden de inkomsten hooger dan zul len die allereerst moeten dienen om de zware schuldenlast te verminderen. Met de financieele politiek gingen ook de heeren Janssen (r.k.), Fock (v.b. en de Savornin Lobman (c.h.) accoord. De minister heeft medegedeeld, dat. in dien de conversie haar beslag zal hebben gekregen, de jaarlijksche rente en aflossing van de Indische leeningschuld met 43 mil lioen verminderd zal zijn. Zoo helpt Neder land de Indische gewesten, want zonder de garantie van het ..Moederland" was zulk een conversie niet mogelijk. Ook hetgeen in handelspolitiek-opzicht voor Indië gedaan wordt, vond vrijwel alge meene instemming. Van Frankrijk is thans verkregen, dat de producten uit Indië tegen minimum-tarieven in Frankrijk en de Fran- sche koloniën ingevoerd kunnen worden. Ook anderszins werd baat verkregen, bijv. door de afname van het mais-surplus. Hier door steeg de algemeene prijs van de Indische maisl Meende 'de heer Mendels, dat dooi de regeling van het ongebleekt katoen de Twentsche fabrikanten waren geholpen, de minister zeide, dat allereerst als motief had gegolden, de steun aan de Twentsche arbei ders. Deze katoen is grondstof voor de betere batiks industrie, zoodat de kleeding voor de massa in Indië daarvoor niet duurder wordt Het gematigd optimisme werd ook nu ge handhaafd. Reeds voor 1935 hoopt men een bijna sluitende begrooting te verkrijgen en zeker geldt dit voor de volgende jaren. En kele factoren in het bedrijfsleven wettigen eenige hoop op verbetering van den toe stand. De voorgenomen reis van den minister, die niet doorgaat, was niettemin onderwerp van debat. De heeren Mendels en Fock hadden daartegen groote bewzaren. De minister voerde vierderlei overweging voor dit persoonlijk overleg aan n.l. het be- groot-ingsevenwicht, het verbeteren van de stemming in Indië tegenover ons land. het opnieuw in aanraking komen met Indië van den minister zelf en het duidelijk maken aan Indië van de geheel gewijzigde handelspoli tiek. Dat alles gaat niet per brief, zeide hij. Een brief heeft geen sfeer. De reden tot ver hindering bracht er meerdere leden toe vriendelijke woorden te richten tot den af getreden minister Verschuur, waarbij de pre mier zich aansloot. Inzake art. 177 van de Indische Staats regeling en de kolonisatie op Nieuw-Guinea herhaalde de heer Colijn, wat hij in de Tweede Kamer had gezegd. Onbevredigd was de minister over den stand van de bestuurshervorming. Deze heeft tot nu toe geleid tot over-administratie. Verdere decentralisatie met inperking van de centrale organen achtte de minister noodig. Tegenover de Volksbeweging herhaalde de minister zijn bekend inzicht. Met de ont waking van Indië moet rekening worden ge houden. De begrooting werd. evenals die van Surl name, z.h.s. goedgekeurd. VREES VOOR NEDERLANDSCH STROOCARTON. INVOER IN ENGELAND STERK GESTEGEN. In het Lagerhuis werd aan den parlemen tairen secretaris van het ministerie van Han del, E. L. Burgin, de vraag gesteld, of zijn aandacht was gevallen op het feit, dat de import van strookarton uit Nederland, welke in de eerste twee maanden van 1932 345.000 cwt. bedroeg, in de overeenkomstige periode van 1934 tot 928.000 cwt. is gestegen en of hij met het oog op de mogelijkheid, dat een handelsovereenkomst met Nederland wordt gesloten de Britsche stroocartonindustrie be hoorlijk wil beschermen. Burgin antwoordde hierop, dat hij van de feiten op de hoogte was. Wat het tweede doel der vraag betrof, verwees hij den ondervra ger naar zijn antwoord van 28 Maart jl.. waar in gezegd werd. dat de onderhandelingen met Nederland waarschijnlijk begin der vol gende week zullen worden geopend. EEN TWEEDE A.N.W.B.-BIJKANTOOR. De A.N.W.B. Toeristenbond voor Nederland, die verleden jaar te Arnhem zijn eerste bijkan toor opende, vond in de daar verkregen resul taten aanleiding aver te gaan tot de vestiging van een tweede bijkantoor, dat op Dinsdag 1 Mei a.s. zal worden geopend te Maastricht, Stationsstraat 3, tegenover het station RADIO-PROGRAMMA VRIJDAG 20 APRIL. HILVERSUM 302 M. 8.00 VARA. Gramofoonmuziek. 10.00 VPRO morgenwijding. 10.15 VARA. Orgelspel door Cor Steyn. 10.30 Trio Favoriet olv. Willem Drukker. 11.00 Het eeuwige licht. Vertelling van Wally Moes. voor te dragen door Adolf Bouwmeester. 11.20 Trio Favoriet. 10.50 Gra mofoonmuziek. 12.00 AVRO. Gramofoonmu ziek. 12.30 Lunchconcert door Kovacs Lajos en zijn orkest, afgew. door gramofoonmuziek 2.30 Causerie door mevr. Ida de Leeuw van Rees. 3.00 Gramofoonmuziek. 4.00 VARA Gra mofoonmuziek. 4.30 Na Schooltijd. Carel Rij ken draagt voor. 5.00 De Notenkrakers olv. Daaf Wins. 5.55 Overgang naar versterkten zender. 6.00 Joh. Jong. orgel. 6.15 De Fliere fluiter olv. J. V. d. Horst, 6.45 Het markt wezen, de marktkoopman en zijn organisatie. M. E. Neeter Jr. 7.00 Kleine Vara Ensemble olv. Frits Bakels. 7.30 Een halve eeuw Soc. arbeidsstrijd. De toestand der arbeiders voor 50 jaar in Nederland. Dr. H. Polak. 7.50 Gram, muziek. 8.00 VPRO. „Is godsdienst illusie en God een menschelijke waan?" Ds. D. Bakker, n. 8.30 Concert. 9.00 Het Vrijz. Protestantisme in ons volk. Ill, Prof. Dr. J. Lindeboom 9.30 Concert. 10.00 Vrijz. Gods. Persbureau. 10.05 Vaz. Dias. 10.15 Anth. Donker: Carl Haensel. Dat was Münchhausen. 10.45 Gra- mofoonmziek 12.00 Sluiting. HUIZEN 1875 M. 8.00KRO. Morgenconcert. 10.00 Gramofoon muziek. 10,30 Muziekuitzending voor fabrie ken. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Halfuur tje voor zieken en ouden van dagen. 12.00 Politie berichten. 12.15. KRO Boys olv. P. Lustenhouwer. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.30 Marianne van Dam „Sibout. .2.50 Gramofoon muziek. 3.10 Peter, voordracht' door Marianne van Dam. 3.30 Gram. muziek. 4.00 Rustpoos. 4.15 Martha van Weryen Nip, sopraan en Ger- rit Kijk in de Vegt, tenor. Aan den vleugel Fred. Boshart 4.30 Gram. muziek. 4.45 Ver volk concert. 5.00 J. W. F. Rens: Hoe kan men de kamerplanten die men den winter heeft overgehouden weer aan den groei en bloei krijgen? 5.20 Gramofoonmuziek. 6.30 KRO- orkest olv. Joh. Gerritsen. 7.00 Pol. ber. 7.15 A. W. G. Severijnen: Het polder- en water schapswezen in Nederland n. 7.35 Gramo foonmuziek. 7.45 KRO orkest olv. Joh. Gerrit sen. 8.25 Vaz Dias. 8.30 Die Wiener Sanger- knaben. 8.45 Pianosoli door Alice Hokking. 9.00 KRO Orkest. 9.30 Gramofoonmuziek. 10.00 Verv. Sangerknaben. 10.15 Vaz Dias. 10.20 Frank Fox met zijn Weensch orkest en het Oeral Kozakkenkoor (Aansluiting met Heek, Amsterdam). 12.00 Sluiting. LUXEMBURG 1304 M. 7.00 Radio-cabaret Tuschinki. 7.30 Gevari eerd concert door het omroeporkest olv. Henri Pensis. 8.35 vervolg gevarieerd concert. 9.00 Concert door de Standard Oil Cie. 9.30 Jenny Jungabuer zingt, eenige operette aria's. 9.50 vervolg operette-aria's. 10.00 Pianorecital door Marcel Radoux. 10.25 Dansmuziek. BRUSSEL 484 M. 12.30 Gramofoonmuziek. 4.20 Idem. 6.10 Po pulair concert. 7.20 Omroeporkest .8.35 Verv. Concert. 9.30 Gevraagde gramofoonplaten. 9.45 Cabaretprogramma. Daisy Gilbert, BRUSSEL 322 M. 12.Orkest olv. Karei Walpot. Intermezzo van gramofoonmuziek. 4.20 Omroeporkest. 5.50 Gramofoonmuziek. 7.20 Harmonieorkest olv. Guido Lemmens, een harmbnikaorkest. 8.40 Ver. concert. 9.30 Dansmuziek. The Spits Jazzband uit Gheel. KALUNDBORG 1261 M. 2.20 Teddy Petersen's orkest. 7.30 Paul Knud- sen zingt liederen van Kuhlau. 9.35 Kamer muziek. 10.15 Jens Warny's dansorkest.. BERLIJN 357 M. 3.20 Omroeporkest olv. W illy Steiner. 6.20 Rudolph Schulz, viool en prof. Rudolph Schmidt, piano. 8.40 Harmoniemuziek. 9.50 Idem. 10.50 Mozartconcert door het Rudolph Schmidt trio. HAMBURG 332 M. 10.50 Concert olv. Karl Becker. 1.35 Wagner- concert. 5.20 Flensburger kamerkoor. 9.30 Mu zikaal intermezzo. LANGENB.ERG 456 M. 10.30 Groot orkest olv. Otto Julius Kühn, 3.20 Concert. 8.35 Groot militair concert. 9.50 idem DAVENTRY 1500 M. 12.50 BBC. dansorkest olv. Henry Hall. 2.20 Solistenconcert. 3.20 Gram. muz, 3.50 Charles Manning en zijn orkest. 8.20 Variété program ma. 9.40 BBC. orkest afd. D. olv. Frank Bridge. 11.10 Harry Rox en zijn band. PARIJS EIFEL 1389 M. 7.50 Omroepsymphonieorkest. 8.50 Idem. PARIJS RADIO 1648 M. 11.50 Het Krettlyorkest. 6.40 Gram. muz. 8.05 La Lépreuse. opera van Sylvio Lazzari. 9.50 Dony Jazz Orkest speelt dansmuziek. MILAAN 369 M. 5.15 Gramofoonmuziek. 8.05 Idem. 8.20 Sym- phonieconcert. ROME 421 M. 4.20 Vocaal- en instrumentaal concert. 8.05 Concert. 9.20 Verv. Concert. WEEN EN 507 >1. 11.20 Omroeporkest olv. Max Schönherr. 4.30 GGram. muz. 7.20 Weensch Symphonieorkest. 9.35 Gram. muz. WARSCHAU 1415 M. 3.55 Vocaal concert. 4.35 Gram. muz. 7.35 Symphonieconcert. 10.00 Dansmuziek. i Niet den ganschen weg der vereenvoudigers bewandeld. Men schrijft ons: Zooeven is het tweede nummer van de „Mededeelingen" verschenen. Het bevat o.m. het verslag van de Spelling-commissie. Deze heeft de volgende regels een aannemelijk compromis tusschen de regels der Vereeniging tot vereenvoudiging van onze spelling en de regels naar De Vries en Te Winkel geacht gesteld: 1. De e wordt aan het eind van open letter grepen niet verdubbeld. Men spelt dus: benen, delen, lenen, leraar, teken, enz. De ee blijft echter, ter onderscheiding van de klank in de, me, ze, enz. aan het einde van een woord, b.v. gedwee, mee, twee, vee, zee, enz., alsmede in afleidingen en samenstellin gen van woorden op -ee als: meeleven, mee warig, tweede, in tweeën enz. Voorts blijft ee in de achtervoegsels eelen en eeren, b.v. kanteelen, krakeelen, toneelen, boudeeren, halveeren, enz., alsook in de aflei dingen van de hiermede gevormde woorden als: hanteering, regeering. 2. De o wordt aan het einde van open letter grepen niet verdubbeld. Men spelt dus: bomen, boze, broden, dromen, kopen, ogen, oren, stro, vlo, zo, stropop, zodanig; maar strootje, Ca- tootje, enz. De oo blijft echter vóór ch in goochelen, goochem, loochenen. 3. Sch wordt alleen daar geschreven, waar de ch gesproken wordt, dus in schaven, schip, schoen, schrikken, verschonen, opschuiven, enz. Daarentegen schrijft men: mens, mensen, vis, vissen, kikvors, wensen, tussen, preuts, trots (bijv. naamw.), neteldoeks, lakens 'bijv. naamw.l. Het grotendeels kunstmatige onderscheid tussen adjectief met en adverbium zonder ch vervalt dus: dagelijks, wekelijks, ras. Men zal schrijven: Venlose, Venloos, Bredase, Bredaas, weergase jongen. Uitzondering: het achtervoegsel -isch in logisch, practisch. tragisch, enz. behoudt de thans gangbare spelling. Men schrijft dus: Duits, Engels, maar Pruisisch, Russisch, even tueel Armenisch naast Armeens; in verbogen vorm: komische, tragische Russische, enz. 4. De naamvalsuitgang -n bij lidwoorden, voornaamwoorden, bijvoeglijke naamwoorden of daarmee gelijkstaande verbuigbare woor den, wordt niet meer geschreven. Men schrijft dus: met prijzenswaardige moed; in de zeven de hemel; op die mooie zomermorgen hebben wij onze eerste tocht gemaakt; op de stoel van de voorzitter; in de blauwe auto van de dokter. (Prof. Van Ginneken lid der commissie wenscht uitdrukkelijk te zien vastgelegd, dat hij voor het algemeen vervallen van de naam vals -n de verantwoordelijkheid niet wenscht te aanvaarden). Dit geldt niet voor oude. versteende, naam valsvormen in staande uitdrukkingen als: met dien verstande, uit dien hoofde enz. Deze zijn te vergelijken met in der minne, in dier voege, enz., waarin ook oude. overigens niet meer ge bruikelijke. naamvalsvormen voortleven. In enkele gevallen zal twijfel kunnen be staap, of dp.n al of niet tot de werkelijke taal behoort. Zo zullen sommigen in uitdrukkingen als voor den dag, den boer op, op den duur de n niet willen missen, en er is niet het minste bezwaar tegen, dat zij de uitgang blijven schrijven. Tot deze twijfelachtige gevallen kan ook de adresformule Den Heer worden gere kend. 5. De spelling van de Nederlandse geografi sche namen, voor zover daarvoor een vaste schrijfwijze bestaat, ondergaat voorlopig geen wijziging. Het is de commissie gebleken, dat de Ver eniging tot de vereenvoudiging haar propa ganda zal staken, indien haar regels betref fende de e en o, de sch en de verbuigings-n door de Regeering worden overgenomen. Men mag aannemen, dat de in het compromis neer gelegde uitzonderingen op de regels aangaan de e, o en sch in deze beslissing geen verande ring zullen brengen. Voor de spelling van ie-i (beziën, neuriën, naast drieën, knieën) blijft de regel van De Vries en Te Winkel gelden. De verlangde schrijfwijze -lik(s) is niet aan vaard. Men blijft schrijven lijk (s). Ten aanzien van het gebruik der z.g. „tus senletters" n en s in samenstellingen in besse- boom, bessensap, mansnaam, manslag, zijn geen algemeen geldende regels te geven. Daar om zal een woordenlijst door de regeerings- commissie moeten worden samengesteld, die ook voor de schrijfwijze van bastaard-woorden de norm zal moeten aangeven. In afwachting van deze woordlijst blijft de bestaande schrijf wijze gehandhaafd. De commissie heeft het nodig geacht, zich er van te vergewissen, in hoever dit samenstel van regelen aannemelijk zal zijn in de kringen van wetenschap en onderwijs in België. Uit het dienaangaande ingestelde onderzoek is gebleken, dat de leden van het bestuur der Zuidnederïandsche vereniging voor spelling vereenvoudiging, op 9 Januari 1934 in verga dering bijeen, allen hoogleraar of oud-hoog leraar aan Belgische universiteiten, de ver klaring hebben afgelegd, dat zij zich met de bovenstaande conclusies kunnen verenigen en dat zij bereid zijn, de invoering van deze spel ling in ambtelijk gebruik en bij het onderwijs te bevorderen. De commissie stelt zich voor, dat de nieuwe schrijfwijze zo spoedig mogelijk zal worden voorgeschreven voor alle stukken, die van de Regeering uitgaan, en dat zij bij het begin van de cursus, die met September 1934 aanvangt, wordt ingevoerd op alle scholen, waarvoor de Regeering bevoegdheid heeft dit voor te schrijven. Men mag aannemen dat, wanneer de Regee ring met haar ambtelijke stukken voorgaat, de andere overheidsorganen zich daarbij zul len aansluiten. Hetzelfde mag, worden ver wacht van de pers. Ook kan er op worden gerekend, dat de over grote meerderheid ook van die scholen, waar voor de nieuwe regels niet kunnen worden voorgeschreven, zich spoedig daarnaar zal richten. Aangenomen mag worden, dat de Regeering in staat zal zijn te voorkomen, dat het invoe ren van de nieuwe spelling voor het onderwijs te grote kosten met zich zal brengen. Als uitzondering op den regel, dat in onze krant één spelling wordt gebruikt, hebben wij bovenstaande op genomen zooals het ons toe gezonden is, n.l. in de door de Commissie voor gestane schrijfwijze. Red. HET MYSTERIE VAN REEUWIJK Wie was de bestuurder van de grijze 4-persoons auto? VERDWAALDE AUTOMOBILIST? De vreeselijke vondst in den 's-Gravekoop- plas bij Reeuwijk van het met stukken ijzer verzwaarde lijk van den 25-jarigen M.T.S.'er uit Haarlem C. A. H. Ebbinge Wubben, houdt nog steeds de gemoederen van de omwonen den daar bezig. Men blijft er over praten en piekeren en langzaam komen de herinnerin gen boven aan een nacht in het najaar, toen er iets aan de hand was, dat vermoedelijk niet deugde. Konden wij reeds melding maken van het getuigenis van een grijzen machinist van het stoomgemaal in den Vettenbroekpolder, die zich met groote stelligheid herinnert, op een nacht van Zondag op Maandag ter hoogte van den Kwakel, het Ihooge bruggetje aan den Laixdijk, vlak bij de plek waar het stof felijk overschot van den ongelukkigen Eb binge Wubben is gevonden, op een nacht een personenauto te hebben zien stilstaan op een uur, dat daar nimmer een voertuig pas seert of het moest een dokters-autotje zijn, of de wagen van een dierenarts thans kwam een verslaggever van de Avondpost in contact met den kweeker Dirk Slappen- dal Jzn Dirk Slappendal woont op den viersprong: HoltermansdijkNieuwenbroeksche dijk, Vo- gelenzangsche dijkLaixdijk (Ruige kade». Hier staan enkele huizen bij elkaar en zoo doende wordt een klein gehuchtje gevormd. Het groepje huizen is door een ophaalbrug gescheiden van den weg Laixdijk—Holter mansdijk. Op een nacht, tusschen begin en half No vember in. het kan 12 uur, of 1 uur of 2 uur zijn geweest, begaf Dirk Slappendal, die zich niet wel voelde, naar zijn erf. Toen hoorde hij, dat er een auto van den Laix-dijk kwam, den ophaalbrug over reed, in de richting van den Nieuwenbroekplas. De weg wordt daar zeer smal en is bijna niet voor een auto te berijden. De automobi list had dif blijkbaar ook bemerkt, zijn lich ten schenen bovendien in het water vóór hem en hij stopte. Slappendal riep den auto bestuurder toe. dat hij dien weg niet verder kon. Deze reed achteruit, draaide op het erf van den kruidenier Jan van Dam en zette toen zijn wagen neer bij de ophaalbrug. Daarna liep hij naar het huisje van Slappen dal, ongeveer 20 meter verder. Slappendal stond bij het tuinhekje. De automobilist, die er als een „heer" uit zag, informeerde, waar de Goudsc'neweg was. Hij vertelde aan S.. dat hij menschen had weggebracht en nu een beetje verdwaald was ,en hij was deksels blij. dat hij mij zag en dat ik hem den weg kon wijzen!" zeide Slap pendal ons. De vreemdeling droeg een donkergrijs col- bertcostuum, was ongeveer 25 a 30 jaar, een ■beetje breed in het gezicht en in de schou ders en had een lengte van ongeveer 1.70 a 1.75 meter. S. had niet gezien, of er nog iemand in de auto zat. De wagen was een grijze 4-persoons Sedan. Nadat S. hem den juisten weg had gewe zen, reed de onbekende weg langs den Hol termansdijk in de richting van den straat weg GoudaBodegraven. Bedoelde viersprong is het snijpunt van 4 plassen: Klein Vogelenzang, Groot Vogelen zang, Nieuwenbroek en 's-Gra venkoop, terwijl aan het einde van den laatsten plas, zeker meer dan een half uur loopen van den vier sprong, bet stoffelijk overschot van W. is ge vonden. Ook dit getuigenis omtrent een auto, welke op een nacht in November in {le verlaten en stille contrijen van Nieuwkoop heeft rondge reden, is aan den burgemeester van Reeu wijk, den heer Lucasse medegedeeld. HET LANDBOUWCRISISFONDS. Verschenen is de memorie van antwoord op het voorloopig verslag nopens de wets ontwerpen: wijziging en verhooging van het tiende hoofdstuk der Rijksbegrooting van het dienstjaar 1933. (Wijziging; verhooging en invoeging van artikelen in verband met de instelling van het Landbouw-crisisfonds) vaststelling van de begrooting van inkomsten en uitgaven van het Landbouwcrisisfonds voor het dienstjaar 1933; vaststelling van de begrooting van inkomsten en uitgaven van het Landbouwcrisisfonds voor het dienstjaar 1934. Wij zullen morgen uitvoerig op deze memorie terugkomen. SCHEPEN IN NOOD. Door den storm van gisteren. BEMANNING SOMS MET MOEITE GERED. Tijdens een kort maar hevig onweer, dat gisterenmiddag woedde is op de Maas een zeilboot met aanhangmotor door een hevigen rukwind vol water geloopen en omgeslagen. Vijf menschen, die zich in de boot bevon den, geraakten te water. Schippers, die met hun schepen in den omtrek lagen of voeren, hebben onmiddellijk hulp verleend, de dren kelingen opgepikt en het zeilschip overeind geholpen. Op het IJsselmeer onder Ooterleek werd het zeilschip „Marchiena". schipper Boertien, met grint geladen, op weg van den Rijn naar Enkhuizen, door een zware bui overvallen. Het is dadelijk daarop gezonken. De beman ning. bestaande uit den schipper en een knecht, wisten zich met moeite in een boot in veiligheid te brengen. Een motorschoener kwam van de haven van Terneuzen in een gevaarlijke positie. De deklast en een aantal luiken en dekzeilen woeien over boord en een oogenblik leek het of. het schip zou kapseizen. Het raakte aan den grond, doch wist tenslotte op eigen kracht los te raken en de haven binnen te komen.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10