ZwaluwenStoke City. DONDERDAG 19 APRIL 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 8 GYMNASTIEK JUBILEUM S. S. S. De gymnasltiekvereeniging S. 6. S. te Halfweg viert dit jaar haar 10-jarig jubi leum en ter gelegenheid daarvan worden feestavonden en uitvoeringen georganiseerd. De eerste uitvoering had nu plaats in de keurig ingerichte gymnastiekzaal van de Julianaschool te Zwanenburg onder leiding van de heeren W. Schatens en W. Jansen. Vele autoriteiten hadden aan de uitnoodi- ging tot bijwoning van deze uitvoering ge volg gegeven. O.a. waren tegenwoordig de heer L. H. Simons, burgemeester van Haarlem- merliede (beschermheer van de jubileerende vereeniging) en verschillende wethouders van genoemde gemeente en van de gemeente Haarlemmermeer De heer B. F. Brisée. voorzitter van S. S. S. opende den avond, waarbij spreker wees op het veelomvattende werk, dat de vereeniging gedurende haar 10-jarig bestaan heeft ver richt. Dank werd gebracht aan burgemeester Simons en aan wethouder Ouwerkerk (van Haarlemmermeer) voor de verleende steun. Dr. Kuiper, medisch adviseur van S. S. S., wilde gaarne, daar hij op den felicitatie avond vermoedelijk niet aanwezig kon zijn, dezen avond zijn gelukwensehen aanbieden aan de vereeniging, die hem zoo na aan 't harte ligt, omdat zij de volksgezondheid be vordert. Spreker overhandigde den heer van Rijn, die de bijzondere gymnastiek verzorgt, een boekwerk, en aan den heer Brizée voor de vereeniging een feestgave. Wie verwacht zou hebben, dat het in een kleine plaats als Halfweg (i.b. Zwanenburg) op gymnastisch gebied vertoonde van primi tieven aard zou zijn, kwam tot zijn vreugde bedrogen uit. Zooals in zoovele gymnastiek-vereenigingen 't geval is. stond het dames- en meisjes- turnen bovenaan. Op velerlei wijze werd deze meerderheid gedemonstreerd. Vooral de knots oefeningen van de geheele dames-afdeeling en het ringenzwaaien van enkele turnsters dwongen respect af. Ook de dans van de dames en het brugturnen van de meisjes waren zeer te waardeeren. al lag de dames de soepele uitbeelding niet in allen deele en al was in het brugnummer de afwijking niet evenredig aan 't gehalte. Wat de jongens betreft er schuilt uitstekend materiaal onder, en zij zijn in aantal groot genoeg, om 't heerengelid, dat op 't oogen- blik veel te klein is, in de toekomst te ver sterken. Het huidige geringe aantal heeren maakt noodzakelijk, dat ailen, rijp en groen, in één gelid moeten oefenen, wat natuurlijk niet bevorderlijk is aan de verhooging van 't peil. In een nummer staafzwaaien liet de heeren" afdeeling zich van de gunstige zijde zien. De avond als geheel was uiterst onderhou dend. zoodat verwacht mag worden, dat de tweede uitvoering, op 27 April voor betalend publiek te houden, veel bezoekers zal trek ken. ZWEMMEN „VOLKSZWEMFEEST" Men schrijft ons: De commissie „Volkszwemfeest" heeft, aan gemoedigd door het succes behaald met het groote volkszwemfeest in het vorig jaar, voor dit jaar grootsche plannen. Ook dit jaar zal een groot volkszwemfeest door haar georga niseerd worden. Doch ditmaal zal het pro gramma nog uitgebreider en interessanter zijn. Het feest zal op een Zondag in plaats van op een Zaterdag worden gehouden. Daardoor zullen velen o.a. de winkeliers, onder wie er velen waren, die een prijsje beschikbaar had den gesteld en ook anderen die door hun werk kring niet op Zaterdag vrij zijn, dezen keer het volkszwemfeest kunnen bijwonen. De datum is nog vastgesteld. Het watersportseizoen nadert en daarmede tevens de vruchtbaarste tijd voor de zwem- sportpropaganda Want kunnen al die meisjes en jongens en ook de ouderen die 's zomers in een kano door onze grachten peddelen of in een ranke zeil boot het water van Spaarne of Mooien Hel klieven of in een roeibootje ergens ronddob beren, zwemmen? Wij hopen van wel maar veezen. dat er nog wel eenigen bij zullen zijn, die de zwemkunst niet of in onvoldoende mate meester zijn. Die menschen zijn niet al leen een gevaar voor zichzelf maar „ook voor anderen. En daarom: „Leert zwemmen" en steunt de commissie „Volkszwemfeest" op wel ke wijze dan ook bij haar nuttig propaganda werk. Het secretariaat is gevestigd bij B. J. van Aken Jr., Kweektuinstraat 14. KANO-SPORT HAARLEMSCHE KANO VEREENIGING Met de Kano naar de bloembollenstreek! Een bezoek aan de bloembollenvelden loont altijd de moeite, maar zeker als men de stof fige en drukke wegen mijdt en per kano door dringt in de tallooze vaarten, die de fleurige velden doorloopen en vanwaar men dubbel kan genieten van de bloemenpracht. liet H. K. B. bestuur heeft daarom voor Zon dag een clubtocht uitgeschreven, die zeker met redelijk weer moet slagen! Het vertrek is gesteld om negen uur van Penningsveer. Heen gaat het over de Ringvaart; de terugtocht heeft plaats langs de Leidsche Vaart. LAWNTENNIS. WIMBLEDON EN DE KORTE BROEK. Uit Londen: Het Engelsohe publiek, dat zich voor tennis interesseert, houdt zich op het oogenbllk bezig met de vraag, of het ge oorloofd moet worden geacht, dat de inter nationale wedstrijden van Wimbledon in de korte broek mogen worden gespeeld. Aan deze kwestie wordt zelfs meer aandacht besteed, dan aan het vraagstuk der samen stelling van de teams. Wie zich den verbit terden strijd van enkele jaren geleden tegen de afschaffing van het dragen van kousen bj, het tennisspel herinnert, zal met spanning den uitslag van den nieuwen strijd om de macht tusschen de leiding van het tournooi en de propagandisten van de nieuwe mode tege moet zien. Gedurende eenige weken reeds vormt de kwestie: „korte of lange broek, korte broek of korte rok", het gesprek van den dag in de Engelsche hoofdstad. Mag men de laat ste berichten gelooven, dan heeft de korte broek de overwinning behaald. Maar de im mer conservatieve organisatoren van het tour nooi hebben het laatste woord nog niet ge sproken. BILJARTEN. WERELDKAMPIOENSCHAPPEN DRIE BANDEN. DE SPANJAARD FUIGVERT WINT. Sengers No. 4. Uit Barcelona: Het tournooi om het wereld kampioenschap drie banden voor amateurs is geëindigd met de overwinning van den Span jaard Puigvert, die, ongeslagen door zijn te genstanders, erin geslaagd is niet minder dan vier wereldrecords op zijn naam te brengen. De laatste resultaten waren: Achtste ronde. pnt. h.s. moyenne Unshelm (Duitschland) 50 4 0.328 Prather (Vereen. Stat en 44 4 0.289 Miro (Spanje) 50 7 0.735 Aeberhard (Zwitserland) 29 2 0.426 Sengers (Nederland) 50 4 0.704 Davin (Frankrijk) 50 4 0.704 (draw) Puigvert (Spanje) 50 5 0.641 Albert (Frankrijk.) 26 2 0.333 Negende ronde Zaman (België) 50 5 0.581 Prather (Ver. Staten) 42 3 0.488 Aeberhard (Zwitserland) 50 4 0.485 Unshelm (Duitschland) 48 5 0.466 Sengers (Nederland) 50 3 0.602 Mino (Spanje) 43 4 0.518 Puigvert (Spanje) Davin (Frankrijk) 50 25 0.781 0.390 Totaal klassement: 1. Puigvert (Spanje; 2. Davin (Frankrijk: 3. Albert (Frankrijk): 4. Sengers (Nederland'; 5. Miro (Spanje); 6. Aeberhard (Zwitserland); 7. Unshelm (Duitsch land); 8. Zaman België); 9. Prather (Vereenig- de Staten). OM DEN HAN-BEKER. Woensdagavond werden de nederlaagwed strijden om bovengenoemden wisselprijs in het lokaal van de B. V. „Vriendenkring" ver volgd. Op bezoek was het tweede zestal van „Be noorden het IJ". Het resultaat was: Groene- meyerRoefs 11087; Kraayerv. d. Pavert 150140: PiekTerhorst 8073; Groene- meyer—Bannink 89—90. (De spelers van Be noorden het IJ staan eerstgenoemd). Het resultaat van deze ontmoeting was. dat „Benoorden het IJ" 429 en „Vriendenkring" 390 caramboles maakte. De totale stand van dezen wedstrijd luidt: „Benoorden het IJ" 842 en ..Vriendenkring" 726 caramboles. Alzoo wonnen de Amsterdam mers met 116 caramboles. De volgende week Maandag komt „Excel sior" uit Velsen-Noord op bezoek. SCHAKEN BONDENCOMPETITIE NED. SCHAAKBOND. Het tiental van den Noordhollandsche Schaakbond zal Zondag 22 April a.s. in Café- Rest. Brinkmann op de Groote Markt een com- Een smakelijke lekkernij! Roomkaas (petit-suisse en demi-sel) van de Hofstede OUD-BUSSEM 20 ct. per pakje. Filiaal te BLOEMENDAAL: Verbindingsweg 59 Telef. 22754 (Adv. Ingez. Med.) petitie-wedstrijd spelen tegen het tiental van den Stichtsch-Gooischen Schaakbond. Noordholland komt met het volgende tiental uit: Bord 1. R. A. G. Davidson (H.S.G., Haarlem) bord 2. H. W. Felderhof (Zaandam); bord 3. J. Zoontjes (Velsen); bord 4. G. Bollebakker (H. S. G„ Haarlem)bord 5. A. D. de Groot (Vel sen) bord 6. B. v. d. Velden (H. S. G„ Haar lem); bord 7. J. G, van Burken (Alkmaar): bord 8. A. S. Katan (H. S. G„ Haarlem); bord 9. A. C. de Groot (Zandvoort); bord 10 J. Korringa (Heemstede). De stand der competitie is thans: gesp.gew.verl.pt voor tegen Amsterdam 32105 15 12 Noord-Holland 2 1 1 0 3 11 1/2 8 1/2 Rotterdam 2 10 12 9 1/2 10 1 2 Den Haag 3 1 0 2 2 121 2 17 1,2 Stichtsch- Gooische 2 0 0 2 0 8 1/2 111 2 Amsterdam moet alleen nog spelen tegen den Stichtsch-GooischeNoord-Holland nog tegen den Stichtsch-Gooische en Rotterdam. DE MATCH ALJECHIN—BOBOLJUBOW Zesde partij afgebroken. Uit Freiburg: De zesde partij om het"we reldkampioenschap tusschen Aljechin en Bo- goljubow werd Woensdagavond na vijf uur spelen, afgebroken. Zij zal heden Donderdag avond worden voortgezet. VOETBAL. gy p Manager Percy Smith yan Tottenham vertelt; De schoenen en de pyjama; lersche verbazing over Amsterdamsche recette; AII-lreland-League plan; Richards kon hoogspringen; Preston's misstap; Deelen en vermenigvuldigen; Chelsea boft weer en Arsenal ook; Sam Wadsworth; Oplossing cricket raadsel. Men hoort dikwijls spreken over de groote zorg en toewijding, waarmede volbloed-ren paarden worden opgekweekt en getraind, doch afgaande op de mededeelingen van den Tottenham-manager Percy Smith, mag men aannemen, dat de zorg voor de jeugdige aspi rant-beroepsvoetballers niet minder is. Smith vertelt over de methode van voorberei ding en keuze der jonge spelers, die later de kracht van het eerste elftal moeten uitma ken, het volgende: ,Ge weet, dat op de Engelsche scholen, overal en altijd, voetbal gespeeld wordt. Wij beginnen onzen speurtocht onder deze scho lieren. Dank zij een overeenkomst met ver schillende ..sportsmasters" wordt elk jeugdig uilblinker ons direct gesignaleerd. Wij bren gen deze uitverkorenen op ongeveer 12-jari- gen leeftijd in een van onze aspirant-elftallen onder, welke door een volleerd trainer be stuurd worden. Nu begint de technische les. waarbij een tennisbal gebruikt wordt. Het is een bekend feit, dat, wat men met een klei nen bal kan doen, men later tevens met een grooten voetbal kan. Gelijken tred met de technische ontwikkeling houdt de lichaams training, waardoor de jongens zoo sterk mo gelijk gevormd worden. Gedurende een twee tal jaren wordt hiermede voortgegaan, totdat de school wordt verlaten. Dan is het oogen- blik gekomen, waarop ik zelf moet oordeelen, of de jongen iets voor de toekomst belooft. Ben ik daarvan overtuigd, dan stel ik mij in verbinding met zijn ouders en ik vraag hun permissie, of de jongen beroepsvoetballer mag worden. In de meeste gevallen is het antwoord bevestigend. „Dan begint het tweede stadium van de opleiding. We vertrouwen den jongen speler toe aan een van de clubs in de omgeving, waarmede wij in relatie staan en daar wordt hij technisch geoefend met een normalen bal. krijgt hij les in ..physical culture" en in spel- tactiek. Maar onze jonge man moet terzelf der tijd een handels- of handelsarbeidscur- sus volgen, waarop hij zou kunnen voortbou wen. wanneer hij later niet geheel en al aan onze verwachtingen zou voldoen. Als hij ze ventien of achttien jaar is, niet eerder, ne men we hem in onze club op en dan onder gaat hij de echte training van den beroeps voetballer. En dan duurt het nog maanden, alvorens hij zijn kwaliteiten in een werke lijke match van het reserve-elftal kan too- nen". Ge ziet dus. lezer, dat het nog zoo eenvou dig niet is. om beroepsspeler te worden en dat het een lange en strenge training ver- eischt. En het is, in dit licht bezien, heusch zoo gek niet. dat de profs, gedurende het ge sloten seizoen in de zomermaanden eveneens, zij het dan minder, salaris genieten, waar over men zich in ons land nogal eens vroolijk maakt. Het is voor het menschelijk lichaam, waarvan meer dan het gemiddelde vereischt wordt, noodzakelijk, dat het op gezette tij den. die niet te kort mogen zijn. rust krijgt anders volgt onherroepelijk overtraining met al de kwade gevolgen van dien. Alleen daarom ware het reeds te wenschen dat er in ons land van KN.V.B. zijde nu eens een verbod kwam om te voetballen of te laten voetballen tusschen 1 Juni en 1 September. Er zijn zomersporten genoeg. Doch Percy Smith heeft nog meer te ver tellen en wel hoe het komt, dat Tottenham in dit seizoen als het snelste team van Enge land bekend staat. „Snelheid is momenteel onze grootste troef en dat vereischt lichamelijk volmaakt ln con ditie zijnde spelers, m.a.w. de jeugd. Die heb ben we. Maar dat is niet alles. Het is niet ge noeg snelheid te hebben, men moet die ook behouden. Van den bal moet het grootst mo gelijk nuttige effect verkregen worden, d.w.z dat het ..laten loopen" van den ba! de voor naamste factor van deze constant volgehou den snelheid uitmaakt. Om dit resultaat te bereiken, hebben we een speciale training in gesteld, die voornamelijk uit sprintoefenin gen bestaat. Het komt er op aan. het punt waar de grootste snelheid wordt vereischt, te bereiken met een minimum van enerzie-ver- bruik. Voorts wordt er veel gymnastiek be oefend. Hieraan wordt dan de gewone trai ning toegevoegd om in vorm te blijven: bal oefeningen, boksen, droogroeien, massage er .rust. „Aan een van mijn nieuwigheden: kop- oefeningen, die vooral voor kleine spelers moeilijk zijn, wordt zeer veel tijd besteed. Daartoe wordt een bal aan een koord op een hoogte van ongeveer twee meter tien opge hangen. zoodat de speler hoog moet opsprin gen, om het leder met het voorhoofd te kop pen. De training heeft drie keer per week plaats en duurt telkens anderhalf tot twee uur. Ze is zwaar en wordt onmiddellijk gevolgd door een bad, massage en rust. Uit het bovenstaande blijkt, dat het lever van den beroepsvoetballer geen sinecure is en dat het niet uitsluitend bestaat uit het spe len van een wedstrijd per week. Schotland mag dan al met 3—0 van Enge land op Wembley verloren hebben 'welk re sultaat overigens zeer geflatteerd is), het kon tenminste een elftal in het veld brengen, in plaats van een tiental, hetgeen het geval zou zijn geweest, wanneer een jonge dame, die op de huwelijksreis was niet zooveel tegenwoor digheid van geest had getoond. Wat was het geval? Het Schotsche elftal zou vóór de match te Bushey samen komen en daarheen begaf zich ook de als linksbuiten gekozen Sunderland-speler Jimmy Connor. Nu krijgt weliswaar iedere „international" speler shirt, broek en kousen van den Bond. doch hij speelt natuurlijk met zijn eigen schoenen. Connor had zijn koffertje in het bagagenet gezet en was in den restauratie wagen gaan eten. Wie schetst zijn verbazing, toen hij bij aankomst te Bushey zijn koffer opende en daarin een paar schoenen met hooge ha kies, en andere dameskleeding vond Dadelijk liet hij een S.O.S. uitzenden voor zijn eigen „spullen", met het gevolg, dat hij die vlak voor den wedstrijd terug bezorgd kreeg. Er was een briefje bij van den volgen den inhoud: ..Ik heb maat drie. Deze schoe nen zijn maat acht. Ik hoop. dat het een ge lukkig voorteeken is voor dengene. die ze draagt, maar ik zou gaarne mijn eigendom terug hebben, want dat heb ik voor mijn hu welijksreis gekocht". Het briefje was onderteekend met X. Denk eens aan, dat Connor met geleende schoenen had moeten spelen! Iedere voetbal ler weet, wat dat zeggen wil. De wedstrijd EngelandSchotland werd door bijna 93.000 menschen bezocht en de re cette bedroeg ruim 20.000 pond sterling, dat is ruim 165.000 gulden. Men kan zich in verband met deze cijfers wellicht voorstellen, dat de Ieren stom ver baasd waren te hooren, dat de match Hol landIerland ruim 13.000 pond had opgele- ver. Ze meenden, dat er een vergissing ge maakt was en dat het juiste cijfer 3000 pond moest luiden, want „slechts" 38.000 toeschou wers en dan zulk eer. recettedat was iets ongekends. Er waren, volgens hen. zelfs men schen geweest, die een pond sterling (ruim 8 gulden) voor een plaats betaald hadden. Wij zouden niet gaarne diegenen den kost geven, die voor bovengenoemde match meer dan acht gulden hebben neergeteld om ge tuige te zijn van Holland's overwinning. Toch komt het ons voor. als we dit lezen dat de plaatsen in het Stadion een tikje te duur zijn. Of zou het misschien mogelijk zijn dat het Amsterdamsche Sportpark iets te klein is? Er gaan hardnekkige geruchten in Dublin en Belfast, dat er een fusie op komst is tus schen de Free State League en de Irish League. Officieel worden dergelijke plannen pertinent ontkend, doch men zegt, dat Lin- field, Destillery. Glentoran en Celtic (Belfast) met vier Dublinsche clubs een nieuwe compe titie willen vormen, een All-Trish League. Dit zou tot gevolg hebben, dat de matches voor de lersche Cun voor geheel het land zou den gelden in plaats van voor Noord-Ierland alleen, zooals thans het geval is. En boven dien zouden de Vrijstaat-clubs, die bijna niet het hoofd boven water kunnen houden, dan kans krijgen hun geschokte financiën eenigs- zins te herstellen. Tenslotte zou het niet meer kunnen gebeu ren. dat de Noord-Iersche clubs spelers voor het Vrijstaat-elftal zouden weigeren, waar aan men in Dublin de nederlaag tegen Hol land wijt. De Amerikaansche athletiek-tralner Com- stock heeft kort geleden een merkwaardig voorval verteld, dat waard is in deze kolom men te worden opgenomen. In het voorjaar van 1912 was Comstock be zig te Chicago in een sportschool de Califor- nische athleten voor te bereiden op de Ame rikaansche kampioenschappen als een voor selectie van de Yankee-thleten, die naar de Olympische Spelen te Stockholm zouden wor den uitgezonden. Op een dag kwam er een hem onbekende jongeling naar hem toe. die zeide, gaarne een paar raadgevingen over hoogspringen te willen hebben. Zijn naam was Richards en hij wilde aan de Olympische voorwedstrijden deelnemen. „Hoe hoog kun ie dan springen?" vroeg de trainer, een beetje ironisch. „Je weet toch wel, dat hier de beste springers van Amerika bij elkaar zijn". „Dat weet ik, maar ik geloof, dat ik hoog genoeg kan springen om te winnen", was het zelfbewuste antwoord. Intusschen was de vroegere Amerikaansche kampioen Palmer er bij gekomen en beiden begonnen te springen. Dat ging zoo door tot een hoogte van 1 meter 85. Om kort te gaan, Richards won den volgenden Zaterdag den proefwedstrijd zonder ooit tevoren aan iets dergelijks te hebben deelgenomen. Twee maanden later werd hij in Stockholm Olympisch kampioen met een sprong van 1 Meter 93. En voor dezen totaal onbekenden springer ging de Amerikaansche vlag aan de overwinningsmast omhoog, terwijl de Duit- scher Liesche met 1.91 tweede werd. In den strijd voor de twee bovenste plaat sen (en promotie) in de Engelsche tweede klasse heeft Preston North End een leelijken misstap begaan door op eigen veld met 03 van Bury (11) te verliezen. Ze zijn nu, met drie matches te spelen, één punt achter op Brentford en Bolton Wanderers, die op hun beurt de kampioenen Grimsby niet meer be reiken kunnen. Er is dus nog een promotie plaats open en zoo scherp is de strijd, dat deze nederlaag van Preston hen feitelijk daar voor heeft uitgeschakeld. Want Brentford en Bolton verschillen alleen in doelgemiddelde, dat van de Londensche club bedraagt 1.368 en dat van de Wanderers 1.358. Brentford prijkt met de cijfers 7857, terwijl haar con current 72 goals voor en 53 tegen heeft. In de resteerende drie matches telt elk doel punt zeer zwaar; beide clubs hebben nog wedstrijden tegen degradatie-candidaten te spelen, hetgeen altijd een gevaarlijke onder neming is en beide hebben nog twee uit- matches. Dat wordt een kwestie van vermenigvuldi gen en deelen. Wat de degradatie in de eerste klasse be treft, heeft Chelsea niet over geluk te kla gen. Met Paschen moesten de Londenaars tweemaal tegen het. zich voor den beker eindstrijd sparende Portsmouth spelen, het geen twee overwinningen opleverde en Zater dag a.s„ dus één week voor de bekerfinale, gaat de club van Stamford Bridge bij de an dere finaliste, Manchester City op bezoek, van welk team de linkshalf McLuckie in de vorige match tegen Tottenham een ernstige knie verwonding opliep. Beter ware het dus te spreken van McUnluckie. Intusschen staat Chelsea tamelijk veilig, terwijl Newcastle United en Sheffield United leelijk in het gedrang zitten. Ook Arsenal boft, want hun eerstvolgende match is te Portsmouth, en hun concurren ten Huddersfield moeten op bezoek bij het nog eenigszins in gevaar verkeerende Midd- lesbro'. Het Delftsche D.H.C. heeft in den Engelsch- man Sam Wadsworth een trainer gevonden, die. naar zijn spelcapaciteiten en ervaring te oordeelen, in Holland veel succes moet heb ben. Wadsworth speelde jarenlang in het sterke Huddersfield-elftal als achterspeler en werd herhaalde malen voor Engeland gekozen. Toen Huddersfield in 1923 en volgende jaren driemaal achtereen het Engelsche kampioen schap verwierf, was Wadsworth een der pro minentste spelers Hij won ook een beker medaille in de door een ongemotiveerde straf schop met 10 besliste finale tegen Preston North End in 1922. Hier is de oplossing van ons cricket-raad sel van de vorige week. Team A scoorde 250. elftal B ha-d ditzelfde totaal bereikt met de twee laatste batsmen op de mat. Er volgde een no-ball. De zenuwachtige B-batsman sloeg den bal weg. trachtte een run te loopen, dochging run-out. Toch wint het B-elftal, want ondanks de run-out is haar totaal thans 251. Immers de no-ball levert het ééne punt op. Kort geleden werd er in Engeland een diner gegeven, waarbij ook een zeer bekend bowler aanzat. Naast hem zat een alleraardigst jor- meisie, dat zich groote moeite gaf te bewe zen, hoe zeer zij zich voor cricket interesseer de. Juist od het moment, dat haar buurmar een ingewikkelde manipulatie met een as perge ten uitvoer wilde brengen, vroeg zii: „En, meneer Stevens, hebt u wel eens alle elf wickets in één innings genomen?" Is het wonder, dat de beroemde bowler zich toen verslikte? In het verlichte stadion. Woensdagavond heeft de lichtinstallatie in het Olympisch Stadion te Amsterdam voor het eerst „gedraaid" bij den voetbalwedstrijd Zwa luwen—Stoke City. En het was keurig in orde, zooals trouwens verwacht mocht worden want wij zijn niet meer in de periode der eerste ex perimenten op dit gebied, ook niet in ons land. Toen de talrijke lampen op de hooge stellages, die den totaal aanblik van het hoofdstedelijk sportpark bij dag helaas zoo ontsieren, hun machtige lichtbundels over het speelveld wierpen kwam er een spontaan applaus van duizenden uit de halfduistere rijen der toe schouwers. Het is en blijft een mooi. en te vens wat onwezenlijk schouwspel, zoo'n ver licht voetbalterrein, vooral als de spelers erop rondhollen. Het heeft iets van kinderspeel goed, welke illusie de groote afstand van de toeschouwers tot het speelveld nog versterkt. Het grasveld is niet te zien als een samenvoe ging van millioenen grassprietjes, zooals over dag, het is zijn ruigheid kwijt en lijkt eer ge schilderd, als bij het kinderspeelgoed. De spe lers zijn ook meer gelijkvormig en gelijk van uiterlijk, moeilijker uit elkaar te houden dan bij daglicht. De verlichtingstechniek heeft het, ook op dit zeer speciale gebied, reeds ver gebracht. Men moet er technicus voor zijn om uit te maken, of hier nog verbeterd kan worden, wij kunnen ons daar niet aan wagen. Maar het blijft voor ons toch altijd nog een surrogaat. De spelers mogen er slechts zeer geringen of in het ge heel geen last van hebben, de toeschouwers missen wel wat van het speloverzicht dat zij bij daglichtwedstrijden krijgen. Men betrapt er zichzelf telkens op dat men de richting van den bal verkeerd beoordeelt. Over den wedstrijd zelf, die Woensdag ge speeld werd, buiten het verslag, dat u hier onder vindt, nog slechts enkele korte opmer kingen. Wij zagen weder een strijd tusschen opportunistische snelheid en hoogere tech nische vaardigheid. Wie deze eigenschappen respectievelijk tentoonspreidden behoeven wij wel niet nader uiteen te zetten. Wij consta teerden ook weer de fout van vrijwel alle be roepsvoetballers om het samenspel te lang vol te houden en niet steeds te schieten, wanneer de kans ertoe goed is. En daarnaast hun vaar digheid om de tegenpartij na korten tijd te meten en hun eigen spel daaraan aan te pas sen. Hieraan was het in de eerste plaats te wijten, dat deze zoo goedwillende ijverige Zwaluwenploeg na de rust zooveel minder goed leek te spelen. Maar dat ook deze Engel- schen zich weder verrast verklaarden over den tegenstand, dien zij ondervonden, verwondert niet. Deze voetbaleilandbewoners zullen zich vroeg of laat toch eens moeten gewennen aan het idee, dat het continentale spelpeil het hunne steeds meer nabij komt, ook al is de stijl van die geringschatte amateurs een an dere dan de hunne. Zwaluwen—Stoke City (1—2) Voor 15.000 toeschouwers had Woensdag avond de lichtwedstrijd ZwaluwenStoke City plaats. Een hevige wind maakte het ver blijf binnen de muren van het Stadion minder aangenaam. De opstelling van het Zwaluwen-elftal was als volgt: Doel: Keizer (Ajax). Achter: Pienter (Be Quick) en Lelyveld (V. U. C.). Midden: Vrauwdeunt (Feijenoord), Oprin- sen (NOAD) en Graafland (H.B.S.) Vóór: De Jong (Xerxes), Lagendaal (Xer xes), Koper (H. F. C.), Schoemaker (Quick) en van Nellen (D.H.C.) Onder leiding van scheidsrechter Boekman werd begonnen met een vlot spel aan beide zijden. Het begin was voor de Zwaluwen, die er fel op zaten; goed combineerend trokken Lagen daal c.s. op het Engelsche doel af. Eenige cor ners waren het resultaat, maar het doel wist men nog niet te vinden. Een schot van Schoe maker vloog tegen de lat. De Engelsche aan vallen zijn te klein gehouden om tegen Pien ter en Lelyveld succes te hebben. De verdedi gingen behielden het eerste half uur de over hand: beide keepers kregen dan ook geen moeilijk werk te verrichten. Er werd in vrij snel tempo gespeeld. Door het openzetten van den buitenspelval werden nog al wat aanvallen gestuit. De Stoke-spelers muntten uit in het kopspel, terwijl hun op stellen steeds op de goede plaats geschiedde. Het spel werd door de Zwaluwen te veel opgehouden in de voorhoede, waar net zoo lang gedraaid en gedreven werd, totdat de Engelsche backs zich hersteld hadden en kon den ingrijpen. Zoo verliep de eerste helft doelpuntloos. Dadelijk na de rust scoorde de Stoke-links- binnen Davies na algemeen opbrengen. Stoke City wordt nu sterker in het veld, doch nu wordt ook hier het samenspel te ver doorgevoerd. De Zwaluwen-voorhoede maakt er niet veel meer van, het rammelt er geweldig. Ook als Lagendaal midvoor gaat spelen komt er geen verbetering. En als de Engelsche midvoor een hard schot lost van 20 Meter afstand is dat Keizer te machtig. Eenige minuten voor het einde ziet Lagen daal kans door de Stoke-verdediging heen te komen en keeper John te passeeren (12). Met 21 voor Stoke City kwam het einde. De Ajax-keeper Keyzer, Woensdagavond bij den lichtwedstrijd in het Stadion gekiekt

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 14