Een stukje bloeiende Betuwe in... De nieuwe woning voor den Commissaris der Koningin. ti@l de&QHêdikstc Stadionconcert. 51e Jaargang No. 15588 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 19 April 1934 HAARLEM S DAGBLAD Directie; P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENT EN per week 0-25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week f 0.05, per maand 0 22, per 3 mnd. 0.65 franco per post 0-7254. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëNi.5 regels 1.75, elke regel meer f035. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vra3g en aanbod 14 regels O.dJ, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentes (iederen dag) 13 regels f 0-30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-. Duim f250.-. Idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-. Overlijden f 600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog f400—, Verlies Wijsvinger f 150—, Elke andere vinger f50.-, Arm- of Beenbreuk f 100.-. Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f75.-. Verlies andere vinger f30—. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN HAARLEM, 19 April. Een Enquête. De geboorte der dictaturen in eenige lan den van Europa heeft in andere een tijdlang den indruk gewekt, dat het gansche streven tot internationale toenadering ten doode was opgeschreven. De Ontwapeningsconferentie scheen definitief mislukt, de Economische Conferentie in Londen te vroeg onderno men was definitief mislukt, de tariefmuren bleven en het economisch nationalisme scheen overal terrein te blijven winnen. Bovendien worden de meeste menschen zeer sterk be ïnvloed door het succes-van-het-oogenbÊik. Wij in Nederland zijn allerminst vatbaar voor Duitsche mentaliteit, maar komen licht on der den indruk van Duitsch machtsvertoon, hetgeen de nabuurschap wel eenigszins ver klaart. Er is, sinds die „golf" van dictatuur even wel weer veel veranderd. Het Duitsche Nazi regime heeft al teveel blunders gemaakt van het soort, dat niet vergeten wordt. En het succes- van-het-oogenblik is thans niet voor Duitschland, dat aan den rand van een nieuwe economische ineenstorting schijnt te staan, maar voor Engeland, waar een groot financiëel overschot op het dienstjaar 1933 tot belasting-verlaging heeft geleid en waar de Kanselier van de Schatkist zijn begroo- tingsrede in dezen blijden (en ongebruikelijk- litterairen) stijl kon aanvangen: ,,Wij hebben „Bleak House" uit en zijn met de lezing van het eerste hoofdstuk van „Groote Verwach tingen" begonnen. Natuurlijk zal hij, die aan deze Engelsche gebeurtenis te veel beteekenis hecht, ook weer deels bedrogen uitkomen. Aan de reeks he vige schokken, die Europa doormaakt, is nog geen emd gekomen; en de bewijzen dat een periode van rustige nieuwe ontwikkeling in getreden zou zijn ontbreken nog. Het bewijs daarvan vindt men in de Engelsche begroo ting op zeer kenmerkende wijze. De defensie uitgaven zijn met 4j4 millioen pond ver hoogd. Maar inmiddels wemelt ..het van. bewijzen dat de aanvankelijke veronderstelling, dat de beweging naar internationale toenadering ten doode opgeschreven zou zijn, onjuist is gebleken. Die beweging was al te sterk. Er is een „onderstroom" ontstaan, die te krachtig Is geworden om nog door politieke gebeurte nissen in een of ander land te worden ge stuit. Die internationale stroom overwint tel kens weer nationalistische dammen, tegen hem opgeworpen, en versnelt zich Zoo bewijst ook de nieuwe activiteit in Genève weer, dat de Ontwapeningsconferentie volstrekt niet dood is. Degenen die haar had den willen dooden, zijn er onmachtig toe ge bleken. Hoe hortend en langzaam dit proces ook werkt, telkens weer herleeft de gedachte: De Waarheid is op marsch, niets zal haar tegenhouden. Verleden jaar werd allerwegen de onwil en het scepticisme van de Jeugd ten aanzien van internationale toenadering geproclameerd. Dat is ook al, zacht gezegd, erg voorbarig ge bleken. Geen wonder, want al die algemeen heden over ,,de jeugd" plegen voorbarig te zijn. Zij is geen vastgestelde, vast omlijnde invloed in de wereld, maar een onrijpe, lang- zaam-groeiende, voortdurend-wisselende fac tor. Zij is in zichzelf voorbarig, zeker als het de opinies van schooljongens geldt. Laten we ons toch bij die dingen eens even onzen eigen jongenstijd herinneren! Op een col lectief streven van „de Jeugd" naar dictatu ren en economisch nationalisme en zoo kan men evenmin rekenen als op het tegenover gestelde. Er is nog geen peil op te trekken, en al die beroepen op de jeugd doen mij altijd sterk denken aan een neiging bij de men schen, die ze uiten en die zélf nu de bevoegd heid en de macht hebben om de goede koers te sturen, om de verantwoordelijkheid van zich af te schuiven. Laten wij liever beseffen dat aan ons de taak is om den chaos te ont warren en dat op óns tegenover de jeugd de plicht rust, haar voor een toekomstige slach ting te vrijwaren! Met scepticisme en hoon jegens die machtige nieuwe beweging, die dan toch maar in de wereld ontstaan is en die onuitroeibaar blijkt, verraadt men de toe komst van zijn kinderen. Tegenover den velen onzin, die vooral ver leden jaar over de Jeugd ten beste is gege ven, wil ik nu toch ook eens een ander staal tje vermelden. Dat is het resultaat van een enquête, door den in Engeland wonenden Franschen journalist H. W. Ie Prévost onder het zeer internationale studentengezelschap, dat het Parijsche Quartier Latin bevolkt, ge houden. Die enquête betreft dus alleen stu denten, geen schooljongens, en is daarom al heel wat meer waard, al kan men er ook geen definitieve beteekenis aan hechten. Le Prévost vex-telt in een artikel in het Londensche dagblad News Chronicle, dat hij honderden gesprekken met studenten van allerlei nationaliteiten: met Angelsaksen, Latijnen, Teutonen, Slaven, Semieten, Hin does, Mongolen heeft gevoerd en overal de overtuiging heeft gevonden dat „de tijd is aangebroken waarin de gemeenschap al haar krachten kan mobiliseeren voor constructie ven arbeid in het algemeen belang". Tot hem werd op alle mogelijke manieren betoogd dat geen enkele nationale opzet kan slagen die niet onderdeel is van een internationaal plan. „Wat mij het meest verraste", zegt Le Prévost, „was de algemeene aanvaarding van den Vol kenbond als een noodzaak in de nieuwe we reldorde. De legende, dat de jeugd niets dan minachting voor Genève zou hebben is zoo vaak verkondigd dat men haar schier is gaan aanvaarden. Deze aanvaarding is onrechtma tig. Ik heb veel critiek op den Volkenbond gehoord, scherpe critiek die zich vaak ontwik kelde tot hevig protest. Maar het slot was steeds weer de wensch, den Volkenbond te versterken, nooit de wensch hem af te schaffen". Le Prévost citeert daarna uitvoerig de uit latingen van verschillende studenten. 0.a. van een Italiaan die hem zei: „De vraag is, hoe wij het best mogelijke van het Leven zul len maken. Het antwoord daaroo is zeker niet: de Dood. Oorlog is een stommiteit zoowel als een misdaad. Geweld is altijd futiel, en een bewijs van onmacht". Toen de interviewer den jongen Italiaan vroeg, wat Mussolini daarvan zeggen zou, lachte hij en zei: „Goeie ouwe Musso. Hij zou het niet snappen; hij is te ver bij zijn tijd achter". Dergelijke uitlatingen over de dictators kreeg Le Prévost, tot zijn verwondering, over al te hooren. „Als zij ze zelf gehoord hadden zou alleen totale ongeloovigheid hen hebben kunnen beletten, nog verbaasder te zun da~ ik was, en honderdmaal meer ontsteld", zegt hij. De jonge Russen die hij ontmoette waren allen overtuigd dat de Sovjet-dictatuur niet zou kunnen voortduren in dezen vorm en ken schetsten „de ovde mannen die haar be- heerschen" als „misleid door verouderde over wegingen". De Duitsche studenten, zich hier vrij voelend om zich te uiten, lieten zich even onomwonden over de Hitler-dictatuur uit. „Van alle staatslieden heeft de dictator de minste vrijheid om een zaak op haar eigen waarde te beoordeelen", werd hem gezegd, Bij iederen stap dien hij doet moet hij rekening houden met de vooroordeelen van de massa en de hartstochten der massa voor zijn taal trachten te winnen". Hitler's uitingen werden den interviewer afgeschilderd aLs een warwinkel van 19e eeuwsche opinies, Noorsche mythologie en vereering van dsn oorlogsheld. Overigens geloofde men dat de dictator een begrij pelijk verschijnsel van het oogenblik was. Mussolini, Hitler, Stalin („en Roosevelt", interrumpeerde een jonge Amerikaan) pogen allen te voldoen aan den wensch der volken om door gemeenschappelijk streven een ge meenschappelijk doel te bereiken. Zij zelf behooren tot den dag van gisteren; zij ope nen _evenwel de deur voor den dag van morgen. Over Morgen bleek geen twijfel te bestaan. Opbouw. En er zullen teveel moeilijkheden te overwinnen zijn om onze kracht te gaan verspillen met elkaar te bevechten. Het in dividu kan zijn energie het best ontwikkelen als hij een goed staatsburger is. Hetzelfde geldt voor de natie, als loyaal lid van den Volkenbond, Dit laatste was de algemeene toon die Le Prévost onder- de Parijsche studenten vond. Ik bied het u ter overdenking aan. R. P. HAARLEM EN DE BUITENGEMEENTEN. VERLAGING VAN HET SCHOOLGELD VOOR DE LEERLINGEN VAN BUITEN. Naar wij vernemen heeft de gemeente Haarlem zich tegenover de buitengemeenten bereid verklaard het schoolgeld voor de bui tenleerlingen die de Haarlemsche inrichtin gen van middelbaar en voorbereidend onder wijs bezoeken van f 500 tot f 450 te verlagen. Dit is gedaan omdat de kosten van Haarlem voor dit onderwijs ook verminderd zijn in verband met de toepassing van de rijksrege ling wat de salarieering van het personeel betreft. De scholen worden bezocht door ongeveer 425 leerlingen van buiten. Dit beteekent dus voor Haarlem een verminderde ontvangst van f 21.250. OOSTENRIJK'S GRONDWET GEREED. BONDSPRESIDENT WORDT DOOR DE BURGEMEESTERS GEKOZEN. WEENEN, 19 April (Reuter) De nieuwe grondwet is Woensdagavond gereed gekomen. De verkiezing van den bondspresident ge schiedt door de burgemeesters van Oosten rijk en wel op grond van een door den bonds raad opgestelde voordracht van drie. In de landen zullen de corporatief gecon strueerde landdagen voor de aanwijzing van den gouverneur eveneens voodrachten van drie opmaken. De bondspresident zal op voor stel van den bondskanselier een der drie voorgedragen personen tot gouverneur be noemen. Hij moet hem van zijn functie ont heffen als de landdag dit verlangt. De gemeentevertegenwoordiging krijgt den naam „Gemeindetag" eveneens corporatief geconstrueerd. Deze kiest den burgemeester. DE REMMENWEEK. Haadm! In den tuin van Huize „Zuiderhout1* nabij de Spanjaards laan aan de Zui- derhoutlaan staat op het oogenblik een prachtige dub bele wilde kers in bloei, waarvan men hier naast een af beelding ziet en die de bewondering van alle voorbijgangers opwekt. Zonnehuisnaast het Paviljoen aan de Paviljoenslaan. Eenigen tijd geleden is in de regeerings- stukken medegedeeld, dat het voornemen be stond voor den Commissaris van de Ko ningin in Noord-Holland een nieuwe ambts woning te koopen. Bij een informatie op het Gouvernement, werd ons toen medegedeeld, dat het niet de bedoeling was, dat de tegen woordige Commissaris, Jhr. Mr. Dr. A. Röell, nog dit nieuwe gebouw zou betrekken. Thans kunnen wij mededeelen, dat de quaestie van de nieuwe ambtswoning haar beslag gekregen heeft. De keuze is gevallen op het heerenhuis „Zonnehuis", Paviljoens- laan 3, naast het Paviljoen. Hierbc geven wij daarvan een foto. Het is een huis dat wel 40 of 50 jaar gele den gebouwd is, maar 10 jaar geleden is het geheel gemoderniseerd, zoodat het aan alle moderne eischen voldoet De ingang is in het midden gelegen, op de foto is de deur te zien naast de glazen over kapping. Uit de groote vestibule komt men in een groote hall met garderobe. Links is een zeer groote suite. 'Deze twee kamers die elk een oppervlakte hebben van ongeveer 7 bij 12 Meter (te zamen dus ongeveer 168 M2.) leenen zich uitstekend voor recepties. Rechts van de hall is een groote eetkamer, die ook ruimte genoeg biedt voor officieele diners. Achter deze kamers zijn ruime localiteiten voor het dienstpersoneel, de keuken, enz. Bo ven zijn de slaapkamers en drie badkamers. In het huls is centrale verwarming en leiding voor warm en koud water. De groote tuin achter het huis grenst aan den tuin van het Paviljoen. „Zonnehuis" zal 1 Januari a.s ter beschik king van de provincie komen. Er wordt gere kend, dat het met Mei gereed zal zijh om eventueel betrokken te kunnen worden. De tegenwoordige ambtswoning van den Commissaris aan de Nieuwe Gracht beant woordde naar de meening der autoriteiten niet meer aan de eischen. Het is een oud ge bouw, terwijl de tegenwoordige tijd andere eischen stelt. Bovendien is in den loop der jaren de omgeving geheel veranderd. De meeste heerenhuizen op dit deel der gracht zijn in kantoren veranderd. Bovendien werd het wenschelijker geacht, dat de Commissa ris in de omgeving van het Gouvernements gebouw woont. Het moet in de bedoeling liggen om in de toekomst de groote recepties van den Commissaris in het Gouvernements gebouw te houden, de kleine recepties in zijn woning. In het gebouw aan de Nieuwe Gracht waren drie groote ineenloopende zalen die voor recepties gebruikt werden. Het gebouw aan de Nieuwe Gracht is eigen dom van het rijk, de provincie huurde het van het rijk. Het nieuwe gebouw aan de Pa viljoenslaan zal ook door de provincie van het rijk gehuurd worden. Het is nog niet bekend welke plannen er bestaan voor het huis aan de Nieuwe Gracht. 269 motorrijtuigen gecontro leerd 29 BEKEURINGEN. Woensdag werden 269 motorrijtuigen (waaronder drie motorrijwieljeh) door de motorbrigade der Haarlemsohe politie ge controleerd. Zij zag zich genoodzaakt, tegen 29 bestuurders wegens het gebruik van on deugdelijke hand- en voetrammen proces verbaal op te maken. Die wagens werden alle voor reparatie naar garages gebracht. Gebleken is, dat de medeideeling in ons nummer van Dinsdag, als zou de politie bij de remmencontrole zich niet ophouden met technische bijzonderheden, op een misver stand berust. De geheele remmencontrole toch is immers van technischen aard, zoodat I met alle bijzonderheden juist rekening ge- houden wordt. De bestuurders van motorrij- I tuigen moeten er dus voor zorgen, dat hun I wagens voldoen aan de wettelijk gestelde I eischen. Het wetsontwerp, waarbij de regeering de bevoegdheid krijgt de tarieven op korten termijn te wijzigingen is door de Tweede Kamer aangenomen. pag 6 Minister Colijn spreekt in de Eerste Kamer over de reis, welke hij naar Indië had wil len maken. pag 6 Het verslag van de Spellings Commissie is verschenen; zij heeft niet den geheelen weg der vereenvoudigers bewandeld. pag. 8 Het mysterie van Reeuwijk; wie bestuurde de grijze vierpersoons auto? pag. 8 De gemeenteraad van Amsterdam heeft be sloten een leening van f 5 millioen aan te gaan. pag. 4 De Mensur in Duitschland voor de Katholie ken verboden. pag. 3 Duitsche en Fransche nota's te Londen ge publiceerd. pag. 3 Ernstige ongeregeldheden te Kopenhagen. pag. 3 Laatste berichten. pag. 7 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Een enquête. pag 1 Van onzen Wcenschen correspondent: Wel en wee in een Oostenrijksch concentratie kamp. pag. 3 J. B. Schuil: Thalia: Het kind van de re kening. pag- 13 K. de Jong: Die Spaernesanghers. pag. 13 Sport in 't kort. pag 8 (Ten bate van het Concertgebouw orkest en Residentieorkest zal op 2 Juni in het Stadion te Amster dam door deze beide orkesten en eenige groote koren een concert worden gegeven, onder leiding van Dr. Willem Mengelberg). Ziedaar iets nieuws, alweer iets nieuws, Bij 't groene voetbalveld, Wordt straks de Garde musicale Van Holland opgesteld. Waar anders meest de voetbal zweeft, Getrapt van doel tot doel, Waar sportaanbidding hoogtij viert In juichen en gejoel; Daar hoort men dan de schoone klank Der edelste muziek. Die ook nog wel aanbeden wordt, Maar voor een stil publiek. (Want 'k hoop dat niemand zich vergeet. Door eensklaps, zonder erg. De sfeer te storen met den kreet; Hup Willem Mengelberg!) Dan ziet men geen oranje trui, Maar men geniet er wel, Wat voetbal er nog nimmer bracht: 't Volmaakte samenspel. Ik hoop dat op dien Zaterdag, Het licht der avondzon, Zal stralen uit een blauwe lucht Op !t volle Stadion. Want ook al is 't geen voetbalspel, Maar spel van kunst in toon, Men streeft er toch ook naar een doel, Een minstens even schoon. P. GASUS. DE COMMISSARIS DER KONINGIN. TEGENSPRAAK VAN GERUCHTEN. Reeds eenigen tijd duiken er geruchten op over een voornemen van Jhr. Mr. Dr. A. Röell om binnenkort af te treden als Commissaris der Koningin in Noord-Holland. Die geruch ten hebben eenigen grond gekregen door de indertijd gepubliceerde mededeeling, dat de Commissaris niet van plan was om de nieuwe ambtswoning die gekocht zou worden te be trekken. Thans publiceere» wij het bericht, dat „Zonnehuis" aan de Paviljoenslaan tot ambts woning voor den Commissaris bestemd is en dat het 1 Mei 1935 voor bewoning beschik baar moet zijn. Wij kunnen daaraan toevoegen, dat daar uit evenwel niet afgeleid mag worden, dat Jhr. Mr. Dr. Röell tegen dien tijd ontslag zal nemen. Ons werd namelijk met stellig heid verzekerd, dat in kringen van het col lege van Ged. Staten van Noord-HaUlan-d! van een voornemen van den commissaris om binnen afzienbaren tijd ontslag te nemen niets bekend was. Integendeel, daar had men de overtuiging, dat de Commissaris er niet aan denkt in den eersten tijd af te treden. Bovendien hebben wij op het departement van binnenlandsche zaken in den Haag ge ïnformeerd. Ook daar ontvingen wij de be sliste mededeeling, dat bij de regeering niets bekend is van een voornemen van den Com missaris om in den eersten tijd ontslag te vragen. Men achtte geruchten daaromtrent absoluut onjuist. Wel kregen wij bij deze informatie in den Haag, den indruk, dat er kans bestaat, dat Jhx. Mr. Dx. Röell de nieuwe ambtswoning ög&eiktes m» x

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1