NATIONALE UIT HET BUITENLAND WEL EN WEE IN EEN OOSTENRIJKSCH CONCENTRATIEKAMP. DONDERDAG 19 APRIL 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 3 LEVENSVERZEKERING-BANK Rotterdam Duitsche en Fransche nofa's te Londen gepubliceerd. De Fransche regeering richt ernstige bezwaren tot Berlijn naar aanleiding van de herbewapeningsplannen. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS De memoranda inzake ontwapening, welke zijn gewisseld tusschen de regeeringen, over eenkomstig het besluit van het bureau der ontwapeningsconferentie, dat supplementaire pogingen om overeenstemming te bereiken, langs diplomatieken weg moet worden voort gezet, zijn gisteravond te Londen in een Wit boek gepubliceerd. Het Witboek bevat de nota's, welke gewisseld zijn tusschen de re geeringen van Frankrijk, Duitschland en Groot Brittannië, de bij monde van Mussolini bij het bezoek van Anthony Eden uitgespro ken verklaring der Italiaansche regeering en den tekst van het memoradum, dat verleden week is ontvangen van delegaties van De nemarken, Spanje, Noorwegen, Zweden en Zwitserland ter Ontwapeningsconferentie. In laatstgenoemd memorandum in het bijzonder wordt de nadruk gelegd op het feit, dat de conventie tot een zelfs beperkten omvang niet te verwezenlijken schijnt zonder versterking van de veiligheid uitgaande bo ven de voorstellen van het Britsche memo randum. De Duitsche regeering geeft uitdrukking aan haar bereidheid het Britsche memo randum te aanvaarden als basis der conven tie, doch na oplossing der ontwapeningskwes tie. De Duitsche regeering verlangt een ver dedigende luchtmacht te hebben van ma chines met kortenradius, exclusief bommen werpers vanaf het begin der conventie, en waarvan de numerieke -kracht niet grooter zal zijn dan 30 pet. van het totaal der lucht strijdkrachten van de Duitsche nabuurlanden of 50 pet. van de militaire luchtstrijdkrach ten in bezit van Frankrijk, hetgeen zelfs nog minder is. Hierbij houdt de Duitsche regee ring geen rekening met het resultaat van de luchtenquête. welke op zijn minst de bom menwerpers behoort af te schaffen. Duitsch land eischt, dat na de eerste vijf jaar de noodzakelijke verminderingen en vergroo tingen tot stand gebracht worden, zcodat het volledige gelijkheid in aantallen krijgt met de voornaamste luchtmachten aan het einde van 10 jaren der conventie- De Duitsche regeering zou bereid zijn accoord te gaan met een basns van reciprociteit betreffende de instelling van nieuwe regelingen voor het verzekeren van het niet-militaire karak ter van SA en SS, hetgeen door controle zou worden geverifieerd. De Duitsche regeering gaat ook accoord met het uitstellen van de verminderingen der bewapeningen der an dere mogendheden tot aan het einde van het vijfde jaar der conventie en een mate van ontwapening gelijk die is vastgelegd, in het Engelsche memorandum, welke dan in het tweede vijftal jaren der conventie zou worden uitgevoerd. Alle andere voor stellen. gedaan in het Engelsche memoran dum, welke door deze wijzigingen niet ge raakt worden, gelijk bijv. de controle, worden door de Duitsche regeering aanvaard. In de Fransche nota aan Londen wordt om gezegd, dat de Duitsche regeering, het zij 'opzettelijk of niet, de ontwapeningson derhandelingen onmogelijk heeft gemaakt, welker basis zij door haar eigen daad heeft vernietigd. Nog voor gezocht wordt of een overeenstemming te bereiken is over een systeem van garanties, die met voldoende effect om de onderteekening mogelijk te ma ken van een conventie, die een belangrijke herbewapening van Duitschland zou legali- seeren, moet Frankrijk op den voorgrond van zijn overwegingen plaatsen de voorwaarden voor zijn eigen veiligheid, die het niet scheidt van die der andere belanghebbende mogendheden. Het terugkeeren van Duitsch land in den Volkenbond, dat het zoo abrupt heeft verlaten zou een gelegenheid hebben kunnen scheppen voor het ten minste ge deeltelijk verdrijven van de heerschende be zorgdheid. De aanwezigheid van Duitschland in Genève aldus de Fransche nota, zou niet minder onvermijdelijk zijn voor de verwer kelijking van een bevredigend systeem van uitvoeringsgaranties. Het waardeert de vriendschappelijke actie van de Britsche regeering in het gezamen lijk willen zoeken naar effectieve waarbor gen voor de uitvoering der conventie. Het betreurt, dat het optreden van de derde partij op abrupte wijze de onderhandelingen ij del neeft gemaakt. Japan. Amerikaansch vlootbezoek gaat niet door. De Japansche pers meldt, dat het bezoek van het Amerikaansche eskader, dat in de maand Juni aan Jokohama zou worden ge bracht, door de Amerikaansche autoriteiten om technische redenen is afgezegd. Dreigement van het ministerie van buitenlandsche zaken De woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken heeft medegedeeld, dat Japan gedwongen zal zijn tot positieve actie, indien de vrede en de orde door een interna tionale samenwerking tot steun aan China zou worden verstoord. De aard dezer actie zal van ieder afzonderlijk geval afhangen, waaraan de zegsman toevoegde dat wanneer geweld zal worden gebruikt door anderen, ook Japan genoodzaakt zal zijn geweld te ge bruiken. Italië. Duitschland. Roehm acht de S. A. garant voor den vrede in Midden- Europa. Rijksminister Goebbels heeft Woensdag middag in een der zalen van zijn ministerie de leden van het corps diplomatique en van de buitenlandsche persvertegenwoordigers ontvangen. Rijksminister Roehm. de chef van den staf der S.A, hield een toespraak over „De natio naal socialistische revolutie en de S. A.", waarin hij verklaarde, dat iedere schending der rijksgrenzen niet alleen het Rijksleger, maar het geheele volk tot den laatsten man bereid zal vinden fanatieken tegenstand te bieden. In dit verband kan gezegd worden, aldus Roehm, dat de S. A. garant is voor den vrede in Midden-Europa. China. Ultirhatum aan de Mandsjoe-dynastie. De Chineesche regeering heeft besloten den leden van de keizerlijke dynastie van Mandsjoekwo voor te stellen uit China te vertrekken, indien zij keizer Foe Nji erken nen. Bovendien heeft de Chineesche regee ring de pensioenen voor de leden dezer dy nastie geblokkeerd. TROTZKI NOG TE BARBIZON. ZAL SPANJE HEM TOELATEN? PARIJS, 18 April. Trotzki heeft tegen an dersluidende berichten in zijn villa te Bar bizon nog niet verlaten. Het bevel, dat hij Frankrijk moet verlaten, heeft Trotzki nog niet ontvangen. Men verklaart, dat Trotzki een a twee dagen tijd heeft om zijn ver trek voor te bereiden. Hij zal door twee poli tiebeambten naar de grens worden gebracht. Men vermoedt, dat hij zich naar Spanje zal begeven. MADRID, 18 April. (V.D Op een vraag of de regeering Trotzky eventueel toestemming zou verleenen zich in Spanje te vestigen, antwoordde de minister van blnnenlandsche zaken heden, dat een desbetreffend verzoek de regeering nog niet had bereikt. Mocht Trotzky zich tot de Spaansche regeering wenden met het verzoek zich in Spanje te mogen vestigen, dan zou de minister eerst na overleg met den ministerraad een beslissing nemen. Beschuldigingen van het „Journal". PARIJS. 18 April (Reuter). Volgens het „Journal" zou Trotzki voornemens zijn ge weest, tijdens de straatonlusten in Februari j.l. een revolutie te doen uitbreken, welke had moeten eindigen met het instellen van een soort communistische dictatuur in Frankrijk. Het blad vestigd er voorts de aandacht op dat het wekelijksche orgaan van Trotzki ,Xa Vérité", in de kritieke dagen van Februari dagelijks verschenen is. Dit weekblaadje, dat het orgaan is van de communistische liga en van de Fransche af deeling der interna tionale communistische liga, zou vooral in Frankrijk woonachtige Italiaansche arbeiders voor den opstand hebben trachten te win nen. AMERIKAANSCH MINISTER AANGEKLAAGD. DOOR VIER LUCHTVAARTMAAT SCHAPPIJEN. Starhemberg bij Mussolini Uit Rome, 18 April: Mussolini heeft den leider der Oostenrijksche Heimwelir. prins Starhemberg in een langdurig en hartelijk onderhoud ontvangen Vanochtend heeft Starhemberg een bezoek gebracht aan den onderstaatssecretaris van Buitenlandsche Zaken, Suvich. NEW YORK, 17 April (Reuter). Vier Amerikaansche luchtvaartmaatschappijen n.l. de Airtransport Cy„ de National Air transport Inc., de Pacific Airtransport en en de Varnay air Lines hebben te Wash ington aanklachten ingediend tegen den minister van Posterijen Farley. Zij willen trachten te voorkomen dat de door hem aangekondigde opzegging der lucht postcon tra eten ten uitvoer worden gelegd. Zij willen bovendien tegen Farley personlijk een eisch tot schadevergoeding indienen. MONTAGU NORMAN BLIJFT GOUVERNEUR VAN DE BANK OF ENGLAND. LONDEN. 18 April (V. D.i Montagu Nor man is gisteren voor de vijftiende achtereen volgende maal herkozen met algemeene stem men tot gouverneur van de Bank of England. ERNSTIGE ONGEREGELD HEDEN TE KOPENHAGEN. ALGEMEENE STAKING TE ESBJERG. KOPENHAGEN. 18 April <VD.) Alhier is het hedenavond tot ernstige ongeregeld heden gekomen. In een in het Oosten der stad gelegen park hield n.l. ondanks het ver bod der politie de revolutlonnaire vakver- eenigingsoppositie een betooging waar on geveer 4000 personen verschenen waren. Kort na den aanvang der betooging trad de politie op, teneinde de menigte uiteen te drijven. Bij de hierop ontstane botsingen werden de commandant van de bereden politie en een tweede ruiter door steenen ernstig aan het hoofd gewond. Een der beide getroffenen viel bewusteloos van zijn paard Ook de paarden werden met stokken en steenworpen bewerkt, fietsen werden hun voor de beenen geworpen. In de stadswijk bij den haven schoolden in den loop van den avond herhaaldelijk menschenmenigten samen, hetgeen telkens weer tot ingrijpen der politie aanleiding gaf. Op eenige plaat sen werden door de demonstranten barrica des opgericht, die door de politie werden op geruimd. Tegen 23 uur scheen het, alsof de politie overal den toestand meester was. Tenslotte kan nog gemeld worden, dat tegen de revoiutionnaire (communistische) vakvereenigingsoppositie die steeds de leiding heeft bij stakingsonlusten, in opdracht -van den president der politie van Kopenhagen en van den officier van justitie een gerechte lijk onderzoek zal worden ingesteld. KOPENHAGEN, 18 April (V.D.) Gisteren is in een groote vergadering te Esbjerg be sloten tot een 24-urige algemeene staking in zoo goed als alle particuliere bedrijven als protest tegen het politieoptreden tegen de betoogers. De staking is hedenmorgen in gegaan, nadat het hoofd der politie had ge weigerd de van buiten gekomen politietroe- pen terug te zenden en de in verband met de onlusten van de laatste dagen afgekon digde strafbepalingen in te trekken. Ook bij de dagbladen te Esbjerg wordt gestaakt. De gemeentebedrijven zijn echter alle nog aan den gang. Daalt Uw rente? Een Beleggings-Polis der „Nationale" is niet converteerbaar (Adv. lngez. èted.) De Mensur voor Duitsche Katholieken verboden. Deelneming wordt met excommunicatie bestraft „Hoon voor alle Christelijke opvattingen". BERLIJN. 18 April. (V.D.) De „Germania publiceert een bericht, overgenomen uit het officieele blad van het Bischoppelijke Or dinariaat van Berlijn betreffende de Men suren der studenten, waarin o.m. gezegd wordt: De kerk weet, dat de Mensur der studenten in zekeren zin een uitoefening en voorbe reiding vormt van het duel en in haar ge heele wezen tot doel heeft die valsche voor stellingen van eer en revanche, die een hoon zijn voor alle Christelijke opvattingen, te voeden en in stand te houden. Bij het eer ste duel. of bij de eerste Mensur, waaraan de katholiek zij het ook als toeschouwer, deel neemt, staat hij reeds bloot aan de zware kerkelijke straf der van zelf intredende ex communicatie. Indrukken van een bezoek aan Wollersdorf. De gevallen van dysenterie. (Van onzen Weenschen Correspondent). WEENEN, April. Reeds sedert geruimen tijd hadden de te Weenen wonende buitenlandsche jburnalisten den wensch te kennen gegeven het veelbe sproken Oostenrijksche concentratiekamp te Wollersdorf eens te mogen bezichtigen, want geruchten deden de ronde dat er ernstige wantoestanden heerschten en dat de gevange nen er slecht en onmenschelijk behandeld werden. Bovendien droeg het feit, dat er dy senterie was uitgebroken en dat tal van be woners van het kamp naar gasthuizen te Wiener-Neustadt en te Weenen vervoerd moesten worden om zich daar wegens deze onaangename en besmettelijke ziekte te laten behandelen, er nu ook niet bepaald toe bij. dat men bijzonder rooskleurige voorstel lingen van de toestanden in het kamp kon krijgen. Op een persconferentie in het Bun- deskanzleramt heeft nu baron Karwinsky, de staatssecretaris voor openbare veiligheid, de vorige week aan de vertegenwoordigers van de buitenlandsche pers medegedeeld, dat er een paar van de correspondenten in de ge legenheid zouden worden gesteld het kamp te bezichtigen, en thans zijn acht journalisten, te weten twee Duitschers. een Amerikaan, een Engeïschman. een Franschman, een Hongaar, een Tsjechoslawaak en als êénige Nederlander de correspondent van dit blad, in het kamp geweest. Wollersdorf ligt op een afstand van onge veer zestig kilometer ten zuiden van Weenen temidden van een vrijwel kale omgeving, hoewel men in de verte een paar schilder achtige bergen zich kan zien verheffen, waar tegen aardige huizen liggen. Het kamp bestaat uit verschillende steenen gebouwen, die veel op loodsen lijken en die afzonderlijk van elkaar oo een vrij groot terrein verspreid staan. Dit terrein wordt door een hek met prikkeldraad omgeven en wordt streng bewaakt. In de tijden vóór en gedurende den oorlog was er een ammunitie fabriek in gevestigd. Op het oogenblik zijn er 270 personen in het kamp ondergebracht. 265 ervan zijn nationaal-socialisten, die in drie lange gebouwen gehuisvest zijn. en 5 zijn so ciaal-democraten. die een ander, kleiner ge bouw bewonen. De nationaal-socialisten en de sociaal-democraten zijn van elkander ge scheiden. Zij komen nimmer met elkaar in aanraking. De socialisten zijn alle vijf uit Innsbruck afkomstig en zijn sedert de bloe dige onlusten van Februari van hun vrijheid beroofd. De nationaal-socialisten komen uit verschillende streken van Oostenrijk. Velen hunner bevinden zich reeds sedert veel lan- geren tijd in gevangenschap, anderen werden eerst later naar het kamp gebracht. Het hoogste aantal gevangenen heeft 380 bedra gend Verschillende gevangenen zijn vrijge laten en sommige hunner zijn later weer op nieuw naar Wollersdorf gebracht. Het kamp met zijn 270 gevangenen wordt door ongeveer 90 gendarmen en niet minder dan 600 man van den Heimatschutz bewaakt. Alleen de gendarmen mogen de barakken betreden, waarin de gevangenen gehuisvest zijn. Die gendarmen wonen hier ook zelf in. De Hei- matschutzlieden staan op verschillende plaat sen op wacht op het uitgestrekte terrein, waarop de gebouwen liggen, en patrouillee ren er. Zij hebben allen bajonetten op het geweer. Het kamp zal dezer dagen een groot aan tal nieuwe bewoners krijgen, want het con* centratiekamo, dat zich te Kaisersteinbruch in het Burgenland bevindt, waarin circa 500 gevangenen zijn, wordt oogeheven en van daar worden nu een paar honderd personen, waaronder ongeveer 115 sociaal-democraten, naar Wöllersdorff gebracht. Men Is reeds druk in de weer verschillende gebouwen in dit kamp voor hen in orde te brengen Er worden nieuwe installaties voor warme en koude douches gemaakt en zoowel in groote zalen als in kleinere vertrekken worden bed den met stroozakken gereed gemaakt. De nationaal-socialisten te Wollersdorf be- hooren tot alle rangen en standen van de maatschappij. Er zijn advocaten en dokters bij, studenten in de medicijnen en in de rechten, werklieden en handelsklerken, win kelbedienden en boeren. Dwars door enkele barakken loopen lange gangen, die de ge bouwen in twee smalle helften snijden. Aan weerszijden bevinden zich kleine kamertjes, waarin drie of vier gevangenen gehuisvest zijn. Deze vertrekken zijn heel eenvoudig en primitief ingericht. Het meubilair bestaat uit niet veel meer dan een paar ijzeren ledikan ten met ruwe stroozakken en dekens en wat ruwe houten tafeltjes en stoelen. Overal heb ben de bewoners getracht de kamertjes wat te versieren en wat op te vroolijken. Tegen de wit gepleisterde steenen muren hebben zij boven de bedden blanke vellen papier aan gebracht, waarop fotografieën en prentjes bevestigd zijn. die zij uit geïllustreerde kran ten en tijdschriften geknipt hebben. Boven het bed van een student hangen een paar aardige opnamen van uitstapjes met een automobiel in een zonnig en bergachtig land schap met vroolijke jongens en meisjes erop. En daaronder staat met drukletters twee woorden, waarin een berg van levenswijsheid en misschen ook wel wat stille berusting (met eventueel een vonkje hoop op weer betere tijden!) ligt opgesloten: „Tempi passati". Voorbije tijden. Nu is dat alles uit! De gevangenen moeten hun eigen kamers in orde houden, maar zij hebben heel veel vrijen tijd. Vroeger mochten zij maar een uur per dag. doch thans bijna den geheelen dag -buiten zijn en ze kunnen zich. nu het hier al zoo heerlijk weer is geworden, lekker in de zon laten bruin stoven. Er waren er dan ook, toen ik in het kamp was, verschillende die alleen maar een zwembroekje aan had den. Hun body was al heelemaal donker. Het meerendeel van de gevangenen bestaat uit jonge kerels, die flink gespierd zijn en er gezond en sterk uitzien. Velen hunner dragen lange baarden, ook de jongens van even over de twintig, want zij vonden het, zooals zij me vertelden, niet de moeite waard zich voort durend te scheren, daar ze toch bijna nooit bezoek kregen. Want ze mogen wel door vrienden en familieleden opgezocht worden, maar daar velen hunner uit nogal afgelegen steden en streken komen, is die reis nogal bezwaarlijk en kostbaar en niet evenredig aan den korten tijd. gedurende welken de visite mag blijven. Zij mogen correspondentie en kranten ontvangen, die natuurlijk eerst een censor moeten passeeren. en zij mogen per dag één brief en twee kaarten schrijven, waarvan alweer de censuur moet beslissen, of deze afgezonden mogen worden of niet. Bij wangedrag of bij verzet tegen de algemeene orde en tegen de voorschriften kunnen straf fen toegepast worden, welke, bestaan uit het opknappen van onaangename werkjes, het niet mogen ontvangen van brieven en lec tuur, het intrekken van het warme ontbijt, het moeten slapen op een planken bed en het opgesloten worden in een cel alleen of in een donkere cel. De strengste straffen, aldus vertelde me de commandant van het kamp, „Gendarmerie-Strabsrittmeister" Gragl behoefden tot dusverre nog niet op gelegd te worden. De tegenwoordige com mandant staat eerst sedert den I2en Febr. aan het hoofd van het kamp, dat in Octo ber werd opgericht. Om zes uur in morgen wordt het dag in het kamp. Dan moeten al len opstaan. En des avonds om negen uur gaan de lichten uit. Af en toe komt het voor dat gevangenen vacantie krijgen. Dit echter alleen in gevallen, wanneer er een familielid gestorven is of wanneer er een zeer ernstige ziekte is of wanneer de zaken van den be treffen tengevolge van zijn afwezigheid van thuis dreigen over den kop te gaan. Zulk een vacantie wordt dan voor een dag of vier of acht of tien gegeven. Eventueel kan de oeriode van vrijheid weer verlengd worden. Maar men is niet gemakkelijk met het geven van verlof. De gevangenen moeten hun eere woord geven en beloven terug te komen. Twee verlofgangers uit het kamp te Kaiser steinbruch hebben van de gelegenheid ge bruik gemaakt te ontvluchten. Ik heb met verschillende gevangenen onder vier oogen kunnen spreken en allen verklaar den me. dat zij in het geheel geen klachten over de behandeling van ae zijde van de gendarmen hadden, die heel humaan met hen omgaan. Maar allen schijnen de man nen van den Heimatschutz te haten. Zij be weren, dat zij voortdurend door hen geprovo ceerd en in hun heiligste gevoelens ge kwetst worden. De Heimatschutzmannen, schijnen aan een soort van machtswellust te lijden en willen laten zien, dat zij de baas zijn en in hun uniformpakjes wat in de melk te brokken hebben. Zij slingeren den gevan genen beleedigende woorden aan het hoofd en zingen liederen, waarin wat van een „Hitlerschwein" voorkomt. Herhaaldelijk hebben zich dan ook heftige woordenwisse lingen en onaangename incidenten met scheldpartijen over en weer voorgedaan. Ook over het eten werd erg geklaagd. De gevangenen moeten, voor zoover zij niet ge heel onvermogend zijn, zes schillingen per dag betalen en zij vinden,t dat zij daar meer en beter voedsel voor konden krijgen. Nu was het algemeen bekend, dat er steeds tegen het eten geklaagd werd, dat door een her bergier in Wollersdorf voor de gevangenen werd toebereid. De reputatie van dezen" man werd steeds slechter. Maar nu wordt het eten door een anderen waard geleverd, een zeke ren Franz Postl uit Wiener-Neustadt. die met zijn personeel in de keuken van het kamp aan het werk is getrokken. Toen wij in het kamp waren, was het juist de eerste dag, dat hij voor het eten zorgde. Er heerschte groote ontevredenheid onder de gevangenen over het feit. dat zij sedert eenigen tijd geen paketten met levensmidde len meer van buiten mogen ontvangen. De commandant van het kamp vertelde mij. dat men tot die maatregel had moeten over gaan. omdat er zoo vaak brieven en andere geschriften in de eetwaren naar binnen wer den gesmokkeld, maar de gevangenen staan op het standpunt, dat men dan toch wel in de gelegenheid zou kunnen stellen voor eigen geld eetwaren in een cantine in het kamp te kunnen koopen. Nu hoorde ik ook, dat er heel vaak groote pakken met levens midden, snoepgoed en rookwaren uit allo deelen van Oostenrijk naar hetkamp waren gestuurd, welke niet aan één bepaalde per soon geadresseerd waren, doch aan alle na tionaal-socialisten in Wollersdorf gericht werden. Deze waren door groepen bewoners van steden en dorpen, die onder elkaar een collecte gehouden hadden, afgezonden en de nationaal-socialisten in het kamp vonden dat zóó aardig, dat zij er de Heimatschutz-man- nen. die hen moesten bewaken en die binten de barakken stonden, en die zelf nie£ zulke gaven gekregen hadden, ermee wilden ergeren en hen de oogen uit wilden steken door die pakken met al die lekkernijen voor de ramen te hangen. De gevangenen krijgen des morgens vroeg warme koffie met melk. De porties vleesch zijn niet al te groot en bestaan uit 15 a 16 decagram per hoofd en oer persoon per dag (in rauwen toestand). Elke gevangene ont vangt 400 gram brood per dag. De dokter van het kamp heeft naar calorieën berekend, dat iedereen juist voldoende moet hebben en dus niet meer noodig heeft. Waar er bij de nationaal-socialisten ontel baar veel klachten over het eten waren, heerschte er bij de vijf socialisten groote tevredenheid. Die mannen hadden ongeveer acht weken in een huis van bewaring te Inns bruck gevangen gezeten, waar zij maar heel, heel weinig te eten hadden gekregen. Een hunner had in dien tijd niet minder dan vijf kilogram aan gewicht verloren. Hen komt Wollersdorf nu als een soort van paradijs voor! Maar ze wisten eigenlijk niet, waarom zij opgesloten werden gehouden, want zij hadden, naar zij zeiden, niets misdaan Ook bij de nationaal-socialisten waren er verschillende, die me vertelden „keine Ahnung" te hebben, waarom zij gevangen waren genomen. Eeri advocaat uit een stad in de provincie wond zich geweldig op, toen ik met hem sprak, en schreeuwde bijna meer dan dat hij sprak, dat hij nu toch eindelijk wel eens graag zou willen vernemen, waarom men hem nu al maanden lang in het kamp liet blijven. Een student van de Weensche universiteit vertelde mij. dat hij alleen maar in hechtenis genomen en naar Wollersdorf gestuurd was. omdat hij in een zaal van het anatomische instituut het Horst Wessel-lied gezongen had. Anderen weer worden als gij zelaars gevangen gehouden. Men heeft hen zelfs niets ten laste kunnen leggen, maar zij zijn verantwoordelijk gemaakt voor daden van nationaal-socialisten in de plaats van hun inwoning en daarom zonder veel om haal naar het kamp gebracht om er geïnter neerd te worden. Toen we het kamp verlieten, keken tal van oogen ons achter de tralies van de vensters na. En nu nog even een paar woorden over de patiënten, die aan dysenterie lijden. Er heb ben zich meer dan veertig ziektegevallen voorgedaan. iEr bevinden zich op het oogen blik nog meer dan twintig personen uit Wol lersdorf in een pavilioen voor besmettelijke ziekten van het Franz Josef-Spital te Weenen. Tot hen behooren de Weensche gouwleider Frauenfeld en zijn twee broers. (Een der broers, Richard, is inmiddels vrij gelaten. Red.). Op enkele dagen van de week mogen zij bezoek van vrienden en verwan ten ontvangen. Zij hangen dan uit de ven sters van de eerste verdieping en "soreken met hun bezoekers, die beneden buiten staan. Frauenfeld's moeder, de weduwe van een „Hofrat", komt vaak naar haar drie zoons kij ken. Een van die zoons is vader van een kind. dat hij nog niet gezien heeft, want deze baby werd kort geleden geboren, toen papa al gevangen zat. Het paviljoen, waarin deze patiënten zich ophouden, wordt streng door pollt'e-agenten bewaakt. De patiënten verklaarden, dat hij het hier veel beter hadden dan in het kamo te Wö'le^sdorf. Dezer dagen echter gaat het meerendeel weer terug. W. M. BEKAAR.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5