^3et Arendsoog van Uw Camera ZATERDAG 21 APRIL 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 12 (Zie ook elders in dit nummer). HET TOONEEL. "ALBERD1NCK THIJM. het strijkorkest onder leiding van den heer Nibbering, dat in de pauzes klassieke, bij de opvoering aansluitende muziek speelde. Jam mer, dat het publiek hier zoo weinig aandacht aan schonk, want deze muziek was wel een integreerend deel der voorstelling. De warme ovatie, welke den spelers aan het slot werd gebracht, leverde wel het bewijs, hoe groot de indruk was, welke de opvoering op het talrijke publiek had gemaakt. Voor Al- berdingk Thijm was het een zeer mooie avond, waarmee wij haar hartelijk geluk wenschen. J. B. SCHUIL. DE NAR. 't Is een hooge worp. die de R.K. Rederijkers kamer ..Alberdingk Thijm" met de opvoering van Kees Meekel's tragi-comedie De Nar heeft gedaan. Dit stuk. dat wij ons nog her inneren van de vertooning door Het Schouw- tooneel ongeveer negen jaar geleden, met de schitterende creatie van Jan Musch in de titelrol, wijkt wel in alle opzichten af van wat wij gewoonlijk van het dilettanten-too- neel in Haarlem te zien krijgen. Een meester werk is De Nar niet, maar er is in dit stuk een streven naar het hoogere en het neemt ook dikwijls een dichterlijke vlucht. En bij al de theatrale zwakheden van deze tragi- comedie. blijft er die prachtige rol van den nar, welke gelegenheid biedt tot brillant spel. Wie zou na zoo'n voorstelling van De Nar nog durven beweren, dat de smaak van het publiek verandert? 't Publiek van tegenwoor dig houdt nog evenzeer van de romantiek als in den tijd van onze grootouders. Een op voering van dit stuk van Kees Meekel geeft er het bewijs van. Want De Nar behoort ge heel en al thuis in den romantischen tijd. De valsche vorstin, die doet denken aan de slechte koningin uit Sneeuwwitje, de engel reine hertogsdochter, zelfs twee marqués in- plaats van één en daartusschen de nobele romantische figuur van den nar, het is alles ook in zijn onlogische handeling ge heel een stuk uit den tijd van onze groot ouders. Men behoeft waarlijk geen criticus te zijn. om aan te toonen. hoe onhandig dit stuk met zijn verwarde intrige, waarin zelfs monologen worden afgeluisterd en eigenlijk niets gemotiveerd wordt, waarin de personen gaan en komen, wanneer de schrijver dat wilgeschreven is. Maar ondanks die fouten heb ik zekere genegenhf'd voor dit stuk. We zijn in deze tragi-comedie tenminste eens uit 't realisme van de altijd maar sigaretten-roo- kende heeren en koffie en theedrinkende dames. Kees Meekel durft de menschen groot te zien. zoowel in hun deugden als in hun gebreken, hij geeft allerminst een v 1 a k stuk. Een spel van diep gelooven, van reine men- schenüefde en heldhaftige offervaardigheid, noemt de regisseur Herman Moerkerk het terecht. Kees Meekel heeft het hoogere wil len geven en al faalt hij feitelijk als tooneel- schrijver. als dichter weet hij nu en dan te ontroeren. En is dat niet reeds zeer veel waard? Alberdingk Thijm stond in De Nar voor wel heel ongewoon werk en de vereenigmg verdient alle lof, dat zij dit stuk heeft aan gedurfd. De spelers hadden het - voorrecht leiding in hun spel te krijgen van den kun stenaar Herman Moerkerk, die al meer be wezen heeft, wat hij als regisseur waard is. Het slagen van de opvoering is dan ook voor al aan Moerkerk en aan Jan Icas van Dijk te danken. Wat Van Dijk gisteren in de rol van den nar gegeven heeft, gaat ver boven het gewone dilettantisme uit .Hij was de groote verrassing van dezen avond. Ik heb Jan Icas van Dijk meermalen ten zeerste in zijn spel kunnen waardeeren ik denk hier bijvoorbeeld aan zijn kranten jongen in het voor het heerentooneel be werkte Pygmalion en aan de Verdungangers maar als de nar heeft hij zichzelf overtrof fen. Hij zei de verzen met een voor een lief hebber waarlijk opmerkelijk gave nuancee ring en dynamiek, hij had herhaldelijk voor treffelijke standen en hij wist wat het voornaamste was bezieling te m zün spel. Wie zou verwacht hebben, dat deze speler zu'.k een kracht kon ontwikkelen als aan het slot van II, wanneer hij zijn narren kap afwerpt en de glorieuse mensch wordt. Met welk een fijnen geest sprak hij de fei- satirische verzen, toen hij in het blok zat m in en welk een warmen gloed ontwikkelde hij tegenover de hertogin- Uitstekend speelde hij ook zijn sterfscène. Slechts weinige dilettan ten zouden hem in deze rol die hij zonder een moment van inzinking speelde, overtreffen en ik kan Alberdingk Thym dan ook van harte geluk wenschen met dezen ongewoon sterken speelkracht. Van Dijk beheerschte geheel zooals Musch dat indertijd deed bij Het Schouwtöoneel de opvoering. Voor een groot deel komt dat ook door de rol, die door den schrijver met zulk een blijkbare voorliefde is behandeld, dat alle andere personen in de schaduw blij ven. Het is de groote verdienste van Moer kerk. die het stuk in picturale en toch een voudige décors heeft gegeven, dat hij het spel van de anderen op elkaar heeft afgestemd, zoo. dat niemand ook de zwakkere krach ten niet iets bedierf. Mevrouw Nielen- Vlekke was een vorstin, die indruk maakte door waarlijk koninklijke houding. Haar plas tiek was beter dan haar dictie, wat voor een deel ook komt, doordat haar stem wat ge voileerd is. Mej. Jane Rubeling speelde de hertogin bekoorlijk en lief en wist vooral in het overigens wel heel zwakke en onmoge lijke laatste bedrijf, waarin de auteur haar tot ieders verbazing maar in en uit laat loopen in den kerker een respectabele dramatische kracht te ontwikkelen. Jacob Henneman had als de stokbewaarder een zeer gelukkigen avond. Hij was na Van Dijk verreweg de beste van de heeren Hij speelde dezen ruigen, maar au fond goedhar- tigen beul bonkig en krachtig en was een in drukwekkende figuur. Gerard Nielen zie ik liever in realistische dan in romantische stuk ken. Hij had niet voldoende houding als de hertog en gaf ook niet genoeg relief aan deze rol Ditzelfde kunnen wij ook zeggen van de heeren Steph. Nielen en Wim Teeuwissen, wier spel voor twee zulke schurken wel wat al te vlak bleef Bij Steph. Nielen hinderde ook de slechte uitspraak van de s, waardoor hij de verzen wat te zoetig en week zeide. Maar zeer goed waren weer de heeren Reiber en Rien- stra als de bedienden uitstekend bijvoor beeld dat toon eelt je bij de troon en, ook de knechts in den kerker vervulden hun rollen zeer bevredigend. Zoo heeft Alberdingk Thym een opvoering van Kees Meekel's tragi-comedie gegeven, die met eere in de annalen van deze vereeniging geboekt mag worden. Nooit zag ik deze R.K. rederijkerskamer beter dan gisteren en het lijkt mij dan ook wel zeker, dat zü na deze voorstelling in aanmerking zal komen voor de subsidie, welke het maandblad ..Katholiek Tooneel" beschikbaar heeft gesteld voor de beste Nederlanósche R.K tooneelvereeniging. Een woord van extra lof komt ook toe aan MUZIEK. Haarlem's Muziekinstituut Leerlingenuitvoering. Het werd een avond vol prettige afwisse ling. Want behalve dat er leerlingen waren uit de beginklasse en jeugdige violisten, die de houding aan hun instrument zich al reeds goed eigen wisten te maken, hoorden we ook pianomuziek van Debussy, van Albeniz, Ca- sella, Niels Gade en waren er zangleerlingen die met Handel, met Haydn en Donizetti voor het voetlicht kwamen. Maar wat deze muziek school-uitvoering maakte tot een heel bijzon dere aantrekkelijkheid, waren de leerlingen uit de bewegingsklasse van mevr. Rudi Mees. Plastiek, rythmische bewegingskunst, wij zijn er in onze opvoeding lang, zeer lang mee ten achter geweest en de eerste ernstige pogingen om dit verzuim in te halen, vonden een hoogst onbillijke critiek. Thans vindt wel ieder, die oog heeft voor den schoonen bewe gingsvorm en die het belang inziet eener har monische ontwikkeling van het lichaam en wat daarmee rechtstreeks samenhangt, dat dit beter inzicht in lichamelijke ontwikke ling een bevrijding is uit domme onwetend heid. Die bevrijding begint al bij het héél jonge kind. Als levende bloemen vielen ze neer op het podium, en men had lust, zijn handen er naar uit te strekken. Neen toch, iets zóó schoons roert men niet aan, daarvoor is het te teer en te broos, zoo'n „Lentedansje", zoo'n „Glückes Genug", zoo'n ..Immer fröhllch". Maar de ensemble-dansjes hadden toch wel de meeste bekoring; een eenvoudig Volksdansje, een Springtanz van Grieg geven het kind in zijn gansche natuur lijkheid en onbevangenheid. En waartoe dit cultiveeren van het harmonisch bewegen leidt, mag men tenslotte zien bij de gerijpte leerlingen in een „Volksweise" van Grieg; in de buitengemeen goed gevoelde en beheersch te Prelude in Des van Chopin, waar het zan gerig des-majeur zoo fel contrasteert tegen het spookachtig-martiaal rythme van het mineur-middendeel. Waarlijk, hier mogen wii Selma Chapon, die tevoren met Maud Kool in de uitbeeldingen en improvisaties zonder muziek blijken gaf van aangeboren talent, gelukkig prijzen om haar juist begrip van het wezen der Chopinsche muziek. Haar Groteske (Grieg) was ook bijzonder goed; van haar partner was ook Kreisler (niet genoemd op het programma) zeer te prijzen. Men zal mij ten goede houden, dat ik niet al de namen noem der uitvoerenden, hoewel daartoe veels zins aanleiding is. Maar het choregrafisch deel van dit verslag mag niet gelden als de groote slokop. Want voor de instrumentale en vocale uitvoeringen mocht men evenzeer zijn belangstelling over hebben. Dat er ver band bestaat tusschen beide, bleek nog over duidelijk, toen wij een der kleinste pianistjes voor wie de stoel nog te hoog bleek, later be sla e zagen leggen op het podium als dans- weide. Men zou voorts bemerken, hoe ook de houding aan het instrument en de toch on misbare plastiek bij het spel en den zang nut tig beïnvloed werden, als elke leerling zou deelnemen aan den cursus in bewegingskunst. Waarmee ik niet wil zeggen, dat de betref fende leeraren (hier de heeren Henk Hermans en Nico Hoogerwerf voor piano, en de heer Vierveyzer voor viool) in gebreke zouden blij ven, ook aan lichaamshouding bij het spel voldoende aandacht te schenken. Wij kregen op dezen avond ruimschoots gelegenheid om te kunnen constateeren. dat de leerlingen aan Haarlem's Muziekinstituut een goede muzi kale ontwikkeling doormaken. En dit mag toch als eerste en voornaamste doel gelden dezer leerlingenuitvoeringen, die overigens nog zeer aangename verrassingen kunnen brengen. Mevr. Rudi Mees, die van een onzichtbare plaats af de dansen leidde, werd zeer terecht nog voor het voetlicht geroepen, waar dank bare leerlingen haar huldigden met bloemen. G. J. KALT. zijn God wendt. Deze altaria was voor mij het hoogtepunt van den heelen avond en de kun stenares, die haar zóó wist te vertolken is een begenadigde tot wie we alleen met de eigen woorden der liturgie onzen dank kunnen uiten Gratias agimus tibi propter magnam gloriam tuam. De zang van Annie Woud was ook in de aria's „Laudamus te" (met soloviool) en „Qui sedes"' (met hobo) superieur. In de beide duetten „Christe eleison" en „Et in unum" had zij in Jo Vincent een gelijkwaardige mede werkster: het „Domine Deus" werd door deze met Louis van Tulder schitterend gezongen (het slot van dit deel was ook een der heel mooie oogenblikken van den rijken avond!) Van Tulder was, op een paar inzetten na, zeer joed in het „Benedictus"; „Louis Smitshuysen" deed zich als een begaafd baszanger kennen in het „Quoniam"; slechts had zijn zang nog wat meer glans en overtuigende kracht kun nen toonen. Kloos daarentegen zong het .Et in Spiritum" naar mijn idee iets t e krach tig en martiaal, een nuance, die ik onlangs ook in zijn vertolking der Christuspartij bij de Matthaeus-Passion meende te moeten op merken. Overigens waardeer ik dezen zanger bijzonder. Van de instrumentalisten mogen de trom pettisten, die een belangrijke taak in het werk hebben, met eere genoemd worden. Jean Oel- lers speelde de vioolsoli beschaafd en zuiver, doch zijn instrument bezit voor een groote ruimte weinig sonoriteit in de lagere klank- registers. Wanneer ik de overige leden van het U.S.O., die een solistische partij vervulden, niet afzonderlijk noem, beteekent dat geen misken ning van de wijze, waarop zij het gedaan heb ben. Het orkest was in doorsnee zeer goed George Robert verleende bovendien van tijd tot tijd door middel van het orgel krachtigen steun. De clavecimbelpartïj treedt in de H-moll Messe weinig op den voorgrond. De dirigent had in de lijst der medewerken den een bescheiden plaatsje onderaan. Maar zonder het eminente talent van Anthon v. d. Horst was deze uitvoering niet geworden tot wat ze werd: een grootsche muzikale gebeur tenis. V. d. Horst vond een krans aan zijn les senaar; de langdurige toejuichingen aan het einde van den avond toonden dat men voor zijn grooten arbeid de volle waardeering ge voelde waarop hij recht had en dat men die ook uiten wilde. K. DE JONG. MIS IN b k! t. van J. S. BACH. De tweede uitvoering, die ons door de sa menwerking van de Nederlandsche Bachver- eeniging. de Haarlemsche Bachvereeniging en de Afd. Haarlem van de Maatsch. tot Bev. der Toonkunst geschonken werd, beteekende in vergelijking niet de eerste nog een stijging, zoowel wat het muzikale gehalte van het ver tolkte als wat de reproductie zelve betreft. Immers de H-moll Messe geldt niet slechts als een der meest grootsche werken van de mu- zieklitteratuur aller tijden: zij stelt ook aan de uitvoerenden eischen, waaraan slechts weinige koorvereenigingen en solisten kunnen voldoen. Dat daarbij dan ook nog een uitste kend orkest noodig is en dat de leider van het geheel een kunstenaar van den eersten rang dient te zijn spreekt van zelf. Over het werk behoef ik niet uit te weiden: de inleiding van het programma was voldoende om de toehoorders eenigszins omtrent aard en beteekenis van dit muzikale monument in te lichten. Ook doet het hier weinig ter zake of men bij vergelijking van Bach's H-moll met Beethoven's Missa solemnis aan 't een of 't andere werk de voorkeur geeft. Het zij voldoende hier te vermelden dat wij van de vertolking der H-moll Messe door de Nederl. Bachvereeniging een machtigen in druk ontvangen hebben. Op een paar minder gelukkige momenten (de bassen in het „Et resurrexit" in den aanvang van het .Pleni sunt coeli") na toonue het koor zich tegen de vele enorme moeilijkheden ten volle opgewas sen. En het koor heeft wat te doen in dit werk! Vier-, vijf-, zes- en achtstemmig ge groepeerd is het geroepen verreweg het groot ste deel der verklanking op zich te nemen. Bij zonder schitterende of indrukwekkende mo menten waren b.v. het „Qui tollis", het gran dioze slotkoor van het Gloria, het slot van het „Crucifixus", de kolossale prestatie aan het einde van het „Confiteor" het reusachtige Sanctus. Dit alles was imposant en eerbied wekkend. Ontroering brachten „Et incarna- tus" en Crucifixus en de mystieke modulaties bij het „Et expecto". Maar de allersterkste ontroering ging uit naar het Agnus Dei". Dit was voor mij het eenige moment waarbij de muziek elke betrek king tot eenigen ritueelen tekst verloor: hier smeekte een mensch om erbarming, een mensch die in de volheid des gemoeds zich tot STUDIOSNUFJES. Na de voltooiing van de film Sadie McKee zal Joan Crawford een rol spelen in de Metrofilm Sacred and Profane Love naar de novelle van Arnold Bennett, The Book of Charlotta. Regie David Selznick. DANSAVOND ELS KEEZiSR EN YOMA SASBURG. Op 27 April a.s. zuil enin den Stadsschouw burg alhier mej. Els Keezer en Yoma Sasburg paar- en solodansen uitvoeren. De heer Heinz Tobi zal volksliederen zingen en het bewegingskoor van Els Keezer een leekendans uitvoeren. Zooals bekend is het doel van een be wegingskoor den leekendans te bevorderen. Door gemeenschappelijken oefenavonden worden door de begeleidende muziek bevor derd, hetwelk tenslotte leidt tot den zooge- naainden leekendans, die zonder aansprak te maken een kunstprestatie te zijn, toch de liefde tot ontwikkeling en beheerschte be weging van het geheel lichaam bereikt. De op dezen avond voor het eerst gedanste suite, wil geen pantomine met litterairen inhoud zijn, maar een uiting van humor, travestie, tragiek en onbezwaarde bewegins- vreugde, zooals het door de muziek ingegeven wordt. Gerard Hengeveld zal aan den vleugel be geleiden. Het optreden van Els Keezer werd zoowel hier als elders gunstig beoordeeld. RIJKSWATERSTAAT. Zooals bekend zullen de diensten Haarlem en Amsterdam van den Rijkswaterstaat in één gebouw worden ondergebracht n.l. in het voormalig gebouw der Prov. Griffie in de Jansstraat. Verwacht kan worden, dat tegen eind Mei alles gereed zal zijn. Verzekeringsvoorwaarden voor week- en maandabonnés van Haarlem's Dagblad en voor abonnés van het Geïll. Zondagsblad (Zie vetgedrukte aanvulling onderaan) Elke week- en maandabonné van Haarlem's Dagblad 1», >oo- Lmdi lijn abonnement duurt, dit blad verschijnt en de Directie van Haarlem's Dagblad" de vertekering doet duren, verrekerd tegen de geldelijke gevolgen van ongevallen, op de volgende voorwaarden Artikel t. Als vertekerden worden beschouwd alle per week en/of per maaod betalende geabooneerden. dia aan de volgende verelschten voldoen a. gedurende minstens twee weken In bet geval vao maand abonnés twee maanden) als geabonneerde In de registers van „Haarlem's Dagblad" tijn ingeschreven! b. tusscben 18 en 6o laar oud r.ijni c. niet lijden aan tiekten of gebreken, welke voor ben bet gevaar voor ongevallen vergrooten, en volkomen het gebruik hebben van bunne ledematen en aintuigen. Art. 2. Onder ongeluk, als In dete voorwaarden bedoeld, wordt verstaan de uitsluitende en rechtstreekscbe oortaak van een lichamelijk letsel (waaronder ook te water geraken verstaan wordt), den verzekerde, onafhankelijk van rijn eigen wil overkomen, en waarvan het bewijs geleverd worde dat rulks door van bulten af toegebracht geweld werd veroorzaakt, met bet gevolg hierna In Artikel 3 aangeduid. Art. 3. De oltkeerlngen bedragen 1 600 GULDEN, indien bet ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en rechtstreekscbe oorzaak is van de levenslange ongeschiktheid vaD den verzekerde, waaronder begrepen wordt de amputatie van twee ledematen, hetzij belde voeten of belde handen, dan wel Mn voet eo eêo hand. hoven den enkel of den pols, of onherstelbaar gezichts verlies uit belde oogen (totale blindheid), een en ander binnen tien dagen na deo datum van het ongeval 1 600 GULDEN, indleo bet ongeluk (vallende binneo de grenzen van de voorwaarden) de eenige eo recbtstreekscne oorzaak is van den dood van den verzekerden geabonneerde, betzij onmiddellijk of uiterlijk binnen driemaal 24 uren na bet ongeval) «00 GULDEN. Indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en recbtitreekscbe oorzaak Is van de amputatie van Mo hand ot één voet boven deo pols of enkel, of van bet onherstelbaar gezichtsverlies uit één oog (totale blindheid van dat oog), een en ander binnen to dagen na den datum van het ongeval; «50 GULDEN. Indien het ongeluk (vallende binnen de grenren van de voorwaarden) de eenige en rechtstreekscbe oorzaak Is van de amputatie vaD belde leden van een duim. binneo tieD dagen na den datum van bet ongeval 1 zjo GULDENindien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en recbtstreeksche oorzaak is van de amputatie van alle leden van een wijsvinger binnen tien dagen na den datum van het ongeval go GULDEN. Indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden), de eenige en recbtstreeksche oorzaak is van de amputatie van alle leden van een andereu vinger, binnen tien dagen na deo datum van bet ongeval 1 too GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eeuige en rechtstreekscbe oorzaak Is van de breuk van een boven- en/of onderarm of van de breuk van een boven- en/of onderheen terwijl onverminderd de bepaling der voorlaatste alinea van artikel 6, krachtens deze verzekering alle uitkeeringen op bet hoofd van één persoon verzekerden om welke redenen ook te doen, te zamen nooit meer dan f 600.kunnen bedragen, onder bepaling, dat Ingeval reeds bij het plaat» grijpen van een ongelua. de bovengenoemde ledematen van bet licbaam mochten worden gescheiden, door snijding, wringing. scheuring, knelling, als aoderszins, dat verlies met amputatie zal worden gelijkgesteld. Verder onder bepaling, dat bet verlies van vóór hel ongeluk reeds onbruikbare, gebrekkige of verminkte ledematen g spraak geeft op. en niet In aanmerking komt bij overlijden. Hetzelfde geldt voor bet geval dat reeds vóór het ongeluk ledematen gemist Heeft een ongeval bet verlies van meerdere vingers van een hand tengevolge, dan gaat de volle te verieenen ultkeering in geen geval het bedrag te boven dat voor het verlies van de gebeele hand is vastgesteld. Een ongeval geeft nimmer recht op meer dan Mo ultkeering, met dien verstande, dat indien hetzelfde ongeval zoowel breuk als verlies van een boven- of onderarm of beeo, tengevolge beeft, de uitkeerlng voor verlies zal worden verleend. Art. 4. De ultkeering Ingeval van overlijden geschiedt aan dc eehtgenoote, of bij ontstentenis daarvan aan de erfgenamen van den gedooden abonné. Uitkeeringen wegens verlies van ledematen, vingers 01 oogen geschieden aan den abonné zeiven- In geval recht op schadeloosstelling ontstaat, zat de ultkeering geschieden binnen tien dagen nadat de noodlge fnlicbtingen verkregen zijn en het persoonlijk letsel, en de oorzaak en het gevolg daarvan, bewezen zijn ten genoege der Directie van „Haarlem's Dagblad". Art. 5. Bene ultkeering zal niet verschuldigd zijn bij dood ot verlies van ledematen ot oogen, af breuk van ledematen, direct of Indirect, veroorzaakt; a. door eenige ziekte, kwaal of voorbeschlktbeld van den verzekerde 1 b. door eenige heelkundige operatie 01 door uitputting els gevolg daarvan (tenzij die operatie aoodzakelijk was wegeos letsel, waartegen verzekerd ts)t 0. door eene bevalling of zwangerschap, ook al mocht de dood verhaast zijn door een ongeluk) d. door tonnesteek, ol terwijl de verzekerde onder den Invloed van overprikkeling of somnambulisme was, of door bedwelmende dranken of krankzinnigheid minder In staat dan gewoonlijk om zorg voor zich zeiven te dragen 1 e. door zelfvermioktng, zelfmoord of poging daartoe, hetzij wille keurig of niet, onverschillig of de geabonneerde al dan niet §oed bij zinnen was; f. in duel, of gedurende de voorbereiding tot ol deelneming aan wedstrijden of bij vlieg- of lucbtvaartlcchten, of bi) baden, zwemmen, autorooblelrljden, motorwielrljden ot wiclrijdern g. door grove nalatigheid of grove onvoorzichtigheid, of 'oor ALGEMEENE VOORWAARDEN. Als abonné in den zin dezer verzekering wordt beschouwd het hootd van liet gezin, tenzij, voordat bet ongeval plaits greep een ander lid van het gezin als verzekerde is aangewezen, na icbriftelijk verzoek aan de admioistratie van Haarlem's Dagblad. De abonné'» van het Geïllustreerd Zondagsblad van Haarlem's Dagblad zijn eveneens nog afzonderlijk gratis tegen ongevallen verzekerd. Voor deze aparte verzekering (waarvan de uitkeeringen worden gegarandeerd door de Nieuwe HAVBank te Schiedam) gelden dezelfde voorwaarden als voor de ongevallenverzekering vao Haarlem'» Dagblad. De uitkeeringen voor dc verzekering van het Geïllustreerd Zondagsblad zijn als volgt 1 Levenslange ongeschiktheid f 2000.Overlijden f600.1 Verlies van band, voet of oog 400.—j Duim of Wijsvinger f 75.Elke anderr vinger f 30. Bij spoor* of tramongeval, etc., worden J ritkceringeat bij overlijden f 1000.j bij invaliditeit I 3000. vechten, of aanvallen tegen den persoon van verzekerde, ot in buitenlandschen oorlog ot binnenlaodscbe beroerten. Het verdwijnen, verdrinken o! door g»s ot gassen veretikker m den verzekerde wordt ten opzichte van deze verzekering aan merkt als te rijn veroorzaakt door grove nalatigheid of grov ivoorzichtighetd. tenzij ten genoege van de Directie van Haarlem Dagblad bet bewijs van het tegendeel wordt bijgebracht De verzekering geldt echter wel voor gevallen waarbij het ongelu. Toorzaakt werd tengevolge van rechtmatige zelfverdediging, o :l bij poging tot redding van personen, of tot afwending var dreigende gevaren. Onder bepaling, dat Indien een abonné In slaat van krankzinnig heid 0! verstandsverbijstering zal raken, ol zleb buiten Burop mocht begeven (behalve indien hij van cene Europeescbe bavei eeD andere Europeescbe haven reist In eon schip met vas dek in tijd van vrede) ot indien hij zich In krijgsdienst te land o te water begeeft en evenzeer van den dag af waarop bij ophoudt zip abonnementsprijs van Haarlem'; Dagblad te betalen of deze couran ophoudt te verschijnen, of de Directie van Haarlem's Dagblad d verzekering doet eindigen, alsdan deze verzekering voor hem gehee .1 vervallen nn krachteloos worden. Van de verrekering zijn uitdrukkelijk uitgesloten, allen die slci met de bereiding, het verwerken ol proefnemingen met buskruli schietkatoen, nitroglycerine, dynamiet, napbta, aoctyleengas, o andere licbt-ontplotbare of Hcht-ontvlambare stoffen bezig houden ot daarbij desbewust tegenwoordig zijn. Eveomio geldt deze verzekering voor mijnwerkers, acrobaten circusrijders en dergelijken Zeevisschers, zeevarenden en personeel van den Loodsdlens zijn in de verzekering begrepen, ;n wei, wat oetreft ongevallen deo wal, voor alle uitkeeringen. Verlies van ledematen word' aan boord gedekl. doch op ultkeering by overlydeo kan vooi uitsluitend aanspraak worden gemaakt indien het ongeva' dat bet overlijden tengevolge beeft, aan deo wal plaats bad ladien de gevolgen van een ongeluk door ziekelijke omstandig heden, waarin de verzekerde verkeerde op het oogenblik dat he; ongeval plaats bad. vergroot worden, wordt eventueel geen hoogere schadeloosstelling betaald, dan die. welke volgens het oordeel van den geneeskundigen adviseur van „Haarlem's Dagblad" zoude hebben moeten zijn uitgekeerd aan een normaal persoon door hetzelfde ongeluk getroffen Gedurende deo termijn, waarin de verzekerde lijdende is aan de gevolgen van eeo ongeluk, zal de verzekering lijdelijk buiten krach' zijn met betrekking tot elk nieuw ongeluk, dat den verzekerde mocht treffen. Art. 6. Ingeval een geabonneerde een ongeluk overkomt moeten In alle gevallen alle bijzonderheden daaromtrent en omtrent het bekomen letsel, zoo spoedig mogelijk schriftelijk gemeld worden aan de Directie van „Haarlem's Dagblad" te Haarlem en Indien zoodanige kennisgeving niet binnen driemaal 24 uur na hei ongeluk is geschied, dan zal geenerlei ultkeering ver schuldigd zijn. Indien dc getroffene zeevarende Is, moet de kennisgeving vao het overlijden geschieden binnen drie dagen na bet bekend worden van het ongeluk aan de belanghebbenden. Zoo spoedig mogelijk na het ongeluk, moet de hulp van eeD bevoegd geneeskundige worden Ingeroepen eo de verzekerde Is gehouden onder geneeskundige behandeling te blijven en de voor schriften van den geneesheer onafgebroken op te volgen totdat hi volkomen hersteld Is. In ieder geval moet den geneesheer van „Heanem's Dagblad toegestaan worden den verwonde te onderzoeken wanneer en zot dikwijls zulks billijkerwijze geëischt kan wordeo, en „Haarlem': Dagblad" heeft eveneens vrijheid om zoodanige genees- en heel kundige bulp te verstrekken als het noodig acht Elk bewijs hetwelk de Directie van ..Haarlem's Dagblaa van tijd tot tijd zou kunnen eischen betreffende eenlg ongeluk o verwonding op grond waarvan eeo eisch werd ingesteld, tal haa- zoo spoedig mogelijk nadat biertoe het schriftelijk verzoek gedaar werd. gegeven moeten worden Iogeval van eenig ongeluk met doodelljken afloop moet biervan aan de Directie van Haarlem's Dagblad te Haarlem schriftelijk worden kennis gegeven, onmiddellijk nadat bet ongeluk aar belanghebbenden bekentl zal zijn geworden Het niet nakomen van een ol meer der in dit artikel genoemde verplichtingen, zal elke aanspraak op nltkecrlng voor belang hebbenden verloren doen gaan. Alleen na overlegging van het nauwkeurig dooi hem en den behandelenden geneesheer Ingevulde aauvrage-Drmulier tot uit keerlng, en Ingeval van overlijden, van de doodacte, kan de belang hebbende aanspraak maken op de behandeling rljnei vordering. De overgelegde stukken blijven het eigendom van „Haarlem's Dagblad". De kosten der geèischte verklaringen komen ten laste van dengene. die de ultkeering aanvraagt Alle bedragen, die krachtens deze verzekering verschuldigd zijn, zullen betaalbaar zijn ten kantore van ..Haarlem's Dagblad", slechts na ontvangst van eene door de(n| rechthebbende(n) ge- teekende quitaotie, terwijl de verzekering bij uitbetaling van een bedrag van meer dan twee honderd en vijftig gulden cal vervallen Van geen som. die verschuldigd 13, cal interest betaald wordeo. ook me: in gevallen, waarin die anders volgenade wet verschuldigd zou zijni terwijl de verplichting tot altbetaling van eenlg bedrag ophoudt, wanneer het niet binnen een maand nadat het toegestaan geworden, to Ingevorderd. Art. 7 Alle geschillen alt de voorwaarden voortvloeiende, zullen beslist worden door drfe scheidslieden, Nederlanders, bij onverdeelde keuze door partijen te benoemen. Bij weigering ol bij gebreke van overeenstemming geschiedt 11e benoeming dei drie scbeldilteden dooi den Kantonrechter te Haarlem Partijen zijn aan de uitspraak der scheidslieden oodeiworpen als aan «en vonnis In het hoogste ressort en tullen elk haar eigen kosten dragen benevens de helft vao het honorarium dei scheidslieden Art. S. Bezwaring 01 vervreemding van de recuteo, voor een geabonneerde uit deze verzekering voortvloeiende, heeft geen rechtsgevolg Alzoo tal het ontvangbewijs van 1en verzekerde ol, bij overlijden, van de eehtgenoote ol ertgeoamen van deo verzekerde \o teder geval volledige kwijting ten gevolge hebben Met het oog op de vaststelling der identiteit van den verzekerde moei deze bij elkr verandering van woonplaats beroep ot naam betzij door huwelijk 01 anderszins, daarvan ten spoedigste opgave doen aan de Directie van ..Haarlem's Dagblad" te Haarlem DE EMMABLOEMCOLLECTE. ZILVEREN JUBILEUM. Het Comité voor de Emmabloem-collecte viert op Woensdag 25 April, den Emmabloem- dag, haar 25-jarig jubileum. Sinds 1910 geeft dit comité haar krachten ten beste voor de tuberculosebestrijding. Natuurlijk hebben er wisselingen plaats gehad in de samenstelling van het comité, doch in zijn geheel is het comité gedurende 25 jaar in stand gebleven. Er zijn dames d:e 24 en 25 jaar zitting heb ben in het comité en de leiding van een wijk op zich nemen op de bloemendagen. Feest vieren ter gelegenheid van dit jubi leum gaat natuurlijk niet. daarvoor is de achtergrond der collecte te ernstig. Het groot ste feest voor het comité zal zijn als de me dewerking en offervaardigheid van het pu bliek op 25 April zoo groot zijn. dat de op brengst van den bloemendag weer op f 10.000 of hooger komt. Dezen gedenkwaardigen dag geheel onge merkt voorbij te lat-en gaan was den dames leden van het comité niet naar den zin. Ter gelegenheid van het zilver jubileum zal nu aan de medewerksters en medewerkers aan den bloemendag een filmvoorstelling aange boden worden. Door medewerking van den directeur van het Rembrandt-Theater is liet mogelijk den ionselui deze voorstelling aan te bieden op Vrijdag 27 April, des namiddags van 4 1/2 6 uur. De kosten van deze voorstelling, die door de tegemoetkomende houding der directie van het Rembrandt-Theater niet zeer hoog zijn, zullen door de dames van het comité persoonlijk worden gedragen. De opbrengst der collecte moet zoo hoog mogelijk blijven; de tijdsomstandigheden maken dit dringend noodig. TOONEELVEREENIGING VRIENDSCHAP ZIJ ONS DOEL. Bovengenoemde vereeniging geeft Dins dag- 24 April in den Schouwburg Jansweg een opvoering van het Indisch drama .Dollé Hans", van J. Fatoricius. Spelleiding Th. Dammiaans. Voor deze voorstelling zal wederom een aantal werkloozen worden uitgenoodigd. De scherpte van het arendsoog is spreekwoordelijk. De lens geeft een buitengewoon scherp beeld op het netvlies, waardoor dat hooge gezichtsvermogen ont staat. Voor de juist werkende camera is eveneens een objectief noodig, dat scherp-omlijnde beelden geeft, van zoo groote helderheid, dat zelfs bij matig licht goed doorwerkte negatie ven worden verkregen. Gebruik daarom een toestel met -TESSAR Do rijk geïllustreerde brochure Fo. wordt koste loos verstrekt door den Fo- tohandel of door de ver tegenwoordiging voor Neder land: ZEISS IKON N.V„ Heerengracht 489, Amster dam-C. (Adv. Ingez. MedJ ONVOORZICHTIGE NAVIGATIE. HET VERGAAN VAN „DE JONGE JAN" BIJ PETTEN. Onder voorzitterschap van prof. mr. B. M. Taverne heeft de Raad voor de Scheepvaart Vrijdagmiddag een onderzoek ingesteld naar de ramp, overkomen aan het motorkustvis- schersvaartuig „De Jonge Jan" Uk. 260, het welk op 23 Februari 1.1. nabij Petten aan den grond geloopen en verloren gegaan is. Volgens het oordeel van den voorzitter stond na het getuigenverhoor vast, dat er hoogst onvoorzichtig was genavigeerd. De raad zal later uitspraak doen. EEN HEER NEERGESLAGEN EN BEROOFD, Drie mannen hebben op den Dalweg te Arnhem een heer neergeslagen en beroofd van een bedrag van f 60 a f 70, een gouden horloge en eenige ringen. Twee der daders zijn gear resteerd, een groot deel van den buit is in beslag genomen. IN ZES DAGEN NAAR INDIë. VERSNELLING VAN DEN DIENST IN 1935. De heer Plesman directeur van de K. L. M. heeft tijdens een rede. gehouden voor de leden der Kon. Ned.-Indische Vereeniging voor Luchtvaart medegedeeld, dat men het volgend jaar de route AmsterdamBatavia in zes da gen hóópt af te leggen. ZWENDELARIJEN EFFECTEN. MET Hoewel de politie reeds aan tal van zwen- delpractijken een einde heeft gemaakt, zijn er thans nog in Amsterdam ongeveer twintig banken, die tallooze menschen met effecten zaken dupeeren. Een inwoner uit Rotterdam heeft in enkele maanden een bedrag van f 1600 verloren. De zaken worden zóó geraffi neer gedreven, dat het bewijs moeilijk te le veren is. Kan de politie echter vat krijgen op de heeren het zijn meerendeels buitenlan ders dan worden zij onherroepelijk over da grens gezet.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 12