De vliegende feeks Twee onvriendelijke eerste prijswinnaars op de bulldog-kampioens- De groote Sumatra tabaksinschrijving in Frascati te Amsterdam ging Vrijdag met de noemd^tot^o^z'itter van Hof ^^Justitf^ir^Curaga^'?"3^"!)1 Nedt'ndië tentoonstelling die in Bloomsbury (Eng) gehouden is gebruikelijke tooneelen van levendige drukte gepaard 9enoole P*r -Simon Bolivar" uit Amsterdam naaVcu'agao *eï Jokken'" ac De Natuurhistorische tentoonstelling op Geografischen Grondslag, die in Artis te Amsterdam ge opend is. De laatste hand wordt aan den opbouw van Mexico gelegd Dit jaar werden voor het eerst dames bij de groote Sumatra-tabaksinschrijving in Frascati te Amsterdam toegelaten Nu in de nabijheid van de aloude op haalbrug te Loenen een betonbrug ge bouwd wordt in den gemoderniseerden weg Loenen Hilver sum, wordt de be staande brug, tevens tol, overbodig De leden van de Tweede Kamer hebben Vrijdag een rit met een der nieuwe Diesel-treinen gemaakt Onder de aanwezige leden bevond zich ook, jhr. mr. Ch Ruys de Beerenbrouck FEUILLETON EEN BLIJMOEDIG SPEL IN DRIE BEDRIJVEN door BEN VAN EYSSELSTEIJN. 6) Lord Harold: Zeg Tom, als je eens zóó vloog: LondenManchesterHuilEdinfourg Ja, ja,ik meen een week-end naar Schotland is dat eigenlijk niet veel aardiger? Ken je Schotland? Prachtig land. Ik zeg altijd: géén mooier land dan Schotland. En aardige men- schen, allerliefste menschen! Ze zullen je zoo royaal ontvangen!! Speel je golf? Nee maar dat moet je toch kennen, stel je voor een mecano en dan geen golf kunnen spelen. Ga naar Schotland. Tom: Ik geloof Mylord. dat Lady Maud meer voor Kaapstad voelt. Lord Harold: Luister eens. Tom. Ik stem toe dat je geen onsympathieke» indruk op me gemaakt hebt en daarom zal ik je eens iets zeggen wat ik anders niet zeggen zou: Lady Maud is zéér flink en zéér onafhan kelijk van natuur, maar ze heeft haar leven lang altijd haar zin gekregen. En daarom ben ik bang dat ze flinker doet dan ze is. Dat is een fout van veel moderne vrouwen. Als er werkelijk groote, zware tegenslagen komen, aan zal pas moeten blijken of zulke vrouwen werkelijk zijnwat ze schijnen. Tom: Als de Duke naar Kaapstad vliegen wil. vliegt zeMylord. Lord Harold: Juist. En van de rest ben ik nog niet zoo zekerTom, bedenk je nog eens! Praat met Henderson er over. Mis schien voelt hij er voor. Tom: Mylord, ik kan niet meer terug, dat zou unfair zijn tegenover de Duke. Lord Harold: Tomhet is mijn kind. Mijn lieveling. Je waagt haar leven Tom: Ik waag geen levens. Daarvoor ben ik teveel gesteld op het mijne. En ik ga ook meeIk weet Mylord, dat u van uw doch ter houdt. Maar weet u wel dat de Duke dol is op u? Dat weet ik. Ze heeft drie weken al door over u gesproken. Mylord: beloof me dat ze niet te weten komen zal dat een ander dan u, dat een vreemde het bedrag voor den tocht geschonken heeft. Dat zou haar zoo teleurstellenDat moet u mij beloven! Lord Harold: Zeg eens, vriend. Dat is een zonderlinge vraag. Kijk mij eens goed aan! Tom: Mylord. (Zij zien elkaar strak aan). Alles is beslist. Als u niet betaaltgaat toch de Duke mee. En ze moet denken, dat betaalde. Lord Harold: Maar wat drommel nog toe. Op zoo'n manier kan ik immers niet weige ren. Wat geeft het mij geld te weigeren als er al geld is? Daar heb ik nou eens voldoende wilskracht en daar wordt het je onmogelijk gemaakt ze te gebruiken. WVlaud komt op en ziet er uit alsof ze be rouw heeft over haar laatsten uitval. Ze is zichtbaar van plan te zeggen: „Paps dat laatste heb ik niet zoo bedoeld, toe, laten we nog wat praten." Maar ze zegt niets, want ze hoort Lord Harold spreken.) Dat is dan 't eind van 't lied. Nu ik eens. eindelijk defini tief weigeren wilnu kan ik het niet. Maud: O Paps je bent een schat, een lie verd, een engel. Ik wist wil dat je het goed zou vinden. Alles is dus in orde? Tom er is dus geld? Tom (verheugd): Ja. Lord Harold: (alsof hij zeggen wil: dat is juist het afschuwelijkste:) Ja! (hij valt neer ineen stoel). Maud: O Paps dan starten we de volgen de week! Lord Harold: In 's hemelsnaam! Moge God je beschermen. Maud: Tom, zeg dat mijn vader een reuze kerel is! Tom: Mylord u is een reuze-kerel. Maud: Sinds Charles Dickens is er niet zoo'n schat van een Paps geweest! Lady Alice (terugkomend met de Duchess en Barry)Gut, lieve Duchessdie man is er nog. Begrijp je dat zoo'n mecanicien zoo veel te vertellen kan hebben? Onmogelijk. Duchess: O lieve schat, als Harold hem maar niet te logeeren gevraagd heeft.... Lady Alice: Haroldgaat die man haast weg? Lord Harold: Ja, dadelijk lieve! Héél ver weg! MaudEn ik ga ook. We vliegen samen naar Kaapstad. Lady Alice: Harold! Lord Harold: Juist, lieve, ze gaan vliegen daar is niets aan te doen, maar denk er om: als je iets onvriendelijks durft zeggen dan Lady Alice: Nouwat dan? Lord Harold: Dan vlieg ik óók mee! Doek. 2e BEDRIJF. Eerste Tafereel. (Het doek is gesloten. Bij het souf fleurshok staat een luidspreker opgesteld, die de laatste nieuwsberichten brengt. Een mannestem This morning at six o'clock the „Duke" started from Croydon. Lady Maud Brent wood's plane started for the flight. First stage: le Bourget. Stem door den luidspreker: 'Alló. 'alló, ice Radio Paris. Encore quelques n u, "es. Cet a-nrès-irr.rij a cmat.te heures i'a via-trice anglaise Lady Maud Brentwood a quitté le Bourget pour Rome. Déja a trois heures une grande foule était(stem sterft weg.) Heldere zangerige vrouwestem: 'Alló, 'alló! Radio Roma Napoli. 'Aéroplano „Duke" della aviatrice inglese Lady Maud Brentwood che ieri sera aarivö a Roma, parti sta mattina per Cairo. H ministre dell 'aviazone, Eccellenza Balbo si licenzió personalmente della brava Inglese; (sterft weg). Eigenaardige gearticuleerde stem door luid spreker: Hallo, hallo, hier Persbureau Vaz Dias Amsterdam. Publicatie van deze mede- deelingen in welken vorm ook is verboden. In luchtvaartkringen heerscht ongerustheid over het uitblijven van het vliegtuig van Lady Maud Brentwood, die van Das es Salaam op Afrika's Oostkust is opgestegen en nog niet in Beira is aangekomen. Het vliegtuig heeft nog voor 12 uur benzine aan boord.... (stem sterft weg). (Men hoort terwijl het doek nog gesloten is, het verwijderd gonzen van een ipotor, dat snel aanzwelt tot een zwaar geronk. Dan gaat de motor onregelmatig en onzeker. Hij loopt uit. Er hapert iets. Onmiddellijk daarop de schreeuw van een mannestem: „Te kort!" Dan: een luide gil, een slag, gekraak van scheurend en splinterend hout en even een diepe, onzekere stilte. Het doek gaat op. Men ziet een tropische kust. Rechts, in één zelfde richting, landwaarts gebogen, palmen. Daarachter tegen berghellingen oerwoud en de blauwe contouren van een ver gebergte, dat rond een baai zich diep in zee uitstrekt. Links, achter een hooge strandglooiing: de zee. Men hoort gedurende dit geheele bedrijf het bruisen van een regelmatige branding. Zee en lucht zijn even blauw. Rechts ligt, met den neus in het zand gedrukt, een vliegtuig, de staart schuin omhoog. Maud, in tropisch vliegcostuum, eigenlijk een padvinderscos- tuum met bloote knieën, tropenhelm en vlieg- SÜL toBgt.tr Stó.jüt. 9B tot strand ligt Tom. Hij is uit het vliegtuig geslingerd. Bei den blijven even bewegingloos. Dan komt Tom langzaam bij en ziet rond.) Tom: Wat is er? Aumijn hoofd.... wat heb ik? Waar ben ik?(begrijpt) God! (Hij ziet naar de machine, komt overeind en wankelt naar het toestel). Groote hemel! De Duke! (Hij tilt haar uit de cockpit en draagt haar naar de plek waar hij zelf eerst lag. Hij maakt haar kraag los, voelt naar haar hart, neemt helm en bril af, be weegt haar aiunen en beenen om te zien of er iets gebroken is, haalt een veldflesch uit de cockpit, sprenkelt haar water in gezicht en hals, maakt haar polsen nat. Laat haar drin ken. Zet de flesch naast haar neer, wankelt terug naar het vliegtuig). De schroef! De mo tor! (Hij valt neer.) Maud (komt langzaam bij): Auwat is er gebeurd? Wat(Ze ziet. komt op haar knieën overeind, gaat staan, voelt naar haar hoofd, keert zich om, ziet de machine en be grijpt plotseling). Hemel! De motor! De schroef! (ze vliegt naar het toestel). Ho peloos!(ze ziet Tom liggen.) Tom! Hallo Tom! Tom(zij geeft hem een por.) Tom: Jaja(ziet haar wezenloos aan, komt weer bij) Hallo Duke! Dat was een leelijke smak, geloof ik. Maud: Het, was geen smak. De landing was te kort. Wat kan den motor toch be zield hebben? Tom: Ben je heelemaal gaaf, Duke? Maud: Ik wel, En jij? Tom: Allright. Doet je hoofd ook zoo eigenwijs? Maud: Alles draait. Tom: de schroef, kijk toch eens! Het is verschrikkelijk. Tom; Ja, het zal wel een ruïne zijn. (Hij komt overeind). Maud: Zie eens hief! Tom: De schroef is er geweest. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 18