Jnè/kCostuum" PiiK&aowiNBimc binnenwerk weet U £en reclame te maken voor maar ode naam Peek. CloppenbuTcj. cjaranoleei't Qd reeds bijna. 7Qjaar maken ncei anders iiy hunnen rust anders ZATERDAG 28 APRIL 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 12 1 UIT DE OMSTREKEN BEVERWIJK HISTORISCH GENOOTSCHAP MIDDEN-KENNEMERLAND. EEN INTERESSANTE JAARVERGADERING Het Historisch Genootschap Midden-Kenne merland hield Vrijdagavond zijn jaarvergade ring in het Kennemer Hotel. In deze bijeen komst werden de jaarverslagen van het Ge nootschap en van de Kennemer Oudheidkamer uitgebracht. Aan deze verslagen is het volgende ontleend: Het historisch Genootschap. Ondanks de ongunst der tijden, nam het aantal leden van het Historisch Genootschap Midden-Kennemerland toe en heeft thans het aantal van 67 bereikt. Het feit hetwelk het meeste op den voor grond is getreden is het herstel van het kasteel Assumburg. een der bekendste Kennemerland- sche Kasteelen. Een deel van het Kasteel Assumburg is thans reeds gerestaureerd en als jeugdherberg in ge bruik genomen, waardoor er weer leven is ge komen in dit sedert de helft der vorige eeuw zoo vereenzaamde slot en omgeving. - Er wordt thans begonnen den rechtervleugel van het Kasteel te herstellen en wij zouden gaarne onder medewerking, aanvankelijk on der leiding van het Genootschap willen trach ten, dat gedeelte ook van binnen, het vroegere luisterrijke aanzien terug te geven en in enkele daarvoor geschikte gedeelten voorwerpen van geschiedenis en kunst willen verzamelen. Het is niet de bedoeling daarheen de Ken nemer Oudheidkamer over te brengen, die blijft te Beverwijk, al zullen tijdelijk ook voor werpen aan de Oudheidkamer behoorende en die zich daartoe leenen. op Assemburg kunnen worden ten toon gesteld. Financieel verslag. De uitgaven bedroegen in 1933 f 210.58. de inkomsten f 208.30. Op 1 Januari 1933 bedroeg het voordeelig saldo der inkomsten en uitgaven f 34.80 zoodat op de nieuwe rekening een batig saldo groot f 32,55 kon worden overgebracht. Kennemer Oudheidkamer. De belangstelling waarin de Kennemer Oud heidkamer zich mag verheugen uit zich in de eerste plaats in de vele geschenken, welke de Kamer toestroomen. Wederom kon iedere week een lijstje van verworven voorwerpen in de couranten worden opgenomen. De belangstelling door bezoeken kon beter wezen. In totaal werd de Oudheidkamer in 1933 bezocht door 283 personen. Hoewel dit een vrij aanzienlijk aantal is, moet toch worden opgemerkt, dat velen hun goede voornemens nog steeds hebben uitgesteld en dat er daar onder zijn, die zelfs nog geen kennis met de Oudheidkamer hebben gemaakt. De bezoek-uren zijn 's Maandagsavonds van half 8 tot half 10 en 's Woensdags van 1112 en van 24 n.m. Ook bestaat meestal op de overige dagen en uren de gelegenheid de Kamer te bezichtigen na afspraak. De uitgaven bedroegen f 137,87 tegen inkom sten groot f 227,36, zoodat het inrichtings en aanschaffingsfonds, hetwelk begin 1933 een credit-saldo had van f 709,99 op het einde van 1933 beschikte over f 799.48. Na afhandeling van het huishoudelijke ge deelte der agenda hield de heer Mr. H. J. J. Scholtens, Burgemeester van Beverwijk een lezing over; „De lotgevallen der Heeren van Brederode in het begin der 15e eeuw". Spreker heeft zich voorgesteld een en ander mede te deelen over de uitkomsten zijner na sporingen betreffende de merkwaardige gene ratie, die in 1390 achterbleef bij den dood van Reinout van Brederode. Deze liet toen 4 zonen na: Dirk, Jan, Walraven en Willem. Eerstge noemde was in 1389 bij Arnhem in een kloos ter getreden. Hij is in 1415 als priester gestor ven bij de Karthuizers van Zeelhem bij Diest. Dientengevolge volgde in 1390 Jan van Brede rode hun vader op als 16e Heer van Brederode. Hij was gehuwd met Joanna, eenige dochter van Willem van Abcoude en Duurstede. Het geen de Hollandsche kronieken en de latere historieschrijvers over hun merkwaardige lot gevallen vermelden is deels onvolledig, deels onjuist. In 1409 na den dood van zijn schoonvader Willem van Abcoude ontslagen, eischte hij zijn heerlijke rechten over Abcoude en Wijk bij Duurstede op, doch stuitte op den tegenstand van den Jonker van Gaesbeek, den wettigen erfgenaam, en werd door dezen gevangen ge nomen. Toen in 1418 de schoonvader van Walraven zonder mannelijk oir overleed, kwam Vianen met het slot Batesteyn aan de Brederode's. Zij kozen dit huis tot hun woonstede en met hen heeft het vermaarde geslacht zich verplaatst naar het midden des lands. Willem van Bre derode moest het beleven, dat het slot Brede rode in 1426 door de Kabeljauwschen in brand werd gestoken ten nadeele van zijn pupillen. De Hoekschen verwoestten toen op hun beurt het huis te Heemskerk. Sindsdien heeft het oude stamsl&t bij Santpoort zijn vroegeren luister nimmer herkregen. De Brederode's hadden zich te Vianen gevestigd en zijn eigen lijk nooit metterwoon in Kennemerland terug gekeerd. In 1573 is Brederode in de tegenwoor dige ruïne herschapen. Sprekende over Dirk van Brederode wijst spr. terloops op zijn beroemden tijdgenoot, niet ten onrechte den Noord-Nederlandschen Ruusbroec genoemd, die in 1431 als reddiet is gestorven en is begraven bij de Regulieren buiten Beverwijk. Spr. bedoelt niemand minder dan Hendrik Mande, die eerst hofschrijver was bij Graaf Willem VI, later waardig confrater van Thomas a Kempis, Florens iRadewijns en vele andere groot en van geest. Deze mystieke auteur van vele Dietsche tractaten, fijn ver luchter van handschriften en begenadigd ziener heeft zijn levensavond doorgebracht in het Beverwijksche klooster Maria in Sio", dat „met zijn raad en hulp" was begonnen. Tal van plaatselijke celebriteiten, die wij terecht gaarne noemen, blijven in betceke- nis bij Hendrik Mande verre achter. Spr. wijst hier slechts op om door een voorbeeld aan te toonen, dat de navorsching van onze locale historie nog geenszins is uitgeput. De relatie van Hendrik Mande tot Beverwijk heeft naar spr. meent, in den kring van het Genootschap nog geen aan dacht getrokken. Over G. K. van Hogendorp. De heer Dresch. gemeente-archivaris te Alkmaar, hield vervolgens een boeiende lezing over „Gijsbert Karei van Hogendorp en zijn betrekking tot Beverwijk en om geving". Spreker begon zijn rede met er aan te herinneren, dat wij binnen enkele maanden den dag herdenken, waarop vóór 100 jaren Mr. Gijsbert Karei v.an Hogendoi-p, een der grootste figuren uit de nieuwste geschie denis des vaderlands, is overleden. Spr. vond het van belang om juist in den kring van belangstellenden in de Geschiedenis van Midden-Kennemerland een en ander te schetsen uit het leven van dien grooten staatsman, die zich geheel en al voor ons vaderland heeft gegeven, niet slechts 'n korten tijd, maar schier zijn gansche leven. Eon leven is dat geweest, zoo vol opoffering ten bate der gemeenschap als men slechts bij weinig staatslieden van zijn tijd aan treft. Van Hogendorp's naam is onder alle Ne derlanders bekend als een der hoofdfiguren die in 1813 bij de vrijmaking van ons land van vreemde overheersching en bij het her stel van het Oranje Huis hier te lande, de leiding der zaken in handen hebben ge had. Spr. vertelde tal van bijzonderheden uit Van Hogendorps leven, in hoofdzaak sedert zijn geboorte te Rotterdam (1762) tot aan het begin van zijn vestiging in Den Haag (1809). Op 3 Mei 1789 huwde Gijsbert Karei te Beverwijk met Hester Clifford, dochter van den Amsterdamschen koopman George Clif ford Henrysz. en Hester Hooft. Hes ter Hooft, die in tweede echt te Bever wijk gehuwd was met admiraal Jan Hendrik van Kinsbergen, woonde toen met haar beide dochters op Adrichem bij Beverwijk. De bezittingen Adrichem en Oosterwïjck of het huis te Foreest, had Clifford vóór zijn dood in 1776 door aankoop verworven. Van Rotterdam, waar van Hogendorp in Januari 1795 bij de revolutie van zijn post werd ontzet, vertrok hij naar Amsterdam en ging daar in den handel. Van Hogendorps broer Willem, die als secretaris van Haarlem in 1795 eveneens uit de regeering was gestooten. nam hij op z'n kantoor te Amsterdam en dreef met hem eenige jaren samen zijn zaken. De handelszaken te Amsterdam zijn voor Van Hogendorp een volslagen mislukking ge weest. Het huis Adrichem, dat hem met andere goederen onder Beverwijk, uit den boedei van z'n schoonmoeder was toebedeeld, be woonde hij sedert 1795 tot aan zijn vertrek in 1809 naar Den Haag. Hij reisde meestal op en neer van Bever wijk naar Amsterdam tot 1806, in welk jaar hij zich geheel uit de zaken terugtrok en waarna hij uitsluitend op Adrichem bleef wonen. Ook het buitenleven viel hem op den duur tegen. Hij zocht toen het stadsleven weer op, vooral ook omdat de belangen van zijn ge zin zulks vorderden. Na reeds in 1805 te vergeefs geprobeerd te hebben om Adrichem publiek te ver- koopen, gaf hij in 1808 aan een makelaar te Beverwijk opdracht om een gedeelte van het grondbezit te Beverwijk w.o. ook Ooster wïjck, onderhands te verkoopen. Hij sloot in 1809 een contract in zake afbraak van het huis Adrichem. Adrichem werd in 1809 en volgende jaren geheel gesloopt. Een boerderij ter plaatse gelegen bewaart nu nog slechts den naam. De lezing, die werd toegelicht met een keurige collectie prenten uit den Atlas van Stolk-te Rotterdam e.a. verzamelingen, als mede met een fraaie serie lichtbeelden, werd met veel aandacht gevolgd. De voorzitter dankte den heer Dresch voor zijn interes sante voordracht en de moeite, die hij zich had getroost om de beteekenis van den per soon van Van Hogendorp en de zijnen voor Beverwijk en omgeving in 't licht te stel len. In de pauze heeft Geert Dils, de minne- streel van Assumburg, oud-Hollandsche min neliederen en balladen bij de luit gezongen waarmede hij groot succes oogstte. DE MINIMUMPRIJZEN. Voor 1934 zijn van regeeringswege de mini mumprijzen en de uit te betalen vergoedingen voor de tuinbouwproducten resp. als volgt vastgesteld: Sla tot 15 Mei f 0.50 per 100 krop: na 15 Mei f 0.50 en 25 et.; Spinazie tot 15 April f 3 en f 1.50 per 100 K.G.; na 15 April f 2 en f 1; pos telein f 2 en f 1; Andijvie van 15 Maart tot 1 Juni 50 ct. per 100 struiken; na 1 Juni 50 en 25 ct.; Raapstelen 30 en 15 ct. per 100 bos; selderie 30 en 15 ct., knolselderie f 2 en f 1 per 100 stuks; rabarber 50 ct. en 25 ct. per 100 K.G.; bloemkool f 1.50 en f 1. witte kool 60 en 40 ct. per 100 K.G.; spruitkool f 1.5075 ct. per 100 K.G.; id. schoongemaakt f 1.50 en f 1; boerekool na 15 November f 1.5025 ct. per 100 K.G.; bospeen f 1.50—75 ct.; breekpeen 60—35 ct. per 100 K.G.: uien 60 en 40 ct.; prei f 2 en f 1: tuinboonen fl en 50; stokprincesse- boonen f 3 en f 2; enkele stamboonen, dubbele stamboonen en snijboonen f 3 en f 2, spek- boonen f 3 en f 2 per 100 K G.: doppers f 3 en f 2 per 100 K.G.; peulen f 3 en f 2 per 100 K.G.; tomaten f 2 en f 2; aardbeien f 4 en f 4; drui ven f 10 en f 10; appelen en peren 50 en 50 ct.; kruisbessen f 2 en f 2; roode bessen f 2 en f 2; zwarte bessen f 4 en f 4 en frambozen f 4 en f 4 per 100 K.G. HET VEILINGWEZEN. In de commissie, welke zich zal hebben bezig te houden met de bestudeering van het vraagstuk eener centrale groenten- en fruit veiling hebben zitting genomen de heeren R. W. A. Muijen en E. Swierstra voor de Vrije Vei ling; J. P. Nijssen en J. van Duivenvoorde voor ..Kennemerland"; J. Docter en D. Teer voor de Beverwijksche Exportveiling; D. Kluft en N. Tervoort voor de Eendracht: A. Duyn en Chr. Duyn voor „Tundersbelang". Voorzitter der commissie is de heer N. Ter voort. De heer W. de Groot is als secretaris aan de commissie toegevoegd. MARKTBERICHTEN. Beverwijk, 27 April. Spinazie, per kist 1426 -t. Postelein per kist 90105 ct. Andijvie per kist 70 ct. Raapstelen, 100 bos f 2. Radijs, 100 bos f 2f 5. Komkommers, per 100 f 8f 10. Asperges, per bos (Wit) 4262 ct. Idem (blauw) 2235 ct. Aardappelen, klei per K.G. 57 ct. Idem (zand) 8 ct. Roode kool per 100 f 3f 8 Savoije kool. per 100 f 4f 9. Bloemkool, per 100 f 12f 28. Prei, per bos 6—10 ct. Sla per k 50—100 ct. -.abarber, per 100 bos f 2—f 4. Pieterselie, per bos 24 ct. Seld. ie per bos 3 ct. Aardbeien, pe. doosje 1826 ct. Brusselsch lof 48 ct. WIT-GELE KRUIS. In de Vrijdagavond gehouden jaarvergade ring van de R.-K. vereeniging voor wijkver pleging en kraamverzorging Het Wit-Gele Kruis, werden de jaarverslagen van sefcre- taris en penningmeester uitgebracht. Blijkens het overzicht van 'den secretaris breidt het ledental zich nog steeds uit. In den loop van het jaar 1933 heeft de wijkver pleegster 6658 bezoeken afgelegd en 980 be zoeken voor kraamverpleging. Het jaarverslag van den penningmeester vermeldde aan ontvangsten een bedrag van f 6839.20 en aan uitgaven f 4202.24 zoodat het nieuwe boekjaar met een saldo van f 2636.96 kon worden begonnen. Bij de bestuursverkie zing werden de aftredende bestuursleden me vrouw Konijn en de heeren Groeneveld en De Ruyter herkozen. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: J. H. Last en J. Cats. Getrouwd: P. J. Dijkman Dulkes en M. M. Smiers. A. Janson en M. G. van Zutphen. J. A. Cornelisse en C. van der Lem. N. A. B. F. Pels en C. J. Admiraal. Geboren: L. Duivemanvan Ommen, z. Overleden: J. Luitjes, 81 jr., ongehuwd. Ondertrouwd: J. H. Last en J. Cats. Getrouwd: P. J. Dijkman met M. M. Smiers. A. Janson met M. G. van Zutphen. J. A. Cornelisse met C. van der Lem. N. A. B. F. Pels met C. J. Admiraal. Geboorten: L. DuivemanVan Om men, z. Overleden: J. Luitjes, 81 jr., ongehuwd. IJMUIDEN 3IARKTPR IJZEN. Tarbot per kilo f 0.85f 0.80 Griet per 50 kilo f 30f 10. Tongen per kilo f 1.50f 0.85 Middelschol per 50 kilo f 16—f 15.50 Zetschol per 50 kilo f 18—f 12.50 Kleine schol per 50 kilo f 11—f 5.90 Schar per 50 K.G. f 10.50—f 2.80 Rog per 20 stuks f 15. Groote gullen per 50 kilo f 10 Kleine gullen per 50 kilo f 8.50f 8. Wijting per 50 kilo f 2.90f 1.25 BESOMMINGEN. Loggers: KW. 144 f 490. KW 140 f 670, KW 108 f 380 KW 154 f 700, KW 19 f 850, KW 45 f 500, KW 130 f 470, KW 124 f 720. K7W 158 f 780 KW 31 f 920 KW 147 760, KW 147 f 760, KW 69 f 730, KW 65 f 760, KW 167 f 300. SCH. 84 f 390. HALFWEG MUZIEKCONCOURS. Het Groot Nationaal muziekconcours, uit geschreven ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der Muziekvereeniging „Eensgezind heid" alhier, gaat thans definitief door, aan gezien er reeds twee concoursdagen bezet zijn. Er kunnen nog eenige corpsen ge plaatst worden voor den derden dag. de in- schijving is dan ook verlengd tot 15 Mei a.s. ZANDVOORT ZWEMDIPLOMA. Onderstaande leden van de Zandv. Reddings brigade behaalden in Stoop's Bad hun zwem diploma: J. H. van Keulen, K. C. v. d. Mye, L. Bol, E. Bol, C. Schaap, A. Schouten en S. Paap. ZANDVOORTSCHE HANDELSVEREENIGING. Donderdagavond hield de Zandv. Handels vereniging een vergadering. Na de opening door den voorz. den heer Brokmeier, werd besloten het besluit om >:e bedanken als lid van Middenstands Centrale no? even op te schorten. Medegedeeld wordt dat na de klachten op de vorige vergadering geuit over het afsnijden van gas en water bij een groot aanT.al perso nen. het bestuur een onderzoek heeft ingesteld. Gebleken is toen, dat slechts bij drie perso nen de gas en watertoevoer werd afgesneden. Besloten wordt op kosten van de vereeni ging een hoeveelheid sluitzegels aan te koo- pen. als reclame voor den middenstand. In de plaats van den heer Willemse die be dankt had. werd tot bestuurslid gekozen de heer M. Kemp. In verband met de vele bemoeiingen van de gemeente op het gebied van winkelzaken, o a. thans weer een k'osk op het Badhuisplein, be sloot de vergadering een request aan het ge meentebestuur te zenden met het verzoek niet voort te gaan op den ingeslagen weg. betref fende het bouwen van winkels en kiosken. Als afgevaardigden naar het Middenstands congres :e Amsterdam werden gekozen de heeren Brokmeier en Rinkel. On een vraag van een der leden of het niet mogelijk is de overdreven uitbreiding van het aantal winkels tegen te gaan. antwoordde de voorzitter, dat door de Middenstandsraad deze kwestie ernstig onderzocht word:. Op voorstel van het bestuur zal de desbe treffende verordening van Bussum worden opgevraagd en de kwestie besproken worden met het Hoofdbestuur voor er verdere stap pen genomen worden. Oo verzoek van den heer Jongsma, zal het bestuur zich to: het college van B. en W wenden om te spreken over de verbetering van de toegangswegen tot Zandvoort. LADE GELICHT. Bij een groentewinkelier hier ter plaatse is Vrijdagmorgen 'n lade gelicht door onbeken de daders. Een buit van pl.m. f30 viel in hun handen. De winkelierster had even de winkel verla ten om een boodschap. Ze had de winkeldeur open laten staan. ZANDV. REDDINGSBRIGADE. De Zandv. Reddingsbrigade houdt op 4 Mei in Ons Huls haar jaarvergadering. Op de agenda komt o a. voor bestuursver kiezing. Aftredend zijn de heeren A. Bakels en Holtheyer. Verder zullen de werkzaamheden voor het a.s. zomerseizoen besproken worden. PHOENIX. Maandagavond geeft de tooneelvereeniging Phoenix haar laatste uitvoering in dit seizoen. Opgevoerd wordt: Het Offerlam", blijspel in drie bedrijven van Oscar Walter en Leon Stein. HANZE. Vrij dagavond vergaderde de R.K. Midden- standsvereeniging „De Hanze". De vergadering kon zich vereenigen met het voorstel om gezamenlijk per autobus voor rekening van de kas der vereeniging, de pro- paganda-avond te Haarlem op 2 Mei te gaan bezoeken. Het voorstel vcan het hoofdbestuur te ver zoeken aan te dringen op verruiming van de winkelsluitingswet werd aangehouden. Besloten werd zoo mogelijk voor 15 Mei een propaganda-vergadering te beleggen. O.H.'s MANNENKOOR. Maandagavond geeft O.H.'s Mannen- en Kinderkoor onder leiding van Karei Bóhne een weldadigheidsconcert in „Groot Badhuis" ten bate van het t.b.c. fonds van O. H. Medewerking aan dit concert zal verleend worden door den heer Lody Laguna, viool, en mevr. Laguna-del Valle, piano. SANTPOORT WITTE-KRUIS JUBILEUM. Een bazar te Santpoort-dorp. Men schrijft- ons: Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de Witte Kruis afdeeling. tracht Sant poort een grootsche jubileumgift- bijeen t-e brengen door een bazar en een loterij. Voor de loterij (25 cent per lot) stond de Singer- maatschappij gratis een naaimachine af; be halve dezen hoofdprijs kreeg de commissie een aquarium, een autoped, een schemerlamp enz., ook za! een warmwatergeyser verloot worden bij de Stand van de gasfabriek. Het heele dorp en de omstreken hebben hard ge werkt en veel gegeven; de bazar zal een rijke verzameling handwerken, kunstnijverheid pro ducten. speelgoed, eetwaren, bloemen en vruchten, huishoudelijke artikelen tegen zeer matige prijzen te koop bieden. Tal van amu sementen en verrassingen zijn er voor jong en oud. Zaterdagmiddag komt de poppenkast. Komt en doet uwe inkoopen voor huis houden en geschenken op den bazar van het Witte Kruis in hotel „De Weympji Santpoort- orp, Hoofstraat opd 3. 4 en 5 Mei, van 35,30 en van 710 uur 's avonds! HILLECOM 1 MEI-FEEST. De 1 Mei-dag.wordt hier door de S.D.A.P. gevierd met een kinderwandeling naar „Groe- nendaal", waar spelen zullen worden uitge voerd; des avonds wordt een feestavond in Hotel Sistermans georganiseerd met zang, muziek, toonee-1 en een spreker. TOCHT OUDEN VAN DAGEN. De jaar lij ksche tocht der Ouden van Dagen die dit jaar zijn eerste lustrum viert, zal ge houden worden op Woensdag 30 Mei en heeft Schiphol tot doel. Ijverige jonge dames doorkruisen de ge meente met lijsten om de noodige gelden bij een te krijgen, waarin hij hopenlijk zullen slagen. qggdgjgwalitejtldus qoedkooper

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 12