VELO'S zijn goedkoop De Gemeentelijke Avondschool voor Nijverheids Onderwijs. ZATERDAG 28 APRIL 1934 HAARLEM'S^ AGBLAD 17 WASCHMACHINES van af fl. 30 00 WRINGMACHINES van af fl. 9.75 (Adv. lngez. Med.) Willem I van de hand van dr. L. W. G. Scholten, daarna dat van J. Klejjntjes S. J. over Koning Willem II en dan eer. van Dr. H. E. van Enthoven over Koning Willem III. Daarmee zijn wij aan een levensbeschrlj ving van de Koningin-Moeder gekomen, die nu helaas een bijzondere beteekenis heeft gekregen. Mr. A. Baron van Wijnbergen heeft een artikel aan Koningin Wilhelmina gewijd en Dr. P. H. Ritter Jr., aan de persoonlijkheid van den Prins. Prof. dr. J. H. Gunning Wzn. geeft een uitvoerig beeld van de opvoeding van Prinses Juliana en haar karakter. Van Jan Prins is „Aan de Prinses", dr. Fe lix Rutten hei-denkt de geboorte van de Prinses, dr. K. Huizenga stelt de beteekenis van Oranje voor het volkerenleven in het licht, en prof. mr. J. A. van Hamel de macht der Oranjeliefde. Voorts vindt men een gedicht van Anton van Duinkerken geheeten: „Jan van Gly- mes, markies van Bergen op Zoom, overle den 21 Juli 1566, op reis naar Spanje". Het verband tusschen Oranje en Zeeland is aanleiding geweest tot een artikel van prof. Ir. C. L. van der Bilt, en D. Hans heeft een hoofdstuk geschreven, getiteld Oranje en het volk. De beteekenis van 9 September 1933 (den dag van het Nationaal Huldigings- defilé) is door prof. jhr. mr. B. C. de Savor- nin Lohman gekenschetst en Oranje en Suid-Afrika door dr. H. D. van Broekhuizen. Oranje en Indië is de titel van een hoofd stuk dat mr. D. Fock heeft geschreven en Vlaanderen en Oranje die van prof. dr. W. de Vreese. Ten slotte heeft dr. I. H. J. Vos „Voor Koning en Vaderland" geschreven. Voor hen die belang stellen in de geschiede nis van ons vorstenhuis is „Trouw aan Oran je!" een uitermate geschikt boek. Niet alleen omdat het beknopt is en elk hoofdstuk af zonderlijk in enkele pagina's de hoofdzaken van een tijdperk weergeeft, maar ook omdat het als leesboek, als historische roman bijna groote waarde heeft. POLITIE-SPORTVEREENIGING HAARLEM. Vrijdag heeft de Politie Sportvereeniging Haarlem ter gelegenheid van het 14-jarig be staan haar zuster uit Hilversum op het E.D.O.- terrein ontmoet, en met 4O het onderspit gedolven. Des avonds had in cabaret La Gaité een feestelijke bijeenkomst plaats, die in alle op zichten geslaagd mag worden genoemd. De directeur van het cabaret, de heer van Ake, had gezorgd voor een programma, dat klonk als een klok. Allereerst was daar het huis orkest, The Mad Hatters van Dick van Ake, dat op zijn gewone wijze (dus uitstekend en be schaafd) voor het muzikale gedeelte van den avond zorg droeg. Niet alleen, dat het zich als een zeer rhythmisch dansorkest ontpopte, ook is het een showorkest, dat kan wedijveren met de beste. Voorts trad Renati op als zanger, die veel succes boekte. En tenslotte was er Tum- mers, de flegmatieke humorist. Ook thans had deze overweldigend succes, wat voor een niet gering deel te danken was aan het optreden van Angela Tosnerova, een solodanseres, die later op den avond met Tummers tezamen liedjes zong en daarmee het hart der talrijke aanwezigen won. De commissaris van politie, de heer E. H. Tenckinck, reikte met een toepasselijk woord, waarin hij aanmoedigende maar ook criti- seerende klanken liet hooren, aan Hilversum een zilveren beker, beschikbaar gesteld door de firma Baggerman, uitreikte. De aanvoerder van het Haarlemsche elftal kreeg een medaille. De voorzitter van „Hilversum", J. Niewold, tevens voorzitter van den Ned. Politie Sport bond, dankte, evenals de heer Valkenier, pre sident van de Haarlemsche vereeniging. De heer van Ake, wiens etablissement, zooals thans weer gebleken is, zich bij uitstek leent voor avonden als deze, en die het zijne er toe bij gedragen had om de bijeenkomst te doen slagen, kreeg woorden van dank te incas seer en. Het was een avond, die naar van politiezijde ons werd verzekerd, zeer geslaagd was. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. F. v. d. Weeg, Amsterdamschevaart 104 rood bril; Hema, Kruisstraat, geld; W. Wolterson, Djambistraat 30, ceintuur; J. J. Beekelaar Leidschevaart 60, contributiekaart; Bureau van Politie. Smedestr.. lorgnet; handschoen; J. Weg. Allanstraat 70. halsband met pen ning; G. v. d. Bunt, Elzenplein 40, jas; P. de Gier, Oraijeboomstraat 122. kip: J. Schot man, Jelgersmastraat 19. portemonnaie met inhoud; P. Kuipers, Hyronimus van Alphen- straat 18, idem idem; A. Voogd, Rozenhage- straat 45, idem, idem; J. v. Meei. Schrevelius- straat 43 kinderraket; J. Sanderse, Busken Huetstraat 7, rijwielbelastlngplaatje; Bureau van Politie, Smedestraat, idem; M. Blinde man, Lange Begijnestraat 34, schoentje; Bu reau van Politie, Smedestraat taschje; P. Gruiters, Preangerstraat 39, kleederen; W. Visser, Stolbergstraat 9,( vulpen; J. v. Ruij- sen, Groote Houtstraat 89, vulpen en étui met inhoud; J. Vermaas, Engelszstraat 32, ziekenfondskaart. JAARVERGADERING ONZE VLOOT. Vrijdagmiddag heeft de afdeeling Haarlem van Onze Vloot haar jaarlijksche algemeene vergadering gehouden onder voorzitterschap van jhr. O. van Lennep. Uit het jaarverslag nemen we over. dat het aantal leden op 31 Dec. 1933 bedroeg 385, wat een kleine achteruitgang bij het daaraan voor afgaande jaar beteekent, In het kort memo reerde de secretaris, de heer L. J. van Rossem, de gebeurtenissen uit het afgeloopen jaar. De penningmeester, mr. F. A. van Hall, noemde den financieelen toestand gunstig. De be stuursverkiezing had het volgende resultaat: de aftredende leden werden herkozen met uit zondering van den heer P. Louis, die zich niet meer herkiesbaar gesteld had. Gekozen werden de heeren Beekman en L. van den Bos, daar één plaats het vorig jaar opengebleven was. Bij acclamatie geschiedde dit. Eveneens bij acclamatie werd jhr. O. van Lennep herbe noemd als voorzitter, al voelde deze zich zelf niet meer geheel in staat om dit moeilijke ambt naar behooren te vervullen, reden waar om hij dan ook op een jongere kracht had aangedx-ongen. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering werd de heer Louis aangewezen, als zijn plaatsvervanger de heer Beeremans. Nadat nog eenigen tijd gedebatteei-d was over de wijze/waarop de lezingen van de af deeling gehouden moeten worden, over den inhoud en de onderwerpen, sloot de voorzitter de slecht bezochte vergadering. Iets uit haar geschiedenis. J STADSNIEUWS PROPAGANDA-AVOND V. P. R. O. Vrijdagavond hield de Vrijzinnig Protes- tantsche Radio-Omroep in de Luthersche Kerk een propagandistische bijeenkomst, die druk bezocht werd. De bijeenkomst werd door ds. S. D. Spelberg secretaris van den V.P.R.O., met een in leidend woord geopend. Ds. H. J. K a s t e i n trad als eerste spreker op. Hij merkte op, dat de V.PH.O. en een comité van vertegenwoordigers van ver schillende vrij-zinnig-godsdienstige groepen het als een behoefte gevoeld haddexx om een propagandasamenkomst te beleggen, ten eerste om den onderlingen band te verster ken en ten tweede om de geestvei'wanten op ■te wekken, zich in grooten getale bij dezen Radio-omroep aan te sluiten. „De uitzen dingen van den V-P.R.O. zijn in vele krin gen bekend en bemind", zei spreker, „maar sympathie schept ook verplichtingen. Deze bijeenkomst is belegd om nog eens extra de aandacht te vestigen op dit deel van den Vrijzinnig Protestantschen godsdienst en om te bewijzen, dat het Vrijzinnig Protes tantisme en de VP.R.O. elkaar noodig heb ben. De provincie Noord-Holland kan, als j gij wil, een kern, een bolwerk van Vrijzinnig Protestantisme zijn, en daarvoor is de radio een uitstekend hulpmiddel". Spreker richtte speciaal worden van wel kom tot Prof. ir. W. Schermerhorn en dr. G. C. van Balen Blanken, die zoo onnoeme lijk veel goeds voor den VP.R.O. gedaan hebben. Hij hoopte, dat door hun mede werking het saamhorigheidsgevoel in Noord-Holland versterkt mag worden. Prof. ir. W. Schermerhorn zei, dat de V.P.R.O. er steeds ernstig bezwaar tegen heeft zich bij de luisteraars aan te dienen om zichzelfs wille. Zij vraagt aandacht voor wat zij aan haar luisteraars aanbiedt. „De VP.R.O. is geboren uit het besef, dat het Vrijzinnig Protestantisme iets te zeggen en iets uit te dragen heeft. Het wondere in stituut de Radio is daarvoor behulpzaam ge weest. Wij vragen orde in de wereld en tucht onder de menschen. Daarvoor zijn noodig ordë in ons zelf en tucht over eigen denken. Men moet zich opgenomen weten in een ge heel, dat sterker is dan wij. Stoffelijke en geestelijke orde is noodig. Die komt alleen wanneer men gelooft aan een orde, die boven alles staat: Wij willen kracht en duidelijk heid. De V.P.R.O. wil die geven. Wij zijn een bijzondere omroep en dien naam be schouwen we als een eeretitel, omdat we zulk een bijzondere taak in de wereld heb ben. Wat wij doen is gebrekkig; wat wij moeten is schoon en wat wij bedoelen is heilig". Spreker wekte de luisteraars dus op om mee te bouwen aan het schoone en heilzame lichaam, dat de V.P.R.O, wil zijn. Dr. G. C. van Balen Blanken bracht 'n aangename afwisseling in het programma, door op bijzonder geestige wijze een en an der te vertellen uit de geschiedenis van West Friesland, van de prachtige folklore en het grappige dialect van dit gewest, waarbij hij op boeiende wijze schilderde, hoe snel alles verandert. „Iets dat werkelijk schoon is, heeft recht op blijven en wie zijn voorge slacht niet eert, is zijn eigen naam niet weerd", aldus merkte hij op. Vele dingen die vroeger om hun schoonheid door land genoot en vreemdelingen bewonderd werden, komen van lieverlede alle in musea van oudheden terecht. Dr. Van Balen Blanken wist zóó pakkend de geschiedenis van Guur- tje-maid met haar klapperende klompjes te verteilen, dat slechts met moeite af en toe een schaterlach weerhouden kon wor den. Ds. D. Drijver sloot den avond met een toespraak, waarin ook hij wees op het groote nut van de radio, waardoor de uitgezonden godsdienstoefeningen van de V.P.R.O. tot in de verste hoeken van het land doordringen. Hij vond het begrijpelijk, dat deze bijeen komst plaats had in Haarlem, dat op het oogenblik in het middelpunt van de belang stelling staat door de prachtige bollenvel den, die duizenden kijkei's trekt. Maar straks als de kijkers weer weg zijn, dan komt de belangrijkste tijd voor de bloembollenhan delaren aan. Want aan kijkei's hebben ze niets; ze moeten het van de koopers heb ben. „Zoo is het ook met de V.P.R.O.", aldus eindigde spreker; „ook die kan het niet alleen van de hoorders hebben, maar van hen, die voor de instandhouding en uit breiding er van zich een offer willen ge troosten. Moge deze bijeenkomst er toe bij dragen de harten te bewegen om, in weerwil van de moeilijke tijdsomstandigheden, te steunen zooveel men kan, omdat dit nuttig geestelijk werk velen bereikt, die anders door het gesproken woord niet bereikt konden worden". Muzikale medewei'king werd verleend door mej. To van der Sluys (zang), en den heer Hermaxx Nieland torgel),. Beiden lieten van schoone kunst genieten. KAMPFONDSAVOND VAN DE A.J.C. De Federatie Haarlem van de A. J. C. heeft een vergadering belegd tegen 5 Mei in den Protestantenbond. Het wordt een „Kamp fondsavond". De algemeene propagandalei der der A. J. C. en Adri Vorrink, technisch leider van het Kampfonds, zullen de bedoe ling van het Kampfonds uiteen zetten en door middel van lichtbeelden de resultaten too- nen. Er zal ook een kleine tentoonstelling wor den gehouden. KUNSTAVOND IN DEN STADSSCHOUW BURG. Onder auspiciën van den heer Theo Bouw meester wordt op Dondei'dag 3 Mei a.s. een kunstavond gegeven in den Stadsschouw burg, waaraan medewerken prof. Felix Ro bert Meldelssohn; Walter Gerhard, voorma lig solo-cellist van het Sternorkest te Ber lijn en Tilly Sylon met haar ballet-ensemble. De begeleiding is toevertrouwd aan Lien Luitjes en Arnold Coster. Er wordt o.a. een concert gegeven voor twee celli. Het optreden van deze kunstenaars had overal een zeer goede pei*s. Verschillende cri tici prezen de gevoeligheid, waarmede Tilly Sylon op de partituur reageert. Een Brus- selsch blad schreef: „Een innig gevoelige kunstenares, zooals wij zelden zagen". Felix Robert Mendelssohn werd o.m. ge noemd: „een goed artist en een uitstekend in strumentalist". Max Tak prees het voor treffelijk spel van den cellist. „TROUW AAN ORANJE!" HERDENKINGSBOEK, OPGEDRAGEN AAN PRINSES JULIANA. Juliana van Stolberg, de stammoeder der Oranjes. Ter gelegenheid van den aanstaanden vijf- en-twintigsten verjaardag van prinses Ju liana is bij J. M. Meulenhoff te Amsterdam een boek vei'schenen getiteld „Trouw aan Oranje!" onder redactie van M. J. Leendertse, dat aan haar is opgedragen. De bedoeling van dit werk is in korte trek ken de geschiedenis te schetsen van het Oranjehuis, te beginnen bij Juliana van Stolberg, de moeder van Willem van Oranje, den Vader des Vadei'lands. Het werk wordt ingeleid door Jhr. mr. F. Beelaerts van Blok land, vice-president van den Raad van State. Voorts treft men er hoofdstukken aan van ver-schillende Nederlanders, die elk een epi sode behandelen of een belangrijke gebeurte nis. De heer M. J. Leendertse, die voor zijn ar tikel Trouw aan Oranje! als uitgangspunt het Nationale Huldigingsdefilé nam, gaat in het kort de geheele geschiedenis na. De heer A. G. H. van Hoogenhuyze schrijft over Juliana van Stolberg, de stammoeder der Oranjes, Mr. F. L. J. E. Rambonnet over den Vader des Vaderlands, de heer R. Dijkstra over Char lotte van Bourbon, de echtgenoote van Wil lem van Oranje. W. W. van Meynen geeft een levensbeeld van Louise de Collgny, de echtgenoote van Prins Willem I, Dr. S. P. Haak roept ons Prins Maurits in de herin nering en W. E. van Dam van Isselt geeft een levensbeschrijving van Prins Frederik Hen drik, C. C. de Gelder behandelde den tijd van Prins Willem II en dr. N. Japikse Prins Wil lem III, den Stadhouder-Koning. De laatste twee stadhouders, Willem IV en Willem V worden door dr. G. Kalsbeek beschreven. Dan komt er een hoofdstuk over Koning Men schrijft ons: Naar aanleiding van de oproepingen voor nieuwe leerlingen voor den cursus 1934'35 volgen hier eenige bijzonderheden uit de ge schiedenis van deze school, die, ingevolge de Wet op het Middelbaar Onderwijs onder den naam „Burgeravondschool'' op 1 Sept. 1864 werd geopend. Aanvankelijk was het slechts een wijziging van den naam, want deze school moet beschouwd worden als de voortzetting van de Industrie- en Teeken- school, die 1 Sept. 1860 werd opgericht, ter wijl laatstgenoemde school weer voortbouw de op de Stads-teekenschool, die reeds in 1822 bestond. De oorsprong der school ver liest zich dus in nevelen van ljngvervlogen tijden, doch zeker bestaat zij reeds onder verschillende namen meer dan 112 jaren. De vakken, waarin aan de B.A.S. onderwijs iwerd gegeven, waren Cijferen, Vormleer1, Ned. Taal, Natuurkunde, Geschiedenis, Staathuishoudkunde. Teekenen. De inrich ting beoogde dus het aanbrengen van alge meene ontwikkeling en had niet speciaal de belangen der toekomstige arbeiders op het oog. De eerste directeur, de heer Logeman, maakte na een 6-jarig directoraat plaats voor dr. E. v. d. Ven. Het aantal nieuwe leerlingen dat zich aanmeldde, bleef in de eerste jaren vrijwel constant tot in 1878 de toeloop van nieuwe leerlingen het noodig maakte de le klas in 2 parallelklassen te splitsen. Het volgende jaar zou dit ook heb ben moeten gebeuren met de 2e klas. doch plaatsruimte liet dit niet toe. In dezen tijd werd opgericht de Teekenschool van de Mij. van Nijverheid aan do Kraaijenhorstergracht later Nassaulaan genaamd. Deze onttrok wel een aantal leerlingen aan de B.A.S.doch meer ruimte bleef dringen. De school die eerst in 't Pand gevestigd was en in 1866 was overgeplaatst naar 't Oude-Mannenhuis verhuisde bij het begin van den cursus 1883 naar de Kraaijenhorstergracht. In 1885 daagde nieuwe concurrentie op. De II.IJ.S.M. richtte voor haar jeugdige arbei ders een teekenschool op. Nu daalde het aantal leerlingen aan de B. A. S. zoo sterk, dat men overwoog de school op te heffen, doch zoover is 't gelukkig nooit gekomen. De eerste groote reorganisatie van het on derwijs kwam tot stand in 1888. Men wilde de leerstof meer doen aansluiten aan de be hoeften van den werkman. Vooral het vak teekenen werd uitgebreid en gebracht op 9 uur per week. Bovendien werd het gesplitst in Bouwkundig- en Machineteekenen en werden aan de leervakken toegevoegd wis- werktuig-, natuur- en scheikunde, maar ook Fransche taal. De B.A.S. werd meer gezocht om haar breed opgezet onderwijs en de toe loop van leerlingen werd zoo groot, dat men zelfs les moest geven op Zaterdagavond. De school bloeide! Een tweede reorganisatie kwam tot stand waarbij leerlingen niet speciaal voor het ambacht bestemd van het vakteekenen wer den vrijgesteld, terwijl voor de overige leer lingen meer aandacht werd geschonken aan de belangen der verschillende groepen, tim merlieden. machine- en smidbankwerkers, schilders, mexibelmakers, behangers, enz. 1 September 1895 werd dr. v. d. Ven als directeur opgevolgd door den heer de Vries. In volgende, jaren nam 't aantal .leerlin gen* steeds toe", zoodat weer meer ruimte noodig was. Door verbouwing werd daarin voorzien. Het Onderwijs in de Fransche taal ver dween in 1899 uit 't programma, doch on middellijk daarna werd een 2-jarige cursus opgericht naast de B. A. S„ waarop men Fransch en Engelsch onderwees. De jaren 1901 en 1902 brachten veel con currentie. Opgexücht werden de Avond- teekenschool v. d. Ambachtschool, de Teeken school van den R.K. Volksbond en de Teeken school van de werf Conrad. Doch de B.A.S. doorstond glansrijk de aanvallen op haar leerlingenaantal, ja. zelfs kwam men nog jaar op jaar ruimte te kort. Dat kwam ook doordat de B.A.S. zich aan paste aan de tijden. Een bewijs daarvcor is dat in 1906 vervolgcursussen,'eerst één. daar na twee-jarig werd opgericht voor het onderwijs in wis- en natuurkunde en vooral niet te vergeten in electriciteit. Meer ruimte verkreeg men door de teeken zalen in het schoolgebouw aan de Jacob- straat in gebruik te nemen. Sinds 1 September 1900, het tijdstip van de oprichting der taalcursussen, was het aantal leerlingen dier cursussen gestegen van 24 op.... 201 en het oogenblik was ge komen tot oprichting der Handelsavond school. Een groot getal leerlingen verliet nu de B.A.S. en door deze uittocht en mede door een primitieve verbouwing gelukte het alle leerlingen in één en hetzelfde gebouw n.l. het schoolgebouw aan de Nassaulaan over te brengen. De heer de Vries kreeg 1 September 1911 eervol ontslag en werd na een korte waar neming van het directoraat door den heer J. J. Francken, opgevolgd door den tegen- woordigen directeur, die dus b-na 23 jaar met de leiding der school is belast. Veel veranderingen zijn er gedurende diens bestuur tot stand gekomen. In de eerste plaats in 1912 een vervolg cursus voor het vak Burgerlijke Bouwkunde, terwijl de leerlingen meubelmakers na het eindexamen nog eenige jaren les in het meubelvak konden volgen. Verder een be- laxigrijke wijziging in 't vak Wiskunde om in de eerste plaats tusschen de vakken Reke nen, Meetkunde en Stelkunde meer verband te brengen en de leerstof te doen aanslui ten met die der lagere school en in de 2e plaats om door uitbreiding der leerstof in de lagere klassen meer tijd voor herhaling in de hoogere klassen over te houden. Het peil van het onderwijs werd opge voerd door de meeste vakken te herzien, om dat de industrie meer eischen stelde aan den toekomstigen werknemer. Het spreekt vanzelf, dat de eindresultaten beter werden, meer eischen konden gesteld worden aan de candiaaten voor het eind examen. maar dat men ook een grootere selectie ging toepassen bij het toelatings examen. In 1915 betrok de B.A.S. haar vierde home. n.l; het gebouw der H.B.S. aan de Zijlvest Door de mobilisatie was de verhuizing eenige maanden verschoven. De oorlogsjaren 1914 1918 deden geen goed aan 't onderwijs, evenmin als de griepperiode, doch gelukkig kwam in de naoorlogsche jaren het onder wijs weer op het oude peil. In de laatste 10 jaren hebben groote ver andering plaats gegrepen. De Nijverheidswet 1921 eischte een 5-jari gen cursus. De verschillende vei-volgcursussen aan de B.A.S. verdwenen en men trachtte het gemis van die cursussen te vergoeden door in het 5e leerjaar bijna uitsluitend vakonderwijs te geven, gelijk aan de leerstof der vorige cursussen. Door deze hadden velen reeds een goede positie in de maatschappij verwor ven. Ook eischte de Nijverheidswet naamsver andering. De eigenlijke B.A.S. werd opge heven en in haar plaats kwam de Gemeen telijke Avondschool voor Nijverheidsonder wijs. Deze heeft zooals natuurlijk alles en iedereen te kampen met dezen crisistijd. 1 Jan. 1932 moest ook zij meedoen aan de bezuinigingen. De cursus, tot heden 8- maandelijksch, werd 6-maandelijksch, en het aantal lesavonden van 5 op 4 gebracht, maar laten we hopen, dat de oude toestand eerlang hex-steld wordt. Toch kan, zonder eenig vooibehoud, de verzekering gegeven worden, dat, als de Gem. Avondschool vóór Nijverheids Onder wijs op 1 September a.s. haar 71ste jaar ingaat, zij evenals in vroegere jaren, zal pogen den toekomstigen ambachtsman te geven die kennis, waardoor hem den strijd om het bestaan wordt vergemakkelijkt en die tevens den grond zal leggen, het funda ment tot verdere studie. Voor duizenden heeft zij in de verloopen 70 jaren haar deuren geopend en voor andere duizenden zal zij die in de toekomst geopend houden. TENTOONSTELLING VLIEG- WEZEN UITGESTELD TOT SEPTEMBER. Zooals bekend, bestaan er plannen, uit gaande van het Pelikaan-comité, hier ter stede een tentoonstelling op het gebied van het vliegwezen te houden in he't Veilingge bouw aan den Kleinen Houtweg. Naar wij vernemen, zal deze tentoonstel ling die binnenkort zou plaats hebben, worden uitgesteld tot September a.s.. omdat de sport vliegers in den zomer hun toestellen zelf noo dig hebben. FINANCIEELE BERICHTEN DE UNILEVER. WINSTEN OVER EERSTE KWARTAAL 1934 BELANGRIJK HOOGER. In de op 27 April te Rotterdam gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders in de N V. Unilever heeft de voorzitter een rede uitgesproken, waarin hij o.m. het volgen de zeide: Het lijdt geen twijfel, dat in vergelijking met zijn voorganger, het jaar 1933 slechts ge ringe verbetering heeft getoond. Wij mogen wel hopen, dat het hoogtepunt der crisis thans voorbij is en dat de meer hoopvolle verwach tingen, welke in Engeland zijn gerezen te zamen met enkele aanwijzingen daarvoor in andere landen als de voorboden mogen wor den beschouwd voor een verbetering in den algemeenen economischen toestand. Spreker noemde drie verschijnselen, welke de financieele resultaten van de N.V. nadee- lig hebben beinvloed, nl. de regeeringsmaat- regelen, den val in de grondstoffenprijzen en de uiterst lage natuurboter-prijzen op alle markten voor deze artikelen Afgezien nog van deze drie factoren heeft bij voortduring het gevaar gedreigd, hetwelk is gelegen ln mogelijke valuta-fluctuaties. Hieruit moge ge lukkig tot het einde van 1933 voor de N.V. gsen verliezen van belang zijn voortgekomen, dit neemt niet weg, dat het een der meest be langrijke factoren is, welke het bedrijf beïn vloeden. De Unilever is in staat geweest volledig zijn aandeel te behouden in de levering der ver bruikte hoeveelheden margarine. Wel is waar zijn als gevolg van de verhoogde boterinvoe- ren in Engeland en van de van regeerings- wege ingevoerde beperkingen In Duitsohland, de totale hoeveelheden, welke in die landen door de maatschappijen der Unilever werden verkocht, achteruitgegaan, te zamen genomen overtreffen de verkoopen, in 1933 die over 1932. Evenmin als bij vorige gelegenheden wilde spr. trachten eenige voorspelling te doen ten aanzien der vooruitzichten voor het loopende jaar. Doch hij kon wel mededeelen zonder daaruit echter eenig verdere conclusie te wil len trekken, dat de winsten over het eerste kwartaal van dit jaar belangrijk hooger zijn dan die over de correspondeerende periode van 1933. Het totale bedrag, benoodigd voor het slot- dividend op de gewone aandeelen van de Uni lever Ltd.. beloopt 367.859 pd. st., hetwelk 14.1488 pd. st. sh. 9 d. hooger is dan het be drag, daarvoor in het jaarverslag uitgetrok ken. Met het verschil zal het- onverdeeld saldo in de jaarrekening van Unilever Ltd. worden verminderd, waardoor dit dan zal bedragen 100.717.8 sh- 7 d. Verder wordt voorgesteld bij de Unilever N.V. een bedrag van f 2 750.000 over te brengen naar de reserve diverse be langen. uitsluitend met het doel een voorzie ning te treffen voor eventualiteiten, welke zich in 1934 mochten voordoen en tot onver wachte verliezen aanleiding zouden kunnen geven en bovendien voor een bedrag van f 1.000.000 in het reservefonds te storten, waardoor dit op een totaal bedrag van f 100.000.000 zal worden gebracht Op gelijke wijze stelt de directie voor bij Unilever Ltd. een reserve diverse belangen te creëex'en ten bedrage van 250.000 pd. st., terwijl bij deze vennootschap het reservefonds ongewijzigd zal blijven gehandhaafd op 6.000.000 pd st. De rentabiliteit van bijna 9 pet. op het ge woon aandeelenkapitaal kon over het afge loopen jaar gehandhaafd blijven. AGENDA ZATERDAG 28 APRIL Cabaret La Gaité, Raaks 1—3: nachtfeest, 8 uur. Café Brinkmann. Groote Markt: aandeel houdersvergadering Mij. van Electrische Cen- traalstations. Nam. 2 uur. Nieuwe Raamstraat 6: aandeelhoudersver gadering N.V. Ver. Haar!. Bedrijven Jan Mul ler en Aar. v. d. Lande. 3 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij, Luxor Sound Theater: „Om acht uur aan tafel 2.30, 7 exx 9.15 uur. Palace: „De drijvende zwembx-oek". Op het tooneel: Graziadei, het Weensche Speelkaar- tenwonder". 2-30, 7 en 9,15 uur. Rembraxidt Theater: „Ik was een spion". Op het tooneel: The Symmek F'our, Olympische Spelen. 2.30, 7 en 9.15 uur. ZONDAG 29 APRIL Stadsschouwburg: Fritz Hirsch Operette: „Liebe bluht auf allen Wegen". 8 uur. Schouwburg Jansweg: Ensemble Esther de Boer van Rijk: „Opoe". 8 15 uur. Rozekruisers Genootschap. Dienst rit us en openbare voordracht. Bakenessergracht 13. 10-30 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. MAANDAG 30 APRIL Schouwburg Jansweg: Ensemble Esther de Boer van Rijk: .De Meid". 8.15 uur. Bioscoopvoorstell in gen ROOSTER VAN APOTHEKEN. (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid.) Voor de apotheken die toestemming ge vraagd hebben om 's avonds, 's nachts en Zondags te sluiten, is door den Inspecteur der Volksgezondheid een sluitingsrooster op gemaakt. Van Zaterdag 28 April des avonds 8 uur tot en met Vrijdag 4 Mei zijn de vol gende apotheken op Zondag 's avonds na 8 uur en 's nachts geopend. H. J. M. Bartels. Apotheek Loomeyer Bar- tejipr-rtrant. li Tel 10175. B. W. Ferguson, Park-Apotheek. Klever parkweg 13, Tel. 11793. W. P. Woutersen, Apotheker, Koninginne weg 3. Tel. 12038.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 17