uit Romantiek en werkelijkheid DINSDAG 1 MEI 1934 HAARLEM' S DAGBLAD 6 VEREENIGING VAN JONGE LIBERALEN. PROPAGANDA-AVOND. De afdeeling Haarlem van de Vereeniging van Jonge Liberalen heeft een propaganda- avond gehouden bij Brinkmann. Aan we' zig waren o.a. ae voorzitter van de afd. Am sterdam met eenige leden, alsmede de voor zitter van ae V. D. J. O. Mr. H. L. van Zanten, voorzitter van den Bond van Jonge Liberalen, hield een rede over het onderwerp „Op Hij begon met te zeggen, dat men de beteekenis van het Paaschcongres der S. D. A. P. niet al te opti mistisch moet opvatten. De S. D. A. P. zal niet direct een zetel in de Regeering willen aan vaarden. Zij is in deze andere richting ge drongen door het fascisme in Nederland en Duit-schland. De S. D. A. P. had ook commu nistisch kunnen worden zooals in Frankrijk. In Nederland heeft zij echter de burgerlijke richting gekozen. Tragisch is het evenwel, dat zij daarvoor 40 jaar heeft noodig gehad. Beter bezien is het echter 15 jaar. n.l. onge veer van den tijd dat het algemeen kiesrecht bestaat. Wij moeten de resultaten van het al gemeen kiesrecht eonsolideeren, n.l. zooals in Engeland de geheele bevolking zich op het loyale standpunt heeft geplaatst. Wel moeten we de socialistische politiek blijven bestrijden. Maatschappelijke en volkenvrede behooren tot het socialisme en het liberalisme. De so cialisten willen het niet bereiken door vrijheid en ontplooiing van alle menschelijke krachten, zij willen de socialistische heilsstaat, niet de economische vrijheid. De Staat zal decre- teeren wat. waar. en door wien geproduceerd zal worden. De Staat zal ook de consumptie in handen hebben. Het eigenbelang moet ons er toe aanzetten niet alleen materieel, maar ook moreel. De individueele vrijheid is geen doel. maar mid del. De Jonge Liberalen willen niet de vrij heid van den enkeling, maar van de gemeen schap. Zij stellen zich niet op het standpunt van „laisserfaire". Zij willen het ingrijpen van den Staat beperken tot het verdeelings- proces. De liberalen moeten de sociale vrij heid veroveren, .,op"roepen. De heer J. L. van Amerongen, uit Amster dam, hield een causerie over „Gebonden vrij heid, geen dwang". De absolute vrijheid heerschte in de oer tijden. Ze ging echter door aaneensluiting verloren. De vrijheid moet zoo groot mogelijk zijn, zoowel bij de individuen als bij de groe pen. het algeheele land en de geheele wereld. „Wij moeten met onze vrijheid de vrije ont plooiing der vrijheid van onze medeleden niet belemmeren, zei spr. De individuen zijn er voor de gemeenschap. Het meeste geluk ver krijgt men bij zoo veel mogelijk vrijheid. Wij hebben een gezonde gebonden vrijheid". In Duitschland, Italië en Rusland heeft men absolutisme. Bij ons is dat al afgeschaft in 1585. Mr. Boon vertelde op de bijeenkomst op 13 Maart in het Concertgebouw het volgende: Op een N. S. B. vergadering was een vraag ge steld wat er zou gebeuren wanneer men onder nationaal-socialistisch bewind in pers en ver gadering propaganda ging maken voor het parlementaire stelsel. Deze vraag werd door de N. S. B. vergeleken met de kwestie van een veehouder, die zijn vee met pestbacillen gaat inenten. Lodewijk XTV zei: „l'Etat c'est moi". Dat zeggen Mussert en Hitier ook. Waarom de toeloop tot de N. S. B.? De arbei ders denken: „Slechter kunnen we het toch niet krijgen" en worden communist. De Mus sert voorstanders willen een gokje doen op het paard van den leider. Bij de N. S. B. treffen we vele jongeren aan. die zich nooit met de politiek hebben bemoeid en die de A. J. C. uitlachten. De romantiek heeft de jeugd gauw te pakken. Zij vindt het aardig in het bezit te zijn van een boksbeugel en dergelijke voor werpen. Ouders en hoofden van scholen zijn vaak te lauw en te laksch. De jeugd wordt bedorven door klassestrijd. De liberalen staan er tus- schenin Hun taak is: „de hoofden koel te houden". Hun taak is dat zij voor vrijheid strijden, opdat zij die later ook nog heb ben. Daarbij komt dan het liberale lied voor den geest van: ..Wij leven vrij op Neerland's dier- b'ren grond". Daarna dankte de voorzitter de heer K. F. H. Maas beide sprekers voor hun redevoe ringen. Na de bijeenkomst volgde nog een genoeg lijk samenzijn. AFSCHEIDSAVOND JAN SEVENSMA. De evangelist Jan Sevensma zal op Donder dag 3 Mei in de kerk der Broedergemeente aan de Parklaan een samenkomst leiden welke het slot vormt van de wekelijksche opwek kingssamenkomsten en waarin hij tevens van Holland afscheid neemt. Den volgenden dag vertrekt hij voor geruimen tijd naar Amerika, waar hij is uitgenoodigd tot het houden van bijeenkomsten in verschillende steden, o.a. te Chicago, waar hij gedurende 3 weken op de Wereldtentoonstelling in de daar gebouwde Tabernakel zal spreken. NED. CHRIST REIS VEREENIGING. De feestavond der Ned. Christ. Reisvereeni- ging trok flinke belangstelling. De Tuinzaal van het Concertgebouw was geheel gevuld, toen de voorzitter van de afd. Haarlem het samenzijn opende. Als eerste nummer op het programma stond een zangnummer: de N. C. R V.-ode. Hierin werd het werk der Ver eeniging geprezen en hulde gebracht aan de bestuursleden der afdeeling. Het slot werd door alle aanwezigen meegezongen. De zange ressen hadden zich getooid in oranje-wit blauw. Het stukje sloeg alleszins in en werd met daverend applaus beloond. De heer Aug. v. d. Walle trok daarna de belangstelling met de declamatie van „Angstavond". ALs hoofdnummr volgde het tooneelstukje „Op Afbetaling". Van het begin tot het eind hield dit de aandacht gespannen. Het stuk was mooi en spannend van inhoud: de wijze, waarop het gespeeld werd verdient alle lof. De spelers gaven zich met al hun kracht en leverden voortreffelijk werk. Toen aan het eind van den avond de voorzitter de spelers bedankte, vielen dan ook de aanwezigen deze woorden van dank en de welverdiende bloe menhulde bij met een herhaald applaus. Oom Niceptorus, mijnheer en mevrouw Kwist. Paulientje, Tnnocentius. de fam Hammei en Symac. zij allen hadden dit applaus zeker waardig gemaakt. 't Was een prachtavond, die eerst tegen het middernachtelijk uur besloten werd met den Avondzang. HULDIGING VAN DS. BIJLEVELD HERDENKINGSSAMENKOMST IN DE RAAKSKERK. In de Christelijk Gereformeerde Kerk aan de Raaks is gisteravond een herdenkingssamen komst gehouden ter gelegenheid van de 12 12 jarige ambtsbediening en het 12 12 jarig hu welijksfeest van ds. W. Bij leveld. Ds. Bijleveld is gedurende zijn geheele loop baan te Haarlem werkzaam geweest, zoodat hier dus feitelijk van een drievoudig jubileum sprake was. Het kerkgebouw was stampvol. De voorzitter der regelingscommissie sprak een inleidend woord, waarna de jubilaris met zijn echtge- noote, gezin en moeder binnentrad, terwijl de gemeente staande Psalm 86:6 zong. Ds. Bijle veld werd allereerst toegesproken namens den kerkeraad. In deze rede kwam de genegenheid van kerkeraad en gemeente ten opzichte van dezen predikant wel zeer duidelijk tot uiting, De spreker herinnerde aan de uitbreiding, die de Chr. Ger. Gemeente tijdens het leeraarschap van Ds. Bijleveld heeft ondergaan. Ook werd gememoreerd, dat de jubilaris vele malen naar andere plaatsen beroepen is geworden, hetgeen zijn kwaliteiten in een duidelijk daglicht stelt. Nadat de gemeente den predikant het „Dat 's Heeren zegen op U daal" had gezongen, nam prof. J. W. Geels van de Theologische School te Apeldoorn en de voorganger van ds. Bijle veld te Haarlem, het woord. Spreker hield een kernachtige toespraak, die zoowel op den ju bilaris en zijn familie als op de gemeente die pen indruk zal hebben gemaakt. Bij prof. Geels berustte tevens de leiding van dezen avond. Daarna volgde een lange rij van sprekers en spreeksters, die zich alle in woorden van waar deering en aanhankelijkheid tot den predi kant richtten. De regelingscommissie bood den jubilaris, als geschenken der gemeente, een schrijfmachine, een kapstok, een paraplu- bak en een lamp aan. Toespraken volgden ver volgens namens Haarlem-Noord, de classis Amsterdam, ds. Driessen, de gemeenten Lisse, Sassenheim en Nieuw-Vennep. terwijl IJmuiden een schriftelijken gelukwensch had gezonden. Gesproken werd verder door verte genwoordigers van Ons Kerkblad, de Centrale Commissie, de mannenvereeniging „Marana- tha", „Ziekenzorg", de jongelingsvereeniging „Eben Haëzer", de Meisjesvereenigingen „Re- hoböth" en „Tryfosa" de Zondagsschool „De Jonge Timotheus" de catechisanten, de Zen dingsver een iging, de evangelisatievereeniging, door den koster en namens de schoolvereni ging „Groen van Prinsterer". Velen hunner lie ten hun welgemeende woorden met een stoffe lijk huldeblijk in den vorm van een bloem stuk of een boekwerk gepaard gaan. Ds. Bijleveld sprak zelf het slotwoord. In een hartelijke toespraak bedankte hij allen, die tot deze huldiging hadden bijgedragen. VOETBALWEDSTRIJD BELGIë—NEDERLAND Het Luxor Theater is Maandagavond reeds begonnen met de vertooning van de in Ant werpen opgenomen film van den voetbalwed strijd BelgiëNederland. ORANJEBOND PRINSES JULIANA Maandagmiddag heeft de Oranjebond Prin ses Juliana, aangesloten bij de Vereeniging Koninginnedag, den 25sten verjaardag van Prinses Juliana gevierd door een kinderfeest in het Rembrandt Theater. Ongeveer duizend kinderen uit Haarlem-Oost, waar de Bond ze telt. verzamelden zich tegen half twee op het Teylerplein en wandelden onder leiding van bestuursleden en helpers in optocht (waaraan uit den aard der zaak de muziek ditmaal ont brak», naar het Rembrandt Theater. Toen het druk snappende gezelschap ten slotte gezeten was, sprak de heer J. H. van En gelen, voorzitter van den Oranjebond, de jeug dige toeschouwers toe, en na hem kreeg de heer J. E. Mansvelder, de eenig nog levende oprichter van den Bond, die de zilveren me daille van de Oranje Nassauorde gekregen heeft, het woord. Hij zei te hopen nog vele ja ren te kunnen werken in den Bond, en bracht dank aan zijn medebestuursleden. En toen werd het programma afgewerkt. Daar was de In Memoriamfilm van Polygoon betreffende het overlijden van de Koningin- Moeder. Voorts een grappig teekenfilmpje van the Sailorman, een journaal en als hoofdfilm Watt en Half Watt op manoeuvre. De kleinen hebben bijzonder van deze fraaie en aardige films genoten, evenals van het variété-num mer The Symmek Four. Aan de kinderen wer den bovendien versnaperingen verstrekt. Het was een prettige middag voor de jeugd, tevens een waardige viering (gezien de om standigheden) van den verjaardag van onze Prinses. „ZONNESTRAAL"-DAG. DE STERKEN VOOR DE ZWAKKEN! Men schrijft ons: Zooals bekend, wordt op Zaterdag 12 Mei a.s. alhier de jaarlijksche „Zonnestraar-col lecte gehouden. Elk jaar opnieuw treedt duidelijk aan het licht hoe zeer „Zonnestraal" op de sympathie en den financieelen steun van een groot deel van het Haarlemsche publiek mag rekenen, De heilzame werking van een goede verple ging van t.b.c.-patiënten mag algemeen be kend worden verondersteld. Talrijke voorbeel den uit de praktijk zouden kunnen worden aangehaald om aan te toonen, dat patiënten, die de hoop op terugkeer in de maatschappij reeds lang hadden op gegeven, in het prachtig gelegen sanatorium „Zonnestraal" te Hilver sum herstel van krachten vonden. De arbeid van „Zonnestraal" is alleen mo gelijk, indien het publiek offert. De overheid is er helaas toe overgegaan, om het subsidie voor „Zonnestraal" gpheel in te trekken, zoo dat nu de hulp van particulieren dubbel noo dig is. Nadrukkelijk wordt vermeld, dat in het sa natorium „Zonnestraal" patiënten van aller lei richtingen worden verpleegd. Om deze ver pleging mogelijk te maken, is natuurlijk zeer veel geld noodig. Dit benoodigde geld kan er komen wanneer velen zich beschikbaar stel len om Zaterdag 12 Mei te collecteeren. Gele genheid tot aanmelding wordt geboden iederen werkdag van 10—5 uur en 's avonds van 810 uur: Kruisweg 26, telefoon 16189. TWENTSCHE AVOND VAN DE OVERIJSEL- SCHE ONTSPANNINGS VEREENIGING. Zaterdag hield de O.O.V. in de Kroonzaal van Brinkmann en specialen Twentschen avond. De vice-voorzitter, de heer Westervoorde, opende met een geestig praatje in Overijselsch dialect. Het programma werd begonnen met het Twentsche volkslied, waarna het duo Wichard uit Hengelo (O.) een klompendans uitvoerde. Afwisselend werden cabaretlietjes ten ge- hoore gebracht met begeleiding van mej. Wichard en marimba- en xylophoonsoli van den heer Gerritsen. Op het bal zag men oude en nieuwere dan sen. Met het plaatsen der goals voor den wed strijd BelgiëHolland steeg de spanning. De overwinning was voor Holland met 51. Het tien, tien, arm in arm was een getrouwe na bootsing van de Stadion-wedstrijden. Schoensmeer en lijm zijn ook geparfumeerdl Benieuwd traden wij de fabriek binnen waar de geurtjes worden gemaakt, de fabriek van Polak en Schwarz te Hilversum en ver heugden ons reeds op den aangenamen, „luch tigen" middag. Hef portaal verried al heel duidelijk waar we waren en een zoete men geling van parfum-allerlei lag schier zicht baar over het interieur. Welk een tegenstel ling met de atmosfeer die in de meeste fa brieken hangt, waar beenderlijm en veekoe ken bij voorbeeld wordt gemaakt Wij gaan zien hoe ons nationaal product, de hjfacint van den duinrand, tot zakdoe kenwater wordt verwerkt. Hyacintenparfum. Een teleurstelling is 't echter als we hooren dat parfum niet in een essencefabriek ge maakt wordt en daar hebben we tevens de kern van de zaak aangeroerd: een essence- fabriek is geen parfumfabriek, want in de eerste wordt het geurtje zelf gemaakt, sterk geconcentreerd en in de parfumfabriek wordt het verkregen product verdund en de echte parfum, zooals wij die kennen en dagelijks ruiken, gemaakt. De tweede teleurstelling is dat de vervaardiging van hyacinten parfum niet zoo lctonend was, dat men het heeft willen voortzetten. De be werking is ook betrekkelijk kostbaar en er zijn reeds zoo veel verschillende parfums dat het voor een nieuweling, al is het wel iets zoo speciaals als de geur der hyacintenvelden, moeilijk is een plaatsje te veroveren. Terwijl wij door de parfumcomplexen loo- pen en in elk laboratorium weer kennis ma ken met twintig verschillende luchtjes, vra gen we ons af welke plaats de hyacint ir ons geurleven inneemt, welke plaats de bloe- menparfums gezamenlijk innemen en dan blijkt het hoe wij dat gewoonlijk overschat ten. Parfumeeren, dat is bewust geuren, opzet telijk een aroma geven, maar de keeren dat wij ons onbewust, door den geur laten beïn vloeden, zijn veel talrijker. Een typisch staaltje is de proefneming van een Ameri- kaansche fabriek van dameskousen, die en kele, kwalitatief absoluut gelijke paren had gemaakt en sommige daarvan had geparfu meerd met verschillende parfums. Eén paar was niet geparfumeerd. Resultaat: geen der dames achtte de niet geparfumeerde kousen van voldoende kwaliteit. Over de rest liepen de meeningen uiteen! Er is bij wijze van spreken geen industrie te bedenken, die geen parfums noodig heeft: van een zeepfabriek tot een fabriek van schoensmeer. Schoensmeer is ook geparfu meerd en lijm ook. evenals worst en zeep „Parfumeeren" is eigenlijk niet juist uitge drukt. omdat men dan uiteraard aan schoon heidsmiddelen en dergelijke denkt, maar d- bedoeling is toch dezelfde: den gewenschte- geur geven. Een ^orstfabrikant, die per on geluk zou nalaten de worst het bij zijn klan ten bekende luchtje te geven, zou al spoedig in zijn portemonnaie merken dat men van oordeel is dat de kwaliteit achteruit gaat. De essence-industrie is van een invloed als slechts weinigen zich kunnen indenken. El- ken dag komen er weer aanvragen om „lucht jes". Om u een voorbeeld te noemen: Een klant in spé vraagt of het mogelijk is een lucht van gerookte bokking te fabriceerenen een ander wil de geur van vieze schimmel, waar schijnlijk om een bepaalde stof daarmee te .kruiden, zoodat zijn afnemers zich zullen verbeelden lang belegen waar te ontvanger die in werkelijkheid spiksplinternieuw kan zijn Wij keeren echter naar onzen hyacint te rug die nu reeds op het veld begint te ver welken. Per auto wordt hij naar de fabriek gebracht, liefst heelemaal geplukt en van steel ontdaan, en nu is het kunst den geur er uit te halen. Bij kruiden en sommige bloe men is dat niet zoo bar lastig, want men neemt een berg kruiden die gedistilleerd wor den. Zoo verkrijgt men water en olie, en doordat men de stoom door dezen berg krui den heeft gejaagd, gaat de geur mee. Maar met hyacinten gaat dat niet zoo gemakke lijk, want als men door een berg bloemen stoom zou drijven, ontleedt niet alleen de geur maar nog meer ook, en bij dat meerdere zijn zelfs onwelriekende bestanddeelen. De handelwijze met hyacinten is dat de bloemen in een ketel gaan en daarover zui vere benzine wordt gegoten. Dat laat men minstens een halven dag staan. De benzine wordt af gedistilleerd, en het product dat ach ter blijft, het z.g.n. concreet, wordt verder be handeld, om de „absolute hyacint" te ver krijgen. Het concreet namelijk bestaat uit veel plantenwas die reukloos is en weinig hyacintenolie, die de geur bevat. De kwestie is dus om de geurige olie te scheiden van de was, wat niet zoo erg moei lijk is daar was in alcohol bijna niet oplost en de olie juist heel goed. Een hoeveelheid van practisch geheel zuiveren alcohol (99.9 zorgt voor deze scheiding nadat het concreet, de olie en de was dus, in uiterst fijne deelen zijn geschaafd. Het mengsel van concreet en alcohol wordt op lage temperatuur gehouden, beneden het vriespunt, opdat de kans dat er toch iets van de was zal oplossen, zoo gering mogelijk zal zijn. Er volgen dan nog enkele minder belang rijke bewerkingen maar het resultaat is dat de alcohol met de geurige olie absoluut ge scheiden is van de was, die afzonderlijk wordt verkocht. Nu moet de alcohol nog verwijderd worden, om de olie met den hyacintengeur over te houden. Dat is de absolute hyacint, die zorg vuldig in het laboratorium fleschje wordt be waard. waarvan u een afbeelding bovenaan vindt. Het potje met de stijve concreet is op de andere foto afgebeeld. Dat voor deze bewerking groote installaties noodig zijn, hoeft wel geen betoog. Dat deze installaties omgekeerd evenredig zijn met de abstracte schoonheid van parfum is ook we", begrijpelijk, maar bij een bezoek aan een „geurfabriek" treft het wel erg sterk. Weer eens een bewijs welk een verschil er is tus- schen de romantiek en de werkelijkheid. Sommige bakken toekomstige geur gelijker op potten ongebluschte kalk zooals de met selaar die gebruikt, en de lucht die er dan heerscht is zoo sterk en vermengd met aller lei andere geuren, dat het zich moeilijk laat denken dat er ooit nog iets goeds var. zal ko men. De ontgoocheling is dan ook bitter na de veelbelovende entree in het voorportaal en de duizenderlei parfums die er nu schijnen heerschen, inplaats van de zoete, zwoele at mosfeer zooals het eerst leek, zijn eerder eer kwelling dan een reukorganen streelende vreugde. Maar, we zeiden het reeds in den aanvang er worden in een essencefabriek ook geen parfums gemaakt en we kunnen er van ver zekerd zijn dat de duizend en een luchtjes na hun bewerking in de parfumfabriek tot hui-, waarde zullen komen en hun weg, meestal via de parfumwinkels, wel naar de harten der dames in de eerste plaats zullen weten te vinden. Een hyacintenveld, een distilleermachine en het resultaat, maar.in werkelijkheid gaat het zoo vlug nietl DE VERJAARDAG VAN PRINSES JULIANA. GEDENK-URE CHR. ORANJEVEREENIGING „PRINS WILLEM I". De Christelijke Orar.je-Vereeniging „Prins Willem I" hield Maandagavond ter gelegen heid van den 25slen verjaardag van Prinses Juliana een gedenk-ure in de Groote Kerk, waarvoor groote belangstelling bestond. De bijeenkomst werd door Ds. P. W. Foeken- op de gebruikelijke wijze geopend. - De heer P. Halsema speelde op het orgel een fantasie over „Wilt heden nu treden" van Carl Hoijer en het Ensemble Hogenbirk bracht achtereenvolgens het „Largo" van G. Th. Handel en dat van Jozef Haydn ten ge- hoore. Ds. P. W. F o e k e n hield een rede over het onderwerp: „Stammoeder en Afstammelinge". Hij zei. dat men samengekomen was om God te danken, dat Hij de Prinses weer een jaar had willen sparen. Wij hebben groote reden om verheugd te zijn, omdat het Huis van .Oranje-Nassau dreigde uit te sterven. Ons volk wil daarom dezen verjaardag dankbaar gedenken. Helaas is over dezen dag een schaduw ge vallen door het overlijden van onze geliefde Koningin-Moeder. Maar die rouw verhinderde niet, om op deze ernstige wijze den verjaar dag van Prinses Juliana te gedenken. God heeft haar rijkelijk talenten en gaven ge schonken. De Prinses heeft het groote voorrecht ge had. om 25 jaar haar geliefde Grootmoeder te hebben mogen bezitten, die zulk een groote plaats in het hart van de Prinses had inge nomen. Vijf-en-twintig jaar heeft zij zich mogen verheugen in de leiding van haar ge liefde Moeder, die haar dochter zulk een uit nemende opvoeding heeft gegegeven. zoodat wanneer eenmaal het oogenblik aangebroken is dat Prinses Juliana de regeeringstaak op zich moet nemen, niet gevreesd behoeft te worden, dat de kroon voor haar te zwaar zal zijn. De Oranje-liefde onder ons volk is ook in deze moeilijke jaren weer opgelaaid. Ons Vorstenhuis is weer 't middelpunt van de op rechte belangstelling. Ons volk wil in deze roerige tijden gelukkig zichzelf blijven. In de Septemberdagen van het vorig jaar is weer gebleken, welk een groote plaats Koningin Wilhelmina in ons volk inneemt. Ons volk voelt zich één met het Vorstenhuis: dat bleek in Maart, toen de droeve mare van het over lijden van de Koningin-Moeder weerklonk. Welk een schoone toekomst gaat de laatste afstammelinge van Oranje tegemoet: des te schooner omdat zij van haar moeder den veel zeggenden naam van Juliana heeft gekregen, waarmee de Koningin haar eerbied heeft wil len betuigen aan de stammoeder van Oranje, Juliana van Stolberg. Uitvoerig herinnerde spreker aan de groote beteekenis. die deze stammoeder en haar kin deren voor ons volk zijn geweest. Moge haar geest ook wonen in onze Prinses Juliana. En de teekenen daarvan zijn aanwezig. Ook zij weet van doorzetten: dat is gebleken toen twee jaar geleden het Nederlandsche pavil joen op de wereldtentoonstelling te Parijs af brandde en toen het de Prinses was, die de Nederlandsche vlag daar weer deed wanneren. Spreker dankte tenslotte God. Die ons deze geliefde Prinses geschonken heeft. Nadat de aanwezigen het „Wilt heden nu treden" hadden gezongen, speelde het En semble Hogenbirk de ouverture „Paulus Ora torium" van F. M. Bartholdy. Ds. J. W. Siertsema kreeg daarna het woord voor het uitspreken van een rede over het onderwerp„De Prinses en onze geschie denis". Wij zijn dankbaar, dat we Nederlan ders mogen zijn, aldus spreker: deze dag is voor ons een nationale feestdag, omdat wij ons één met de Prinses weten. Zij is voor ons de laatste telg van het Huis van Oranje-Nas sau. Dat het tot in verre toekomst moee zijn: Nederland en Oranje. En al is het jammer, dat er ook nog in ons land zijn, die zich op dezen dag niet verheugen en die den naam van Nederlander niet verdienen, ons volk als zoodanig is toch verheugd met het bezit van onze Prinses. Zonder het Huis van Oranje zouden we niet kunnen zijn, wat we zijn. Is er één volk zoo rijk gezegend, als het onze? De geschie denis van ons Vorstenhuis is daar om dit te bewijzen. Telkens heeft een Oranje ons volk gered, wanneer gevaar dreigde. Ons volk riep altijd om Oranje. Ons volk schaart zich dan ook dankbaar om zijn Prinses: het wil haal ver jaardag tot een feestdag maken: het wil hulde brengen aan onze Koningin, die haar Dochter tot zulk een prachtig voorbeeld is geweest: die haar Dochter tot dusver zoo lief devol behoed heeft. Wij weten ons met Haar verbonden door een band. dien God zelf ge legd heeft. Spreker wekte de jonge vaderlanders op, om de geschiedenis van Oranje-Nassau te leeren, opdat wanneer eventueel booze mach ten ons Vorstenhuis eens mochten bedreigen, ons volk het als één mari zal beschermen. Het Ensemble Hogenbirk speelde na deze rede „Eine kleine Nachtmusik" van W. A. Mo zart en de heer Halsema rijn Fantasie over Psalm 150 op het orgel. Ds. Foeken dankte mevrouw Röell. de echt- genoote van den Commissaris der Koningin, die zelf verhinderd was, voor haar tegen woordigheid: de Kerkvoogdij voor het. afstaan, van het kerkgebouw en de heeren Halsema en Hogenbirk voor hun welluidende medewer king. Hij sloot de bijeenkomst met dankge bed, waarna de aanwezigen staande twee couoletten van het Wilhelmus zongen. Het was een mooie en treffende bijeen komst. WILLEM KLOOS 75 JAAR. De dichter-letterkundige Willem Kloos wordt op 6 Mei a.s. 75 iaar. Het huldigingscomité stelt zich voor, Kloos op 6 Mei blijde te maken met vele handteekeningen, die als zoovele handdruk ken mogen zijn en die handteekeningen ver gezeld te doen gaan van een portefeuille, welke hem en zijn gade een dankbaar ge schenk zijn. In het eere-comité hebben zitting o.a. de Minister van Onderwijs K. en W. Mr. Mar- chant. de vice-president van den Raad van State Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blokland. Mr. Dr. B C. J. Loder, oud-president van het Internationaal Gerechtshof en vele andere autoriteiten, terwijl het huldigingscomité wordt gevormd door letterkundigen,"journa listen en bewonderaars van Willem Kloos uit d-verse andere kringen. Willem Kloo* zal op 6 Mei a.s. receotie houden van half vier tot zes uur ten huize van den schilder Antoon van Welie, Wilhel- minastraat 2d, s Gravenhage.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10