Autodienst Amsterdam-Batavia? Tot rubberrestrictie besloten. Diesel-Electrische laat zich bewonderen DINSDAG I MEI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 3 BINNENLAND Voor hen die de wereld willen zien. Twee keer per week; veertien dagen reizen. Resultaat van theologie, economie en sportiviteit. Verbazing is uit den tijd. Wij verbazen ons niet meer over de weeklijksche prestatie der K. L. M.-vliegers, en er moet een record vlucht komen als die van de Pelikaan, wil men de gemoederen weer in beweging bren gen. Wij verbazen ons niet meer als we hoo- ren dat men met een auto een snelheid van zoo om en nabij de 400 K.M. per uur kan be reiken of per ballon 20.000 meter de luoht in gaat. Waarom zouden wij ons dan verbazen over het plan een autodienst in te stellen naar Batavia? Is dat trouwens niet de logische consequentie van het voorwaartsche streven der menschheid in haar geheel en van de techniek in het bijzonder? Waarom wel over het water en zelfs door de lucht, maar niet over land. wat toch het meest voor de hand ligt? Natuurlijk zijn er duizend en een bezwa ren die men bij een reis over land wel ont moet en op zee omzeilt en door de lucht onder zich laat, Maar dat wil nog niet zeggen, dat die bezwaren zoo onoverkomelijk zijn, dat het onmogelijk is, een geregeld verkeer over land met Indië in te stellen. Als men zich er maar rekenschap van geeft. Een jong theoloog werd eenige maanden geleden gevraagd of hij lust had een rijk heer op leeftijd, die de wereld wilde zien te begeleiden. Deze heer kende hem als een er varen automobilist, en ook om andere rede nen, o.a. omdat hij het Oosten door diep gaande studies tot een voor hem vertrouwd gebied had gemaakt, verzocht deze heer hem mee te gaan. De bedoeling was geenszins naar Indië te gaan, maar in aansluiting op den wensch van den ouderen heer zijn doch ter in Indië nog eens te zien, werd het plan opgevat aan deze wereldreis een autotocht daarheen te verbinden. Zoo ontstond de ge dachte deze tocht tevens te gebruiken als studietocht voor een eventueelen vasten autodienst van Amsterdam naar Batavia. Ziehier in korte trekken de min of meer ro mantische ondergrond van een eigenaardi- gen autodienst. De jonge theoloog, die over enkele maan den voor de wereld-studiereis vertrekt en die dag en nacht aan zijn grootsch plan werkt, ontving ons in zijn studeerkamer met een opmerking die er op neer kwam dat het hem niets bevreemden zou als wij zijn plan, zacht uitgedrukt, eigenaardig zouden noe men, ontsproten aan het brein van een idea list, die zich de werkelijkheid niet is be wust. Eenigszins was dat ook het geval ofschoon, zooals gezegd, wij het verbazen langzamerhand aan het afleeren zijn. Het bleek echter al spoedig, dat de opzet niet één van zoo-maar-luk-raak was, met de idee: „misschien lukt het, maar misschien lukt het ook niet". ,Wij moeten ons met alles vertrouwd ma ken, alle mogelijke omstandigheden vooruit bezien en er ons op voorbereiden opdat er van een overwinning sprake is. De kwestie is niet: Kunnen wij per auto naar Indië?", maar: „Hóe kunnen wij per auto naar Indië?" zei hij en vertelde iets over enkele der groot ste moeilijkheden die zich bij een dergelijke tocht zullen voordoen. Het zou ons te ver voeren, hier nu reeds uitvoerig op in te gaan, doch als men alleen reeds de klimatologische belemmeringen die er kunnen zijn (regen tijd) in aanmerking neemt, komt men tot de erkenning, dat er veel studie aan een geves- tigden autodienst vooraf gaat. Afgezien nu van de vraag of een autodienst Amsterdam—Batavia mogelijk is of niet, zal iedereen toch moeten toegeven, dat men op deze wijze meer ziet en doorleeft dan per vliegmachine of zelfs per boot, waarbij men om de zooveel dagen eens een haven binnen loopt om daar enkele uren te kunnen vertoe ven. Dat is de bedoeling van het plan, want men wil geenszins gaan concurreeren met de vliegmachine of de boot. Is het om snelheid te doen. dan neme men het vliegtuig en wie een zeereis verkiest, komt ook niet in aan merking. Dat deze onderneming veel geld zal kosten is wel duidelijk, ofschoon velen het bedrag toch nog zal meevallen, dat men heeft bere kend als aanvangskapitaal. Hoeveel er bijeen gebracht moet worden is nog niet geheel ze ker, doch dat het bijeenkomt des te meer. Het is onbegrijpelijk met welk een zekerheid de bedenker van dit plan ons in groote trekken de zaak uiteenzet, en hoe hij behalve de eco nomische zijde, ook den sportieven kant be licht en zeker niet in de laatste plaats, hoe hij het ook uit het oogpunt van den theoloog ziet, wiens taak hij het noemt met beide bee- nen op den grond te staan en daadwerkelijk mede te arbeiden aan de toenadering dei- volkeren. Hij vat zijn 'aak drieledig op. het is een samengaan van theologie, economie en sport! Tweemaal in de week naar Batavia per auto. Tweemaal in de week naar Amsterdam per auto! In veertien dagen ongeveer van hier naar daar en van daar naar hier over land! Een utopie van velen, die men bezig is tot werkelijkheid te maken in de vaste over tuiging dat het slaagt. Want de geestelijke vader van dit grootsche idee heeft de hulp en technische raad inge roepen van een bij uitstek technicus en van vele anderen. Nog staat de route niet geheel vast, want van enkele plaatsen moet de cor respondentie nog binnenkomen die locale in lichtingen zal bevatten voor de proeftocht en daarna zal hij zelf de noodige ervaring rijker zijn, welke hem een nog betere kijk op zijn plan zal geven. Vast staat, dat van Ne derland naar Europa's grens twee routes ge nomen zullen worden, die elke keer afwisse lend bereden zullen worden: Nederland— BelgiëFrankrij k—Zwitserland—Oostenr ij k- Hongarije is de eene en de andere: Nederland —België—Frankrijk Italië Griekenland waarbij nog een derde omweg-verbinding komt over Italië. Spanje en Frankrijk, voor hen die ook dit deel van Europa in hun reis programma willen opnemen. Dat de grootste moeilijkheden echter tusschen Perzië en In dië liggen, spreekt wel vanzelf en zoodra hier alles in kannen en kruiken is, zullen wij daarover uitweiden. Dat men niet heelemaal over land van Amsterdam naar Batavia kan rijden, begrijpt iedereen. De bedoeling is aanvankelijk nog niet met groote wagens te rijden, geen autobussen van Amerikaansch formaat, ofschoon men natuurlijk hoopt dat het er wel eens van zal komen. In den beginne echter zullen er groote 8-cylinderauto's rijden, die plaats bieden aan drie chauffeurs, die om beurten zullen rijden en aan drie of vier passagiers. Wanneer men de afstand in veertien dagen wil afleggen, zal er duizend kilometer per dag gereden moeten worden, dat ons voor het uithoudingsvermogen van de passagiers wel een beetje veel voorkomt, vooral als dat twee weken achter elkaar zal moeten geschie den. „Echter", zoo zei ons de uitvinder, van den autodienst, „er zullen wagens rijden, die op ziekentransport zijn berekend, zoodat zij voor gezonden ongetwijfeld comfortabel genoeg zullen zijn", 's Nachts slaapt men in hotels, de route zal zoo worden genomen, dat dit mogelijk is. Overdag wordt er zestien uren gereden, waarbij met rusttijden rekening wordt gehouden met plaatselijke omstandig heden. Behalve voor personenverkeer, de kosten worden op ongeveer 1000 gulden per persoon geschat voor een enkele reis, kan de dienst ook voor goederenverkeer worden gebruikt en wie weet, welk een uitgebreid auto-net er nog eens over de aarde gespannen zal wor den als eenmaal deze langste autodienst in werking zal zijn. Het is moeilijk zich met de idee van een „autobus AmsterdamBatavia vv." vertrouwd te maken, maar de kans is niet gering dat het toch zal moeten. Met andere ideeën heb ben we ons langzamerhand immers ook al vertrouwd gemaakt. Het eigenaardige is ech ter dat de moeilijkheden, die schijnbaar on middellijk opdoemen, de echte moeilijkhe den niet zijn, zooals: het rijden door een woestijn, de ontmoeting met leeuwen en tij gers het uithoudingsvermogen van de auto, maar dat de werkelijke bezwaren op heel andere punten zijn gelegen. En daarom is het zoo waar, wat de jonge theoloog zei: „Wij moeten ons heelemaal in de gedachte van zoo'n dienst inleven en met alles ver trouwd maken, willen wij met succes aan de moeilijkheden weerstand kunnen bieden." Men mag tenslotte denken over dit plan hoe men wil, men kan het zelfs onzinnig of hoe ook noemen, men zal moeten toegeven dat het blijk geeft van een geweldige onder nemingslust en durf. En daarom zijn wij zoo benieuwd naar de dingen die komen zullen. DE DOODSLAG EN DIEFSTAL TE HAELEN. VERDACHTE TOT 1 EN 12 JAAR VEROORDEELD. DEN BOSCH, 30 April. Het Gerechtshof te Den Bosch heeft heden arrest gewezen in de zaak tegen den koopman P. G. van R. uit Arnhem, die door de rechtbank te Roer mond wegens doodslag tot 12 jaar gevange nisstraf en wegens diefstal van een rijwiel tot 2 jaar gevangenisstraf was veroordeeld. Van R. was ten laste gelegd, dat hij in den nacht van 7 op 8 October 1933 te Haelen H. Puts met een mes zoodanige steekwonden had toegebracht dat hij aan de gevolgen is overleden. De advocaat-generaal had wegens de rij wieldiefstal 1 jaar en wegens den doodslag 15 jaar geëischt. Het Hof veroordeelde hem voor beide delic ten onderscheidenlijk tot 1 en 1'2 jaar ge vangenisstraf. KNOEIERIJEN MET REGEERINGSTARWE. Nog drie personen gearresteerd. MEERDERE AANHOUDINGEN ZIJN TE WACHTEN. In verband met de knoeierijen met regee- ringstarwe, waarvan wij vorige week melding hebben gemaakt, zijn nog drie personen gear resteerd. n.l. de tarwetelers J. A. v. D„ uit Mijnsheerenland, en W. de R., uit Klaaswaal en A. S., die er van verdacht worden bij de Tarwecentrale aangiften ingezonden te heb ben van tarwe, die zij niet geteeld hebben. Daardoor hebben zij uitkeeringen uit het Land bouwcrisisfonds ontvangen, waarop zij inder daad geen recht hadden. Inmiddels zijn A. O., uit Oud-Beyerland, en J. K„ uit Maasdam, die de vorige week ook aangehouden werden, weer op vrije voeten gesteld. De graanhandelaar J. O., uit Wieldrecht, is echter niet vrijgelaten, aangezien tegen hem steeds meer bezwarende omstandigheden aan het licht komen. J. O. ontving voor zijn bemoeiingen van de Tarwecentrale een bedrag van ongeveer f 6000 per jaar, daar bij hem de regeeringstarwe moest worden ingeleverd.. Het is echter geble ken. dat hij ook met de aflevering der tarwe zich aan knoeierij schuldig maakte, door deze z.g. T. C.-tarwe tegen een lageren dan den vastgestelden prijs te verkoopen. Er zullen nog meer arrestaties volgen. BIJ HET SPELEN TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. SNEEK, 30 April. Te Uitwellingerga is gisteren het drie-jarig dochtertje van een veehouder bij het spelen te water geraakt en verdronken DIEVEN PLUNDEREN EEN JUWELIERSZAAK. VOOR EEN WAARDE VAN 1000.- ONTVREEEMD. ROERMOND, 30 April. Door het ver nielen van een ruit is in den afgeloopen nacht omstreeks half drie ingebroken in de juwelierszaak van den heer P. J. Lenssen aan de Bergstraat alhier. De dieven namen voor een waarde van ongeveer duizend gulden aan horloges en tafelzilver mee. De heer L. was niet tegen inbraak ver zekerd. De politie stelt een onderzoek in. Prachtige aanwinst voor de Spoorwegen. Na de vertegenwoordigers van regeering en Staten-Generaal hebben de Nederlandsche Spoorwegen Maandag ook de pers in de gele genheid gesteld tijdens een proefrit, welke zich heeft uitgestrekt van Amsterdam W.P. naar Arnhem en terug, kennis te nemen van de bijzondere kwaliteiten en eigenschappen van den Diesel-electrischen trein. Dat zij dit maal eens niet „haantje de voorste" is ge weest. kan verklaard worden naar de voor treffelijke gastheer in deze uren, ir. W. Hup- kes, hoofdingenieur, chef van den dienst v?" Materieel en Werkplaatsen, mededeelde uit het feit. dat de Nederlandsche Spoorwege- den trein niet voor de pers wilden demon- streeren alvorens onvermijdelijke kleine fou ten verbeterd zouden zijn, Voor de eerste maal. sinds in de dagbladen uitvoerige mededeelingen zijn gedaan over de Diesel-electrische tractie, had Maandagmor gen, onder de overkapping van het Weesper- poortstation een treinstel van dit nieuwe type de nieuwsgierige blikken van vele hoofdste delingen te ondergaan. Critische opmerkin gen waarin waardeering den boventoon voer de, werden gemaakt over het gevaarte, dat met zijn stompvormige einden, zijn staalgrijze kleur en zijn eenvoudige decoratie van bree- de. roode banden, die belangstelling volkomen verdiende. Te 11.12 uur had het vertrek plaats en de den de genoodigden al dadelijk de eerste er varing op: het snel op gang zijn nog iets sneller naar men ons van deskundige zijde verzekerde, dan de electrische tractie van dezen trein. De proefrit was nog geen half uur oud. toen de journalisten reeds eenparig van oordeel waren, dat de Diesel-electrische trein in vrij wel elk opzicht voldoet aan alle voc--- welke aan een ideale wijze van reizen kun nen worden gesteld. Het gemis aan compar timenten eerste klasse wordt allerminst ge voeld. aangezien aan de tweede klasse, met haar met trijp bekleede. zacht veerende zit plaatsen drie op één rij, tegen 4 in de der de klasse; alle van een behagelijke ruimte op het gebied van comfort en hygiëne niets meer ontbreekt. Ook aan de derde klasse wij hebben daar ook vroeger reeds op mo gen wijzen is bijzondere zorg besteed, waar van wel een groot voordeel is, dat met het systeem der harde en nauwe! houten banken volledig gebroken is. Merkwaardig was het tijdens den proefrit te ervaren, hoe deze trein, die uit licht mate riaal is geconstrueerd, zonder dat ook maar het geringste aan de veiligheid is opgeofferd den rustig zittenden reiziger een gevoel geeft, of hij door de ruimte zweeft. Dat. bij het pas- seeren van wissels en het rijden door bochten, Ten behoeve van het Albertkanaal in België is een stuwdam gebouwd nabij het Maaseilandje Mosin. Basisquota's bepaald. Eindelijk overeenstemming bereikt. De onderhandelingen over de rubber- restrictie zijn nu geëindigd en algeheele overeenstemming is bereikt. Het formeele agreement, dat de voorwaar den en bepalingen van het Restrictie-Plan behelst, is door daartoe aangewezen ver tegenwoordigers van rubberproducenten ten kantore van de Rubber Growers Association te Londen geteekend. Het agreement is aan de verschillende regeeringen aangeboden, met het verzoek, de daarin vervatte bepa lingen door wettelijke maatregelen te be krachtigen. Hieronder volgt een korte samenvatting van het Plan Het doel van het Plan wordt in den aan hef van Agreement als volgt uiteengezet: „Het is noodzakelijk en raadzaam stap pen te doen tot regeling van de productie en export van rubber van de produceerende landen, met het doel om de bestaande wereldvoorraden tot een normaal peil te doen dalen, het aanbod stelselmatig aan de vraag te doen aanpassen en een redelijken prijs te handhaven die loonend zal zijn voor goede producenten". Het plan heeft een veelomvattende wer kingssfeer en zal in de volgende gebieden worden toegepast: Malaya, Nederlandsch-Indië. Ceylon, Indië (incl. Burma), Fransch Indo China. Britsch Noord-Borneo, Serawak en Siam. Er is dus geen gebied, waar georganiseer de rubberondernemingen, dan wel bevol- kingsaanplantingen voorkomen, dat van de werking van het Plan is uitgesloten. Voornaamste bepalingen. Met het doel om van tijd tot tijd de hoe veelheid vast te stellen, die uit elk der boven genoemde gebieden geëxposeerd mag worden zijn de volgende basisquota's bepaald: Malaya 1934 405.000 tons, 1935 538.000 tons, 1936 569.000 tons, 1937 589.000 tons 1938 602.000 tons, Ned.-Indië 1934 352.000 tons, 1935 400.000 tons, 1936 443.000 tons, 1937 467.000 tons, 1938 485.000 tons, Ceylon 1934 77.500 tons, 1935 79.000 tons, 1936 80.000 tons, 1937 81.000 tons, 1938 82.500 tons, Indië 1934 6.850 tons, 1935 8.250 tons. 1936 9.000 tons. 1937 9.000 tons, 1938 9.250 tons; Burma 1934 5.150 tons, 1935 6.750 tons, 1936 8.000 tons, 1937 9.000 tons, 1938 9.250 tons; Britsch N. Borneo 1934 12000 tons, 1935 13000 tons, 1936 14000 tons. 1937 15.500 tons, 1938 16.500 tons; Serawak 1934 24.000 tons. 1935 28.000 tons, 1936 30.000 tons, 1937 31.500 tons, 1938 32.000 tons; Siam 1934 15.000 tons, 1935 15.000 tons, 1936 15.000 tons, 1937 15.000 tons, 1938 15.000 tons. Aangezien de tegenwoordige productie capaciteit reeds grooter is om aan de waar schijnlijke vraag in de eerstkomende jaren te voldoen, is het verboden rubber aan te planten, behalve voor proefnemingen en dan slechts tot een omvang, die gelijk is aan een kwart procent van het totaal be plante oppervlak van ieder gebied. Voorts is herbeplanting beperkt tot 20 pet. van het bestaande geplante oppervlak, hetgeen geacht wordt voldoende zekerheid op te leveren voor achteruitgang in de be staande capaciteit. Opdat het planten niet aangemoedigd zal worden in streken, die niet onder de werkingsfeer van 't Agreement vallen, is de uitvoer van plantmaterieel uit gebieden, die wel onder de werkingsfeer van het Agreement vallen .verboden. Om een ab normale opeenhoping van voorraden te voor komen, bepaalt het Agreement, dat de pro ducenten zoowel als de handelaren verplicht zullen worden hun voorraden te houden bin nen de grens van een normaal percentage van hun omzet. Werkwijze van het plan. Een Internationaal Comité zal worden aangewezen, het „International Rubber Re gulation Comittee". samengesteld uit dele gaties, die benoemd zijn door de resp. re geeringen van de genoemde gebiedsdeelen. Iedere delegatie zal 1 stem hebben voor iedere 1000 ton van de quota van het ge bied, dat zij vertegenwoordigt. De voornaam ste bezigheid van dit „International Rub ber Regulation Comittee", zal zijn om van tijd tot tijd het percentage van de basis quota vast te stellen, dat de gebiedsdeelen mogen uitvoeren. Vertegenwoordigers van de rubberfabrikanten in Europa en Amerika zullen worden uitgenoodigd om een com missie te benoemen, die van tijd tot tijd het „International Rubber Regulation Co mittee" van advies zal dienen over belang rijke onderwerpen, zooals voorraden, export percentages en verwante kwesties, die ge acht worden invloed te oefenen op de be langen van de rubberfabrikanten. De producenten beseffen ten volle, dat zij al het mogelijke moeten doen om toestan den te scheppen, die een natuurlijk even wicht zullen brengen tusschen productie en consumptie, instede van een onbepaald ver trouwen te stellen in een regeling met re- geeringshulp. In overeenstemming hiermee bepaalt het Agreement, dat alle regeeringen behalve die van Serawak en Siam, een hef fing zullen leggen op rubberexporten, waar van de opbrengst gebruikt zal worden om onderzoekingen in te stellen om voor rubber nieuwe, uitgebreider gebruiksmogelijkheden te vinden. Het plan is van kracht voor een mini- mumtijdsduur, aanvangende 1 Juni 1934 en eindigende 31 December 1938. Voor den laat- sten datum zal het „International Rubber Regulation Comittee" den Regeeringen aan bevelen de restrictie al dan niet te verlen gen. In overeenstemming met de Regeering van Ned.-Indië heeft de Ned. Regeering zich be reid verklaard tot het bereiken van het bovenomschreven doel mede te werken op voorwaarde van een zelfde bereidverklaring van de andere betrokken regeeringen. De daartoe noodige voorstellen zullen zeer bin nenkort ter goedkeuring aan den Volksraad worden aangeboden. de bekende schokken en stooten ook hier op treden. bemerkt men feitelijk alleen als men zich onder het rijden door het looppad be weegt. Hinderlijke schudpartijen bleven ech ter achterwege, zelfs toen bij het passeeren van Maarn de snelheid 136 kilometer bedroeg en deze kort daarna tot niet minder dan 147 kilometer werd opgevoerd. Het was drie minuten over half twaalf, toen de trein aan het perron te Arnhem tot stilstand kwam en daarmede het geheele tra ject in den tijd van 51 minuten had afgelegd. Ir. W. Hupkes heeft in een toespraak te Arnhem o.m. opgemerkt, dat de invoering van de Diesel-Electrische Tractie een schakel is in het groote project der N.S. tot verkeers- verbetering en tegemoet te komen aan de in de laatste jaren bij het reizend publiek zoo sterk naar voren gekomen wensch naar vele, over regelmatige tijden verdeelde, snelle trei nen. Met het bestaande stoommaterieel was dat bezwaarlijk en slechts met hooge exploi tatiekosten uitvoerbaar. Angewezen is electri- ficatie voor lijnen met druk personenverkeer, de Diesel-electrische tractie voor lijnen met minder druk verkeer. Door de Nederlandsche Spoorwegen zijn op 15 Mei 1934 geëlectrificerd 200 K M. dubbel spoor. Kosten f 40.000.000. waarvan f24.000.000 voor materieel en f 16.000.000 voor aanleg bo venleiding onderstations enz. Ingaande 15 Mei 1934 wordt door de Ne derlandsche Spoorwegen de Diesel-electri sche tractie ingevoerd op 260 KM. spoorlijn: kosten aan de spoorbaan nihil, aan materiaal f 7.000.000. Bij electrificatie van de lijnen had den de kosten bedragen, voor bovenleiding onderstations enz. f 18.000.000 en aan mate rieel f 5.000.000 samen dus f 23.000.000. De N.S. staan aan de spits, daar zij de eer ste spoorwegen zijn, welke Diesel-electrische tractie op groote ^chaal op de hoofdlijnen in voeren. Dit was mogelijk doordat de N.S. oo- lossingen gevonden hebben voor meerdere technische moeilijkheden, welke tot heden eene belemmering vormden voor invoering van Diesel-electrische tractie op groote schaal b.v, voor de Diesel-electrische rijtuigen der N.S. behoeven, in tegenstelling met tot heden, geen groote loodsen te worden gebouwd, daar het koelwater automatisch op temperatuur wordt gehouden. De Diesel-electrische rijtuigen der N.S. worden automatisch met warme lucht ver warmd; 's zomers vindt regelmatig luchtver- versching plaats. De N.S. hebben voor het eerst geheel automatische koppeling voor de D.E,-treinen ingevoerd. De terugreis 98 KM. werd in 49 minu ten afgelegd. BRAND BIJ VOLKSLOGEMENT GESTICHT. GEVOLGEN HADDEN ZEER NOODLOTTIG KUNNEN ZIJN. In den nacht van Zondag op Maandag ont stond brand in de houten schuren van de zeilmakerij van den heer Zaane aan de Peper straat te Zaandam. Onmiddellijk werd de brandweer gealarmeerd, doch deze kon niet verhinden, dat de opstallen geheel in vlam men opgingen. Zij wist evenwel te voorkomen dat het aangrenzende, volkslogement, waar in een zestigtal, meestal bejaarde menschen te ruste lag, kon worden behouden. Geconstateerd is, dat bij den brand opzet in het spel moet zijn geweest. ZICHZELF MET EEN BEITEL DOODGESTOKEN. TRAGISCH ONGELUK TE LEUR. Een 25-jarig landarbeider wonende te Zwartenberg onder Leur, wilde een beitel van een nieuw heft voorzien. Hiertoe had hij den beitel in warme sintels gloeiend gemaakt en drukte dezen daarop, om steun te hebben, tegen de borst en wel met zulk een kracht, dat de beitel in het lichaam drong. Het hart werd geraakt, met het noodlottig gevolg, dat de man in enkele minuten doodbloedde. Het slachtoffer was pas een half jaar gehuwd. KNAAPJE MET VERBRIJZELD BEEN GEVONDEN. EEN RAADSEL HOE HET ONGEVAL IS GESCHIED. Maandagmiddag ongeveer 4 uur ls te De- demsvaart het ongeveer 7-jarige zoontje van den heer S. met een verbrijzeld been langs de trambaan gevonden. Hoe en wanneer het on geval is geschied, is een raadsel. Het perso neel van den tramdienst heeft van een onge val niets bemerkt. Eenige uren nadalt het kind gevonden was, is het overleden. AMSTERDAM SCHEIDT ZTCI* AF VAN NED. POLITIEBOND. 336 leden van de afdeeling Amsterdam van den Ned. bond van politiepersoneel hebben verklaard, volkomen achter het geroyeerde bestuur te staan en hebben tot afscheiding besloten. Deze leden zullen een nieuwen bond stichlten EINDHOVEN INTERNATIONALE LUCHTHAVEN. DUBBELDAAGSCHE DIENST. Eindhoven, het vooruitstrevend fabrieks- centrum van Oostelijk Noord-Brabant is se dert Maandag ingeschakeld in het nationaal en internationaal luchtverkeer. Met ingang van gisteren heeft de K.L.M. een dubbeldaag- sche dienst geopend in beide richtingen Am sterdam via RotterdamEindhoven. Van 1 Mei af tot en met 31 Augustus zullen de Zuid-Nederlanders des morgens in de vroegte en des middags naar Rotterdam en Amsterdam kunnen vliegen en verbinding hebben met Engeland. Frankrijk, Spanje, Beleië, Zwitserland, Tsjecho Slowakije. Duitsch land, Polen en Scandinavië. In binnenkomen de richting zijn de verbindingen minder gun stig, doch alsnog zeer voldoende.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5