AMAR HEEREN COSTUMES GR HOÜTSfR.hoÈKGR MARKT HAARLÉ Last van Uw zenuwen? SCHAAKRUBRIEK n Hf m m m EB m 1 m m m m a ft m A i e 8S Stel!! jP f§ A DINSDAG 8 MEI 1934 H AARLEM'S DAGBLAD KORFBAL „HAARLEM" BESTAAT TWINTIG JAAR. In de korfbalwereld wordt gejubileerd. 'Dertig jaar is het geleden, dat het spel (misschien in eenigszins anderen vorm) bin nen onze grenzen kwam. Hoewel het spel van bal en mand nu juist voor het groote publiek geen kijkspel is. en het niet de populariteit verworven heeft als voetbal, heeft het zich toch een belangrijke plaats veroverd in de wintersporten. Ook in Haarlem vond het zijn weg. Meer dan twintig jaar geleden begon hier ter stede de beoefening. De naam H.O.C. zegt in deze genoeg. Een andere kijk op enkele zaken deed een nieuwe vereeniging ontstaan, n.l. de jubila- resse van heden. Op 7 Mei 1914 werd na ampele voorbereidingen „Haarlem" opge richt. Aanstonds zat de groei er in en weldra was het de grootste vereeniging niet alleen, maar er heerschte ook een goede clubgeest. De leiding werd in 't algemeen met enthousiasme gesteund. Zoowel op als buiten het veld bestaat tus- schen de leden een kameraadschappelijke geest; als uitingen daarvan noemen wij slechts de heerlijke zomertochten en de steeds zoo goed geslaagde tooneelavonden. In den Ned. Korfbalbond is „Haarlem" nog steeds een graaggeziene tegenstander. Want hoewel natuurlijk winnen het doel is. wordt niet vergeten, dat slechts die zege voldoening geeft, welke op sportieve wijze veroverd is. En ..Haarlem" heeft op deze wijze vaak menigen moeilijken kamp gewonnen. Het zou te ver voeren, als wij ze alle of slechts enkele memoreerden. Een goed sei zoen domineert echter en dat was 1915-1916. Na een zwaar en inspannend half jaar pro moveerden de Haarlemmers naar de eerste klasse en wonnen tevens den Zilveren Nieuws van den Dagbal. Na enkele jaren ging Haarlem I over naar de tweede klasse via de Overgangsklasse, toen enkele oudere spelers het spel vaarwel moesten zeggen en jongeren de plaatsen nog niet konden innemen. Zeer juist was het toen ingezien, dat meer de aandacht geves tigd moet worden op jonge krachten; in de adspirantenafdeeling ligt de toekomst. De vereeniging, die zoo'n afdeeling kan vormen, en onder goede leiding kan oefenen,, heeft de toekomst. „Haarlem" zorge daarvoor! Het zijn er velen, die „Haarlem" groot hebben doen worden. Tal van hen zijn niet meer, of zijn door de jongeren vergeten. Daarom voor hen vooral een kleine herinnering; de oude ren herinneren zich nog wel de oer-Haar- lemmers, als Piet Majoor, Pieters. Adrie Evers, mej. Pa uien, mej. Bremer, Heyboer, de Wulfhorsten, Zwart, Koudijs, de dames Van Vliet, Schuyt, Koper, Van Maasdam, mevr. v. Maasdam—Veldhuizen en anderen. Zij, die nog op de een of andere wijze met „Haarlem" in connectie staan, behoeven we niet te noemen: zij zijn bekend genoeg. Een uitzondering echter voor den eere-voorzitter, den heer Prüschen, moet zeer zeker gemaakt worden. Van de oprichting af heeft hij het wel en wee der vereeniging meegemaakt en nog zal „Haarlem", zoo noodig, niet tever geefs een beroep op zijn medewerking doen. Het is dus voor hem ook een jubileum, waarmee hij ten volle tevreden kan zijn. Want als in „zijn" tijd, brengt Haarlem ook nu weer vijf, zes twaalftallen in het veld en het zevende is in wording! Na de viering binnenshuis met een goed geslaagden tooneelavond. zijn nu de spelers opgeroepen tot seriewedstrijden, waarvan het eerste deel Zondag onder de gunstigste om standigheden een mooi succes geweest is en de volgende week Zondag gevolgd zal worden door het tweede deel, dat ook een waar korfbalfestijn belooft te worden, gelet op de vereenigingen, die daaraan deelnemen. We gelooven niet te veel te zeggen, als we zeggen, dat de H.K.C. met het volste vertrou wen de toekomst in kan gaan om straks in volle luister het zilveren feest te gaan vieren. Aan de H.K.C.-ers de taak, deze voorspel ling tot waarheid te maken. Aan de H.K.C. onze felicitatie en de wensch. dat „Haarlem" binnen niet al te langen tijd in hooger regionen het spelpeil van Haarlem mag opvoeren. DAMES-ATHLETIEK. „GITA". Deze vereeniging is weer gaan trainen op het sportterrein aan de Kleverlaan des Maan dags en Donderdagsavonds van 7 tot 9 uur. Er wordt op 't oogenblik ijverig getraind voor de komende wedstrijden. Op 27 Mei gaat er een flinke ploeg dames naar Utrecht om daar mede te dingen naar den Indanthrenbeker. DAMMEN. CLUBKAMPIOENSCHAPPEN HAARL. DAMCLUB. Maandagavond werden de wedstrijden om de clubkampioenschappen 19331934 der Haarlemsche Damclub voortgezet. De uitslagen luiden als volgt: Hoofdklasse: J. van Looij wint van P. J. van Dartelen. Derde klass: M. van Leeuwen wint van E. Stammis: J. Stammis wint van G. Bakker: I. Ravensbergen wint van H. W. C. van Rheen: J. Kuntze wint van U. H. Jötten; I. Risseeuw remise met W. J. A. Matla: J. Pus wint var. J. Klaverstiin; J. Merts wint van U. H. Jötten: U. H. Jötten wint van E. Stammis; M. van Leeuwen wint van J. Kuntze. VOETBAL. STORMVOGFT S-VF^ERANFN—V. O. C.- VETERANEN (3—3). Bij beide teams zagen we verscheidene be kende gezichten, o.a. Snoeks. Heilig, Vos. Kos ter. Stenzer.. Van Everdingen, Beyers enz. In de eerste helft was Stormvogels het meest in den aanval en door toedoen van Ko~te'\ Visser en Snoeks boekten zij zelfs een 0-voorsprong. Na de rust bleek het spelen tegen den wind in voor de meerendeels in langen tijd niet gespeeld hebbende Vogels een te zware op gave. De steeds weer door Stengel' opgestuwd wordende V.O.C.-voorhoede wist dan ook ge lijk te maken, zoodat deze prettige ontmoe ting in een gelijk spel eindigde. GO AHEAD—STORMVOGELS. (4—0). Op uitnoodiging van den Doetmchemschen 4de klasser. D.E.S.. die zijn 20 jarig bestaan vierde, speelden Stormvogels en Go Ahead al daar Zondag een opluisteringswedstrijd. Jammer genoeg, moest Stormvogels in deze ontmoeting den steun van haar geheele ach terhoede missen, maar Hollenberg en Jongsma toonden zich waardige remplaganten, Braven- boer kon de afwezigheid van Haak Sr. niet doen vergeten. Go Ahead kwam met haar volledige compe titie-elftal uit en het dient erkend, dat de Deventenaren onder leiding van hun spil Jan Halle een prima partijtje speelden. Vlug ging het leder van speler tot speler, zoodat de IJmuider verdediging voor een zware taak werd gesteld. Keeper Hollenberg weerde zich echter buitengewoon door de lastigste schoten uit zijn doel te houden, het was voor een groot deel aan hem te danken, dat met de rust Go Ahead slechts met 1—0 leidde. Na de rust deed zich de wedstrijd van Za terdag j.l. tegen Vriendenschaar en de lange reis nog meer gelden. Vooral over het spel der voorhoede lag een zekere matheid. Het bin- nentrio, uitgezonderd zoo af en toe Ketting, was niet bij machte, het Halle c.s. bijster las tig te maken. Over het geheel werd dan ook op de Storm vogels-helft gespeeld, waar de LJmuider ver dediging zich tot het uiterste weerde, maar niet kon verhinderen, dat Koopman en De Kreek den stand tot 40 opvoerden. NEDERLAAGWEDSTRIJDEN „VRIENDENKRING". VRIENDENKRING—HAARLEMS DAGBLAD (4—5). Na twintig minuten wist Kluiskens met een mooi schot aan „Vriendenkring" de leiding te geven (1—0). Nog voor de rust maakte de Groentjes onhoudbaar gelijk (11). Na de rust ontwikkelde zich weer een vlot. gelijkopgaand spel waarna de Groen tjes de leiding wisten te nemen; even later maakte hun rechtsbinnen uit een vrijen trap wegens hands er 13 van. Deze voorsprong was echter van korten duur daar V. V. V. dadelijk daarna scoorde (2—3). De Groentjes vergrootten met een mooi schot hun voorsprong (24). Door een misverstand in hun achterhoede werd het 3—4. Hierna wisten beiden ploegen nog éénmaal te scoren, zoodat het einde van dezen zeer gemoedelijken en goed gespeelden wedstrijd met 54 in het voordeel van de Groentjes kwam. Deze wedstrijd stond onder de prettige leiding van den heer Tijmans. A.s. Zondag komen de Tramvogels op be zoek. KEGELEN. Nat. Kegelconcours te Haarlem. De stand luidt nu als volgt: Korpswedstrijd Baan C KlasseA: 1. T.O.P. 1 Haarlem met 324. 2. Noord Pool 1 Amsterdam met 322. 3. Daar Rolt Ie 1 Haarlem met 321. 4. E.V_A. 1 Rotterdam met 314. 5. La Reserve 1 Den Haag met 308. Korpswedstrijd tweede vijftallen B: 1. Intiem 2 Amsterdam met 294. 2. E.VA. 2 Rotterdam met 290. 3. Allen Present 2 Amsterdam met 287. 4. 't Hindert Niet 2 Den Haag met 285. 5. E.V.A. 2 Den Helder met 282. Hoogste Korpswerpers in Klasse A: 1. P. Veenboer Amsterdam met 74. 2. W. Sieboldt Den Helder 73 (10) 5x9. 3. D. v. Empelen, Heemstede 73 (10) 4x9. Hoogste Korpswerpers in Klasse B: 1. Heg kamp. Den Helder met 68. 2. Beer Amsterdam met 67. Jubileum wedstrijd Baan E: 1. A. M. Ben- raadt Haarlem met 72. 2. A. Haeyen, Amster dam met 70. 3. Swart Utrecht met 68 (3x9). 4. Obermann Den Haag met 68 (2x9). 5. Intres Den Haag met 67 (2x9 1x8). 6. Stevens Utrecht met 67 (2x9). Personeele wedstrijd Enkele Kaart. Baan D: 1. Donders Tilburg met 42. 2. Kusters Den Haag met 41. 3. Ten Have Amsterdam met 39 (3x9) 1x7. 4. Voorn Utrecht met 39 (3x9). 5. Drijver Den Haag met 39 (2x9 2x8). 6. Tummers Heem stede met 39 (2x9). Personeele Wedstrijd Seriekaart. Baan D: 1. Kusters Den Haag met 99. 2. Intres Den Haag met 98. 3. Tummers Heemstede met 97. 4. Arnold Amsterdam met 97. 5. Oosterhuis Den Haag met 96. 6. J. C. W. de Paus Haarlem met 96. Vrijebaan wedstrijd. Hamburger telling. Dames: 1. Mevrouw Frima Rotterdam met 120. 2. Me vrouw de Bruin Haarlem met 108. 3. Mevrouw Schouten Haarlem met 106. 4. Mevrouw Rike Haarlem met 104. 5. Mevrouw Ignez, Schagen met 94. 6. Mevrouw Reumer Delft met 86. Duowedstrijd Baan F: 1. Ketellapper en D. Bremer, Haarlem 84. 2. H. Frantzen en H. Lomans Haarlem 81. 3. Timmer en Romp Haarlem Bl'daal 78. 4. Boom en Kuilman Alk maar 76. 5. J. van Maris en G. Renting Haar lem 73. 6. Buger en Rietbergen Amsterdam 72. Vrije baanwedstrijd. Gewone Telling. Baan G: 1. D. Bremer Haarlem met 45. 2. J. Beukering Den Haag met 3x44. 3. L. Ketellapper Haarlem met 44. 4. Drijver Den Haag met 43, 42. 5. Stoop Den Haag met 43, 36. Vrije baanwedstrijd Hamburgertelling. H. 1. L. Ketellapper Haarlem met 7x120. 2. N. P. Visser Haarlem met 3x120. 3. Kuilman Alk maar met 2x120 114. 4. J. de Paus Haarlem met 2x120 2x110. 5. Dryer Den Haag met 120 3x114 110, Superieur Snge/xh Kleermakers handwerk UIT VÖ'ORRAAD LEVERBAAR (Adv. Ingez. Med.) Vastebaanwedstrijd, gewone telling. A: 1. N. P. Visser Haarlem met 45. 2. N. Tummers Heemstede met 44. 3. L. Dost Haarlem met 43. 4. Koch Amsterdam met 42. 5. H. C. Louw Haarlem met 41 2x40. Vastebaanwedstrijd Hamburgertelling. B: 1. G. Renting Haarlem met 100 94. 2. H. de Vos Haarlem met 100. 3. N. Tummers Heemstede met 96. 4. S. Heyman Amsterdam met 95. 5. J Beeren Haarlem met 94. SCHAKEN. DE MATCH ALJECHIN BOGOLJUBOW. DE 13e PARTIJ. Uit München: Zooals verwacht werd is Maandag de Zondag afgebroken 13e partij in het tournooi om het wereldkampioenschap tusschen Aljechin en Bogoljubow in remise geëindigd. Bogoljubow trachte weliswaar van een iets gunstiger stelling, waarin hij stond, profijt te trekken, doch het mocht hem niet gelukken te winnen. De veertiende partij zal heden Dinsdagavond gespeeld worden. BLOEMENDAALSCHE SCHAAKCLUB. Ter gelegenheid van het 12 1/2-jarig ju bileum van de Bloemendaalsche Schaakclub zijn door het bestuur wedstrijden in de club georganiseerd. Deze zijn zóó geregeld, dat ook de zwakkere spelers in de gelegenheid ge steld zijn, prijzen te bemachtigen. Onder meer worden de deelnemers herhaaldelijk door loting in groepen verdeeld; er worden zoowel aan de spelers als aan de groepen winstpunten toegekend. Behalve de prijzen, welke het bestuur ter beschikking heeft gesteld, hebben ook ver scheidene Bloemendalers, hoewel geen leden van de club. prijzen toegezegd. De wedstrijden worden gehouden op 9. 23 en 30 Mei en 6 Juni. Op 27 Juni zal de prijsuit reiking plaats hebben, tegelijk met die van den wisselbeker. WIELRIJDEN. WEDSTRIJDEN TE BRUGGE. Op de wielerbaan te Brugge hadden Maan dagmiddag wedstrijden plaats, waaraan ook deelgenomen werd door onze landgenooten Pijnenburg en Van Eginond. Begonnen werd met een sprintwedstrijd, waarvan het resultaat was: le manche: 1 Pijnenburg, 2 Van Egmond. 2e manche: 1 Pijnenburg, 2 Van Egmond. Totaalklassement: 1 Pijnenburg, 2 pnt. 2 Van Egmond 4 pnt. Wedstrijd ovnr 20 K.M. 1 Schoen (Duitschland) 13 pnt. 2 Scharlier (België) 3 pnt. 3. Dyzere O pnt. 4 Rebry 0 pnt. Amerikaansche koppelwedstrijd over 60 K.M. 1 Hamerlinck-Van Hevel 6 pnt., 2 Pijnenburg- Richard 11 pnt.. 3 Schoen-Miethe 13 pnt., 4 S. Maas-Scharlier 19 pnt. 5 Rebry-Van Slem- broeck 19 pnt. FRIESCHE ELFSTEDENTOCHT. Men schrijft ons: In Bolsward wordt door de Permanente Feerstcommissie aldaar een ééndags-tocht uitgeschreven langs de elf Friesche steden. Deze Friesche elfsteden rijwieltocht en vaardigheidsrit is uitgeschreven op Pinkster Maandag 21 Mei a.s., op welken dag deze tocht ook in de vooroorlogsche jaren meer malen werd gehouden. Reeds vele inschrij vingen zijn binnengekomen. Bij mooi voor jaarsweer belooft dit dan ook een interessante tocht te worden langs de in volle bloei staande weide- en bouwlanden, langs mooie bosch partijen en het Friesche merengebied, door de vele oude Friesche steden en dorpen. De aangifte sluit Vrijdag 18 Mei bij het secr. P. F. C., Jongemastraat 6, Bolsward. KORFBAL NOORD-HOLLANDSCH TWAALFTAL. Het Noord-Hollandsch Twaalftal, dat op Hemelvaartsdag te Haarlem in den jaarlijk- schen wedstrijd NoordZuid tegen de verte genwoordigende korfbalploeg van Zuid-Hol land zal uitkomen, is als volgt samengesteld: Aanval: A. Hendriksen (Olympia)B. Eg- gink (Westerkwartier) en de dames M. Moos (D.V.D.) en M. Flietman (Westerkwartier). Midden: A. de Cocq van Delwijnen (Blauw Wit). G Mulder (Koog Zaandijk) en de da mes L. Douwes en W. Dijkman (beiden Blauw Wit). Verdediging: J. Siebenlist (Westerkwartier) W Kat (Koog aZandijk) en de de dames M. Looyse-v d. Brugge (K.V.D.) en S. Teysse (Blauw Wit). Reserves: A Goores (Westerkwartier); H. Venema (DD.V.) en de dames K. Cremers (D.T.V.) en A. Krelage (D.T.V.) WATERSPORT DE HOLLANDIA-WED STRIJDEN. Het programma voor de roeiwedstrijden luidt als volgt: Donderdag 24 Mei pl.rn. 4 u. n.m.9 u. n.m. Voorwedstrijden. Vrijdag 25 Mei pl.m. 11 u. v.m.9. n.m.: Voor- en Eindwedstrijden. Zaterdag 26 Mei pl.m. 10 v.m.5 n.m.: Eindwedstrijden. De roeiwedstrijden hebben plaats op den Ouden Rijn. Finish bij Hotel 's Molenaars- brug. Voor de zeilwedstrijden luidt het program ma: Zondag 27 Mei aanvang pl.m. 10 v.m. op het Braassemermeer. Start en finish tegenover Jachthaven „De Brasem" te Oude Wetering. ROEIEN DE VARSITY. Het programma voor den 20sten Univer- siteitsroeiwedstrijd, die op Hemelvaartsdag op het Noordzeekanaal plaats heeft, luidt als volgt: 2 uur: Jonge vieren; boei 1 Triton, boei 2 Laga, boei 3 Njord, boei 4 Nereus, boei 5 Aegir. 2 uur 20 min.: Vier zonder stuurman: 1. Laga, 2. Nereus, 3. Njord. 4. Triton. 2 uur 40 min.: Skiff: 1. Laga, 2 Njord. 3 uur 10 min.: Oude vieren (hoofdnum mer): 1. Aegir. 2. Njord, 3. Nereus, 4. Triton 5. Laga (3 K.M.) 3 uur 40 min.: Jonge twee. 1. Laga, 2. Triton, 3. Njord, 4. Nereus. 4 uur: Overnaadsche vieren: 1. Njord, 2. Laga, 3. Aegir. 4. Triton. 5. Nereus. 4 uur 20 min.: Overnaadsche twee: 1. Triton. 2. Njord. 3. Nereus. 4 uur 40 min.: Jonge achten: 1. Nereus 2. Laga, 3. Aegir, 4. Triton, 5. Njord. De baan voor de bij nummers is 2000 meter In totaal zullen 33 booten straten GYMNASTIEK FIETSTOCHT BATO. De gewoonte getrouw onderneemt Bato op Hemelvaartsdag een fietstocht voor leden en belangstellenden. Het vertrek van het Plein is bepaald op half negen 's morgens. De deelne mers worden niet bekend gemaakt met de be stemming van den tocht. Spoedig weer opgewekt en gekalmeerd met MIJNHARDT'S ZENUWTAB! ETTEN. Buisje 75 cent. Bij Apoth. en Drogisten. (Adv. Ingez. Med.) Oplossingen, bijdragen, vragen, enz. te zenden aan den Schaakredacteur van Haar lem's Dagblad, Groote Houtstraat 93, Haarlem PROBLEEM No. 744. No. 1 van den wedstrijd, 28e ladder) A m m Mat in vier zetten. Stand der situkken: Wit: Kbl. Ta6, Lb4, Ld3, a4, c2, f2, h4. Zwart: Kf4. „Het is in het algemeen raadzaam om, wan neer men beslissend voordeel heeft behaald, dit zoo mogelijk te houden binnen de perken, waarin het bestaat." MR. J. D. TRESLING. PROBLEEM No. 745. (No. 2 van den wedstrijd. 28e ladder). i m mm. m m m m m m m m m m i m m m m m A m m m m Mat in drie zetten Stand der stukken. Wit: Ka5, Lel, Lc2, Pa3, Pc6, e3, g2. Zwart: Kc3, Lc8, e4. ONZE ACHTENTWINTIGSTE LADDERWEDSTRIJD. Heden begint onze acht en twintigste lad derwedstrijd, welke acht weken zal duren. In bedoeld tijdvak zullen 6 twee-zetters, 3 drie- zetters, 1 vier-zetter, 1 eindspelstudie en 1 schertsprobleem worden geplaatst. Iedereen kan aan den wedstrijd deelnemen; minder geroutineerde of eerstbeginnende oplossers kunnen hun krachten aan de tweezettige pro blemen beproeven. Wanneer men geregeld de problemen op lost, zal eenmaal den top van de ladder wor den bereikt, ook al behaalt men in eiken wed strijd niet het hoogste aantal punten. Het aantal deelnemers bedraagt thans 66. DE WEDSTRIJDBEPALINCEN. 1. De wedstrijd omvat èèn afdeeling. waarin, in den regel tweemaandelijks, 12 opgaven (problemen en eindspelstudies) ter oplossing worden gegeven. 2. De wedstrijd is doorloopend, z.g. ladder- systeem, iedereen kan zich te allen tijde als oplosser aanmelden. Echter is opgave van naam en adres noodzakelijk. 3. Voor iedere goede oplossing woi'den pun ten toegekend en wel: voor twee-zetters 2 punten, yoor drie-zetters 3 punten, voor vier- zetters 4 punten, voor eindspelstudies 5 pun ten en voor schertsprobleimen 1 punt. 4. Nevenoplosbare of onoplosbare proble men en studies worden niet opzettelijk ge- plaat: Mocht een deelnemer echter kunnen aantoonen dat een probleem of studie on oplosbaar of nevenoplosbaar is, dan worden hem (haar) 3 extrapunten toegekend. LAATSTE AVONDVOORSTELLING GEBROEDERS Te Haarlem (Zaanelaan) Heden: avondvoorstelling om S uur. De mooiste Circus van Frankrijk! ijay Een rijbaan en een tooneel "Wa 16 OLIFANTEN 16 Volledig programma, samengesteld uit i5 nummers alle van den eersten rang Bezoekt de mooiste Fransche Mena gerie dagelijks geopend vanaf de aan komst van 10 u. voorm. tot 8 u. 'savonds Voorverkoop: Sigartnmagtzijn ,,'t Anker", Groote Hoattlnat (Adv. Ingez. Med.) De auteursoplossingen blijven echter, ten opzichte van het aantal daarvoor vastge stelde punten, van kracht. 5. Tweemaandelijks wordt een ranglijst op gemaakt volgens h<totaal aantal behaalde punten; die ranglijsten zijn doorloopend; het tweemaandelijks behaalde aantal punten wordt bij heit totaal van de vorige lijst opge teld. 6. Tweemaandelijks wordt een prijs toe gekend ter waarde van ongeveer f 5. (schaakboek of schaakboeken, schaakspel, schaakbord, reisschaakspel, enz. enz. naar keuze van den winner). Indien er minder dan 30 deelnemers zijn wordt geen prijs toegekend. 7. Bij gelijk uitkomen beslist het lot. Na het winnen van een prijs wordt het punten- aantal geannuleerd en kan men opnieuw de ladder bestijgen. Zij. die door het lot afvie len voor den tweemaandelijkschen prijs, be houden echter het puntenaantal, dat gevoegd wordt bij het totaal aantal punten, even tueel door hen behaald in het volgende twee- maandelijksch tijdvak. 8. Het puntenaantal van deelnemers, die gedurende 6 achtereenvolgende maanden niet hebben opgelost, wordt geannuleerd. 9. Vermelding van den sleutelzet van alle problemen, (met uitzondering van scherts- problemen) is voldoende. Bij eindspelstudies zal steeds vermeld worden of de uitwerking geheel of ten deele wordt verlangd. 10. Uiterlijk 14 dagen na den datum van verschijning van de schaakrubriek, waarin de opgaven gepubliceerd worden, moeten de op lossingen in ons bezit zijn. Eventueel kan van die bepaling dispensatie verleend worden, in welk geval de behaalde punten van alsnog aanvaarde goede oplossin gen. zoo noodig, eerst in de volgende ranglijst worden verantwoord. 11. In bijzondere of onvoorziene gevallen beslist de schaakredacteur. OPLOSSING PROBLEEM No. 737. (No. 5 van den wedstrijd, 27e ladder) Stand der stukken.: Wit: Ka8, De8, Td4, Tgl, Lbl, Lg5, Pe4. Pg8. Zwart: Kf5, Dhl, Tb5, Tc2, Lb8, Pa7, Ph7, b4, b6, c7, d7, f4. (F. Fleck, Budafote, Hongarije). 1. Lg5—f6, enz. Dit probleem verwierf den tweeden prijs in een wedstrijd van .British Chess Federation." (1931). OPLOSSINC PROBLEEM No. 738. (No. 6 van den wedstrijd, 27e ladder) Stand der stukken: Wit: Kcl, Dc8, Tg4, Lgl, Pe5, Pe7, b4, f2. Zwart: Kd4, Th4, La7, Ldl, Pe4, Pf7, c3, h6. (G. Chocholous, 1856—1930). 1. Dc8a6, enz. Dit probleem werd met den vierden prijs bekroond in een wedstrijd van „C'hakhmatny Journal". Beide problemen goed opgelost door: H. J. S. Beck, H. de Ruijter en J. Vermeer, allen te Bloemendaal; E. G. van der Kaay, te Driehuis-Velsen; N. E. Rost, te 's Gravenhage; M. D. L. Artz, H. J. Bakker, J. J. H. Bauer, J. Derogee, C. van Dort, H. W. van Dort,, A. W. Face. W. Geuzebrcek Jr.. J. Hillebrand, J. Hoeksema, P. A. Hoogendoorn, F. W. Hooger- beets. J. Hoogeveen, (ook nog no. 736. drie punten). J. ten Hove. K. Koedooder. H. Meijer, J. H. Meilink, A. J. Mooy, W. Nijenhuis. K. H. R. Pluim-Mentz, H. Postuma, P. Rotteveel, J. Schippers, P. Sleutel, mevrouw J. Smit— Bückmann, H. J. Steenbergen, mej. E. de Vries, C. Warlé, C. F. Weber, D. Willemsen en J. A. G. Zomer, allen te Haarlem; J. E. Baai- bergen, te Heemstede; H. F. Antonisse, J. Ger- meraad en K. Siegerist, allen te Santpoort (allen 2x2 punten). Bovendien werd no. 737 goed opgelost. door: F. F. Groos J. Luiting J. C. D. van Marke- steyn. A. L. Schols en mevrouw J. Textorde Rooy, allen te Haarlem; L. A. Patoir, te Heem stede (allen twee punten). Voorts werd no. 736 alsnog goed opgelost door: B. A. Snelleman, te Haarlem (drie punten). CORRESPONDENTIE. Haarlem. J. J. A. Wij verwijzen u naar de heden geplaatste wedstrijdbepalingen. Alle problemen, welke niet voldoen aan de gewone regelen van het schaakspel, brengen wij tot de groep der schertsproblemen („varia"), met inbegrip van die, welke afwijken van de wet ten der probleemcompositie. Zulks is het geval met S. No. 67, waarop wij thans niet verder kunnen ingaan omdat, de oolossing hier nog niet is verschenen. De eindspelstudie nadert meer het practische spel en is niet aan de wetten der compositie gebonden. Er zijn nog andere vormen onder de „varia" te vinden, als zelfpatten, zelfmatten, helppatten help- matten, enz. Een leerboek kan u daaromtrent volledig inlichten. Haarlem. F. F. G. en J. L. 1. Dc8c6 faalt na 1.c3c2. J. C. D. v. M. 1. Dc8e6 faalt na I. c3c2. A. L. S. 1. Dc8c7 faalt na 1.c3c2. B. A. S. 1. Lblxc2 faalt na. 1. Dhlxe4f (No. 737); 1. Dc8—c6 faalt na 1. c3c2. Mej. E. de V. Zooals u zelf reeds hebt oüge- merkt, dient d7 ter vermijding van een dual. Heemstede. L. A. P. 1. Dc8e6 faalt na 1. c3c2,

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 14