Radio Moors ERFGENAMEN.' BIOSCOOP. HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor lOct. Radiomuziek der week ZATERDAG 12 MEI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD LETTERKUNDE. De Roman van een moderne generatie door Ferenc Körmendi. Uit het Hon- gaarsch vertaalt dooor mevr. Szekely- Lulofs. Uitgaaf van H. W. J. Becht, Amsterdam. Het is aannemelijk, dat deze roman van Körmendi, den 'schrijver van „Carrière" een gelijksoortig succes te gemoet gaat, ook in ons land en in deze, vermoedelijk uitmun tende vertaling. Ik moet zeggen: vermoede lijk omdat ik geen Hongaarsch ken; doch uit verschillende transposities valt op te maken, dat in ieder geval de „geest" van Körmandi's woorden in mevrouw Szekely een onaantast baar vertolkster gevonden heeft. Dit wat de presentatie van dezen import betreft. Naar den inhoud kan men zeggen, dat deze roman juist biedt, waaraan de dag van van dag niet zoozeerbehoefte heeft, dan wel zijn behagen beleeft. Het is een kranig stuk geromantiseerde, historische reportage. De roman eener generatie, de generatie, die het derdepart der twintigste eeuw actief door leeft en van dien zonderling bewogen tijd zoowel den invloed ondergaat als er zijn stempel op drukt. Een boek als een versnelde „Klop op de Deur', waarvan de klopper dit maal electrisch gedreven, met de snelheid van een mitrailleur door de historie der der tig jongste jaren heenbonst. Want al „speelt" de historie in Budapest en zijn sommige episoden ook uitsluitend in verband staan met den val der Donau- monarchie, breed gezien is het de verstoorde rust van geheel geestelijk West-Europa, die Körmandi diagnosticeert en bloot legt. Hij doet dit laat ons dat voorop stellen op verbluffend knappe wijze, die de wel ge fundeerde kunde van den historicus aan de behendigheid van den filmtechnicus paart. In het gezin van den Budapesther arts Dr. Hegedus, een afstammeling van den gedoop- ten Jood en zelf met een meisje uit oud Hon- gaarsche familie gehuwd, wordt ons het vóór-oorlogsche, betrekkelijk rustige leven van den gezeten burger getoond. Er zijn twee zonen, George en Paul, en vooral de laatste van deze beiden zal ons in zijn evoluties op de slingerpaden der na-oorlogsche verwar ring vertoond worden. Hun moeder sterft nog voor den oorlog en Dr. Hegedus her trouwt dan met de gouvernante zijner jon gens. met Klara, in wie de, zich van geen gevaar bewuste, burgerlijke welgedaanheid der bezittende klasse van vroeger geperso nifieerd wordt. Ons wordt te verstaan ge geven dat reeds bij het leven zijner eerste vrouw Dr. Hegedus voor Klara een meer dan gewone genegenheid had opgevat; met zoo veel méér woorden vernemen dat de oudste jongen, George, op de gouvernante, die zijn stiefmoeder worden zou, dol-verliefd was. Daar heeft de auteur een paar prachtige, ro mantische knoopen gelegd, die gelegenheid bieden zoo'n geval nog eens echt ouder- wetsch door te nemen. Men verheimelijkt zijn gevoelens voor zichzelf en voor anderen, leeft in geladen atmospheer, voert strijd in. zich zelf, ondergaat de sentimentsquaesties nog hevig enis er gelukkig bij: De tegen stelling gaan wij zien bij Paul: den jonge man die na de revolutie en inflatiejaren „xn< het leven" komt, in Zwitserland verpleegd wordt, in Berlijn een betrekking krijgt, en er met succes werkt, om er even plotseling weer mee uit te scheiden en die onderdehand door zijn verhouding tot de vrouw zonder in spanning of moeilijkheid oplost, door tel kens een openhartig als schijnbaar gerecht vaardigde te erkennen dat hij zich vergist heeft, wat hem dan toestaat van de eene naar 'de andere te huppelen zonder dat noch de één, noch de andere daardoor merkbaar in de put geraakt. Integendeel, ook de jonge meisjes en vrouwen uit deze periode-zijn van dit stuivertje wisselen allerminst afkeerig, al wreekt het zich bij de eene in zenuwcrises, bij de andere in abnormale levenshouding. De vrije verbintenissen zijn er niet van de lucht en ze blijken even luchtig als weinig bindend. Om kort te gaan, de geheele na- oorlogsche misère wordt ons gedemonstreerd in korte, spannende tafereelen: Körmendi vertoont ons den Schwindel in het zaken leven zoo goed als in het leven der ziel, de verslapping van het zelfrespect zoowel bij de ouderen als bij de jeugd, de karakterloosheid eener vervlakte menigte, die gaat heerschen over het weerstrevende individu. Misschien is dit deel van zijn boek alweer historie ge worden; misschien zijn we al weer bij de naweeën van wat een aberratie kan blijken te zijn geweest, beland. Wij kunnen dat in Hol land niet zoo juist beoordeelen omdat de stroom hier nimmer hevig was, misschien echter de modder wat langer staan blijft. Een der waanzinnigste aanhangsels van den mo dernen oorlog is de fictie van gelijkheid en gelijkgerechtigdheid, die wordt voorgewend om de menigte mee te krijgen en zoet te houden; men neemt hekjes van den dam en bemerkt later dat men ze er niet meer neer kan zetten. Dit geldt zooowel voor de moraal als voor het maatschappelijk bestel. Dat die hekjes in de samenleving een nood zakelijkheid zijn. staat vast. Of wij ze no0 op de een of andere wijs zullen zien her plaatsen. staat te bezien. Er komen in dit boek zooveel mensch- tvpen naar voren, dat het ondoenlijk is om zelfs maar voor een klein gedeelte in een be- snreking als deze. een plaatsje te vinden. Körmandi teekent ze, zonder uitzondering, zonder voor- of tegemngenomenheid met de haast wetenschappelijke obser vatie waar eens een Zola zoo prat op ging. is het niet eigenaardig dat in veel ^eratuur van vandaag diens realistische arbeids- methode weer met succes wordt toegepast, zij het dan niet meer filmisch georienteerde mid delen'5 En dat het publiek dat kunsteloos doch solide proza trouw blijkt te blj^n. De tiid onze grootvaders, die onder litteratuur slechts „fraaie letteren" verstonden ui Voor- den"HonsZèïSn ?aan intereaseeren en wi;I wen- onpartijdiger! beschrijver Omdat het voor een deel Snze eigen toestanden zon waarin wii geleefd hebben of ons nog bevinden. Van dien kant bekekenn zal Körmendi's boek wederom een groot succes blijken en, omdat en meer „fraaie toestan- het in zijn soort buitengemeen goed is, ook een verdiend succes. J. H. DE BOIS Als nieuwe uitgaven zijn nog te vermelden: Willy Corsari: Wiek's Wonderkind. 393 pag Baarn, Hollandia Drukkerij. G. van NesUilkens: Eerwaarde. 276 pag. Amsterdam. Van Holkema en Warendorf. Iwan Boewin: Mitja's liefde. Uit het Rus sisch vert, door S. praag. 142 pag., Amster dam J. M. Meulenhoff. Antoine de Saint Exupery: Val de Nuit en Georges Duhamel: Les jameaux de Vallan- goujard. Beide laatste in de serie Les meil- leurs auteurs fransais, bij Meulenhoff Am sterdam. De Bs. LUXOR THEATER. Eerste Liefde. Een nacht vol Verschrikkingen. Wat Luxor deze week brengt is uitstekend. In de eerste plaats een sterke speelfilm met Elissa Landi, Warner Baxter en Victor Jory in de hoofdrollen. Een danseres (Elissa) is Parijs ontvlucht wegens een teleurgestelde jeugd liefde (Victor Jory) en in Amerika tot grooten roem gekomen. Daar leert zij een ingenieur kermen (Baxter), die echter merkt, dat tus- schen hen beiden de herinnering aan die jeugdliefde staat. Om haar daarvan te genezen weet hij een samentreffen met Victor te be werkstelligen, waarop ook Victors vrouw aan wezig is. Dan merkt Elissa, dat die eerste liefde dood is en alles komt in het reine. Elissa Landi. die wü ons herinneren uit Het Teeken des Kruises. De Gele Kaart, Body and Soul o.a., vervult de vrouwelijke hoofdrol en ofschoon wij haar daarvoor misschien niet de aangewezen vertolkster achten, doet zij dat met een vlotheid en een innemendheid, die niet na zullen laten haar aller sympathie te doen gewinnen. Warner Baxter blijft ook in deze rol de gentleman die hij steeds is, de rustige acteur met zijn expressieven kop, Victor Jory bezit alle kwaliteiten voor een rol als die van den vluchtigen jeugdvriend, die het met huwelijks- gpj trouw nu niet_altijd te nauw neemt. Deze film treft o.m. door de uit stekende begeleidende muziek, terwijl de dia Warner Baxter. loog te roemen valt. Van geheel ander gehalte is de tweede hoofdfilm Een Nacht vol Verschrikking. Dit is één stuk geheimzinnigheid van de eerste soort, een geschiedenis met zeven of acht moorden, waarin de politie geen weg weet, doch waarin een verslaggever tenslottte den dader ontmaskert. Als men dit zoo leest zal men onwillekeurig denken aan de bekende „tien-moorden-voor-een-dubbeltje", doch uit de film blijkt, dat daarmee juist op geestige wijze de draak wordt gestoken. Een griezel film, waarin Bela Lugosi (bekend uit De Moor dende Straal als Roxor) door het huis sluipt als ondoorgrondelijk Oosterling en Sally Blane een lieftallige dochter des huizes voorstelt. Deze rolprent houdt van den eersten meter af de aandacht geboeid en gij kunt u niet aan dien ban onttrekken, voor de film uit is. Maar ze is griezelig! In het bijwerk troffen we een Fox intellect- filmpje aan, dat waard is extra vermeld te worden. Dat is Vlamenland, een film, die het stede- en natuurschoon van Gent, Leuven en omstreken op bizonder geslaagde wijze in beeld brengt. En voort is er een geluidsfilm van den voetbalwedstrijd Nederland—Frank rijk van de filmfabriek Holland, die geestig is en vol bizonder aardige vondsten zit. OINEMA PALACE. Watt en Half Watt als Kunstscbutters. Een film van Watt en Half Watt! Dus een film met geen andere pretentie dan den menschen een uurtje van amusement en on schuldige ontspanning te geven! Een opzet waarin deze twee Deensche filmartisten altijd weer slagen. Ze hebben altijd iets bijzonders en de manier waarop ze hun plannen vol voeren is altijd tragi-comisch.è In deze film maken ze op ingenieuse wijze voor hun leege kamer een ameublement van sin aasappelen - kisten en geïllustreerde bladen, stijl Lodewijk den zooveelsten. Een jong pas geïnstalleerd echtpaartje, kan zich niet met meer voldoe ning en trots in zijn stalen meubelen of zijn heerlijk veerende crapauds neervleien dan half Watt het doet in zijn sinaasappelkisten schommelstoel of Watt aan zijn krat-planken» bureau. Watt en half Watt hebben de gaven van een artist in zich. Watt voelt zich aan getrokken tot den dans: zijn uitbeelding van de stervende zwaan, het meesterstukje van de overledene Russische danseres Pavlova, is kostelijk. Half Watt heeft nog minder gevoel voor den dans dan zijn schommelstoel, hij is een meester in het schieten. Ze besluiten dus tot een schietnummer omdat half Watt als danseur nooit iets zal presteeren en dus een mislukking zou zijn. Zij krijgen een engage ment in een vierde rangs Variété, waarin ze optreden als Wilhelm Teil en zijn zoontje, wien Wilhelm den appel van het hoofd schiet. In hun artistenloopbaan ontmoeten ze twee meisjes, op wie ze natuurlijk dadelijk verliefd worden. Ze besluiten met hun vieren een bal let In te studeeren. Voor een theaterdirecteur voeren ze hun ballet op met het gevolg, dat wèl de beide meisjes worden aangenomen, de heeren kunnen gaan! Op aandringen van Watt en half Watt nemen de meisjes, die eerst de vrienden niet wilden verlaten, de aanstelling aan. Geheel terneer geslagen verlaten de heeren het theater. Reeds heel gauw daarna zijn Watt en half Watt in de gelegenheid hun twee vriendin netjes. het leven te redden en nu is het zaakje voor hun vieren in orde! Het is een echte „Watt film" dus men is er van verzekerd, dat men er zich kostelijk bij zal amuseeren. Ook het bijprogramma is goed. vooral- het Profilti Nieuws is bijzonder actueel. Dat brengt ten eerste de opening van het Juliana- kanaal door de Prinses: de Varsity van Don derdag en natuurlijk Nederland-Frankrijk Heel mooie, scherpe opnemingen. Een extra woord van hulde voor den Mi- mieker „Allister". die met geringe hulpmid delen uitstekende uitbeeldingen gaf van be kende en vooraanstaande r>er.sonen. Hij begint met den vermoorden Russischen tsjaar daarna Lenin, dan Einstein, Poincaré, Roosevelt, den Paus, den koning van Engeland, den president van Frankrijk, den overleden koning van België, Albert; onzen minister Colijn en tot slot onzen koning Willem drie. Hij had een dankbaar welverdiend ap plaus. REMBRANDT THEATER. Geen angst voor liefde. Van Hans Steinhoff, den vervaardiger van de film „Geen angst voor liefde", hebben wij hier eenigen tijd geleden aardig werk gezien Liane Haid. in „Mijn Leopold", waarin Max Adalbert de hoofdrol vervulde. Het tweede pro4}ict, dat wij van dezen regisseur deze week in het Rembrandt Thea ter ter vertooning krijgen, is minder goed ge slaagd, wat mede ligt aan het behandelde onderwerp. De geschiedenis van den eenvou- dlgen schoenmaker, die door hard werken zijn zaak tot bloei heeft gebracht, maar nu door zijn verwenden zoon alles weer ver liest en als een berooid man rondwaart, boeit op zichzelf. Het scenario van ..Geen angst voor liefde" moet het daarentegen ge heel van de bewerking hebben, daar het uit zichzelf weinig inhoudt bezit. En, ofschoon er amusante tafereeltjes in deze film voor komen, is de vervaardiger toch niet tegen een zoo zware taak opgewassen geweest. Eerlijk gezegd laat het stuk niet bijster veel indruk achter. Het bevat een vrij onschuldig grapje, waarvan de hoofd personen twee secre taressen zijn, onder- scheidelijk verper soonlijkt door Liane Haid en JesSie Vihrog. Doordat eerstge noemde iKate) den pianohandelaar Her man Höfert, gespeeld door Adolf Wohl- brück, voor een ander houdt, ont staat er een reeks verwikkelingen, waarin Höfert's flirt met mevrouw Bobrinski (Hilde Hildebrand) en de jaloersche nasporingen van haar man (Hans Hermann Schaufuss>. die een detec tive-bureau te hulp heeft aangeroepen, een belangrijke factor vertegenwoordigen. De eene firmant van dat detective-bureau. Ludwig Hornemann, wordt gespeeld door den komiek Ralph Arthur Roberts, die zich spe cialiseert in mondgrimassen en daarmee veel succes oogst. Toch trekt het bescheiden rolle tje van Hilde Hildebrand meer de aandacht, wijl deze actrice afwijkt van het standaard type „schattige meisjes" en in haar gelaats- spel iets karakteristieks en een voorname geestigheid openbaart. Vooral het scènnetje. waarbij zij met Höfert telefoneert, is van goede hoedanigheid. Verschaft dit hoofdnummer gepast amuse ment, ook het bijprogram is van vroolijken aard. Tenzij men het kort maar krachtig op treden van Betty Boop ondanks het vele en geweldige lachen, dat het veroorzaakt, pijn lijk wil noemen, hetgeen men stellig doet, wanneer men zich in de positie van haar slachtoffer, het clowntje uit den inktpot ver plaatst. Deze lacht in letterlijken zin als een boer die kiespijn heeft. Betty Boop mag veelsoortige verdiensten hebben, als vrouwelijke tandarts is ze nM aan te raden. Maar wat kan men in zoo'n teekenfilm de dolste dingen toch geestig uit werken en wat wekt de techniek van dit genre altijd weer bewondering! Zooals dat manne tje daar ronddanst met Betty. die zijn kies stevig aan de tang houdt, maar haar niet kan trekken, ook al zwaait ze den patient aan die tang als een variété-artist in het rond. En als zij heel de stad door onhandig heid met lachgas bedwelmd heeft, hoe ka rakteristiek weet de teekenaar dan den lach aan te geven van allerlei voorwerpen, die wij nuchtere menschen, voor geen lach vatbaar achten. Alleen deze lachende auto's, lachende bruggen en zelfs lachende., grafzerken zijn een bezoek aan de bioscoop reeds ten volle waard. Een buitengewoon nummer is ook de koord danser, die het program op het tooneel aanvult en met behulp van twee charmante assistenten bewonderenswaardige toeren ver richt. Polygoon geeft een uitgebreid filmverslag van den voetbalwedstrijd tusschen Frankrijk en Nederland, welke vertooning besluit met een reproductie van de speech van Karei Lotsy. Ook den roeiwedstrijd van de studenten zien wij in eenige frissche en duidelijke beel den op het witte doek weergegeven. H. G. CANNEGIETER. (Adv. Ingez. Med.) EEN VOORBESPREKING DOOR KAREL DE JONC De uitvoering van Bach's Hohe Messe op. 19 en 20 April zal nog menigeen versch in 't ge heugen liggen, vooral hun die het voorrecht hadden daarbij op 20 April aanwezig te zijn. De uitzending van den vorigen dag liet veel te wenschen over, zoodat de radioluisteraars slechts een onvolledigen indruk van het ten gehoore gebrachte hebben kunnen krijgen. Dit heeft, zooals alle dingen ook weer zijn goede zijde, want als elke radio-ontvangst precies even mooi was als directe auditie zou het aantal concertbezoekers nog minder wor den dan het reeds geworden is en zou het voor vele vereenigingen. die nu nog in staat zijn. kostbare uitvoeringen van veeleischende groote werken te geven, onmogelijk worden hun cultureele taak voort te zetten. Laat du> ieder naar zijn vermogen er toe bijdragen dat het niet zoover kome! De kunst is in nood. Minister Marchant heeft er in zijn ra dio-rede van 1.1. Donderdagavond op gewe zen. speciaal wat de beeldende kunsten be treft; met de overige is het echter niet zoo heel veel beter gesteld. Ik moest daaraan onwillekeurig denken toen ik mijn oog op de vermelding van het uitzenden der Missa Solemnis van Beethoven viel. Nog geen vier weken na Bach's H moll- Messe dat andere reuzenwerk voor de micro foon! Twee hoogtepunten der toonkunst, twee tegenpolen in zekeren zin. Beide zijn op dezelfde liturgische woorden gebaseerd, beide verwijderen zich even ver van elke liturgie. Dit is een punt van overeenkomst. De fuga- tische bouw van enkele koorf ragmen ten is een ander. Als men wil kan men dan nog zeggen dat bij beide het Gloria in D gr. t. begint. Maar dergelijke uiterlijkheden zijn bij~ een vergelijkende studie van weinig be- teekenis. En vergelijking leert dat de punten van verschil grooter en belangrijker zijn dan die van overeenkomst Vooreerst wat den vorm betreft. Bach heeft de hoofdafdeelinger. der liturgie in zijn werk niet duidelijk ge markeerd; daarentegen is de verdeeling m 24 afzonderlijke nummers: koren aria's, duet ten enz. geheel in overeenstemming met wat men op kleinere schaal in zijn cantates vindt. Men zou dus de H moll Messe als een reus achtige cantate kunnen beschouwen. De par tituur van Beethoven's Missa solemnis doet de hoofdafdeelingen wèl duidelijk als afzon derlijke stukken zien, maar binnen het ka der van elk dier stukken is de behandeling van het onderwerp zoo vrij mogelijk en gaat het eene in het andere over. Gustav Mahler zou vermoedelijk een werk als de Missa so lemnis zonder eenige aarzeling .Symphonie" genoemd hebben. Immers, zijn eigen Achtste Symphonie en „Das Lied von der Er de" dat hij toch ook als „symphonie" betiteld heeft wijken van het gewone symphonietype niet veel minder af dan Beethoven's Mis. Nog be langrijker dan deze formeele kwestie is het persoonlijke, individueele dat uit de muziek der Missa Solemnis spreekt, en wel voor mijn gevoel sterker dan uit die van Bach's Hohe Messe. Voorzeker geeft de laatste ons Bach in al zijn formidabele grootte, maar ze geeft hem toch in het kader van zijn tijd. Men ge voelt er den stijl eener muziekperiode in. Beethoven's Mis is los van elk tijds- of stijl- verband. Men voelt er de smeeking, de ver heerlijking, de aanbidding, de klacht, de be kentenis, de ontzetting van een mensch in, maar die mensch vertegenwoordigt voor mijn gevoel althans de menschheid van alle tij den. Het persoonlijke van Beethoven's mu ziek is juist het universeele, hoezeer dit ook een tegenspraak schijnt. De wijze van uit drukking is individueel-Beethovensch; de .geest die er uit spreekt gaat ver buiten de grenzen van 't individueele uit. Ik heb dit bij de muziek van geen anderen toondichter ooit zoo sterk gevoeld als bij die van Beethoven. Ik wil nu nog op enkele bijzonderheden der Missa solemnis de aandacht vestigen. Men lette op het verschil in stemming van het „Kyrie" en het „Christe" eleison: in het eer ste het blijmoedige godsvertrouwen, in het tweede de roep om hulp. Voorts in het. Gloria, op de wending, die de stemming bij het „Gratias agimus" en bij het ..Qui tollis" neemt. In het Credo mogen de octaven sprongen bij „Descendit de coelis" evenals de stijgende toonladders bij „Ascen- dit in coelum" een ietwat naïeve toonschilde- ring schijnen: daartegenover staan even diep zinnige als aangrijpende momenten. Ik noem als voorbeelden het mystieke in oude kerk toonsoort geschreven „Et incarnatus est" ge volgd door het blijde „Et homo factus est" dan de tragische schildering van het lijden en de graflegging. Het slot van het Credo is van een prachtige muzikale symboliek: zacht ruischende orkestpassages stijgen in de hoog te als engelenwieken, die de zielen het eeuwig azuur tegemoet dragen. Intusschen heeft Beethoven hier, zooals in meerdere zijner werken, zich een ideaal klankbeeld gedacht, dat nauwelijks te realiseeren is. De uitvoering heeft mij altijd een zekere desillusie gege ven. een vergroving van de idee. Ditzelfde is ook steeds het geval geweest zoo vaak ik het „Benedictus" hoorde. Dit „Benedictus" is wel een der meest liefelijke en tevens verhevene inspiraties, die men in de muziekliteratuur zou kunnen vinden: een hemelsche verschij ning. die, door een zacht licht omstraald, uit den hooge tot ons komt. door de wetenden, het solokwartet, blijde begroet, terwijl de menigte, die het wonder mede aanschouwt, slechts enkele woorden prevelt, totdat de god delijke verschijning weer wegzweeft. Het liefelijke beeld verdwijnt; de somberheid van het aardsche blijft over. En met welk een realisme Beethoven die geschilderd heeft, is bekend: de episodes in het Agnus Dei waar men krijgstrommen en klaroengeschal hoort en ver verwijderde kanonschoten schijnen te dreunen zijn beklemmend en herinneren ons op huiveringwekkende wijze nog aan de ang stige dagen van 1914. Hier houdt het verband met eenig kerkelijk ritueel geheel op: hier spreekt slechts de beangstigde mensch. En woord is tevens een waarschuwing voor la tere. voor alle tijden; moge het .Dona nobis pacem". dat volgt geen vergeefsche bede ge weest zijn! Het Zaterdagprogramma van Br. Fr be looft ons een uitzending uit de St. Rombouts- kerk te Mechelen: het voorrecht om den eminenten organist Flor Peeters het groote orgel aldaar te hooren bespelen is te bijzon der om de gelegenheid daartoe te verzuimen Van geheel anderen aard maar niet min der belangrijk is de uitzending van Hinde- mith's nieuwste symphonische werk „Mathis der Maler" dat zeer buitengewone hoedanig heden moet bezitten. Het zou voor de mo derne muziek niet anders dan gelukkig zijn wanneer zij ons eens met een standaardwerk zou verrijken. Langenberg zal het Donderdag uitzenden. Op het gebied der kamermuziek beveel ik het aanhooren van Schubert's Forellenquin- tet «Parijs rad.. Do.:- en nog meer van Mo- zarts kwartet in F.K.V. 590 «Heilsberg, Wo.« warm aan Men volge aandachtig het geestige spel in de finale van dit laatste werk. RADIO-PROGRAMMA fl ZONDAG 13 MEI. HILVERSUM 302 M. 9.— Vara. Postduivenberichten en voet- balmededeelingen. 9.03 Tuinbouwhalfuurtje door S. S. Lantinga 9.30 Orgelspel door Joh. Jong. 10.VPRO. Kerkdienst uit de Ver. v. Vryz. Herv. te Beverwijk. 12.— Avro. Film praatje door L J. Jordaan. 12.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. 1.Henri H. v. Calker „Het schilderij van de maand". 1.20 Kovacs Lajos en zijn orkest. 2— Boekenhalfuurtje door dr. P. H. Ritter Jr.. „Zeegen der goed heid", door Antoon Coolen. 2.30 Aansluiting met de Bachzaal van het Amsterdamsch conservatorium. Concert door leerlingen en oud-leerlingen van Mevr. Rose Schönberg te Amsterdam. Omroeporkest. Geheel o.l.v. Nico Treep. 3.30 Herh. van de prijsvraag ten bate van het Nat. Crisiscomité: .Wie wil er met Han naar Rome". 3.50 Vaz Dias. Daarna flit sen v. d. int. tenniswedstrijden op het D.D.V. tennlsstadion te Amsterdam, door G. J. Scheurleer. Daarna spelmomenten uit Wil lem IIAjax. 5.— V A R.A. Gramofoonmu- ziek. 5.15 Wonderlijk avontuur van oome Keesje. 545 Gramofoonmuziek 6.Voetbal van den dag. 6.20 Vara-orkest o.l.v. Hugo de Groot 7.Strijders van voorheen. Drs. Henk Brugmans: Jan Jaurès. 7.20 Vara-orkest o.l.v. Tino Pattiera. tenor. 9.Radio-Journaal. 9.15 Aansluiting met het Concertgebouw te Amsterdam Concertgebouworkest o.l v. Dr. Willem Mengelberg. Di Moorlag. sopraan, Suze Luger. alt, Louis Tu'.der. tenor. Thom Denijs, bas-bariton Koor v d. Mij tot Bev. der Toonkunst. 10.25 Muziek ter ontspanning 11.Kovacs Lajos en zijn orkest. 12.Slui ting. HUIZEN 1875 M. 8.30 NCRV. Morgenwijding door ds Ver- kuyl. 9.30 KRO. Gramofoonmuziek. 10. Pontificale hoogmis In de St. Serveackck te Maastricht, geceelbreerd door mgr. L J. Kerckhofs. bisschop van Luik. 12.Plechtige St. Servaes-processie met assistentie der ker kelijke hoogwaardigheidsbekleders en met meevoering der geileken, borstbeelden en schrijnen Ooggetuige varslag door Paul de Waard. 12-^5 Gramofoonmuziek. 1— Land en volker unde Pater H Breukers: De levensstrijd in de poolnacht". 1 20 KRO.-Or- kest o.l.v. Marinus van 't Woud. 1.50 Gramo foonmuziek. 2.10 Boeken en schrijvers. „Kunst zaken" van Sinclair Lewis, door A J. L van Oosten. 2 30 Gramofoonmuziek 3 25 KRO- orkest o.l.v. Mar. v. 't Woud 4.15 Ziekenlof uit Den Bosch. 5.NCRV. Gewijde muziek Dames-ensemble o.l.v. Fred. Kloek 5.50 K«'-k dienst uit de Ned. Herv. Kerk te P-^'nis. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 KRO- Voetbal uitslagen v. d. R K F. 7.50 De Middenstands raad", door A. baron van Wijnbergen. 8 15 Rotterdamsch Katholiek Mannenkoor o.l.v. P. v. d. Putten. Cor v. d Munster, tenor; P. v. d. Putten, orgel. Ff Odijk a.d. vleugel 9.15 Vaz Dias. 9.20 Marinus Fllpse, piano. 9.35 Gramofoonmuziek. 945 De Kró-bovs o.l.v Piet Lustenhouwer. 10.30 Vaz Dias. 10.35 Gramofoonmuziek. 10.40 Epiloog door het klein koor oll.v Jos. Pickkers. 11.— Sluiting. LUXEMBURG 1304 M. Engelsche dag. Engelsch gramofoonplaten concert. 1.30 Concert. 2.— Concert. 2 30 Ge varieerd Engelsch concert. 4.30 Concert. 9 Engelsch concert 4.30 Concert 9 Engelsch Concert. 10.Gevarieerd concert. 10.30 Dansmuziek. BRUSSEL 481 M. 9.20 Populair Concert o.l.v. Karei Walpot 10.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Kamermuziek 7.20 Omroepsymphonieorkest o. 1. v. Jan Kumps. 9.30 Dansmuziek. BRUSSEL 322 M. 9.20 Gramofoonmuziek. 10.20 Populair con cert o.l.v. Karei Walpot. 11.17 Omroeporkest 12.30 André Felleman's orkest. 8.20 Populair concert o.l.v. Karei Walpot 9.30 Dansmu ziek KALUNDBORG 1261 M. 11.20 Omroeporkest. 8.35 August Enna- concert door het omroeporkest. 9.50 Om roep strijkorkest 1020 Dansmuziek DAVT.NTRY 1500 M. 11.50 Scandinavische muziek. 12.— Con cert van Scottish Regional 4.20 Orgelcon cert. 6.20 Solistenconcert. 8.50 Leslie Jeffers en zijn orkest. KONINGSTR.27, TELEFOON14609 Officieel PHILIPS REPARATEUR N.V. MAANDAG 14 MEI. HILVERSUM 301 M. 8.00 Gramofoonmuziek. 9.00 De Notenkrakers olvDaaf Wins. 10.00 VPRO. Morgenwijding. 10.15 VARA. Voordracht door Janny van Oogen. 10.35 De Notekrakers olv. Daaf Wins. 11.00 Voordracht door Janny van Oogen. 11.20 De Notekrakers olv. Daaf Wins. 12 00 Klein Vara-ensemble olv. Frits Bakels. 2.00 Verzor ging zender 2.15 Voor de vrouwen. „Wat elke vrouw van ziekenverpleging moet weten". Cau serie door Zuster F. Meyboom. 2.45 De Fliere fluiters olv. Jan van der Horst. 3.20 „Katja", een tooneelspel in één bedrijf van Kasimir Grekoff, vertaald door Martha Belinfante— Dekker Op te voeren door het Vara-tooneel olv. Willem van Cappellen. 4.00 Gramofoon muziek. 4.30 Na schooltijd. Hetty Beck vertelt. 5.00 Gramofoonmuziek 5.55 Overgang naar den versterkten zender. 6.00 Orgelspel door Johan Jong. 6.30 Muzikaal babbeltje door Piet Tigger. 7.15 De Flierefluiters olv. Jan van der Horst. 8.00 Herhaling SOS-berichten. 8.03 „De komende nieuwe spelling", causerie door Prof. Dr. C. G. N. de Vooys. 8.20 Het Vara-orkest olv. Hugo de Groot. mmv. Mara Dijxhorn, zang. 9.00 Voordracht door Carel Rijken. 9.15 Het Vara-orkest olv. Hugo de Groot, mmv. Mara Dijxhorn. zang. 10.00 Vaz Dias. 10.15 De Notenkrakers olv. Daaf Wins. 11.00 Gramo foonmuziek. 12.00 Sluiting. HUIZEN 1875 M. 8 00 NCRV. Schriflezing en meditatie. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst door Ds. A. C. Diederiks. 11.00 Lezen van Christe lijke lectuur door Dr. J H. Gunning. 1130 Gramofoonmuziek. 12.00 Politieberichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 1230 Orgelconcert door Jan Zwart uit de Luthersche Kerk. Klove niersburgwal te Amsterdam. 2.00 Uitzending voor scholen. W. G. v. a. Heetcamp: „Van een beroemd riddergeslacht in de middeleeuwen": De heeren van Arkel. 2 35 „De Groententuin in Mei" door A. J. Herwig. 3.15 Cursus knippen en stofversieren door Instituut Ensaid. 3.45 Verzorging zender. 4.00 Bijbellezing door Ds. G. Visee 5 00 Gramofoonmuziek. 5.30 Haar lem's strijktrio concerteert 6.30 Vragenuurtje. 7.00 Politie- en persberichten, plm. 7.15 Vra genuurtje. 7.45 Gedeeltelijke uitzending van de 20e Maranatha-conferentie welke gehouden wordt in hotel „Boschlust" te Zeist. olv. Jo hannes de Heer. 9.15 Liederenrecital door Berthe Seroen. 10.10 Vaz Dias. 10.20 Bespeling van het Studio-orgel door L. Blauw. 11.10 Gra mofoonmuziek. 12.00 Sluiting.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 17