m Voor Loopers intiem feestje? WIJ ADVISEEREN U WIERS&Co. EEN HISTORISCH FEEST. AUTOBANDEN? 4. van Reijsen Gebrs. Braakman Spaart K.H.C. ASPERGES en AARDBEIEN UNIE- UNIE- 't Mooiste Mondje DONDERDAG 17 MEI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 8 Wij kennen ze. Profiteert van onze jarenlange ervaring als vulcaniseur en handelaar - Wij verkcopen tegen de LAAGSTE PRIJZEN Nieuwe Amerikaansche Autobanden Verkoop a contant. Het speciale adres voor Auto- en Motorbanden ONZE PRIJZEN 2 30 x 4.50/2 1 8.50 28 x 4.75/19 9 28 x 5.25/18 11.50 29 x 500/19 9.60 29 x 5.50/19 13.25 30 x 5.00/20 11 31 x 5.00/21 11 32 x 6.00/20 H.D. 17 30 x 5 H.D. 21.75 32 x 6 H. D. 35 13 x 45 14.25 31 x 4.45 Hiel 12.25 30 x 3 /2 Hiel 9 MOTORBANDEN 3.50 x 19 4.00 x 19 6 7.50 Montage van Autobanden is in bovenstaande prijzen inbegrepen Mr. Cornelisstraat 6, (Kleverpark) Telefoon no. 12262. Vulcaniseeren van Auto- en Motorbanden. Onze Vulcaniseer-Inricht. draagt den naam van: Hercules Dat zegt voldoende I Vernieuwen v. loopvlakken Het laagst in prijs, het hoogst in service. Met de a.s. PINKSTERDAGEN spreekt men over vleesch I Dan denkt men aan de N.V. v. d. SLUIJS Vleesch- en Veehandel Kleine Houtstraat 2832 Groote Houtstraat 181 Krocht 6 Wagenweg 124 Gen. Cronjéstraat 4 Kruisweg 53 Ged. Voldersgracht 12 Heerensingel 3. Vleesch met voedingswaarde 1 Koopt een „Reliance" verwarmingstoestel 6 uur warmte van één Jvfer petroleum Geen lastige voorverwarming Geen bijpompen 11.25 veritoppen uitgesloten 11.25 J. KORT, Kleite Houtstr. 17 en filialen FILMKUNST. HARTEN IN STRIJD. Kay Francis en Walter Huston in „Storin at Daybreak" (Harten in strijd). Richard Boleslafski, wiens film „Storm at daybreak" onder den titel „Harten in strijd" -deze week in het Luxor Theater te zien zal zijn. heeft naam gemaakt met het gerucht makende werk „Raspoetin en de Keizerin", welks succes mede bevorderd is door het on derwerp en vooral door het proces dat prinses Joesoepof naar aanleiding van deze vertoo ning tegen de Metro Goldwyn is begonnen. In hoever de film door haar eigen waarde haar sensationeele bekendheid verdiend heeft, kan schrijver dezes, die haar niet heeft gezien, niet beoordeelen. Afgaande op de thans aan geboden proeve mag men den Pool met zijn Russischen naam niet tot de groote film kunstenaars rekenen, al zitten er in .Harten in strijd" hier en daar wel aardige scènes en al zal het geheel ongetwijfeld in staat zijn. het publiek een spannenóen avond te be zorgen. Een van de beste gedeelten leek ons het slot, waaraan de film haar oorspronkelijken titel ontleent. ..Storm in den ochtend", inderdaad vaart er een storm door hetgeen men te zien en te hooren krijgt, wanneer Dushan, de Ser vische landedelman, met zijn tweespan den verrader Panto naar den dood rijdt, welken hij ook voor zichzelf heeft gezocht. Dushan heeft n.l. ontdekt, dat zijn vrouw Irina liefde heeft opgevat voor den Hon- gaarschen officier Geza, die een oude vriend van Dushan is. Na een uitval van begrijpelijke woede en bitterheid overwint hij zijn natuur lijke jaloezie en besluit, zijn vrouw en zijn besten vriend gelukkig te maken door zichzelf en Geza's vervolger uit den weg te ruimen. Panto heeft n.l. vermoedens van landver raad tegen Geza en komt huiszoeking doen. Doch Irina heeft Geza gewaarschuwd. Haar bezorgdheid voor den officier, die met den kogel bedreigd wordt, verraadt haar gevoe lens voor Geza tegenover haar echtgenoot, die eindelijk, wel een beetje heel laat voor een man die niet volslagen stompzinnig is, ont dekt hoe het tusschen die twee staat. Wanneer Dushan, door jaloezie overmees terd, weigert den ongelukkige te redden, trekt Irina er zelf op uit terwijl in het ochtend- grauwen een geweldige storm woedt. Dushan gaat haar achterna en het komt in het huis van Geza tot een uiteenzetting, die in een gevecht tusschen beide mannen eindigt. Maal ais Panto dan komt, verklaart Dushan, dat Geza er met zijn vrouw vandoor is en dat hij er dus ook belang bij heeft den gezochte te vinden. Waarbij hij Panto voorstelt, de vluchtelingen met zijn rijtuig na te zetten. Panto zal dan zijn wraak op den landverra der kunnen koelen en Dushan zijn wraak op den minnaar van zijn vrouw. Panto loopt in deze val en Dushan legt de zweep over het span, dat hij tot steeds grooter snelheid opjaagt, totdat het rijtuig tenslotte van een rots stort en beide mannen in een woesten bergstroom vallen, die hun lichamen meesleurt. De rit van de hollende paarden door den stormachtigen ochtend heeft genoeg opwin dends en Walter Huston, die de rol van Dus han speelt, is in dit gedeelte, waarin hij met grimmig gelaatsspel illusie wekt, wel het best. De film begint met den intocht van aarts hertog Ferdinand binnen Serajewo en zijn vermoording op dien noodlottigen Augustus dag in 1914. Deze gebeurtenis is gelijk trou wens de geheele film, wel wat heel melodra matisch geësceneerd. De foto's zijn zeer af wisselend. na bizonder scherpe en goed opge nomen gedeelten volgen soms brokstukken, welke flauw en waterig aandoen. Een bizondex-e aantrekkelijkheid blijft Kay Francis, die in de romantische rol van Irina bekoorlijk en fijn spel geeft. Ook Nils Asther als de knappe en correcte officier is een char mante verschijning. Wonderlijk, hoe dergelij ke filmhelden het klaarspelen, zelfs in de moeilijkste situaties hun welverzorgd uiterlijk te handhaven. Zelfs in de loopgraven, waar uit de officier als invalide terugkeert, blijft zijn koket snorretje ongerept en na de vecht partij is er zelfs geen deuk in zijn boord ge komen noch een haartje van zijn keurige scheiding in de war geraakt. Leidt de romantiek van deze gelieven wel eens tot een door den auteur niet bedoeld amusement, opzettelijk vermaak verschaffen een paar verdienstelijke komische spelers: de dikke sergeant en de tante, met wie hij het aanlegt om vrij entrée in de keuken te krij gen. .Altijd als ik weer kip braad, zal ik aan jou denken!" zegt ze huilend bij 't afscheid. H. G. CANNEGIETER vraagt ook bij ons naar voorwaarden"" pH Assurantiekantoor HAARLEM Tel.10919 (lorastr. 12 (Florapark) KI. Hout.tr. 49a-Tel. 11030 BONNEN iederen dag verach bij Gr. Houtstraat 129 Telefoon 11077 WONDEREN voor de Pinksteren Een groot blik overheerlijke GEMENGDE BISKW1E van fl.tijde lijk voor slechts cent netto, bij aankoop van een half pond KOFFIE van 20, 22V?, 30 40, 45 of 50 ct. (m.15% korting) ALLEEN IN DE WINKELS: HAARLEM: Anegang 22, Teyler- pl. 45, Rijksstr.weg 4, Oranjeboomstr. 97 IJMUIDEN Frans Naerebont- straat 61 BEVERWIJK: Schans 10 van de klas HEEMSKERK. Intocht van Jan van Brabant en Jacoba van Beieren Openstelling van „Marquette" en Opening van „Assumburg". snijdende scherpte, die sterk imponeerde. Van de mannen boeide wel het meest Her- bert Hübner, die een kortweg magistrale creatie van den kouden, stroeven Burleigh gaf. Franz Schafheitlin accentueerde in Leicester vooral zijn bewuste macht over de vrouwen, die hij met verzekerdheid gaf. Josef Daneg- ger was als Talbot, de hartstochtelijke pleiter voor Maria Stuart van een warme mensche- lijkheid. Hans Thimig een broer van Helène en Hermann Thimig maakte als Davison van het korte tooneel met Elisabeth iets zeer moois. Jammer, dat Herbert Berghof als Mor timer van een zóó groote onstuimigheid was. dat hij soms meer waanzinning dan jong- fanatiek scheen. Wanneer Max Reinhardt het zoo heeft gewild, dan demonstreerde hij hier mede toch sterk het Oostersche in zijn karak ter. Ons publiek stond merkbaar vreemd tegenover zoo veel uitbundigheid Moissi is er een flegmatiek kereltje bij die al het Engelsche in de toch al sterk aangezette Duitsche romantiek van Schiller wegvaagde. Hier was een te veel, dat hinderde. Nu Reinhardt Pinkster Maandag hier Maria Stuart speelt, wil ik het heden bij deze voor- loopige indrukken laten en de eigenlijke kri tiek tot na de voorstelling in onzen Stads schouwburg uitstellen. Alleen nog dit, dat het publiek Max Reinhardt bij zijn verschijning op het tooneel na de derde acte het bedrijf met de beroemde tuinscène een hartelijke ovatie bracht en van de spelers vooral Eleonora Mendelssohn warm heeft toegejuicht. J. B. SCHUIL. Maar dan bes lelt V toch zeker een schotel van Van Reijsen? De beken de overheerlijke vleescli- salade - zalm- of lcreef- lensalade. leenen ziel» er bijzonder voor. Ook de vleeselisehotels zoo- als wij die verzorgen is zulk een delicatesse als V maar zelden proeft. Dat is iets. waar U eer mee in legt bij Uw gas ten. Door de bijzondere zorg, die er aan liet op maken besteed wordt, zijn onze schotels tevens een lust voor hol oog. Het slot Assujtiburg. Historische feesten zijn den laatsten tijd nogal in zwang. Zij vormen, vooral ten plattelande, een welkome afwisseling in het ietwat eentonige dorpsbestaan. brengen wat kleur en vreugde in het leven van alledag. Op het oogenblik wordt hier een dergelijk feest voorbereid en men merkt al dadelijk, dat er iets bijzonders op til is. De plechtige in tocht van Jan van Brabant en zijn gemalin Jacoba van Beieren, weike op Tweeden Pink sterdag zal plaats hebben en de daaraan verbonden feestelijkheden, culmineerende in een schitterend vuurwerk, zij vormen hier het gesprek van den dag. Tweeërlei aanleiding is er voor het a.s. feest: De openstelling van het Landgoed van Marquette en de officieele opening van de jeugdherberg in het kasteel Assumburg. Wij zijn Woensdag de gasten geweest van de plaatselijke Vereeniging voor Vreemde lingen Verkeer, welke in samenwerking met de Nederlandsche Jeugd Herberg Centrale, een en ander heeft georganiseerd. Men heeft ons door het uitgestrekte gebied van de ge meente rondgeleid, ons doen genieten van het prachtige natuurschoon, waarmede dit oord is begiftigd en ons verschillende histo rische monumenten getoond, waaraan deze streek zoo rijk is. In de eerste plaats gold ons bezoek de plek, waar volgens overlevering eertijds de Lands- heeren werden ingehuldigd, het z.g. „Huld- tooneel". meer bekend als „scipelenberg" of „scepelenbergh". Het is een kleine, met gras begroeide heu vel. gelegen op eenigen afstand van den straatweg, in een half rond omgeven door laag geboomte. Evenals in 1418 zullen thans zooals wij reeds melden, opnieuw Hertog Jan van Bra bant en Jacoba van Beieren, hier hun in tocht doen, gevolgd door een stoet van edel lieden en burgers, en zich door een plechtigen eed aan het volk verbinden. De historische stoet zal bestaan uit 115 personen. Herau ten, tamboers, schout, schepenen, leden der vroedschap, ridders van St. Jan. koorkna pen, monniken, adel en geestelijkheid zul len door hun aanwezigheid luister bijzetten aan de plechtige gebeurtenis. •Vervolgens hebben wij het landgoed van Marquette, evenais het Kasteel Assumburg eigendom van de familie Gevers, bezichtigd, een zeldzaam stuk natuurschoon, langen tijd verwaarloosd, maar in enkele weken tijds in werkverschaffing voortreffelijk opge knapt en gemetamorfoseerd in een waar lustoord, dicht begroeid, doorsneden met talloozen lanen van hoogopgaand geboomte, met doorkijkjes van groote schilderachtig heid, met vaarten, slooten en vijvers, Een prachtige aanwinst voor wie de ongerepte natuur lief heeft. Het Kasteel Marquette, da- teerende uit de dertiende eeuw. sindsdien verwoest en in de vijftiende eeuw weer ge deeltelijk opgebouwd en daarna nog vele ma len verbouwd, vormt er het middelpunt van. Op dit landgoed zal op plechtige wijze een oorkonde worden uitgereikt aan den burge meester van Heemskerk, den heer W. M. J. A. Vreugde. Tenslotte: het Kasteel Assumburg. Zoo als men weet is de groote Zuid-Oostelijke vleugel van het slot door het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen aan de Ned. Jeugd Herberg Centrale afge staan en is deze ingericht als jeugdherberg, welke aan ongeveer 170 jongens en meisjes onderdak kan verschaffen. De inrichting geschiedde onder toezicht en leiding van Dr. J. Kalf, directeur van het Rijksbureau voor de Monumentenzorg, welk instituut in den anderen vleugel van het gebouw een mu seum, gewijd aan Kennemerland, zal vesti gen. Zoo somber-dreigend de grijze verweerde burcht er aan der. buitenkant- uit ziet, zoo vroolijk en vriendeliik is bet karteel van bin nen. Daar zwaait de stoere Vlaamsche min streel. Geert Dils den scepter, bespeelt er zijn luit en schalt er zijn lied. Gij moet hem in actie zien, daar te midden van zijn jeug dige gasten, geschaard om het knepperer.de houtvuur in de groote ridderzaal, als hij zijn instrument bespeelt en zijn forsch geluid de muren zou doen trillen, indien ze niet zoo dik waren Hier leeft nog de oude, onvervalschte ro mantiek van weleer. Op het voorplein van het Kasteel zal zich het slotbedrijf afspelen van het feest. Daar zullen de trekkers opgesteld staan als eere- wacht en hun zal als symbolische handeling door de historische figuren de sleutel worden overhandigd van ae oude burcht: De toe komst is aan de jeugd. Het feest begint om kwart voor elf en zal omstreeks half vier geëindigd zijn. Wij vestigen nog de aandacht op den keu rig uitgevoerden „Gids voor Heemskerk", waarin men nadere bijzonderheden over deze vooruitstrevende plaats, welke zich ook naar de zeezijde uitbreidt, kan vinden. LETTEREN EN KUNST HET TOONEEL Tournee Max Reinhardt. MARIA STUART. Voor een. stampvolle zaal heefó Max Rein hardt met zijn Weensch gezelschap gisteren in den Stadsschouwburg te Amsterdam een voorstelling gegeven van Schiller's Maria Stuart, met welk treurspel hij op den tweeden Pinksterdag ook naar Haarlem zal komen. In deze opvoering in breeden romantischen stijl, waarin Maria Stuart onverkort wordt ge speeld, blijkt volkomen van welk een groote speelkracht dit werk van Schiller dat vroeger een repertoire-stuk was van ons tooneel en waarin actrices als Theo Mann-Bouwmeester, Betty Holtropvan Gelder, Catharina Beers- mans, Sophiie de Vries en later Alida Tartaud en Marie van EysdenVink triomfen hebben gevierd nog steeds is. De voorstelling van Reinhardt boeide vooral door zeer mooie decors van Oskar Strnad en prachtige kleu rige costuums van Ladislaus Czettel, door het sterk gespannene in het samenspel en het hevig gemouvementeerde in het individueele spel. Men voelde een krachtige regie achter het geheel, vooral in de uitbeelding van de twee hoofdfiguren. Maria Stuart en Koningin Elisabeth, die scherp van. contrast, in hun vrouwelijke jalousie en hartstocht het werk boven het historische dat trouwens bij Schil Ier maar heel gering en zelfs verwrongen is tot het algemeen menschelijke opheft. Eleonora Mendelssohn en Helene Thimig zijn beiden actrices van groot formaat en vooral de eerste trof als Maria Stuart door groo:e innigheid, vrouwelijke gratie, waardig heid en vorstelijke voornaamheid. Zij was vrouw en koningin. Moeilijker was het in Helene Thimig die wij ons nog van de Salzburger Festspiele in Jedermann als een waarlijk bovenaardsche „Glaube" herinneren steeds de vorsten te zien. Zij maakte de rol naar mijn meening antipathietiek dan noodig is en geeft deze dochter van Anna Boleijn soans met zulk een schrilheid en rauwheid, dait- het een enkele keer zelfs tot het ordinaire toegaat. En ook in het hartstochtelijk uitspelen van haar rol, het uitbeelden van de haar verleren de innerlijke conflicten, was het moeilijk in haar aldoor de koningin te midden van haar hovelingen te zien. Maar wel was deze Elisa beth menschelijk. en van een felheid, een Marquette. Geen wonder! Omdat 't 'n Pastol- mondje was. Pastol-mondjes zijn altijd mooie mondjes, met tanden schitterend blank, gaaf en gezond. Dat doet de dagelijksche Pastol-beurt. De zachte werking van dit met zoo veel zorg bereide Nederlandsche tandmiddel geeft den tanden een schitterend blanken glans. Pastol houdt daarbij den mond gezond, want de zachte pasta en het donzig schuim dringen door tot in de meest verborgen hoekjes. Veilig voor de Gezondheid is Pastol! Dat waarbor gen U de fabrikanten zonder eenig voorbehoud. Neem voortaan óók Pastol voor .'t mooiste mondje. Doos 20. Tube 20, 35

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 14