ATIGaBAGlVOIMD PALEBON. VERTELLING BIJVOEGSEL VAN HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 19 MEI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 13 Het verasschingsfestijn op Bali. Fraai bewerkte tempelpoort van den Poera Badoeng te Den Pasar. „De Toewan Controleurkotta wenscht u te spreken, mijnheer", waarschuwt de oude boomoppasser. Een oogenblik later sta ik bij de telefoon. „Hallo", komt de stem van den Controleur, als jullie nu eens iets interes sants wilt zien, zorgt dan tegen drieën bij de Poera Badoeng te zijn". „Graag, als de veearts maar een beetje op schiet. Wanneer we eenigszins kunnen komen we". En inderdaad, hoewel de Inlandsche vee arts, dien we er van beginnen te verdenken een plagerige natuur te hebben, wat nogal eens voorkomt in de Oost, juist dezen keer ere zwaar op de hand is, zijn om kwart voor drieën de vereischte certificaten binnen. Even later zitten we in de reeds wach tende auto en wel iets over drieën, maar toch nog vóór het begin der plechtigheid, staan we voor de aangewezen Poera (tempel). De Controleur die als goed ambtenaar des middags een uiltje knapt is er nog niet. We maken van de gelegenheid gebruik het terrein eens te verkennen. Een Balineesche Poera dient men zich niet voor te stellen als een soort kerkgebouw. Zij bestaat uit een ommuurd ongeplaveid pleintje, waarop hier en daar offerhuisjes geplaatst zijn, die te vens voor bewaarplaats van relieken dienen. Binnen de kunstig gebeeldhouwde tempel poort, is nog een kort stukje muur gebouwd, zoodat men van den weg het pleintje niet kan zien. Bij het binnen komen moet men dus negentig graden draaien en komt door een nauw gangetje, dat echter slechts enkele meters lang is, in de Poera. Ook binnen de poorten der kampongs treft men dikwijls dergelijke stukjes muur aan. De bedoeling hiervan is, passeerende booze gees ten. die men blijkbaar niet voor erg snugger houdt, te misleiden. De geest ziet den ingang der Poera niet en zweeft door. De muren zijn iets meer dan manshoogte opgetrokken, veelal van ruwe roode baksteen, terwijl als metselspecie aarde of klei wordt gebruikt. Evenals bij de beelden, die ik in een vorig artikel besprak, is deze constructie verre van degelijk. Eerst in den allerlaatsten tijd begint men ook kalk en cement, toe te passen. Echter de Baliër is, ook wat dit aan gaat, zeer conservatief. Wel een zeer gunstige uitzondering is de beroemde witte tempel van Sanoer, die geheel uit koraal is gehouwen en opgebouwd. Over het algemeen moet ook de ommuring herhaaldelijk hersteld en vernieuwd worden. Hier nog een kleine rechtzetting. Destijds schreef ik u. ..dat door dit steeds vernieuwen, de beelden steeds gemoderniseerd worden en in één der Poera's reeds een God op een fiets te zien is". Hoewel dit onder vreemdelingen en zelfs door vele Baliërs geloofd wordt en de In landsche gidsen het zoo den touristen ver tellen. is dit niet juist. Wel juist is. dat zooal niet. de eoden. dan toch de Balineesche tem pelkunstenaars met hun tijd meegaan, zelfs al verder zijn. dan ik u destijds schreef. Te Koeboetambahan. ongeveer twaalf K.M. van Boeleleng (Singaradja)staat een groote tempel waar, op een zijmuur van één der offerhuisies. een man op een fiets is afge beeld. Deze afbeelding heeft echter niets met de één of andere religieuze opvatting te ma ken. Elders, in de Poera Dalem van Sa wan is een auto afgebeeld waaiwan de chauffeur den bekenden oudheidkundige Dr Stein Ca' lenfels moet voorstellen. De Poera Badoeng is geen nieuwe tempel en maakt een eenigszins vervallen indruk. De poort echter is fraai gebeeldhouwd. In den Poera heerscht groote vrooli]kheid er wordt muziek gemaakt en gelachen, als goM het een groot feest. Inderdaad is Palebon ook een dag van vreuede. want me. de verbranding wordt de ziel van den doode van de aarde bevrijd en gaat de eeuwige za ligheid tegemoet. Bovendien geldt het hier personen die a geruimen tijd dood zijn die velen der prei- makers zich niet, of nauwelijks meer kunnen herinneren. De crematie van personen, tot de hooaere kasten behoorend. eischt vele dui zenden guldens. Bekend is. dat sommïee ver brandingsfeesten van 50.000 tot 100.000 gul den eekost hebben. Dikwiils worden famïlie- bezittingen er voor verkocht of verpand. Met- het lijk worden rijk versierde houten runde ren verbrand en kostbare doodentorens wor den. na op de gebruikelijke wijze door de be volking geplunderd te zijn, met de asch en de onverbrande beenderen in zee geworpen. Goden en Pedanda's (priesters) dienen door gaven gunstig gestemd en honder den gasten feestelijk onthaald te worden. De voornaamste doode blijkt in dit geval van den dooden Anak Agoeng, die door den karbouw, waarin zijn stoffelijk overschot ver brand wordt en den machtigen draak zege pralend naar Nirwana (het paradijs) wordt geleid. De Pedanda. die dit heldenfeit volbracht is in één slag de machtigste en meest geziene onder de Brahmanen. In geen veertig jaar heeft men het aangedurfd zoo'n geweldigen Naga te dooden. Door twee groote pa jongs wordt het mon ster tegen de zon beschermd. Tegen half vier verschijnt, door vier robuste Baliërs op de schouders gedragen en omstuwd door een groote menigte de draagstoel met den Pe danda. aan wien is opgedragen den dra- het leven bij te brengen en de zielen der doo den. die zoolang hun lichaam niet verbrand is, op Bali rond hebben gezworven, in het stoffelijk overschot te doen wederkeeren. Aan deze werkzaamheden, waarvoor men natuurlijk wel machtig pienter moet zijn, is geen gevaar verbonden. Een stoet wordt opgesteld, voorop een ga melan, gevolgd door standaard- en lansdra gers en een schier oneindig schijnende rij of fers dragende tempelvrouwen. Dan komt. op zijn mooie djempana. de draak, nog steeds beschaduwd door de beide pa jongs. Het twee driehonderd meter lange lichaam wordt door een groote groep mannen en jongens gedragen. Jong en oud. arm en rijk, alles draagt mee Waar maar eenigszins plaats is wordt het koord opgehouden. Je kunt nooit weten wat zoo'n Naga wil en dit is de zekerste methode, om hem vriendschappelijk voor de dragers te stemmen. De staart van het machtige reptiel rust in den doodentoren. waarin het ge beente van den grooten doode wordt meege dragen. Links en rechts hiervan op lange bamboes een jas en een muts, die hij eens droeg. Daar achter komen kleine torens en baren, waarop de kistjes die de gebundelde beende ren der overige dooden bevatten. Door een pajong beschermd sluit de Pedanda in zijn draagstoel de stoet. Begeleid door gamelan muziek en onder dreunende slagen op een bij de Poera, tus- schen twee boomen opgehangen gong. tiekt de stoet naar het huis van den Regent, waar op het ruime voorerf de eigenlijke plechtig heid een aanvang zal nemen. Door bemiddeling van B. B. krijgen we een plaatsje vlak voor aan. De Baliër is zeer gastvrij en de spraakzame vrouw van den Regent, toont zich steeds tot allerhande uitleggingen bereid. Voor het opwekken van den draak verricht de Pedanda een ceremonie waarbij hij ge beden in het Sanskrit uitspreekt en steeds meer in extase geraakt. Groote zweetdruppels parelen op zijn voorhoofd, steeds luider roept hij de goden aan. Op gelijke wijze wordt de geest in het ge beente der afgestorvenen terug gebracht. Voor menschen niet op Bali gestorven en be graven, waarvan dus geen beenderen be schikbaar zijn, doen houten kruisjes dienst, omwikkeld met één of ander kleedingstuk, dat den doode toebehoorde en waarin de ziel ook tijdelijk kan verblijven. De nabestaanden zijn nu zichtbaar onder den indruk. Schijnt eerst het kistje niets te wegen, nadat de ziel er door den Priester in is teruggebracht wordt het met moeite op een baar geplaatst en verbeelden vier sterke man nen zich er een heelen sjouw aan te hebben Dit alles moge ons onwaarschijnlijk lijken, men dient rekening te houden met het feit. dat Bali eigenlijk nog maar sinds enkele tien tallen jaren geheel onder ons nuchter be stuur staat, de groote touristen-invasie begon eerst een jaar jaren geleden. In onze middel eeuwen en ook nog daarna gebeurden in Europa ook onwaarschijnlijke dingen. Drie dagen later heeft op het groote In landsche kerkhof de verbrandingsceremonie plaats. Den geheelen vorigen dag en ook 's mor- jens heeft het geregend. Dikke loodgrijze wolken verstoppen den hemel. Ons inziens geen schijn van kans. dat het volksgeloof, dat bij het naar buiten komen van den Naga de zon zal verschijnen bewaarheid zal wor den. En ziet. tegen twaalf uur breekt het wol kendek. verwonderlijk snel schoont de lucht af. Onder een stralenden blauwen hemel vangt even later de plechtigheid aan. Een gunstig voorteeken? In vol ornaat, de Rozenkrans van Shiwa om den hals, volvoert de jonge Pedanda de ritus en zegt de gebeden die den Naga moe ten dooden. In kostbare sarongs gewikkeld, worden de beenderen van den Anak Agoeng en de kist jes. uit de Doodentorens gedragen en in de lichamen der op de brandstapels staande karbouwen geplaatst. Als het ritueel afgeloopen is. de Pedanda in extaze neerligt en de Naga volgens men- schelïjke berekeningen den geest moet heb ben gegeven 'het blijft moeilijk te constatee- ren. of een draak van buffelhuiden, hout. verf en bladgoud wel inderdaad dood is) worden staart en lichaam van dit mytisch wezen rondom den karbouw van den dooden vorst gelegd. Even later laaien de vlammen hoog op. De door de bevolking van hun kostbaar heden beroofde Doodentorens. worden later met de asch der afgestorvenen in zee gedra gen. Zou echter de machtige Naga inderdaad dood geweest zijn en leidt hij nu Biang Djero Koete, en de zijnen rechtstreeks naar Nir wana. of hield hü zich maar zoo. sleept hij straks den vermetelen Pedanda mee naar Baraka en moeten de dooden het met hun karbouwen zelf maar opzwemmen? Binnen enkele dagen.zal men antwoord op deze vraag hebben. In angstige spanning wacht Bali. Java-Zee April 1934. Plvr. Fox zal een film maken, genaamd „Humani ty First", gebaseerd op het leven van den be roemden Franschen geleerde. Louis Pasteur. Warner Baxter zal de hoofdrol vervullen in dit thema, dat zoowel het wetenschappelijke- als liefdeleven van Pasteur behandelt. Verder zullen in deze film optreden Helen Twelvetrees, Mona Barrie. Hugh Williams, Drue Leyton en Siegfried Rumann. Het scenario is vervaardigd door Reginald Berkeley, die ook het scenario schreef voor „Cavalcade". Rijk versierde houten met leder overtrokken rund, waarin het stoffelijk overschot wordt verbrand. Biang Djero Koete, den laatsten Anak Agoeng (vorst) van Badoeng. Hij is reeds in 1906 overleden. Al dien tijd heeft de overigens zeer bemid delde familie gespaard, om het benoodigde geld bijeen te brengen. Het gebruik brengt mee, dat nu tevens minder goed met aardsche goederen bedeel de overleden vrienden en verwanten naar zaliger oorden geholpen worden. Hierbij is men niet kleinzielig Blijkbaar gaat men van de veronderstelling uit: Hoe meer zielen, hoe grooter feest. Niet alleen herinnert men zich lang ver geten verre familieleden, die sinds jaren be graven lagen, ook de geliefde afgestorven broeder van een trouwen bediende, of kebon (tuinjongen) mag van deze gelegenheid pro- fiteeren. Zelf de zielen van menschen ergens ver van Bali gestorven worden bevrijd. Dezen keer zullen meer dan driehonderd dooden verbrand worden. Midden op het plein, op een hooge djem pana (draagstoel) staat een monsterlijke Naga (draak). Deze Naga is wel het merk waardigste en kostbaarste stuk, dat we te zien zullen krijgen. De draak is geheel van geklopt leder ver vaardigd, met gapende bloedroode muil en eouden tanden. Rijk vergulde schubben be dekken rug en borst, een kostbare kroon siert den geweldigen kop. Een lang. met groen doek omwoeld, koord moet het lichaam van het monster voorstel len en loopt naar de met kostbare kains ver sierde doodentorens. Hierin zullen straks d^ kisten worden neergezet en door de familie bewaakt In den grootsten en rijksten toren waakt dan de Regent van Badoeng zelf bij het. in gouddraad doorweven sarongs gewik kelde. gebeente van den laatsten Anak Agoeng. De erootste moeilijkheid was een Pedanda te vinden, bereid en in staat de tot leven ge brachte Naga te dooden. Op heel Bali was onder de talrijke Brahmanen, slechts één Pedanda. een nog jonge man. die dit (volgers hun begrip) zeer moeilijk en riskante werk aandurfde. Eerst toen men hier zeker van was werd met den bouw der Naga begonnen. Mislukt het den Pedanda den draak te dooden. da - zoo wil het geloof wordt de Priester zied en binnen zeer korten tijd door hem ter. grave gesleept. Natuurlijk is z'n ziel dan in Barak (de onderwereld) nog niet gelukkig. Doodt de Pedanda den Naga echter wel dan wordt het monster den toegewijden dienaar De kist wordt in den doodentoren geplaatst, waar zij wordt bewaakt. door vooraanstaande familieleden 2 De Verstekeling. Wanneer eenige artsen tezamen zijn. dan spreken ze in negen van de tien gevallen over een onderwerp dat met hun beroep samenhangt. Ze zullen eikander op de hoogte brengen van de resultaten, die zij bereikten met 'n splinternieuw middel tegen corpulentie, misschien zullen ze het hebben over de laatste successen van professor Y., die, na jarenlange proeven de mogelijkheid van transplantatie van ezelshersenen in de schedelholte van den mensch aantoonde. Als eenige jongens van een jaar of dertien bij elkaar zijn, dan kun je er vast op reke nen, dat ze het over de geweldige prestaties van het voetbalteam hebben, dat zich ver heugen mag in het bezit van hun critiek- looze, onverdeelde gunst. En tenslotte, indien eenige zakenlieden elkander ontmoeten, zal er zonder twijfel een oogenblik komen, waarop zij zullen spre ken over de beurs. Ik wil dus betoogen. dat de mensch geneigd is te spreken over die dingen, waarin hij het meeste belang stelt, vooral wanneer hij een gildebroeder ontmoet, die uit den aard eer zaak een parallel gericht belangensfeer heeft. In dit licht bezien is het dan ook vol strekt niet verwonderlijk, dat de vier heeren, die het noodlot had saamgebracht in de zelfde coupé van den expres-trein Parijs Marseille, spraken over de beurs. Eén hunner had juist de scherpzinnige opmerking geplaatst, dat het zoo verbazend moeilijk is de transacties op het goede ogoenblik te verrichten, dat van enkele mi nuten, ja. van een paar seconden vroeger of later de winst of het verlies van groote bedragen kan afhangen. Allen beaamden plichtmatig. „Dat herinnert me aan een zeer onaan genaam uurtje, dat ik eenige jaren geleden heb doorgebracht", klonk de zware stem van den welgedanen man bij het raampje, terwijl hij voorzichtig het gulden bandje van z'n sigaar afpeuterde. De spreker, het type van den gezelligen verteller, trok zijn broeks pijpen een weinig omhoog en nestelde zich behaaglijk in zijn hoekje. De anderen, verlangend de reis wat te be korten, zwegen en zetten zich tot luisteren. „Het was in den tijd, toen het drankver bod in de Vereenigde Staten nog van volle kracht was. Ieder schip, dat in Amerikaan- sche wateren, of in een Amerikaansche haven kwam, moest zijn bar gesloten houden en eerst na het passeeren van de twaalf- mijls grens mochten de deuren weer voor het publiek geopend worden. Ik was voor zaken in New York, Ik ben fabrikant van zakdoeken en ik kan u zeggen dat Amerika een prachtig afzetgebied voor mijn artikel is. Of dat nu komt doordat de bioscopen in dat land den geheelen dag vol zitten en de Amerikanen graag bij een film wat tranen laten, of dat men in de States erger en vaker verkouden is dan in Europa, weet ik niet. Voor m'n genoegen ik geloof, dat we er allen wel een beetje van houden waagde ik wel eens een klein gokje aan de beurs, maar toch nooit zooveel, dat het m'n finan- cieele positie in gevaar zou kunnen brengen. Maar juist toen had ik een vrij groote positie bij mijn makelaar loopen. Er was een zaken vriend, die me een fonds had getipt en ik had mij laten verleiden vijf honderd shares op prolongatie te koopen. Die vriend nu, zou met de Aiostar een prachtig nieuw schip naar Europa terug- keeren. Het is m'n gewoonte niet vrienden naar de boot te brengen, maar omdat ik graag het schip wilde bezichtigen ik had er wonderen van hooren vertellen besloot ik het vertrek bij te wonen. Om half elf 's morgens zouden de tros sen worden losgeworpen en ik had uitge rekend, dat ik nog juist op tijd in New York terug kon zijn om m'n makelaar opdracht te geven, de aandeelen direct bij opening van de beurs te verkoopen. Ik was namelijk heelemaal niet genist over mijn speculatie; er gingen geruchten, dat het fonds toch niet zoo goed was als m'n raadsman me had wil len doen gelooven. Tegen tienen betrad ik in gezelschap van m'n zakenvriend het trotsche zeekasteel. Nauwelijks waren wij aan boord of een steward trad op m'n vriend toe en overhan digde hem een telegram. „Wil je me een oogenblik excuseeren?" Natuurlijk antwoord de ik bevestigend en ik besloot van de ge legenheid gebruik te maken om een wande ling door het schip te doen. Op een gegeven oogenblik bevond ik mij voor een deur, die het opschrift „Bar" droeg. Ik wist, dat deze deur gesloten zou zijn. maar onwillekeurig greep ik de kruk en tot mijn verwondering kon ik zonder eenige moeite naar binnen gaan. Ik bevond mij in een ruimte, die om de merkwaardige inrichting alleen al een bezoek aan het schip zou zijn waard geweest. De kleine zaal was achthoekig en de vier zijden tegenover den ingang werden geheel door het eigen lijke buffet ingenomen. De betimmeringen en de meubels waren gemaakt van ebbenhout-, hier en daar verlevendigd, door eer. simpel ornamentje van ingelegd zilver, terwijl de be kleeding en de tapijten van effen grijs ve lours waren vervaardigd. Ieder onderdeel was in volmaakte harmonie met het geheel, tot het zwarte glaswerk toe. Juist verdiepte ik mij in de beschouwing van een buitengewoon mooi beeldje, een slank vrouwenfiguurtje in zwart hout gesne den, toen ik een korten klik hoorde en piot- reling begreep, dat men de deur. die ik was doorgegaan, had afgesloten, ik liep er heen cn tikte tegen het zware hout, maar het was duidelijk, dat men mij aan de andere zijde niet zou kunnen hooren, temeer, daar ik wist, dat het geroezemoes van de stemmen der aan boord komende passagiers ieder an der geluid overstemde. Ik probeerde, of es

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 15