HET KRAA richten insecten aan ft Zooeven gaven we als Karakteristiek van het domineeren: het feit. dat percentsgewijze' bij de soort Ln Kwestie de dood door ouder dom meer voorkomt dan bij andere soorten Hier dient «1 iets aao t*1 worden toegevoegd. Bij gelijke gemiddelde leeftijd zal de domi- neerende soort a- andere ln aantal gaan overtreffen, zelfs als er aanvankelijk minder waren. Een eenvoudig rekensommetje leert ons dat I? o gemiddelde levensduur van de overheerschende groep kleiner, dan is er wil hij zich bij een eventueele botsing hand haven slechts deze mogeliikheidhij moet zich sneller en tol) in grootere getale voort planten dan de andere De factoren zijn vooi velschillende gevaller. nict dezelfde en meestal vrij ingewikkeld. Indien nu twee groepen tezelfdertijd een tendens vertoonen om te domineeren, dan komen ze tien tegen één in eikaars vaarwater. En die groep, welke het best is uitgerust, zal de eindoverwinning behalen. Zoo ging het in den strijd tusschen de (menschen) volkeren der aarde en in den kamp, die in vroegere perioden der aardgeschiedenis de plant- en diergroepen automatisch voerden. Door na tuurcatastrofen, degeneratie of anderszins werd het evenwicht verstoord en dan is de omwenteling meteen Ln vollen gang. Zelden is zoo'n revolutie volledig te reconstrueeren. Of er percentsgewijze van een groep minder exemplaren door een andere oorzaak dan ouderdom sterven, dan bij iedere andere groep, m.a.w. of de eerste domineert, hangt in hoofdzaak samen met twee factoren: le. individueel weerstandsvermogen; 2e. voort- plantingscapaciteit. Doch tevens mag de maximum levensduur der domineerende soorten naar gelang van het voortplantingsvermogen niet al te zeer voor die van andere soorten onderdoen, wil de toestand bij een botsing niet omslaan. In dit verband is .,de mensch tegenover het insect" tusschen deze twee groe pen wordt momenteel op aarde de strijd om de hegemonie op levenen doodgevoerd! een treffend en min of meer angstaanjagend voorbeeld. Zuiver biologisch overtreffen ons de insecten tiveerde gehardheid en lichamelijke vitaliteit een derde mogelijkheid gegeven: het ver nuft. Door zijn vernuft verhoogt hij, waar noodig. het percentage sterfgevallen onder zijn vyan- den de insecten, en ook onder zijn andere belagers Hij heeft zich daardoor tot leen der) domineerende groep(en) gemaakt. Daar hege monie volgens onze begripsbepaling geen kwestie is van absolute meerderheid en zelfs niet van snelste aanwas, is de uitzonderlijke positie van den mensch duidelijker Zoo lang twee categorieën elkaai niet in den weg staan kunnen ze ongestraft ieder op hun gebied domineeren: en zouden wy van de insecten geen hinder hebben, dan zouden deze gekorven beestjes reeds lang het aangezicht van deze periode der aardgeschiedenis karakteriseeren Steeds heviger worden evenwel de botsingen tusschen insect en mensch; en een der beide groepen zal geknakt moeten worden. Wanneer we de vergelijking tusschen mensch en insect, beiden van het biologisch stand punt bezien, voortzetten, dan slaat ons de schrik om het hart. Terwijl wy slechts zeer bepaalde stoffen als voedsel kunnen gebruiken, eet het insect vrijwel alles, van papier en hout tot vleesch en planten. Deze laatste schijnen het hoofdbestanddeel van het gemiddelde insectenmenu te vormen. En daar wij ge dwongen zijn planten te kweeken, werken we dusdoende aan het welzijn der insecten mee. Zoo was de coloradokever aanvankelijk eeu vrij veel voorkomende maar onschadelijke soort, levende van zekere nachtschaden in de Amerikaansche Rockey-mountains. Toen de aardappel echter van het Oosten naar het Westen werd overgebracht, leerde de kever de nieuwe vrucht kennen en hij verliet de nacht schade. Thans moet men hem overal in de Nieuwe en de Oude wereld met man en macht bestrijden en slechts met de hulp van Schweinfürther groen, een zeer zwaar vergif, zyn wij misschien tegen hem opgewassen. Wanneer menschen niet over voldoende technische middelen beschikken ontvolken sprinkhanen geheele streken. Hetzij dat de bewoners om zich voor de hongerdood te be hoeden, op de vlucht gaan, hetzij dat ze sterven doordat de sprinkhanen het koren en de andere gewassen verzwelgen. In zwermen van millioenen vallen ze op de graanvelden aan. In 1866 zijn 20.000 Algerijnen tengevolge van de sprinkhanenplaag om het leven ge komen. De sprinkhanen laten zich door niets terughouden. Al verongelukken er tienduizen den, er blijven honderdduizenden over. Enkele jaren geleden ontdekte men ten Zuiden van Suez een zwerm van vijfendertig kilometer, die overal verderf zaaide, uitsluitend door op te eten wat de mensch gezaaid had! Mieren en termieten komen op sommige plaatsen in milliarden voor, en er zijn tropi sche gebieden, waar men aan de rivieren geen wikkelen zich binnen 24 uur 6.600.000 nieuwe bacteriën. Eenige getallen en gebeurtenissen kunnen U een nadere indruk van de gevaarlijkheid onzer gekorven medeschepselen geven. Er zijn volgens de laatste onderzoekingen ongeveer een half imllioen uiteenloopende insectensoorten. In Griekenland leeft een variëteit van de malariamug, de stegomya fasciata, die de stopzetting van het trein verkeer op bepaalde trajecten teweegbracht door het geheele personeel ziek te maken Alleen Spanje gebruikt al ter bestrijding van malaria jaarlijks 900.000 kilogram chinine. Deze hoeveelheid vertegenwoordigt een bedrag van 4.800.000 gulden. Op Sardinië worden jaarlijks zoo veel arbei ders door malaria aangetast, dat die tezamen 5 millioen dagloonen of 6.000.000 gulden ver liezen, liezen. In Amerika koopt het publiek per jaar voor S 10.000.000 vliegengaas en voor 8.000.000 vliegenpapier. jaarlijks fl 36.000 000, de mot maakt gaten ter waarde van fl. 600.000.000 in een jaar enz enz Onder de uitmuntende geesten zijn het niet alleen de dierkundigen, die het gevaar hebben ingezien, waarmee ons de insecten bedreigen. Zoo schildert H. G. Wells ons de ver schrikking. welke veroorzaakt wordt door insecten, die monsterafmetingen hebben aan genomen, doordat ze van een middel hebben gegeten, dat Wells „het voedsel der goden" noemt. Een wesp b.v. voert een duif van normale afmetingen weg. Wanneer het beest vliegt, maakt het hetzelfde lawaai als een vliegtuig. Het is naar verhouding even sterk gebleven als het was en daardoor veel sterker dan de mensch. Een kruidenier treft zoo'n geweldig onge dierte in zijn suiker aan; alleen het uiterlijk van de kop en de harige pooten zyn al in staat om den man te doen versteenen. De kwaadaardige bewegingen van het beest en het vleugelgeraas, dat het van zich geeft, is gebaseerd hebben wij op hun beurt ge splitst in sub-rayons. Ook hierbij leidde ons de morphologie of kennis der vormen. Eenmaal zoover gevorderd, waren we spoe dig op de hoogte van het feit. dat de soorten maar niet zoo willekeurig verschijnen of ver dwijnen, doch dat afgezien nog daarvan, dat sommige groepen-als-geheel uit andere moeten zijn voortgesproten nu eens deze dan weer die groepen het aspect van de le vende natuur bepaalden. Degeneratie ver schijnselen daargelaten, mogen we aannemen, dat het steeds een kwestie van evenwicht was wélke uitgebreide familie of families over- heerschten. Onder gegeven omstandigheden waren de betreffende bezitters der hegemonie dan het best voor de bestaansstrijd uitgerust Zoo was de wereld eens „overwegend" be volkt door hagedisachtigen, die (waarschijn lijk overigens naast eenige groepen van geheel ander slag) het weligst en voordeeligst tier den, hetgeen o.a. hierop neerkomt, dat van hen een grooter percentage dan van iedere andere diersoort de dood door ouderdom stierf, waarbij bloedbaden, die de heerschers onder elkaar aanrichtten buiten beschouwing moeten blijven. De hagedisachtigen vormen en vormden naar soortenaantal een betrekkelijk kleine onderaf deeling der reptielen. Deze zijn weer een variatie op den grondvorm van het ge werveld dier, waarvan de mensch een andere „uitwerking" is; en het gewervelde dier is in één type of hoofdafdeeling vereenigd met- alle beesten, die een chorda dorsalis vertoonen. Tot een volkomen afwijkende hoofdgroep behooren de insecten. Zij zijn o.a. aan de kreeften vrij nauw verwant ander voor de menschheid gevaarlijk feit. Vlooien die in Europa gelukkig uitsterven verspreiden pest, zekere muggen besmetten den mensch met malaria, de steek van de tsetse vlieg veroorzaakt de vreeselijke slaap ziekte. Al geven getallen niet volledig het risico met betrekking tot het uitbreken van ziekten aan, het volgende zegt toch wel iets. In haar korte leven legt een vlieg 600 eieren. Per zomer kan men rekenen op acht generaties. Een exemplaar kan dus theoretisch in een seizoen 66 trillioen nakomelingen krijgen. Natuurlijk loopt het niet met alle eieren goed af, doch niettemin bedraagt het aantal afstammelingen jaarlijks millioenen. En iedere vlieg draagt ongeveer 28.000.000 bacteriën mee. Uit haar voetsporen ont- schen schadepost van 2 milliard dollar. Men ziet, dat we ons kleeden in de etensresten van allerlei minuscule wezentjes. We eten het fruit, waar de made toevallig niet bij kon komen, voeden ons met het koren dat de sprinkhanen niet op konden en waarin de torren geen trek meer hadden. Weldra zullen we genoodzaakt zyn deze gedierten te decimeeren of uit te roeien, anders beteekenen ze ons einde. Het hout, dat we branden, de aardappels die ons worden opgediend, de groente, die men ons voorzet, en zelfs de wijn .waarop we ons laten tracteeren, zijn met moeite aan het bijna almachtige insect ont worsteld. Terwijl hij hevig bestreden wordt, vreet de coloradokever ieder jaar nog voor fl. 288.000.000 weg. „Mais-eters" nemen per jaax voor II. 30.000.000 af, do tenniet kost ons immers als normaal, en ze zijn bij Swift ook inderdaad wijzer dan de menschen) en laat hem allerlei kunstjes doen tot niet gering amusement van de hofhouding. Hij wordt de pop van een kind, dat hem goed verzorgd enz. Alleen de dwerg des konings plaagt hem, hetgeen die makkelijk kan doen, daar hij Gulliver zonder veel moeite lichamelijk de baas blijft. Welnu, op zeker moment komt er een wesp aanvliegen. Gulliver trekt zijn zwaard en dood het dier. enkele andere jaagt hij op de vlucht. Zoo ziet men, dat het waarschijnlijk beter is. als een „voedsel der goden" nooit wordt uitgevonden en als een land der reuzen niet door een Uwer wordt ontdekt! De strijd tegen de insecten is zonder dat al moeilijk en onverkwikkelijk genoeg l in nagenoeg alle opzichten. Weliswaar is hun levensduur kleiner, maar' zoowel het aantal generaties in eenzelfde tijdsbestek als het aantal nakomelingen, dat één exemplaar in eens voortbrengt, is bij de insecten vele malen grooter dan bij den mensch. Ook is zuiver biologisch het individueel weerstandsvermogen van het insect waarschijnlijk grooter. Dat wil zeggen, dat het hoe vreemd dit misschien klinkt minder vijanden dan de mensch heeft vooral wat ziektekiemen betreft en dat het zich in de omstandigheden waar onder het leeft, meest beter redt dan de mensch in de zijne. Naar verhouding bezit, om een klein voorbeeld te geven, een men- schenbeen driemaal minder kracht dan een vliegen poot; de spin tilt ettelijke keeren haar eigen gewicht in één maal op, enz. Zoo bezien zou het lot al lang ten gunste der insecten beslist moeten hebben. Bij de onmiddellijke ontmoeting der kam pioenen is in ons geval echter het individueel weerstandsvermogen geen louter biologische zaak meer. Den mensch is naast zijn ongecul- adem zou kunnen halen, daar keel en neus onmiddellijk met muskieten gevuld zouden zijn. Te Salt-Lake-City, die merkwaardige stad van de „Heiligen der Laatste Dagen" in de Amerikaansche staat Utah, heeft men een gedenkteeken opgericht voor de meeuwen, omdat deze de nederzetting van den onder gang hebben gered. Een ontzettende sprink- hanenzwerm dreigde n.l. alles te vernietigen en was reeds een eind gevorderd, toen de meeuwen kwamen en volbrachten, wat de menschen niet hadden gekimd: ze verdelgden de insecten. Tegenwoordig nog wordt in Utah het dooden van een meeuw streng gestraft. Dat insecten ziekten overbrengen is een Een paar jaar geleden voer een Italiaansche vrachtboot naar Florida. Ongemerkt had zich de vruchtenvlieg van de Middellandsche Zee aan boord begeven. Ze verschoonde geen plant- De uitvoer van vruchten moest in ver schillende staten worden verboden. Drie en twintig banken gingen failliet: een schade van 400.000.000. Men schat de jaarlijks door de sprinkhanen in Afrika veroorzaakte schade op fl. 900.000.000 De gewone ooftmade eet ieder jaar voor fl. 66.000.000 op. Verschillende kevers (zooals de korenkever) vernietigen ieder jaar, hierin bijgestaan door de graamnot, gewassen tot een waarde van fl. 300 000.000. Nachtuilen, katoenspinners en katoenkevers bezorgen den Vereenigden Staten een jaarlyk- zouden een normaal man op de vlucht gejaagd hebben. Maar de kruidenier neemt in doods angst een bijl en slaagt er in het monster te verpletteren, niet echter dan nadat hij een steek heeft ontvangen, waaraan hij sterft. Swift, de auteur van de onvergelijkelijke „Gullivers' travels" waarschijnlijk heeft hij Wells min of meer als voorbeeld gediend beschrijft een dergelijk tooneel, zij het met meer ironie en minder ernstige afloop. De kleine mensch Gulliver is bij de reuzen van Bobdingrag terecht gekomen, en daar verzeilt hij aan het hof. Men vindt hem zeer typisch, constateert, dat hij in zeer geringe mate iets bezit, dat op menschelijke rede lijkt (de reuzen beschouwen zichzelf Wy meenen te weten, dat er op aarde reeds vele millioenen jaren geleden levende wezens voorkwamen. Behalve dit, hebben we onder meer ontdekt, dat niet steeds dezelfde soorten onze planeet bevolkten. Door diepgaande vor- sching. vergelijking en overpeinzing zijn wij tot de slotsom geraakt, dat het planten- zoo wel als 't dierenrijk in eenige groo te groepen zijn onder te verdeden, die organismen om vatten, van verschillenden aard. maar onder ling meer verwant dan met leden van een andere groep. Eerst in den laatsten tijd heeft men ook min of meer typeerende overeen komsten tusschen de hoofdafdeelingen vast gesteld. Deze hoofdafdeelingen waarvan de eigen aard voornamelijk op lichamelijke kenmerken

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 20