MUZIKANTENLEVEN. NOG GEEN VERRUIMING VAN DEN ZONDAGSVERKOOP. ZATERDAG 19 MEI 1934 HAARLEM' S DAGBLAD 3 BELASTINGHEFFING DOODE HAND. Het ontwerp-Oud gewijzigd MEER VRIJSTELLINGEN. O.A. BEWAARSCHOLEN EN WERKLOOZEN- KASSEN. WERKINGSDUUR TOT VIJF JAAR BEPERKT. Minister Oud heeft in het wetsontwerp tot heffing van belasting van vermogens in de doode hand enkele wijzigingen aangebracht. Deze zijn echter niet van ingrijpenden aard en tasten de grondslagen van het ontwerp niet aan. Wel is het aantal vrijstellingen niet onbelangrijk uitgebreid. Vele leden der vaste commissie voor belas tingen der Tweede Kamer waren trouwens van oordeel, dat er geen reden bestaat, de voorgestelde heffing af te wijzen, vooral nu deze tot een laag percentage beperkt blijft. Toch hadden zij wel ernstige bezwaren, waar aan de minister deels tegemoetgekomen is door redactiewijzigingen en verruiming der mogelijkheid tot vrijstelling voor verschei dene categorieën van vereenigingen en stich tingen. Zoo wordt in het gewijzigde ontwerp vrij stelling verleend aan werkloozenkassen, en aan bewaarscholen, die niet het maken van winst beoogen. Ook wordt buiten twijfel ge steld. dat vereenigingen, opgericht door meer dan één openbaar lichaam, buiten de belas ting zullen vallen. Daarentegen zullen ver eenigingen, wier kapitaal geheel of ten deele in aandeelen is verdeeld, beschouwd worden als instellingen van de doode hand, behou dens de in het ontwerp genoemde vrijstel lingen. ij Voorts heeft de minister thans bepaald, dat de wet gedurende vijf jaar zal gelden. In de commissie is de vraag gerezen, aldus wordt in het verslag gezegd, of het thans wel de aangewezen tijd voor invoering van deze heffing is, nu vele instellingen met een cha ritatief, sociaal of cultureel doel, welke door deze belasting zouden worden getroffen, door verlaging van subsidies en contributies haar inkomsten zien verminderen, terwijl tegelij kertijd door de toeneming van de behoefte aan steunverleening de uitgaven grooter wor den. In dit verband vroegen verscheidene leden der commissie zich af, of niet eerst fa miliestichtingen, welke voor een groot deel als beleggingsinstituten zijn te beschouwen, onder het bereik van den fiscus behooren te worden gebracht. De minister heeft op deze opmerkingen ge antwoord, dat er vrijstellingen zullen worden gegeven en dat het vermogen van familie- stichtingen door de belastingen zal worden getroffen. De coöperatieve vereenigingen zullen ten zij zij zooveel op naamlooze vennootschappen gelijken, dat zij bij vergrooting van het ge plaatste of gestorte kapitaal het z.g.n. kapi- taalsrecht verschuldigd zijn onder de nieuwe belasting vallen. Intussclien zal het bedrag der inleggelden worden afgetrokken. De minister heeft het bij nadere overwe ging wenschelijk geacht, de Rijkspostspaar bank uit te zonderen van de vrijstellingen. De categorie der vrijgestelde lichamen wordt daarentegen uitgebreid tot de bedrijfs- vereenigingen volgens de land- en tuinbouw- on gevallen wet en de ziektewet, vereenigingen bedoeld in de zee-ongevallenwet, risicover- eenigingen krachtens de ongevallenwet en de werkloozenkassen. gegrond op het werkloos heidsbesluit 1917. Echter zal het vermogen der vakvereeni- gingen niet worden vrijgesteld. Ten aanzien van de pensioenfondsen heeft de minister een wijziging aangebracht krach tens welke pensioenstichtingen ook de con tante waarde van nog niet ingegane pensioe nen in mindering mogen brengen. Boven dien zal bij de gewijzigde regeling de con tante waarde van de ingegane pensioenen niet behoeven te geschieden op de door de Sucessiewet voorgeschreven wijze. Voor natuurmonumenten en bewaarscho len. voor zoover met de exploitatie daarvan niet het behalen van winsten wordt beoogd, zijn vrijgesteld, evenals vacantiekolonies voor kinderen tusschen 6 en 14 jaar. REGEERINGSCRISISDIENSTEN NAAR DELFT? ZIJ ZOUDEN IN ééN GEBOUW ONDER GEBRACHT WORDEN. Naar verluidt zullen in het tijdens de oor logsjaren gestichte groote gebouw aan de Julianalaan te Delft, aanvankelijk bestemd tot scheikundig laboratorium der Technische Hoogeschool, de onderscheidene regeerings- crisisdiensten ondergebracht worden, met uitzondering van de crisisrundveecentrale. VOOR SAMENVOEGING VAN ZAANGEMEENTEN. RAPPORT DER WEKK-COMMISSIE GEREED. DE HEER ROELOFSEN STAAT TERECHT. Veertien dagen tegen hem geëischt. NOG MEERDERE ZAKEN ZIJN AANHANGIG. Voor de Rotterdamsche rechtbank heeft Donderdag terecht gestaan de heer H. Th. Roelofsen, die in verschillende vergaderingen scherpe critiek op regeeringsmaatregelen en de uitvoering daarvan door de Crisiscentrale uitgeoefend heeft en de namen van personen genoemd, die naar zijn meening fraude had den gepleegd of van het plegen van fraude op de hoogte waren geweest. Gisteren had hij zich te verantwoorden wegens beleediging van den heer C. van Ginkel, directeur van het Ge meentelijk Slachthuis te Wageningen. Verdachte heeft in Februari tijdens een vergadering te Rotterdam beweerd, dat een slager, die aangehouden was, omdat hij vleesch vervoerde in de gemeente Wageningen derhalve werd beboet, omdat hij geen invoer- keurloon betaald had, naar het slachthuis was gegaan waar de directeur hem het be drag der boete ter hand zou hebben gesteld. Tevens vertelde hij destijds, dat er wel eens evenveel noodslachtingen als normale slach tingen in een week waren voorgekomen te Wageningen en dat de directeur de gewoonte had. de echtgenoote van den burgemeester te waarschuwen als er vleesch verkocht werd over de vrijbank, d.w.z. vleesch van nood- slachtingen afkomstig. Get. van Ginkel ontkende twee feiten. De waarschuwingen, die niet strafbaar zijn, zijn niet van hem uitgegaan. De Officier van Justitie vond verd. een ge vaar voor de maatschappij en eischte 14 da gen gevangenisstraf. Óp verzoek van verd. werd de verdere behandeling aangehouden tot 29 Mei. Dan worden n.l. nog drie zaken te gen hem in het geding gebracht. ONDEUGDELIJKE ZAAITARWE GELEVERD. Boeren voor duizenden benadeeld. OOK TE VEEL STEUN VAN DE TARIVECENTRALE ONTVANGEN. Dezer dagen is te Berghem een geval van fraude ontdekt ten nadeele van de Crisis- tarwecentrale. Bovendien werden 50 land bouwers door de onregelmatigheden gedu peerd, daar hun in plaats van de gefactu reerde zomerseizoentarwe gewone winter tarwe was geleverd. Uit een onderzoek bleek dat, deze tarwe geleverd was door de Gebr. v. d. P. uit Berghem, wien steun voor 3 H.A. land was verstrekt, terwijl zij slechts 1 H.A. hadden bezaaid. Er zou over ten minste 2 H.A. te veel rijks- steun zijn ontvangen. Een en ander was aan leiding om de Gebr. v. d. P. in de mare chausseekazerne te Oss een verhoor af te nemen. Een ernstig onderzoek zal nader wor den ingesteld. Daar ongeveer 200 H.A. bouwgrond met de bewuste wintertarwe is gezaaid, zal naar ver luidt de schade voor de gedupeerde boeren in de duizenden loopen, daar zij geen op brengst van hun akkers kunnen verwachten. Verscheidenen van hen hebben de landerijen voor de eerste maal gescheurd. De boeren zullen een eisch tot schadever goeding instellen. Wat doet U met Pinksteren? Wat gaat u met Pinksteren doen? Wandelen? Fietsen? Dieselen? Och... dat is niet onverstandig. Kunt u door alle andere wandelende, fietsende, men schen vergeten dat de aarde mét Genève er op als 'n razende door de ruimte dieselt. Kunt u door limonade, chocoladereepen en kauwgom vergeten, dat er óók dingen zijn in dit leven, die niet zoet zijn. Maar ik ga niet de hort op en ik blijf thuis héél alleen. Stuur al mijn huisgenooten weg en blijf alleen zitten in de Zondagsche stilte. Zélf op de makkelijkste, zachtste en luiste stoel van het huis en mijn beenen op een anderen stoel en ik laat alle kranten ongelezen en zet de radio af en leg wat sigaretten naast me en neem een trek. Géén boek over liefde. De wereld is zóó zeer van liefde vervuld; de heeren Goebbels en Goering zijn nét blanke herdertjes, die zoete liedekes fluiten; de wereld zingt de liefde in alle toonaarden net als mijn dienstmeisje dat kennis heeft aan den bakkersknecht van den overkant.. Neen, ik neem een oude reisbeschrijving van mijn boekenplanken, of een detective roman en ik ga mij verdiepen in andere en in ieder geval aanminniger dingen, dan die rondom mij zijn in de daagsche dagen. Zulke boeken weven iets onwezenlijks om ons. Wij spinnen ons in hun betoovering en verbreken de cocon en fladeren lichter dan de lucht en kleuriger dan de werkelijkheid de zon tegemoet Het is heusch een heerlijk ding liggend op twee stoelen ergens in een huis door vreemde steden op vreemde halfronden, in vreemde tijden rond te dwalen. Het is een zaligheid sigaretten rookend in een Hollandsche stadsstraat aan de speeltafels van de Rivièra te zitten; in avond toilet- langs de wazige kust van de Middel- landsche Zee te slenteren, boeven uit de hooge waereld te ontmaskeren en de blanke onschuld te beschermen met vastberaden mond en gestrenge oogen. Twee lange, rijke dagen dwaal ik door de oerwouden van eMxico en langs de breede rivieren van Brazilië. Twee kostelijke, zonnige etmalen beweeg ik mij tusschen de rijken der aarde en sta ik oog in oog met de misdaad. En Dinsdag zullen wij elkaar weer ontmoe ten: gij verhit en vermoeid van luw dool-toeh- ten-met-ranja langs de wegen; ik verkwikt en uitgerust door het toeven onder verre, vreem de luchten. En tezamen zullen wij dan ons eigen leven weer binnentreden. En ons kantoorjasje aandoen en ons over de schrijftafel buigen en verlangen naar de dingen, die nimmer werkelijkheid zullen zijn. Gaat gij maar naar Zandvoort of Bloemen- daal. Ik ga naar Mexico en Monte-Carlo. En zie nü reeds mijzelf aan den zoom van de eeuwig blauwe zee. Op twee stoelen.... Mr. E. ELIAS. NA 15 JAAR VRIJGESPROKEN. JUSTITIE WAS VERGEETACHTIG. Een Amsterdammer, die 15 jaar geleden tot een gevangenisstraf van 1 jaar werd veroor deeld, doch die door een verzuim nooit werd ingerekend, heeft opnieuw voor het Amster- damsche Gerechtshof terecht gestaan. Wegens medeplichtigheid aan poging tot diefstal ver oordeelde de rechtbank den man in 1919 tot 1 jaar gevangenisstraf. Het jaar daarop ver oordeelde het gerechtshof hem bij verstek eveneens tot 1 jaar. Dit arrest werd hem eerst in Maart 1934 beteekend en de man ging on middellijk in verzet. De verdediger kwam in zijn uitvoerig plei dooi tot de conclusie, dat de zaak sedert Fe bruari 1932 is verjaard. De procureur-generaal mr. Bauduin zeide in zijn requisitoir, dat hij het volmaakt met den verdediger eens is. Inderdaad is de zaak verjaard. Het O.M. is daarom niet ontvankelijk in zijn vordering en het vonnis moet worden vernietigd. De verde diger sloot zich hier gaarne bij aan. Het rap port, dat door de politie voor deze zitting over den verdachte was uitgebracht luidde zeer gunstig. Het Hof zal 1 Juni arrest wijzen. STA TEN-GENERAAL TWEEDE KAMER Minister Colijn verzet zich. Desnoods wordt de technische herziening ingetrokken. Beslissing aangehouden. 18 Mei. De Kamer stond voor de beslissing over de wijziging der Winkelsluitingswet, dat wil dan zeggen de z.g. technische herziening dus wel. Mr. Verschuur kwam. als Minister van Eco nomische Zaken, met twee ontwerpen. Het eene hield in het voorstel om den Zondags verkoop tijdelijk, als crisis-maatregel, te ver ruimen. Dr. Colijn heeft verklaard op behandeling van dit ontwerp geen prijs te stellen. Er was een ander, waarvan dit tenslotte niet gold en dat was deze technische herziening. Deze wil den Zondagsverkoop voor hen. die den sab bat en den zevenden dag houden, wat ver ruimen en tevens o.m. ook den verkoop van consumptie-ijs onder de wettelijke regeling wil brengen. Dat ontwerp was nu aan de orde. maar het debat liep meer over wat er niet in staat dan over wat er wel in staat. Immers, zoowel buiten als in de Kamer was er een sterke strooming. om nu toch tegelijk deze gelegen heid aan te grijpen om den Zondagsverkoop te verruimen. Daarover liep ook in hoofdzaak de strijd in de Kamer. Mevr. Bakker-Nort fV.D.) verdedigde Don derdagmiddag reeds de verruiming van der. Zondagsverkoop als een geboden maatregel voor den middenstand, die in grooten nood is.- Thans kwam ook Mr. Boon (Lib.) dezen aandrang versterken. Hij meende daarbij dat de politieke en principieele geschillen al lerminst worden toegespitst door een verrui ming van den Zondagsverkoop. Hij meende, dat er alle reden is om den Zondagsverkoop te verruimen, opdat zoo de middenstand voor den ondergang worde behoed. Voor deze verruiming pleitte ook de heer de Visser (comm.) die van de 4 uur Zondags verkoop 8 uur wilde maken. Hij meende, dat de kleine middenstand door den toestand var. thans aan den rand van den afgrond wordt gedreven en in het moeras van het fascisme. Ook Dr. Vos (Lib.) kwam pleiten voor de verruiming van den Zondagsverkoop als een geboden crisismaatregel voor den midden stand. die in nood is. Hij wees er ook op. dat de Winkelsluitingswet zeer veel overtreden wordt, ja in sommige deelen van het land wordt zij in het geheel niet gehandhaafd. Deze spreker zag ook als een belangrijk ele ment in dit ontwerp, dat de gemeentebestu ren eventueel zelfstandig zullen kunnen be slissen over de bijzondere afwijkingen der wet. De heer Drop (S.D.) bleek ook voor verrui ming van den Zondagsverkoop, doch hij wil de niet 8 uur open op den Zondag, maar 6 uur. Zondagsverkoop door sigarenwinkels keurde hij af. Mr. Westerman (Nat. Herst.) was ook voor verruiming van den Zondagsverkoop en dat wel met het oog op de eischen der praktijk. Hij meende, dat men door de tegenwoordige regeling een groep nijvere burgers tot revolu- tionnairen maakt. Een kleine minderheid wil De Werk-Commissie, samengesteld uit het Comité van 100", deelt mede, dat dezer da gen het concept-rapport, bedoeld als pleidooi voor de samenvoeging van de gemeenten Zaan dam, Wormerveer, Koog aan de Zaan, Zaan dijk, Krommenie. Westzaan en Wormer is ge reed gekomen. Het rapport is 40 bladzijden druks groot en bevat een inleiding, benevens 9 hoofdstukken, resp. handelende over: Al gemeen Beheer, Openbare Werken, Grond- exploitatie- en Uitbreidingsplan, Volksgezond heid, Onderwijs, Havenbelangen, Reinigings dienst, Rioleeringsstelsel en Politiewezen. De bedoeling is thans, dit concept aller eerst aan de destijds ingestelde comité's ter bestudeering voor te leggen, om er daarna publiciteit aan te geven- Achter een deinende menschenhaag da veren de motoren voorbij. De 24 uurs-wed- strijden in het bosch van Saint Germain zijn in vollen gang. Het is er goed in de groote restaurant- tent waar wij zalig zitten te gapen en voor de leus om het half uur een muziekje ma ken waar niemand naar luistert. Voor het overige: lente, zon, seringengeur, bosch- en wedstrijd. Wat wil men meer. Er gaat niets boven Frankrijk, beweert de saxophonist in een lyrische bui. Kijk nou es om je heen en probeer dan te snappen, dat er nog idioten zijn die de grootste moeite doen om engagementen naar een of ander vreemd land te pakken te krijgen. Daar heb je nou bijv. Audibert. Die gaat van den zomer met een heel stel naar Portugal. Hij heeft mij ook gevraagd, maar ik heb er feestelijk voor bedankt. Een pianist zocht hij ook nog. Mijn hart begon te bonzen. Portugal! Hoe lang is dat geleden? vroeg ik. Twee maanden zoowat. Had jij soms ook meegewild naar dat negerland? Ja, ik ben ook een idioot. Wel bekome het je. Maar je bent een beetje laat, man. Audibert zocht toen nog, maar intusschen heeft hij natuurlijk al lang iemand gevon den. Als ik dat geweten had!.... Monsieur Audibert leidt een uitmuntend ensemble in een chic restaurant bij de Ma deleine. In de pauze wil hij mij wel even te woord staan, zegt een imponeerende kellner. Monsieur Audibert? Ja, wat wenscht u? Twee maanden geleden zocht u een pianist voor Portugal. Het spijt me, dat ik dat niet eerder geweten heb. Natuurlijk bent u nu al voorzien? Dat is te zeggen, ik was het. Tot vanmid dag, maar da pianist in kwestie is ziek gewor den en kan niet mee. Zoodat? Zoodat u een kans maakt. U bent toch die Russische pianist uit la Mascotte? Bijna. Ik ben de Hollandsche pianis! van het Hongaarsche en Roemeensche Zigeuner orkest in het Russische cabaret la Mascotte. Wanneer moet ik proefspelen? Van een „snabbeltje" in Saint Germain naar de kust van Portugal. Het wonder der Fado's. Nu dadelijk als u wilt. Een paar fox-trots maar. Den volgenden middag had ik mijn con tract en 4 weken later vertrokken we, na ampele repetities, met 9 man naar Figueira da Foz, een badplaats aan den Atlantischen Oceaan, halverwege tusschen Lissabon en Oporto. Een heet, stoffig stadje, slecht of niet ge plaveid. een trage breede rivier, de Ondego, als glimmende olie in de zon. Een gloeiende verlaten kade met dichte loodsen, doellooze rails, een paar vijgenkisten. twee stinkende vischwinkeltjes, een hoop rotte bananen, een halfnaakte, slapende neger, een rijtje lage, wit bestofte palmen. Alles moe, loom en suf, onder de zengende looden hitte. Een negorij ergens aan de kust van Zuid- Amerika? Neen. Figueira da Foz in Portugal. Noordelijk van de riviermonding een prachtig strand waar platte zwarte bazaltbruggen als enorme walvischlijven uit opbollen. Daarboven de badplaats, luid. slordig en onverzorgd. Lage huizen en hotels zonder het minste comfort, vooral veel „casino's", kale, donkere loodsen, speelholen, waar dag en nacht zwaar gegokt wordt door Spanjaarden en tanige Portugee- zen uit de koloniën. Alleen ons casino, het casino, bezat allure. Het was het officieele centrum van vermaak en bevatte een groote ronde hall met galery en tooneel, een bioscooptheater en een gewel dige spiegelende dansruimte, star en plecht statig als een Napoleontische receptiezaal met haar hooge deuren, vensters, Empire- bogen en rechte stoelen. Ik speelde er bij tijd en wijle ook trompet in het orkest, jazz-trom- pet wel te verstaan. Het krolsche wouw-wouw geluid miauwde hol door de deftige salons en de zachte stille Portugeezen, gewend aan tango en scottisch-espagnol, wisten er geen raad mee. 's Morgens zocht iedereen een voorraad koelte op te doen in de hard slaande branding. Daarna vluchtte men zoo snel mogelijk weer naar binnen, terwijl van het middaguur af de zon als een bloedhond de wacht hield om elke onderneming buitenshuis, van welken aard dan ook, onmiddellijk in het gloeiende witte stof te wurgen. Maar de nachten! Dampig maanlicht over ijle bergverschieten, sluiers van vuur in een fluisterende branding. Nachten van zilver en kobalt, doorweven van droomstille nevels, nachten zoo schoon en weemoedig als een vruow die door tranen heen glimlacht. Nachten vervuld van muziek Verwijderd, vaag en onwezenlijk, nauw hoor baar eerst, als geboren uit een huivering van manestralen, fluistert muziek, kristallijnen, getonkel, zacht en onbestemd. Allengs komt een melodie daarboven uit droomen, een droef aarzelende klacht, een schuchtere, eenzame zang van heimwee, vreemd en onwerkelijk in den iriseerenden nacht. Fado's! Ergens ver weg op een rotsblok drie schimmen. Een ervan is de wonderbaarlijke zanger, de twee anderen begeleiden op hun guitaren, een Spaansche en een Portugeesche guitaar, anders van klank en anders bespeeld dan de Spaansche, milder, liefelijker. Deze drie zingen en spelen Fado's, Portu geesche volkswijzen, heerlijke, wijd zwevende melodieën met een vrij, gedragen rhythme, dat het midden houdt tusschen tango en scottish-espagnol. De begeleiding is niet te beschrijven. Teza men geven die twee verschillend getimbreer- de guitaren een klank zoo ongeloofelijk, zoo zacht en rijk en vol, van zulk een reine, waar lijk bovenaardsche schoonheid, dat het on mogelijk is daarvoor een vergelijking te vin den. Zoo zingen de Portugeezen in de stilte van een maannacht. Zwijgend, geruischloos als schaduwen zwerven zij door de eenzaamheid, zetten zich ergens neer in de verte en zingen Daarna is het weer stil, ze trekken verder, dan zweeft de betoovering aan van een an dere zijde en zoo gaat het voort, irreëel en droomerig, uren lang dikwijls. Waarom, voor wie zingen zij? Ik weet het niet, voor de bergen, de wouden, de zee mis schien. Nooit te voren en nooit daarna behalve op een heel andere manier, in Spanje, heb ik zoo intens het wonder beleefd van het ont staan van muziek in en door de natuur zelve. Nooit heb ik dieper muziek beseft en her kend als de kuische onweerstaanbare uiting van alle onzegbare emoties die een menschen- ziel verdroomen kan in de eindeloosheid van een godbegenadigden zomernacht. Ik heb Fado's gekocht, bewaard en later megenomen naar Holland. Ik had evengoed kunnen probeeren een dwaallichtje te vangen of een vuurvlinder in een doosje te bewaren. Ze liggen als doode bloemen in mijn kast, ik kan ze niet meer tot klinken brengen, die nuchtere bladen papier. Ze zijn niet, ze kun nen niet zijn datgene wat ik eens, lang ge leden, heb mogen ondergaan als een groote genade en wat mijn herinnex-ing voor altijd bewaart als een van haar zeldzaamste schat ten. MUSICUS. hier de welvaart van ons volk opofferen aan haar star beginsel. Er werden ook andere geluiden gehoord. De heeren Lingbeek (H.G.S.) en Zandt (S.G.P.) verklaarden zich tegen de verruiming van den Zondagsverkoop. De laatste wilde totale sluiting van alle winkels op Zondag. De heeren Snoeck Henkemans (C.H.) en Srneenk (A.R.) kamen de uitbreiding van den Zondagsverkoop bestrijden, als in strijd met de gedachte der bevordering van de Zondangs- rust. De laatste spreker achtte wat men wilde in strijd met het regeeringsprogram. dat de status quo handhaaft ten opzichte der kwes ties. waarover principieele verschillen tusschen de partijen bestaan. De heer Teulings (R.K.) verklaarde princi pieel op het standpunt der vox'ige sprekers te staan, doch met het oog op den nood acht hij, als crisismaatregel, een uitbreiding van den Zondagsverkoop tot 6 uur (in plaats van 4 uur) gewenscht. De houding van Dr. Colijn De vraag was nu maar. welke houding Mi nister Colijn tegenover deze kwestie aan zou nemen. Hij verklaarde, dat het ontwerp van Minis ter Verschuur.dat den Zondagsverkoop tijdelijk, als crisis-maatregel iets wilde verruimen, in den Ministerraad bij hem bezwaren ontmoette. Toen is er over beschikt in een Ministerraad, dien hij wegens ongesteldheid niet bijwoonde. Hij heeft er toen in berust en er zich bij neer gelegd in 's lands belang. Doch het zelf verde digen, wil hij niet. Waarom heeft men nu niet geredeneerd: half Juni komt er wel een nieuwe Minister van Economische Zaken, dan kan die het verdedigen. Spr. zou daarin dan berust hebben. Al achtte hij niet indiening der verruiming van den Zondagsverkoop beter en al acht hij het economisch resultaat daarvan zeer twijfelachtig. Doch hij zou erin berust heb ben. als een andere Minister het verdedigde. Nu probeert men echter het voorste! der tech nische herziening te dénatureeren, door er den verruimden Zondagsverkoop in te schui ven. Dat kan hij niet aanvaarden en mocht het amendement-Teulïngs <2 uur verruiming) of dat yan Dr. Vos (4 uur verruimingwor den aangenomen, dan wil hij de behandeling van het ontwerp niet verder doorzetten. Dr. Colijn zei met nadruk, dat hij de ver ruiming van den Zondagsvei-koop in strijd achtte met de regeeringsverklaring en met de tusschen de politieke partijen status quo. Na deze verklaring wist de Kamer niet goed wat ze doen moest. Dr. Vos (lib.) bleek er wel voor te voelen, om de behandeling uit te stellen tot de nieuwe Minister van Economische Zaken er is. Dan is men veel vrijer. De heer Teulings (r.k.) wil de Kamer over zijn amendement doen beslissen. Men weet dan wat de Kamer wil. De Regeering moet dan zelf maar uitmaken wat ze verder wel doet. Het debat liep vast, men kon er niet zoo vlug uitkomen en het was ook al over zessen. Dus greep men de gelegenheid aan, om tot Donderdag naar huis te gaan. Dan zal be slist moeten worden hoe of wat. In ieder ge val is de situatie nu wat duidelijker. OBSERVATOR. DE GROOTE SLOKOP. ANNEXATIEPLANNEN IN AMSTERDAM. De heer De Miranda heeft voorgesteld Amstelveen te annexeeren, Naar de Tel. ech ter verneemt, voelt men in Den Haag zoo goed als niets voor deze annexatie. DE HANDELSCONFERENTIE TE BATAVIA. VERKLARING VAN DEN LEIDER PER JAPANSCHE DELEGATIE. Reuter seint uit Tokio: De heer Karnimchi Nagaoka, oud-gezant van Japan te Parijs, is benoemd tot ver tegenwoordiger van zijn land bij de Neder- landsch-Japansche handelsconferentie en is met zijn staf uit Kobe via Singapore voor Batavia vertrokken. Nagaoka heeft in een interview verklaard dat op de aanstaande conferentie slechts een bevredigende oplossing zou kunnen worden bereikt, wanneer onderling wat wordt toe gegeven en verzoenend wordt opgetreden. Hij zei vervolgens, dat hij bijzonder veel waarde hechtte aan de positie van de 7000 Japansche kooplieden, die zich inonze Oost bevindien. welke positie zou kunnen worden beïnvloed door eenigerlei invoering van con- tingenteering-stelsels. Een Reuter-bericht uit Osaka meldt nog, dat de Japansche delegatie daar is aange komen. Alvorens de reis naar Batavia voort te zet ten zal zij daar besprekingen voeren met textielfabrikanten en handelaren. HALVE CENT IS NOG TEVEEL. Een Aneta-telegram meldt, dat 's Rijks munt te Utrecht modellen vervaardigd heeft van kwartcenten voor het betalingsverkeer in Indië. HET NET WORDT STEEDS NAUWER. MEER BEWIJZEN TEGEN TWF.E VERDACH TEN VAN DEN OYENSCHEN OVERVAL. Tegen twee verdachten aan den Oyenschen overval blijven de bewijzen zich opstaoelen. Het zijn de 23 jarige van O. en de 16 jarige De B. Hun verklaringen zijn voortdurend met elkaar in strijd. Zoo beweren zij elkaar niet te kenxxen, doch men heeft ze in eikaars ge zelschap gezien. De derde persoon, die ge arresteerd was. B is op vrije voeten gesteld. Vandaag worden de beide anderen naar den Bosch overgebracht.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5