I PU ROL, Voor vrede, vrijheid en democratie. De stille rondgang voor den vrede. DE KAMPEERDERS ZATERDAG 19 MEI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 4 BUITENLAND. Twee Engelsche manifesten. Doos 30 en büct. rVO—*0 (Adv. Ingez. Med.) Een band gelegd tusschen duizenden vrouwen. (Van onzen correspondent) Londen, 17 Mei 1934. Het verontrustend verloop der ontwape- ningsbesprekingen heeft in Engeland ge leid tot de uitgave van twee manifesten. De Aartsbisschop van Canterbury heeft na raad pleging van vertegenwoordigers van verschil lende kerken in Groot Brittannië een „ver klaring aan de natie" uitgegeven over we reldvrede. Hij zegt dat er allerwege in de we reld een diep en vurig verlangen naar vrede bestaat en naar een vreedzame beslechting van internationale geschillen. Hij noemt het oogenblik in de hoogste mate kritiek voor de menschelijke geschiedenis en daarom moeten thans alle nationale partij-belangen onder geschikt worden gemaakt aan het hooge be lang van wereldvrede. De wereld heeft be hoefte aan een gevoel van veiligheid en dit gevoel is onvereenigbaar met de bestaande bewapening. Het is daarom van het hoogste belang dat de Ontwapeningsconferentie werkelijk vermindering en controle van be wapening kan doorzetten. Falen op dit punt zou verraad zijn aan hoop en verlangen in de harten van groote menschenmassa's in alle deelen van de wereld. De Aartsbisschop meent dat het voornaam ste beletsel voor het gevoel van veiligheid dat de wereld verlangt en ook voor economisch herstel gezocht moet worden in wat hij tnoemt „den geest van een bekrompen en zelfzuchtig nationalisme", dat weigert den prijs te betalen waarvoor veiligheid en her stel kunnen worden verkregen. Deze prijs is de bereidwilligheid het beginsel van geza menlijke actie door naties, als leden van een groot gemeenebest, te aanvaarden. Een natie kan niet langer haar eigen rechter zijn, maar moet bereid zijn haar zaak te onder werpen aan internationaal oordeel, het oor deel te aanvaarden en gereed staat waar het andere naties geldt te helpen aan de toepas sing van een internationaal besluit. Wan neer. zoo besluit de Aartsbisschop zijn ma nifest. het beginsel van collectief optreden niet spoedig bij volken en regeeringen gaat overheerschen dan kan de Volkenbond nooit in het leven van de wereld den invloed uit oefenen welke voor het behoud der bescha ving gebiedend is. Want afgescheiden van het oorlogsgevaar zijn er duistere machten, die den geestelijken grondslag, waarop ten slotte alle menschelijke orde berust, onder mijnen. Een weigering voorwaarts te gaan is niet alleen domheid, het is ook zonde. Een meer omvattend manifest is tegelijker tijd verschenen. Het is afkomstig van de on geveer 140 vertegenwoordigende leiders in politiek, godsdienst, wetenschap en kunst die in Februari een manifest voor vrijheid en de mocratische leiding hebben uitgegeven. Het nieuwe is een amplificatie van het oude. De lijst der onderteekenaars vertelt dat het af komstig is uit Oxford en meer in het bijzon der uit Ruskin College. Maar personen van de meest uiteenloopende politieke en andere opvattingen hebben er hun namen aan ge geven. Er zijn vier hoofdpunten in het ma nifest. 1. Regeeren door overreding mag niet worden verdrongen door regeeren door ge weld. 2. Het parlementair regeeringsstelsel moet worden hervormd. 3. Het collectief stel sel van internationale veiligheid moet tot el- ken prijs worden hooggehouden. 4. De regee ring moet de leiding nemen in een oorlog tegen armoede en werkloosheid, tegen slechte woningtoestanden en tegen ziekten. De strek king van dit manifest is dus ten deele inter nationaal. Het legt met den Aartsbisschop na druk op het prijsgeven van een deel van nationale souvereiniteit ten behoeve van collectieve internationale actie voor hand having van vrede. Het manifest voor vrijheid en democratie stelt vast dat de openbare meening om een ontwapeningsverdrag vraagt en dat de Britsche regeering in dat geval in ternationaal toezicht op de bewapening moet aanvaarden. Het manifest legt ook nadruk op de noodzakelijkheid dat Engeland geen twii- fel zal laten staan aanzijn ver plicht in;n en voornemens op internationaal gebied en het vindt dat Engeland moet aandringen op collectief optreden met alle beschikbare mid delen, een economische boycot er in begre pen, alvorens toevlucht te nemen tot gewa pende samenwerking, die den vorm moet aannemen van luchtactie hetgeen mee brengt dat elke natie haar aviatiek ter be schikking stelt van het internationaal ge zag. Met uitzondering van de Morning Post, die aan deze manifesten het sarcastich com mentaar geeft van het overtuigd jingo- istisch orgaan, heeft de Engelsche pers zich tot heden van een bespreking er van ont houden. Ze zijn gekomen op een oogenblik van verwarring en misverstand over den ver deren gang van zaken in Genève, die aan den eenen kant zoo wordt voorgesteld dat hij het begin inluidt van een tot heden in de geschiedenis ongekenden bewapeningswed- ijver. aan den anderen kant wordt gezien als een crisis die tot verhelderd inzicht zal lei den bij de mannen die den hachelijken toe stand hebben geschapen en daarom tot bezin ning aan den rand van den afgrond. A. K. VAN R. LetMancl, Nieuwe arrestaties verricht. In verband met de veiligheidsmaatregelen der regeering hebben opnieuw eenige arresta ties plaats gobad To» de gearresteerden be- hooren sociaal democraten, eenige communis ten en fascistische legionnairs. Genève. Voorstel van Litwinof voor Europeesch non-agressiepact? Naar verluidt zou Litwinof voornemens zijn in de aanstaande zitting van de algemeene commissie der ontwapeningsconferentie een ontwerp in te dienen voor een algemeen Euro peesch niet aanvals- en assistentiepact, ten einde de ontwapeningsconferentie voor mis lukking te behoeden. Engeland. Simon over de ontwapeningsconferentie. In het Lagerhuis heeft minister Simon gister over de buitenlandsche politiek gespro ken. Hangende de ontwapening zeide hij o.m.: Ik ben niet van oordeel, dat wij ons aan het einde van een ongelukkig avontuur be vinden. De actieve medewerking van de Ver- eenigde Staten is echter noodzakelijk. Wij staan voor groote moeilijkheden en het eenige middel om die te overwinnen is, ze een voor een in behandeling te nemen, ten einde een oplossing te vinden. Het zou een vreeselijke ramp zijn voor de wereld, indien wij in Genève zouden moeten erkennen, dat er niets doel treffends kan worden gedaan. Liever dan het zoover te laten komen, moet elke opoffering of nieuw denkbeeld overwogen worden. Ik ben niet van meening zei Simon verder o.m., dat wij op het oogenblik weer dit initia tief moeten nemen. Wij moeten veeleer ver klaren. dat wij ons best hebben gedaan en dat wij het thans noodzakelijk achten te verne men, welke positieve voorstellen de anderen kunnen doen Ik geef u echter persoonlijk en namens de Britsche regeering d verzekering, dat alles zal worden beproefd, om de wereld niet te stellen voor het groote dilemma, dat zich zou voordoen, indien de ontwapenings conferentie zou mislukken. Gebeurt dit. dan zal dit echter niet het einde der wereld beteekenen. Integendeel, wij zullen dan direct weer moeten beginnen met onze pogingen, die hetzelfde doel zullen beoogen. Op de aanstaande bijeenkomsten te Genève, aldus Simon, zal men echter nog iets kunnen bereiken. Uit Santiago. 18 Mei. De Chileensche mi nister van Buitenlandsche Zaken Cruchaga heeft medegedeeld, dat Chili voldoen zal aan iedere beslissing van den Volkenbond betref fende een embargo op wapenen naar de in den Gran Chao oorlogvoerenden. AANSLAG OP HET SALZBURGER FESTSPIELHAUS. Groote schade aan de kunst waarden toegebracht. EENIGE GEWONDEN. WEENEN. 13 Mei. fV.D.l Hedenavond te on- geveer 6 uur is in de voorzaal van het Fest- spielhaus te Salzburg een dynamietbom ont ploft, die in een in het midden van de hal staande fontein was verborgen. Verscheidene marmeren zuilen, kostbare mozaiekvenster en alle ruiten van het gebouw en de tegenover liggende gebouwen werden vernield. Op het moment van de ontploffing werkten nog ver scheidene personen op het kantoor, die allen min of meer ernstige verwondingen opliepen. De aangerichte materieele schade is zeer groot WEENEN, 18 Mei (V.D) Het bericht van den bomaanslag op het Festspielhaus te Salz burg verspreidde zich als een loopend vuurtje door de stad De eerste lezing van de wijze waarop de aanslag geschiedde blijkt niet juist te zijn geweest. De bom was nl. niet verborgen in de groote fontein in het midden van de hal. De juiste toedracht was, dat vanavond te gen 6 uur een groote limousine voor het thea tergebouw verscheen. Twee mannen spron gen uit den wagen, snelden het gebouw in en wierpen de bom midden in de hal. De beide daders zagen kans weer in hun auto te springen en er met groote snelheid vandoor te gaan. De kwetsuren der gewonden zijn niet van ernstigen aard en voornamelijk veroorzaakt door glassplinters Het zenuwgestel van eenige gewonden is echter door de schrik ernstig ge schokt. De politie heeft nog geen enkele mededee- ling gedaan van ae eerste resultaten van het onmiddellijk ingestelde onderzoek. Van de da ders ontbreekt elk spoor. ARISCII-JOODSCH HUWELIJK ONGELDIG VERKLAARD BRESLAU, 17 Mei. (V.D.) De tweede civiele Kamer van het „Landgericht" heeft vandaag een belangrijk vonnis geveld met betrekking tol Arisch-Joodsche huwelijken. Een militair had in 1927 een vrouw getrouwd, die bij de huwelijksvoltrekking persoonlijk haar geboor tebewijs had overhandigd, zoodat de man pas in November 1933, to en'nij voor zijn superieu ren voor zich en zijn vrouw papieren moest verzorgen er kennis van kreeg dat zijn vrouw van Joodsehe afstamming was. Thans betwistte hij de geldigheid van zijn huwelijk. De tweede civiele Kamer verklaarde het hu welijk nietig. In de motiveering werd o-m. gezegd, dat volgens de thans heerschende opvatting het ras van een mensch een persoonlijke kwaliteit van essentieele beteekenis is. Het karakter het wezen en de levensopvatting van een per soon berusten in aanzienlijke mate op bloed en ras. Deze eigen aardigheid wordt door de nakomelingen geërfd. De bloedmenging tus schen ariërs en niet-ariers leidt, volgens den rechter, tot een nakomelingschap, welke zijn de een gemengd ras als minderwaardig moet worden beschouwd. WEER EEN RAMP MET CHINEESCH STOOMSCHIP. 41 OPVARENDEN VERDRONKEN. PEKING. IS Mei. (V.D.) Nabij Tsjifoe is het Chineesch stoomschip „Sanfin" in een storm geraakt en vergaan. De geheele bemanning, bestaande uit 41 koppen, is verdronken. VIER ARRESTATIES NAAR AANLEIDING VAN HET SPOORWEGONGELUK BIJ PFORZHEIM KARLSRUHE. 18 Mei. (VU.) Van officieele zijde wordt medegedeeld, dat „ter ophelde ring van de schuldvraag bij het spoorwegon geluk van Pforzheim'' vier employe's der Rijksspoorwegen zijn gearresteerd, voorts de machinist die den trein van Muelacker heeft bestuurd. In de ziekenhuizen bevinden zich nog tal van lichtgewonden. Het aantal zwaar gewonden bedraagt 30. TREINBOTSING OP HET TRAJECT STETTIN—KÜSTRIN. STETTIN, 18 Mei. (V.D.) Vrijdagavond te gen 10 uur is op het station Pakulent in het district G'reifenhagen, op het traject Stettin- Kiistrin een goederentrein in botsing gekomen met den stilstaanden personentrein naar Stet tin- Twee passagiers en de hoofdconducteur werden zwaar en elf passagiers licht gewond. Door de botsing ontspoorde een wagon en werd aanzienlijke materieele schade veroor zaakt. DILLINGER WEER AAN HET WERK? BANK IN DEN STAAT MICHIGAN GEPLUNDERD. FLINT (Michigan). 18 Mei. (V.D.) Drie ban dieten. van wie een op Dillinger zou hebben geleken, hebben hier ter plaatse een overval gepleegd op een spaarbank. Met machinepis tolen intimideerden zij clienten en personeel Zij roofden ongeveer 33.000 dollar. FLINT (Michigan). 18 Mei. (VD.) Omtrent den roofoverval op de spaarbank wordt nog gemeld, dat kovf vóór den overval door een pantserauto 100 000 dollars was afgeleverd aan de bank, die evenwel reeds in de kluizen der bank waren opgeborgen toen de gangsters arriveerden. Een ooggetuige verklaarde dat hij bij de bank een aut.o met vijf mannen en een vrouw heeft gezien, die allen met machinepistolen waren bewapend. Een tweede auto. waarin een man en een vrouw, die met machinegeweren waren uitgerust reden op straat op een neer. Een cliënt van de bank verklaarde perti nent, dat een der bandieten Dillinger is ge weest. De „Vredestrein" vertrekt met de Haarlemsche deelneemsters aan den stillen rondgang van vrouwen en moeders in Den Haag. „In den Haag zijn gistermiddag op Volken bondsdag duizenden vrouwen uit alle deelen van het land samengekomen om uiting te geven aan hun wil tot vrede". Het zijn enkele woorden die eenvoudig een feit vermelden. Maar hoe oneindig veel méér waarde heeft deze demonstratie gehad voor hen die zich hebben aangesloten tot rijen en rijen van vrouwen en moeders, die onder vol komen stilte een langen tocht van ruim an derhalf uur aflegden; allen droegen een en kele witte bloem als symbool van den vrede op en een oneindig veel dieper symbool van den vrede in het hart. En ook op de vele belang stellenden die zich langs de wegen geschaard hadden waar deze indrukwekkende stoet langs trok was duidelijk merkbaar hoe deze getuige nis van vredeswil in aller harten bewondering en sympathie verwekte. Reeds van half twee af werd het bedrijvig op het Malieveld. Van alle kanten kwamen- vrouwen om zich te verzamelen rondom de groote borden die hen provincie-gewijze in deelden, totdat tenslotte een stoet gevormd werd waarvan aan het hoofd de beide deputa ties opgesteld werden. Tegen 2 uur kwamen groote groepen tegelijk, waarvan er o.m. een gevormd was uit de per extra-trein van meer dan duizend deelneemsters uit Amsterdam en Haarlem aangekomen vrouwen. Vooraan de stjoet gingen de vrouwen uit de Noordelijke provincies, die gevolgd werden door de Utrecht- sche en Geldersche vrouwen. Daarna kwam een afdeeling uit Brabant, Limburg en Zee land, gevolgd door de beide grootste groepen van Noord- en Zuid-Holland, terwijl Den Haag, dat natuurlijk een groot contingent leverde, de stoet sloot. Om half drie werd aan den kop van deze lange rij van ongeveer 5000 vrouwen een witte vlag ontplooid, die in zwarte letters het woord „Vrede" droeg. Nadat een minuut van stilte ge houden was. trokken de vrouwen in rijen van vier onder deze Vrede-vlag door, en zette de stoet zich in beweging. Dit moment van ont roerende stilte zullen velen als hoogtepunt van dezen wondermooien dag met zich hebben om gedragen. Er werd een band van saamhoorig- heid gelegd tusschen al deze duizenden vrou wen die velen tot steun zal zijn in dagen van wanhoop en twijfel. Het is misschien vreemd dat ik als jongere juist hier den nadruk wil leggen op den steun die zoovele vrouwen be hoeven waar het betreft de vredesgedachte. Het was opvallend dat er onder deze rijen Ne- derlandsche vrouwen zoo weinig jongeren waren. Juist ons. wien de benarde oorlogs jaren van '14 tot '18 zijn voorbijgegaan in on wetendheid, en die nu door onze school- en sportpretjes de ernst van den toestand langs ons laten afglijden, zal de komende oorlog de vreeselijke ontgoocheling en ontzaglijkste ver woesting doen deelachtig worden. Als duizen den vrouwen zooals gister demonstreeren om hun medemenschen te overtuigen door hun ontroerende stille omgang, en elkaar kracht te geven door de band der saamhoorigheid, dan moét er in het hart der jongeren iets open gaan De oudere vrouwen en moeders zul len in den komenden oorlog hun zonen moeten gevenwij jongere vrouwen zullen dan niet alleen onze mannen moeten afstaan, maar ook de broedersde vriendenen het geluk onzer kinderen. En ons korte leven zal ons niet geleerd hebben te berusten Treffend was ook het aantal auto's en auto bussen dat de stoet sloot, en waarin tallooze ouderen zich bevonden die niet in staat waren ONZE DAGELIJKSCHE KINDER VERTELLING. de tocht te voet af te leggen en tóch door hun overtuiging gedreven werden uiting te geven aan hun gevoelens. Bij het Vredespaleis scheidde een der depu taties zich af om aan Sir Cecil Hurst, den pre sident van het Permanente Hof voor Interna tionale Justitie een adres aan te bieden. Een andere deputatie zou een soortgelijk adres aan den Minister van Justitie, Mr. Van Schaik, aanbieden. In beide adressen werd krachtig aangedrongen bij de regeering, dat de woorden, vervat in het telegram van H.M. de Koningin aan president Roosevelt, in vervulling zouden gaan, „Vreedzame regeling van internationale geschillen kan worden bereikt, vérgaande be wapening is thans gebiedend noodzakelijk; immers-voortgezette bewapening leidt tot wed loop in bewapening, en, gelijk pijnlijke, doch al te spoedig vergeten ondervinding bewijst, tot onvermijdelijken oorlog". Het was misschien jammer dat de tocht den stillen weg naar ..De Bataaf" volgde door de J. Israëlslaan, Oostduinlaan, Carel van Bij- landtlaan. Laan Copes van Cattenburgh, Timorstraat, Oude Sclieveningscheweg en dwars door de Scheveningsche Boschjes. Velen waren van meening dat een demonstratie door drukkere straten meer aandacht getrokken zou hebben, hetgeen echter door het Haagsche ge meentebestuur niet toegestaan werd met het oog op mogelijke verkeersopstoppingen. In „De Bataaf" zijn de deelneemsters ten slotte toegesproken door Mej. Peterie uit Rot terdam, die releveerde dat dit de eerste de monstratie van Nederlandsche vrouwen voor den vrede was. Daarna was Mevr. Smit— Schucking Kool aan het woord die het woord van Anatole France aanhaalde „Men denkt te stei'ven voor het vaderland, maar men sterft voor de wapenindustrie" en in verband hier mee wees op het niet te weerleggen feit dat als wij den oorlog niet uitroeien, de komende oorlog ons zal vernietigen. Daarna sprak de schrijfster Anna Hars, ter wijl het slotwoord van Mevr. MioléeRiem Vis, presidente van het Centraal Comité te Haar lem was. Mevr. E. J. MioléeRiem Vis (rechts) en Mevr. M. van der ColkSchmidt (links), leden van het Centraal Comité voor den stillen rondgang in Den Haag, poseeren op het Haarlemsche station voor onzen fotograaf. AARDSCHOKKEN IN ZUID- FRANSCH DEPARTEMENT. Amerika. Het embargoplan inzake den Gran Chaco. Uit Washington, 18 Mei: De Amerikaansche regeering herft een oproep op het Congres ge daan tot afkondiging van een uitvoer-verbod van wapens uit de Vereenigde Staten naar Bolivia en Paraguay. President Roosevelt heeft Vrijdag in een Senaat gericht, de Geneefsche wapen- en mu- Boodschap aan den Senaat het verzoek tot den nitie-conventie van 1925 te ratificeeren. Roo sevelt noemt in zijn Boodschap de particuliere onaecontro'eerde fabricage, evenals de handel in wapens en munitie, een der eerste bronnen voor internationale spanningen. Het is echter niet mogelijk fabricage en handel, wanneer eenig land zich in deze isoleert, doeltreffend te controleeren, zei Roosevelt. „Jij bent de schuld van alles, leelijke beer", riep de pias tegen Sietske en hij wilde het dier een stomp op zijn neus geven. Maar de beer, ook niet mis. kwam met een vaartje op hem af en greep hem vast. Even daarna lagen ze, onder luid hulp geroep van het publiek, op den grond. Want niemand wist immers, dat er maar zoo'n onnoozel jonge tje voor beer speelde. En de diercteur, op het geschreeuw naar binnen ge sneld, trachtte zijn bezoekers gerust te stellen. „Het is niks menschen, de beer is een beetje overstuur, ik zal hem wel tot kalmte manen", roept de man, die al zijn klanten ziet verdwijnen en hij geeft Sietske met een stok een flin- ken tik op den rug. Maar deze, die genoeg had van zoo'n baantje, zette het op een loopen PARIJS 18 Mei 'V. D.) De aardschokken, welke van tijd tot tijd voorkomen in het de partement Dröme in Zuid-Franrijk en welke in den laatsten tijd een steeds feller karak ter hebben aangenomen, hebben onder de bevolking aldaar groote ongerustheid doen ontstaan. Nadat eenige bekende Fransche deskundi gen echter geruststellende verklaringen had den afgelegd, waren de bewoners van een aantal plaatsen, die voor een deel in tenten hadden overnacht, weer naar hun woningen teruggekeerd. In den nacht op Donderdag hadden zij thuis geslapen. Even over 2 uur deed zich echter een heftige onderaardsche ontploffing voor, welke begeleid ging van een langdurig beven. Minder krachtige schokken volgen tegen half 5, 5 uur en 6 uur 's mor gens. De militaire overheid heeft 100 nieuwe ten ten ter beschikking gesteld, omdat de be volking niet meer naar de huizen terug wil keeren.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 6