NATIONALE 1 5 Luilak, een nacht van werken. PECIALE Illeiti loon De autobuslijnen B van de N.Z.H.T.M. BIOSCOOP. ZATERDAG 19 MEI 1934 HAARLEM' S DAGBLAD LEVENSVERZEKERING-BANK Rotterdam Menschen, planten, paling en dringen. Luilak; dat is bloemen, bloemen en planten. Dat weet iedereen. Maar Luilak is nog meer, veel meer, want Luilak is ook: menschen. Menschen op de Zuidelijke singels. Lange men schen. korte menschen, jonge menschen. oude menschen. vrooiijke en minder luidruchtige menschen. menschen met potten, menschen met zuurbommen, gerookte paling of ijs. Schuifelend over de singels van boom tot boom. Soms valt er iemand flauw. Dan staat de stroom stil. totdat de ziekenauto voor het transport heeft gezorgd en we dringend ver der wringen. Luilak; Haarlem overhoop, absoluut onderst boven. Natuurlijk, we blijven stijf en kwasi- deftig als altijd want we hebben niet de zwie rige losheid van den Zuiderling, maar Haarlem springt eens even uit den band. Bijna zooals op Koninginnedag. Tusschen de menschen door ruik ik wel eens bloemen maar Luilak is het mooist van de vesten af gezien. Op den voorgrond de gracht, die haar ongenietbare zomersche geu ren gelukkig nog niet prijs geeft. In het water spiegelen de felle lampen van den overkant, het spiegelbeeld wordt verbroken door een kano-op-zijn-gemak en de meisjes gillen om dat de jongens met sigaretten zoo eng doen. Alles sjouwt en zwoegt onder der bloemen last. De conducteur en de politieagent in bur ger. de veldwachter van de plattelands gemeente-nabij. de postbode en de meneer uit den boekwinkel, die anders zoo op het déco rum is gesteld. Moeders sleepen kinderen en sjouwen. Kinderen worden gesleept en sjouwen mee. Vaders sleepen, worden gesleept en sjouwen het hardst, nadat ze betaald heb ben. Dat spreekt. Zij sjouwen cactussen en geraniums, bego nias en van alles en nog wat en de cactus prikt in hun handen, de geranium breekt on derweg en de begonia valt van het bankje in de tram. De conducteur geeft hem den ge nadeslag en verplettert hem met zijn schoen. „Kijk waar je trapt!" „Verekskuseer, maar hou'm dan vast!" „Twee overstapjes". Tjonge wat een gekke dag, of nee nacht, is Luilak. Hoe komen we er eigenlijk aan? Daar is nu geen tijd voor. Dat zoeken we een andere keer op. Heb je al een blommetje voor tante An? Geef d'r een viooltje. Bè-je mal meid, daar hét ze niks an. Wa-sou dat? Er zit vaart in op Luilak, ondanks het lang zame geschuifel. „Acht voor een kwartje, ze benne heerlijk mooi. De heele heerlijkheid voor vijf en twin tig spie!" ,,'k Heb ze goedkooper dan Jaap. En ze blijve de heele winter mooi." Ajakkes, wie spreekt er nou van winter? „Drie rol voor een dup". Dat zijn zuurtjes. Iedereen werkt. Koopers, verkoopers, ver keersagenten die opstoppingen voorkomen. Eerste Hulp. Wat een naam; luilak. Niemand is luilak hier. Werkers zijn we allemaal. Ik voel me ook een werkezel met een halven tuin in mi,jn armen. Klets. De scherven spetteren om me heen. Een onderzoek bewijst dat het de pot van een tegenligger is. Hij zegt dat het mijn schuld is. Ik geloof er niets van. En ik ben benieuwd of ik er zelf heelhuids tusschen door kom, want ik voel al iets glijen W. SCH. INGEKOMEN STUKKEN Bij den gemeenteraad van Haarlem zijn de volgende stukken ingekomen; Een verzoekschrift van de Nederlandsohe Centrale Reddingsbrigade, om. maatregelen te treffen, waardoor voorkomen wordt, dat in 't vervolg nog zooveel personen verdrinken bij de beoefening van de roei-, zeil- en canosport. Een verzoekschrift van het Comité, gevormd uit de ouders en verzorgers der leerlingen van de Middelbare School voor Meisjes met 5-ja- rigen cursus te Haarlem, om het daarheen te willen leiden, dat deze school gehandhaafd blijft. Een verzoekschrift van het Bestuur der Af- deeling Haarlem van den Nederlandschen Bond van Consumptie-ijs Bereiders om vast stelling eener ventverordening en om in af wachting daarvan, maatregelen te treffen, waardoor de concurrentie door buitenlanders reeds direct tot een minimum wordt terugge bracht. GEMEENTERAAD. Er wordt een vergadering van den Raad der gem. Haarlem gehouden op Woensdag 23 Mei des namiddags ten 1 30 ure. zoo noodig voort te zetten des avond ten 8 ure, in de Staten zaal (Prinsenhof). Aan de orde zal worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. Verzoekschrift H. E. Knappert om eervol ont slag als Archivaris der gemeente. 2. Benoeming tijdelijk Wethouder. 3. Onderzoek geloofsbrieven nieuw lid. 4. Balans enz. 1933 Woningbouwver: a. „Het Oosten", b. „Tuinwijk-Noord", c. „Ons Huis". 5. Rekening 1933 voormalige Corporatiën enz. 6. Kohier Zakelijke belasting op het be drijf dienst 1934. 7. Verordening heffing schoolgeld scholen lager- en voorbereidend lager onderwijs. 8. Verleenen voorschot Woningstichting „Ons Belang" bouw 68 woningen. 9. Overdracht van voor straat bestemden grond nabij de Reitzstraat. 10 Verkoop grond a. Rechthuisstraat (A. P. Winnubsti b. Zaanenlaan <N.V. ..Prinsen- erve") c. Dolfijnstraat (C. P. Laan). 11. Benaming straten en wegen. 12. Uitbreidingsplan gronden ten Zui den van de Paul Krugerkade. 13. Inrichting en verandering stempel lokalen. 14. Belooning kweekelingen gewoon lager onderwijs. 15. Aanleg woonschepenhaven. 16. Staat van oninbare posten Schoolgel den M.O. en Precariorechten. Bezwaarschrif ten Straatbelasting en Precariorechten. Benoeming: a. tijdelijk leeraar wiskunde gymnasium. b. idem lich. oefeningen idem.. c. deskundige herschatting lokaliteiten ver gunningsrecht.. DE BEZUINIGINGEN BIJ HET LAGER ONDERWIJS. Geen boventallige onder wijzers. WEL KWEEKELINGEN. Bij raadsbesluit van 28 Februari j.l. tot wij ziging van het Reglement op de openbare lagere scholen is in beginsel goedgekeurd, dat tegen nader te regelen belooning kwee kelingen met akte zelfstandig met het onder wijs aan een klasse worden belast. B. en W. hebben het voornemen met 1 September a.s. het aantal verplichte leer krachten aan de scholen voor gewoon lager onderwijs in overeenstemming te brengen met de gewijzigde leerlingen-schaal, opgeno men in de wet van 30 December 1932 zoodat na dien datum geen boventallige leerkrachten meer zullen voorkomen. Behalve het aantal leerkrachten, dat voor rijksvergoeding in aanmerking komt. kan het echter in verschillende gevallen gewenscht zijn daarnaast de beschikking te verkrijgen over eenige kweekelingen. in het bezit van wettelijke bevoegdheid. Aan deze kweekelingen kan dan het zelf standig onderwijs aan een klasse worden op gedragen. De bijzondere scholen zullen voor haar bo ventallig personeel nog wettelijke aanspraken op vergoeding behouden, ten laste der ge meente, tot 1 September 1935; daarna komt die vergoeding echter te vervallen. Overigens kunnen de besturen dier scho len gelijke maatregelen treffen als voor het openbaar onderwijs worden voorgesteld, daar de voor dit doel te besteden geiden in aan merking worden genomen bij de berekening van kosten, bedoeld bij art. 101, der Lager- onderwijswet. Het komt B. en W. voor. dat de belooning aan kweekelingen die zelfstandig onderwijs zullen geven, naar billijkheid kan worden be paald op f 400 per jaar. Zij zouden hiervoor namelijk in de eerste plaats in aanmerking willen brengen de leer krachten, die door opheffing hunner betrek king voor eervol ontslag onder toekenning van wachtgeld ten laste van het Rijk moe ten worden voorgedragen. Naar bij informatie aan het departement van onderwijs is gebleken, zou tegen zoo- danigen maatregel overigens van zeer tij- delijken aard waarbij dus tevens de be schikking over geschoold personeel wordt verkregen, geen bezwaar bestaan. De bijzondere verhouding, welke wettelijk tusschen de hoofden van scholen en kweeke lingen bestaat, laat een nadere regeling van de rechtspositie van laatstgenoemden moei lijk toe. Niettemin wenschen B. en W. in de hand te houden wie voor toekenning van deze be looning in aanmerking zullen komen. Zij stellen" zich voor die belooning slechts toe te kennen in gevallen, waarin het hoofd der school een kweekeling met akte naar het genoegen van B. en W. heeft toegelaten. De financieele gevolgen van den in te voe ren maatregel bepalen zich tot besparing' van de jaarwedden der boventallige leerkrachten (te verminderen met de belooning aan kwee kelingen toe te leggen) en t.z.t. de vergoeding uit dien hoofde aan de bijzondere scholen. Ter zake is door den Wethouder van On derwijs mondeling overlegd met de Ambte lijke Vereeniging van Hoofden en met ver tegenwoordigers der betrokken vakorganisa ties. DE ZAKELIJKE BELASTING B. en W. bieden den raad ter vaststelling aan het primitieve kohier van de zakelijke be lasting op het bedrijf dezer gemeente, belas tingjaar 1934, met een opbrengst van f 85.760.16. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Zonderhuis, 2e Zuidpolderstraat 45, auto dekzeil; v. Leeuwen, Van 't Hoffstraat 70, broche; A, Wientjes. Rechthuisstraat 36, bril; Verkruijsen. De Ruijterplein 5, honden penning; Gans. v. Loostraat 3, idem; Bureau van Politie, Smedestraat. handschoen. Holle- man Ripperdastraat 1, muts; v. Kessel. Plein 5 rood, medaille; Bellaart, Tuinwijklaan 26, paspoort: v. d. Steeg, Zijlweg 10. boekje; Vissers, Tetteradestraat 108, rijwielbelasting- plaatje; Bureau van Politie Smedestraat, slinger van een klok; Muring v. Beresteijn- straat 41, schoentje. MAATSCHAPPELIJK HULP BETOON. STEMPELLOKALEN. De dienst voor Maatschappelijk Hulp betoon beschikt thans niet over zoodanig in gerichte stempellokalen, dat het stempelen zelf en de interne administratie naar behoo- ren kunnen worden verricht, terwijl ook niet genoegzaam in het oog kan worden gehou den, dat overeenkomstig de aanschrijving van den minister van Sociale Zaken dd. 15 September 1933. de normale taak van Maat schappelijk Hulpbetoon en de steunverlee- ning als twee onderscheiden takken van dienst optreden. Teneinde in een en ander te voorzien zijn eenige veranderingen noodig in de stempel lokalen aan de Delistraat en aan de Ge dempte Oude Gracht, waarvan de kosten worden geraamd op -±. 497.Voorts is het noodzakelijk in het oosten der gemeente over een stempellokaal te kunnen beschikken. Het voormalige Ontvangerskantoor van de ge meente Haarlemmerlïede ca., aan de Teding van Berkhoutstraat, is hiertoe op eenvoudige wijze in te richten, omdat tevens kan dienen een daarnaast gelegen spuithuis van de Brandweer. De kosten daarvan worden ge raamd op 765. In de derde plaats moet in het Proveniers huis aan de Groote Houtstraat het wacht lokaal worden Ingericht tot stempellokaal en tevens een scheiding worden verkregen voor personen, die gesteund worden krach tens de steunregeling. De kosten van de daar toe aan te brengen veranderingen worden geraamd op 2.515. Pogingen om in de kosten, ad ƒ3.777.— in totaal, subsidie van het Rijk te verkrijgen, hebben geen resultaat opgeleverd. DE GEMEENTE-ARCHIVARIS H. E. KNAPPERT. ONTSLAG GEVRAAGD. Bij den gemeenteraad van Haairlem is thans de (reeds door ons aangekondigde) ontslag aanvraag ingekomen van den heer H. E. Knappert, gemeente-archivaris. HAARLEMSCHE BEVOLKING. CIJFERS OVER HET le KWARTAAL 1934. De bevolking van Haarlem vermeerderde in het eerste kwartaal van 1934 van 126.740 tot 127.312. Er werden 189 huwelijken voltrokken, ter wijl 23 echtscheidingen werden uitgesproken. 1913 personen vestigden zich hier, 1604 ver trokken er. Het aantal sterfgevallen was 334. Br kwamen 174 gevallen van besmettelijke ziekten voor, waaronder 12 bij niet-Haar- lemmers. Zomerp rijzen lange mantel f80 - 3 4 mantel f 69.- Bontwerker ij Da maskleeder maker ij BARTEL JORI SSTR. 26-28 (Adv. Ingez. Med.) HaarlemOverveenZandvoort. Dinsdag a.s. wordt, zooals wij reeds meld den. de nieuwe autobuslijn B der Noord-Zuid- Holl. Tramweg Mij. HaarlemOverveen Zandvoort geopend, nadat met de Pinster- dagen op deze route een speciale dienst zal onderhouden worden, beginnende te 9 uur van Haarlem en eindigende te 23 uur van Zandvoort. (Bij druk vervoer op de Pinkster dagen zal er een 10 a 15-minuben-dienst van het Stationsplein worden georganiseerd) Vrijdagmiddag hebben wij een tochtje van de Turfmarkt naar Zandvoort gemaakt, dat zonder stoornis afliep en bewees, dat de ge- heele route in 36 a 37 minuten wordt afge legd. De directie van de N.Z.H.T.M. had autori teiten en verschillende organisaties en pers vertegenwoordigers ultgenoodigd voor een proeftocht, aan welke uitnoodigiing velen gevolg hadden gegeven. Zoo maakten o.m. den tocht mede; de Commissaris van Politie te Haarlem, de heer E. H. Tenckinck, mede als vertegenwoordiger van den heer C. Maar schalk, burgemeester van Haarlem, die ver hinderd was; de heer Prinsenberg, wethou der van Publieke Werken te Bloemiendaal, vertegenwoordigend het gemeentebestuur dier gemeente; (de burgemeester en de Commissaris van Politie van Zandvoort had den bericht van verhindering gezonden); voorts bestuursleden o.m. van Vereenigingen voor Vreemdelingenverkeer te Haarlem en te Zandvoort, van de afd. Haarlem van den Forensenbond en van verschillende organi saties van trampersoneel. De bussen rijden van de Turfmarkt langs het Spaarne de Riviervischmarkt en Jans straat en Jansweg naar het Station; vervol gens nemen zij haar route niet langs den Verspronckweg, maar door het Kleverpark naar de Julianalaan en verder Zeeweg, Strandboulevard. Gedurende den eersten tijd zal gebruik worden gemaakt van de gewone bussen der N.Z.H. die thans ook dienst doen op de buslijn C. StationTuindorp (Overveen). daar de Dieselwagens, waarmede de dienst eerlang zal onderhouden worden, nog niet voor aflevering gereed zijn. Zijn zij er, dan zal met volgbussen gereden kunnen worden. (Zooveel mogelijk wordt voor deze nieuwe wagens gebruik gemaakt van Nederlandsch fabrikaat). Zooals gezegd rijden de bussen, van de Riviervischmarkt komend, dadelijk de Jans straat in. Gaarne zag de directie, dat hierin eenige verandering kwam en verlof werd ge geven de bussen te laten cirkelen over de Groote Markt, met een halte aldaar, of ze door de Spekstraat laten rijden. Zóó toch zou het mogelijk zijn. in verband met het feit dat buslijn C. naar Overveen. ook over de Groote Markt zal geleid worden 'het gemeentebestuur van Haarlem heeft zich hiermede vereenigd). een 5 minuten-dienst van de Groote Markt af. te krijgen, hetgeen voor de bewoners van het Kleverparkkwartier van veel beteekenis zou zijn. Vermeldenswaard is nog. dat met de bus retours desgewenscht ook de terugreis per tram kan worden afgelegd. Op den terugweg stapte het gezelschap af aan het Noorder Bad. waar de deelnemers aan de proefrit eenigen tijd de gasten waren van den heer Van Deursen directeur van het Noorder Bad. die den wensch uitsprak dat ge zorgd zou worden voor een vlotte verbinding van Zandvoort met Haarlem. Hierna vond Ir. Burgersdijk, directeur der N.Z.H.gelegenheid, den wensch uit te spre ken dat ae nieuwe lijn die over negen bus sen beschikt, voorloopig bevrediging aan het Geen koersverliezen bij een Beleggings-Polis der „Nationale" (Adv. Ingez. Med.) publiek zal kunnen geven. Voor den eersten tijd mag de clementie ingeroepen worden, daar alles zeer gehaast gegaan ls de (offi- cieele vergunning kwam eerst Donderdag middag te half zes) en, zooals gezegd, de nieuwe wagens nog niet gereed zijn. Wethouder Prinsenberg. van Bloemendaal, sprak er zijn voldoening over uit, dat Pu blieke Werken dier gemeente nu spoedig kan beginnen met de asphalteering van de Juiiana laan. De heer Prinsenberg zeide toe. dat vóór het z.g. „hoogseizoen" ce werkzaamheden zoover mogelijk gevorderd zullen zijn en toonde zich er ingenomen mede. dat het Bloemendaalsche strand nu een directe ver binding zal krijgen met Haarlem en de om liggende gemeenten. Zij ten slotte nog vermeld dat in de ge worpen is aan een ver voer ver bod. zoodat slechts tot het Noorderbad zal worden ge reden. ONTVANGSTEN TEN STADHUIZE B. en W. zullen officieel ten Stadhuize ont vangen op Dinsdag. 22 Mei as. des middags om 12 uur het Hoofdbestuur van de Vereeni ging van Christelijke Onderwijzers en Onder wijzeressen in Nederland en de Overzeesche Gewesten met het Mcxseramen der Regelings commissie voor de alhier te houden jaarver gadering en op Vrijdag, 25 Mei a.s des na middags om 2.30 uur de afgevaardigden naar den alhier te houden Groninger Landdag en het Hoofdbestuur van de Vereeniging ..Gro ningen". LETTEREN EN KUNST CINEMA PALACE. „Ich kenn' Dich nicht, und liebe Dich". In de hoofdrollen Magda Schneider en Willy Forst. Een van de meest amusante films van den laatsten tijd draait deze week in Cinema! De namen van de twee voor naamste spelers. Mag da Schneider en Willy Forst garandeeren een geestige uitbeel ding vooral onder re gie van Géza von Bol- vary. Magda Schnei der heeft gelukkig niet het traditioneele film-schoon van film ster, ze heeft een gansch eigen type en charme. Op haar sprekende gezichtje laten zich de verschil lende aandoeningen gemakkelijk aflezen. Magda Schneider. Magda is altijd volkomen de rol, die zij moet uitbeelden, het is alles echt bij haar, nooit op gelegd. Willy Forst beheerscht de techniek van het filmen ook volkomen. Van de vele rollen, waar in hij zich al den volke vertoond heeft, is er niet één. die niet geslaagd mag heeten. Zijn fort is altijd charmeur en lady-killer. Het succes, dat hij bij de vrouwen heeft is enorm, en we gelooven niet alleen bij de vrouwen van de film. Menig jong meisjeshartje gaat naar hem uit. Hij bezit dan ook wel kwaliteiten, die voor zoo'n jong ding om te zuchten van ver liefdheid zijn! De componist Robert Ottmar (Willy Forst) is doodelijk verliefd geworden op het portret van een allerliefst meisje. Hij kan maar niet achter den naam van het lieve kind komen, hij stelt alles in het werk om te weten wie ze is. Eindelijk herkent een van zijn vrienden het meisje als Gloria Claassen (Magda Schneider) de dochter van een hem bekende familie. Ro bert vertrekt dadelijk naar Nizza, waar zijn aangebeden onbekende lieveling woont. Een van zijn vrienden gaat met hem mee en tracht hem, gedachtig aan de vele liefdes, die hij al gehad heeft, van zijn verliefdheid af te bren gen. Hij houdt zure beschouwingen over de liefde in het algemeen en de vrouw in hel bij zonder. Hij haalt zelfs een gezegde van Napo leon. die een zeer wijs man was, aan. Die had gezegd, dat alleen de kamerdienaar zijn mees ter leerde kennen, zooals hij werkelijk was. Dat opent voor Robert plots vergezichten ..hij zal kamerdienaar worden bij de familie Claassen!" Met den tegenwoordigen functio naris speelt hij het makkelijk klaar en hij wordt aangenomen als kamerdienaar. Hij heeft nu alle gelegenheid Gloria beter te leeren kennen en zijn liefde voor de schat wordt steeds grooter. Om zijn doel te bereiken, ziet hij ook niet tegen eenige leugens op, die de voor hem gewenschte uitwerking hebben. Er zijn tal van aardige tooneeltjes in de film, die door het tweetal uitstekend gespeeld worden. Het publiek heeft hoorbaar en zichtbaar ge noten. Willy Forst ontpopt zich ook als een zeer verdienstelijk dirigent, dat hoorde tot zijn nog niet ontdekte talenten. Het is een film, die we niet warm genoeg kunnen aanbevelen. Van het bijprogramma noemen we een aller aardigste teekenfilm van Max Fleischer, ge titeld Tune up and sing. Op het tooneel geeft een muzikaal trio een heer en twee dames eenige aardige staaltjes van hun kunnen. De toehoorders toonden zich zoo ingenomen met het gehoorde, dat ze nog een toegift kregen. REMBRANDT THEATER. Trude Berliner In het Rembrandt theater paradeeren ge durende de Pinksterweek nogmaals De Jantjes. Behalve deze populaire film biedt het pro gramma een paar aantrekkelijkheden, welke op zichzelf reeds een bezoek waard zijn. Allereerst. chronologisch gesproken. een gekleurde teekenfilm van Walt Disney, gecomponeerd naar het sprookje van Hans en Grietje. Behalve de technische vaardigheid welke zich hier ook ten opzichte van het kleu renspel openbaart, treft in dit kleine meester werk vooral de wijze, waarop de kunstenaar door samenwerking van kleur, beeld en geluid de fantastische en grotesk-lugubere sprookjes sfeer heeft tot stand gebracht. En daarna het persoonlijke optreden van Trude Berliner, die, nadat op het witte doek een scène uit ..Week-end lm Paradies" ls ge draaid. de Schlager „Onkelchen. du bist mir so sympathisch" ten beste geeft. Het geeft wel een eigenaardige sensatie, het als 't ware zóó uit de film geknipte figuurtje in levenden lijve voor zich te zien en een van haar ondeu gende liedjes te hooren zingen. Daarna trad de filmster al conferencière op en gaf ook in deze functie blijk van distinctie en geest. Zij verontschuldigde zich er over. dat ze op ae film altijd weer in dezelfde ietwat bedenke lijke rol optreedt, maar daaraan kan ze nu eenmaal niets veranderen. Haar grapjes, hoe wel vaak uit woordspelingen in het Duitsch bestaande, werden door het publiek goed ver staan en lokten herhaaldelijk vroolijkheid uit. Er kwam waarlijk een gezellige stemming in de zaal. die ook haar één-acter „Catharina de Kleine" met hartelijke gulheid ontving. De heer Horst secundeerde Trude Berliner hierbij op verdienstelijke wijze als de school meesterachtige leeraar. die zich tevergeefs tegen vrouwelijke aanminnigheid verzet. De leeraar heeft de leerlinge Catharina laten zakken (in het Duitsch: durchfallen), omdat ze niet wist, wanneer Catharina de Groote heeft geregeerd. De kleine Catharina komt hem bedroefd op zijn kamer opzoeken. Zij is nu een „gevallen" meisje, door hem. en wil, dat hij de consequenties trekt. Door dergelijke pi kante toespelingen, welke met pikante gebaar tjes vergezeld gaan. brengt zij den strengen man allengs geheel van streek. En als zij tenslotte bekent, dat zij zich op zettelijk heeft laten zakken, om hierdoor een jaar langer bij hem in de klas te kunnen blijven, want ze houdt van hem. dan is de goede man zóó beduusd, dat hij op haar on- verwachtsche vraag, wanneer Catharina de Groote heeft geregeerd, zélf de jaartallen niet meer weet. De moraal ls: er zijn oogenblikken. waarin men alles vergeet en waarin men ontdekt, dat een kleine Catharina van meer belang is dan een Catharina de Groote. Het vlotte spel van Trude Berliner en haar partner deed de alleraardigste dialoog geheel tot haar recht komen en het succes was dan ook groot. In de pauze stelde de filmster zich beschik baar voor het schrijven van haar handteeke- ning, van welke gelegenheid tal van bezoekers gebruik maakten. Polygoon vertoonde o.a. Mengelberg, die met den architect in een ironisch gesprek over de voorbereiding van het openlucht-concert in het Stadion van gedachten wisselt. H. G. CANNEGIETER. LUXOR THEATER Behalve ..Harten in Strijd", het drama dat wij in ons blad reeds hebben besproken, geeft het Luxor Theater naast het gewone film- nieuws als Pinkster-attractie nog de nieuwste klucht van Stan Laurel en Oliver Hardy „Kom je haast trouwen?", waarin dit paar onuit puttelijke grappenmakers een nieuwe, zeer vermakelijke trouvaille heeft toegepast. Er is dus afwisseling genoeg in het programma! MUZIEK. R, K. Cem. Zangvereeniging Sint Gregorius. Een nog jonge Heemsteedsche zangvereeni ging debuteerde Vrijdagavond in het Vereni gingsgebouw aan den Heerenweg vooir een niet zeer talrijk auditorium. Een nieuw geluid bracht dit debuut nog niet. Men hield zich aan oude bekende nummers, afgewisseld door een werk van twijfelachtige kwaliteit als Jacob Hamei's „De Nacht is als een stille vrouw. Het koor zong hierin nog al eens te sterk, waar zacht zingen gepast scheen Br waren natuurlijk meer tekortkomingen, ook in andere nummers: de sopranen intoneerden nogal eens te laag; in „Jesu dulcis memoria" liet de toonvorming vooral bij de hooge vrou wen- en mannenstemmen te wenschen over; de uitspraak is nog voor verbetering vatbaar. Men mag evenwel bij het debuut van een jong koor gee:, al te zware eischen stellen; aan redelijke eischen voldeed de zang wel. We zou den echter van den dirigent, den heer A. Bak. gaarne meerdere metrische nauwkeurigheid zien en hooren; zijn leiding heeft vaak teveel Gregoriaansche allures: bovendien schijnt het ons toe dat vele zijner gebaren voor de ach teraan staande koorleden volkomen onzicht baar moeten zijn. De zang van het koor werd afgewisseld door dien van het dubbelmannenkwartet Euterpe" dat onder dezelfde leiding staat als het koor, en door solozang van mej. Corry Koppen, die door mej. Emmy van Eden begeleid werd. ..Euterpe zong niet minder dan 9 werken: een ouderwetsch van G A Heinze, waar men klankevenwicht en zuiverheid nog miste, het Wiegenlied van Mozart, een stuk waarvoor mannenzang a ca pel la niet bepaald de aan gewezen vertolking schijnt; het „Veni Crea tor' van Diepenbrock, dat boven hun macht lag; aan een paar stroopige dingen van Opla den, waarvan een gelegenheid gaf een goed basbaritongeluid als solo te hooren en een hu moristisch bedoeld koortje van Genée. waarin een mooi gezongen tenorsolo voorkwam: ten slotte kwamen nog drie echt-Duitsche Wan der- of Bicridyllen. Maar in alles kwamen veel te vee! herhalingen voor, die geen zin hadden omdat de teksten niet in 't programma afge drukt waren en zóó niet verstaan konden wor den. Daardoor scheen ons alles veel te lang. te meer omdat sommige tempi te langzaam werden genomen. De uitspraak van het Ita- liaansch week meermalen van de gangbare af. Corry Bijster zong liederen van Grieg, Zweers en Pijper. Haar stem bezit in het hooge register kracht en gloed, in het medium is ze weinig klankvol. In elk geval ging er van dit zingen iets uit en Emmy van Eden begeleidde het zoo goed als dit mogelijk was op een pianino waarvan de klank meer op die van een vibrafoon dan op die van een piano ge leek. Men zorge een volgend maal ten minste voor een behoorlijk gestemd instrument Beide ontvingen een bloemenhulde. K. DE JONG.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 7