De Wereldkampioenschappen in Italië. \Kdio< j Nederland met 3-2 door Zwitserland geslagen. DE UITSLAGEN MAANDAG 28 MEI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 6 VOETBAL. Een eervolle, doch verdiende nederlaag voor Oranje. De befaamde vijf minuten waren er, doch de goals bleven uit. Hoe er gespeeld is. '(Van een specialen medewerker.) MILAAN, Zondagavond (•per telefoon). De strijd is gestreden! Een elftal Nederlan ders, bezield met het heilig vuur om te win nen, heeft een eervolle maar tevens verdiende nederlaag geleden tegen een team uit de Zwit- sersche Hooglanden, die misschien in enthou siasme bij ons ten achter stonden, maar die dit tekort ruimschoots vergoedden door een surplus aan technische capaciteiten. Daarbij was Levens een belangrijke factor, dat onze te genstanders beter gewend bleken op een ter rein, dat er oogenschijnlijk goed uitzag, doch hetwelk bij tijd en wijle rare verrassende effecten vertoonde. Er was geen sprake van het bij ons in zwang zijnde glij-voetbal, waar bij het leder langs den grond scheert, inte gendeel, de bal stuitte, dat het een lieve lust was om te zien maar niet voor ons! Desondanks hebben onze tegenstanders een perfecten wedstrijd gespeeld; zij hebben ons in alle opzichten verbaasd. In hun speltype lag iets constructiefs, waarop vooral onze verdedi ging maar geen vat kon krijgen. Zoodra een aanval van tegenstanders tik-tak-voetbal speelt, zijn Van Run en vooral Weber in hun element, maar tegenover dit positie wisselen, dat veel aan het Engelsche spel doet denken, staan onze beide backs en ook Anderiesen vaak als een kat in een vreemd pakhuis. Zij moesten derhalve alle zeilen bijzetten om deze watervlugge Zwitsers tegen te houden en der halve ontstond er meermalen het gebruike lijke niemandsland in het middenveld met een aanval, dat het alleen moest opknappen te gen het trio Sechehaye. Minelli Weiier een trio, dat wereldvermaardheid bezit. En dan ontbrak dit maal de lawine, die ons ln vorige wedstrijden in een ommezientje eenige doelpunten opleverde, of beter: de la wine was er, maar de doelpunten niet. Rake lings langs den Zwitserschen goal vlogen de kogels, van onze drie binnenspelers, toen zij na de rust alles op alles zetten om goals te maken. Zij hadden daarbij het greintje for tuin, dat ons in al die vorige triomphen ter zijde stond, niet te hunner beschikking en daarmede werd het drama bezegeld. Toch dienen wij te getuigen, dat het Neder- landsch elftal op een goeden wedstrijd kan te rugzien, hoe jammer de nederlaag dan ook moge zijn voor de duizenden en duizenden, die zoo gaarne ?en zege hadden gezien. In de eerste helft domineerde Zwitserland verre; de wedstrijd was nog geen kwartier oud of er werd al terecht geconstateerd, dat wij wel niet in Turijn zouden komen, laat staan in Rome. Voornamelijk Abegglen was de groo- te, kleine man, die het ons lastig maakte. Wat Alec James bij Arsenal is, is Abegglen bij Zwitserland. Hij hangt steeds ergens in het midden, behalve wanneer er voor doel iets te doen is. hij berekent precies elke aanval Dit verrassende element was een ramp voor Weber, die niet met vol lichaam uit een kluwen te voorschijn kon komen want kluit jes vormden de Zwitsers zeker niet. Toen dar. ook hun eerste doelpunt kwam door een fout van onzen rechtsachter, was zulks volkomen volgens de machtsverhoudingen. Weliswaar scoorde Smit kort daarna een prachtig te- genpunt, maar dit kwam meer te staan op de capaciteiten van onzen aanval alleen, dan op de sterkte van het geheele elftal. De tweede goal der Zwitsers was mogelijk een geluks- "goal, maar het kwam hun overigens terdege toe. De tweede helft was meer in evenwicht, het geen zich ook uitdrukte in de cijfers, ieder der partijen scoorde toen nog eenmaal. Wij konden den indruk niet van ons af zet ten. dat Zwitserland het aanmerkelijk kal mer opnam dan vóór de rust. Of zij zich zoo van hun overwicht bewust was, staat te be zien. maar het leek er toch zoo op. Dat was dus juist wat Holland noodig had en er werd druk van geprofiteerd. Maar de kleine Wels was op dezen bodem geheel niet thuis: geen enkele voorzet kwam waar hij wezen moest. Toen dan eindelijk Vente tegenscoorde. op nieuw uit een keurig door Van Heel genomen vrije schop van beide Hollandsche doel punten was Van Heel eigenlijk de geestelijke vader zagen onze jongens in de verte wéér Rome liggen. Doch op een wijze zooal* K.FC. het niet verbeteren kan, blokkeerden de Zwitsers hun doel. Wanneer wij linie voor linie nagaan, dan zij allereerst vermeld, dat. Van der Meulen's tweede en laatste afscheid er wezen moge Alle drie de Zwitsersche goals waren volko men onhoudbaar en daarenboven heeft Geur tal van grabbelwerk gehad; zijn optreden schonk hetzelfde vertrouwen van vroeger. Misschien heeft hij wel eens zwaardere wed strijden gespeeld, maar hii heeft geen enkel foutje gemaakt en dat zegt genoeg. Weber was bii dezen wedstrijd nog al eens zoek: dit spel „lag hem niet" en daarbii was hij meermalen angstig laks, bij het irritante af. Vervolgens heeft hij een paar maal ga ten in de lucht getrapt. Een en ander werkte nu niet direct bevorderlijk od het spel var Van Run. die voor twee moest werken. De middenlinie heeft goed gespeeld. Wan neer men soeelt tegen een voorhoede, die be ter is dan de zoo geroemde Hollandsche voor hoede, is het niet te verwonderen, als half backs van het kastje naar den muur tipoe- len. maar alle drie kunnen zij op een goeden wedstrijd terugzien, al zakte Pellikaan tegen het einde wat af. terwijl ook Anderiessen noe al last had van vermoeidheid. Van heel deed perfect weTk: zijn plaatsen was bewonde renswaardig. Over Wels schreven wij reeds: dit ventic voelde zich on dezen bodem en tegen dez" linker verdediging niet thuis Voor ons was Smit de groote man. Bakhuiis werd te veel geschaduwd en Vente was tegen Frankrijk a1 niet meer zoo goed als vroeger en thans kon zijn spel evenmin zeer boeien. Van Nellen "had een moeilijke rol, maar hij kweet zich keurig van zijn taak; het is de vraag of Mijnders, gelet op den tegenstand een bete ren wedstrijd zou hebben gespeeld. Over de Zwitsers schreven wij reeds vol doende. Sechehaye speelde keurig, even zeer backs doch de half-linie was maar matig en de voorhoede was meermalen voor ons een onbegrijpelijk raadsel, vandaar de ne derlaag. De heeren kenden hun rolletje van buiten! Reeds den vorigen avond kwam een groot aantal Hollanders Milaan binnen; een vrij luidruchtig gezelschap, dat met het nationale gezang „Wij gaan naar Rome!" het Domplein geheel vulden, terwijl tegen den ochtend nog een extra trein binnenkwam en tegen koffie tijd waren er 5000 Hollanders in de City aan wezig. De Nederlandsche Reisvereeniging hield een groote demonstratie en ook de Kon. Ned. Automobielclub organiseerde een soort vlaggc-i- corso door de hoofdstraten. Voeg daarbij nog een 10.000 Zwitsers, dan kan men zich een denkbeeld vormen van het aspect van de bin nenstad. Het weer een belangrijke factor!- scheen in de ochtenduren perfect voor voet bal. maar hoemeer het aanvangstijdstip na derde, brak de zon door en in minder dan geen tijd was het vrij warm. Het Nederlandsche Contingent was al tijdig ter plaatse; het maakte een kabaal zooals op geen ander voetbalveld ooit werd vertoond, een lawaai, dat anders een beetje boven het nor male uitging en scherp afstak tegen het rustige optreden der Zwitsers. Oranjemutsen, hoeden en Nederlandsche vlaggen gaven overigens aan het geheel een aantrekkelijk beeld. Toen de autobus van het Nederlandsch elftal zichtbaar werd, ging er een extra donderend gejuich op. Intusschen werd het veld. dat omgeven was door hooge tralies, danig besproeid, doch voor de doelen was het een zandwoestijn, niet ge zellig voor de beide keepers. Hoewel San Siro 40.000 menschen kan her bergen, was het terrein nog lang niet uitver kocht. Er waren hoogstens 25.000 kijkers. Tegen vieren betreden de Hollanders, spon taan toegejuicht, het veld. Zij brengen a la Urugay een groet naar beide zijden van de tri bunes. Idem idem de Zwitsers. En tevens roeren zich thans eindelijk hun landgenooten. Ei- wordt getosst en Zwitserland wint. Veel voordeel geeft dit niet. Onder oorverdoovend geraas begint dan het alles beslissende treffen tusschen de volgen de elftallen: Nederland: Van der Meulen, Weber, Van Run, Pellikaan, Anderiesen, Van Heel, Wels, Vente, Bakhuys, Smit, Van Nellen. Zwitserland: Bossi, Abegglen, Kielholz, Pasello, v. Kaenel, Guinchard, Jaccard, Hufschmid, Minelli, Weiier, Sechehaye. Lichtelijk nerveus is de start, geen wonder trouwens. Reeds in de derde minuut wordt Pellikaan vrij gemeen gehaakt. De vrije schop gaat naar Smit, doch Zwitserland werkt weg door Minelli. Dan dreigt er plotselinggevaar bij de onzen; twee verdedigers missen, maar Van der Meulen duikt op en grijpt den bal van den grond. Sechehaye krijgt zijn eerste werk, als hij een voorzet van Van Nellen onderschept, die zich blijkbaar onmiddellijk thuis voelt in dit ge zelschap. Wij kunnen in de eerste tien minu ten anders niet zeggen, dat Nederland sterker is. ALs Bossi eerst Pellikaan en dan Weber lapt, komt er een angstig gedrang voor ons doel. Zwitserland scoort. Een voorzet van rechts wil Van der Meulen vangen, maar Weber kopt ontijdig weg voor de voeten van Abegglen. Deze centert snel naar Kielholz, die van enkele meters afstand via den binnenkant van den paal onhoudbaar scoort (10). Er is dan zeven minuten gespeeld. Een kort maar heftig vuurwerk op Seche haye is het directe antwoord. Eenmaal komt de bal tegen den paal; eenmaal danst de bal voor het doel als een ei in pekelwater, doch Vente kanjert ver naast. Bij een algemeenen aanval van Holland, on middellijk daaropvolgend, doet Pellikaan het zelfde en Vente herhaalt ten derden male het kunststuk. Angst en beven zwaaien door de Hollandsche kolonie, als Weber opnieuw door Bossi wordt gepasseerd, doch Van Run brengt schitterend redding. Een kogel van Abegglen gaat rakelings over de lat. Tot op dit moment zijn de Zwitsersche aanvallen talrijker en tevens gevaarlijker; een hoekschop op ons doel is opnieuw een bedreiging, doch Vente komt tijdig ter plaatse. Opnieuw laait de Zwitsersche aanval, onbe rekenbaar van aard, tot nieuwen gloed op. Een schot van v. Kaenel stopt Van der Meulen kranig. Een fatale mistrap van Weber wordt door Pellikaan gecorrigeerd. Een tweede mis trap van Weber wordt door Van der Meulen verder weggewerkt. Als men dan v. Kaenel tegen de vlakte loopt, blijkt het publiek ook hier niet bang te zijn voor een fluitsolo. Zwitserland is in deze periode aanmerkelijk sterker; ondoenlijk is het aantal momenten te verhalen, waarbij onze goal gevaar loopt; onze backs schijnen eenvoudig machteloos tegen het venijnige spel hunner tegenstanders. Smit maakt gelijk! Dan komt plotseling het groote moment! Van Heel krijgt een vrijen schop te nemen we gens haken van Van Nellen. Een perfecte voor zet volgt en Smit kopt meer dan schitterend in, na precies een half uur spelen (11). Dat brengt de vonk in het Hollandsche kruit. Dan komen de schoten aan den anderen kant; Bakhuys lost van ver een kogel, die rakelings de lat scheert. Van der Meulen redt in moei lijke positie, waarbij hij een trap tegen het lichaam krijgt. Ondanks zijn pijn speelt hij in het heetst van den strijd verder en stopt daar bij een moeilijken boogbal van Pasello. De Zwitsers hernemen de leiding. Twee minuten voor het einde van de eerste helft komt dan de geweldige desillusie. Bij een vluggen aanval van Zwitserland krijgt Kiel holz vrij ver van het doel den bal, hij schiet en Van der Meulen loopt naar den goeden hoek, doch Van Run verandert het leder plot seling van richting en voor dat onze keeper zich kan omdraaien, verdwijnt de bal langs den anderen kant in de netten (1—2). Te vijf uur wordt hervat; onze achterhoede begint met een gevaarlijk gepingel bij de cor- nervlag, doch Pellikaan brengt verlichting. Een schot van Pasello stopt Van der Meulen in den versten hoek. Vervolgens krijgt Nederland een schitterende kans als een voorzet van rechts bij den vrijstaanden Van Nellen komt, die alleen op doel afstormt, doch hij verliest den bal. Het spel golft in deze periode zeer snel op en neer; Van der Meulen onderschept eens schit terend een voorzet van v. Kaenel; even later stelt Bakhuys Sechehaye op de proef. Onze centervoor ontvangt dan een waarschuwing wegens ongeoorloofd spel. Een oogenblik leeft de Nederlandsche aan val; en slechts op het laatste oogenblik kan Bakhuys binnen het strafschopgebied worden tegengehouden; na een verwoede pressie kogelt Vente juist over. Maar dit is dan ook het einde van de opleving voorloopig. Het rammelt danig in onze defensie; we hebben geluk wanneer de bal tegen den paal ketst en als Van der Meulen reeds gepasseerd is. Ook de warmte en de daaruit voortvloeien de vermoeidheid gaan thans een woordje mee spreken. De Zwitsers lijden er het minst onder. Zij zijn voortdurend zeer gevaarlijk. Het wordt 13. Na twintig minuten van de tweede helft komt hun derde doelpunt als van Kaenel den bal van het midden krijgt toegespeeld. Hij pas seert Van Run op niet te overtreffen wijze, zet flink door, de bal dreigt achter te gaan, doch een venijnige voorzet volgt, nog juist op tijd en de toeloopende Abegglen kopt schitterend in, onhoudbaar voor Van der Meulen (13). Een en ander heeft een nieuwe opleving bij Nederland tengevolge. Vente verkleint den achterstand. Vijf minuten later neemt van Heel waarlijk onberispelijk een vrije schop en Vente werkt den bal met hoofd en schouders in het net (3—2). In de volgende oogenblikken vliegen alle Is de nieuwe Valvoline - gallon schenkkan geopend het sleuteltje, dat er aan is gehecht. Een vondst, deze vernuftige sluiting! Geen gepruts met gereedschappen en geen kans, dat hierdoor scherpe metaaldeeltjes in de olie geraken! En dan de vorm der bus: bedacht, om den gebruiker ieder gemak fe verschaffen. De hals stelt U in staat, om zonder te morsen bij iedere olie-vuldop te komen.) Inderdaad een ideale verpakking voor hen, die kleine hoeveelheden ver* pakt en verzegeld willen koopen, om bij te vullen óf op reis mede te nemen. De prijzen der gallon bussen komen overeen met de literprijzen van de losse Valvoline Motoroliën. De oude beproefde Valvoline - kwaliteit in een volmaakte verpakking: het nieuwe VALVOLINE .succes! De resultaten van de Zondag gespeelde achtste finales der wereldkampioenschappen luidden: Milaan: NederlandZwitserland 23 (12) Florence: DuitschlandBelgië 52 (12) Genua: BraziliëSpanje 13 (03) Rome: ItaliëVereen. Staten 71 (30) Triest: Tsjechoslovakye Roemenië 21 (01) Napels: HongarijeEgypte 42 (22) Bologna: ArgentiniëZweden 23 (11) Turijn: OostenrijkFrankrijk 3—2 (11) Het schema voor de kwartfinales, welke op Donderdag 31 Mei a.s. zullen worden gespeeld, ziet er als volgt uit; Milaan: DuitschlandZweden. Turij n: ZwitserlandTjechoslovakije. Bologna: OostenrijkHongarije. Napels: SpanjeItalië. I mogelijke kogels over en langs het doel van Sechehaye. Het zijn de befaamde Hollandsche wervelwind-minuten, maar minus de goals, die anders angstig voor Zwitserlanddreigen. Tijdens dit bombardement blijken Vente en Bakhuys van plaats te hebben verwisseld. Een voorzet van Van Nellen duikt Sechehaye uit een kluwen spelers op en Bakhuys. die weer spoedig naar het midden is teruggekeerd, schiet kort daarna in de handen van den Zwit serschen doelman. Er zijn dan nog 10 minuten te spelen; Ne derland is sterk in den aanval, doch Zwitser land verdedigt en het wil bij ons nu eenmaal niet lukken. Daarenboven beginnen de Zwit sers nog een beetje uit te trappen. Het einde nadert angstig en precies voor tijd krijgt Wels nog een vrijen schop te nemen, die geen ge volg heeft. Onmiddellijk daarop snerpt het fluitje van den Zweedschen scheidsrechter voor de laat ste maal. Nederland is gewipt in de eerste ronde en wij gaan niet naar Rome! Zoo is dus een plotseling einde gekomen aan onze hooggespannen verwachtingen. Toen wij na afloop in de kleedkamers waren, was de stemming uit den aard der zaak vrij pessimis tisch. Maar daarover waren allen het eens: dat Zwitserland beter was en de zege verdiende en dat ze sportief had gespeeld, enkele uitzonde ringen daargelaten. Straks tafelen op verzoek van Zwitserland de beide elftallen samen in Milaan en daarna gaat het Hollandsche gezelschap naar Como terug. Het zal dan nog één ontmoeting in Italië bijwonen vóór het de reis naar Holland aanvaardt. Geslagen, maar met eere! Door een sterkere! (Adv. Inges. DE OVERIGE WEDSTRIJDEN. Aan de Crt. ontleenen we enkele bijzonder heden van de overige wedstrijden om het we reldkampioenschap: Tsjecho-SlowakijeRoemenië (21 De Tsjechen schoten aanvankelijk slecht. Er werd veel meer van hen verwacht. Nadat de Tsjechische keeper op schitterende wijze een schot gekeerd had, werd hij gepasseerd, omdat één zijner backs mistrapte. <01). Hiermee kwam rust. In de tweede helft kregen de Tsjechen het windvoordeel. Puc scoorde spoedig den gelijkmaker en Nejedly zorgde voor het winnende doelpunt der Tsje chen. HongarijeEgypte (42) In Napels waren 33000 toeschouwers. De Hongaren lieten een mooi kort spel zien. Na twaalf minuten opende Teleky de score (10) Fardi verhoogde den voorsprong. Hiermee kwam rust. Óók in de tweede helft waren de Hongaren sterker. Na tien minuten werd het 30. De spelkwaliteit werd toen veel minder. Het werd tenslotte 42 voor Hongarije. ArgentiniëZweden (23) In Bologna heeft Zweden aan Argentinië een onverwachte nederlaag toegebracht. Na vijf minuten opende Argentinië de score door een strafschop (10). Keiler scoorde dein gelijkmaker (11). Het tempo was zeer snel. De Argentijnsche doelverdediger hield op schitterende wijze een strafschop. Rust kwam met gelijken stand. Drie minuten na de hervatting scoorde Galateo voor Argen tinië (21). Toen Zweden gelijk had gemaakt, gingen de Argentijnen onbesuisd spelen. Ook de Zweedsche doelverdediger hield een straf schop. De Zweedsche spil bracht den eind stand op 23. OostenrijkFrankrijk (32) (Na verlenging). Deze wedstrijd werd te Turijn onder leiding van scheidsrechter Van Moorsel gespeeld. Frankrijk opende na 18 minuten de score. (0—1). Na twaalf minuten maakte Oostenrijk ge lijk. (1—1). Hiermee kwam rust. In de tweede helft werd niet gescoord. In de eerste verlenging scoorde Schall. (21). In de tweede verlenging scoorde Bican van 17 Meter afstand. (31). Frankrijk scoorde tenslotte uit een straf schop (32). Oostenrijk komt dus in de volgende ronde, BraziliëSpanje (13) Deze wedstrijd, die in Genua gespeeld is, werd ontsierd door ruw spel. Na 29 minuten nam Spanje de leiding door een strafschop. Zeven minuten later werd het 0—2. Brazilië kon niet tot scoren komen. De Spanjaarden verhoogden nog vóór rust hun voorsprone. (0-3). Elf minuten na de hervatting verkleinde Brazilië den achterstand met een ver schot van den rechtervleugl. (13). Tegen het einde werd het spel ruw. Het was aan Zamorra, den Spaanschen keeper, te danken, dat het niet tot vechten kwam. ItaliëAmerika (71) Deze wedstrijd werd in Rome voor 35.000 toeschouwers gespeeld. De Italianen waren on middellijk zóó in de meerderheid, dat zij het spel geheel in handen namen. De Amerikanen werden volkomen overspeeld. Na twintig mi nuten kwam het eerste doelpunt (1—0). Rust kwam met 3—0. Ook in de tweede helft bleef Italië sterker. De Italianen namen het wat kalmer op, waarvan Amerika profiteerde (31). Toen hadden de Amerikanen niets meer in te brengen, De eindstand werd 7—1 voor ïtaiii

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10