1 JÜeveA jtaunms Li IOTTGERING TANGO 25 IVORA 30 ROUGE 35= MIDDERNACHT MAANDAG 28 MEI 1934 HAARDE M' S DAGBLAD 9 UIT DE OMSTREKEN HEEMSTEDE GEMEENTERAAD Er wordt een vergadering van den Raad der gemeente Heemstede gehouden op Donder dag 31 Mei 1934, des avonds om 8 uur. De agenda luidt: 1. Vaststelling van de notulen der vergade ring van 26 April 1934. 2. Ingekomen stukken 3. Verzekering tegen verschillende risico's. 4. Wijziging besluit steun „Heemstede's Be lang". 5. Verhuur van een strookje grond ten Noorden Azalealaan. 6. Prae-aavies op een voorstel tot het invoe ren van een algemeen ventverbod. 7. Verordening ter uitvoering van de artike len 15 en 46 der Drankwet. 8. Wijziging regeling bijdragen aan bijzon dere middelbare scholen. 9. Vaststelling ontwerp-rooilijn voor den Bleekersvaartweg. 10 Aanbieding ontwerp-herziening LEUa van het Uitbreidingsplan. 11. Stamriool Bleekersvaartweg en Kerk- laan. 12. Crediet voorbereidende werkzaamheden rioolgemaal en zuiveringsinrichting. 13. Verkavelingsplan voor de terreinen be grensd door den J. H. Weisenbruchweg, de Crayenestervaart en het Spaarne. 14. Comptabiliteitsbesluiten. VERKAVELING B. en W. stellen aan den raad voor goed te keuren een verkavelingsplan voor de ter reinen begrensd door den J. H. Weisenbruch weg. de Crayenestervaart en het Spaarne. Daartoe is een wijziging van het uitbreidins- plan noodzakelijk. De Crayenestervaart nabij het Spaarne wordt verbreed. DE GRONDEN AAN DEN GLIPPERWEG. BIJZONDERE BEBOUWINGS VOORSCHRIFTEN. Onlangs deden B. en W. aan den raad mededeeling van hun voornemen om een wij ziging aan te brengen in de bestemming van de terreinen, gelegen aan de Oostzijde van den Glipperweg. tegenover de buitenplaats „Meer er. Berg, aangezien 't wenschelijk bleek om de aldaar ontworpen gesloten bebouwing te wijzigen in gedeeltelijk open bebouwing. Gevolg gevende aan dit voornemen, bieden B. en W. den raad thans een ontwerp-herzie ning van het betreffende uitbreidingsplan aan.. Op de Zuidelijke helft bestaat thans ge legenheid voor de stichting van 16 arbeiders woningen. Voorts hebben B. en W. in de ontwerp-be- bouwingsvoorschriften een artikel opgenomen, waardoor voorkomen kan worden dat buiten de terreinen, welke blijkens het plan van uit breiding voor de stichting van winkels zijn be stemd, winkels worden gesticht of opgerichte woningen geheel of gedeeltelijk als zoodanig worden ingericht, terwijl daarin tevens bepa lingen zijn opgenomen omtrent het bezigen en in ordelijken staat onderhouden van voor-, zij- en achtertuinen. OVERVEEN NEDERL. BOND VOOR DEN DIENSTHOND. Bovengenoemde Bond heeft zijn eerste lustrum op waardige wijze gevierd met in teressante wedstrijden op een terrein bij Kraantjelek, welwillend beschikbaar gesteld door de Erven Van der Vliet en wel speciaal door mevr, Wilson Voor de wedstrijden bestond veel belang stelling ook van de zijde van het publiek. Donderdag waren o.a. aanwezig Mr. Roeters van Lennep, officier van Justitie, mr. A. R. Andringa, sub.-off icier van Justitie, majoor Bood, brigadier der Rijksveldwacht te Haarlem, mevr. Wilson en vele Haarlemsche politie mannen. De jury bestond uit de heeren E. H. Tenckinck commissaris van politie te Haarlem, C. Hobo, Beroepsinbrekers gedood. Opslagplaatsen van levensmiddelen zijn onweerstaanbaar voor ratten en ten duidelijkste blijkt hierbij de onmacht van fox-terriers, katten, vallen en vele bestrijdings middelen. Dit ondervond o.a. de Heer Jeilesma te SL Nicolaasga, die ten slotte Rodent toepaste en met één doosje 120 ratten wist te dooden. Rodent faalt nimmer, het heeft een bijzondere aantrekkingskracht. Koop een doos van 50 ct. of een dubbele doos a 90 et en morgen zal Rodent ook U van ratten en muizen verlost hebben. Imp.: Fa. B. Meindersma - Den Haag. C53 (Adv. Ingez. Med.) jachtopziener Overveen, C. Zuidhoek, hoofd agent van politie Haarlem, J. Doornbosch rechercheur van politie te Haarlem, M. Woud, hoofdinspecteur recherche Haarlem. Leider van de wdstrijden was de heer P. v. d. Mey, jachtopziener te Overveen. Uitslagen: Donderdag, Nationale wedstrijd. 1. S. v. d. Schagt, jachtopziener Kon. Do meinen, Soest 479 punten zilveren beker, uit geloofd door de afd. Haarlem en omstr. Boven dien een herinneringsmedaille. 2. J. Kooi, jachtopziener Hilversum, 425 p.. zilveren lauwerkrans en herinneringsmedaille 3. H v. d. Leegte, Rijksveldwachter te Ber- jen 425 p.. zilveren lauwerkrans en herinne- ringsmedaille. 4. T. Bos, agent van politie te Amsterdam. 384 p., idem. 5. A. Donker, agent van Politie 343 p., dem. Vrijdag: a. Onderlinge wedstrijden. Maximaal te behalen punten 515. 1. J. Doornbosch, rechercheur van politie te Haarlem 501 p. Zilveren wisselbeker (Tenckinck-beker) b. zilveren beker, uitgeloofd door de afdeeling Amsterdam: c. zilveren lauwerkrans voor 't hoogste aantal punten: d. 25 K.G. hondenbrood merk Chappel Bros, uitgeloofd door den heer Van Dijk. Rotterdam. 2. C. Kuijer. agent van Politie Haarlem 465 p. Schilderij, uitgeloofd door de Graaf's Meu belmagazijn. Haarlem. 3. P. Punt, agent van Politie Haarlem 457 p. Moderne wand schemerlamp 4. A. Zwart- 455 p., glazen drinkstel. 5. J. M. v. d. Zande, agent van politie. Over veen 449 p., scheergarnituur.. 6. E. v. d. Weele. brig. tit. Rijksveldwacht. Haarlem 445 p. Kunstvoorwerp. Bovendien kreeg iedere winnaar uit deze afd. een prachtige bloemenmand, aangeboden door den heer E. Kaufmann, te Haarlem, Wa- ;enweg. b. Wedstrijd voor jonge honden, voor het eerst in dressuur. 1. A. Versteeg, jachtopziener Overveen. Mo derne theepot. 2. P. v. d. Mey, jachtopziener Overveen Electrische lamp. Extra prijs ithepot) voor 't hoogst aantal punten bij gehoorzaamheidsoefeningen. 3. C. Hobo, jachtopziener Overveen, geld prijs. 4. L. Hofstra, agent van Politie. Haarlem. Geldprijs. 5. P. Nijdam, agent van politie Haarlem, medaille. R. Wieringa, agent van Politie Haarlem, medaille. Zaterdagavond vond op de feestavond in 't Roomhuis te Overveen de prijsuitreiking plaats. Bij afwezigheid van den her Tenckinck werd het woord gevoerd door den heer M. Woud. die mededeelde, dat de afd. Haarlem met haar 47 leden aan de spits staat. In de afgeloopen 5 jaren is veel gepresteerd. Spr. bracht een woord van dank aan den heer Vrijland voor het af staan van het terrein en aan de ..pakwerkers" voor 't goede en moeilijke werk bij de wed strijden. Bij de prijsuitdeeling voerde de heer Doorn bos het woord en bracht dank aan de feest commissie, speciaal den heer Zwart, den heer Dekker, pakwerker, den leider den heer v. d. Men en aan allen, die prijzen hadden geschon ken. Hierop volgde een gezellig samenzijn met muziek en dans. HAARLEMMERMEER GROOTE BRAND TE ZWANENBURG. Hedenmorgen omstreeks half vijf brak brand uit in het huis, bewoond door den graan handelaar J. Vrijland aan den Zwanenburger- dijk nabij Halfweg, alhier. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat er aan redden van de woning, die tot den grond toe afbrandde, niet meer te denken viel. De bewoners hadden nauwelijks tijd om zich in veiligheid te stellen. De geheele inboedel, waarbij eenige waarde volle artikelen en geldswaardige papieren wer den door het vuur vernield. Aan het flink optreden van den brandweer is het te danken, dat het graanpakhuis en de aangrenzende woningen, die groot gevaar liepen te worden aangetast, gespaard konden blijven. Omtrent de oorzaak waren nog geen bij zonderheden bekend. Verzekering dekt de schade. BRAND. Zaterdagavond omstreeks 7 uur werd de brandweer van Hoofddorp gealarmeerd voor een brand, die tijdens de afwezigheid der be woners was uitgebroken in een hooischelf staande bij de boerderij van den heer v. d. Marei aan den Schinkeldijk nabij Schiphol alhier. Met de autospuit kon de brand wor- veltlaan beteekent deze wegenbouw, waaraan reeds een 60-tal moderne woningen is ge bouwd. die grootendeels reeds bewoond zijn, een belangrijke stadsuitbreiding. EEN SCHADEPOST. In de Hoofdstraat liep Vrijdagmorgen van een passeerende auto een wiel af. dat met een vaart door een groote spiegelruit van den winkel van de firma Albert Heyn vloog. De schade is aanzienlijk. Persoonlijke onge lukken kwamen echter niet voor. SPAARKAS „ARBEID ADELT" In de gehouden vergadering van bovenge noemde vereeniglng werd besloten de weke lijks te betalen inleg met 1 3 te vermindei en, zulks in verband met de tijdsomstandigheden en den verlaagden anthracietprijs. Voorts werd mededeeling gedaan van het feit. dat voor de levering van anthraciet aan de leden 13 Inschrijvingen waren binnenge komen. De vergadering besloot de levering te gunnen aan de gebroeders A. en C. de Vries van hier. ZANDVOORT Het hoogtepunt van de rust na een rit, de bekroning van elk genoegen: een Laurens! Gouden minuten met gouden tabak. De sigaret om te worden geproefd en genoten. Groot in haar mildheid van smaak en aroma. Zooiets is zeldzaam en voor velen weer nieuw Stop voor een Laurens! CT. LAURENS CT LAURENS PER 10 STUKS (Adv. Ingez. Med.) den beperkt tot de schelf, die geheel in de asch werd gelegd. De gunstige richting van den wind heeft er toe bijgedragen dat de land- bouwschuren en het woonhuis konden be houden blijven. De oorzaak moet vermoedelijk worden toe geschreven aan vonken uit den pijp van een kachel, die door arbeiders voor het koken van hun avondeten was gebruikt. Verzekering dekt de schade. BLOEMENDAAL DIRECTEUR VAN GEMEENTEWERKEN. De bond van hoofden van gemeentewerken in'Noord-Holland hield Zaterdag zijn alge- meene vergadering in onze gemeente. De 19 aanwezige directeuren uit de ver schillende gemeenten werden officeel ten raad-huize ontvangen en toegesproken door den burgemeester Jhr. Mr. C. J. A. den Tex. waarop de voorzitter Ir. J. Gerber, directeur P. W. te Bussum, antwoordde. Pierop begaf het gezelschap zich naar café restaurant Roozendaal te Overveen, waar Ir. J. Gerber een voordracht hiel dover het riolee ringsstelsel in het algemeen en dat van Bus sum in het bijzonder. Deze vergadering werd ook bijgewoond door den burgemeester Jhr. Den Tex en den Wet houder van bedrijven, den heer A. J. Prinsen- berg, welke beide heeren ook deelnamen aan de gemeenschappelijke lunch in restaurant Roozendaal. Daarna bezochten de heeren de gemeente- werf, de O.L. school in Aerdenhout, de ge meentelijke kweekerij, het woning-complex van Bloemendaal-Noord aan den Brederode- weg, om verder te genieten van de vele mooie plekjes die Bloemendaal aan te bieden heeft. IJMUIDEN BESOMMINGEN. Trawlers: Amsterdam IJM. 50 640 manden f 6190. Eveline IJM. 115 280 manden f 1960. SANTPOORT MOOIE SUCCESSEN VAN „VOX HUMANA". TWEE EERSTE PRIJZEN. Op het Zondag te Bergen gehouden zang concours, uitgeschreven door den Noord Holl. Zangersbond, behaalde Santpoort's Gemengd Koor „Vox Humana", directeur Johan Brands, eenige mooie successen. En wel een eersten prijs met 347 punten en felici taties van de jury voor de juiste opvatting van hét verplichte werk: Psalm 42 van Palestrina en in den eerewedstrijd een eersten prijs met 176 1/2 punt. „Vox Humana" haalde op dezen eersten wedstrijddag het hoogste aantal punten van den wedstrijd. VERKEERSONGEVALLEN. Op den Rijksweg nabij de boerderij van den heer S. heeft een botsing plaats gehad tusschen een luxe-auto, komende uit de rich ting Velsen, bestuurd door den heer N. van Anna Paulowna en den 68-jarigen wielrijder van B. wonende te Santpoort. Tengevolge van de aanrijding werd de wielrijder tegen den grond geslingerd, waardoor de bejaarde heer een gecompliceerde beenbreuk bekwam. Per ziekenauto werd het slachtoffer naar het ziekenhuis Johannes de Deo te Haarlem over gebracht, nadat dr. M. alhier hem de eerste hulp had verleend. NIEUWE WEGEN. Het gaat met de uitbreiding van Santpoort steeds Crescendo. Het zijn thans de weilan den, vroeger behoorende bij de boerderij Sin- nevelt, die thans te midden van de belang stelling der bouwondernemers staan. Eenige nieuwe wegen zijn weer gereed gekomen en dezer dagen voor het verkeer opengesteld. De hoofdverkeersweg in deze buurt is de Van Dalenlaan, die in de toekomst de ver binding moet vormen tusschen Bloemen daal en Velsen. Deze laan heeft een breedte van 21 M. De Litslaan langs de spoorlijn loopt door tot achter de boerderij Slnnevelt. Met de, het vorige jaar aangelegde Slnne- NATIONALE ZANGWEDSTRIJD Zondagmiddag werd de Nationale Zangwed strijd in hel gebouw van de vereeniging Zo mers Buiten'' aan de Dr. Gerkestraat voort gezet. De jury was voor dezen dag samengesteld uit de heeren Jacob Hamel. J. Hagens Jr., beiden te Amsterdam en E. J. Sicking te Wor- merveer. 's Middags werd gezongen door gemengde koren 3e afdeeling. Het verplichte werk was. „De nacht is als een stille vrouw" van Jacob Hamel. Als eerste verscheen op het podium de Ge mengde Zangvereeniging „Zanglust", Alphen aan den Rijn, dir. Jac. Zwaan. Met de uitvoering van het verplichte werk was deze vereeniging niet erg gelukkig. Beter was het koor naar keuze: ..Zondagmorgen"' van Jac. Bonset. De jury kende haar evenwel met 311 punten een lsten prijs toe. Vox Humana" uit Zaandam, dir. S H. Englander, volgde. Koor naar keuze: „De Mo lenaar" van Jacob Hamel. Belde nummers zeer goed. Ie prijs met 325j,S punt. Toen de voorzitter der jury dit bekend maakte riep een directeur van een andere vereeniging plotseling door de zaal: „Schande", waarop een oogenblik van heftig tumult volgde. Door kalm optreden van den voorzitter der jury waren de gemoederen evenwel spoedig weer tot rust gekomen. Het gemengd koor „Con- cento", Rotterdam, dir. P. C. Beuzenberg. zong als koor naar keuze: .Schafers Sonntagslied'' van C. Kreutzer. Met 248 punten behaalde dit koor een 3den prijs. Daar St. Gregorius, Heemstede, wegens een sterfgeval in de familie van den directeur A. Bak niet was opgekomen, zongen de drie bo vengenoemde koren onder leiding van den componist Jac. Hamel nog eenmaal het ver plichte nummer. 's Avonds kwam de 2de afd. gemengde ko ren. Verplicht werk „De Zwaluwen" van H. J. den Hertog. Den geheelen avond kregen we zeer goede koormuziek te hooren. „Door onderlinge vriendschap vereenigd", Amsterdam, dir. G. Leenders, zong als koor naar keuze: „Zondagmorgen" van Jac. Bon set. 1ste prijs met 331 punten. „De IJmuider Volksstem". IJmuiden dir. J. Post, volgde. Koor naar keuze: Beati Mor- tuï van Mendelssohn. 1ste prijs mét 305 pun ten. Gemengd koor „Amsterdam" te Amster dam. dir. H. Duinker. Koor naar keuze: Alma Redemptoris, van C. P. Palestrina. Ie prijs met 355 punten. „Ontwaakt", Amsterdam dir. C. Boon. Koor naar keuze: „Morgenrood" van Otto de No bel. Een mooie 2e prijs met 298 punten. „Spaarndam's Gemengd koor". Spaarndam, dir. Jac. Zwaan. Koor naar keuze: „Die winter is verganghen", van Jan Nieland. Ie prijs met 339 punten. Hiermede was aan dit gedeelte van den wedstrijd een einde gekomen. De feestvreugde in de benedenzaal duurde echter nog gerul- men tijd voort. m Stoomen Verven Stoppage Dehens stoomen H GROO GROOTE HOUrSTRAAT Sa., T.L 10771. 1156! (Adv. Ingez. Medj FEUILLETON Detective Roman uit Donker Amsterdam door PIET KLOPPERS. 18) „U was in het huis op den avond van den moord. U deed u tegenover mij voor als Jan Heeringa. U ging het huis binnen om uw slag te slaan, en u had gemakkelijk gelegenheid den moord te plegen." „Dede anderen „Wélke anderen?!" Willem Snoeck liet zich achterover in zijn stoel vallen als iemand die geen hoop meer heeft, geen uitkomst meer ziet. „De anderen haddenhadden óók de gelegenheid. Waar om beschuldigt u hèn niet?" „Waarom zou ikh'm.... die anderen beschuldigen. Leg me eens precies uit wat u.. h'm.. eigenlijk bedoelt!" „De twee meisjes zijn toch door u gearres teerd? Jan Heeringa was dien avond ook in het huis. Zij kunnen het allemaal gedaan heb ben. Waarom ziet u mij voor den moordenaar aan?" „Omdat ik het mij in mijn hoofd hebt gezet u voor den dader te houden." „Waarom mij?" hield Snoeck koppig vol. „Ik heb gestolengoed, maar ik kan nooit bloedvergieten. Nóóit, hoort u." „Als ik u was, zou ik maar nergens meer doekjes om winden. Vertel geen praatjes, en probeer me niet om den tuin te leiden, want dat helpt u toch niet. Toen ik u voor het huis van de Heeringa's ontmoette, was u in het be zit van een huissleutel. Hoe kwam u daaraan?" „Ik zal u alles vertellen, wat ik weet," zei Willem Snoeck, „Alles. Maar ik.... ik heb niets met den moord te ma! en. „U ging het huis binnen om te stelen, niet waar?" „Ja." „Het was u te doen om.h'm om het paarlen collier?" „Ja, om het collier dat door iemand werd gestolen, maar niet door mij, want ik heb het niet onder mijn oogen gehad." Middernacht boog zich dreigend voorover en keek den man doordringend aan. ,De waarheid, de volle waarheid!" barsstte hij los. „Ik zal niets verborgen houden. Die sleu tel....!" „Hoe kwam u aan dien sleutel?" „Hij behoorde aan Jan Heeringa." „U stal hem uit zijn zak, terwijl hij dronken was?" „Neen, hij gaf hem mij vrijwillig!" „Grootmoeder komt sprookjes vertellen", grinnikte de detective. „Jan Heeringa gaf u zóómaar den huissleutel? Wel. wel, wel." „Er was een goede reden voor, meneer Ray. Ik ga veel met den jongen Heeringa en zijn vrienden om. Hij heeft me ook nogal eens geld geleend. Hij is razend verliefd op Ida Basquette en haar vriendin. Jetje Karspels loopt mij achterna. Met ons vieren gingen we nogal eens uit „Dat weet ik. En verder?" „Jan's vader hield zijn zakgeld in. en Ida is een weeldevrouw, en plukt hem als een kip. Zij wil altijd dure cadeautjes, pas nog een armband, en Jan weigerde. Ze kregen daar ruzie over. Jan vertelde me ervan in een kroeg. Hij had gedronken, wat hij altijd doet als hij herrie heeft gehad met het meisje. Hij vertelde me ook dat hij Ida dat collier had laten zien. maar hij was bang, dat zij niets meer van hem moest hebben, en hij schijnt niet buiten haar te kunnen." Willem Snoeck aarzelde en zweeg. „Ga door", zei de detective scherp. „Ikik raadde hem aan iets naar de bank van leening te brengen om aan geld te komen, maar hij antwoordde dat hij alles wat los en vast was. al beleend had. Toen zei ik: je hebt de lettercombinatie van je vaders' brandkast, haal er wat geld uit. Dat durfde hij niet, want hij was bang dat het uit zou komen, maar hij piekerde er toch over." „Goede raad is goud waard hè", zei de detec tive. De ander haalde de schouders op en ging voort: „Hij dronk nog meer, en toen zijn tong dubbel sloeg, hakkelde hij dat hij een mooi plannetje had. Wij zouden het paarlencollier kunnen stelen, en nog een paar sieraden mee pikken, en als we dan den boel wat overhoop gooiden, zou iedereen aan inbrekers denken. Het collier zou hij verkoopen, zijn zus had meer diamanten dan ze aankon, meende hij, en op een collier meer of minder kwam het bij haar niet aan, want een meisje kan wel trouwen zonder dat ze onder de diamanten zit „Een lief broertje, dat moet ik zeggen." „Zelf had hij niet den moed zijn plan ten uitvoer te brengen, en daarom moest ik hem een handje helpen. Hij zou me de sleutels geven en de lettercombinatie, hij was te dron ken om zelf een hand uit te steken, meende hij, en hij wou door een alibi zorgen dat de verdenking in geen geval op hem kon vallen. „Zorg dat je het collier te pakken krijgt," zei hij. „en gooi alles zóó door elkaar, dat de po litie denkt dat er een stuk of wat inbrekers aan het werk zijn geweest. Hij zou zelf naar Baarn gaan dan kon niemand hem verdenken, en met den ouden dooven knecht zou ik geen moeite hebben." „Neengeen moeite!" zei Middernacht veelbeteekenend. „Mocht ik den knecht tegen het lijf loopen, dan had ik alleen te zeggen, dat ik wat klee- ren voor Jan kwam halen. Ik stemde toe „Op voorwaarde dat u een deel van den buit zou krijgen?" „Natuurlijk. Ik had even hard geld noodig als hij. Het collier zou aardig wat hebben op gebracht. maar ik vond geen collier!" „Dat klinkt érg waarschijnlijk!" ..Waarschijnlijk of niet. ik zweer u dat ik het collier niet vond. Ik trof u voor de deur aan, en u was wel zoo goed me voor Jan Heeringa te houden. Ik had geen keus, ik moest wel doorzetten, en ik ging naar binnen. Tot mijn verbazing vond ik de brandkast open, maarleeg!" „Erg toevallig". „Ik wist niet hoe ik het had, maar toen ik van mijn verbazing bekomen was, maakte ik dat ik naar Jan's kamer, waar ik vroeger al dikwijls geweest was, kwam, om wat kleeren in een tasch te gooien, want tegenover u moest ik mijn verhaaltje geloofwaardig ma ken. U stond nog beneden, en de rest" „De rest weet ik ja. maar die jonge dame die onverwachts op de proppen kwam?" „Dat was Jan Heeringa's zuster, en ik verstopte me voor haar. Dat weet u ook". Zij was Jan Heeringa's zuster niet, maar Jetje Karspels!" „Wat vertelt u me nu!" riep Snoeck uit, en op zijn gezicht was zooveel verbazing en ont steltenis te lezen, dat de detective geen oogen blik twijfelde of de man had inderdaad in de meening verkeerd, zich te hebben verstopt voor Annie Heeringa in eigen persoon. „Wist u niet, dat u wegkroop voor uw hmuw hartsvriendin?" „Zoo waar als ik voor u zit, ik dacht dat het Annie Heeringa was, en die zou me zeker hebben verraden". „Zou u denken? H'mEn dat collier? U zegt dat het niet in de brandkast was?" „Neen. Toen ik den volgenden dag het heele verhaal aan Jan deed, wou hij me eerst ook niet gelooven. Hij dacht dat ik het col lier voor mij alleen wou houden, en dat ik hem zijn aandeel in den buit niet gunde". „En de oude huisknecht?" „Hem heb ik in geen velden of wegen ge zien. Ik wist niet wat ik las, toen de kran ten meldden dat men hem dood had gevon den. Ik las het heele verhaal in de krant en het koude zweet brak mij uit. Aan mijn handen kleeft geen bloed, meneer Ray, maar ik begreep dadelijk dat ik in een leelijk par ket zou komen als er'iets van mijn bezoek aan het huis van den bankier uitlekte". Norman Ray zei niets. Hij kon het verhaal van Willem Snoeck gelooven. en hij kon het ook laten, maar hij moest zichzelf bekennen dat hij er geen touw aan kon xastknoopen. Had Snoeck het collier voor zichzelf behou den, zooals de jonge Heeringa had gemeend, of sprak de man de waarheid, en had hij het collier niet gevonden. Iedere verdachte had voortdurend hetzelfde verklaard, namelijk dat het collier niet in de brandkast was: wie van die verdachten loog? Maar bovenal: wie had Hendrik Bosman vermoord? Allen ontkenden, en dat sprak vanzelf, maar van alle verdach ten had niemand van zooveel ontsteltenis en angst blijk gegeven als Willem Snoeck. Wees dit op schuld? Jan Heeringa had het plan om de brandkast leeg te halen, beraamdals Snoeck's ver haal althans waar was. Dat de zoon van den bankier in dronkenschap, en zwnar verliefd, zoo iets zou voorstellen, achtte Middernacht niet uitgesloten, maar toch „Snoeck. als u dat collier niét hebt gestolen, en als u het nlèt hebt verkocht, en de op brengst niét met Heeringa hebt gedeeld waar kan die jongen dan het geld vandaan gehaeld hebben om die juffrouw Basquette een duren armband te koopen?" „Mij onbegrijpelijk. Gisteravond leende hij in een bar nog zestig gulden van een vriend." „Dat is heel merkwaardig. Hij leende h'mzestig gulden. Hij zit krap. en hij geeft dure sieraden cadeau. Hoor eens hier. Snoeck. ik zal ieder onderdeel van je verhaal nauwkeurig onderzoeken, en als je gelogen hebt. zal het je geen goed doen. En krijg nu je hoed en Je jas." „Waarom?" hakkelde Snoeck. „Om met me mee te gaan naar een veilig plaatsje. Het regent buiten hard en we zullen naar het eindpunt van lijn 4 moeten wande len." „Maar geloof me toch, menter Ray, ik heb niets met den moord te maken." „Zelfs al zou ik dat een oogenblik aannemen, dan blijft er toch nog een poging tot diefstal over." „Diefstal? Wat diefstal? Ik kreeg den sleutel van den zoon des huizes, en de kieeren en de tasch die ik meenam, heb ik hem overhandigd. Is dat diefstal?" (Wordt vervolgd), i

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 7