ANTOINE DE BILT agenda uit de pers invitatie burgerlijke stand langs de straat. marktnieuws WOENSDAG 6 JUNI 1934 HAARLEM' S DAGBLAD 2 DE VERKEERSWEEK. WELKE FACTOREN WERKEN SAMEN TOT YEILIG VERKEER? Daar velen nog geen duidelijke voorstelling ihebben omtrent het doel dat door de Vereeni- •ging voor Veilig Vereker wordt nagestreefd wil len wij de theoretische grondslagen van Veilig [Verkeer eens nagaan. Een „veilig'' verkeer, d.w.z. een zoo veilig mogelijk verkeer, derhalve een verkeer dat in verband met alle factoren waardoor de veilig heid word bepaald, een practisch zoo groot mogelijken graad van veiligheid bezit, kan alleen worden bereikt door de samenwerking •van de volgende gunstige factoren. Ie. goede wegen d.w.z. wegen, die niet al leen technisch aan de hoogste eischen vol doen, doch die tevens de mogelijkheid van een maximale veiligheid met zich brengen en den invloed der hieronder te noemen factoren zoo gunstig mogelijk doen werken. 2e goede vervoermiddelen d.w.z. vervoer middelen die naar gelang der techniek, in zichzelf een zoo groot mogelijke veiligheid be zitten. 3e een goede, d.i. een de veiligheid zoo veel mogelijk dienende, wetgeving. 4e een goed poiitie-toezicht op de naleving der verkeersvoorschriften. 5e de goede weggebruiker d.i. de wegge bruiker, die zoo goed mogelijk, althans vol doende in verband met de ontwikkeling der vier overige factoren, de verkeersregels kent en deze ook naleeft. Alleen wanneer de bovenstaande factoren ieder voor zich zoo gunstig mogelijk werken en in onderling verband zoo gunstig mogelijk samenwerken, zal de veiligheid tot haar maximum kunnen stijgen. Een absoluut veilig verkeer is een utopie. Veiligheid is op zich zelf een relatief begrip. Daarom is een verkeer, dat de mogelijkheid tot ongevallen niet tevens in zich sluit, on denkbaar. Hetzelfde geldt voor bovengenoem de factoren op zichzelf. Absoluut goede wegen verkeerswetten enz. als onfeilbare factoren zul len nimmer bestaan. Wil men derhalve veilig verkeer in zijn be trekkelijke beteekenis bereiken, dan zal men moeten beginnen, met genoemde factoren ieder voor zich, zoo gunstig mogelijk te doen werken, waarbij- men dan nimmer den invloed der andere factoren mag verwaarloozen, daar de werking van iedere factor op zichzelf, ten opzichte van haar waarde voor het geheel, door de overige factoren wordt bepaald, althans beïnvloed. Zoo zal bijv. de wegenaan leg terdege rekening moeten houden met den stand der techniek der vervoermiddelen en met de bestaande verkeerswetgeving. Omge keerd geldt het zelfde. Een zeker evenwicht tusschen deze factoren zal derhalve noodzake lijk zijn. Het is duidelijk, dat het gebied van Veilig Verkeer, in algemeenen zin, enorm uitgebreid is. Elk der genoemde factoren beslaat een ge weldig terrein, en elk heeft een eigen speciale techniek en een eigen belangensfeer. Al deze belangen te behartigen kan niet het doel der Vereeniging voor Veilig Verkeer zijn. Nimmer zal deze geheele materie door een organisatie worden behartigd. Specialisatie en decentralisatie is noodzakelijk door de tech nische moeilijkheden welke in de sfeer van elk der Setoren rijzen. De beweging wordt gedurende de laatste [Jaren krachtig ter hand genomen. De tech nische ontwikkeling der vervoermiddelen gaat onder invloed der concurrentie en politioneel tcezicht, steeds verder. De verkeerswetgeving ontwikkelt zich in goede richting, al vertoont zij vele gebreken doordat haar ontwikkeling dier: van het verkeer moeilijk kan bijhouden. De instelling van een speciale verkeerspolitie in vele steden waarborgt een behoorlijke be hartiging van het politioneele toezicht. Voor al deze factoren bestaat een instantie, die de belangen van eigen sfeer zooveel mogelijk be hartigt. Het terrein, dat min of meer onontgonnen ■is gebleven, is dat van den 5den factor: den goeden weggebruiker. Daarnaast blijft nood zakelijk, het verband te leggen tusschen de 5 factoren onderling. De belangen welke resorteeren onder den 5den factor te behartigen, is in hoofdzaak de taak welke de vereenïgingen voor Veilig Ver keer zich hebben opgelegd. En als zoodanig zullen zij worden tot een onmisbaren schakel in de rij der factoren, waronder de veiligheid wordt bepaald. Dat die veiligheid thans nog betrekkelijk gering is. moet wel geweten wor den aan "het feit. dat men aanvankelijk aan dezen factor geen, althans te weinig belang heeft toegekend. Den weggebruiker „op te voeden" tot een goed weggebruiker, is een taak die zeer veel omvattend is. Eerst enkele jaren geleden heeft men. in navolging van het buitenland, speciaal Engeland en Amerika, de verkeersopvoeding ter hand genomen. De groote moeilijkheid, die thans nog grootendeels moet overwonnen wor den spruit voort, uit het feit dat het publiek het belang van die opvoeding nog niet of niet voldoende beseft. De belangstelling van het publiek op te wek ken is thans een der doelstellingen van de vereeniging voor Veilig Verkeer. Indien de Verkeersweek daartoe een steentje zal bijdra gen. kunnen wij voorloopig tevreden zijn. Het verkeersonderwijs wordt thans reeds krachtig ter hand genomen. Willen wij dit werk kunnen voortzetten, dan zal de mede werking van den weggebruiker moeten toe nemen. Slechts door een algemeene propaganda voor Veilig Verkeer en door een algemeene verkeersonderwijs zal men tot den „goeden weggebruiker'' kunnen komen. Hieraan ont breekt nog veel. En zonder deze. zal men de grootst, mogelijke veiligheid op den weg. on danks goede wegen, wetten, politietoezicht en techniek, nimmer kunnen bereiken. MR. J. H. VAN GELDEREN, Secretaris Veilig Verkeer. WOENSDAG 6 JUNI Palace: „Footlight Parade". Op het tooneel: de „Salvano's" (wielrijders). 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Stage Mother" en de parodie „Tarzan". 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Miss Fane's Baby is ontvoerd." Op het tooneel Maxlta Farell, de Tsjechische nachtegaal. 2.30, 7 en 9.15 uur. Teylers Museum Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur behalve 's Maan dags. Toegang vrij. DONDERDAG 7 JUNI Groote Kerk: Orgelbespeling 34 uur. Bioscoopvoorstellingen. DE ZEVEN PROVINCIËN. GAARNE BEREID NAAR BOORD TERUG TE GAAN". VERDERE BEHANDELING DER ZAAK UITGESTELD. luitenant ter zee der tweede klasse Dekker verklaarde zijn eerewoord aan de muiters te hebben gegeven. Geen eerewoord aan muiters. President: „Men geeft zijn eerewoord niet aan muiters. Maar dit is weer een kwestie van mentaliteit en karakter." De luitenant ter zee der derde klasse baron De Vos van Steenwijk zegt in hooger beroep te zijn gekomen, omdat hij zich onschuldig acht en ook omdat hij het niet eens is met de opinie van den Zeekrijgsraad, dat hij zich ten processe te Soerabaja onsympathiek gedroeg. Beklaagde zegt nimmer geweld aangericht te hebben, omdat hij als luitenant ter zee der derde klasse dit niet zelfstandig meende te mogen doen. Hij had met den officier van den Marinestoomvaartdienst der derde klasse Beets de machinekamer willen bereiken. De president wijst er beklaagde op, dat het initiatief hiertoe van Beets uitging en boven dien, dat de poging om de brug te bereiken van een ander uitging. De president vraagt waarom beklaagde niet schoot, toen korporaal Boshart hem de radio hut deed verlaten. De beklaagde antwoordt, dit te hebben na gelaten als gevolg van de afspraak met den luitenant ter zee der tweede klasse Dekker, dat niet zou worden geschoten. Beklaagde ontkent uit de hut te zijn ge jaagd. Hij zegt: „Ik was toch van plan deze te verlaten". Het lid van het hof jhr. De Ranitz toont vervolgens aan, dat beklaagde wel degelijk onder bedreiging van korporaal Boshart de radiohut verliet- Langdurige, heftige discus sies ontstaan nu. waarna jhr. De Ranitz ver klaart, dat de officieren op bewonderenswaar dige wijze hun drift achterbaks hielden. De volgende beklaagde, de officier van den Marinestoomvaartdienst der tweede klasse De Wilde, acht de overwegingen van den Zee krijgsraad onjuist en de straf te zwaar. Hij be roept zich op het ontkoppelen van de stuur inrichting. Van een bezetting der machine kamer viel niet veel te verwachten. Vrees voor vergiftiging. De president informeert hierna waarom be klaagde bij de muiters naar het eten infor meerde en of het om lekker eten ging. Be klaagde deelt mede, dat hij bevreesd was voor vergiftiging. President: „U vond het compromis met de muiters wel goed?" Beklaagde: „Ja, wij wisten waaraan wij toe waren." President: „Ja, er zou niet op u geschoten worden, u zoudfc lekker eten krijgen, dat niet vergiftigd was, dat alles was O. K." Beklaagde: „Nou, zoo is het niet heelemaal." Hij vertelt verder aan het bridgen tijdens de muiterij niet meegedaan te hebben, daar hij de omstandigheden té ernstig vond, doch hij waarschuwde de jongere officieren om htm revolvers niet zichtbaar te dragen." De volgende beklaagde, de officier van den Mar ines toomvaartdien s t der tweede klas Smits, acht het vonnis niet juist. Hij had .zich ernstig voorgenomen zijn leven te geven, wan neer er maar eenige kans was op onderdruk king van de muiterij. Hij voert aan, dat hij niet de leiding had en bij zulk een geringe kans de verantwoording niet op zich dorst te nemen. Deze beklaagde zegt verder het over tuigend bewijs te hebben, dat beklaagde de luitenant ter zee der derde klasse baron De Vos van Steenwijk onwaarheid spreekt bij zijn bewering in zake de verovering van de ma chinekamer. Beklaagde: „Hij poogt zich ten koste van anderen op den voorgrond te schuiven". Ik maakte een plan tot herovering, hetwelk door den luitenant ter zee Van Boven werd afgekeurd. Hierna werd de zitting verdaagd. BEHOUD VAN NATUURSCHOON. In een bespreking te Loosdrecht tusschen de burgemeesters van Kortenhoef. Breukelen, Sint Pieters en Loosdrecht is besloten een uit breidingsplan voor het plassengebied te maken om het natuurschoon te behouden. EINDEXAMEN AKTE ONDERWIJZERES. Nutskweekschool Haarlem. 4 en 5 Juni. Geëxamineerd. 6 candidaten. Geslaagd de dames: J. A. Ensink, E. J. Hessels, M. W. van der Horst, L. F. Soesman, J. A. Koster en W. C. Vos. Da Costa-Kweekschool Haarlem. Ge ëxamineerd 6 candidaten. Geslaagd de dames M. Hamaker, E. B. Jongejan, A. G. Kamper. BIJ HET AFTREDEN VAN DR. C. J. K. VAN AALST. De Tel. schrijft: „Het aftreden van Dr. C. J. K. van Aalst als president van de Nederlandsche Handel- Maatschappij beteekent onder de tegenwoordi ge omstandigheden een ernstige waarschuwing aan het land. Dr. Van Aalst motiveert zijn be sluit met zijn hoogen leeftijd. Ongetwijfeld s dit de voornaamste en doorslaggevende reden geweest. Iedereen weet echter dat deze ge boren optimist en ondernemende natuur gaar ne nog enkele jaren van noesten arbeid er voor zou hebben over gehad, indien hij de mogelijk heid had gezien, na dien tijd zijn Handel maatschappij bloeiend en welvarend aan zijn opvolger over te geven. Dr. Van Aalst verwacht echter dat de crisis nog lang zal voortduren en daarom kwam hij tot het besluit van mid den in den storm het gezag aan een jongeren kapitein over te doen. Wij vreezen dar dr. Van Aalst, die van aan leg het tegendeel van een zwartkijker is, den toestand juist beoordeelt, nu hij het voortduren van de bestaande depressie voorspelt. De we reld is hopeloos in de war en niemand kan weten hoe lang het nog zal duren, alvorens weer eenigszins normale toestanden intreden. Uit dit feit moeten wij onze conclusies trek ken. Wij hebben enkele weken geleden gezien, hoe het parlement schade beproefde aan te richten door haarkloverijen over bagatelle- kwesties, die de bevolking slechts matig in teresseeren. Wij hebben andere zorgen. De opbrengsten van zoo goed als alle belastingen loopen achteruit, en de regeering gaat slechts f anzelend voort met het besnoeien der uitgaven Waar moet dat heen? Zal de begrooting voor het komende jaar opnieuw in evenwicht ge bracht moeten worden door nieuwe belastin gen, die op papier tientallen van millioenen opleveren, maar die in werkelijkheid ver be neden de. raming zullen blijven?.'* j Mevrouw, een specia liste uif Parijs zal zich te Uwer beschikking stel len voor een geheel j2 kostelooze demon- J stratie van de methode :j A N T OIN E voor ge- laatsverzorging bij Maison J. Bos van den Enden Bloemendaal Bloemend.weg 27 Telefoon 22386 van 7-9 Juni Wij noodigen U hierbij uit, een uur vasi te stellen, waarop het U convenieert, onze demonstratie bij te wonen. PARIS (Adv. Ingez. Med.) meldt: Hoogste barometerstand 772.9 m.M. te Andenes. Laagste barometerstand 751.7 m.M. te Warschau. en voorspelt: Zwakken tot matigen Noordelijken tot Oos telijken wind. Half tot zwaar bewolkt. Waar schijnlijk enkele regenbuien met kans op onweer. Iets warmer overdag. Uit het Buitenland WARMER, MAAR KANS OP REGEN. De hooge drukking heeft zich over IJsland en Noord-Scandinavië uitgebreid, maar in onze omgeving kreeg de depressie over Polen, welke dieper werd, weer beteekenis, zoodat plaatselijk regen of onweer voorkwam. Aan gezien in Zweden de temperatuur is geste gen, blijft stijging van temperatuur ook hier te lande te wachten, waarbij voorloopig de Noordelijke bovenwind nog kans op buitjes geeft. In Noord-Scandinavië is de lucht nu geheel opgeklaard. In het Zuiden vielen zware on weersbuien en waait het vrij krachtig uit het Oosten. Frankrijk, ons land en Duitschland hebben uiterst geringe en onregelmatig? drukverschillen, zoodat de wind zwak en uit eenloopend is. De Britsche eilanden hebben vrij zonnic weer met matige temperatuur. Op IJsland is de temperatuur ver boven normaal. Barometer Vorige stand 761 m:M. Stand van heden 758 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van FA. KUIPERS EN ZN., Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 Thermometer Hoogste gisteren 70 gr. F Laagste heden nacht 51 gr. F Hoogste heden tot 12 uur 57 gr. F HAARLEM. Bevallen: 4 Juni: M. Wiegman-Leipold, d. 4 A. M. E. de Leeuw-Gerlings, z. 4 A. P. Kuilboer-Bos, d. 3 E. Roest-Engelbrecht. z. 3 C. A. Jansen-Bosman. d. 2 A. M. Grol-Dames, d. 2 A. H. Verkooij-Dingjan, z. 5 D. L. Koopmans-Pot, z. Overleden: 3 Juni: M. J. A. v. Straelen-van Ek, 39 j. Z.-B. Spaame. 4 D. Kramer, 71 j. Hazepaterslaan. 4 G. M. Captijn, 56 jaar. Schagchelstraat. DALENDE SPOORWEG ONTVANGSTEN. De ontvangsten der Nederlandsche Spoor wegen blijven nog steeds dalen, hoewel d^ totaal ontvangsten over de maand Februari niet meer zooveel ten achter blijven bij die over dezelfde maand in het vorige jaar. Zij bedroegen f 8.064 604 tegen f 8.615.036 over dezelfde maand van 1933. De totale ont vangsten over de eerste twee maanden var 1934 bedroegen f 18.151.258, vergeleken met f 19. 671.020 over dezelfde periode van het vorige jaar. De vermindering beliep dus f 1.5 millioen. INT. VEREENIGING „BELLAMY". De afdeeling Haarlem van de Int. Ver eeniging „Bellamy" zal op Vrijdag 8 Juni een groote propaganda-bijeenkomst houden in het Gebouw Zang en Vriendschap, Jansstraat. Na een inleiding door den heer K. Zijlstra over doel en streven der vereeniging, zal de heer M. v. d. Stijl sperken over „Nieuwe econo mie voor een nieuwe Maatschappij". Belang stellenden zijn welkom. „DE OOSTHOEK". De Overijselsche Geldersche Drentsche Ver eeniging „De Oosthoek" geeft op Zaterdag 9 Juni een tooneeluitvoering in den Kegelbond, Tempeliersstraat, waar door de eigen tooneel- club twee stukken zullen worden opgevoerd „Hagenaars in Pension" blijsoel in twee be drijven en „Zet je petje af. Of een uurtje in het spreekvertrek van Dr. Vermeer", klucht in één bedrijf. Alles onder regie van den heer J. v. d. Heuvels. Tijdens de pauze zal de heer Kuiper een vioolsolo ten gehoore brengen en wel Fantasie uit „La Traviata" van Verdi. Muzikale medewerking verleent verder „La Argentina", onder leiding van den heer Ku- vener. De avond wordt met een bal besloten, De Straf. Brammetje, Saartje en Sammie, wier leef tijden naar ruwe schatting varieerden tusschen 4 en 9 jaar, mochten meerijden. Dat wil zeg gen: niet in een auto. Goeie hemel, néé. Vader stuurde wel zelf, maar het vehikel dat hij op een avond in deze week op een vrij laat uur door een bekende, dichtbevolkte buurt van Amsterdam voortduwde, was een doodgewone handkar. Vader zag er ook niet naar uit, dat hij er een auto op na kon houden, 't Leek er niet op. 't Kleine, zwoegende mannetje had eerder het voorkomen van iemand, die met de grootst mogelijke moeite zichzelf en zijn gezin aan den kost kon helpen. Zijn gezin. Hij had het waarschijnlijk heele maal bij zich. Want bij het walmende olie lampje, dat vóóraan in de kar stond, zaten en lagen wat meer naar den kant van den duwenden vader, de drie kinderen en naast vader schommelde want zij was van respec tabelen omvang moeder, die tusschenbeide. op moeilijke punten, wel eens even haar zeker niet te onderschatten krachten aan die van haar echtgenoot paarde, maar meestal het duwwerk toch maar aan vader overliet. De jeugdige „vrachtjes" in den wagen lieoen over van levenslust. Zij apprecieex-den het tochtje door avondlijk Amsterdam ten zeerste maar nog meer eikaars nabijheid, die hun een ongezochte gelegenheid bood. om elkaar eens flink in het vaarwater te zitten. Daar wei'den stiekum knepen gegeven door Brammetje; Sammie trok Saartje aan de haren en voortdurend klonken luide protesten, soms zelfs gillende protesten uit de kar op en er werden dringende beroepen gedaan op de tus- schenkomst van den kleinen vader en de dikke moeder: „Moe-oe, Bram slaat me „Zeggu dan toch tegen Sam dat-ie uit scheidt!" „PaadZe zifcte me zoo gemeen te douwe De vader en de moeder, blijkbaar dit kra- keelen gewoon, verdroegen het zwijgend, tot 'net hun begon te vervelen en zij met eenige forsche woorden de orde herstelden. Maar afdoende was dit niet, want na eenige tijd van betrekkelijke stilte, een stilte die aan den storm voorafging, was het in de kar weer „de vroolijke keuken" en demonstreerde het gezellige drietal wederom zijn aanwezig heid en zijn levenslust op uitbundige, ach: al te uitbundige wijze. Toen kwam de straf. Want toen greep de Moeder in. „En nou is 't- uit!" decreteerde ze op schel len toon. „Man, hou jij de kar even stil!" „D'r uit! Feruit, d'r uit jullie!" comman deerde ze. En ze pakte de twee jongsten in hun kraag (om niet te zeggen: ln hun nekvel) en zette ze op straat. De oudste, moeders door tastendheid blijkbaar kennende, kroop al uit eigen beweging de kar uit. „Nou zajje lóópen voor je straf!" schreeuw de ze. „Hellepe jullie je vader maar douwe! En nou ga ik rije! Vader, hou je de kar?" En ze „wrikte haar dikte deel voor deel" 'deze vondst is van Louis Davids) in den handwagen, waar ze het oliepitje gezelschap ging houden. Vader, nu geholpen door den oudste van zijn snruiten, die beduusd waren van moeders kor daat optreden, zette de kar weer in gang en duwde moeizaam verder. J. C. E. VOORBEURS TE AMSTERDAM. BETERE STEMMING. De beursstemming was hedenmorgen te Amsterdam aanzienlijk verbeterd dank zij de vaste houding van Wallstreet en de berichten uit Eindhoven, dat bij Philips, ondanks de de centralisatie van het bedrijf, het aantal ar beiders in eigen land tot boven 14 000 is ge stegen. Bovendien werd bekend gemaakt, dat de ontwikkeling van het bedrijf niet achter blijft bij de verwachtingen. De verkoopen der laatste dagen houden dus schijnbaar geen verband met de situatie bij de maatschappij, zoodat de beroepshandel tot dekking over ging, terwijl er ook eenige vraag van pu blieke zijde viel waar te nemen. De koers van het fonds trok een achttal nercenten aan. Koninklijke Olie liepen 2 pet. op. hetgeen naast de algemeene tendenz een uitvloeisel was van den gunstigen indruk, welke het jaar verslag van de zustermaatschappij, de Shell Transport and Trading, heeft gemaakt. Uni lever stegen weer ruimschoots boven 70 pet H.V.A. avanceerden 3 pet., terwijl Amsterdam Rubbers een koerswinst van 2 net. boekten in verband met een lichte prijsstijging van den rubberorüs. De Youngleening onderging wei nig wijziging. Daling van de Rijksmark. De rijksmark was hedenmorgen wederom zwak. De koers schommelde omstreeks 55.50. Daarentegen waren effecten' Spcrrmark?" vaster op 19 1/2. Het pond verkeerde in her stel. dank zij verdere steunaankoooen door het Engelsche nivelleeringsfonds. De dollar daarentegen neigde tot reactie. De Fransche franc bleef op peil. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. G. v. Warmerdam, Kleverparkweg 143, broche: Daxrsik. Eendrachtstraat 43, ceintuur: J. Stokman, Schouwtjeslaan 47, ceintuur; Bureau van Politie Smedestraat ceintuur, handschoen: Schenk, Spaarnhovenstraat 24. duif; J. v. Kleef, Baljuwslaan 15, hoed; Kennel Fauna, Parklaan, hond, kat; J. P. Kenzen, Lange Heerenvest 10, jas, mantel; W. Ederveen Steenbokstraat 10 pakje kruiden; B. G. J. Vink Adriaan de Jongestr. 3, muts: K. Visser, Mid den Tuindorplaan 19 muts; Zwarts, Vinken- straat 64, muts; G. Nijssen, Zocherstraat 75, portemonnaie m.i.; D. Vrugt, Ged. Raamgracht 33, portemonaie; A. Aarts, Nassaulaan 86, portemonaie m.i.; W. Straatmans, Velsei-straat 79, portefeuille; Vroom Dreesmann (Cassa) Gi-oote Houtstraat, portemonaie m.i.; M. C. Warmerdam, Brouwersplein 6, rijwielbelas- tingplaatje; A. Bouma, De Witstraat 22 rozen- krans en Iixsigne; K. Wetsema, Raamvest 17, sleutels aan ring; J. Sterkenburg, Bleeken- bergstraat 1, rijwielbelastingplaatje; H. Stee man, Schotersingel 41rd, sjaal; P. C. Bos, Voorzorgstraat 60, stalenboek (behangsel); Wernik, Zomervaart 128rd, taschje; D. Corvee, Nieuwe Rijweg (voormalig Spaarndam) tasch je m.i.; J. H. A. ^waanswijk, Damaststraat 19, trekveer. FEESTAVOND. De Vereeniging ter behartiging van de be langen van t.b.c.-patiënten. „Nazorg" en de Speeltuinvereniging „Meerlebosch" geven Za terdagavond 9 Juni in het clubgebouw van Meerlebosch aan het einde der Nagtegaalstraat een feestavond. Medewerking verleenen het Muziekgezel schap „Apollo"; verder zullen tooneel, zang en voordrachten elkander afwisselen; er zal ook een gymnastiek- en acrobatiekgroep op treden. VERRASTE DUIVENHOUDERS. MAAR DE VERRASSING WERD NIET GEWAARDEERD. Tijd: de eerste dag der Utrechtsche lucht vaartweed Plaats een der zijstraten van den Vleuten- schen weg te Utrecht, in de achtertuintjes, waar de observatie-posten van de duivenhou- ders zijn. U kent de sfeer vermoedelijk wel, lezer, die er op een Zondagmoxrgen heerschen kan aan den rand van uw stad. waar de duivenhou- ders wonen. Dan wordt de radio in gespan nen aandacht gevolgd, of soms de weersom standigheden ongunstig worden voor de dui ven. die van een verre stad uit het buiten land komen vliegen. Dan worden de bevrien de mogendheden onder de deelnemende col lega's opgezocht dan wordt 'n gokje gewaagd op een snelle duif van een tegenstander. Dan turen de mannen in de achtertuintjes den hemel af tot hun oogen pijn doen van het licht en de nekken stijf zijn van de onge wone houding. Dan worden alle andere duiven zorgvuldig binnen gehouden, om des te spoediger de wedstrijdvogels te kunnen onderscheiden. Z-oo was he t ook daar aan den Vleuten - schen weg op den eersten dag der Utrecht- sehe Luchtvaartweek. Maar het was een tr-eursnel. Een groot aantal duiven was in Or leans losgelaten onder gunstige weersomstan digheden. Helaas was bij Parijs een lichte cycloon gemeld en geen duif werd er zicht baar in de wolkengrijze lucht. U begrijpt de spanning die er heerschte, de onrust om het gokje, de angst om de dure duif. die voor de verre vlucht met eenige hui vering was meegegeven. Ineens is er een duif opgedoken, laag aan vliegend over de daken, sneels zwervend in den wind, zoo onvermoeid als lag Ox'leans ergens in de buurt van Zuilen. Weg is de spanning van onrust, om plaats te maken voor een algemeene verbazing. Hoe komt die duif zóó frisch heelemaal van Orleans, van wie is die rappe vogel, die als maar eere rondjes vliegt en geen haast schijnt te ma ken om ergens te landen? Zag iemand een postduif na een langen tocht zóó ..vallen", zoo „steken" naar het vertrouwde nest? „Het is die gewone blauwe, zegt de man, op wiens val de vogel sierlijk neerstrijkt. Die zat strakkies nog binnen. En meet u verder 's mans verbazing en verontwaardiging maar! Er was een ondeugende zoon. die medelij den had met de groeiende pijn in zün vaders halswervel, die daarom naar het duivenkot gekropen was en de „gewone blauwe" had meegenomen, om haar eenige straten verder los te laten. De ouverture van de luchtvaartweek Utrecht bezorgde een booze bui aan de duivenmel kers van den Vleutenschen weg en een roffel op iets, dat zeer persoonlijk eigendom was van den ondeugenden zoon. En de duiven van Orleans kwam?" -:°t terug(Msb.) REGELING OVERTOCHT VAN GEPENSION- NEERDE LANDSDIENAREN NAAR NED.-INDIë. Men meldt aan Aneta-Holland d.d. 6 Juni: Dank zij de groote medewerking van het Ministerie van Koloniën, de directies der Stoomvaart-Miien „Nederland' en „Rotter- da/msche Lloyd" alsmede van de levensvei'ze- kering Mij. „Nillmy van 1859" is een bevre digende bijzondere regeling getroffen inzake den overtocht op eigen kosten haar Ned.- Indië van gepensionneerde Landsdienaren. De inhoud van deze regeling is opgenomen in een afzonderlijke bekendmaking aan de betrokken gepensiönneerden en voor belans- hebbenden verkrijgbaar aan ondersta afW. adres. Namens het hoofdbestuur van het Indo Europeesch Verbond te Batavia en de afdee ling „Nederland" van het I.E.V. Den Haag, alsmede namens de begunstigde gezinnen van gepensionneerde Landsdienai-en, die van deze regpüneen gebruik zullen maken, wordt hier bij dank betuigd aan het Ministerie van Ko loniën. de maatschappijen „Nederland". „Rot- terdamsche Lloyd" en „Nillmy. van 1859" voor den terzake verleenden steun. F. H. ZEYDEL, Gedelegeerde v. h. Hoofdbestuur van het Indo-Europeesch Ver bond, Statenplein 9 Den Haag. BRAND TE HELMOND IN EEN HOUTOPSLAGPLAATS. UITBREIDING WORDT GEVREESD. HELMOND, 6 Juni. Hedenmiddag om half 1 brak brand uit in de houtopslagplaats van de firma W. de Vries aan den Kanaal dijk alhier. Alle houten gebouwen stan den spoedig in lichte laaie. Verschillende.ar beiderswoningen in de onmiddellijke nabij heid zijn ontruimd. De brandweer was spoe dig met groot mateiüaal ter plaatse. Men vreest voor uitbreiding van den brand. MINISTER DE WILDE NAAR ARNHEM EN GRAVE. Minister De Wilde begaf zich hedenochtend naar Arnhem voor een bezoek aan het bureau van den rijksinspecteur voor de ondersteuning van behoeftige Nederlanders in het buitenland, den heer H. J. van Santen. Des namiddags heeft de minister een bezoek gebracht aan het Rijks-krankzinnigengesticht te Grave. INFORMATIEKOERSEN. (Medegedeeld door de Rott. Bank Ver. Londen 7.44 1/4—7,45 1/4. Berlijn 55.4055,60 Brussel 34.4934.52, Zürich 47.90—47.95 Rome 12.77 1/2. New York 1.47 5/8. COÖP. CENTRALE F, IER VEILING PURMEREND G.A. 5 Juni 1934. 200.000 Eendeieren f 2.40 a f 2.65. 120.000 Kippeneieren. 70/80 kilo f 3.20 a f 4.— 65 '66 kilo f 280 a f 3.— 63/64 kilo f 2.80 a f 2.90 60/62 kilo f 2.60 a f 2.80 58/59 kilo f 2.50 a f 2.70 56/57 kilo f 2.40 a f 2.50 53/55 kilo f 2.20 a f 2.40 50/52 kilo f 2.— a f 2.20

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 2