Meel Nederland maakt nu aardbeien jam De stand der Ontwapeningsconferentie LAWNTENNIS HENCELEN KORFBAL HONKBAL. Het lti yiïiiiiieii Feest! MAANDAG 18 JUNI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD tl Veelbewogen Juni-zitting der algemeene com missie. De noodzakelijkheid van nieuwe onderhandelingen over Duitschland 's terugkeer. Het werkplan voor de eerstkomende weken. GENèVE, 12 Juni 1934. (Van onzen correspondent). De Algemeene Commissie der Ontwape ningsconferentie is gisteren weder uiteenge gaan. Voor een nog onbepaalden tijd. ver moedelijk tot October. Als dan Duitschland naar Genève zal zijn teruggekeerd, zou dan eindelijk met succes de laatste periode der conferentie kunnen aanvangen. Als het ook dan nog niet gelukt zou zijn Duitschland tot den terugkeer te bewegen, zal de Algemeene Commissie opnieuw de vraag te overwegen hebben, of nog steeds kan worden voortge gaan te hopen, dan wel het beste maar zal zijn de totale mislukking ronduit te erken nen. In de veelbewogen Juni-zitting. die gisteren beëindigd is, had Litvinof onmiddellijk den raad gegeven het échec der besprekingen over ontwapening, bewapeningsvermindering en zelfs ook slechts bewapeningsbegrenzing maar openlijk toe te geven. En toen Barthou, de 70-jarige hartstochtelijke die met jeugdig vuur zijn gevoelens ontketende, over het „af wezige en toch steeds aanwezige" Duitsch land op een wijze gesproken had. die de kloof tusschen Frankrijk en Duitschland nog moest verdiepen, en hij bovendien den Engelschen minister van buitenlandsche zaken Sir John Simon op een geringschatttende wijze gehe keld had, die zelfs den Engelschen politieken tegenstanders van Simon tegen „de borst stuitte, toen waren de kansen voor de aan vaarding van Litvinof's raad van vertwijfe ling zoo sterk gestegen, dat zelfs Henderson's onverwoestbaar geschenen hebbend optimis me bezweek en de voorzitter de conferentie op een diep-bezorgden toon nog een laatste beroep op de algemeene commissie deed, om nog een uitweg te zoeken uit de „ernstigste crisis, die de conferentie nog te doorstaan had gehad." Het spreekwoord zegt, dat, als de nood het hoogste is, dan ook de redding het meest na bij is. Het zou te opmitimistisch zijn thans reeds van een „redding" der conferentie te willen spreken. Doch in ieder geval is de „hoogste nood" thans ook weder voorbij ge trokken. Het on weder, door Barthou's harts tochtelijkheid veroorzaakt, is nog juist voor dat de bliksem vernietigend zou inslaan af gedreven. Het doodvonnis der ontwape ningsconferentie is nog niet uitgesproken! De verleden Vrijdag aangenomen resolutie van Barthou, die op een zachtzinnige wijze werd toegelicht die plotseling weder een nieuwe zijde van den nieuwen leider der Fransche buitenlandsche politiek deed ken nen, heeft „voor het oogeblik de totale mis lukking der conferentie verhoed", zooals de Zweedsche minister van buitenlandsche za ken Sandler het zoo juist uitdrukte, toen hij namens de zes ex-onzijdige Europeesche sta ten verklaarde, waarom zij hun stem aan deze resolutie zouden schenken. Nu zou het natuurlijk kinderlijk zijn zich over het nog-niet-voltrekken van het dood vonnis der conferentie te -verheugen, wan neer er in werkelijkheid niet .de minste kans op een "warè Herleving dér Conferentie zou bestaan. Zonder nu de kansen op een zoo danige herleving al te hoog aan te slaan, kan men aan den anderen kant toch wel verkla ren, dat men in de best ingelichte kringen der ontwapeningsconferentie een terugkeer van Duitschland naar Genève, hetgeen met een herleving der ontwapeningsconferentie identiek is, niet uitgesloten acht. Er heersch- te in de wandelgangen van het gebouw der ontwapeningsconferentie vrij algemeen de overtuiging, dat de Duitsche regeering haar internationaal isolement reeds moede is ge worden en dat zij wel bereid zou zijn naar Genève terug te keeren, indien dit op een voor haar eergevoel aannemelijke wijze zou kunnen geschieden. In sommige kringen heeft men zich wel licht eenige onvervulbare illusies gemaakt over de voorwaarden voor Duitschland's te rugkeer. Men hoorde de hoop uitspreken, dat Hitier wel bevredigd zou zijn, indien de al gemeene commissie Duitschland de eer zou bewijzen van een uitnoodiging tot terugkeer, vooral indien Engeland en Frankrijk deze uitnoodiging tot terugkeeT, vooral indien En geland en Frankrijk deze uitnoodiging dan nog eens zouden onderstreepen. Vandaar, dat sommigen meenden, dat door de „indirecte" uitnoodiging aan Duitschland. in de resolutie van Vrijdag gedaan, en door de woorden van Barthou en Eden over hun vurig verlangen de Duitschers spoedig weder in ons midden te zien, de zaak reeds half gewonnen zou zijn! Dit is een illusie. De uitdrukkelijke vermel ding van de wenschelijkheid van Duitsch land's terugkeer in de resolutie der alge meene commissie en de vriendelijke woorden der Fransche en Engelsche ministers kunnen hoogstens tot gevolg hebben, dat de Duitsche regeering met een zekere welwillendheid van gevoelens eventueele onderhandelaars zal ontvangen. Zonder onderhandelingen over het groote punt van geschil, de rechtsgelijk heid of, wat op hetzelfde neerkomt, de Duitsche herbewapening, zal het stellig niet gaan! Het bemoedigendste resultaat van de Juni- zitting der algemeene commissie is nu echter juist, dat de weg tot dergelijke onderhande lingen weder vrij is gemaakt. De bekende nota van Barthou van 17 April aan" de En gelsche regeering, waarin de Fransche regee ring verdere onderhandelingen over de „na- levingswaarborgen" van de hand wees, om dat dergelijke besprekingen na de Duitsche herbewapening geen belang meer hadden, en waarin Barthou de Engelschen naar de Ge- neefsche Ontwapeningsconferentie verwees, scheen in veler oog de periode te hebben af gesloten. De tegenovergestelde, ook door mij steeds verdedigde opvatting, dat de Fran- sch enota van 17 April meer een tactische dan een principieele beteekenis had, is thans door de Geneefsche besprekingen van deze dagen volkomen bevestigd. Barthou heeft niet slechts het voorstel der zes ex-onzijdigen aanvaard en in zijn resolutie overgenomen, dat een bijzondere commissie de kwestie der „nalevingswaarborgen" bespreken zal, doch bovendien ook de redelijkheid van den En- gelsch-Italiaansch-Amerikaanschen wensch naar nieuwe onderhandelingen met Duitsch land erkend en toegegeven, dat de werkzaam heden der algemeene commissie zullen ge schorst blijven, totdat de onderhandelingen met Duitschland tot een gelukkig einde zul len hebben geleid. De diplomatieke bespre kingen, op 17 April door de nota van Barthou bruusk tot stilstand gebracht, zullen thans dus weder worden hervat. Dit is de voornaam ste en de meest bemoedigende uitkomst van de thans beëindigde zitting der algemeene commissie. Intusschen zullen in afwachting van de mogelijke hervatting der werkzaamheden der algemeene commissie vier ondercommissies weder het werk beginnen ter bespreking van de volgende kwesties: a) regionale veiligheidsverdragen; b) nalevingswaarborgen, c) luchtvaart, d> wapenfabrlcatie en wapenhandel, Of het mogelijk zal zijn in deze reeds zoo vaak besproken vraagstukken een stuk voorwaarts te komen, zoolang de groote po litieke kwestie der Duitsche herbewapening niet tot oplossing is gebracht, wordt echter door menigeen betwijfeld. Vooral waar de Duitschers natuurlijk in deze commissies ontbreken en de Italianen slechts als „waar nemers" mede doen, zoolang Duitschland niet is teruggekeerd, is het te vreezen, dat al het thans misschien weder beginnende werk in die commissies later toch weder zal moe ten worden overgedaan! B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. SCHEEPVAARTBERICHTEN HOLLAND—AMERIKA LIJN. Lochmonar, Vancouver naar Rotterdam 16 (2 n.m.) van Londen. Volendam 16 (5.45 n.m.) van Oslo naar Ko penhagen. Lochgoil, Vancouver naar Rotterdam 12 v. Los Angeles. Delftdijk 16 van Rotterdam n. Vancouver. HALCYON LIJN. Stad Dordrecht 15 van Bagnoli te Melilla, voor Rotterdam. Stad Zaltbommel 15 van Kirkcaldy te Lamb- to.i Drops, voor Stockholm. Stad Arnhem, Gefle naar Rotterdam pass. 15 Elseneur. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Klipfontein (thuisr.) pass. 16 Gibraltar. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Almkerk (uitr.) 16 van Bunbury. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Arendskerk (uitr.) 15 van Singapore. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Orania 16 van B.-Ayres te Amsterdam. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Alkmaar 16 van Amsterdam naar Hamburg. Ulysses 16 van Amsterdam naar Hamburg. Achilles 16 van Rotterdam naar Vigo. Helder, 13 van Kingston (Ja.) naar Santia go (Cuba). Trajanus 14 van Pto. Barrios te Kingston (Ja.) ROTTERDAMSCHE LLOYD. Kota Radja 16 van Rotterdam naar Ham burg. Indrapoera 16 van Rotterdam naar Batavia Garoet (thuisrei) 16 (12.10 v.m.) van Sa- ang. Blitar (thuisreis) 16 (1 v.m.) van Port Said, Sibajak (thuisreis) 16 (9 v.m. van Port Said ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA Alphacca thuisreis) 15 Juni te Santos. Alwaki 15 Juni van Rotterdam te Hamburg. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Johan van Oldenbarnevelt 16 van Batavia naar Amsterdam. Poelau Tello 16 van Amsterdam te Batavia. Chr. Huygens (uitr.) 14 van Colombo. Johan de Witt (thuisreis) 16 van Algiers. Tabian (uitreis) 16 van Livorno. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Polyphemus, Batavia naar Amsterdam 16 van Port Said. City Wellington, oRtterdam naar Japan 16 te Kobe. City of Eastbourne, Japan naar Rotterdam 16 te Singapore. Theseus, Batavia naar Londen 16 van Am sterdam. Kampioens- en degradatiewedstrijden. De uitslagen luiden: Kampioenswedstrijden: 2e klasse B; AnimoT.C.H. 3 4i Beslissingswedstrijd degradatie T.E.D. 2Westrust 2 1l (gestaakt) TWEEDE KLASSE B HeemstedeHilverheide 35 Koog Zaandijk—Game and Set 71 Animo—T. C. H. 3 4- DERDE KLASSE A Nwe MeerT. C. G. 2 1- Rood Zwart 2Westrust 3 53 BESLISSINGSWEDSTRIJDEN T. E. D. 2-Westrust 2 16 T. C. S. B. 2Game ant Set 2 44 OM DEN DAVIS-CUP. fsjecho-SlowakijeItalië (21) Uit Milaan: Zondag werd alhier de wedstrijd Italië Tsjecho Slowakije in het tournooi om den Davis Cup geëindigd. Het werd een vrij on verwachte overwinning voor Tsjecho Slowa kije. dat zich daardoor in de slotronde van de Europeesche zone plaatste. De resultaten waren als volgt: De Stefanie slaat Menzel 06, 75. 62 5—7, 6—3; Hecht slaat Rado 2—6, 6—7, 2—6. Uit Milaan: Het dubbelspel van den Davis- Cupwedstrijd Tsjecho Slowakije-Italië is dooi de Tsjechen gewonnen. Menzel en Marsalek sloegen Taroni en Quintavalle met 68, 63, 6—0, 64. Tsjecho Slowakije leidt thans met 2-1, FrankrijkAustralië (11) Uit Parijs: Zaterdag zijn de beide eerste enkelspelen van den Davis-Cup-wedstrijd Frankrijk Australië gespeeld met het verrassende resul taat, dat de favorieten werden geslagen. De Australiër Mc Grath won van Boussus met 63, 06, 68, 6—2. 6—2. terwijl de Franschman Marlain de overwinning be haalde op Crawford met 46, 64. 62. Uit Parijs: Voor meer dan 10.00 toeschou wers werd Zondag de finale gespeeld van het dubbelspel van den Davis Cupwedstrijd AustraliëFrankrijk. Het Australische duo Crawford-Quist ver sloeg het Fransche paar Borotra-Brugnon met 63, 64, 57, 46. 6—3. zoodat Australië thans de leiding heeft met 21. Crawford speelde over het algemeen zwak. De nederlaag is dan ook toe te schrijven aan het schitterende spel van Quist, die zichzelf overtrof, zoodat zelfs de geroutineerde Fran sche spelers hem niet konden verslaan. De Dageraad. Het vischcollege „De Dageraad" hield Zon dagmorgen een onderlingen wedstrijd op wit- visch in de Ringvaart onder Lisse. De uitslag was als volgt: le prijs P. Piers, 2. M. Koedijker. 3. C. H. Larsson, 4. H. Schuurman. 5. G. Kraaijer, 6. B. Larsson, 7 D. Calandt. De controleur J. van Zon ontving ook een prijs. „Held van den dag" was M. Koedijker. Na afloop ging men naar het clublokaal van den heer Uitendaal aan de Botermarkt, waar door den voorzitter, den heer B. Larsson, de prijzen werden uitgereikt. „De Dageraad" te Heemstede. Zondagmorgen hield bovengenoemde visch- club haar eersten onderlingen wedstrijd op witvisch in de Ringvaart onder Hillegom. De vangst was zeer bevredigend. De uitslag was als volgt: 1. N. Steinman, 2. C. v. Norde. 3. J. Groenland. 4. J. v. d. Pols, 5. J. de Graaf, 6. J. Bos, 7. J. Neeskes, 8. H. Schoo. NED. KORFBALBOND Haarlem 1Samos I (49) Ook in dezen promotiewedstrijd is het Haarlem niet mogen gelukken, de overwin ning te behalen. Ondanks de groote warmte bleef de ploeg anders op een enkele uitzonde- dering na flink doorwerken. Doelpunten ble ken bijzonder goedkoop te zijn. Eerst maakte Samos 01, maar vlak daarop maakte Baay 11. De beurt was nu weer aan Samos, zij werd eenigszins sterker, wat in twee punten werd uitgedrukt. (13». Voor de rust maakte mevr. Modoo goed 23. Vlak na de rust sprong een bal van Arends weer uit de mand. Rootselaar vergeet weer eens af te houden en de stand is 24. Deze speler verlaat het veld. Keurig werkt het on voltallige vak verder. Nu komen de doelpun ten los. Samos maakt nu 5 en 6. Mej. de Graaff 36. Acht minuten voor het einde 37. Mevr. Van Lohuizen scoort met een ver ren bal. Eerst wanneer Samos den stand op (4—91 heeft gebracht, kondigt-scheidsrechter Dukker het einde aan. HAARL. KORFBALBOND Osno IHaarlem 3 (19) De thuisclub verschijnt maar met tien men- schen. Bovendien had het spel van de warm te zooveel te lijden, dat goed korfbal uitgeslo ten was. Haarlem was dan ook over alle li nies sterker. Eerst toen de stand 0—4 was, maakte Osnc het eenige doelpunt. Rust 15. Ook na de hervatting hetzelfde spelbeeld. Nog vier doelpunten voegden de Haarlem mers aan het totaal toe, zoodat einde kwam met 19. Ons Genoegen. Nederlaagwedstrijden Gespeeld 14 Juni: Ons Genoegen 2S. V 3 00 Ons Genoegen 3Meerleb. 3 21 Gespeeld 17 Jui: Seriew. Meerleb. Ons Genoegen 2D. S. V. 1 20 Ons Genoegen 2S. V. 3 01 Ons Genoegen 3Flora 2 01 Ons Genoegen 3Meerleb. 3 11 Ons Genoegen 3Arora 5 02 Te spelen 21 Juni: Terrein Ons Gen. Ons Genoegen 1-Flora 1 7.20 uur Ons Genoegen 3Flora 2 8.05 uur Te spelen 23 Juni: Terrein Meerleb. Ons Genoegen 3S. V. 4 5.10 uur Te spelen 24 Juni: Ons Genoegen 2Palvu 1' 11.20 uur Ons Genoegen 2Oosterk. 3 1.05 uur Ons Genoegen 2Flora 1 4.35 uur Ons Genoegen 3D. S. V. 2 12.30 uur Ons Genoegen 3Palvu 2 5.10 uur AjaxHaarlem. Zaterdagmiddag trok Haarlem met twee in vallers naar Ajax. Voor Ajax bowlde J. Blomvliet uitstekend. Toch maakte Haarlem in het begin enkele punten. In de eerste innings twee. Ajax stelde er echter twee punten tegenover. In de derde beurt zorgde Hunik door goed honkloopen voor een punt, want Langereis en Wagemans gingen al voor hem uit en Kloos sneuvelde op drie slag. Bij Ajax bleef het ook bij één punt. Hierna ging het echter minder goed. De slag beurt van Haarlem was kort: Hinze wordt ge vangen Vrugt haalt het 1ste honk en profi teert daarna van een honkslag van Veenhof. Dan wordt echter Dijkhuizen uitgevangen, terwijl Veenhof was gaan loopen. zoodat Ajax een „dubbel-spel" noteerde. De slagbeurt van Ajax was daarentegen lang. J. Blomvliet sloeg als tweede man een home run. Zoo komen in deze beurt tien loopers over de plaat. Dan lijkt het even beter te gaan bij Haarlem. Ajax gaat voor nul aan den kant, terwijl Haarlem vier punten maakt. In de volgende beurten was Ajax weer goed op slag. En toen het er niet meer op aan kwam ging het bij Haarlem ook weer beter. Wulfhorst paste de truc van den stootslag toe en „trok" zoo hevig op het eerste honk, dat Veenhof en Dijkhuizen thuis konden komen. Jammer dat hij er zelf bij sneuvelde. Ondertusschen was het vej^chil zoo groot dat Ajax de zevende innings niet behoefde te gpelen. Inningscijfers: Haarlem I: 2114105 totaal 14 Ajax 1: 2 1 10 0 7 7 x totaal 27 V. V. G. A.—H. H. C. Door goed werpen en fielden speelde H. h. C. het klaar, dat V. V. G. A. pas in de vierde innings de eerste run haalde. H. H. C. had het wat vlugger gedaan. Reeds in de eerste innings sloeg J. Baas een home run, maar in de derde beurt kwam H. H. C. eerst goed los. Eenige driehonkslagen brach ten vijf punten op, die H. H. C. een nuttigen voorsprong verschaften. Langzamerhand knabbelde V. V. G. A daar echter wat van af. En in de zevende innings leek het of zij door geforceerd spel de overwinning toch nog uit het vuur wilde sleepen. H. H. C. liet zich ech ter niet intimideeren. net bleef bij drie pun ten. Wel raakten weer drie honken bezet maar toen viel toch de derde nul. En het antwoord van II. H. C. op deze beurt was afdoende. Goe de honkslagen brachten vier spelers thuis. Goed fielden maakte daarna scoren van V. V. G. A. weer zoo goed als onmogelijk en de over winning tot een feit. Inningscijfers: V. V. G. A.: u 0 0 1 3 1 3 1 0 totaal 9 H. H. C.: 1 0 5 0 1 o 4 1 x tqtaal 12 Haarlemsche Competitie. D. E. v.—R. H. B. S. Zaterdagmiddag ontving D. E. V. de Rijks H. B S Velsen Bij de Haarlemmers wisselden Lit en van Brussel elkaar als werper af. maar beiden werden geducht geslagen. Eenige kee ren werd zelfs door de Velsenaren een home run geloopen. De beide Velsensche werpers wierpen min der vaak wijd. Bovendien waren de Haarlem mers zwakker aan slag. Inningscijfers: Rijks H. B. S. Velsen 10 7 0 21 1 totaal 39 D. E. V. 5 3 2 1 3 totaal 14 S. S. H.HAARLEM III De Haarlemmers hadden eenige goede slag- menschen in de gelederen en daardoor had den zij met het werpen der Velsenaren weinig last. Hoogwinkel als werper en Maas als ach tervanger maakten het honkloopen voor S S. H. veel moeilijker. Ondanks de automatische nul wisten de Haarlemmers dan ook verdiend te winnen. De einduitslag was 2513. HONKBAL VOOR DAMES Aan de Kleverlaan werd Zaterdagmiddag een wedstrijd tusschen twee dames negental len gespeeld. Voor Haarlem wierp eerst mej. W. Blanken- steyn. Die raakte blijkbaar vermoeid en wierp toen veel wijd. Daar profiteerden de H. B. S.- sters van. Die kwamen zelfs voor te staan. Toen is mej. D. de Hart gaan werpen, Dat gaf den Haarlem-dames nieuwen moed en al spoedig was de achterstand verdwenen. In het slaan waren de Velsensche dames beter, maar in aangooien en honkloopen won nen onze stadgenooten het. Het verschil met verleden jaar was wel groot. VOORTAAN JAM OP DEZE MANIER: 3Y> pond aardbeien, nauwkeurig gewogen, was- schen en daarna ontdoen van steeltjes en bladeren. In een vergiet, al schuddend, goed laten afdruipen. Daarna de vruchten goed fijndrukken. Doe dit met een houten stamper en grondig! De groote vruch ten eerst in stukjes snijden. 3l/i pond suiker bij voegen. Vooral niet minder! Een kleinere hoeveel heid schaadt houdbaarheid en gebondenheid der jam. Vooral geen water bij doen! Laat alles 10 Minuten op een sterke vlam bruisend doorkoken. Kijk er bi) op de klok. De 10 Minuten Kooktijd begint pas als de massa door en door bruisend kookt. Afschuimen! Als de 10 Minuten om zijn een flesch Opekta in de kokende massa mengen. Lekker is, om tegelijk het sap van een citroen mee te roeren. Zijn Opekta en citroensap ingc- roerd, dan de massa onder zachtjes roeren weer aan de kook brengen. Nog 6 7 tellen doorkoken. Zoo heet mogelijk in de potjes doen. U kunt Uw oude jampotjes gebruiken! Om springen te voor komen. eerst omspoelen met wat heete jam of op een vochtigcn doek zetten. Aan te bevelen is de Opekta-sluiting, die schimmelvorming behoedt. Bij elke flesch Opekta krijgt U een be schrijving van deze sluiting en recepten voor alle vruchten. Gratis receptenboekje bij Opekta-Inlich- tingeodienst. N. Z. Voorburgwal. 120, A'dam-C. Groot en klein zal het gansche jaar door genieten van Neêrland's eigen volrijpe, gezonde vruchtenschatTot jam gekookt en gebonden met Opekta! In 10 minuten. Maak nu met Opekta aardbeienjam, aardbeien gelei, aardbeien-marmelade! De Koningin der Marmelades! Fleurig rood, helder, mooi van dikte! Dank zij Opekta! Niets van Uw ooft verkookt. Niets van de geur vervliegt Kleur en smaak frisch als tevoren. Vitaminen en voedingswaarde blijven bewaard met Opektahet inmaak-geschenk van Moeder Natuur! Louter kristalklare, snel-geleerende vruchtenpektine - een natuurlijk bestanddeel van vruchten. Aangebroken, goed- j gesloten flesschen Opekta blijven maandenlang frisch en helder- doorzichtig van inhoud! Zie dit punt niet over het hoofd! Voor kleinere hoe veelheden pakjes Opekta Droog 15 cent. Voor grootere kwantums flesschen Opekta Vloeibaar 70 cent. Verkrijgbaar bij alle goede kruideniers, drogisten, comesti bles zaken e. d. Nederlandsche Opekta Maatschappij, N.Z. Voorburgwal 120, Amsterdam-C.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 3