GERING Hartelijke huldiging van burgemeester Maarschalk. da's erger!" MAANDAG 18 JUNI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 10 STADSNIEUWS. gramma uitgevoerd, dat ondanks het stads rumoer over het algemeen zeer goed te hoo- ren was. Van zeven tot negen uur speelde het tram corps Haarlem-Leiden van de N.Z.H.T.Meven eens op de Groote Markt een uiteraard geheel ander programma, onder leiding van den heer Reynier van t Hoff. Ook deze uitvoering viel zeer in den smaak bij de velen die naar de Groote Markt waren gekomen en zich een plaats uitkozen om de muziek te kunnen volgen. Den burgemeester zijn geschilderd portret en een monumentale bank aangeboden. Treffende zanghulde van de Haarlemsche jeugd. Het Politiemuziekcorps speelde voor het huis van den burgemeester aan de Crayenesterlaan. Deze serenade die te tien uur begon werd „verlicht'' door de fakkels van de brandweer, terwijl de burgemeester op het geïllumineerde balcon stond. Een uur lang brachten de po litiemannen muziek ten gehoore en het pit tige rhythme vermocht wel een stemmige sfeer te scheppen die het avondfeest ken merkte. De gondelvaart. Tot slot van den dag was er een gondel vaart langs de woning van den heer Maar schalk. De Haarlemsche watersportverenigin gen hebben zich hierbij niet onbetuigd gela ten. De voorzitters der verschillende vereeni- gingen hebben den burgemeester namens hun vereenigingen hun gelukwenschen aangebo den. Prof. A. D. Fokker, voorzitter van „Het Spaarne", hield een korte rede. Ongeveer tachtig booten, alle op plechtig*» wijze verlicht, voeren van de verzamelplaats aan de Oester houtlaan door het Spaarne. Aan de kanten hadden talrijke toeschouwers zich van een plaats verzekerd, waarvoor sommigen reeds vroeg in den avond derwaarts waren gegaan. Achter de boot van de voorzitters voer de Haarlemsche Jachtclub, gevolgd door de Haarlemsche Zeilvereeniging. Daarachter wa ren de kano's van „De Trekvogels" en de Haar lemsche Kanovereeniging en de booten van de Vouwboot vereeniging ,,De Doordrijvers", de Roei- en Zeilvereeniging „Het Spaarne en daarachter op een boot de zwemvereenigingen. Een verrassing was de waterlelie, die, nadat zij aan den kant was gebracht, een jonge Haarlemsche ingezetene bleek te bevatten, van de zwem vereeniging De Delft. Het was reeds na middernacht toen aan alle huldiging een einde was gekomen. De heer en mevrouw Maarschalk op het bordes van het Stadhuis, tijdens de zanghulde. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Bureau van Politie, Smedestraat, actetasch, duimstok; hand schoen lantaarnglas portemonnaie m. i.; T. Banning, Reitzstraat 82. deur van een auto; B. Boeree, Borneostraat 30, horloge; A. Dek ker, Berkenstraat 2, armbandjes; G. Kollard, Hofdijkplein 38, armband; Kuipers, v. Oosten de Bruijnstraat 113, benzinelamp; Horsman, Kerkhofstraat 20 zw., ceintuur; Bloemaart, Drappenierstraat 2, dop van een benzinetank; G. Homburg, Esschilderstraat 37, handschoen; Kennel Haerlem. Regentesselaan 42, hond; B. de Vries, Iepenstraat 8, kinderfiets; J. Veld kamp woonschip (tegenover Damaststr. in de Oostvest) medaillon F. Groeneveld, Waldeck Pyrmontstraat 51. rozenkrans; Star, Jans straat 47, rijwielbelastingplaatje; Sint, Ter burgstraat (Santpoort), idem; F. Viehoff, Tetterodestraat 6. sleuteltje; Bloemenmaga zijn „Tetterode". Tetterodestraat 54, sleutels; Siteur, Linschotenstraat 68 rood, slipover; Schouten, Esschilderstraat 23, taschje; N. Lig- mian, Pieter Maritzstraat 34 rd., uniformpet. (Adv. Ingez. Med.) AGENDA Heden: MAANDAG 18 JUNI N.V- Chemigr. Kunstinr. ..Polygraph'. Alg. vergad. v. aandeelh. Ten kantore 8 uur. Luxor Sound Theater: „Een afgedwongen bekentenis" en „De Circusvoorstelling op Vrij dag den 13den 8.15 uur. Palace: „Schandaal in Budapest". Op het tconeel: Henry Rosen, de landlooper-violist. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „CanailleOp het toon eel: Aurora-troupe, kunstwielrijders. 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags Toegang vrij. DINSDAG 19 JUNI Café Restaurant „Dreef zicht". Stanley band. Bioscoopvoorstellingen. „Daar gaat mn STER-TABAK Serenade door het Haarlemsche Politiemuziekcorps voor het huis van den burgemeester. In het midden de heer Maarschalk; geheel links Mr. A. Bruch. Voor de afd. Haarlem en Omstreken van de Ned. Ver. van Huisvrouwen bood mevrouw C. J. Cohen Tervaert-Koch de gelukwenschen aan en als oud-vriend sprak de 87-jarige ka pitein E. Prins uit Amsterdam. De heer J. H. Speenhoff droeg een aar dig huldigingsgedicht voor, dat de aanwezigen I zeer vermaakte. Wij laten hier eenige coupletgedeelten vol gen: Hoe bemind is hij in Haarlem Bij de heele burgerij; Enkelen die hem niet prijzen Loopt hij toch niet boos voorbij. En als hij het kon bereiken En men hem de macht maar gaf Dan verhoogde hij het steungeld En sloeg de belasting af. De aangekondigde huldiging van den heer C. Maarschalk, ter gelegenheid van zijn 15- jarig burgemeesterschap van Haarlem en zijn zilveren ambtsjubileum had Zaterdagmiddag plaats in de door de goede zorgen van den dienst van Den Hout en Plantsoenen smaak vol versierde hal van het Stadhuis, waar zeeg vele genoodigden zich vereenigd hadden, on der wie werden opgemerkt Mr. J. Bomans, lid van Ged. Staten; Jhr. J. P. W. van Doorn, burgemeester van Heemstede; Jhr. Mr. C. J. A. Den Tex, burgemeester van Bloemendaal: Mr. L. Roeters van Lennep, Officier van Jus- tie; Mr. G. Sluis, president der Rechtbank en leden van de rechterlijke macht en de balie; Mr. Dijkstra, Griffier der Rechtbank; de heer W. van Liemt, wethouder, hoofden van tak ken van dienst en raadsleden; directeuren van scholen van Middelbaar en Voorberei dend Hooger Onderwijs; predikanten, R.-K. geestelijken en de rabbijn der Isr. Gemeente; de heeiv-G. o. Droste, voorzitter van. de Ka mer van Koophandel; de militaire comman dant en Tfe commandant van de Burgerwacht en velé anderen. Nadat de door ons vermelde commissie van ontvangst den burgemeester (die eerst de Haarlemsche Burgerwacht vóór 't bordes van 't Stadhuis, welke daar een dubbele eerewacht met muziek vormde, had geïnspecteerd) en mevrouw Maarschalk en de Haarlemsche fa milieleden van den jubilaris het Stadhuis had binnengeleid, bood mej. To van Tetering, dochter van den secretaris van het Jubileum Comité, den heer P. J. M. van Tetering, mevrouw Maarschalk bloemen in de Haar lemsche kleuren aan en sprak daarbij als volgt: „Deze bloemen geven de Haarlemsche kleu ren weer, kleuren, welke u, mevrouw Maar schalk, in deze 15 jaren lief zijn geweest. Zij beteekenen mede een hulde van Haarlem's burgerij aan de echtgenoote van Haarlem's jubileerenden burgemeester, die hem in deze moeilijke bestuursperiode zoo liefdevol ter zijde heeft gestaan. En ten slotte een innigen dank voor uw zegenrijken arbeid op zoo velerlei ge bied, niet het minst op het charitatieve, ten bate van de goede stad en van haar bugerij". De huldiging. De voorzitter van het Jubileum-Comité, M r. A. Bruch, lid van Ged. Staten en oud-wet houder van Haarlem, opende de rij van sprekers. De heer Bruch vestigde er de aandacht op, hoe gaarne de Haarlemsche burgerij van de gelegenheid had gebruik gemaakt, haar waar deering voor den jubilaris te uiten. In een korte spanne tijds van vier weken werden met veler medewerking de plannen voor een hul diging gevormd. En deze huldiging was verdient. Met vrij wel nimmer falende opgewektheid en steeds met voortvarendheid leidt de heer Maarschalk de raadsvergaderingen. Vaak brengt zijn echi Hollandsche bonhomie of zijn woord van prac- tische levenswijsheid redding in een moeilijke situatie en hij is er steeds op uit, zoo breed mogelijk bevrediging te geven, als het er om gaat, een compromis te zoeken. Ook de ver gaderingen van het college van B. en W. wor den door hem met groote tact geleid. De burgemeester leeft steeds met de bui- gerij mede en is altijd voor een ieder, onge acht religie, politieke overtuiging of maat schappelijke positie toegankelijk. De ontvangst ten stadhuize van congressen zijn door het hoffelijk en cordiaal optreden van den heer Maarschalk reeds bij voorbaat een succes. Geen wonder dat een kleine duizend ver eenigingen en particulieren hebben bijgedra gen voor het huldeblijk. „De waardeering", aldus spr., „uitte zich in stoffelijken vorm en wel in die mate, dat be halve een u te overhandigen kunstzinnig ui:- gevoerd album, vermeldende de namen dei- deelnemers, aan de Gemeente Haarlem kan worden aangeboden een levensgroot portret van u. teneinde dat een plaats in het Raad huis te geven, doch ook een niet onbelangrijK geschenk ten algemeene nutte, waarop uw keuze viel, en hetwelk het Gemeentebestuur bij voorbaat verklaard heeft te willen aan vaarden, n.l. een 'monumentale Maarschalk- bank. De tijd was te krap gemeten om reeds plan nen te kunnen ontwerpen. Nader overleg is nog noodig. Spr. eindigde zijn rede met woorden van hulde en waardeering tot mevr. Maarschalk, die steeds den burgemeester steunt in zijn taak. zooveel als in haar vermogen is. Hierna overhandigde de heer Bruch dei jubilaris een artistiek album, met de hand- teekeningen der gevers van de huldeblijken. Dit album is zeer fraai gecalligrafeerd door den heer Joh. Visser, lid van den gemeen teraad. Het is gebonden in blank perkamen ten stempelband, voorzien van het familie wapen van den burgemeester en het Haar lemsche wapen en bevat op de eerste pagina de volgende opdracht: „Huldebetuiging aan den Hoogedelachtbaren Heer Cornelis Maar schalk, ter gelegenheid van zijn 15-jarig jubi leum als burgemeester der gemeente Haarlem 1919 16 Juni 1934". Voorts worden vermeld de namen van het bestuur van het eere comité en van de leden van het comité. Velen gaven voorts nog uiting aan hun ge voelens van waardeering voor den jubilaris. De nestor van den gemeenteraad, de heer M. de Braai, herinnerde er aan. dat de bur gemeester bij het aanvaarden van zijn ambt, 15 jaar geleden, een beroep gedaan had op het vertrouwen van burgerij en raad. Deze spontane huldiging was daarop het ant woord. Dr. E1 z i ng a, inspecteur van het voorbe reidend hooger en middelbaar onderwijs, zei- de, dat bij de vele bewijzen van hulde en aankelijkheid, een woord van erkentelijk heid van het onderwijs niet mag worden ge mist. Hij dankte voor wat burgemeester Maar schalk in het belang van het onderwijs heeft gedaan. De heer H. C. Honig, oud-wethouder van Koog aan de Zaan, mede het woord voerend namens den oud-wethouder, den heer E. G. Duyvis, herinnerde aan de periode, dat de heer Maarschalk burgemeester van Koog aan de Zaan was. De eerste jaren van het burgemeesterschap in Koog behoorden tot de mooiste jaren van zijn leven. Zijn gemeente bloeide, hij kreeg er veel vrienden; vrienden die hij nog heeft. In de groote, mooie hoofdstad van de pro vincie zijn den heer Maarschalk de zorgen ook niet bespaard gebleven en hij zit er nog middenin. Dat hen bij alle moeilijkheden steeds zijn werkkracht en opgewektheid heeft weten te behouden dankt hij zeker ook aan zijn kwaliteiten als mensch. Nadat de heer A. M e y e r de gelukwenschen had overgebracht namens de Kruisstraat Kruiswegvereeniging, voerde drs. Th. B. 1 Hoyer het woord, als vice-voorzitter van den Haarlemsche Journalistenkring. „Hoewel de journalist qualitate qua zich ge meenlijk slechts indirect, door middel van de pers, tot de buitenwereld pleegt te richten", aldus spr. „past voor heden een uitzondering. Het is ons Haarlemsche journalisten een be hoefte, heden ter gelegenheid van uw ambts jubileum, in het openbaar onzen hartelijken dank te betuigen voor de prettige wijze, waar op gij in de afgeloopen jaren steeds het con tact met de Haarlemsche pers onderhouden hebt. En ik kan de waardeering der collega's wel niet beter uitdrukken dan door de hoop en tevens de overtuiging uit te spreken, dat deze verhouding in de komende jaren het zelfde aangename karakter zal dragen als in het thans door u afgesloten tijdperk uwer ambtsvervulling. Het laatste couplet luidde: En al gaan de haren grijzen Hart en hoofd zijn kloek en sterk Als een Maarschalk in zijn leger Doet hij zijn omvangrijk werk. Leve onze burgemeester En weer vijftien jaar er bij Is de wensch van al zijn vrienden En van heel de burgerij. Voorts voerden nog het woord de heeren: Jac. van Maris, voor de Tooneelvereeni- ging „Jacob van Lennep" en den Haarl. Ke gelbond; C. van der Winden namens de Haarlemsche zeilvereeniging; G. Tig gel- ma n, namens de commissie tot het organi- seeren van een kinderfeest te Spaarndam en W. F. B e e r e m a n s, voor de vereeniging „Patrimonium". De burgemeester dankt. Met een hartelijke toespraak dankte de bur gemeester voor de hem gebrachte hulde en de geschenken. Spr. herinnerde aan de pret tige jaren, door hem in Koog aan de Zaan doorgebracht, gewaagde van de goede en vriendschappelijke samenwerking in het ge meentebestuur te Haarlem en dankte voor de medewerking en den steun, van zoovelen on dervonden, niet het minst van de wethouders, de hoofden van takken van dienst en de amb tenaren. De burgemeester eindigde zijn toespraak al dus: „Mij is niets meer uit het hart gegrepen, dan dat ik door Hoogeren zegen ons vader land weer spoedig moge zien komen tot wat meer bloei, meer werkgelegenheid, nieuwe welvaart en ik geef u allen de verzekering, dat het mooie feest, dat u mij heden hebt be reid, mij een aanmoediging te meer zal zijn, om zooveel als mijn bescheiden krachten mij veroorloven, in de jaren, die mij nog resten, getrouw te ijveren voor de belangen van Haarlem's burgerij. Mede namens mijn vrouw dank ik ook de politie wel heel hartelijk voor haar fraai ge schenk. Zij heeft mij daarmede een blijk van kameraadschap en saamhoorigheid gegeven, dat ik hoogelijk waardeer en dat een eere plaats zal behouden in ons huis. Stoomen Verven Stoppage Dehens stoomen GROOTE HOUTSTRAAT S«.. Ttl. 10771. 1156' (Adv. Ingez. MedJ Aan allen en allen nogmaals ons beider heel hartelijken dank!" Vervolgens maakten alle aanwezigen ge bruik van de gelegenheid, den heer en me vrouw Maarschalk persoonlijk geluk te wen- schen, waarmede het officieel gedeelte van de feestviering eindigde. Bezoek van den Bisschop. Zij nog vermeld dat Zaterdagmiddag 1 uur de bisschop van Haarlem, Mgr. J. D. J. Aenge- nent, den burgemeester te zijnen huize kwam gelukwenschen. Bijdragen voor het huldeblijk. Het bestuur van het Jubileum-Comité „Bur gemeester Maarschalk" verzoekt ons te willen mededeelen: Verschillenden, die uitstedig zijn geweest of om welke redenen dan ook verhinderd wa ren, hebben ons gevraagd, of zij alsnog kun nen bijdragen aan het huldeblijk van onzen burgemeester. Wij antwoorden hierop beves tigend. Circulaires ter invulling zijn te verkrijgen aan het secretariaat: Groote Markt no. 4 hoek Koningstraat, telefoon 10134. De vervaardiger van het huldeblijk-album, de heer Johs. Visser, zal de in te vullen strook jes alsnog inplakken, waarvoor ruimte is open gehouden, wijl dit altijd bij gelegenheden als deze, voorkomt. Kinderzang op de Groote Markt Na de huldiging in het stadhuis volgden vele bewijzen van huldebetoon er buiten. De gebr. Martin hadden ervoor gezorgd dat ongeveer 3500 kinderen van de twee hoogste klassen der openbare en bijzondere scholen op de Groote Markt hadden plaats genomen, wat geen kleinigheid is om geregeld en orde lijk te laten verloopen. Onder leiding van den heer R. M. v. d. Hart zongen zij enkele liederen. De burgemeester, zijn vrouw, enkele familieleden en Mr. A. Bruch als voorzitter van het huldigingscomité, stonden op het bordes van het stadhuis, terwijl uit duizenden kinderkeeltjes eerst het Wil helmus klonk en daarna o.a. Hollandsch Liedje. Het was erg warm, overal en op de Groote Markt op drukke plaatsen in het bijzonder. Het is ook geen wonder dat enkele kinderen het wat te kwaad kregen en een koeler plaats je moesten opzoeken, als bij voorbeeld de hal van het stadhuis. Van beteekenis waren deze voorvallen echter niet en de zanghulde klonk prachtig. Zuiver en krachtig trilden de tonen over ons groote plein en velen staken hun waardeering niet onder stoelen of banken. Het was ongetwijfeld een bijzonder aardig onder deel van het programma. Défilé van vereenigingen. Nadat onder leiding van de heeren A. Kur- vers en A. H. de Bruyn Sr. op het terrein van de Dr. Huetschool aan het Prinsen Bolwerk eenige tientallen vereenigingen waren opgesteld trok deze lange stoet langs het Kennemerplein door den Kruisweg, Kruisstraat, Smedestraat en over de Groote Markt naar het stadhuis. Voor het bordes brachten de vereenigingen een vaandelgroet nadat zij langs den geheelen weg allerwege de belangstelling hadden op gewekt. De marschmuziek zorgde voor een prettige stemming en het vlotte verloop van dit défilé vooral, deed prettig ernaar te zien. Nadat de vaandelgroet was gebracht, trok men langs de Jansstraat en den Jansweg weer naar het Prinsen Bolwerk. Onderstaande vereenigingen namen vol gens de inteekenlijsi deel: Nederlandsche Vereeniging van Oud-Strij ders „Het Vaderland Getrouw", Jonge Wacht, Kathedraal St. Bavo. Stadsevangelisatie Haarlem, Ned. Werkliedenverbond Patrimo nium, Leger des Heils, H.S.V. De Kampioen St. Fransisca-Romana, H.V.B.V. De Tien, St. Christoforus-groep. Gymnastiekvereniging Bato, Ned. Padvindersgilde, afd. Haarlem „Pioniers en groep III), Ned. Padvindersgilde groep I en II, St. Josephs Gezellenvereeniging, Rederijkerskamer Alberdingh Thijm, Haarlem sche Zwemvereeniging De Delft, Spaarn- damsch fanfarecorps Crescendo, Centrum Comité, Kon Bond van Onderofficieren, Ge neraal van Merlen, Hariionie Crescendo, Mannenkoor Proza en Poezie, Kon. Letter lievende Vereeniging Cremer. Haarl. Tooneel, Jacob van Lennep, Haarl. Zanggenot, St. Fransiscus Liefdewerk, Kon. Liedertafel Zang en Vriendschap, Tooneelvereeniging Door In spanning Uitspanning, Haarlemsche Red dingsbrigade, Haarlemsche Wandelsportver- eeniging, Doopsgezind Zangkoor. St. Nober- tusgroep. Kruisvaart St. Joseph, R.K. Harmo nie Utile Dulci. Prinses Juliana Bond (Oost) Arti et Religioni, Oranje Vereeniging Haar lem-Noord, De Graal, Roode Kruistransport Colonne. Concerten van de H. O. V., het Tram- en Politiemuziekcorps. De Haarlemsche Orkest Vereeniging heeft op de Groote Markt een concert uitgevoerd, waarvoor de leden zich belangeloos ter be schikking hebben gesteld. Een groot gehoor was op de Markt verzameld en van vele zijden bleek dat de geste der H. O. V. zeer op prijs werd gesteld. Onder leiding van Marimus Adam heeft men van half zes tot half zeven in een voor zoo'n orkest wel vreemde omgeving een pro- (Adv. Ingez. Med.)

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 8