ABSORBINE JR. Japan Ned. O. Indië. DINSDAG 19 JUNI 1934 HAARLEM' S DAGBLAD 3 EX-COMMUNIST FRENAY LAAKT MARXISME EN KAPITALISME. N. S. B.-VERGADERING MET DEBAT IN DE CONCERTZAAL. In de Concertzaal sprak Maandagavond de heer C. Frenay, het vroegere Schiedamsche communistische raadslid voor de Haarlemsche afdeeling van de N.S.B.. ingeleid door den heer Tj. O. v. d. Weide, die zeide dat er meer kaarten waren verkocht, dan dat er publiek in de zaal aanwezig was. waaruit hij conclu deerde dat vele tegenstanders, die op de Groote Markt waren blijven staan, den moed misten de vergadering te bezoeken. De heer C. Frenay zei: ,-Het socialisme zit me in het bloed, dat wil ik bekennen". Door het nationaal-socialisme wil de heer Frenay Ne derland voor de arbeiders weer bewoonbaar maken, een socialisme op nationalen grond slag. Hij besprak voorts het marxisme, zocals verschillende sprekers voor de N. S. B. reeds meermalen hebben gedaan en vooral het „bonzenstelsel' dat volgens hem de oorzaak is van het falen van het socialisme De marxis tische leiders hebben namelijk gefaald in hun strijd tegen het geaccumuleerd kapitaal. In plaats daarvan hebben zij de arbeiders tegen elkander opgezet. Bovendien zouden de arbei ders-leiders hun machtspositie misbruiken ten eigen bate, waarvan de spreker enkele gevallen noemde. Na 1919 heeft geen enkele groep door strijd eenig voordeel meer kunnen behalen, zei de heer Frenay en in 1914 reeds moesten de in ternationale (socialistische) theorieën wijken voor de nationale praktijken. (Bedoeld werd de houding van de S.D.A.P. tegenover het mili tarisme) In Duitschland is bewezen dat de socialistische leiders de baantjes prefereerden boven socialistische revolutie en zoo was 't ook in Nederland, toen in 1918 de huidige socialis tische leiders Troelstra in den steek lieten. Marx heeft gezegd: „Het maatschappelijk zijn bepaalt den geest". Dit is op de „bonzen" volkomen van toe passing en dan in den slechten zin van het woord. Stakingen werden georganiseerd om het decorum van de „bonzen" hoog te houden, maar in het belang van de arbeiders waren ze nooit. „Na de Fransche revolutie zijn we niets opgeschoten", zei de heer Frenay, „er is alleen een kaste bijgekomen, die der bonzen. Geen strijd, maar kameraadschap zal ons uit de hel van politieke en economische moeilijkheden kunnen redden!" (applaus). De heer Frenay ging de organisaties van de arbeiders na, hun nationale verdeeldheid en hun onmacht daardoor tegenover het kapi talisme. Van het slot van het communistisch manifest (Proletariërs aller landen vereenigt u!> is niet het minste terecht gekomen. De rationalisatie, mechanisatie en uitvindingen hebben de arbeiders in een positie gebracht dat fiet woord van Marx „de arbeiders hebben de machtsformatie in handen", niet meer van toepassing is. „Aan de bonzerikliek is de schuld en aan de politieke en economische capriolen van de partijen moet een einde komen, want daaraan gaan wij allen te gronde", zei de heer Frenay. Op de beschuldigingen dat de N.S.B. door Duitschland, Italië of andere buitenlandse he machten gesteund zou worden, gefinancierd zou worden door grootkapitalisten in binnen- of buitenland, antwoordde de spreker dat de N.S.B. daar niets mee heeft te maken en dat hij ervan overtuigd was dat de algemeene leider het eerlijk met de arbeiders meent en hen uit hun maatschappelijke en geestelijke ellende wil halen, waarin zij door dit stelsel zijn gebracht, (applaus). ■Het nationaal-socialisme komt, niet dooi' Mussert en anderen, maar door maatschappe lijke, politieke en economische voorwaarden en daarom is het 't eigenbelang van de arbei ders als zij zich bij de N.S.B. aansluiten en zich losmaken van de partijgeest. Het gevaar is echter dat de economische organisaties waarin de arbeiders zijn gegroepeerd waarin de „bonzen" de leiding hebben, dan broodroof zullen plegen, ondanks de voor waarden dat de aangeslotenen vrij zijn in hun godsdienstige en politieke overtuigingen. „De N.S.B. is immers een gevaar voor de bonzen; niet voor de arbeiders. De N.S.B. is de partij voor de arbeiders omdat de N.S.B. de eenige partij is die het kapitalisme werkelijk bestrijdt" zei de heer Frenay. Voor debat had zich opgegeven de heer C, Rose, onafhankelijk arbeider. In hoofdzaak kwam zijn betoog hierop neer dat hij meent dat de N.S.B. geen perspectieven opent voor de arbeiders, gezien de resultaten van het fascisme in Italië en Duitschland. Bovendien zei de heer Rose dat de vrijheid hem een deel van zijn leven is. die hij niet gaarne zou mis sen en dat de N.S.B. den klassenstrijd niet aanvaardt, wat z.i. voor de arbeiders onaan nemelijk is. Want zoo houdt de N.S.B. dit stel sel in stand, een stelsel eener maatschappij die bezig is ineen te zakken. Over de rationalisatie in het bijzonder, meende deze spreker dat de oplossing ge vonden moest worden in langer leerplicht voor kinderen, waardoor zij beter onderlegd het leven ingaan en korter arbeidstijd voor den arbeider. Wat de beschuldigingen aan het marxisme betreft zei de heer Rose dat het marxisme allerminst schuld heeft aan de slechte toestanden die onder het kapitalisme zijn ontstaan. Na de rede van den heer Rose werd er ge applaudisseerd door een groep geestverwanten. De heer v. d. Weide dankte den debater voor de rustige wijze waarop hij zijn meening had kenbaar gemaakt. De heer Frenay ging uitvoerig op de op merkingen in, waarin hij tevens talrijke vra gen beantwoordde. Als gewoonlijk was het Wilhelmus het einde der vergadering. Voor den Kantonrechter. DE ROODE TULP. Niemand zal willen beweren, dat een roode tulp in het algemeen iets met opstandigheid of zelfs met politiek te maken heeft. In het voorjaar zie je heele velden roode tulpen om Haarlem heen; je ziet er auto's en fietsers mee bekranst en verkoopgrage bloemenventers dragen groote bossen langs je huis. Niemand zal daar aanstoot aan nemen, integendeel, het geeft kleur aan het leven En toch moesten er twee mannen voor den kantonrechter terecht staan, omdat zij zich slechts met éen roode tulp hadden getooid. Maar toen zij het deden, was het 1 Mei. De een had, terwijl hij te IJmuiden als leider van een kinderoptocht fungeerde, zoo'n bloem in zijn knoopsgat gedragen; de ander had er zich mee getooid vóór het Thalia theater te IJmui den, waar dien dag een vergadering van de S.D.A.P. werd gehouden. En omdat het nu 1 Mei was en omdat op tocht en vergadering van de S.D.A.P. uitgin gen, daarom was de roode tulp ditmaal be schouwd als een soort insigne van die partij en werden beide personen vervolgd, omdat zij door het dragen van die tulp uitdrukking had den gegeven aan een bepaalde staatkundige richting. De man van de optocht zei. dat de tulp mei de S.D.A.P. in het bizonder niets te maken had; ook de communisten droegen roode tulpen, ja zelfs de fascisten en hij beriep zich op een be richt in „het Volk", waarin kort vóór 1 Mei gestaan had, dat de politie te Amsterdam het dragen van roode tulpen niet strafbaar achtte. Als de hoofdcommissaris van politie te Am sterdam, die dan toch de wet wel zou kennen, „het Volk" zoo had ingelicht, dan achtte de verdachte zich verantwoord. De kantonrechter zei, dat de bepalingen be treffende het dragen van onderscheidings teekenen gemaakt waren ter bevordering van de eenheid en hij was met den ambtenaar van het Openbaar Ministerie van oordeel, dat het dragen van een roode tulp op 1 Mei, den pro- pagandadag der S.D.A.P. onder de gegeven omstandigheden beschouwd moest worden als een overtreding aan het uniform verbod. De kantonrechter wilde echter in aanmerking nemen, dat verdachten door de berichten in „het Volk" misleid waren, dat wil zeggen in de waan gebracht, dat zij geen strafbaar feit be gingen en veroordeelde ieder tot f 1 boete of 1 dag hechtenis. AANRIJDINGEN. Dat men nog niet gestraft is, als men een bekeuring krijgt, bleek heden, tot geruststelling van hen, die mochten denken, dat een dag vaarding al een vonnis is. Nauwgezet gaat de kantonrechter alle omstandigheden na en als het aanrijdingen betreft, komen er teekenin- gen en foto's bij te pas, terwijl de verdachte alleszins gelegenheid krijgt zijn vermeende on schuld te bepleiten. Het is bij het verkeer op den weg niet altijd ruwheid of kwade trouw, die een botsing veroorzaken, er is ook een on gelukkige samenloop van omstandigheden mogelijk en zoodoende zagen we Maandag breedvoerige bespreking niet minder dan drie vrijspraken. Een heer had op den Heerenweg gereden en wilde de Koediefslaan in; hij reed matig, stak zijn richtingaanwijzer uit, liet nog een auto passeeren en den weg veilig wanende, begon hij te draaien. Juist naderde van de Kerklaan een motorfiets en reed tegen de zwenkende auto op. Het was de motorfiets, die de schuld had en de autobestuurder werd vrijgesproken. Ook werd vrijgesproken een autobestuurder, die te Beverwijk op de Breestraat een fiets rijder, die rechts reed, had geraakt, maar uit de verhooren bleek, dat de f testrijder van den rechten weg was afgeweken, door op de klok te kijken en daardoor had hij eigenlijk de auto aangereden, en deze niet hem. De derde gelukkige was ook weer een auto bestuurder, die met zijn ergsten wegvijand, de fiets, in conflict was geraakt. Dit was in de buurt van Haarlemmermeer, waar de fiets rijder in niet te stuiten vaart van een brug kwam en geen kans zag voor de auto om rechts te komen; toen probeerde hij het links en hij slipte tegen de auto. Aanvankelijk was den autobestuurder ten laste gelegd, dat hij rechts geen voorrang had gegeven, maar nu bleek, dat rechts den voor rang al gehad had maar weer naar links ging, trof den automobilist geen schuld. De aangereden fietsers, die altijd hopen de geleden schade op den autorijder te verhalen, zien zich in deze gevallen wel teleurgesteld. Voor Haarlem's Politierechter. Oostindisch doof. PERSONALIA. Onze oud-stadgenoot Mr. P. Th. J. .van Te tering die Griffier was van den Land raad te Pematang-Siantar tevens waarnemend Landrechter, is thans benoemd tot Lid van den Raad van Justitie te Medan (Sumatra's Oostkust). FAILLISSEMENT Door de Haarlemsche rechtbank is in staat van faillissement verklaard de N.V. exploita tie maatschappij voorheen G. Wxsker. Kleine Houtstraat 26, Haarlem. Curator Mr. J. v. d. Vegt, te Heemstede. Het gebeurde, dat je als jongen, geen brav; Hendrik zijnde, terwijl je buiten aan 't spelen was, meende vaders of moeders stem te hoo- ren, hetgeen een dringende uitnoodiging be- teekende om thuis te komen. Nu kon het gebeuren, dat dit geenszins strookte met je bedoelingen, want het weel was te mooi en het illuster gezelschap waarin je verkeerde, te verleidelijk. Wat deed je dan? Je deed of je de welbekende stem niet had gehoord, verwijderde je in tegenovergestelde richting en kroop ergens in een kuil, achter struiken, desnoods in een leegen waterput. Nu gebeurde het, dat de persoon met de welbekende stem het niet bij roepen liet en je. waar je niet op gerekend had in put of struik gewas vond en dan deed je of dit de meest gewone plaats was om je buitenshuis op te houden en je zette een heel onnoozel gezicht, als je gevraagd werd of je het roepen niet had gehoord. Het gebeurde ook, dat je een draai om je ooren te pakken had, eer je het onnoozele gezicht kon trekken en dan zette je maar een heel ander gezicht. Je vader zei, dat hij je van de oostindische doofheid zou genezen en deed dat op zijn ma nier. Het zijn niet altijd kleine jongens, die aan bedoelde doofheid lijden; voor den politie rechter was er althans een, die de kinder schoenen al lang ontgroeid was en zelfs een auto bestuurde en toch die eigenaardige eigenschap der jeugd vertoonde met het voor hem noodlottig gevolg, dat hij er niet met een oorveeg afkwam, maar dat hij 3 weken gevangenisstraf te incasseeren kreeg. Hij had op een avond in April met meer dan de toegelaten snelheid op den Jansweg gereden en toen had een welbekende stem van een politieman hem gezegd te stoppen. Hij deed, net als de kleine jongens, of hij 't niet hoorde en verwijderde zich met versnelde vaart en beging de listigheid zijn achterlicht te dooven, zoodat de nummerplaat niet te zien was. Ongelukkigerwijze was er politie met een motorwagen en die zette hem na. Hij zei, dat hij daarvan niets gemerkt had, maar waarom of hij de snelheid van zijn wagen tot Iedereen, die zich beweegt, kan zijn spieren verrekken, waardoor ze pijnlijk en stijf worden Wrijf ze met Absorbine Jr in, het geeft direct verlichting Absorbine Jr dringt diep in de gespannen spieren en spoedig ziin ze weer soepel en normaal U zult bemerken, dat Absorbine Jr direct de pijnliike plaats bereikt, want onmiddellijk voelt men een weldadige warmte en stroomt het bloed weer normaal door de bezeerde plekken. Lijdt niet langer pun en past op voor infectie. Neemt Absorbine Jr. Het prikkelt niet en laat geen vlekken achter. Vraagt een gratis monster aan de Absorbine Jr Company, Beu lingstraat 2, Amsterdam, onder vermelding van dit blad. ABSORBINE. (Adv. Ingez. Med.) het onredelijke opvoerde, kon hij niet goed verklaren. De politie zette er een nog onre delijker vaart in zoodat het tenslotte een achtervolgingswedstrijd werd met een gange tje van 85 K.M. die op den Verspronckweg eindigde met de overwinning van de politie. En nu stond de hardrijder in het bankje en poogde met allerlei onaannemelijke veront schuldigingen los te komen; hij sprak van zijn broer, die hij met alle geweld dien avond nog had willen spreken en dien hij, toen de broer café Brinkmann verliet niet had kun nen achterhalen. Waarom hij dan niet naar het huis van den broer was gereden? vroeg de politierechter. Ja, het was mogelijk, dat zijn broer, die helaas niet den kant van den Verspronckweg uit woonde, in den donkeren nacht met on bekende bestemming was vertrokken. De politiemannen had hij niet gehoord of gezien en dat gedoofde achterlicht was een onbekende zaak. De officier van justitie en de rechter von den het geval ernstig; niet voldoen aan de vordering der politie en als een dolleman rij den om niet gepakt te worden, werd geen boete waardig gekeurd en, als gezegd, kreeg hij 3 weken gevangenisstraf; de officier had zelfs een maand geëischt. WERKLOOZENSTEUN. DE QUAESTIE VAN HET VERHAAL VOOR DEN' RECHTER? Eenige weken geleden hebben wij medege deeld, dat het verhaal van steun ten opzichte van de gesteunaen door den Werkloosheids- dienst te Haarlem is stopgezet. Aanvankelijk werd gemeend, dat de regee ring beslist had, dat dit verhaal niet geoor loofd was, in tegenstelling met verhaal van steun door Maatschappelijk Hulpbetoon ver leend. Nader vernemen wij, dat de quaestie van het verhaal nog niet definitief beslist is. Mr. P. van Driel, werkzaam ten kantore van Maatschappelijk Hulpbetoon, schrijft over deze quaestie een artikel in het tijdschrift van den Nederlandsehen Werkloosheidsraad. Daarin wordt gezegd: „De minister van sociale zaken heeft, naar ons bekend is. dezer dagen als zijn meening te kennen gegeven, dat de bepalingen der Ar menwet nopens verhaal op overeenkomstig de Rijkssteunregeling verstrekte ondersteuning niet van toepassing zijn. Hij heeft echter zijn meening te dezen aan zien niet dwingend opgelegd en de Besturen van gemeenten en Burgerlijke Instellingen van Weldadigheid vrijgelaten zelf hun hou ding te bepalen ten aanzien van de uitoefe ning van dit verhaal. Hij heeft zelfs verzocht het aandeel van het Rijk in die verhaalde kosten van onder steuning. waarin het gesubsidieerd had, te verrekenen. De meening van den Minister nu is ten aan zien van dit verhaal niet beslissend. De vraag of overeenkomstig de Rijkssteun regeling verstrekte ondersteuning verhaalbaar behoort te worden beantwoord door den rechter. Daartoe is slechts noodig, dat degene, van wien een bijdrage in of terugbetaling van de kosten van een dergelijke verstrekking ge vraagd wordt, als verweer aanvoert, de onver haalbaarheid dier kosten ingevolge de Armen wet. Indien dit verweer wordt aanvaard, kan een Bestuur, als bovenbedoeld, deze aangele genheid in hooger beroep en cassatie aan het oordeel van den rechter voorleggen, terwijl belanghebbende bij verwerping van het ver weer door een van beide instanties in de ge legenheid is tegen de gegeven beschikking hooger beroep en/of cassatie aan te teekenen. Wordt in hoogste instantie beslist, dat ge meld verhaal mogelijk is, dan is een dergelijk Bestuur, naar het ons wil voorkomen, niet verantwoord, indien het van zijn bevoegdheid om te verhalen niet. evenals ten aanzien van hen. die buiten de steunregeling om gesteund worden, het geval is. ook ten aanzien van de ze categorie van behoeftigen gebruik maakt". SPEELTUINVEREENIGING „FLORA". Bovengenoemde vereeniging opent Zaterdag 23 Juni haar nieuwen speeltuin aan de Van Oosten de Bruinstraat. Te half drie wordt een wandeling gemaakt met de kinderen van den ouden naar den nieuwen tuin, waai' om drie uur de officieele opening zal plaats vinden. Daarna zal door de feestcommissie een nieuwe vlag worden aangeboden. Verder zullen de kinderen bezig gehouden worden met spelen, opgeluisterd door muziek o.a. is er een korf balwedstrijd van de „Flora"-jeugd. Het bestuur doet een beroep op de ouders om deze opening bij te wonen, opdat zij eenigszins een overzicht kunnen krijgen van wat het speeltuinwerk is. „Wie graag het kind houdt van de straat, Steunt dezen speeltuin met de daad". t WEEK-END TE LAREN VAN DE O.S.P. Zaterdag en Zondag heeft de O.S.P. een week-end gehouden in Laren, tevens als een begroetingsdag van den partij-secretaris, den heer Jac. de Kadt, die 3 maanden hechtenis heeft ondergaan. Uit het geheele land waren delegaties aan wezig. tezamen 1000 personen. Zaterdagsavonds werd er een bont program ma opgevoerd, waarin ook het Soc. Jeugd Ver bond een belangrijk aandeel had. Zondag voerde allereerst als voorzitter van de Fed. Amsterdam de heer Sal Tas het woord, waarna de partijvoorzitter de heer P. Schmidt een korte toespraak hield. Daarna arriveerde de heer Jac de Kadt, die met het zingen van de Internationale werd verwelkomd. De heer de Kadt sprak tot allen een woord van dank voor de geweldige hoeveelheden brieven en kaarten die hij in de gevangenis heeft mogen ontvangen. Vooral wijdde hij in zijn rede aandacht aan het Soc. Jeugd Verbond, dat den steun der oudere kameraden noodig heeft. Hij riep allen op tot strijd voor de beginse len der O SP. WATERRATTEN DEFILEERDEN OOK. De Haarlemsche Zwem- en Poloclub ,De Waterratten" moet toegevoegd worden aan de lijst van vereenigingen die deel namen aan het défilé voor den burgemeester. N.V. ALGEMEEENE NOORD-HOLLANDSCHE MIJ. VAN LEVENSVERZEKERING. Tot adj. directeur is benoemd de heer R. Baas, tot nu toe secretaris der directie. VERKEERSONGEVALLEN. Te Heemstede. Maandagavond reed de motor wielrijder S. 'met snelle vaart op den Heerenweg te Heem stede. Doordat hij niet op het verkeer lette, reed hij tegen een auto, die uit een buiten plaats aldaar kwam, ten gevolge waarvan hij vrij ernstig wex-d gewond. Hij is ter plaatse behandeld door Dr. K. en vervolgens overge bracht naar de Maria Stichting, waar bleek dat hij niet levensgevaarlijk was gewond, doch een beenbreuk en een hoofdwonde had be komen. Het motorrijwiel werd ernstig bescha digd naar een garage gebracht. De bestuurster van de auto. mevrouw K.. kreeg geen letsel. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt. In den afgeloopen nacht reed de bestuur der R. van een autobus op de Zandvoortsche- laan te Heemstede in de richting Zandvoort. Toen de bestuurder van de bus bij de helling van de Zandvoortschebrug wilde stoppen reed de bus ongeveer een Meter achteruit, waardoor deze In aanraking kwam met eer. achter hem rijdende auto, tengevolge waar van laatstgenoemde wagen werd beschadigd. De bestuurders hebben de aangebrachte scha de onderling geregeld. STEUNGORDELS EN GELEGENHEID S-COR SETS Corsetten voor hangbuik en na operatie; alle voorzien van gepatenteerde trek- banden. Levering op dokters advies. ^■variRiet^6 Opgericht 1869 GROOTE HOUTSTRAAT 20—22 (Adv. Ingez. Med.) INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet ver antivoor delijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. DE OUD-GEPENSIONNEERDE MILITAIREN WACHTEN OP EEN DAAD. Geachte redactie, Terwille van de beknoptheid zal ik niet uitweiden over de stellig gedane beloften in 1915 door Minister Bosboom, in 1924 door Mi nister Ruijs de Beerenbrouck en in 1926 door de Tweede Kamer; ook niet over den drang, die in de laatste jaren in de beide Kamers is uitgeoefend tot verbetering van de pen sioenen der oud-gepensionneerde militairen, maar slechts aandacht vragen voor het ver handelde in de Eerste Kamer op 16 Febru ari 1934. Verschillende leden van die Kamer hebben toen met klem aangedrongen op ver betering van de pensioenen der oud-gepen sionneerde militairen anders dan door middel van de bestaande onredelijke en krenkende steunregeling (Stichtingswet) De minister van Defensie erkende op ge- melden datum, o.m.: „dat de financieele toestand van de oud- gepensionneerde militairen ongunstig af steekt bij den geldelijken toestand van andere gepensionneerden en dat er dus aan gedacht kan worden, een verschil in behandeling weg te nemen". Deze lofwaardige erkenning, die niets aan duidelijkheid te wenschen laat, en het verder toen door den Minister gesprokene: „dat men een broedende kip niet moet verontrusten, dat de zaak in bespreking is en daarom aan de Kamer wordt ge vraagd de resultaten van dit onderzoek en die besprekingen met eenig vertrou wen af to wachten", heeft bij de oud-gepensionneerde militairen in hooge mate verwachtingen opgewekt. Er wordt dan ook met verlangen uitgezien naar een daad. bestaande in verbetering van hun pensioen op de wijze, als door vele, ja wel door alle Kamerleden, verlangd, n.l. gelijk stelling daarvan met dat van de oud-gepen sionneerde burgerambtenaren, Moge dan spoedig worden voldaan aan de zoo lofwaardige erkenning en de beloften van genoemden bewindsman op 16 Februari 1934 in de Eerste Kamer, opdat de hierbe- doelde oude oud-landsdienaren niet verder in nood en bitterheid ondergaan. Met dank voor plaatsing, Hoogachtend, Beschouwingen van Mr. Okada en Mr. Matsuyama. De leidende Directeur van de Naigai Wata Coy en de eerste gedelegeerde van Japansche zijde te Londen ter behandeling van het ..ka toenconflict" is Mr. G. Okada. Hij is groot industrieel. niet minder dan een half millioen katoenmachines in Japan en China staan on der zijn directie. De beteekems daarvan valt des te meer op. indien men weet dat het to taal aantal dezer machines in geheel Japan maar weinig meer dan acht millioen bedraagt. Zijn oordeel over den toestand dient men na tuurlijk te beschouwen in verband met zijn positie als groot-industrieel. Voor Japan is uitvoerhandel een levens kwestie. als gevolg van de sterke bevolkings aanwas en het gebrek aan natuurlijke hulp bronnen. In 1931 bedroeg de Japansche bevol kingsdichtheid 171 per K.M.2 en 134 per K.M.2 wanneer men Japan met ae koloniën tezamen neemt. De bevolkingstoename bedraagt per jaar circa één millioen zielen. Voor behoor lijke voeding en kleeding. maar evenzeer voor voldoende huisvesting is Japan in menig op zicht afhankelijk van het buitenland. Immi gratie wordt daarbij in tal van landen be moeilijkt-, zoodat Japan genoodzaakt is tot een krachtige industrialisatie De Japansche han delsbalans wijst ook in die richting. Tusschen 1923 en 1932 aldus merkte Mr. Okada op heeft Japan voor 270(» millioen Yen meer ingevoerd dan geëxporteerd. De vermeerde ring van den uitvoer was en is een levens kwestie. Maarde mogelijkheid is daarbij niet uitgesloten, dat goederen-betaling t. z. t. zal moeten geschieden met behulp van goe deren. Het concurrentievermogen van het land is volgens het oordeel van dezen Japanschen re presentant buitengewoon groot. Daartoe heb ben medegewerkt de lage loonen, de regee- ringssubsidies en de gedeprecieerde Yen. De hier en daar bestaande meeningen omtrent ongebreidelden arbeidsduur, zijn volgens Mr. Okada niet juist. In de katoenindustrie be staat de arbeidsdag van 8,5 uur. De loonen in deze industrie zijn lager dan die in Engeland of Amerika. Maar de kosten van levensonder houd zijn in Japan ook beduidend lager. Daarbij zijn de behoeften ook geringer. Het hoofdvoedsel is rijst, waarvan voldoende in Japan groeit om daarvan de bevolking te voeden. De subsidieeringspolitiek van Japan be perkt zich tot hulpverleening aan onderne mingen met een nationaal karakter. Toch blijft Japan afhankelijk van den wereldhan del en is daarom bijv. toegetreden tot de In ternationale Kamer van Koophandel. Niets wordt nagelaten om in Japan de industrie be ter te outilleeren. De meest moderne machi nerieën. de best geschoolde leiders, de meest voortreffelijke voorlichting op industrieel ge bied enz. staan Japan ter zijde. Mr. S. Matsuyama, een der leiders aan de Japansche delegatie te Londen. maakte_ enkele zijner interviewers attent op de enquête van het internationale Arbeidsbureau over de po sitie van Japan als industriestaat. In 1933 tel de Japan een 60.000 fabrieken, waarvan 55 procent gerekend moet worden tot de klei nere ondernemingen. Het aantal mannelijke arbeidskrachten bedraagt circa 3.215.000- het aantal vrouwelijke 1.500.000. De eerste beper king van den werktijd in Japan dateert van 1911, waaronder toen circa 1.100.000 arbeiders vielen. Op dit oogenblik valt ongeveer 90 procent der Japansche arbeiders onder deze wettelijke voorzieningen. Kinderarbeid voor jongeren dan twaalf jaar is verboden. Voor de meeste groepen arbeiders is die leeftijd echter vastgesteld op 14 jaar. Het modernisee- ringspröces zet zich in Japan snel voort. De groote steden hebben ruime straten, groote gebouwen, dikwijls tot tachtig verdiepingen, de electrische verlichting is vrijwel overal doorgevoerd. In een groot aantal woningen is het huis-keukenbedrijf geëlectrificeerd. De te lefoon heeft vrijwel overal haar intrede ge daan. Niet minder dan 600 mijl van het spoor wegnet wordt bediend met electrische tractie. Het courantenbedrijf is uitstekend geoutil leerd. Japan telt meer dan 1200 bioscopen. Het indexcijfer voor de kosten van levens onderhoud voor 1926 stellend op 100. was in December 1930 gedaald tot 68.1. Daartegen over was het loonindexcijfer tusschen 1926 en December 1930 gestegen van 100 tot 102.1. En dumpt Japan? Volgens Mr. Matsuyama is dat niet het geval, waarvoor hij zich beroept op een uitspraak van Mr. Arno S. Pearse. die Japan bezocht voor een onderzoek met betrek king tot het concurrentievraagstuk en officiëel verklaarde, dat er van oneerlijke concurrentie van Japansche zijde geen sprake is. Al zijn er bijzondere factoren, welke Japan als het ware te hulp zijn gesneld, toch mag niet vergeten worden, dat met ongekende energie gewerkt wordt. Men vraagt zich niet af: is deze of gene machine reeds 20 of 30 jaren oud? Neen, men vraagt uitsluitend: werkt deze machine nog efficient? Verbindt men aan dat alles een voortreffelijk apparaat ter voorlichting over de geheele wereld en daarover heeft Ja pan de beschikking dan begrijpt men waar om of men schier overal de „Japansche con currentie" te verduren heeft. MOLLERUS AGENDA Café Restaurant' band. Heden: DINSDAG 19 JUNI „Dreef zicht". Stanley Luxor Sound Theater: „Een afgedwongen bekentenis" en „De Circusvoorstelling op Vrij- Jag den 13den". 8.15 uur. Palace: „Schandaal in Budapest". Op het tconeel: Henry Rosen, de landlooper-violist. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „CanailleOp het tooneel: Aurora-troupe, kunstwielrijders. en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Orgelbespeling Groote Kerk, door den heer George Robert. 8.15—9.15 uur. WOENSDAG 20 JUNI Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 7