Tieleman &Dros Dat ziet er heerlij k uit postgirodienst \A/ij verzoeken onzen abonnés die gewoon zijn perpostgiro hun abonnementsgeldtevol- doen vriendelijk, dit niet uit te stellen tot het nieuwe kwartaal is aangevangen.Zij besparen zichzelf daardoor den last van het aanbieden der kwitanties en ons de moeite van het incasseeren. DE ADMINISTRATIE. STA TEN-GENERAAL VERKEERSFONDS ONTMOET VEEL CRITIEK. RIESCHE BAA110,13 en 15 ct DONDERDAG 21 JUNI 1934 HAARLEM' S DAGBLAD 6 SCHORSING VAN EEN ONDER- WIJZER. BEHANDELING DOOR GED. STATEN. •ehandelde Ged. Staten in open bare vergadering het beroep tegen het besluit van B. en W. der gemeente Haarlem van 4 Maart j.l. betreffende schorsing van den on derwijzer bij het openbaar lager onderwijs, den heer A. Koppenol, die door B. en W. 3 da gen geschorst "is met inhouding van jaar wedde, omdat hij een lijst voor de steunactie van N. V. V. en S- D. A. P. voor steun aan de achtergebleven vrouwen en kinderen van ge vallen Oostenrijksche Sociaaldemocraten ter circuleering en met begeleidend schrijven ge zonden heeft aan een der collega's, die op alle scholen plegen te zorgen voor distributie van mededeelingen enz. van den Bond van Ned. Onderwijzers. Voor den heer Koppenol trad op de heer S. N. Posthumus, bestuurslid van den Bond van Ned. Onderwijzers. Deze meende dat de heer Koppenol geen ernstig misdrijf heeft gepleegd. Hij kende de circulaire van 3 Maart 1926. waartegen vol gens B. en W. de heer Koppenol gezondigd heeft. niet. (Deze circulaire verbiedt, de school organisatie te gebruiken voor het rondzenden van circulaires voor een propagandistisch of ander doel). Hij zond alleen in zijn quaiiteit als Bondsbestuurder een particulier briefje naar het huisadres van den collega, die voor de dis tributie van Bondsstukken aan zijn school zorgt. Vreemd is het ook, dat de heer Kop penol zwaar werd gestraft, terwijl slechts een vermaning is gegeven aan drie onderwijzers, die op de lijsten geteekend hebben. De heer Koppenol heeft aan zijn collega ge vraagd: laat deze circulaire rondgaan in uw school. Hierbij is bedoeld: alleen onder leden van den Bond en niet onder de schooluren, maar daarvóór of daarna. Publicaties van den Bond worden nooit onder schooltijd gedistri bueerd. Spr. meende te mogen constateeren dat er een streven is. tegenwoordig, krasser tegen de onderwijzers op te treden, dan vroeger het geval was. Hierin schuilt een gTOOt gevaar. De heer Posthumus betoogde dat de ge noemde circulaire van B. en W. nooit betrek king kon hebben op de steunlijst, waarop de heer K. in zijn briefje doelde en eindigde met in 't belang van het openbaar onderwijs ver nietiging van de straf te vragen. De heer W. Roodenburg, destijds nog wet houder van onderwijs, optredende voor het gemeentebestuur, zeide o.m. dat de heer K. zwaarder gestraft is dan de genoemde drie onderwijzers en nog 4, die niet geteekend, maar de circulaire op school hadden doorge geven, omdat B. en W. den heer K. als den aanstoker beschouwden. De anderen hebben niet zoozeer over hun daad nagedacht. De circulaire heeft onder schoolt ij d ge circuleerd en volstrekt niet alleen onder leden van den Bond. Zij is door een leerkracht aan een collega gegeven en bovendien heeft een leerkracht de circulaire aan een leerling ter hand gesteld, om. ze aan een andere leer kracht te geven, Hier kunnen onaangenaam heden met de ouders uit voortkomen en zoo maakt men onder schooltijd de schoolorga nisatie tot Bondsapparaat en dit moet den kop worden ingedrukt. Dat de heer K. van de genoemde circulaire van B. en W. niet op de hoogte was, kon de heer Roodenburg zich niet voorstellen. Deze kennisgeving is indertijd gericht aan de hoof den van scholen en spr. is overtuigd, dat het hoofd van den heer K. hem zal hebben inge licht. Men heeft getracht de schoolorganisatie te gebruiken voor politieke propaganda en daar tegen moet de overheid waken. De heer Posthumus vestigde er nog de aan dacht op, dat ook de Bond het laten doorge ven van de circulaire door een leerling af keurt. Ged, Staten zullen zich beraden en hun be slissing nader bekend maken. DEMONSTRATIE BIJ KUNSTLICHT VAN „DE WATERRATTEN". Ons wordt nog medegedeeld, dat behalve de demonstratie zwemslagen, schoonspringen, pantomime en polowedstrijden, nog zal worden vertoond een nummer trickswimming. Polo wedstrijden zullen worden gespeeld tusschen veteranen van De Waterratten en de H. Z. V. De Delft en tusschen het eerste zevental van D. W. R. en een XJ-combinatie. PERSONALIA. Onze stadgenoot de heer Emiel Mangels- dorf is aangenomen als 1ste violist bij het orkest aan boord van een der schepen der HollandAmerika Lijn. HET NATUURSCHOON. OP DE PROVINCIALE TERREINEN. Bij de behandeling van de voordracht be treffende het beheer van het provinciaal duingebied, is in de vergadering van de Com missie uit de Prov. Staten die dat voorstel heeft onderzocht, namens Ged. Staten ver klaard. dat zij voornemens waren na aanne ming der voordracht voorstellen te doen om de verordening op de Provinciale Bedrijven, voor wat den Raad van Toezicht aangaat, zoodanig te wijzigen, dat gewaarborgd wordt, dat bijzonderlijk ook aan de belangen van het duingebied als natuurmonument volle aandacht wordt geschonken. Ged. Staten hebben overwogen op welke wijze gezegde bedoeling het best tot haar recht zou kunnen komen en zijn nader te rade geworden, dat dit het doelmatigst ge schieden kan door den Raad van Toezicht op de Provinciale Bedrijven met twee leden uit te breiden. De samenstelling van den Raad is deze, dat hij bestaat uit twee afdeelingen, welke zich onderscheidenlijk meer in het bijzonder be zig houden met het Electriciteitsbedrijf en het Waterleidingbedrijf. Bij de benoeming hebben de Prov. Staten er dan ook steeds aandacht aan geschonken, dat o.m. het elec- trotechnisch en waterleidingkundig element vertegenwoordigd was. De voorgestelde uitbreiding van den Raad met twee leden beoogt de Prov. Staten in de gelegenheid te stellen twee personen te be noemen, die meer in het bijzonder op het ge bied van landschapsschoon en beheer van groote grondcomplexen, anders dan uit hoof de van bedrijfsbelang, als deskundigen kun nen worden aangemerkt. Bedoelde leden zul len zitting dienen te nemen in de tweede afdeeling (Waterleidingbedrijf). HET PROVINCIAAL ELECTRICITEITSBEDRIJF. UITBREIDINGSWERKEN. Door Ged. Staten van Noord Holland wordt bij suppletoire begrooting voor het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noordholland een aanvullingscrediet van 1.700.000 aange vraagd voor uitbreidingswerken. Daarvan is 700.000 bestemd voor verhoo ging van het crediet voor overnemen en ver beteren van laagspanningsnetten in verband met uit te voeren verbeteringswerken in de Zaanstreek. Verder 1.000.000 voor den bouw van nieu we laagspanningsnetten met toebehooren in die gemeenten, waarin in verband met het afloopen der stroomleveringscontracten de Provincie tot stroomlevering rechtstreeks aan huis overgaat en waarmede onverhoopt geen tijdige overeenstemming mocht worden be reikt omtrent de overneming harer netten met toebehooren. HET PROVINCIAAL WATER LEIDINGBEDRIJF. UITBREIDING VAN DE WATER ZUIVERINGSINSTALLATIE TE BENNEBROEK. De samenstelling van het op de waterwin- plaats te Bennebroek opgepompte water blijkt aanleiding te geven tot spoediger weerstands vermeerdering in de voor- en nafilters dan verwacht was. tengevolge waarvan het schoon maken dier filters veelvuldig moet geschie den. hetgeen den regelmatigen bedrijfsgang belemmert, mede aangezien de bestaande zui veringsinstallatie slechts een tweetal filters omvat. Ten einde in een en ander te voorzien en daarmede een reserve te verkrijgen, is het gewenscht om met behoud van de thans beschikbare pompcapaciteit het aantal voorfilters met twee en het aantal nafilters met één uit te breiden. Het ligt in de bedoe ling de beide voorfilters en het nafilter tot één afzonderlijk complex te vereenigen. Aan de Prov. Staten wordt daartoe een cre diet van f 35.000 gevraagd. Beide bladen Voor den Kantonrechter. Het roode shirt. Maandag hadden we de roode tulp. Woens dag kwam het roode shirt. 't Is met zoo'n rood hemd al net als met de tulp; op zichzelf schuilt er miets bijzon ders in. Sinds overoude tijden dragen onze kustvisschers onderpakken van roode of blau we, maar bij voorkeur roode baai en als het waschdag was geweest, zag je die kleeding- stukken aan de lijn hangen en de zeewind blies ze op, dat ze als grillige roode ballons op en neer dansten. Stel, dat je die goede visschers. die van politiek onkundig waren, had gezegd, dat die bollende hemden daar hingen als uitdrukking van een bepaald staatkundig streven, je had de kans geloopen kennis te maken met een vereelte vuist. Maar de roode-shirt dragers, die nu voor den kantonrechter verschenen, waren geen stoere visschers en zij droegen het roode hemd niet als een praktische beschutting te gen de grillen van ons niet te milde klimaat. De shirts waren trouwens niet van baai, maar van katoen en werden gedragen op een manier, dat ze de aandacht trokken: onder een openstaand colbertjasje, maar de roode kraag over de kraag van het jasje. Dan was nog op het hemd, goed zichtbaar, een speld bevestigd met een portretje en daarbij stond te lezen: „Redt Thaelman", wat je ook hier en daar in groote letters en gekroond door sovjet-emblemen op de muren vindt ge- De zoo uitgedoste jongemannen hadden zich op 1 Mei in de Groote Houtstraat te Haarlem bevonden, ventende met „de Tri bune" en dat was voor de politie aanleiding geweest om hen te bekeuren voor overtreding van het uniformverbod, want de politie zag in die roode kraag en het speldje, in verband met 1 Mei en de Tribune, de uitdrukking van een communistisch, dus bepaald staatkundig streven. Ze nam de mannen mee naar het bureau, waar ze de shirts, die ze poloshirts noemden, schoon ze met het polospel niets te maken hadden, moesten uittrekken, de poli tie nam ze in beslag en nu lagen ze op de rechterstafel. De eene verdachte beweerde, dat hij de shirtkraag onder en niet over de jas had ge dragen, maar het proces-verbaal luidde an ders. Dan trachtten zij de meening ingang te doen vinden, dat ze het roode hemd droegen zonder de hun toegeschreven bedoeling, maar waarom ze dan juist op dien dag in hun kwa liteit van Tribune venters een rood hemd droegen en geen blauw gestreept zooals he den, en waarom ze een rood poloshirt hadden gekocht, terwijl het polospel allerminst door hen beoefend werd, daarop konden ze niet veel antwoorden. Ze wilden wel graag van de zaak, waarvoor ze terecht stonden, afdwalen naar politiek terrein, maar de kantonrechter voorkwam dit. f 15 boete vroeg de ambtenaar van het openbaar ministerie, die zei, dat het dragen van onderscheidingsteekenen alleen maar dient om elkaar het hoofd op hol te jagen; vandaar het verbod. Hij vroeg vernietiging van de shirts. De kantonrechter was mede van oordeel, dat het dragen van het roode hemd met het speldje onder de gegeven omstandigheden een overtreding opleverde, doch gaf slechts f 5 boete, ierwijl hij niet sprak over vernietiging van de inbeslaggenomen hemden. Varia.. Een groot deel van des kantonrechters tijd wordt in beslag genomen door de tallooze ver wikkelingen tusschen weggebruikers, maar het kan leerzaam zijn te vermelden, dat het aantal verbodsbepalingen ook buiten het ver keer legio is en dat de controleerende poli tie- en andere ambtenaren naar veel hebben te kijken. Nu is het merkwaardig, met welk een verschillend oordeel over de werkzaam heid dier ambtenaren wordt gesproken. Wordt iemand bekeurd omdat hij heeft ge vent, dan raast hij: .Daten ze naar andere dingen kijken." Wordt hij niet bekeurd, dan klaagt de geplaagde burgerij over den last, die ze aan de deur heeft, 't Zij den bedoelden bekeurde tot een troost, dat er heden veroor- Een ware zomerlafe- nis, zoo'n glas zuivere limonade vanTieleman Dros. Proef eens die n a tuur lijke vruchtensmaak! (Adv. Ingez. Med.) deeld werden voor zingen; voor muziekma- ken; voor vet verkoopen zonder bander olie; voor 't opgeven van een valschen naam; voor het te lang laten werken van personeel; voor het plakken van een papier op een anders winkelraam; en de dragers van het roode shirt kunnen er zich mee troosten, dat een persoon, die een vlaggetje op een fiets had gelrad met de drie pijlen van de anti-oorlogs liga, eveneens f 5 boete kreeg voor overtre ding van het uniformverbod. De ambtenaar. Mr. v. d. Burg. beschouwde de liga als een po litieke partij, hetgeen hij hierop grondde, dat de SDAP. alle contact met de liga had ver broken. Iedere partij zei de ambtenaar, is tegen oorlog, dus als de liga geen politiek karakter had gedragen, indruischende tegen de poli tiek der S.D.A.P. was er voor deze partij geen aanleiding geweest om het contact met de liga te verbreken. Het voeren van het em bleem der liga is dus ook de uitdrukking van een bepaald staatkundig streven. De kantonrechter was het er mee eens. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN Terug te bekomen bij Roj, Fabriciusstraat 48 badpak en handdoek. N. A. v. Woerkom, Beek- steeg 4 B, bril. D. Meijer, Nagtzaamplein 14, ceintuur. P. Hoogendoorn, Tugelastraat 40, een rol draad. Leunk, Jan v. Zurenstraat 15. handschoen. Bureau van Politie. Smedestraat, drukwerk (levensgeschiedenis). W. Groeneveld Damaststraat 37, medaillon. A. C. v. Order, Paul Krugerkade 21 rd., mantel. Reusing, Kle verparkweg 56, pet. Bureau van Politie, Sme destraat, pet. D. v. Orden, Kleverparkweg 61 portemonnaie. J. Springvelt, Schoterweg 220, pakje m. i. G. Timmermans, Leliestraat 29 (na 6 uur n.m.) portehionnaie m. i. Korthout, Madoerastraat 29, portemonnaie m. i. Post en Telegraafkantoor (Bureel Directie) Ged. Oude Gracht, pantoffels. Metten, Paul Krugerstraat 62 schoenen. M. de Vries, Rijksstraatweg 262, sleutel. J. D. Heekhout, Da Costastraat 7, tee- keningen J. M. Witlou, Zijlvest 39, teekening. Gem. Reiniging, terrein a.d. Delistraat, vat. GESLAAGD. Voor het te Rotterdam gehouden examen Voorbereidend onderwijs is geslaagd mej. R. Stern, te Haarlem. Aan de Universiteit' van Amsterdam is be vorderd tot arts, de heer A. Hazevoet te Haarlem en geslaagd voor het le gedeelte van het artsexamen de heer B. M. J. Wierts te Haarlemmermeer. CHRISTELIJKE JONGE VROUWEN EN MEISJES. Woensdag werd een jeugddag gehouden te Zandvoort van de Jeugdgroepen van het Ned. Verbond van Chr. Jonge Vrouwen en Meis- jesvereenigingen Provincie Noord-Holland. Ongeveer 250 deelneemsters van 16 ver schillende afdeelingen kwamen per bus en trein te 2 uur te Zandvoort aan. Men vertrok in opgewekte stemming naar „Ons Huis" waar mej. Ledeboer de centrale jeugdleidster der Plaatselijke Federatie, Haarlem, een ope ningswoord sprak. Ook werd het woord ge voerd door mej. v. Markensteyn, de vertegen woordigster der jeugdgroepen Prov. Noord- Holland. Na het zingen van het Bondslied trak men naar 't strand waar naar hartelust genoten werd van wedstrijden en strandver- maak. Om 5.30 waren allen weer in „Ons Huis" verzameld, waar een broodmaaltijd plaats had en tevens nog gezamenlijk gezon gen werd en een tooneelstukje opgevoerd. Na het sluitingswoord gingen allen zeer vol daan over den geslaagden dag, huiswaarts. Betaling Abonnementsgeld per TWEEDE KAMER Behandeling van de belasting op goederen in de doode hand geschorst. 20 Juni. De Kamer heeft de pas ingediende, en zeer omvangrijke herziening van het Tarief van Invoerrechten verzonden naar een Commissie van Voorbereiding, bestaande uit de heeren Ketelaar (v.d.), Fleskens (r.k.), Hermans (r.k.), v. d. Waerden (s.d.). Schouten (a.r.), Bierema (v.d.) en Lovink (c.h.) Het verzoek van den heer Schalker (comm.) om te mogen interpelleeren over de steunver laging in de vier groote gemeenten, heeft de Kamer, op voorstel van den Voorzitter met 62 tegen 25 stemmen geweigerd, omdat deze kwes tie pas kort geleden bij de interpellatie-Kupers is behandeld. Voor de behandeling waren de communisten, de soc. dem. en de heeren Snee vliet (rev. soc.) en van Houten (c.d.u.j. De heer Wijnkoop (comm.) was gelukkiger. Hij kreeg verlof, om den Minister van Justitie op een nader te bepalen dag te interpelleeren over de nadere instructies aan de politie om trent toelating en verblijf van vluchtelingen. Na dit „voorspel" ging de Kamer weer ver der met de behandeling der belasting van de goederen in de doode hand. Alleen Mr. Ver voorn (Platt. Bond) stemde voor zijn amende ment, om de coöperatieve vereenigingen vrij te stellen van deze belasting. Ook de amende menten van den heer Wijnkoop (comm.) om de arbeiderscoöperaties ,de Rijkspostspaarbank en de vakvereenigingen aan deze belasting te onttrekken, werden met over groote meerder heid van stemmen verworpen. Mr. Rutgers van Rozenburg (c.h.) verdedig de een amendement, om de voor den open baren eeredienst bestemde zaken, van de be lasting vrij te stellen en dus niet alleen de kerkgebouwen. Hij achtte het volkomen logisch om de zaken, die voor den eeredienst bestemd zijn, onder de vrijstellingen op te nemen. Hier was dus weer de kwestie terug, die ook bij de algemeene beschouwingen reeds heel wat stof had opgejaagd. Mr. de Geer (c.h.) sprong den voorsteller van het amendement bij. De vrijstelling der zaken, die voor den openbaren eeredienst zijn achtte hij volkomen gemotiveerd, ja geboden. Ook de heeren Lingbeek (H.G.S.) en Kersten (S.G.P.) gingen er mede accoord. Dr. v. d. Tempel (s.d.) bestreed het amendement. Werd het aangeno men, dan moest z.i. het ontwerp worden inge trokken, want dan is de verkregen overeen stemming inzake het ontwerp weg. Mr. Goseling (r.k.) achtte deze belasting.ee „noodoffer", waarbij hij sterk hechtte aan het tijdelijk karakter der heffing. Als het strikt noodig is, moet dit noodoffer ook gebracht worden van de kerkelijke goederen, maar is het niet strikt noodig, dan gaat hij er niet mede accoord. Ook de heer Sneevliet (Rev. Soc.) verzette zich krachtig tegen het amen dement. Daartegenover achtte Mr. Vervoorn (Platt. Bond) het amendement-Rutgers van Rozen burg wel te liggen in de lijn der vrijstellingen DE BOOTTOCHT DER GEBREKKIGEN. „SNELVERBAND" WEER IN ACTIE. Het is weer zomer en Woensdag was de dag weer gekomen, dat de vereeniging „Snelver- band" een boottocht organiseerde om haar gasten een genoeglijken dag te bereiden, waardoor velen, die gedurende een jaar tus schen vier muren zitten, die gedoemd zijn, slechts de dagelijksche omgeving te aan schouwen, naar andere en frisscher oorden gevoerd werden. Ditmaal gold de tocht „Leiden", met als einddoel „de Vink". Reeds om zeven uur des morgens stonden talrijke Haarlemmers aan het stille Spaarne om van de afvaart getuige te zijn. Bedenkelijke blikken werden naar de lucht geworpen. De bewolkte hemel scheen niet veel goeds te voorspellen. Het is echter goed afgeloopen. Al direct na de afvaart zat de stemming er in doordat de traditioneel-e medewerker Louis Contran (Oom Louis) de gasten in een buitengewoon goede bui bracht. Het was een bruiloftsstemming en zelfs de meest invalide gasten zongen uit volle borst de populairste wijsjes mee, waarbij een variant op het bekende lied: „We gaan naar Rome" voor dit doel genaamd „We gaan naar Leiden' wel het meeste opgeld deed. Het zon netje inmiddels doorgebroken, zette aan dit feest luister bij en in welstand bereikte men „de Vink", waar het feestdiner werd aange boden. De heer Fortgens. voorzitter van Snelver- band, uitte zijn vreugde over het welslagen van den tocht, over de schitterende prestatie van de bootcommissie, bestaande uit de hee ren Heijstek, Spoor en Blok en de dames Bout en Donselaar, als ook mevr. Heijstek, de de leiding had over het serveeren van de ver snaperingen, koffie en een handwerk (kus sen) ter beschikking stelde. Ook de helpers en helpsters ontkwamen niet aan de hulde. Ook de verpleegsters, in het bijzonder Zr. Bos, die elk jaar hulp biedt, werden op war me wijze gehuldigd. De terugtocht werd aanvaard, doch voordat werd afgereisd, kwam mevr. Antoinette van Dijk onverwacht. Na een hartelijke toespraak vergastte zij de aanwezigen op eenige aardi ge liedjes waarbij zij zichzelf begeleidde met de luit. Ook de bekende Amfilmin liet zich niet onbetuigd en gaf eenige aardige films belangeloos te aanschouwen. Op den terugtocht werden weer veel vroo- lijke liedjes gezongen, alsook een potpourri Bij aankomst te Haarlem wachtten vele be langstellenden op hun dierbare betrekkingen die door „Snelverband" zulk een dag van genieten hadden gesmaakt. Met welgevallen mag de bootcommissie op haar veelomvat tend werk terugzien. Ook dank aan de vele autobezitters, die voor transport der patiën ten hun wagens belangloos ter beschikking stelden. JUBILé. Zondag 24 Juni hoopt de heer J. Kollaard den dag te herdenken waarop hij vóór 40 jaar in dienst trad bij de firma Joh. Ensche dé en Zonen op de afd. lettergieterij. van het ontwerp, wijl het gaat om de beharti ging der geestelijke belangen. Zoo bleken dus in de Kamer de meeningen nogal uiteen te loopen. Men mocht benieuwd zijn, welke houding de Minister tegenover deze kwestie zou aan nemen. Minister Oud heeft zich niet bereid ge toond voor de geuite bezwaren op zij te gaan en kerkelijke goederen vrij van de belasting te stellen. Dit zou strijden tegen de beginselen van zijn ontwerp. Dat wil een „doodoffer" door deze belasting en als zoodanig moet het ook aanvaard worden. De vrijstelling der kerke lijke goederen kon hij evenwel niet aanvaar den, dan lag zijn heele ontwerp principieel om ver en kan men beter de zaak geheel opnieuw ophalen, of laten liggen. Hij wilde er niet aan en adviseerde, om het amendement niet te aanvaarden, of nog beter om het in te trekken. Er stonden dus twee meeningen tegenover elkander. De zaak dreigde een botsing te worden. Er scheen vrees te zijn, dat het amendement- Rutgers van Rozenburg, tegen den zin van den Minister aangenomen zou worden. Dan liep de geheele wet gevaar. Daarom kwam de heer Schouten (a.r.) met een „brug" in dit debat. En Mr. de Geer (c.h.) steunde dit pogen. De heer Schouten stelde n.l. plotseling een amen dement voor, om alle vrijstellingen van letter f en art. 4 te doen vervallen. Dit beteekende dan, dat de vrijstelling zou vervallen van de heffing van cultureele instellingen, die de Mi nister oorspronkelijk vrij wilde stellen. De heer Schouten meende, dat als die vrijstellingen vervielen, de heer Rutgers van Rozenburg dan voor een groot deel zou zijn gerust gesteld, dat hij zijn amendement terug zou nemen. Of dat zoo is, hoorden we niet. Nu het debat zoo liep, schorste de voorzitter plotseling de behandeling van het geheele ont werp. Na twee dagen debat liep zoo de zaak finaal vast en moet men later beslissen. Plot seling was het afgeloopen. Het Verkeersfonds. Zoo begon men in een bijna leege Kamer in eens aan het wetsontwex*p inzake het Ver keersfonds. Voor de leege banken konden nog een 5-tal sprekers het woord voeren. Zij hadden allen bezwaren, groote bezwaren, tegen de plannen van Minister Kalff. De heer v. d. Waerden (s.d.) wil voor alles coördinatie van het verkeer. Hij is niet tegen een Verkeeersfonds, maar dan als sluitsteen en niet als poort ergens in de wildernis. Den Minister verklaarde hij niet te kunnen volgen. Ook de heer v. d. Heuvel (a.r.) had groote be zwaren. Hij meent, dat de spoorwegen eerst moeten bezuinigen en op de auto-tractie mag niet een deel van het spoorwegtekort gelegd worden. Het bedrijfsleven wil hij daarbij niet zwaarder belasten. De derde spreker, die bezwaren had, was de heer van Voorst tot Voorst (r.k.) die de heffin gen te zwaar vond voor land- en tuinbouw en oordeelde, dat de spoorwegen meer econo misch moeten worden beheerd. De 9 millioen meer uit de belasting op het motorverkeer, achtte hij geheel ongemotiveerd. De heer Ebels (v.d.) was de vierde bezwaar de. Zijn bezwaren, die parallel liepen aan die der andere sprekers, zijn niet gemakkelijk weg te nemen. En Mr. Westerman (Nat. Herst.) oordeelde, dat de Minister feitelijk zelf de schuldige is aan de verwarring hier, omdat hij de kwesties op een hopelooze wijze in de stukken heeft behandeld. De bezwaren kwamen dus van alle zijden los. Donderdag eerst het spellingsdebat en is dat achter den rug, dan gaat de Kamer met het Verkeersfonds weer verder. Het was geen erg prettige dag voor de Re geering! OBSERVATOR. (Adv. Ingez. Med.) AGENDA Heden: DONDERDAG 21 JUNI Gem. Concertzaal: Concert H. O- V. 3.15 uur. Bakenessergracht 13: Bijeenkomst Rozekrui- sers Genootschap. 11.30 uur nam, Groote Kerk: Orgelbespeling, 34 uur. Café Restaurant „Dreefzicht". Stanley band. Luxor Sound Theater: „Een afgedwongen bekentenis" en „De Circusvoorstelling op Vrij dag den 13den". 8.15 urn-. Palace: „Schandaal in Budapest". Op het tooneel: Henry Rosen, de landlooper-violist. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „CanailleOp het tooneel: Aurora-troupe, kunstwielrijders. 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. VRIJDAG 22 JUNI Bioscopen, nieuw programma.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10