ui ADI I CL J'C r\A fïRI AD nAAKLI U O LAL? Hel Groeit in Duitschland een gematigder nationaal-socialisme? Zomer. BERICHT 51e .Jaargang No. 15440 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 21 Juni 1934 Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post .f3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J^. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 15 regels ƒ1,75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 1—4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0,15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 13 regels 0.30, elke regel meer 0.10, uitsluitend a contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250,-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 21 Juni. De Kinderlijke Wereld. De Engelsche aristocratie is druk bezig aan „the season". Het Seizoen! Hoogtepunt is „Royal Ascot", waarmee de paardenrennen in het'plaatsje Ascot aangeduid worden. Niet alleen de Engelsche bladen, maar ook de bui- tenlandsche geven talrijke foto's van de Royal Enclosure", waarin Engelands beau monde zich verdringt. Er komen heele beschrijvingen van toiletten bij, en een verhaal hoe erg het was dat het op den eersten dag zoo regende, zoodat veel van die toiletten bedorven zijn. Maar het is erg voordeelig voor de costumiers van het West End, en zoo. Er gebeurt nog meer geweldigs in Engeland. Larwood wil niet meer tegen de Australiërs cricketen, vanwege die ouwe ruzie, en nou zegt-ie dat er nog politiek in de zaak zit ook. Maar de Hooge Commissaris van Australië en nog eenige gewichtige Lords of iets derge lijks antwoorden van nietes. „Niks hoor", zou mijn jongste zoon, en de uwe eveneens, zeg gen. Zij willen de goede verstandhouding tusschen het Moederland en het Dominion geenszins doen lijden onder de vraag, of men bij het cricketspel voortdurend harde ballen aan den leg-kant mag gooien en daarbij op het lichaam van den batsman mikken, of niet. En ook niet onder de vraag of Larwood gelijk heeft met zijn protesten. Deze Larwood is een jonge man die erg hard en zuiver een cricketbal op of net naast drie paaltjes kan mikken, daarbij zorgend dat die bal steeds op vrijwel denzelfden afstand van den grond op springt. Voor het overige heeft hij zich niet van zijn medemenschen door bijzondere gaven onderscheiden, en meer dan 3000 per jaar acht men zijn bowlen niet waard. Maar hij is op het moment de meestbesproken man in het machtige Engeland en in het werelddeel .Australië. Er is meer. Geary, Hammond en Allen voelen Zich niet lekker. Dat zijn ook allemaal cricketers van het Engelsch Elftal. Sensatie! Is Wyatt's duim, dien hij laatst bezeerd heeft, wel heelemaal genezen? Angstig probleem. Een geheel volk wordt dagelijks per enorme titels en kolommen-vol bezig gehouden met Wyatt's duim, de boosheid van Larwood en de imaagpijn of keelpijn van Hammond. Echt Engelsch, zegt u? Niks hoor. Denk enkele weken terug. We gaan naar Rome. Nietes, naar Milaan. Weet je dat Van Nellen niet mee kan omdat zijn vader zoo ziek is? We kunnen Mol toch niet op nieuw linksbuiten laten spelen! Nee, hij kan er niks van. Wat scheelt Mijnders toch? Die is ook ziek. Ze moesten Bakhuys een beetje meer sparen; die moet voortdurend meedoen in de promotiewedstrijden van Z.A.C.. Als van der Meulen nog maar even goed is! Nou, ik geloof dat dat best mee zal vallen. Hij heeft nooit meer dan één fout per wedstrijd gemaakt. Nietwaar? Het heele verschil met de Engelschein is, dat onze kinderlijke pret een beetje aan de hunne is voorafgegaan. En straks hebben we een nieuw relletje. We kijken er al gretig naar uit. Willy den Ouden zal haar zooveelste wereld record verbeteren, of er komt een nieuwe ne ger met een trompet. Jammer dat we geen Ascot en geen „Royal Enclosure" hebben, met een modeshow en verregende toiletjes, en wat zou the Countess Kissmequick nu morgen aan hébben, want die prachtjurk van 'r is vandaag heelemaal bedorvenen ze zeggen toch dat Lord K. op den rand van een faillissement staat.... och kom, dacht je dan dat hij die toiletten betaalde?je weet toch wel kwebbeldekwebbeldekwebbel. Wij missen wel de georganiseerde „society" waarmee het Engelsche volk zich zoo aller- kinderlijkst bezighoudt, maar niet het soort gesprekken, waartoe deze verwonderlijke men- schengroepen aanleiding geven. Ik zou er nu nog wel meer landen en even zoovele bewijzen bij kunnen halen, maar is het noodig? De wereld schijnt kinderlijker dan ooit. Grooter gevaren bedreigen haar inmid dels, dan ooit tevoren. Wat geeft het? Sir John Simon zet z'n grijzen hoogen hoed op. wandelt in de Royal Enclosure, bewondert the countess Kissmequick en voelt zich een groot man. Allerlei andere mannen voelen zich groot. Maar wie van hen is het eigenlijk? Alleen Wyatt's gezwollen duim kan prat op groot heid gaan De zon schijnt. Het is blijkbaar goed het leven zeer kinderlijk op te vatten. Laat ons dus om deze dingen lachen. HONDERDEN WONINGEN hebben wij reeds gezuiverd van wand gedierte. Onze speciale, beproefde methode garandeert U afdoende verdelging, onder schriftelijke garantie en geheimhouding. Diverse dankbetuigingen ter inzage. Eerste Haarlemische Zuiveronderneming „RADICAA L", Gen. Cronjésfraat 135 Telef. 11657 (Adv. Ingez. Med.) TWEE NIEUWE BIOSCOPEN WORDEN GEBOUWD. REVOLUTIONNAIRE VOLKS VERTEGENWOORDIGERS. STAATSCOMMISSIE HEEFT HAAR VERSLAG UITGEBRACHT De Staatscommissie ingesteld bij K. B. van 12 Febr. 1934, om de noodzakelijk heid en doelmatigheid te onderzoeken van wettelijke en andere voorzieningen met betrekking tot het bekleeden van het lidmaatschap van de vertegen woordigende lichamen door personen wier staatkundig streven kennelijk ge richt is op verandering der staatsin stellingen met toepassing of bevorde ring van onwettige middelen, heeft haar Verslag aan de Regeering uitge bracht. Aan het Frans Halsplein en aan de Leidschevaart. Begin December is de opening. Begin December zullen in Haarlem twee nieuwe bioscopen geopend worden, die ge ëxploiteerd worden door twee van elkander onafhankelijke ondernemingen, die elk voor zich het initiatief op eigen beweging hebben genomen. Het eene zal gevestigd worden in de vroe gere margarinefabriek van Cohen en Van der Laan en de andere komt aan het Frans Hals- plein aan de zijde van de Johan de Breuk straat en de Zocherstraat. De architect die de opdracht heeft gekregen tot den bouw van de bioscoop aan de Leid- sche vaart achtte zich nog niet bevoegd na dere mededeelingen te doen. Wij komen hier echter spoedig op terug. De bioscoop aan het Frans Halsplein, die eigendom is van de N.V. Bioscoop Exploitatie Maatschappij „Frans Hals" waarvan twee Haarlemmers de leiding hebben, zal plaats bieden aan 600 personen en het ligt in de bedoeling eiken dag twee avondvoorstellin gen te geven, m.a.w. deze nieuwe bioscoop zal in geen enkel opzicht bij andere moderne bioscopen ten achter staan. De indeeling van het gebouw is als volgt: De ingang bestaat uit drie, waarschijnlijk bronzen deuren met een luifel er boven, in een witten gevel. De hal, die men dan binnen komt, is negen bij drie en een halve meter groot, de kassa ligt recht tegenover den in gang en ter weerszijden van de kassa zijn de toegangen tot de zaal, In de linkerhoek van de hal is de trap die naar het balcon leidt, rechts is de trap, die toegang geeft tot de directiekamer en de appartementen voor de technische installates. Nadat men de zaal beneden is binnengetre den, ziet men achter de kassa de garderobe. De 'breedte van de zaal is aan de achterzijde twaalf en een halve meter en aan de voorzij de, de zijde van het „doek" 10 meter. Het hoogteverschil bedraagt 1,25 op een lengte van 15 meter. De geheele lengte van de zaal is 22 meter, zoodat aan de voorzijde 7 meter horizontaal loopen. Het balcon boven is 10 meter lang en is grootendeels zoo geconstrueerd dat het niet over de zaal uitsteekt. Slechts drie meier zijn boven de zaal gebouwd. De geheele lengte van het gebouw is 30 meter! aan de linker zijde (als men voor den ingang staat) is de verplichte nooduitgang van 13 1/2 meter. De ruimte voor de cabine en dergelijke zijn onder het balcon gebouwd wat vele voordeelen biedt. De projectie op het „doek" (wij spre ken van „doek" omdat de projectie op een wit gestucadoorden wand geschiedt, daar dit voor 100 procent het licht weerkaatst, in tegenstelling tot echt doek dat toch altijd gaatjes heeft) is daardoor loodrecht. Is de cabine boven het balcon gebouwd dan ge beurt het dat de stralen onder een zekeren hoek op het doek vallen wat vervorming te weeg brengt, welke vervorming opgeheven kan worden door het doek schuin te plaatsen, wat echter weer als gevolg heeft dat de voorste rijen het beeld nog slechter zien. Een nadeel van de opstelling van de cabine onder het balcon is, dat de bezoekers die boven zitten, óp de lichtstralen kijken, wat geen bezwaar is zoolang de stralen onzichtbaar blijven totdat zij op het doek kaatsten. Kaat sen zij echter eerder, door rook of stof in de zaal, dan is het boven zitten hinderlijk. Er is daarom in deze Frans Hals-bioscoop een installatie aangeschaft die ervoor zorgen zal, dat rook en stof worden weggezogen, versche lucht wordt aangevoerd, zonder dat er van tocht eenige sprake zal zijn. Het beeld zal dan op den witten wand komen op een derge lijke wijze, dat het overal even goed zichbaar zal zijn. Dat er een geluidsinstallatie komt. hoeft wel geen betoog meer. Het interieur zal waar schijnlijk uit stalen meubelen bestaan, stalen stoelen dus, en de beschildering der muren zal effen zijn, zonder veel versierselen, die de leiders storend achten. Indirecte verlichting zal haar werk doen als er geen film wordt vertoond en de nieuwe inrichting zal aan 10 menschen werk geven. Over een maand zal het tegenwoordige pand worden gesloopt en zal met den bouw een aanvang worden gemaakt. REORGANISATIE STATIONS PLEIN. NOG DIT JAAR. Het ligt in het voornemen om dit jaar nog met de reorganisatie en asphalteering van het Stationsplein te beginnen. Ds verschillen de besprekingen hebben tot het gewenschte resultaat geleid en met den meesten spoed wordt nu gewerkt aan de voorbereidingen om met de uitvoering spoedig te kunnen beginnen. Vort Hindenburg kende vooraf Von Papen's rede. Hitier erkent tekortkomingen. LONDEN, 21 Juni (VD.) Omtrent den door de redevoering van Von Papen ont- stanen toestand meldt de Berlijnsche corres pondent van de „Times" o.m. het volgende: Het onderhoud, dat Dinsdag tusschen Hitier en Von Papen heeft plaats gevonden, had eert zeer levendig karakter en heeft omstreeks drie uur geduurd. Intusschen heeft het geens zins den eenigszins gespannen toestand, welke geschapen is door de redevoering van Von Papen te Marburg, opgehelderd. Er bestaat goede reden aan te nemen, dat men tot de conclusie is gekomen, dat het conflict te ern stig was. om onmiddellijk te worden geregeld en dat Hitier en Von Papen beiden een bezoek zullen brengen aan president Von Hindenburg op zijn landgoed Neudeck. Wat het onderhoud tusschen Hitier en Von Papen betreft, verneemt de correspondent van de „Times", dat Hitler, die groote moeite heeft gehad eenigen van zijn radicale luite nants in te toornen, zijn ernstige ontstemdheid over een optreden, dat ernstige oneenigheden in zijn partij en in de beweging kan veroor zaken, niet heeft verheeld. Naar verluidt heeft hij gewezen op de on mogelijkheid om toestemming te geven tot publicatie van een zoodanige redevoering. Het chijnt echter, dat Von Papen niet erg onder den indruk daarvan is gekomen, aangezien hij weloverwogen zijn critiek, van wat vele ande ren beschouwen als tekortkomingen van het huidige systeem, heeft uitgesproken, teneinde eenige beweging te veroorzaken. Wei heeft de vice-kanselier aangeboden af te treden, doch dit aanbod is om redenen, welke naderhand duidelijk werden, afgewezen. Aan het einde van het onderhoud heeft Hitier, naar verluidt, toegegeven, dat hij het eens was met eenige van de dingen, die Von Papen heeft gezegd, ofschoon hij het oneens was met de formuleering daarvan en de om standigheden waaronder zij gezegd zijn. In derdaad zijn er aanwijzingen geweest, welke hij zonder eenigen twijfel naar voren heeft ge bracht en die wijzen op het feit, dat Hitier de noodzakelijkheid heeft ingezien van het herl stellen van meer normale omstandigheden in eenige gebieden van het nationale leven. Tenslotte heeft Hitier aan Von Papen, vol gens berichten uit betrouwbare en gezag hebbende bron, de verzekering gegeven, dat zekere verbeteringen zouden worden aange bracht in economische zaken en in de behan deling der kerken. Na het onderhoud heeft Hitier een bespreking met- een kleine groep van oudere nationaal-socialistische leiders ge houden. Uiteraard is niet precies bekend, wat hij hun heeft medegedeeld. Volgens een lezing- echter, die in partij kringen is aanvaard en die- wel niet ver van de waarheid zal zijn, heeft hij hun te verstaan gegeven, dat naar zijn meening er iets waars was in de critiek van den vice-kanselier, ofschoon natuurlijk de wijze waarop hij die openbaar heeft gemaakt, onmogelijk kon worden goedgekeurd. Hindenburg kende Von Papen's rede. Voor het overige, aldus wordt verklaard, kan nauwelijks worden opgetreden met het oog op het feit, dat de rijkspresident den tekst van de redevoering te voren heeft in gezien en dat na de redevoering, Maandag, Von Papen een gelukwensc'ntelegram heeft ont vangen van Neudeck. Tezelfder tijd heeft men in partij kringen den indruk, dat Hitier per soonlijk het incident beschouwt als iets in den geest van een verbreking van trouw, aan gezien hem niet te voren den tekst is voor gelegd. Men weet thans, dat de redevoering eenige weken geleden is geschreven. Voor het oogenblik kan over de gevolgen van de redevoering niet veel zekers worden ge zegd. Er bestaat thans geen twijfel aan, dat de rede van Von Papen ten doel had een be weging te inspireeren, welke Hitier zou kunnen helpen overdrijvingen van zijn beweging tegen te gaan en zekere fanatieke elementen te loozen. Intusschen wordt de volledige tekst van de redevoering van Von Papen, gedrukt bij de uitgeverij, die de Germania het katho lieke dagblad publiceert en waarbij Von Papen betrokken is, verspreid in den vorm van een pamflet. Men weet thans, dat de redevoering eenige weken geleden geschreven is. Voor het oogenblik kan over de gevolgen van de redevoering niet veel zekers gezegd worden. De opposeerende groepen wanneer men kan zeggen, dat von Papen reeds iets meer heeft dan een nevelige omtrek van een voorzichtig goedkeurende opinie om hem heen wachtte af om de kracht en het ver trouwen van elkanders steyn te sondeeren. De vraag, die gisteren gesteld werd met be trekking tot de goedkeuring van den stap van den vice-kanselier, wordt in zekeren zin be antwoord door het klaarblijkelijke feit, dat de Rijkspresident Von Hindenburg de rede voering te voren heeft doorgelezen en von Papen nadien gelukwenschtelegrammen heeft gezonden. Het schijnt echter, dat men zich geen illusies maakt onder hen, die den inhoud van de redevoering goedkeuren, over de waar schijnlijkheid van een actie van de Rijks- weer tot steun van den persoon van Von Pa pen. Wat de Rijksweer doen zal in geval geen ernstige verbetering ontstaat in de Duitsche toestanden en wanneer de „radicalen" tee kenen vertoonen uit den band te willen sprin gen, en de Rijkspresident het oogenblik ge komen mocht achten voor een krachtig op treden, dat is een andere vraag. Zoolang de bedoeling niet verder gaat dan deze punten en zich niet uitbreidt, tot het overwegen van een eventueele reorganisatie, waardoor een andere figuur op den voor grond zou kunnen worden geplaatst, kan men verwachten dat er meer steun zal komen of schoon vele gematigden het moeilijk zullen vinden te begrijpen, waarom juist het huidige oogenblik daarvoor is uitgekozen. Het overzicht van de redevoering, dat een korten tijd Zondagavond, voordat publicatie verboden werd, bekend gemaakt was, bevatte weliswaar het voornaamste van de treffende passages, maar toch nog niet alles. Zoo ver telde Von Papen zijn toehoorders, welke be stonden uit ruim duizend personen, waaron der professoren, studenten en afgestudeer den, dat het gezegde: „mannen maken ge schiedenis" dikwijls in het tegenwoordige Duitschland verkeerd begrepen wordt. Te recht misprees de regeering een valsche „personencultus", welke het meest onpruisi- sche ding was dat men zich kon voorstellen. „Groote mannen, aldus von Papen, worden niet gemaakt door propaganda, maar groeien door hun daden en worden door de historie erkend". Het geloof dat een volk door terreur tot een eenheid zou kunnen woeden gebracht moet verworpen worden. De regeering zou pogingen in die richting tegengaan „want zij weet dat iedere terreur de uitlaat is van een slecht geweten, dat zoo ongeveer de slechtste raadsman is, die een leider zich kan veroor loven". Voortgaande zeide von Papen o.m. nog: „De regeering is goed ingelicht over al de zelfzucht, over heel het gebrek aan prin cipes, de onbetrouwbaarheid, het onridder lijke gedrag en de verwaandheid, welke gaar ne onder den dekmantel van de Duitsche re volutie zouden binnendringen. Zij is er zich wel degelijk van bewust dat de rijke schat van vertrouwen, die het Duitsche volk haar geschonken heeft, bedreigd wordt". Von Papen haalde o.m. ook nog het voor beeld aan van het Britsche publiek tijdens den oorlog, dat volledig ingelicht was over de ernstige gevaren van de Duitsche onderzeeërs campagne, met het gevolg, dat de Engelschen als één man zich aansloten, om deze gevaren af te slaan. In verband met de intellectueele en materieele boycot, waaraan de Duitschers tegenwoordig in de wereld bloot staan, toont dit voorbeeld, aldus von Papen, hoe krachtig de verhouding tusschen leiders en volk geba seerd moet worden op vertrouwen in tijden van buitengewonen nood. „Een volk dat niet vertrouwd wordt, kan geen vertrouwen ge ven". Ook al hebben wij, kunstmatig, Wekenlang reeds zomertijd, Heden, eenentwintig Juni, Wordt de zomer ingewijd. 't Eind der lente gaf ons zomer, Zij het dan niet lang van duur En de zomer doet zijn intree Met een herfsttemperatuur. Laat ons hopen, dat die omkeer Snel en flink veel regen geeft. Voor ons land, dat naast zijn droogje, Ook zijn natje noodig heeft. Daarna komen de vacanties Met een nieuwen zonnetijd, Laat ons optimistisch blijven, Voel vooraf geen nattigheid. In een vochtige vacantie Is het zielige gezucht En het melige gemopper Niet, en juist wel „van de lucht". Laat ons daarmee nu eens breken, Raak niet met het weer van streek, Het verknoeit het goed humeur maar En vooral het helpt geen steek. Onze zomer als zoodanig, Maakte niet zoo'n best begin, Laat hem eventjes zijn gang gaan En dan werkt hij zich wel in. Nog terwijl ik zit te schrijven, Streelt een zonnestraal mijn hand, Juist door 't wolkendek gebroken, Welkom Zomer, weer in 't land. P, GASUS. Zij, die zich met ingang van 1 Juli per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Juni nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. VADER EN MOEDER LIETEN HUN ZOONTJE DOODHONGEREN ZWOLLE, 21 Juni. De rechtbank te Zwolle veroordeelde een vader en een moeder uit Hasselt ieder tot zes jaar gevangenisstraf wegens doodslag op hun twee maanden oud zoontje, dat zij in den afgeloopen winter langzaam hebben laten doodhongeren op een onverwarmde zolder van hun woning. De of ficier van justitie had tegen ieder van hen acht jaar geëischt. ROLSCHAATSEN ZONDER ROLLEN. In Berlijn wordt op straat een nieuwe rolschaats geprobeerd, die in plaats van rolletjes een ketting heeft, waarop men voortglijdt. Het moet mogelijk zijn dat men er mee kan „snelrolschaatsen" en „kunstrolschaatsen". Als men tenminste rolschaatsen kan Het nieuwe Belgische kabinet is gisteren voor de Kamer verschenen. pag. 4 Bij besprekingen te Londen tusschen Frank rijk en Engeland zal de kwestie van de neu traliteit van ons land en België aan de orde komen. pag. 4 Verschillende gijzelaars, die door de Chinee- sche zeeroovers waren meegenomen, zijn be vrijd. pag. 4 Het bericht, dat er een overeenkomst tus schen ons land en Engeland zou zijn geslo ten over een gezamenlijk optreden in het Verre Oosten, is officieel tegengesproken. pag. 3 De geheele valsche muntersbende is reeds ach ter slot en grendel; de „zaak" werd gefinan cierd door een Antwerpschen makelaar. pag 3 Hitier erkent tekortkomingen bij het natio naal-socialisme. pag. 1 Er zullen te Haarlem twee nieuwe bioscopen komen, een aan het Frans Halsplein en een aan de Leidschevaart. pag. 1 De reorganisatie van het Stationsplein wordt nog dit jaar ter hand genomen. pag. 1 Vlijmen is wederom door een ernstigen brand geteisterd; thans zijn drie boerderijen afge brand. pag. 3 Bij een bosch en heidebrand onder Vught heeft groot gevaar bestaan voor een militair kruit huis. pag. 3 Men vermoedt, dat bij opgravingen bij Batavia het graf van J. P. Coen is gevonden. pag. 3 Het wetsontwerp inzake een verkeersfonds heeft in de Tweede Ivamer veel bezwaren ontmoet. pag. 5 De behandeling van liet wetsontwerp tot in stelling van een belasting op de goederen in de doode hand is geschorst. pag. 5 Gisteren is voor Ged. Staten behandeld de kwestie van den door het gemeentebestuur van Haarlem geschorsten onderwijzer. pag. 5 Laatste berichten. pag. 7 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De kinderlijke wereld. pag. 1 Van onzen Londenschen correspondent: De P. E. N. club en politiek. club en politiek. Sport in 't Kort. Voor de Vrouw. pag. pag. pag, g

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1