DE BILT Mc De P. E. N.-Club Politiek. en C.C.Krouwels DONDERDAG 21 JUNI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Yrije meeningen. (Van onzen Londensohen correspondent) De P. E. Ni-club is thans voor haar jaar- lijksch congres bijeengekomen in Edinburg. Er zijn meer dan 400 schrijvers van 31 lan den. De club wil door haar leden, dichters, romanschrijvers, journalisten, en hun werk, prettig, vreedzaam en verstandig internatio naal menschelijk verkeer bevorderen. Zij schuwt politiek, maar de politiek heeft zich bij haar opgedrongen. Wells, die president is, zeide in zijn openingsrede dat hij het eens was met de meening, welke verleden jaar op het congres was uitgesproken, dat letterkun de. wetenschap en kunst belangrijker zijn dan politiek en boven deze verheven zijn. Men moest, als het mogelijk was, politiek geheel vermijden in de werkzaamheden van de club. Maar mocht men kalm en lijdelijk blijven, vroeg hij. wanneer politiek en politici, poli tie en soldaten de handen leggen op litera tuur en wetenschap en boeken verbranden of verbannen? Mocht de P. E. N.-club dan blijven volhouden dat ze niets met politiek te ma ken heeft? Het antwoord van Wells was: neen. Hij sprak over de breuk tusschen P.E.N. en de Nazi-P.E.N.-club te Berlijn. De kwestie was eenvoudig. De Berlijnsche club had schrij vers uitgedreven omdat zij Joden. Communis ten, Pacifisten waïen, omdat zij gevoelens koesteren die aan Plato en Jesus niet vreemd waren. De P. E. N.-club had of haar al-omvat tend karakter (en de alomvattendheid was een hoofdbeginsel in haar bestaan) moeten Jnijsgeven of met Berlijn moeten breken. Het aatste was onafwendbaar. Wells hoopte een Duitsche afdeeling voor de organisatie te krijgen, bestaande uit Duitsche schrijvers die uit hun vaderland waren verbannen. De po sitie der Weensche club was ook bedenkelijk. Uit zijn woorden bleek verder dat hij meent Russische schrijvers te kunnen binnenhalen in dezen internationalen kring der vrije ge dachte. Hij legde niet uit waarop dit optimisme was gebaseerd. Alleen zeide hij dat er den laatsten tijd in Rusland veel is veranderd en dat men in dit land weer intellectueele aan raking zoekt met de westersche beschaving. Hij bedoelde die moderne ingekrompen wes tersche beschaving, welke de leden van haar gemeenschappen vrij laat te zeggen wat zij op het hart hebben, het te schrijven en het te publiceeren. Er zijn den tweeden dag al bittere woor den gevallen in de vergadering. Er ontstond een vinnig duel van woorden op die spon tane wijze, welke altijd weer verbijstert in deze club. welke heet te bestaan uit menschen van redelijkheid en eminent inzicht. Het debat ging over het door den president den dag te voren aangegeven onderwerp: de P.E.N. en politiek. Marinetti, uit Italië, hield een vurig pleidooi voor vermijding van politiek. Het was dudelijk dat hij zich in heet water begaf. Zulk een pleidooi van iemand uit het geboorteland van he; fascisme kon niet belangeloos zijn Hij moest trouwens erkennen dat de Ita- liaansche club behalve Fascisten alleen schrijvers toeliet die sympathie hadden met het Fascisme. De algemeene geest in Italië was thans litterair en artistiek. Louis Pierard, uit België, vatt£ vlam toen hij dit hoorde.. Hij herinnerde er aan dat de Italiaansche schrij ver Croce vervolgd is, dat zijn boeken zijn weggenomen, dat de vroegere secretaris van de Italiaansche club uit zijn land moest vluch ten en dat vier andere radicale Italiaansche schrijvers het hard te verduren hadden ge had onder Mussolini. Pierard volgde den ge dachtegang van Wells en betoogde dat men politiek moest vermijden maar dat men vast moest houden aan de hoofdbeginselen van de club. Marinetti snelde toornig naar het spreèkgestoelte en balde zijn vuist voor Pierard's gezicht; hij ontkende de waarheid van Pierard's beweringen. De Belg kreeg ech ter veel steun van andere leden van de ver gadering en de Engelsche schrijfster Hen- riette Leslie vroeg aan Marinetti waarom de Italiaansche P.E.N.-club anti-Fascisten uit sloot. Fascisme of anti-Fascïsme was zuiver een politieke zaak en had niets te maken met de letterkundige positie van een schrijver. De vergadering heeft een resolutie aangeno men. welke uitdrukking gaf aan bezorgdheid over de voortdurende pogingen vrijheid van meeningsuiting tegen te gaan en waarin het geloof werd beleden dat de noodzakelijke voor uitgang van de wereld naar een beter georga niseerde politieke en economische orde vrije kritiek op landsbesturen en -instellingen ge biedend maakt. Roemenië en Zuid-Afrika ont hielden zich van stemming en Italië stemde tegen. Londen, 20 Juni 1934 A. K. v. R. ARROND.-RECHTBANK UITSPRAKEN. Brandstichting te Lisse. Een inwoner van Lisse, die voor brandstich ting had terecht gestaan en tegen wien, na dat Dr. Burdet een psychiatrisch rapport had uitgebracht, dat den man als verminderd toe rekenbaar qualificeerde, vijf maanden gevan genisstraf was geëischt met 5 maanden af trek preventieve hechtenis en 5 maanden voorwaardelijke gevangensistraf, werd con form den eisch veroordeeld. Diefstal van een portemonnaic. «.I Een scharenslijper, die terecht had ge staan als verdacht van uit een woning te Wijk aan Zee en Duin een portemonnaie te heb ben gestolen werd veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf conform den eisch. Verdedi- ;er was Mr. H. E. Prinsen Geerligs. Auto in een sloot. Op 6 Maart kwam op een kruising van twee wegen in de Haarlemmermeer een personen auto, waarin dr. Schreuder uit Nieuw Vennep zat, in botsing met een vrachtauto, tengevolge waarvan de auto van dr. Scheuder te water werd geworpen, waardoor de dokter een long aandoening opliep, welke zijn verpleging in een ziekenhuis noodzakelijk maakte. Tegen den bestuurder van de vrachtauto was 3 maanden hechtenis geëischt met intrek king van het rijbewijs voor den tijd van een jaar. De rechtbank veroordeelde hem tot 3 weken hechtenis met intrekking rijbewijs voor 1 jaar. Verdediger was Mr. Briët. Beleediging van een burgemeester. Een inwoner van Krommenie had terecht gestaan, omdat in het aldaar uitgegeven en verspreide „Werkloozenblad" een artikel was opgenomen, dat voor den burgemeester dier gemeente beleedigende uitdrukkingen bevatte. Verdachte werd als de verantwoordelijke redacteur beschouwd, doch ontkende dit te zijn en hij beweerde niet te weten, wie het ;ewraakte artikef had geschreven. De rechtbank achtte het onderzoek niet volledig en wees de zaak terug naar den rechter-commissaris. De officier van justitie had 3 maanden ge vangenisstraf geëischt. Valschheid in geschrifte. Heden, Dondordag stond terecht een in- wonder van Aalsmeer, die zich door middel van valsche kwitanties geld had weten te ver schaffen. Verdachte was agent der Centrale Suiker- Maatschappij te Amsterdam, in welke kwali teit hij met de landbouwers in Haarlemmer meer zaken deed. Hij kon aan de landbouwers die beetwortels aan de suikerfabriek hadden geleverd, voorschotten geven, welke hem dooi de fabriek werden verstrekt en ook inde hij geld van de landbouwers, die van de fabriek pulp betrokken. In 1933 is echter gebleken dat verdachte aan de fabriek kwitanties had afgegeven, onder teekend met de namen van landbouwers, die beetwortels aan de fabriek hadden geleverd, terwijl deze personen de kwitanties niet had den geteekend en duk ook de bp de kwitanties utigedrukte bedragen niet ontvangen. Ook bleek, dat hij bedragen, welke landbouwers hem hadden betaald voor door hen betrokken pulp, niet had afgedragen. In 't geheel zou hij op deze wijze de Centrale Suiker Maatschappij benadeeld hebben voor f 10,000. Verdachte bekende en verklaarde tot die handelingen te zijn gekomen, doordat hij in financieele moeilijkheden was geraakt, om dat hij indertijd aan een gewezen onderdirec teur zijner maatschappij f 20.000 had geleend, waarvan hem nooit een cent was terug betaald. Hij had getracht er met een rozenkweekerij bovenop te komen, maar dit was niet gelukt. Hij verklaarde zich onmachtig de schade te vergoeden. De Officier van Justitie achtte de feiten ernstig, maar nam de omstandigheden van verdachte in aanmerking, zoomede zijn gun stige reputatie en eischte daarom 6 maanden gevangenisstraf vorowaardelijk met een proef tijd van 3 jaar. Uitspraak over 14 dager- Hangop, met room bereid, van OUD-BUSSEM is voor zieken een uitstekend voedsel en tevens voor gezonden een lekkernij. Filiul te BLOEMENDAAL: Verbindingiweg 59, Telef. 2275 (Adv. Ingez. Med.) meldt: en voorspelt: meest matigen, tijdelijk wellicht toenemen- den Zuidelijken tot Zuid-Westelijken wind. Betrokken tot zwaar bewolkt. Enkele regen buien. Weinig verandering in temperatuur. STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Geseind van de Bilt hedenmorgen te 9 uur aan de posten van Delfzijl tot Hoek van Hol land: Attentiesein neer! Uit het Buitenland WELLICHT EENIGE REGEN De depressie over Scandinavië vertoont een neiging om stationnair te worden en breidt zich naar het Noorden uit. Aan haar Oostzijde wordt zij begrensd door een gebied van zo merwarmte over de Baltische staten en Fin land. De inval van koude luchtmassa's bracht sterke afkoeling in geheel Duitschland tot Zwitserland, met zwaren regen in Centraal- Europa (Zurich 22, Munchen 15 m.M.). De afkoeling deed zich ook nog gevoelen in Zuid- Frankrijk. waar eveneens veel regen viel. Ook Midden-Zweden krijgt thans zijn aandeel van den zwaren regenval. Een nieuwe depressie nadert uit het Wes ten. Terwijl de gebieden van hoogen luchtdruk bij de Azoren en over Groenland stand hou den. blijkt daar de toegangsweg voor de wes telijke depressie naar de Noorsche Zee en Scandinavië thans niet meer versperd te zijn, waarmede de kans op nu en dan eenige regen in West-Eui'opa belangrijk is toegenomen, zonder dat dit nog behoeft te leiden tot een besliste slecht-weerperiode. CHR. LYCEUM TE HAARLEM. Eindexamen litt.-econ. afd. H.BB. met 5-j. cursus. Geëxamineerd 14 candidaten. Geslaagd de dames: A. J. Blom, C. M. Fcl- derhof, M. L. A. de Ridder en de heeren: J. W. Buré, N. L. Coté, H. M. Couvé, D. A. van Duin, J. F: W. Felderhof, H. J. Heule en H. A. Hutte. BOERENHOFSTEDE AFGEBRAND. Door nog onbekende oorzaak is Dinsdag middag brand ontstaan in de oude boeren hofstede van de familie Wessels te Maasbom mel. De woning en twee aangrenzende schu ren werden een prooi der vlammen De ge- heele inboedel ging verloren. Eenige varkens kwamen in de vlammen om. De inboedel was laag, het huis voldoende verzekerd. HOOFDCONDUCTEUR ONDER DEN TREIN GERAAKT Dinsdagmiddag geraakte de hoofdconducteur Davidse onder een der wielen van den trein, die 1459 uur uit Roosendaal te Ierseke aan komt Beide beenen werden den man afgereden N.V. HOLLAND SCHE STOOMBOOT MIJ. In de algemeene vergadering van aandeel houders der N.V. Hol!. Stoomboot Mij. wer den de balans per 1 Januari 1934 en de Winst en Verliesrekening over het jaar 1933 vastge steld en bepaald dat over het jaar 1933 geen dividend zal worden uitgekeerd. De heeren J. F. van Hengel, Mr. J. C. de Beaufort. Mr. J. Westerman Holstijn en J. D. Brand, die als commissaris waren afgetreden, werden als zoodanig herbenoemd, terwijl tot vijfden commissaris werd benoemd de heer A. B. Henny De heeren P. A. Arriëns en E. G. Wesselink, die als directeuren waren afgetreden, werden jils zoodanig herbenoemd f VOORBEURS TE AMSTERDAM ONGEANIMEERDE STEMMING. De stemming op de ochtendbeurs was he den ongeanimeerd. Bij uiterst kalmen handel neigden de koersen tot reactie als gevolg va.n de teleurstellende koersontwikkeling in Wall- street en op de Amerikaansche goederen markten. Koninklijke Olie daalden een frac tie beneden de slotkoersen van gisteren ter wijl de Industrieele fondsen maar weinig verandering ondergingen. De Youngleening kon een fractie verbeteren. Op de wisselmarkt trad een verbetering voor ponden en dollars in. Daarentegen gol den Fransche francs lager. De rijksmark liep een kleinigheid op. WAARSCHUWING VAN DE POLITIE. Ons wordt plaatsing verzocht van het vol- De Commissaris van Politie te Schiedam maakt bekend, dat de z.g. Spaar- en Crediet- instelling genaamd ,De Onderlinge" of „Eigen Hulp", gevestigd te Schiedam, beheer der M. v. Weerden, thans door genoemden Van Weerden weder onder een anderen naam aan het publiek wordt voorgesteld, nl. als „Vereenigde Spaar-Credietbank". Reeds eer der werd tegen deze instelling gewaarschuwd waarbij In overweging werd gegeven, met deze bank geen relatie aan te knoopen. Hoogste barometerstand 767.4 m.M. te La Coruna. Laagste barometerstand 742,8 ml. te Stensele. Barometer Vorige stand 755 m.M. Stand van heden 760 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van FA. KUIPERS EN ZN., Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 Thermometer Hoogste gisteren 69 F. Laagste heden nacht 55 F. Hoogste heden tot 12 uur 66 F. Terlichtingsoraamen- ODERNE ORNAMENTEN dotlmatige en goed* Koninginneweg 6 (Adv. Ingez. Med.) DE HEER ZWERTBROEK DOET „ONTHULLINGEN". ILLEGALE KORTE-GOLF-ZENDERS. In een vergadering te Zaandam heeft de heer G. J. Zwertbroek gezegd, dat hij nu de vrij heid nam om onthullingen te. doen, nu al zijn pogingen om zijn goede naam van de beschul digingen der V.A.R.A. gezuiverd te krijgen mis lukt zijn. Hij deelde volgens een verslag in de Telegraaf mede, dat zijn reizen naar Berlijn in het geheel geen „snoepreisjes" waren, zooals de V.A.R.A. heeft beweerd. In een bespreking met het I.V.V. en de S.P.D. was door de Ar beiders Radio Internationale besloten om een illegale korte-golf-zenders rond Duitschland te leggen ten dienste van de Duitsche sociaal democraten Aan een conferentie hierover zaten aan een tafel in Hotel .Polen'' te Amsterdam ook aan de voorzitter en secretaris der s.d.a.p. de heeren Oudegeest en Woudenberg. Toen het verzoek kwam uit Praag om daar een illegalen korte-kolf-zender heen te sturen ging een monteur naar Praag en deed onderweg Berlijn aan om illegale correspondentie van de Duit sche partijgenooten naar Praag te brengen. Op zijn reizen naar Berlijn zorgde spr. er voor. dat bedreigde Duitsche partijgenooten met éeri Nederlandschen auto over de grenzen kwamen. Hij bracht zelf het financieel archief der S.P.D. Kamerfractie over de grenzen en smokkelde eveneens een aantal loudspeaker auto's ter waarde van 60.000 Mark over de grenzen. Bij het telefonisch verzoek uit Praag waren De Vries en Lebon tegenwoordig. Verder vertelde de heer Zwertbroek, dat op zekeren dag de heer Sluijzer met een auto bij de V.A.R.A.-studio kwam en een korte-golf- zender inlaadde en vergezeld van een monteur naar het Hekelveld te Amsterdam reed. De bedoeling was om dezen illegalen zender in het gebouw van de Arbeiderspers op te stel len en alleen door het feit dat de monteur, gedachtig aan spr.'s instructies, ook zelfs na bedreigingen van den heer v. d. Veen, weigerde daaraan mede tewerken, werd dit plan ver hinderd. 1 1/2 pet. (onv.) over het niet-gestorte kapitaal te bepalen. Van het overige wordt f30.000 (onv.) toege voegd aan de extra reserve, f51.600 (f78.100) aan de Reserve voor vennootschapsbelasting, f292.356 (f 11.046), besteed als onder het hoofd „Bijzondere Waarborgen" vermeld, waarna dan, onder aftrek van f35.668 (f4419), tantièmes, f 236.457 (f 250.153) aan het bedrijfs overschot kan worden toegevoegd. Uitgekeerd wordt dan f25.— (onv.) voor de aandeelen serie A (volgestort), f 11.871/2 (onv.), voor de aandeelen serie B en C (waarop f 125 per aandeel gestort). NED.-INDISCHE HANDELSBANK BATIG WINSTSALDO NAAR REKENING 1934 BURGERLIJKE STAND HAARLEM. Ondertrouwd. 20 Juni: D. Brouwer en M. E. Deppe. W C. Maarsen en L. v. d. Akker J. Jansma en J. Geel. J. Smits en J. de Jong. J. P. A. Staphorst en M. P. v. Weenen. K. Meijer en F L. G. Weber. B. Houkes en C. E. Melber. P. Hooghe en J. A. M. Dijkmans. H. A. Joosten en H. S. M. Koedijk. A. J. Vennik en A. P. v. d Langemaat. A. J. Tomassen en R. A. Springveld. J. A. Postma en E. Bruns. A R. v. d. Veldt en H. M. v. Gastelen. A. Bouwman en A. Simeth. Getrouwd. 20 Juni: H. A. Kors en J. C. v. Leeuwen. T. J. Besseling en C. Dollé. D. Peetoom en A. Marquardt. J. Nooij en H .H. Zweers. G. v. Wijngaarden en H. A. Bom. L. Wels en J v. d. Kolk. A. Diekman en J. W. Meijer. H P der Kinderen en T. v. d. Putten. C. v. Westerhoven en C. v. Mourik. H. Mouw en C. Lentsch. H. W. Otto en A C. Schaper. K. P. H. Bermig en P. Müller. C. Blok en C. Schilp. P. J. Jonker en M. v. Stralen. J J. v. d. Waals en E. M. Vellinga. J. J. Jansen en W. de Jongh. G. F. Duits en J. J. Koene W. N. Out en C. de Boorder. J. M. v. Schravendijk en G v. Dijk. R. J. W. Strijland en J. II. Smeenk. Bevallen. 18 Juni: A. GeldorpStigter, d. W. A. Lubbers—v. d. Waals, z. C. P. Rooij- akkers—v. d. Meij, z. 19 Juni: E. Prins- Dasberg. d. M. C. v. d. Heide—De Lange. d. M .J. v. Westerhoven—Duineveld, z. T. A. M. C. VerhoevenBussel, z. Overleden. 18 Juni: J. C. Rondema Copini, 84 jaar. Oranjekade. 19 Juni: W„ 6 maanden, dochter v. P. W. Kuiper, Oranje straat. J. W. Duijff, 80 jaar, Schotersingel. Aan het jaarverslag der Nederlandsch Indi sche Handelsbank, over 1933, ontleenen wij het volgende: Het gestorte kapitaal der Bank bleef onge wijzigd gehandhaafd op f 55.000.000.In portefeuille bevonden zich op 31 December 1933 312 aandeelen a 1.000.ter omruiling (3 tegen 20) tegen de zich nog in omloop bevin dende 2080 aandeelen a f 150. Onze vorderingen in de Midden-Europeesche landen, waar transfer-moeilijkheden de beta ling vertragen, verminderden o.a. met de in den loop van het jaar door Duitschland krach tens het „Stillhalte-Abkommen" betaalde be dragen: de boekwaarde bedraagt ruim f7.900.000.—. ..Deelnemingen in andere Ondernemingen" leverden in het verslagjaar geen baten op. De tijdsomstandigheden nopen tot handhaving van een ruime liquiditeit. De onzekere toekomst maakt het noodzake lijk onze bedrijfsoverschotten te bestemmen voor versterking van de Buitengewone Re serve. De netto-bedrijfswinst der Bank over 1933 heeft f 36.095 (38.626) bedragen, nadat f 1.000.000.is overgebracht naar de Buiten gewone Reserve, welke daardoor thans f 6.500.000.bedraagt. Verdere interne maatregelen van reorgani satie hebben het totaalbedrag aan kantoor- onkosten wederom gunstig beïnvloed; het laat zich echter aanzien, dat in de toekomst met eenige stijging boven het huidige minimum rekening zal moeten worden gehouden. Wij stellen voor het batig saldo der Winst en Verliesrekening ad f36.095 over te boeken als onverdeeld winstsaldo 1933 naar de Winst en Verliesrekening 1934. Het kapitaal der Stichting „Pensioen- en Ondersteuningsfonds der Nederlandsch Indi sche Handelsbank, N.V." bedroeg op 1 Januari 1934 f2.701.192. AANBESTEDING Dinsdag werd aanbesteed het bouwen van 10 woningen voor ouden van dagen door de wo ningbouwvereniging „St. Bavo" te Haarlem- Noord. Ingeschreven werd als volgt: M. J. Meuleman, Heemstede. 14.387. J. v. Putten. Haarlem 16.325. C. Hart. Haarlem. 16.335. G. Houtkamp. Haarlem 16.700. C. Boomans, Die- men 17.200. A. Beugelsdijk. Lisse 17.287. J. Kes. IJmuiden. f 17.926. F. Philips. Haar lem 17.970. J. de Geus. Haarlem 18.257. F. Ockes, Beverwijk, 18.330. M. van Dop, Voor schoten. 18.449. v. Hoften. Haarlem 18.480. L. Meeuwissen. Noordwljkerhout 18.890 Aan nemersmaatschappij N. Holland. Heemskerk. f 18.935. C. Heilig. IJmuiden 19.888. J. Hoen- sen. Haarlem f 20.418. J. de Korte, Haarlem f 20.583. C. v. d. Beek. Haarlem 20.681. J. Op penkamp. Haarlem, 22.300. J. Felix, Amster dam 23.818 TERUGGAVE VAN INVOERRECHTEN. Inzake teruggave van invoerrecht wordt het volgende medegedeeld: De minister heeft bepaald, dat het bedrag waarmede het invoerrecht wordt verhoogd kan worden teruggegeven onder voorwaarde dat dit verschil in gevolge een reeds vóór 15 Juni 1934 gesloten koopovereenkomst niet of niet ten volle op den kooper dier goederen kan worden verhaald en dat de invoer plaats heeft vóór 1 September 1934. Bedraagt de verhooging van het invoerrecht niet meer dan 5% van de waarde der goederen, dan wordt deze teruggaaf echter alleen ver leend. indien het verschil voor de in één partij door den zelfden leverancier aan den zelfden ontbieder gezonden goederen ten minste f 50 bedraagt of aannemelijk wordt gemaakt, dat het verschil voor de in totaal in gevolge de zelfde koopovereenkomst vóór 1 September 1934 in te voeren goederen f 200 zal over treffen. JUBILEUM J. VAN HONSCHOTEN Heden was de heer J. van Honschoten 25 Jaren straatmaker in dienst der gemeente Haarlem. Hij werd vanmorgen bij den Direc teur van O. W. ontboden, die hem toesprak en hem namens de gemeente het gebruikelijke geschenk overhandigde. Hedenmiddag zal den jubilaris namens de Jubileum Vereeniging Openbare Werken een huldelijk worden aangeboden. NILLMIJ VAN 1859. WINSTSALDO IETS LAGER DE NATIONALE „ZONNESTRAAL"-DAG. Men schrijft ons: Ondanks de reclame weet nog niet iedereen hoe het Sanatorium voor tuberculoselijders „Zonnestraal" te Hilversum werkt en waar voor a.s. Zaterdag weer gevraagd wordt door geheel Nederland met uitzondering van en kele groote steden. Het met den speldjesverkoop opgehaalde geld is voor een fonds, dat het mogelijk maakt on- en minvermogende zieken op te nemen. Daaruit toch wordt een deel van of de totale verpleegkosten betaald voor die patiënten. De inrichting neemt patiënten op van alle gezindten. Het bestuur der vereeni ging „Zonnestraal" vertoont in zijn leden, evenzoo velerlei schakeering inzake geloof en staatkundige overtuiging. In den goeden zin is „Zonnestraal" dus neutraal te noemen. De patiënten werken er en wel zooveel mo gelijk in het vak, waarmee ze in de maat schappij den kost verdienden. De dokter bepaald den werktijd en wijzigt dien naar den toestand van den patiënt. Dit bevordert da genezing en maakt dat de als hersteld ontsla genen het werken niet ontwend zijn. Ze ko men dan als volwaardigen terug in de maat schappij. De tuin en de broeikassen worden dan ook geheel onderhouden door de verpleegden. Er is een meubelmakerij met machines voor houtbewerking, een werkplaats voor me taalbewerking en een boekbinderij met een. handpers voor klein drukwerk. De vereeni ging „Zonnestraal" heeft geen bezoldigde bestuurders. Comitéleden, noch collectanten genieten eenige geldelijke belooning. NED. VER. VAN ARBEIDSBEURZEN De Ned. Ver. van Arbeidsbeurzen heeft te Zeist haar jaarvergadering gehouden, onder voorzitterschap van den heer W. Drees. In zijn openingswoord zeide de voorzitter, het te 'betreuren, dat de Arbeidsbeurzen nog steeds overstelpt blijven met werk ingevolge de werkloosheid. De minister stelt prijs op het voortbestaan van de Arbeidsbeurs te Ober- hausen, waar veel wordt gedaan voor Neder landers. wat bij het agentschap te Parijs slechts in geringe mate het geval is. Het jaarverslag, inclusief de verslagen be treffende de beurzen te Oberhausen en Parijs werden goedgekeurd, met de opmerking, dat er van het 80-tal arbeidsbeurzen in Nederland pl.m. 20 nog geen lid der vereeniging zijn. De voorzitter, de heer W. Drees, werd bij acclamatie herbenoemd, waarna de secretaris bekend maakte, dat door de betrokken ge meentebesturen voor de andere periodieke va catures werden herbenoemd J. E. v. Riel, C. Th. A. Bodde, J. Winterink en in plaats van den heer Lunshof te Assen de heer A. A. van der Borg. De door de dames van Andel, van Vooren en Oppenheimer en den heer v. d. Putt uitge brachte praeadviezen over vrouwenarbeid wer den^ uitvoerig besproken. Ultimo 1932 beliep het verzekerd bedrag, waarvoor tot dekking der premiereserve in Ne derland gedeponeerd moest worden, ruim 26 3/4 (v.j. 24 3/4) millioen gulden met een ge zamenlijke reserve van f4.617.159 (4.374.045). In verband daarmede had in den loop van 1933 aanvulling der gedeponeerde waarden plaats. Ultimo van verslagjaar waren de verzeke ringen, waarvoor gedeponeerd moet worden, aangegroeid tot pl.m. 31 1/4 26 3/4) millioen gulden, met een gezamenlijke reserve van f5 312.197 (f4.617.159). In het nieuwe jaar wordt in overleg met de Verzekeringskamer het bedrag vastgesteld, waartoe het depót moet stijgen. De Nillmij-portefeuille nam in verslagjaar bruto toe met rond 19 millioen gulden, tegen 17 1/3 19 18 1/2 en 17 3/4 millioen in 1932 en voorgaande jaren. Dat de roya's wegens wanbetaling, evenals de afkoopcijfers, een dalende tendenz vertoo- nen, is misschien een aanwijzing, dat het laagste punt van economischen teruggang bereikt. Het grooter aantal omzettingen zou er op kunnen duiden, dat velen zich aan de ge wijzigde omstandigheden aanpassen en hun verzekering daarmede in overeenstemming brengen. Ultimo 1933 was in totaal verzekerd: Nillmij f 140.432.212 (f 142.297.411); I. P. A. f8.666.040 (f9.917.209). Totaal f 149 098.252 (f 152.214.620) Voor de eigenlijke Nillmij.-portefeuille was in 1933 het bedrag der verschuldigd geworden maand-, kwartaal- en jaarpremiën f4.864.697 en dat der premiën in ééns f796.692; tegen in 1932: f5.164.249 en dat der premiën in ééns f624.398; tegen in 1931: f5.446.121 en dat der premiën in ééns f712.171. Voor de I.A.P. bedroegen de verschuldigde termijn-premiën f242.612 (f289.083) en was het bedrag der premiën in ééns f 485. Afgezien van de groote koersdaling van ons effectenbezit, zijn de uitkomsten van het be drijf wederom gunstig geweest. De winst- en verliesrekening wijst dan ook, nadat, buiten en behalve afschrijving van alle acquisitiekosten. f253.910 (f246 145), bestemd werd voor di verse afschrijvingen (w.o. f219.361 (f188.009), op vaste eigendommen) een bruto saldo aan van f713.331 (f880.668). Wij stellen voor, het statutair jaarlijksehe dividend op 5 pet. (onv.) over het gestorte en EEN -SERENADE De Muziekvereeniging „Voorwaarts" bracht Woensdagavond, ter gelegenheid dat een der leden zijn 25-jarig huwelijksfeest vierde, een serenade aan het bruidspaar. Om acht uur verzamelde het korps zich op het Brou wersplein, waarna het zich met een pittige marsch naar het echtpaar Van Gog in de Van Loostraat begaf. De politie had hier voor de noodige ruimte gezorgd, zoodat „Voorwaarts" ongestoord de walsen en marschen ten ge- hoore kon brengen. Na een „Lang zullen ze leven" werden de leden van de muziekveree niging in de gelegenheid gesteld het echt paar te complimenteeren en om 9 uur vertrok men onder het spelen van een marsch weder naar het Brouwersplein, waar het korps werd ontbonden. De serenade trok groote belangstelling; voornamelijk de jeugd was sterk vertegen woordigd. KEGELEN. NED. KEGELBOND 25 JAAR. Heden bestaat de Ned. Kegelbond 25 jaar. Ter gelegenheid hiervan zal Zaterdagmiddag twee uur op de Algemeene Begraafplaats aan de Kleverlaan op het graf van den vroegeren voorzitter van dien bond, den heer B. Groe- newegen, door het hoofdbestuur een krans gelegd worden. HONKBAL HONKBALCLUB R.C.H. Woensdagavond is in Hotel „St. Jan" alhier de Honkbalclub R.C.H. opgericht. Het secre tariaat is gevestigd bij W. van Leeuwen. Zo- merkade 61. Voorloopig worden alleen vriend schappelijke wedstrijden gespeeld. WATERPOLO. D. W. R—H.V.G.B. <0—2.) In een vlot gespeelden wedstrijd is het H.V G.B. gelukt dezen eersten wedstrijd tegen DW.R. te winnen. Door een fout in de D.W.R- verdediging nam H.V.G.B. de leiding Tot de rust bleef deze stand onveranderd. Na de rust pakte D.W.R. wat beter aan. En kele schoten gingen rakelings over of wer den door den eminent spelenden keeper ge stopt. Bij een snellen aanval van H.V.G.B. ontstond weer een misverstand in de D.W.R.- achterhoede. Hieruit werd het tweede doel punt gescoord. Nadat beide doelen nog eenige malen in gevaar verkeerd hebben, kwam met een 20 overwinning voor H.V.G.B. het einde. D.W.R. IIHAARLEM II. Het. tweede zevental van D.W.R heeft de groenwitte kleuren beter opgehouden dan 't eerste zevental. Bij Haarlem speelde G. Kaptijn mee. die de vorige week bij het eerste opgesteld stond. Deze speler heeft niet veel kunnen uitrich ten tegen de stevige D.W..R-achterhoede. 't Haarlem-doel ontsnapte éénmaal aan een doorboring, toen Viersen een strafworp over de lat gooide. Jan Seubring deed het beter: hij denoneerde uit een voorzet den bal keihard in den hoek. Na de rust herstelde Viersen zich keurig en deponeerde no. 2 langs den Haarlem keeper. Met 20 voor de D.W.R.-reserves kwam het einde.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 2