Bewapeningsconferenties zouden meer succes hebben!... Tijd van spanning. BERICHT Hei BekuiQtsjkste 51e Jaargang No. 15641 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 22 Juni 1934 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 13.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.12'A. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 13 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Duim 250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-. Arm- of Beenbreuk 100.-. Idem voor° Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger ƒ75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG BLADZIJDEN. HAARLEM, 22 Juni. Stads-Autorennen. Gisteren schreef ik in deze rubriek over de kinderlijkheden, die deze wereld vooral in dit seizoen kenmerken, en haalde er voornamelijk Royal Ascot, de Testmatches en „We gaan naar Rome, nee Milaan" bij. Nauwelijks was de inkt droog of er arriveerde een brief van onzen Parijschen correspondent, die mij eraan herinnerde dat ik de rubriek gevaarlijk speel goed vergeten had. In Parijs willen ze autorennen in de stad zelf gaan houden. Dit klinkt u misschien wat vreemd in de ooren, maar het idéé is niet nieuw, want in Monte Carlo doen ze het al sinds jaren, ook in de stad zelf. Vele „haar speldbochten'' verhoogen de attractie zeer. Nimes en nog een paar Fransche provincie stadjes hebben ook al zulke races georgani seerd. Waarom dan de hoofdstad niet? Moet Parijs er niet voor zorgen dat het ook in zijn sportgebeurtenissen een leidende positie blijft innemen? Twee jaar geleden was de gedachte nog niet rijp genoeg, zegt Henry Lesturgec en het eerste geopperde „circuit" is verworpen om dat men daarbij om de Are de Triomphe moest draaien en dit onhebbelijk leek tegenover den Onbekenden Soldaat, die daar begraven ligt. Maar nu zijn er twee nieuwe plannen bij den gemeenteraad van Parijs ingediend, en er is er één bij dat veel kans van aanneming schijnt te hebben. In hoofdlijnen komt het hierop neer, dat de renmonsters door de kilo- meters-lange Rue de Rivoli, over de Place de la Concorde en langs de Seine-kaden zullen razen, waardoor men een prachtig circuit te baat neemt. Het mooiste is dat het publiek zich zoo veilig kan opstellen in de ver-boven straatniveau-liggende tuinen van de Tuile- rleën. De Tuilerieën! Oh herinneringen aan het Eerste Keizerrijk, en het Tweede Keizer rijk, en aan den goeden dikken koning Louis Philippe!en aan die wereldhervormende gebeurtenis, de Groote Revolutie zelf! Om dit historische centrum heen, met inbegrip van het Louvre, zal het levensgevaarlijke speel goed der Groote Kinderen van de Twintigste Eeuw met verwoed uitlaat-gebrul urenlang rondrennen! Blijkbaar zijn de keizerlijke en koninklijke souvenirs te oud, en is de Revo lutie te beschimmeld geworden, om voor deze Groote Herinneringen dezelfde égards te too- nen als voor het graf van den Onbekenden Soldaat, die wellicht bij zijn leven wie zal 't zeggen? zelf chauffeur is geweest. Aangezien dergelijke wereldsteedsche ge beurtenissen onvermijdelijk haar weerklank in de wereld plegen te vinden, vraag ik mij inmiddels al af hoe Amsterdam reageeren zal. Het bezit mannen die tegen vrijwel niets opzien. Welnu, wanneer krijgen wij den Grand Prix d'Amsterdam, op het circuit de la Pipe of het circuit de Kattenbourg, of het circuit du Jordan, met de karakteristieke aanmoe- digingskreten van tweehoog en driehoog, vele overreden poesen, een weergaloos rijm van Louis Davids en den heer Buziau in zijn nieuwe kilometervreter-creatie Ook aan Haarlem heb ik gedacht. Men is hier voorzichtiger. Men zou misschien geneigd zijn eerst een proef met kinder-trapauto's te nemen, waarvoor ik het Circuit Groote Markt SmedestraatBarteljorisstraat warm aan beveel, vooral vanwege de haarspeldbocht bij het politiebureau zeer gunstig gelegen om er slachtoffers binnen te brengen. Maar voor de 'heusche renwagens bezitten we vele mooie renbanen, b.v. Groote Houtstraat Groote Markt (verbogen haarspeldbocht naar de) KoningstraatGierstraat. En Avat zoudt u zeggen van Groote MarktJansstraat JanswegKennemerpleinKruiswegKruis straatBarteljorisstraat? Te kort, zegt u? Dan PleinWagenwegSpanjaardslaan—Fontein laanDreef! Er is meer, veel meer. En blijkt Haarlem niet modern of niet spor tief genoeg, dan heb ik hoop op de zeer spor tieve gemeente Heemstede, die bovendien specialiste in haarspeldbochten is bij den aanleg van haar plantsoenen en vluchtheuvels. Vindt men die bochten te kras, wat zou men dan zeggen van 't Circuit Blauwe Brug Heemsteedsche DreefCamplaanBinnenweg Bronstee weg? Enfin, we zullen afwachten. Mij verheugend dat ik de gedachte locaal aan de rol heb mo gen brengen, en dat de wereld tenslotte toch zoo bar jong en kinderlijk blijft, teeken ik als altijd, in afwachting van het lawaai, de snel heid en 't geslip door de bochten, uw dw. R. P. ONRECHTMATIGE STEUN ONTVANGEN. BIJNA ƒ700.—. De metaalbewerker J. van H. te Haarlem heeft door herhaaldelijke verzwijging van ge zinsinkomsten en onjuiste opgave op de daar voor geldende formulieren, niet minder dan voor bijna f700,onrechtmatig aan steun ontvangen v_n de gemeente Haarlem. Tegen J. van H. is proces verbaal opge maakt. De zaak wordt door de politie onderzocht. BARTHPU TE BOEKAREST. De eerste dag van Barthou's bezoek aan Boekarest werd gewijd aan officieele bezoe ken. Hij confereerde met zijn ambtgenoot Ti- toelescoe. en bezocht daarna den premier Tatarescoe. Des middags werd Barthou in audiëntie ontvangen door Koning Carol, die den Franschen minister te lunchen hield. Des middags werd de Fransche delegatie ontvan gen door vertegenwoordigers van het par- lem mt. Alle landen moeten" leger en vloot uitbreiden. Oorlog wenscht echter niemand. Londen's vioolverdrag is Engeland een knellende band LONDEN, 22 Juni (Reuter). De diploma tieke correspondent van ae „Daily Telegraph" meent te weten, dat de Britsche minister van marine, sir Bolton Eyres-Monsell, gisteren in het Foreign Office aan de Amerikaansche marine-deskundigen een memorandum over de behoeften van de Britsche oorlogsmarine heeft overhandigd, welks inhoud opzienbarend is. Norman Davis heeft het document naar Washington doorgezonden. De technische be hoeften van de Engelsche Admiraliteit worden hierin als volgt aangeduid: De verdediging van het Britsche rijk en van de zeewegen voor de Britsche koopvaar dijschepen vereischt: 1. Den bouw van een nieuwe oorlogsvloot, zoordra de beperkende bepalingen van het vlootverdrag van Londen ongeldig zijn ge worden. 2. Den bouw van een aantal nieuwe kruisers, teneinde de vloot op te voeren tot een totaal van 70 kruisers. (Het aantal kruisers be draagt thans 50, maar 10 daarvan zullen de komende twee jaren den ouderdomsgrens heb ben bereikt). 3. Den bouw van een groot aantal nieuwe torpedo-jagers. 4. Den bouw van nieuwe vliegtuig-moeder schepen. Verder bevat de ..Daily Telegraph" mededee- lingen over de verwachte vorming van een speciale afdeeling bij de Engelsche lucht macht ter bestudeering van de luchtgevech ten en de daarmee samenhangende vraag stukken. Tot deze nieuwe afdeeling zal een staf van deskundigen en zullen de beste piloten van de luchtmacht behooren. Men rekent voor de ko mende jaren op een versterking van de Engelsche luchtmacht. „Beste soorten dringend gewenscht! Weliswaar zal het nog drie jaar duren, al vorens de nieuwe gevechts-eskaders in dienst worden gesteld, maar het is dringend ge wenscht tijdig de beste soorten en beste mo dellen uit te zoeken. Frankrijk inoet wel zuinig zijn, maar voor oorlogstuig is er nog. PARIJS. 22 Juni (Reuter)De financieele Senaatscommissie heeft gisteren de door de Kamer reeds aangenomen suppletoire credie- ten voor de landsverdediging goegekeurd. echter den wensch geuit, dat bij het gebruik der disponibel gestelde gelden de grootst mo gelijke omzichtigheid in acht wordt genomen. De minister voor de nationale verdediging heeft de commissie opheldering gegeven over het gebruik der geldmiddelen. Goebbels zegt dat Duitschland moedig is, geen oorlog wil, maar wapens. BERLIJN, 22 Juni (D. N. B.) Op een Zon newende-feest heeft minister Goebbels o.a. gezegd, dat Duitschland, ook al heeft het geen wapens thans weer den moed bezit zijn rech ten op te eischen. Als w:j onze aanspraken op rechtsgelijkheid doen gelden, dan mag men ons niet tegen werpen, zeide hij, dat wij wapens vragen om dat wij oorlog willen. Nooit is er op den aardbol een volk geweest, dat zoo vervuld was van vredesbereidheid als thans het Duitsche. Maar er is ook nooit een regeering geweest, die zoo duidelijk als de huidige regeering heeft beseft, dat de vrede niet berust bij den lafaard maar bij den sterke. Als Duitschland werkelijk den vrede wil. dan moet het erop blijven aandringen, dat de anderen zich aanpassen bij het Duitsche bewapeningspeil, of dat Duitschland wapens krijgt om zijn grenzen te beschermen. „De Ontwapeningsconferentie", meent Henderson, „is nog wel niet mislukt, maar...." LONDEN. 22 Juni (Reuter). In een giste ren te Cheltenham gehouden rede verklaar de Henderson, dat de vooruitzichten van de Ontwapeningsconferentie niet bemoedigend zijn; de conferentie is nog wel niet mislukt, doch de afwezigheid van Duitschland is een groote moeilijkheid de naar de eischen des tijds ingerichte BROOD-, KOEK- EN BANKETBAKKERIJ MARSSTRAAT 1, h. Pegasusstr. Beleefd aanbevelend, F. SWART Specialiteit in Vol Korenbrood Bij aankoop t. waarde v. f 1.- een FANTASIETAART CADEAU Telefoon 23660 (Adv. Ingez. Med.) 't Is tijd van den zevenden hemel op aard, Of tijd van heel diep in den put, 't Is tijd voor 't gevoel van: nu ben ik wat waard, Of voor een gevoel van: Piet Lut. 't Is tijd van de zaligheid: dat is voorbij, Ontspanning na veel druppels zweet, Besef van: hoera, ik ben eindelijk vrij Nu is er een eind aan het leed. Dat vreugdegevoel geldt gelukkig het meest, Maar ook schuilt er hier en daar pijn. Om 't droevig besef: ach, hoe schoon was 't geweest, Helaas, het heeft niet mogen zijn. D' examens, bedoel ik, zijn druk aan den gang, Nog pas aan 't begin hier en daar. Met ouders en slachtoffers danig op stang, Voor sommige andren al klaar. 't Seizoen van het vragen en antwoorden spel, Het geestes-gymnastisch toernooi. De jeugd van het vaderland stijf in de knel, Aan angstige spanning ten prooi Gij, die nog zult slagen, of die er reeds zijt. Mijn hand hoor, gefeliciteerd, Ik wensch je een prettigen zorgvrijen tijd, Je hebt er wat voor gepresteerd. En gij, die gezakt zijt of nog zakken zult, Dat is nu wel lam. maar komaan, Geen zuchten maar kop-op en hiervan vervuld Het volgend jaar beter gedaan. P. GASUS. Zij, die zich met ingang van 1 Juli per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Juni nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. DE GEZONKEN ..DRESDEN". De „Dresden" van den Noord-Duitschen Lloyd die aan de Westkust van Noorwegen aan den grond liep en lek stootte. Het schip was op een plezierreis. Passagiers en bemanning konden worden gered. Twee vrouwen stierven aan hartverlamming. DR. H. COLIJN 65 JAAR. MINISTER-PRESIDENT ONDER MOEILIJKE OMSTANDIGHEDEN. minister Dr. H. Colijn vijf en zestig jaar. De volgende lijst van ambts vervullingen geeft een beeld van de werk zaamheden van den huidigen voorzitter van den ministerraad in de laatste 25 jaar: Lid van de Tweede Kamer in 1909; Mi nister van Oorlog als opvolger van generaal Cool in het ministerie-Heemskerk van 4 Ja nuari 1911 tot 29 Augustus 1913; directeur van de Bataafsche Petroleum Maatschappij op 1 Maart 1914; lid der Eerste Kamer 15 Sept. 1914; leider van de A.-R. Partij 1920 hoofdredacteur van „De Standaard" 1 April 1922; Minister van Financiën van 11 Aug. '23 tot 4 Augustus '25; Kabinetsformateur en leider van het eerste ministerie-Colijn van 4 Aug. '25 tot 8 Maart '26; lid van ae Eerste Kamer in 1926, lid van de Tweede Kamer in 1929; benoemd tot Minister van Staat in dat zelfde jaar en Kabinetsforma teur en leider van het Crisiskabinet sinds 26 Mei '33. Ook in Indië heeft Dr. Colijn, zooals be kend is, jarenlang gewerkt. Tegenstanders van Dr. Colijn die vooral in de jaren 1923—1926 hun meeningen niet on der stoelen of banken staken, erkennen nu veelal de verdiensten van den huidiger. mi nister-president, wiens taak onder de tegen woordige omstandigheden buitengewoon ver antwoordelijk is. Ook in het buitenland wordt Dr. Colijn als een groot figuur erkend, wij herinneren slechts aan zijn voorzitterschap van de Eco nomische Wereldconferentie te Londen. DE RAMP VAN DE „DRESDEN". TWEE VROUWELIJKE PASSAGIERS OVERLEDEN. Het Duitsche toeristenschip ..Dresden", een schip van ruim 14000 ton van den Nord-deut- sehen Lloyd te Bremen, dat. zooals gemeld, Woensdag ten N. van Stavanger aan den grond moest worden gezet na aan den grond te zijn geraakt en weer vlot te zijn gekomen, is ge zonken. Volgens de eerste berichten zouden vier vrouwelijke opvarenden door het omslaan van een der reddingbooten verdronken zijn, doch nadere berichten melden, dat er niet vier maar twee vrouwen zijn overleden. Zij stierven aan een hartaandoening aan boord van een Noorsch schip dat aan het reddingswerk had deelgenomen. Veertien vrouwen en de kok zijn in het ziekenhuis te Stavanger opgenomen. De kok heeft eenige ribben gebroken, een vrouw arm en beenbreuken. Het Noorsche telegrambureau meldt dat een der overledenen een getrouwde dame uit Otter- berg in de Rijnpalts is. de andere "is een jong meisje van wie de naam nog onbekend is. Alle gewonden op drie na. kunnen, naar het zelfde bureau meldt, met het zusterschip ae „Stuttgart" de terugreis aanvaarden. Het in de booten gaan geschiedde in de grootste kalmte*. Noorsche stoomschepen na men de passagiers van ae .Dresden" over die nog niet door de reddingsbooten waren aan land gebracht. Het Fransche inspectievaartuig „Ardent", dat toevallig in de nabijheid was, nam eveneens aan het reddingswerk deel. Van de geredden bevindt zich een deel te Kopersik een ander deel te Skudesneshavn en het grootste deel te Stavanger. Verhaal van een der geredden. Een van de opvarenden van de „Dresden", heeft aan een vertegenwoordiger van Reuter het verhaal van de schipbreuk gedaan „Ik begreep onmiddellijk, dat er iets niet in orde was. toen ik een hevigen schok voel de, alsof het schip op een onderzeesche rots was geloopen. Alle lichten gingen uit, waarna menscheri nret lampen naar de reddingsbooten gingen. Toen de eerste boot, waarin twintig vrouwen zaten, omsloeg, weerklonken luide kreten van het schip. Degenen die nog aan boord van de „Dresden" waren, verloren het hoofd en sprongen in het water". Hij zeide verder, dat de passagiers bevel hadden gekregen niets over het ongeval te vertellen; hij wilde zijn naam dus ook niet zeggen. De kaptein en de vijftig leden van de be manning van de ..Dresden" bleven tot het laatste oogenblik aan boord. De officieren van de .Dresden" verklaren, dat er geen paniek aan boord is uitgebroken. Het Compromis-Marchant. Het Spelling-Compromis-Marchant is giste ren in de Tweede Kamer aan de orde geweest. Dringender dan ooit doet zich thans de vraag voor: Wat beschouwt men, inzake de spelling der Nederlandsche taal, als een com promis? Het is waar dat compromis geen Neder- landsch woord is, maar daarom heeft het evengoed een beteekenis. En die is tot dusver altijd geweest: een overeenstemming tusschen uiteenloopende meeningen, bereikt door we- derzijdsch toegeven als gevolg van bemidde ling. Minister Marchant meent dat hij door zijn bemiddeling overeenstemming heeft bereikt. Maar is dat zoo? Weliswaar is zijn professo ren-commissie het onderling eens geworden, en heeft zij hem overtuigd. Maar de grieze lige vraag doet zich voor: verwart hij zich zelf niet in deze met het Nederlandsche volk? Is hij wellicht van de uiterst bescheiden, maar ongetwijfeld veel te bescheiden prae- misse uitgegaan dat hij. minister Marchant, de gemiddelde Nederlander zou zijn, en heeft deze gedachte hem op dwaalwegen gevoerd? Voor een compromis doet het vreemd en ongebruikelijk aan dat niet alleen verzet is aangeteekend door de Maatschappij van Let terkunde, de uitgevers, een reeks professo ren en nog meer geïnteresseerden, maar ook dat nu in hei Kamerdebat: de heeren Tilanus (c.h.), Suring (r.k,). Zijl stra (a.r.), Wendelaar (v.b.) en Feber (r.k.) een motie indienden die het heele geval ver werpt; De heer Feber erop wees dat de deskundi gen het over de buigings-n volmaakt oneens zijn; de heer Wendelaar betoogde dat de spelling alleen gewijzigd kan worden na veelzijdige voorbereiding en dan niet als zaak van den minister van Onderwijs alleen, maar van het heele kabinet; de heer Tilanus van het compromis een nog veel grooter verwarring voorzag. Is het Compromis-Marchant inderdaad een Compromis? Wij zouden willen vragen: waarom dan eigenlijk, en in welk opzicht? Zou het niet beter zijn een compromis te maken waar meeenfin, waarmee ze 't eens zijn? Zoo'n ouderwetsch compromis dus? Het zou in elk geval minder compromittee- rend zijn dan dit. Dr. Schacht tracht buitenlandsche bezwaren te weerleggen en verwerpt het denkbeeld van inflatie of devaluatie. pag. 12 De Kleine Entente zal zich tegen den terug keer der Habsburgers verzetten. pag. 12 Zwitserland heeft een tekort van 72 milliocn francs over 1933. pag. 12 Te Nijmegen is een schoenenfabriek tot den grond toe afgebrand; de schade bedraagt een paar ton. pag 11 Binnenkort zullen regeeringsmaatregelen wor den getroffen tegen excessen bij arbeids voorwaarden. pag. 11 Voor dc Rotterdamsche rechtbank is de zaak van de knoeierijen bij den bacon-export behandeld. pag. 11 De minister van Justitie heeft een instructie uitgevaardigd betreffende het voeren van hakenkruisvlaggen. pag. 11 Wat er bij de feesten der Groote Houtstraat- vereeniging te doen is. pag. 4 De interpellatie-Tilanus over de spellingkwes tie is nog niet afgehandeld. pag. 8 Beslissende slag in den Chaco. pag. 2 Engeland, Frankrijk en Duitschland wenschen hun bewapening uit te breiden. pag. 1 Bij een ontploffing in een chemische fabriek te Rusland zijn 78 personen gedood en ge wond. pag. 3 De ontvangsten der N. Z. II. T- M. over 1933 daalden aanzienlijk. pag. 14 Arrondissementsrechtbank. pag. 14 Laatste berichten. pag. 7 ARTIKELEN, ENZ. R. P. Stadsautorennen. Het compromis-Marcliant. pag. 1 pag. 1 Van onzen Parijschen correspondent: Nieuw licht in het Stavisky-schandaal. pag. 12 De voorzitter der Groote Houtstraat Vereeni- ging over verleden, heden en toekomst dier vereeniging. pag. 3 C. J. v. T.De Groote Houtstraat in den loop der eeuwen. pag 3 Jan Greshoff: Van Schendel en de van Schen- delten toonstelling. pag. 8 J. H. de Bois: Litteraire kantteekeningen. pag 8 K de Jong: Concert der H. O. V. pag 8 Van onzen Londenschen correspondent- De P. E. N. club. pag 9 H. D. vertelling: Het geheim van Bramblcton. Voor de Jeugd. pag. 15 pag. 17 en

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1