'Tïeleman &JDros LUCIFERS-CONTINGENTEERING. Er is beschuit en Verkade's beschuit! VERKADE's BESCHUIT Dat ziet er heerlijk uit! WEEK-ABONNEMENTEN VRIJDAG 29 JUNI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 6 T Bij Koninklijke Boodschap van 17 Mei 1934 toerd aan de Tweede Kamer der Sta ten-Ge neraal een ontwerp van wet aangeboden tot regeling van den invoer van lucifers. Uit arti kel 2 van dit ontwerp blijkt, dat- van 1 Maart tot 31 Mei 1934 de invoer uit ieder land ver boden is, voor zoover deze meer bedraagt dan 30 procent van de hoeveelheid, welke gemid- derld per 3 maanden in de jaren 1932 en 1933 uit dit land is ingevoerd. Uit de Memorie van Toelichting volgt, dat de invoer van lucifers in 1932 „een vrij con stant karakter" droeg en in den loop van 1933 een tweetal nieuwe importlanden op de Nederlandsche markt verschenen, „ten ge volge waarvan het regelmatig importeerende land geleidelijk aan werd verdrongen". Bo vendien werd langzamerhand de Nederland sche industrie door de grooter wordende in voeren ernstig benadeeld. Een en ander zou blijken uit onderstaand overzicht. Invoer van lucifers in 1000 K.G. 1929 3551 3144 145 1930 3632 3295 209 1931 3990 3389 540 1932 3343 3004 275 1933 3463 2541 783 63 1933— 403 274 106 1934 1008 378 S71 58 •TT Alvorens van rëgèëringszijde deze beperking Van den invoer is ingevoerd ithans moet de volksvertegenwoordiging nog- uitspraak doen of men het wel goed vindt!) zijn adviezen ge vraagd aan belanghebbenden. Over dit hooren der meest geïnteresseerden is door den heer P. v. d. Linde, voorzitter van den Nederland- scher. Kruideniersbond. een tipje opgelicht in het officieel orgaan van dien Bond van 27 April 1934. Zijn bezwaar komt hierop neer, dat op hoogst onvoldoende wijze is gebleken, dat de Nederlandsche industrie deze invoerbeper king noodig heeft. Daarop is door het Tweede-Kamerlid een vraag gesteld aan den Minister van Econo mische Zaken of het Z.E. bekend was. dat de Nederlandsche lucifersfabrieken eerstdaags nog maar 4 dagen kunnen werken, in verband met invoer van Russische en Japansche luci fers, waarna ongeveer tegelijkertijd de con- tingenteering werd ingevoerd. De heer v. d. Linde heeft toen een overzicht samengesteld van den invoer van lucifers in de laatste jaren, hetwelk er als volgt uit ziet. Invoer lucifers uit Zweden uit Rusland 1931 3.989.587 K.G. 3.388.569 K.G. 539 858 K.G. 1932 3.343.198 KG. 3.003.796 K.G. 275.370 K.G. 1933 3.462.516 K.G. 2.541.332 K.G. 782.689 K.G. Daarop formuleerde de heer v. d. L. de na volgende bezwaren: 1. dat de Ned. Lucifer Industrie geen zelf standig bedrijf is en daardoor in haar afzetge bied beperkt wordt. Biiv. mag de Neder!. Lu cifers Industrie niet uitvoeren naar Engeland. België. Frankrijk. Duhschland enz. ofschoon geen wettelijke voorschriften dit verbieden. 2. dat de Lucifershandel geheel in handen Is van een monopolie, waardoor een gezonde concurrentie wordt uitgeschakeld. 3. omdat de Nederl. Industrie beperkt is door de Zweedsche Trust en dientengevolge de toename van arbeiders in deze bedrijven niet van beteekenis zal zijn en zeker niet za! opwegen tegen de schade en werkeloosheid, die aan den anderen kant ontstaat bij impor teurs van dit artikel. 4. omdat de verbruiker een product nood gedwongen enkele centen duurder moet ac cepteeren dan noodzakelijk is. zonder dat daar in verhouding te rechtvaardigen werkverrui ming tegenover staat. Inderdaad moet men zich afvragen of hier niet in plaats van een „zuivere" Nederland sche onderneming een filiaal van een buiten- landsch kartel beschermd wordt door de con- tingenteering. Enkele dagen geleden Is het Voorloopig Verslag op dit wetsontwerp verschenen. Daar in geven enkele volksvertegenwoordigers te kennen, dat de Nederlandsche lucifersfabrie ken opgekocht zijn door de Zweedsche trust, terwijl van een onafhankeijlke productie in Nederland niet gesproken kan worden. Het optreden van Rusland op de Nederlandsche markt is een gevolg van het feit, dat de Zweed sche trust haar macht niet tot Rusland heeft kunnen uitbreiden. In Nederland kost nu een pak Zweedsche lucifers (10 doosjes van elk 64 stuks) 11 cent en een pak Nederlandsche lucifers (10 doosjes van elk 53 stuks) 8 a 9 cent, een pak Russische lucifers (10 doosjes van elk 56 stuks) 7 cent. Als men den norma len invoer uit Zweden op 3000 ton per jaar stelt, beteekent dat, dat de Nederlandsche verbruikers jaarlijks voor 24 millioen pakken lucifers van de trust 3 cent per pak meer be talen dan noodig is. Daarin kwam reeds ver betering door de vermelde verschuiving in den invoer ten gunste van Rusland. De contingen- teering heeft den Russischen invoer op circa 30 procent van den invoer van 1933 terugge bracht. Wanneer de ingeklaarde hoeveelheid Russische lucifers opgebruikt zal zijn is de Nederlandsche markt weer geheel voor de bui- tenlandsche trust. De aan het woord zijnde le den meenen dat deze contingenteering alleen gehandhaafd kan blijven, indien: 1. van de Zweedsche trust in ruil voor de verleening van bijzondere toewijzingen ver laging der prijzen en de zekerheid van het voortwerken der in Nederland gevestigde fa brieken wordt verkregen; 2. ten behoeve van de bevordering van den Nederlandschen export in zoodanige mate aan Rusland bijzondere toewijzingen worden ver strekt, dat de invoer uit Rusland ten minste het in 1933 bereikte peil kan behouden. Ook wanneer het onder 1 als wenschelijk beschreven voortwerken der in Nederland ge vestigde fabrieken van de Zweedsche trust niet ten volle verkregen kan worden, is het volgens deze leden nog de vraag, of de in hun betoog genoemde bezwaren, die aan de tegenwoordige werking der contingentee ring verbonden zijn, niet nog zwaarder wegen. Hier heeft men dus een typisch geval van de moeilijkheden, welke kunnen optreden bij het invoeren van een contingenteeringsmaat- regel. Men verlieze daarbij vooral niet uit het oog. dat dit soort van handelsbelemmerende maatregelen altijd oorzaak is. dat de een of andere partij gedupeerd wordt. Zoo is het en zoo zal het blijven, zoolang wij genoodzaakt zijn onze toevlucht te nemen tot dergelijk soort ongewenschte handelingen. MOLLERUS. ARROND.-RECHTBANK Bedrieglijke bankbreuk Donderdag diende de zaak tegen een bewo ner van IJmuiden. wien ten laste was gelegd dat hij ter bedriegelijke verkorting van de rechten zijner sc'nuldeischers, terwijl hij in staat van faillissement verkeerde, een bedrag van lOOo aan den inboedel had onttrokken. Mr. Ali Cohen, curator in het faillissement, verklaarde, dat verdachte een bate had gehad van 2200 en dat hij gezegd had daarvan on geveer 1200 schulden te hebben betaald; de rest zou hij opgemaakt hebben. In allen geval le was van die 2200 niets in den boedel ge komen. Verdachte, daaromtrent gehoord, verklaar de dat hij op 3 Januari 1933 faüliet verklaard was en dat hij eenige dagen te voren zijn sla gerij te Haarlem verkocht had voor 2500. De president merkte op, dat hem dit bedrag te hoog toescheen, want als de zaak slecht ging, was ze toch ook niet veel waard. Ver dachte antwoordde, dat hij een zeer diatkke zaak had gehad, maar dat hij door grossiers g'edupeerd was, waarom hij tenslotte besloot de zaak over te doen. Hij hield vol de zaak voor f 2500 te hebben verkocht, dóch slechts 2200 te hebben ontvangen; hiervan had hij ruim 780 aan huurschuld en nog ruim 3C0 aan andere schulden betaald. Met de overige duizend gulden was hij naar Amsterdam ge gaan en daar was hij het geld kwijt geraakt De president merkte op, dat verdachte er vroeger niet van gesproken had, dat hem het geld was ontstolen en vroeg, waarvan ver dachte kort daarop te IJmuiden een andere zaak had opgericht. Verdachte verklaarde dat zijn broer hem hieraan geholpen heeft. Verdachte erkende, er bij zijn eerste be zoek aan den curator niet over gesproken te hebben, dat hij te Amsterdam 1«00 was kwijt geraakt, waarop de president opmerkte, dat het den schijn heeft, alsof verdachte de 1000 wilde achterhouden. - Vroeger had verdachte verklaard, dat hij met de 1000 aan den rol was geweest, nu zei hij. dat dit niet zoo is, maar dat het geld hem ontstolen moet zijn. De agent van politie v. d. Werff verklaarde dat verdachte ook tegen hem had gezegd, het geld te hebben opgemaakt, van diefstal was niet gesproken. Getuige Ruiter verklaarde op 28 Dec. 33 van verdachte voor 2500 de slagerszaak te heb ben "ckocht: verdachte was aan getuige nog S..U schuldig, zoodat hij met J 2200 naar huis was gegaan. ^ov Getuige verklaarde niet te weten or vei- dachte een deel van dit geld gebruikt heeft om een nieuwe zaak op te richten. De Officier van Justitie was van oordeel, dat de verklaring van verdachte, dat dezen het geld ontstolen zou zijn. geen geloof verdient; de officier meende, dat er gevaar voor ont vluchting bestaat en eischte een jaar ge vangenisstraf met onmiddellijke gevangen neming. De rechtbank wees, na in raadkamer ge weest te zijn, dit laatste verzoek van de hand en bepaalde de uitspraak op 10 Juli. Valsche rijwielplaatjes Een bewoner van Haarlem stond terecht, omdat hij een rijwielbelastingmerk over het jaar 1933—1934 zou hebben nagemaakt. Getuige Tenbroek, politiebeambte, verklaar de in de werkplaats van verdachte een stuk lood te hebben aangetroffen, waarin de af druk van het rijwielbelastingmerk 1933—1934, zoomede stukken bladkoper met onduidelijke afdrukken van dat merk. Verdachte had, toen getuige hem had ge vraagd, wat hij daarmee beoogde, gezegd, dit niet te weten. De president vroeg of verdachte een belas- tingmerk had nagemaakt door met een ha mer op een stukje bladkoper dat op het lood gelegd was, te slaan, hetgeen verdachte in zooverre toegaf, dat hij het geprobeerd had; een kennis van hem zou het eerst gedaan hebben. Verdachte beweerde, dat er tusschen hem en dien kennis eens over gesproken was, dat het gemakkelijk was de rïjwieiplaatjes na te maken en dat er daarop voor de aardig heid proeven waren genomen. Verdachte er kende een nagemaakt plaatje in een houder te hebben gestoken en op zijn fiets bevestigd om te zien of het goed geleek. De politiebeambte Swart verklaarde dat ver dachte hem indertijd gezegd had van plan geweest te zijn het nagemaakte plaatje te ge bruiken als het goed geleek. Verdachte verklaarde nu. gezegd te hebben misschien wel, misschien niet. De kameraad van verdachte, als getuige ge hoord, deelde mee, dat verdachte gepoogd heeft een rijwielplaatje na te maken, zulks nadat getuige gezegd had, hoe men dit zou kunnen doen. Hij had daartoe het voorbeeld gegeven. Op de tafel van den president bevonden zich eenige plaatjes, bij verdachte gevonden en nu ontspon zich een debat wie het eene, wie het andere plaatje gemaakt had. Getuige was van oordeel, dat het plaatje, dat zich nu in een kokertje bevond, door hem vervaardigd was, terwijl verdachte meende dat hij de ma ker was. Wel zou verdachte het plaatje in het kokertje hebben gesoldeerd. De president merkte op. dat er nu kans be stond, dat getuige verdachte zou worden en verdachte getyige, maar getuige houdt zijn beweringen staande. Toen een der rechters een opmerking maakte, wond getuige zich op, zei, dat hij geen interrupties kon verdragen. De president maande hem tot kalmte aan, doch toen getuige hieraan geen gevolg gaf, werd hij de zaal uitgezonden. De Officier van justitie zei. dat nu op de terechtzitting niet was gebleken, dat ver dachte het plaatje, in den houder bevestigd, had gemaakt, hij vrijspraak moest eischen. zich het recht voorbehoudende, tegen den ge tuige een vervolging in te stellen. Uitspraak 10 Juli. PERSONALIA. Met ingang van 1 Januari a.s. is benoemd tot bode bij de Arr. Rechtbank alhier de heer J. A. Dekker, thans knecht bij genoemde Rechtbank. Let goed op: er is beschuit en VERKADE's beschuit! Wij vragen U alleen maar dit: Vergelijkt U ieder willekeurig merk eens met de voortreffelijke beschuit, die Verkade sinds tientallen jaren voor U maaktnaar hetzelfde oude, beroemde recept, dat iedere Verkade's beschuit zoo verrukkelijk bros en zoo voedzaam doet zijn. Oordeelt zelf! (Adv. Ingez. Med.) Te Amsterdam is voor het Staatsexamen on derwijzerfes) geslaagd mej; H. van Servellen te Vogelenzang. Aan de Universiteit te Amsterdam slaagde voor het arts-examen de heer Th. J. H. M. van Beek, te Overveen. JUBILEUM. 1 Juli hoopt de heer J. van Bemmelen den dag te herden ken, dat hij 25 jaar als halknecht aan het Openbaar Slacht huis werkzaam is. De jubilaris, die hoofdzakelijk belast |is met de werkzaam heden in den var kenshal, heeft deze steeds met grooten ijver en nauwgezet heid verricht. Het zal hem zeker niet aan belangstelling ontbreken. SYNAGOGEDIENSTEN NED. ISR. GEMEENTE Sabbath: Vrijdagavonddienst bij den Ingang van den Sabbath te 8 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Middagdienst te 1-30 uur. Avonddienst' te 10.20 uur. Werkdagen: Ochtenddiensten te 7 uur. Zondag te 8 uur. Middag- en Avonddiensten te 8 uur. Talmoed Thora: Sabbath te 12.30 uur. Werkdagen te 7.30 uur. Zondag niet. Alle diensten, alsmede Talmoed Thora op de werkdagen vinden plaats ter Synagoge L. Begijnestraat 11. Talmoed Thora op Sabbath vindt plaats in het Gemeentegebouw L. Wijn gaardstraat 14. EINDEXAMEN STEDELIJK GYMNASIUM TE HAARLEM 2de groep: geslaagd voor diploma A de da mes C. W. van den Berg, M. Knot. A. M Nug- fceren. de heeren G. C. Foeken, M. Bonting. M. J. Stam, O. W. Abendanon, H. Postma, met 4 candidaten wordt het examen voortgezet. Na verlengd examen geslaagd voor diploma A; Mej. E. H. Wildschut, de heer M. A. v. Slingenbei'g. JUBILE. 1 Juli zal de heer J. Wolzak den dag her denken, dat hij 25 jaar werkzaam is op de N.V. Twenische Bankvereeniging, afdeeling Coupons en Effecten te Haarlem. Door zijn bescheiden en correct optreden heeft hij zich in den loop dezer jaren talrijke vrienden mogen verwerven. NAAR HET CONCOURS De Haarlemsche Politie Muziekvereeniging, directeur den heer B. D. Peters, neemt Zon dag 1 Juli deel aan het nationaal muziekcon cours te Wieringen. Het korps komt uit in de afdeeling Uitmun tendheid fanfare en in den marschwedstrijd. FAILLISSEMENT. Door de Arrondissements-Rechtbank Haarlem is in staat van faillessement ver klaard Isidore Speelman, reiziger, wonende te Haarlem. Heussenstraat 100 (vroeger wonende te Amsterdam). Rechter-Commissaris: Mr. E. H. F. W. van Schaeck Mathon. Curator: Mr. G. W. C. Pliester, advocaat en procureur te Haarlem. Een ware zomerlafe- nis, zoo'n glas zuivere limonade vanTieleman Dros. Proef eens die natuurlijke vruchtensmaak! (Adv. Ingez. Med.) dienen uiterlijk Dinsdagsavonds betaald te zijn. daar de bezorgers op Woensdag afre kenen. DE ADMINISTRATIE. FEESTAVOND VAN DE GROOTE HOUTSTRAATVEREENIGING. De Groote Houtstraatvereeniging, die 25 jaar bestaat, zette Donderdag haar jubileum viering voort met een feestavond in Brink- mann. Een doek met opschrift dat aan het balcon was bevestigd gaf reeds van buiten af te kennen dat de Groote Houtstraatver eeniging weer in feeststemming was. en dat kwam volkomen uit, want een der bovenzalen van Brinkmann gaf een gezelligen aan blik. Vogel's Accordeon Ensemble begon reeds vroeg vroolijke muziek te maken, en goede ook, en bij het toenemend aantal bezoekers steeg ook de gezelligheid. Te ruim negen uur sprak de voorzitter van de Groote Hout straatvereeniging, de heer A. van Weerden, de openingsrede uit. Hij ging de geschie denis na van de vereeniging en herinnerde daarbij aan het verdienstelijke werk van de vroegere bestuursleden, die de vereeniging hebben gediend in tijden van voor- en tegen spoed. De Groote Houtstraat is als straat ook erg veranderd, zei de heer Van Weerden, en ook hierbij memoreerde hij de belangrijkste ge beurtenissen, zooals de asfalteering er een is. De voorzitter stelde voorts de werkzaamheid der vereeniging in het licht, die geen mid- denstandvereeniging als zoodanig wil zijn, doch slechts een straatvereeniging, die de be langen behartigt van de winkeliers van de Groot Houtstraat en dat op velerlei wijze en verschillend terrein. Niet alleen materieel heeft de vereeniging zich voor haar leden beijverd, ook op ander gebied heeft zij van zich laten hooren. De heer Van Weerden dankte allen die zich voor de vereeniging hebben ingespannen ook in betrekking tot dit jubileum en zeide ten slotte dat hij optimistisch was voor de toe komst. De heer J. Kolderie heeft den hee^ Van Weerden daarna een penning aangeboden, die door den heer Voet is ontworpen en bij hem geslagen ook. De heer Voet kon wegens ongesteldheid deze penning zelf niet aanbie den. weshalve de heer Kolderie dit deed met een korte, hartelijke toespraak. De penning waarop aan de eene zijde een afbeelding voorkomt van de Groote Hout poort heeft aan dezen kant als opschrift: „Groote Houtstraat-Vereeniging". Aan de an dere zijde staat in schrijfletters: Bij het 25- jarig bestaan der vereeniging den voorzitter A. van Weerden aangeboden. 25 Juni 1934. De avond werd grootcndeels bijgewoond door den burgemeester, den heer C. Maar schalk met zijn echtgenoote, die bij hun bin nenkomst met een applaus werden begroet. Voor de verstrooiing zorgde Willy Derby met zijn gezelschap die groot succes oogstte. De verschillende attracties die onder leiding van den heer Kolderie werden afgewerkt vie len eveneens zee'r in den smaak en het was laat in denmorgen toen men huiswaarts keerde na het souper. Ook dit onderdeel van het jubileum der Groote Houtstraatvereeniging is weer ge slaagd te noemen, waarop men later gaarne terug zal zien. EXAMENS HANDENARBEID. Rijkskweekschool voor onderwijzers (essen) te Haarlem 27 en 28 Juni 1934. Geslaagd de dames: P. T .de Boer, Haarlem; E. C. de Boer, Aerdenhout; N. Brouwer, Haar lem; S. Droogendijk, Haarlem; S. C. Haart- sen, Halfweg; G. P. Ileitlager, Haarlem; S. Jouritsma, Heemstede; E. van Essen, Haarlem. JUBILEUM IR. W. J. BURGERSDIJK. OP 1 AUGUSTUS A.S. Op 1 Augustus a.s. zal Ir. W. J. Burgersdijk 25 jaar de functie van directeur der N.Z.H. T. M. hebben vervuld. De a.s. jubilaris heeft ate zijn uiitdrukkelij- ken wensch te kennen gegeven, zijn jubileum in verband met de moeilijke tijdsomstandig heden onopgemerkt te doen voorbijgaan. Ofschoon hiervan in de kringen van het personeel op zeer duidelijke wijze kennis is gegeven, openbaarde zich bij hen niettemin zooveel mogelijk onder eerbiediging van dien wensch het verlangen uiting te geven aan hun gevoelens van sympathie jegens den jubilaris. Het gevolg is geweest, dat zich uit alle standplaatsen van het bedrijf een comité heeft gevormd, om bovengenoemd feit op so bere en zoo min mogelijk naar buiten tre dende wijze te herdenken. Op 1 Augustus a.s. zal te Haarlem een mor gen- en avondsamenkomst van het personeel met den jubilaris en de zijnen plaats hebben, zoodat zoowel zij, die vroegen-, als die laten dienst hebben, op dien dag, zooveel mogelijk gelegenheid zullen hebben van hun belang stelling blijk te geven. Tevens zal als dan een gemeenschappelijk geschenk, bijeengebracht uit kleine bij dra gen, worden aangeboden. Deze bijeenkomsten zullen een zeer een voudig en intiem karakter dragen. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet veranticoordélijk. Van inqezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. HYPOCRISIE TE ZANDVOORT. Geachte Heer Redacteur, Uw blad van Maandagavond neem ik nau welijks ter hand, of 't oog valt alweer op nieuw aangekondigde zedelijkheidsverboden daar ter plaatse. Moeten wij, van tegenovergestelde princi pes, ons zulk oudbakken gedoe nu maar steeds laten welgevallen? Het is daarom dat ik op deze plaats een vlammend protest verhef te gen de brutaliteit om duizenden in hun ver langen naar licht en lucht te blijven dwars- boomen. Waarom blijven deze lieden toch niet verre, dan behoeven zij zich toch ook niet te ergeren? Reeds eenige seizoenen maak ik gebruik dezer zee- en zonnebaden, zonder nog ooit iets ongepasts te hebben ontdekt, terwijl bo vendien bewezen is, dat zulks minder eroti- seerend werkt dan alle verborgen gedoe. Ik constateer dus dat dergelijke beweringen sterk overdreven worden, en uitzonderingen evengoed op andere plaatsen zouden zijn ge schied. Laten deze boycotlieden zich liever in de richting van Oss bezighouden, dan hebben zij voorloopig genoeg te doen en laten ons met rust. Doch steeds gaan zij maar in hun fana tisme door ons land in het buitenland be lachelijk te maken, door dit bekrompen en kleingeestig gedoe. Tot grootere schade na tuurlijk voor onze badplaatsen, vanwege al deze akelige verbodsbepalingen. Als dan niemand meer den moed heeft te protesteeren, heb ik mijn vertrouwen geves tigd op Burgemeester van Alphen en diens moderne opvattingen; stellig zal hij zich niet geheel de les laten lezen door deze reaction- naire en zure lieden. En dan ten slotte een troost voor ons, mo derne licht en luchtgeloovigen, geheel ge wend aan sport en spel in de vrije natuur, is: dat de wassende vloed onzer duizenden jonge ren het akelig hypocritendom op den duur geheel zal wegvagen. Hoogachtend, M. K. AGENDA VRIJDAG 29 JUNI Prins Hendriklaan 119, Overveen: Tentoon stelling van fröbelwerk van 't Kleuterhuys, 1012 uur en 24 uur. Broodfabriek De Zeeuw. Buitengewone aan deelhoudersvergadering. 7 uur. Rembrandt Theater: „Dancing Lady". Op het tooneel: Five Bennets; elegante dansen 7 en 9.15 uur. Palace: „Je bent 'n schatje. Ros' Marie". Op het tooneel: Pipifax-Humsti-Bumsti. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „De Sensatie-Corres pondent". 8.15 uur. ZATERDAG 30 JUNI V. V. S. U. Openbare vergadering. Gem. Concertzaal. 8 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds,

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10