DE BILT STRANDMODE 1934. Examen gedaan en niet geslaagd. Het Tandheelkundig Instituut 16 Rijksstraatweg 16 f QC betere f met Spreekuren: lederen werkdag van 9—12 en 1—4 Avondspreekuren: Dinsdag en Donderdag van 7—9 MAANDAG 2 JULI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Badpakkenshow in Hotel Groot Badhuis te Zandvoort Bij de modeshows, die ieder jaar geregeld Worden gehouden, en die uitteraard of in het voorjaar of in het najaar vallen, omdat de in grijpendste veranderingen in de mode meestal of tegen het zomerseizoen of tegen het win terseizoen ingevoerd worden, heeft zich in de laatste jaren een derde soort van show ge voegd: die van strand- en badmode. die tegen het begin van het strand- en badseizoen de vrouwelijke gemoederen in opwinding en de mannelijke harten in vertwijfeling pleegt te brengen. Zoo'n show hield de Firma Holt uit Zand voort Zaterdagmiddag en Zaterdagavond in Hotel Groot Badhuis in Zandvoort en was het wonder, dat de noodige belangstellenden het terras bevolkten en dat vele vrouwelijke gemoederen na afloop in een staat van zeer groote opwinding en kooplust verkeerden? De son scheen vroolijk en opgewekt; een flinke Hollandschc bries deed van tijd tot tijd on deugende dingen met hoeden en coiffures,'een uitstekende band had zich verdekt en beschut opgesteld in een houten tent en ,.auf Flue gein des Gesanges" kwamen van haar her haaldelijke opmerkingen over ..closed eyes" naar het publiek overgewaaid, dat er echter de voorkeur aan gaf die goedmoedig te ne- geeren en de oogen wijd open te houden. Daarbij kwam bovendien, dat van het viertal mannequins er twee de verschillende modellen op uitstekende en charmante manier voor droegen een punt van belang In Holland, waar goede mannequins schaarsch zijn en de meeste organisatoren van shows zich moeten vergenoegen met haastig voor de gelegenheid klaargestoomde bereidwllligen. En het was alleen jammer, dat de show zelf zich kenmerkte door een beetje al te groote eenzijdigheid: dc hoeveelheid en verscheiden heid van badpakken en strandcomplets met korte of lange broekjes was groot genoeg, maar strandjurken, die toch niet alleen in het buitenland, maar ook in Holland minstens even veel gedragen worden als de strand pyjama, werden niet vertoond. Weliswaar was deze modeshow vooral een show van Duitsche modellen, en is het een feit, dat Duitschland over het algemeen voor strandkleeding aan de broek de voorkeur geeft boven de jurk. maar daarentegen prefereeren de Fransche vrouwen meestal de „robe de soleil" of .,robe de plage". Waarom niet een enkel model ver toond en ae volledigheid daarmee bevor derd? Intusschen maakten de kwaliteit en de kwantiteit van het vertoonde veel goed. De badpakken openden de revue, en hoewel een badpak uiteraard een artikel is, waarin de mogelijkheid tot variatie beperkt is, vielen ook bij de bakpakken enkele nieuwigheden te bespeuren. Indien mogelijk zijn de ruguitsnij dingen nog lager geworden: de schouderban den van tricot werden dikwijls van achteren bijeengehouden door een nikkelen ring of gesp, of vervangen door een kleurig, gestrikt koord meestal in een tint, die contrasteer de met de kleur van het badpak. De badtas- schen, waarmee de meeste mannequins ge wapend waren, waren over het algemeen al leraardigst: ook in andere attributen, zooals badschoentjes. parasols en hoofdbedekking viel het noodige te apprecleeren, vooral bij het laatste, de kwieke Fransche matrozen mutsen. die aan winderige stranden als de onze waarschijnlijk practischer zullen zijn dan de enorme strandhoeden, waarvan overigens een serie verleidelijke modellen de revue pas seerde Nieuw waren de badpakken en strandmodel- len met shorts van zijden tricot: ook werd een model vertoond van het verleden jaar ook al een enkele maal gebruikte gummi, bene vens een gummi strandcape. die aardig stond en practisch leek. echter waarschijnlijk bij koud weer heel wat killer zal zijn dan de be kende badjassen en badcapes van stof, die zoo'n warme en genoegelljke omhulling vor men Een model van de „strandmode 1886", met onmiddellijk erop volgend een specimen van de „strandmode 1934" verwekte de noodige hilariteit zouden zedelijkheidsmaniakken soms hier naar toe terug willen? Het korte broekje heeft dit jaar ook zijn Intree gedaan in de vrouwelijke strandmode. en is ontegenzeggelijk voor de enkeling die het dragen kan oen aardige dracht. Maar het is nog ongeschikter voor ..Hollandsche" figuren dan de veel misbruikte pyjama, en het is niet te hopen, dat na de pyjama de „short" onbeperkt zal gaan heerschen aan Holland's stranden! Zoowel voor pyjama's als voor shorts, benevens voor een enkele wikkel rok werd linnen veel gebruikt het is nu eenmaal een alleraardigst materiaal, en het feit. dat het een aantal practische nadeelen heeft, wil men dan liever niet al te zwaar laten wegen. De ruit heeft alleen de „gewo ne" mode, maar ook de strandmode, met vliegend vaandel en slaande trom overwon nen: zij vertoonde zich overal en nergens: in badpakken, in heele strandcomplets, en als garneering, Waarschijnlijk om den Indruk nog grooter te maken had Pieter van Gelder van „De Muur bloem" in de serre een kleine expositie van zijn laatste vondsten aangericht: na den lof, door den heer de Bois enkele weken geleden in zijn verslag over de laatst expositie in „De Muurbloem" aan „den geestigsten man van Haarlem" toegezwaaid, is verder commentaar overbodig. W. T. Kennis voldoende, maar te nerveus geweest. Waarom niet tijdig Mijnhardt's Zenuwtablet ten gebruikt? Hierdoor blijft men kalm en helder van geest. Ze zijn verkrijgbaar bij Apoth, en Drogisten in kokers van 75 cent. (Adv. Ingez. Med.) AGENDA Heden: MAANDAG 2 JULI Rembrandt Theater: „Dancing Lady". Op het tooncel: Five Bennets; elegante dansen. 7 en 9.15 uur. Palace: „Je bent 'n schatje, Ros' Marie'Op het tooneel: Pipifax-Humsti-Bumsti. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „De Sensatie-Corres pondent". 815 uur. Tevler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags Toégang vry. DINSDAG 3 JULI Oude Raadszaal Stadhuis: Spoedeiscliende raadsvergadering. 5 uur. Bioscoopvoorstellingen. V. A. R. A.-ZOMERFEEST. Naar schatting waren er 90.000 bezoekers. OPVOERING VAN GROOT OPENLUCHTSPEL Het VARA-Zomerfeest, dat Zondag 1 Juli op Birkhoven nabij Amersfoort werd gehouden, heeft zich wederom in een groote belang stelling mogen verheugen. Reeds des Zater dags waren de eerste sporen in de stad merk baar, doch in de ochtenduren van den vol genden dag begon eerst de groote massale intocht. De politie had overal groote voor zorgsmaatregelen getroffen, om het verkeer in goede banen te houden, zoodat alles zeer ordelijk verliep, terwijl de spoorweg-directie twee extra perrons n.l. bij De Vlasakkers bij de lijn Utrecht-Amersfoort en één aan de lijn Amsterdam-Amersfoort had aangelegd om de 24 extra treinen met feestgangers door te laten komen. By den aanvang van het middagprogram ma waren zeker een 90.000 bezoekers op het feestterrein aanwezig. Om het den ve'en tien duizenden toeschouwers mogelijk te maken de opvoering goed te volgen had men drie groote podia gebouwd, waarvan één in het midden en twee op een hoek van het terrein, welke onderling verbonden waren door een brug van 200 M. lengte. Door een uitgebreide luidspreker installatie was het gesproken woord alsmede de zang en muziek over het gansche terrein- zeer goed versta and baar. Het terrein, dat door de kleurige vlaggen en doek met ieuzen een feestelijk karakter had gekregen, leende zich uitstekend voor een dergelijke massale be tooging. Reeds des morgens om 8 uur werd begonnen met de afwerking van het lijvige programma. Het voorprogramma bestond uit gramo- foonmuziek, gevolgd door de Arbeiders Muziek vereeniging ,.P. J. Troelstra" o.l.v. Joh. Broes. Aan dit ochtendprogramma werkten o.a. nog mee. de Flierefluiters o.l.v. Jan van der Horst, m.m.v. Albert de Booy. Het Vara-Orkest o.l.v. Hugo de Groot en de humorist Kees Pruis. Het hoogtepunt van den dag vormde wel het Zomer feestspel 1934: „Hallo zóó is de VARA", samengesteld door Martin Glelsner (ontwerp en regie), Martien Beversluis (Tekst) Piet Tiggers (muziek), en Bob Buys (illustraties). Voor dat het spel echter een aanvang nam. sprak ae tweede voorzitter van de VARA de heer Klaas de Jonge een openingswoord, waar in hij zijn groote voldoening uitte voor de overweldigende belangstelling, welke het eerste zomerfeest in Hilversum overtreft. Hierna ving het zomerfeestspel aan. Tot grondslag van dit moderne massa-spel heeft gediend het bekende V.A.R.A.-lied „Hallo, hier Hilversum hier is de V.A.R.A." Aan dit spel grootsch van opzet, dat on geveer 212 uur duurde, werkten o.a. mee, de bekende V.A.R.A.-medewerkers. de twee'orkes ten, zangkoren en kinderkoortjes, alsmede Jo Hekkert v. Eysden, Ernst Busch, Jo Sternheim e.a. Na de inleiding „Bonte Klanken" kwam 't tweede gedeelte „Onze wereld". Op aan schouwelijke wijze en suggestief van aard werd gewezen op het gevaar va'n den oorlog en het noodzakelijke van te streven naar den vrede. Het derde bedrijf gaf ons te zien wat de VARA wil. Een vijftal sprekers van verschillende organisaties o.a. van de S.D.A.P. voerden nog het woord, waarna de heer Arend de Vries voorzitter der VARA een korte feestrede hield. Dit was het slot van het kernprogramma. Het na-programma bestond uit muziek en zang waarna het feest, dat uitstekend ge slaagd genoemd mag worden, gesloten werd. PERSONALIA Aan het Canisiuscollege te Nijmegen afd. H. B. S. 5 jarige cursus is geslaagd L. Nelissen, te Haarlem. Te Delft is voor het candidaatsexamen voor civiel ingenieur geslaagd de heer J. van de Klerk, te Haarlem. Voor het diploma A (Tesselschade) zijn geslaagd de dames J. van Weerd en W. Ko- nlngs, te Haarlem. WETHOUDER VAN LIEMT MET VACANTIE De heer W. van Liemt, wethouder voor de bedrijven, is van heden tot 14 Juli a.s. af wezig. Als zijn plaatsvervanger zal optreden Mr. Gerritsz. VRIJW. BURGERWACHT HAARLEM. Vrijdag en Zaterdag j.l. werd door den Com mandant van de V- B. H. en enkele officieren aan den 24 uur rit deelgenomen, die was uit geschreven door de Amsterdamsche Burger wacht. Door allen werd het ruim 950 K.M. lange parcours zonder één enkel strafpunt volbracht Aan dezen 24 uurrit werd door pl.m. 250 automobielen deelgenomen. VACANTIE IN HET BOUWBEDRIJF. De vacantie In het bouwbedrijf zal in Haar lem en omstreken evenals voorgaande jaren plaats vinden en wel van 30 Juli tot en met 3 Augustus. DIPLOMA-UITREIKING. Zaterdag 30 Juni te 3 uur vond in de pro jectiezaal der M. T. S. onder leiding van den heer B. F. Enschedé, voorzitter der Distrlcts- Leerlingen-Commissie de diploma-uitreiking plaats aan die leerlingen in de typografie, die met succes hun 4-jarigen leertijd hiermede be sloten, De heer Enschedé sprak een inleidend woord waarna de uitreiking volgde. Het bleek, dat van de 13 zetters-leerlingen.er 9 en van de 9 drukkers-leerlingen er 7 geslaagd waren. De vereeniging voor Vakonderwijs had gezorgd voor toepasselijke prijzen voor die leerlingen aan den avondvakcursus,welke de beste in hun klas waren. Deze prijzen reikte de voorzitter met een toepasselijk speech je uit. De oua- secretarls de heer P. de Munnik, werd ver volgens door den voorzitter toegesproken en bedankt voor hetgeen hij voor de Typografie in het algemeen en de Leerl. Comm. in het bij zonder had verricht. Dit ging vergezeld van een blijvend aandenken in den vorm van een zakportefeuille. De heer R. J. Kok, controleur voor het leer lingwezen, hield vervolgens een inleiding over „Bedrijf en Vakopleiding", welke inleiding niet groote aandacht werd gevolgd. Inleider nam hierna de gelegenheid te baat om de leer lingen op hun verdere studie en een eere schuld te wijzen, nl. de vakopleiding finan cieel te blijven steunen. Dc heer Vissers, leeraar aan den avondvakcursus sprak in den zelfden geest, waarna een der ouders der ge slaagde leerlingen zijn dank aan de Leerl. Comm overbracht. Het officieele gedeelte was hiermede afge- loopen. Daarna werden nog eenige teohnische films vertoond. HAARLEM-NOORD TELEFOON 16726 Berekent voor een geheel gebit I «JJ. kwaliteit OU. garantie. PIJNLOOS TREKKEN INBEGREPEN. Geheel onder- of bovengebit 24.50 Plaatje met 1 kunsttand3. Iedere tand meer1.75 Porcelein- of zilvervulling3. Goudvullingvanaf 9.I 22 Kar. Goudkroon15.gtmtL Pijnloos trekken1.50 MONDONDERZOEK KOSTELOOS. (Adv. Ingez. Med.) meldt: Hoogste barometerstand 771.7 m.M. te Blacksod. Laagste barometerstand 754.2 m.M. te Ha- paranda. en voorspelt: zwakken tot matigen, later wellicht toene- menden Westelijken tot Noord-Westelij ken wind. Licht tot half bewolkt, later toenemen de bewolking. Aanvankelijk nog droog weer. Later kans op onweer. Aanvankelijk warmer. Uit het Buitenland TOENEMENDE BEWOLKING. De hooge druk in het Zuid-Westen houdt stand met uitloopers naar het Oosten en Noorden. De depressies van het Westelijk deel van den Oceaan trekken met een wijden boog door het Noorden of over Groenland en ver schijnen daarna op de Noorsche Zee en bewe gen zich vervolgens Zuid Oostwaarts. In Frankrijk, de Baltische staten en Oost- Engeland blijft de luchtdruk relatief laag, evenzoo in Spanje en Italië. Over het geheele vaste land, over Engeland en in het Oosten is de temperatuur overdag zomerswarm, overal waar het weer zonnig is. In Zuid-Frankrijk kwamen zelfs zeer hooge temperaturen voor. Alleen langs de Noorsche kust viel regen van beteekenis. Het is te verwachten, dat de storing op de Noorsche Zee hier niet geheel onbemerkt voor bij zal gaan en waarschijnlijk toeneming der bewolking zal geven met later kans op onweer. Barometer Stand van heden 768 m.M* Neiging: Vooruit. Opgave, van Fa. KEIP, Opticien, Gr. Houtstraat 137, Telefoon 11640. Thermometer Haarlem, 2 Juni 1934. Hoogste gisteren 65 F. Laagste heden nacht 54 F. Hoogste heden tot 12 uur 67 F. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 2 Juli 1934. Bevallen: 27 Juni, M. H. J. HirschfeldtBen ter, z., H. A. H. SteenHoffman, z., 28 Juni, H. E. LippesHarmes, z., 29 Juni, M. A. v. SchootenLührmann, z., T. Tienstra—Slijver, z., C. A. BeenhakkerLams, 2 z., M. L. Rom- bautv. d. Velde, d„ W. PronkAlbrecht, d„ J. v. NimwegenBruins, z., 30 Juni, E. Met- Paap, d. Overleden: 29 Juni, A. M. C. Schellekens, 47 j., Maasstraat. MUZIEKCONCOURS De Haarlemsche Politie Muziekvereeniging, directeur B D. Peters, behaalde op het Zon dag gehouden muziekconcours te Wieringen in den marschwedstrijd met 39 punten een lsten prijs (hoogste aantal) in de afdeeling uitmuntendheid fanfare (concertwedstrijd) met 1681/2 punten een lsten prijs en in den Eere wedstrijd den 2den Ecreprijs. ORGELBESPELING. Orgelbespeling in de Groote- of St. Bavo- kerk te Haarlem, op Dinsdag 3 Juli 1934, 's av. van 8.15 tot 9.15 uur, door den heer George Robert. Programma: 1. Praeludium et Fuga G gr. t. J. S. Bach 2. Concert A gr. t. G. F. Handel Largo. Allegro, Menuet, Fuga. 3. Was Got tut, das ist wohlgetan S. KargElert 4. Scherzo A. Guilmant 5. Cantabile E. Bossi 6. 1ste ged. Ve Symphonle Ch. M. Widor DESKUNDIGEN BIJ HET EINDEXAMEN KENNEMER LYCEUM. Het bestuur van de Vereeniging Kennemer Lyceum heeft aan den Minister van Onder wijs. Kunsten en Wetenschappen verzocht, aan de commissie van deskundigen bij het eind examen der L. E.-afdeeling, bestaande uit de heeren Prof. Dr. N. van Wijk, Hoogleeraar te Leiden, Robert Peereboom Directeur, Hoofd redacteur van Haarlem's Dagblad, Prof. Mr. P. A. J. Losecaat Vermeer, Hoogleeraar te Amsterdam en A. A. Pauw, Directeur der Nederlandsche Handel Mij., te mogen toevoe gen Dr. Ir. J. A. Heymann. Scheikundige- Bacterioloog van de Amsterdamsche Water leiding. TENTOONSTELLING GROOTE HOUTSTRAATVEREENIGING. In verband met de groote belangstelling voor de tentoonstelling van de Groote Hout- straatvereeniging in de Tijdingzaal van Haar lem's Dagblad, wordt bericht, dat deze ten toonstelling nog twee dagen verlengd is en dus voor gratis bezichtiging geopend zal blijven tot Pinsdag 3 dezer, des namiddags 6 uur. LANGS DE STRAAT. Overtreders op den Zeeweg. Welke plaats heeft nu niet Iets bijzonders? Zoo heeft Bloemendaal zijn kruidnoten, Arn hem zijn meisjes, Weesp zijn moppen en Haarlem zijn liedeke over het Spaaaaarne en nog wat. En Zandvoort heeft ook een liedeke. en dat heet: „We gaan naar Zandvoort aan de Zee", enz. Alleen Overveen had zijn lie deke nog niet. maar sedert Zondag is Overveen er ook eentje rijk. Het is een ver volg op Zandvoort's liedeke en nu zingt iedereen: „We gaan naar Zandvoort aan de zee. maar Overveen dat doet niet mee", en dan komt er nog een heele hoop, maar dat is niet erg netjes, want niet tien of twintig, maar ettelijke honderden die Zondag aan de zee dachten uit te rusten van de weeksche be slommeringen, zagen zich gedwongen mee te doen aan een onaangenaam intermezzo, een Zondagsche surprise van de belasting van den fiscus, die nooit slaapt en altijd daar :s, waar wat te halen valt, en daarom aan 'tbein van den Zeeweg de Zondagsche peddelaars vriendelijk begroette met de voor velen nood lottige vraag: „Mag ik uw belastingplaatje eens zien? Niet bij u? Da's jammer, (voor u althans) .Zet uw karretje maar aan den kant. gaat u maar naar het politiebureau en tegen de betaling van enkele guldens krijgt u een bruine kaart, die als boetebewijs geldt en vandaag als belastingplaatje» tevens". „Daar mo'k zes weken voor werken", zei een soldaat die uitdagend zijn bruine boete brief omhoog stak, terwijl de juffrouw met het nieuwe karretje, waarop ze o zoo trotsch was, een poging waagde te ontvluchten, die echter gestorven was voor de geboorte. Op de bon. En u ook. En die twee ook. Laat u maar staan. Beter dat u loopt. Ontvluchten hielp niet, want zij waren niet met z'n tweeën, de belastingambtenaars, maar met z'n twintigen. Niet overdreven. Langs den geheelen Militairen weg stonden de onderdanen van 's Rijks schatkist gepos teerd en als men wilde vluchten, of voortijds vriendelijkwas gewaarschuwd, weshalve men afstapte vóór het fatale oogenblik aan het begin van den Zeeweg zich in rauwe werke lijkheid openbaare, bleek de vriendelijke mijnheer, die zoo juist een glas roode wijn of limonade had gedronken (op z'n tennisschoe nen), een ambtelijke duitenvergaarder te zijn, die met enkele collega's de tweehonderd meter bezetten die liggen tusschen den Zee weg en den Bloemendaalschen weg. Een paar jochies ergerden zich. Niet om dat zij gesnapt waren, want zij fietsten niet. Maar omdat een ander jochie, dat makkelijk had kunnen vluchten langs een zijweg, zco stom was geweest dat na te laten. „Suffèèèèrd", riepen ze in koor, tot vermaak van den eenen belastingambtenaar, en tot namelooze ergernis van een anderen, die zich zoo te koop voelde gezet, alsof hij met de fiet sende overtreders een spelletje speelde, met een sportieven inslag van: wie-het-hanigst- is-die-wint-het, of dat van kat en muis! En toch is er eentje ontvlucht. Hulde! Dat was een Daad. Een ander heeft die poging met een smak op het asfalt moeten bekoopen. Dat was een daad van een belastingambtenaar die hem den weg versperde. Behalve dat de fietsers op plaatjes werden gecontroleerd werden ook de auto's aan een belasting-onderzoek onderworpen. De dag is rustig verloopen, zooals dat heet. De fiscus had een strop dat het niet drukker was. Vorige Zondag was beter geweest! En tientallen, die een leuk dagje wilden hebben, en goedkoop per fiets gingen, zagen hun ple zier vergald omdat zij in overtreding wa ren. De val heeft goed gewerkt, gezien het resultaat van slechts een ontvluchting, óie nog te wijten is aan gebrek aan routine in den prillen morgen. Zij zijn allemaal ge snapt, die overtreders, 's Rijks kas is ver sterkt. W. SCH. VOORBEURS TE AMSTERDAM. VRIJWEL GEEN HANDEL. De handel op de Amsterdamsche effecten beurs stond hedenmorgen zoo goed als geheel stil. De scherpe koersdaling in Wallstreet en de onzekerheid omtrent de toekomstige eco nomische politiek van Roosevelt oefenden een remmende invloed op de ondernemingengslust uit, terwijl voorts de gebeurtenissen in Duitsch land, welke ongetwijfeld een ineuwe hindernis zullen vormen bij de verschillende transfer besprekingen, niet zonder uitwerking bleven Behalve de omzet van enkele duizenden guldens nominaal in de oungleening, die een vrij groot weerstandsvermogen toonden en slechts weinig lager was, ging er in het eerste uur geen stuk om. De koersen lagen over de geheele linie wat lager. Op de wisselmarkt viel een scherpe daling waar te nemen van de vrije markt, die tot ongeveer f 55.50 terug liep, terwijl ook de ver- schillendesoorten geblokkeerde marken vrij belangrijk lager golden. De overige wissel koersen waren verdeeld. Het pond en de dollar trokken lichtelijk aan, de laatste waarschijn lijk in verband met de meevallende cijfers van het zoo juist in de Ver. Staten afgesloten fi- nancieele jaar. De Fransche franc daarentegen was nauwelijks prijshoudend. RÏJKSBEGROOTING 1935. Zaterdag is een vergadering van den Mi nisterraad gehouden ter behandeling van de voorloopige cijfers van de Rijksbegrooting. SCHADUWEN VAN DEN ZONDAG. Onvoorzichtige weggebruikers en slechte wegen. Op den Napoleonsweg onder Grathem had Zondagmiddag te ongeveer vier uur een ern stige autobotsing plaats tusschen een uit de richting van de Belgische grens komende autobus uit Asten en een personenauto, be stuurd door den heer Schols uit Sittard. In de autobus zaten 21 personen, allen le den van een hengelaarsclüb uit Asten, die nabij Grathem gevischt hadden. Van de in zittenden van de autobus werden twee per sonen zwaar en vijf licht gewond. Vier van hen zijn naar het ziekenhuis te Weert ver voerd. Slachtoffer van een slechten weg Zondagavond omstreeks half elf is de 36- jarige wielrijdster mevr. Van Ginkel uit Acht- tienhoven, die met haar man op den Loos- drechtschen Grintweg reed, komende uit de richting Hilversum komen te vallen en door een juist passeerende auto aangereden. Met een schedelbreuk is zij in ernstigen toestand naar het Diaconessenhuis te Hilversum over gebracht. De oorzaak van het ongeluk is ver moedelijk te wijten aan den slechten toestand van den weg. Den chauffeur van de auto treft geen schuld. Ernstige aanrijdingen te Amsterdam Op de Stadhouderskade bij de P. C. Hooft- straat te Amsterdam heeft Zondagavond een ernstig verkeersongeluk plaats gehad. Uit de richting van het Vondelpark kwamen twee auto's die naast elkaar reden, daarachter kwam een tierde, die probeerde ae beide wa gens die voor hem reden, voorbij ie komen. Hij moest daardoor geheel links van den weg gaan rijden. Bij de bocht van de P. C. Hooftstraat kon hij onvoldoende den weg voor zich uit ver kennen en reed op een groep wielrijders in, die uit de richting van het Museum kwam. Vier wielrijders werden ondersteboven gereden en bleven op straat liggen. Van alle kanten schoot direct hulp toe. Ook de brandweer werd gealarmeerd, terwijl ae G. G. D. met 2 ziekenauto's ter plaatse kwam. Het bleek dat er vier gewonden waren. Een man van 27 jaar had groote vleeschwonden aan bovenarm en onderbeen. Hij werd met een 16-jarigen jongen die licht gekwetst was, vervoerd naar het Tesselschade Ziekenhuis. Een man van 26 jaar. die zijn 2j/>-jarig zoontje achter op de fiets had, was er ernstiger aan toe, Hij had een hersenschudding en een groote hoofd wonde. ook het kind was bewusteloos: het had een hersenschudding, terwijl ook het slaap- been was gebroken. Beiden werden overge bracht naar het Wilhelmina Gasthuis. De vrouw van dezen man was ook gevallen, maar kwam er zonder kwetsuren af. Tegen den onvoorzichtigen autobestuurder is proces-verbaal opgemaakt. Op den Hemweg zijn gister een wielrijder en een motorrijder met elkaar in botsing ge komen. doordat de wielrijder plotseling den weg overstak. Beiden bleven bewusteloos lig gen en bleken ernstig gewond te zijn. De 27- jange motorrijder, die uit Haarlerj afkom stig is, had een hersenschudding. Een meisje, dat achter op de duo gezeten had. cwam met den schrik vrij. De 35-jarige wielrijder had een schedelbreuk en een bloedende hoofdwon de bekomen. Beiden zijn in het Vilhelmina Gasthuis opgenomen. NIEUWE NAT.-SOC. PARTIJ OP KOMST? Er zou tweespalt in de N. S. B. zijn. BEWERINGEN VAN „HET VOLK". Het Volk van Zaterdagavond meld; (vroeger zijn reeds berichten opgenomen ontrent te genstelling en tweespalt in de N.S.3.): „De gebeurtenissen in de NSB. ramen een snel en sensationeel verloop. Uit het geheele land stroomen de bedankjes van l'den bin nen. Niet alleen te Amsterdam is dc uittocht begonnen doch ook in de provincie en vooral in Utrecht verlaten de leden de Musertbewe- ging. Onder hen bevinden zich zeei invloed rijke personen. Wij vernemen dat de geroyeerden en „de serteurs)' de hoofden bij elkaar hebben gesto ken en dat nog tijdens dit weekehx bespre kingen zullen worden gevoerd over de oprich ting van een nieuwe fascistische pirtij, ae zooveelste dus. Men verwacht, dat deie nieuwe partij met ten minste 200 leden zal beginnen en dat zij een sterke zuigkracht op de N.S.B zal kunnen uitoefenen. De belangrijkste steunpunten van de nieu we partij zijn, behalve Amsterdam. Utrecht en IJmuiden, de bolwerken van Mussert. In vloedrijke en kapitaalkrachtige beurslieden steunen de nieuwe partij. Tot de oprichters behoort de heer Feiten. oud-direet<ur van Mussert's tooneelgezelschap Fascio. Verder vernemen wij. dat de leider van Mussert's geheimen dienst te Amsterdam, Blankinsky, naar Den Haag is geweest, waar hij zijn naturalisatie als Nederlander heeft aangevraagd." THANS 4 OMROEPVEREENI- GINGEN GEDAGVAARD? BUMA WIL DOORZETTEN. Naai- het Hbid. verneemt, heeft het Buma nadat zijn kort geding inzake de auteursrech ten tegen de AVRO, naar men weet, geen suc ces heeft gehad thans den president van de Amsterdamsche Rechtbank verzocht, de vier groote omroepvereenigingen te mogen dagvaarden tegen 5 Juli an. voor de Vacan- tie-Kamer der Amsterdamsche rechtbank, des voormiddags te 11 u. 30. De bedoeling van Buma is. dat de recht bank zal bepalen, dat de uitzending van wer ken van bij Buma aangesloten componisten door de omroepvereenigingen onrechtmatig is en dat de rechtbank de verdere uitzending van die werken zal verbieden, met onmiddel lijke tenuitvoerlegging van dat verbod 'tenzij de door Buma geëischte auteursrechten wor den betaald)..

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 2