X Denken boven kennen Zal de zware olie het van benzine winnen? DINSDAG 3 JULI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 3 SPOORWEGEN IN 1933. Gunstige invloed van tariefs verlaging. DESNIETTEMIN NOG ACHTERUITGANG. Aan het jaarverslag der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen en der N.V. Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij te Utrecht over het jaar 1933 ontieenen wij het volgende: De drie in het vorig verslag genoemde facto ren. waaraan wij de voortschrijdende vermin dering van de opbrengsten van het spoorweg bedrijf meenden te moeten toeschrijven de economische inzinking, de autoconcurrent ie en de belemmeringen van den internationalen handel hebben hun invloed ook in het jaar 1933 onverzwakt doen gelden en de niet uitge bleven schadelijke gevolgen zijn slechts getem perd door tariefsverlaging en door gesloten water in Januari en in December. De opbreng sten zijn dan ook opnieuw gevoelig teruggeloo- pen en de uitkomsten zijn, ondanks nieuwe loonsverlaging en verdere bezuiniging, weder ongunstiger. De tariefverlaging heeft ongetwijfeld gun stig gewerkt; het vervoer zoowel van personen als van goederen is toegenomen, zij het ook niet in zoodanige mate, dat de door de tarief- verlaging prijs gegeven opbrengst door het meerdere vervoer vergoed is, maar vooral is door die verlaging grooter verlies van reizigers en andere vervoermiddelen voorkomen. Het staat dan ook voor ons vast, dat de op brengsten een nog ongunstiger beeld zouden toonen, als de tariefverlaging achterwege ware gebleven. Voor het goederenvervoer volgt dit uit het feit. dat de opbrengsten in de maanden Februari, Maart en April de laatste drie maanden vóór de tariefverlaging in verge lijking met die van dezelfde maanden van 1932 plm. 18 pet. terugliepen, terwijl zij in de maan den Mei tot en met November de eerste maanden na de tariefverlaging in vergelij king met die van de overeenkomstige periode van het vorig jaar slechts ongeveer 15 pet. af namen. De pogingen om door vereenvoudiging en be zuiniging tot verlaging van exploitatiekosten te geraken werden met kracht voortgezet en inderdaad mocht het. mede door een nieuwe loonsverlaging, gelukken de exploitatiekosten, die geleidelijk van ruim f 194,000,000 in 1921 tot ruim f 117,000,000 in 1932 gedaald waren, in het verslagjaar onder de f 110.000.000 te brengen. De achteruitgang in opbrengsten werd daar door echter slechts ten deele opgevangen, ter wijl een ongunstiger interestrekening, hoogere afschrijvingen en een onder verschillende ver liezen opgenomen voorziening met het oog op het opbreken van den spoorweg Hattem-Kam- pen de lasten verzwaarden. De uitkomsten zijn dientengevolge ruim f 11.000.000 nadeeliger dan in 1932 en laten een door den staat te dekken tekort van f 28.690.971 Blijkens den vergelijkenden staat van de ge zamenlijke bedrijfsuitkomsten S.S.HS. over het tijdvak 1914,1933 bedroegen de bruto-op- brengsten der Maatschappijen in 1933 f 122,437.753 tegen f 139,535,290 in 1932; zij ver minderden derhalve met f 17,097.536 of 12.25 pet. tegen een vermindering in 1932 vergeleken bij 1*931 van f 24,760,583 of 15.07 pet. De op brengst van het vervoer van reizigers en ba gage verminderde van f 69.874,113 tot f 61,77.6,908 dus met f 8,097.205 of 11.59 pet. tegen een vermindering in 1932 in vergelijking met 1931 van f 11.038,951 of 13.64 pet.; de op brengst van de brief- en pakketpost bedroeg over 1933 f 3,025,732 tegen f 3,801,634 over 1932; de opbrengst van het goederenvervoer daalde van f 62,864,427 tot f 54.941,088 dus met f 7.923,339 of 12.60 pet. na een vermindering- in 1932 in vergelijking met 1931 van f 12.764 of 16.87 pet. De buitengewone ontvangsten be droegen in 1933 f 2.694.024 of f 301.089 minder dan in 1932. De exploitatiekosten bedroegen f 109,461,502 tegen f 117,232,067 in 1932. Zij ver minderden dus met f 7,770,574 of 6.63 pet., tegen een vermindering in 1932 vergeleken met 1931 van f 9,769,026 of 7.69 pet. In verhouding tot de gezamenlijke opbrengsten van het ver voer bedroegen de gezamenlijke exploitatie kosten-f 89,40 pet. tegen 84 01 pet. in 1932. De totale loonuitgaven, met inbegrip yan die voor constructie en derden, bedroegen in 1933 f 73,740.000 tegen f 81.058.000 in 1932, zoodat de vermindering f 7,318,000 bedroeg. De teruggang van den post loonen met f 7,277,000 werd ver kregen voor ruim f 3.777.000 door toepassing van de met 1 Juli 1932 ingevoerde loonkorting van pet., welke ingaande 1 April 1933 werd om gezet in een loonsverlaging van 8 pet. en voor pl.m. f 3,400.000 door afvloeiing van personeel, en voor ruim f 100,000 van personeel op ar beidscontract. SNELLE LOSSING IN AMSTERDAM S HAVEN. Zaterdagmiddag te half drie kwam aan het établissement van de N.V. Havenbedrijf ,.De Rietlanden" te Amsterdam het Engelsche stoomschip „Tamworth" met- een lading van 1800 ton steenkolen binnen. Reeds te 7 uur kon dit stoomschip in ballast naar zee ver trekken zoodat de geheele lading in 4 1/2 uur gelost was. Zoo juist werd bericht ontvangen, dat de „Tamworth" Maandagmorgen wederom ter belading gereed lag en dien zelfden avond met een zelfde lading opnieuw naar Amsterdam. Rietlanden, vertrekt en dus door de snelle los sing in één week tijds twee reizen op Amster dam kan maken. VROUW BIJ BRAND ERNSTIG GEWOND. Maandag is te Drachten het boerderijtje, eigendom van en bewoond door den heer W. de Jong tot den grond toe afgebrand. Het gezin, dat uit zeven personen bestaat, kon met moeite gered worden. De vrouw van den eigenaar werd bij het reddingswerk ernstig gewond. Bankbiljetten, die zich in een ijzeren kistje bevonden, vond men geheel verschroeid terug. Verzekering dekt de schade. De oor zaak van den brand is onbekend. VECHTPARTIJ MET DE POLITIE. Zondagnacht kwam het op den O. Z. Achter burgwal te Amsterdam tot een vechtpartij met de politie, toen een dienstdoend agent een als berucht vechtersbaas bekend staand persoon, die dreigde de orde te verstoren, aanmaande kalm naar huis te gaan. De agent moest van zijn sabel gebruik maken. Inmiddels was versterking opgedaagd, die tegen de omstanders moest optreden, waarna men den vechtersbaas, die eenige houwen met de sabel had opgeloopen. kon overmeesteren. Hij zal zich te verant woorden hebben wegens geweldpleging tegen over de politie. Streven naar betere aansluiting L. O. en M. O. Nieuwe wegen door de de Commissie-Bolkestein gewezen. Bij de Rijksuitgeverij is verschenen ..Het Rapport der Commissie ter formuleering van een voorstel tot wettelijke regeling der toe lating tot de eerste klasse eener Hoogere Bur gerschool met vijfjarigen cursus" als bijlage opgenomen bij no. 3 van de ..Mededeeiingèn van het Departement van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen". Het rapport opent met een ontwerp-Ko- ninklijk Besluit van 26 artikelen als regeling van de admissie-examens bedoeld, dan volgt de algemeene toelichtende nota met princi- pieele beschouwingen. Treedt het ontwerp in werking, dan be- teekent dat niet alleen een grondige wijzi ging van het karakter van het toelatings examen, maar dan zal daarvan ook een geheel andere instelling van de lagere scholen, die tot nog toe haar kracht hebben gezocht in dril en dressuur een weinig in de richting van ontwikkeling van het denkinitiatief van de leerlingen een gevolg zijn. In zooverre kan men zeggen, dat het rapport nieuwe we gen wijst, waarvan ook de middelbare school en de universiteit de vruchten zouden kun nen plukken, waar de klachten over gebrek aan zelfstandigheid en initiatief mede niet van de lucht zijn. Twee examens. Er komen nu feitelijk (in afwachting van later in te stellen proefklassen) twee exa mens. Het eerste kan reeds vroeg plaats heb ben en wel tusschen 15 April en 15 Juni. Het gaat hier immers niet om paraat weten en voor het opgegeven werk. maken een paar maanden maar weinig verschil en hier ligt wel een scherp onderscheid met oude opvax- tingen dat men bij dit eerste deel van het examen de kinderen rustig een woorden boekje laat gebruiken om zelf de schrijfwijze van woorden te controleeren, evenals een at- lasen een jaartallenboekje. Het eerste deel van het examen bestaat over de heele linie uit stil-leesstof. De kinderen krijgen èn voor Nederlandsche taal èn voor Rekenen én voor Aardrijkskunde en Geschiedenis stukken proza voor zich en daarover worden vragen gesteld, die weinig of geen beroep doen op weten, maar in hoofdzaak op begrijpen van het gelezene in elk van de vier zaakgebieden, natuurlijk op kinderlijk peil. De commissie vleit zich op grond van haar onderzoekingen, dat ze met dit werk „de ken nelijk ongeschiktenreeds in eerste instantie kan afzonderen. Behalve de „Kennelijk onge schikten" laten zich bij dit onderzoek ook de werkelijk bekwamen gemakkelijk herkennen. Voor hen is dan het eerste onderzoek afgeloo- pen. Over blijft nu een breede marge van leer lingen, waaromtrent de toelatingscommissie in meer of mindere mate twijfelt. Deze leer lingen worden aan een mondeling onderzoek onderworpen, waarvoor men nu den tijd wat ruim kan nemen. Grondslag voor dit onderzoek vormt het ge maakte schriftelijk werk. dat vooraf grondig is bestudeerd. Naar aanleiding van dit werk wordt met den candidaat gepraat en volgens het rapport geven juist deze gesprekken dik wijls een verrassend nieuwen kijk op den jon gen candidaat vaak ten goede, ook wel ten kwade. Tegen 15 Juni is dan het eerste onderzoek afgeloopen. Alleen zij, die voor het eerste on derzoek voldoende hebben, wordtn tot het tweede onderzoek toegelaten. Dit onderzoek loopt in één dag af en is niets anders dan een toetsing van de parate kennis aan de hand van de zoogenaamde schoolvorderingentests. Dit deel moet het laatst vallen, omdat de lagere school met dit gedeelte van haar op leiding pas op het einde van den cursus klaar is. Het- werk voor dit gedeelte maakt op den leek een uiterst eenvoudiger, indruk en dat er velen voor dit gedeelte van het onderzoek on voldoende zullen krijgen, is moeilijk aan te nemen. Maar het is juist de bedoeling van de commissie op dit punt niet meer te vragen dan het noodige. Voor de leiding der examens stelt de com missie voor een „Centrale Commissie van Ad vies", die jaarlijks het werk heeft samen te stellen en met de opgedane ervaring heeft re kening te houden. De lagere school behoudt een belangrijke invloed doordat zij op een vragenlijst tot in details haar oordeel over de candidaten kon geven, welk oordeel zwaar zal moeten wegen, en omdat in de plaatselijke toelatingscommis sie vier vertegenwoordigers van het l.o. zitting zullen krijgen. OUD BURGEMEESTER VAN ROTTERDAM AANGEREDEN. NIEUW-MILLINGEN. 2 Juli (VJ3.) He denmorgen heeft te Nieuw-Millingen een ern stige autobotsing plaats gehad. De 84-jarige heer s'Jacob, oud-burgemeester van Rotter dam en eigenaar van het landgoed Staverden bij Elspeet. kwam uit de richting Elspeet en wilde zich naar Apeldoorn begeven. Uit de richting Apeldoorn kwam een auto, waarin vijf personen zaten. Met een hevige slag botsten de beide auto's tegen elkaar op. Alle inzittenden van de personenauto werden ge wond en naar het ziekenhuis te Apeldoorn overgebracht. De heer s'Jacob kreeg eenige hoofdwonden, die in de auto, waarin zich een verbandtrommel bevond, verzorgd konden worden. De heer s'Jacob heeft met de auto van zijn zoon de reis naar Apeldoorn voortge zet. Zijn auto is totaal vernield. NEDERLAND IN DEN VREEMDE. Dezer dagen heeft de vereen, Nederland in den Vreemde te 's Hertogenbosch haar jaar- lijksche algemeene vergadering gehouden. Vooraf ging daaraan een officieele ontvangst ten stadhuize. Na een openingsrede van den heer P. J. de Kanter, bracht dr. M. de Hartogh het jaarverslag uit. Hierin werd vermeld, dat in het buitenland nog steeds veel inlichtingen omtrent ons land worden gevraagd. Rekening en verantwoording werden goedgekeurd. In plaats van den heer A. Hoogeboom, die wegens hoogen leeftijd heeft bedankt, werd de heer de Vries tot penningmeester benoemd. Als be stuursleden werden herkozen de heeren ir. F. C. Dufour. Haarlem; J. ter Haar Jr.. Amster dam; mr. S. J. R. de Monchy, Den Haag, en mr. dr. W. M. Westerman, Den Haag. (Adv. Ingez. Med.) „NEDERLANDSCH VOLKSFASCISME". EEN NIEUWE FASCISTISCHE BEWEGING. Men schrijft uit Amsterdam aan de N R.Ct „Naar aanleiding van he: bericht in hel Volk van Zaterdagavond over tweespalt in de N. S, B. die zou hebben geleid tot het binnen kort oprichten van een nieuwe fascistische be weging. hebben wij in verschillende kringen te Amsterdam inlichtingen ingewonnen en naar de juistheid van deze mededeelingen ge ïnformeerd. Het is ons daarbij gebleken, dat het betref fend bericht wel niet in den vorm, zooals de Arbeiderspers dit brengt, juist is. maar er toch een kern van waarheid in schuilt. De leden van de beweging van Mussert, zoo vertelde men ons. kunnen in drie categorieën worden verdeeld. De eerste wordt gevormd door hen, die door verschillende wantoestan den een anderen regeeringsvorm wenschen en intens fascistisch voelen. De tweede groep zijn H. B. S.'ers en andere scholieren, die in fascistisch regime voor zoover zij dat beoordeelen kunnen een be tere maatschappelijke' toekomst zien. De der de categorie wordt gevormd door hen, die door middel van een blijkbaar in opkomst zijnde beweging, een goed betaalde betrekking, of ander materieel voordeel, hopen te verkrij gen. De laatste categorie nu schijnt den laat- sten tijd in de N. S. B. meer en meer in om vang te toegenomen en op den voorgrond te zijn getreden, daarbij iedere activiteit van de eerste groep, van ae werkelijk fascistisch voelenden, met kracht onderdrukkend. Een en ander heeft veel kwaad bloed gezet. Daarbij komt nog. aldus ongeveer onze zegs lieden verder, dat breede kringen in de bewe ging allerminst tevreden zijn met hun „alge- meenen leider". Verschillende malen is het reeds voorgeko men. dat bevelen van den ..-eider" door kring- leiders niet werden opgevolgd, doch Mussert versaagde steeds met kracht in te grijpen. Heftig verzet men zich oogenschijnlijk tegen cumulatie van functies, doch dit verhindert niet zoo vertelde men ons dat verschil lende betaalde functionarissen reeds uit an deren hoofde behoorlijke inkomens hebben. Tenslotte bevalt ook de houding, die Mussert aanneemt ten aanzien van de Vrijmetselarij maar weinigen." „Ook schijnt er nog al eenige tweestrijd te zijn in de Weerbaarheidsafdeeling de zg. W. A. waaraan het streven van eenige per sonen. zich ten koste van anderen, zooveel mogelijk op den voorgrond te plaatsen, niet vreemd schijnt te zijn. Een en ander heeft tot gevolg, dat vooral den laatsten tijd, velen voor het lidmaatschap van de N. S. B. hebben bedankt. Wat nu betreft het oprichten van een nieuwe Nationaal Socialistische Partij door ge wezen N. S. B.ers vernamen wij, dat de heer Feiten, de vroegere directeur van Mussert's tooneelgezeLschap Fascio. inderdaad een der gelijk voornemen heeft gekoesterd. Hij is ech ter bij het treffen van voorbereidingen daar toe in relatie gekomen met den bekenden jhr. E. Groeninx van Zoelen, den leider van de Fascistische Unie. Na eenig heen- en weer ge praat zijn deze beide heeren tot overeenstem ming gekomen, die zal leiden tot een „weder geboorte" van de Unie, ondr den naam „Ne- derlandsch Volksfascisme", dat zich vooral de belangen van de arbeiders zooals zij dat zien voor oogen schijnt te hebben gesteld. Voor- loopig begint men in de steden Amsterdam. IJmuiden. Hilversum en Utrecht, onder alge meene leiding van jhr. Groeninx van Zoelen. De heer Feiten heeft de leiding op zich geno men. wat betreft de districten Amsterdam en IJmuiden." „OEHOE" GOED TE HOOREN. 01' KOOTWIJK EN MALABAR. In den nacht van 1 op 2 Juli is het radio station Kootwijk langdurig in verbinding ge weest met het K.L.M -vliegtuig de Oehoe, op thuisreis van Batavia naar Amsterdam. De Oehoe werkte op 26.8 meter golf. Om 1 50 uur 's nachts bü het vertrek uit, Dj ask kwam de verbinding tot stand; voor eerst werden eenige diensttelegrammcn ge wisseld. Om 3.46 uur seinde Kootwijk aan de Oehoe „Hier bericht van Indië: wij ontvangen U sterkte 3. lloe ontvangt U Malabar?" De Oehoe is daarna met Malabar gaan wer ken, heeft daarheen zijn aankomst te Boesjir geseind en de vermoedelijke aankomsttijden te Bagdad en Rutbah. De Oehoe hoorde Malabar goed. Om 5.06 begon de Oehoe weer met Kootwijk te werken; na uitwisseling van berichten over de sterkte der ontvangst Kootwijk ontving met sterkte 2 en sluiering), seinde de Oehoe om 5.51: „Gaan landen te Boesjir". Kootwijk antwoordde: „Tot morgen 1.10". Oehoe riep om: „Vertrokken Boesjir 5.32. be stemming Bagdad." Zoo vloog de Oehoe van Dj ask naar Boesjir. in onafgebroken contact met Nederland en Indië. HET 25-JARIG FEEST VAN HET C. N. V. MINISTER SLOTEMAKFR OVER PRINCIPIEELE VAKORGANISATIE. Bij de feestelijkheden ter viering van het vijfentwintig-jarig bestaan van het C.N.V. te Utrecht is een buitengewone algemeene ver gadering gehouden, waar de voorzitter, de heer K. Kruithof een herdenkingsrede uit sprak waarin hij een overzicht gaf van het ontstaan en den groei van het verbond. Te leurstellingen zijn de organisatie niet bespaard gebleven m welk verband spr. de tusschen - komst van het episcopaat releveerde waardoor de r.k. hun eigen weg gingen. Overigens ge waagde de heer Kruithof met dankbaarheid van het toenemend ledental, dat thans 116.1 bedraagt. Voorts werden nog verschillende toespraken gehouden. In Tivoli was een groote bijeenkomst waar minister Slotemakcr de Bruine de eigenlijke rede hield. Hij bepleitte het recht van een prmcipieelc vakorganisatie en maakte eenige opmerkingen over een principieele gefundeerde vakorganisatie. De diepste beteekenis hiervan is, dat we begeeren door beginselen te worden geleid en niet door oopportunisme en in de tweede plaats, dat we God stellen boven de menschen. Na afloop dezer vergadering stelden zich tal van de aangesloten organisaties met haar vaandels op en trok men gezamenlijk naar de Mariaplaats, waar het bestuur van het C.N.V. op het balcon van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen den optocht gadesloeg. Beide hebben voordeelen. Wat de directeur van deKoninklijke-Shell er van denkt. Mr. Kessler, directeur van de Koninklijke Shcilgroep, zet in onderstaand artikel uiteen wat naar zijn meening de kansen zijn van de ontwikkeling der zware olie en die van ben zine als krachtbron. Het is aan geen twijfel onderhevig dat zware olie als een bron van kracht voor mo torrijtuigen zoowel als andere motoren aan belangrijkheid toeneemt. Anderzijds kan ae benzine nooit geheel vervangen worden. Zware olie is van een technisch standpunt be zien economischer in het gebruik dan de lich tere oliën, die bekend zijn als „benzine", in die beteekenis dat zij meer kracht per gallon zullen geven. Efficiency is echter niet het eenige waarmee men bij een beschouwing re kening moet houden, want er zijn nog vele andere kanten aan deze zaak. waarvan de prijsverhoudingen een der belangrijkste is. Op 't oogenblik hebben de zware oliën een gunstig prijsverschil tegenover de lichtere. Dat is hoofdzakelijk te danken aan het ver schil in belasting dat de lichte olie moet op brengen in Engeland. Terwijl de belasting in Groot Brittannlë op benzine 8 penny is per gallon, meer dan tweemaal zooveel dan de prijs aan de havens, welke 4 penny niet alleen de productie betreffen, maar ook de zuivering en de transport van de bronnen en het trans port over zee, is de belasting op zware oliën (Diesel-olie) 1 penny per gallon. (Een penny is ruim 3 cent en een gallon ruim 4,5 liter). Om dit verschil te nivelleeren heeft het Brïtsche gouvernement een zwaardere belas ting gelegd op de voertuigen die door Diesel motoren worden voortbewogen dan op die, welke door lichtere oliën worden gedreven. Als de verkoop van benzine afneemt zal de prijsverhouding tusschen beide beter worden. De ontwikkeling der techniek heeft de laatste jaren een overwinning van de benzine op de ruwe olie bewerkstelligd. De natuur geeft een bepaald gedeelte van de benzine als ruwe olie, maar de mensch heeft zich erop toege-, legd dat kleine gedeelte te zuiveren en te ver fijnen en de pogingen zijn met succes be kroond. Dc toenemende vraag naar zware oliën voor het gebruik in Dieselmachines leidt tot het tegendeel en tofr het concentreeren van de aandacht, der technici om de verhouding van zware oliën tot de ruwe olie te verheffen boven het natuurlijke peil. Er zijn echter grenzen en wanneer wij de productie van benzine niet ter zijde kunnen stellen, moeten we natuurlijk de prijzen ver lagen. zoo noodig zelfs zoo ver dat de op brengst van den verkoop de productie kan blijven dekken. Ik geloof dat er een groote toeneming in het gebruik van zware oliën zal zijn, voor vele doeleinden. Zooals ik hierboven zei zijn de met zware olie gedreven machines meer effi cient. Het is daarom wenschelijk dat we alle pogingen in het werk stellen om het gebruik te vergrooten en het is zeker dat deze uit breiding ook zal geschieden. De toenemende efficiency zal naar mijn meening vooral van groot belang zijn voor motoren die in kleinere fabrieken worden gebruikt, daar hier vooral elke besparing van groot belang is. Ook voor de gebruikers van zware motorrijtuigen is het van belang. Doch ik veronderstel dat het gebruik van zware olie voor de luchtvaart van meer betee kenis is. Ten eerste door de technische effi ciency, maar ten tweede doordat zware olie niet zoo makkelijk vlam vat. Het groote ge vaar dat aan vliegtuigongelukken is verbon den is niet de val vooral, maar voornamelijk dat dit gepaard gaat met brand, waarbij de inzittenden verloren zijn. Om al deze redenen verwacht ik een groote ontwikkeling van het gebruik van Diesel mo toren en dus ook van zware olie. De berijder van den kleinen wagen zal echter waarschijn lijk beter doen bij benzine te blijven. Prijsverlaging van benzine zou echter een verschuiving naar zware oliën tegen gaan, zooals gezegd is. Ten tweede heeft benzine bij andere olie de groote zuiverheid voor. Dit is voornamelijk van belang voor den auto bezitter. Daarom stel ik mij het zoo voor dat er een toenemende vraag zal komen naar zware olie vergezeld van een aanzienlijke vraag naar benzine. Dit is, natuurlijk gezien van het standpunt van een oliefabnkant. omdat de si tuatie is besproken welke leidt naar een vraag van de beide producten der ruwe olie. MERKWAARDIGE DIEFSTAL. VERDACHTE EEN INTERNATIONAAL ZAKKENROLLER. De politie van het bureau Warmoessfraat te Amsterdam heeft ecnigen tijd geleden twee Italianen gearresteerd, van wie de jongste, de 28-jarige O F. zonder vaste woonplaats en thans gedetineerd in het Huis van Bewaring. Maandagmiddag terzake van twee strafbare feiten in hooger beroep heeft terechtgestaan voor het gerechtshof aldaar. In de eerste zaak. die in de dagvaarding als diefstal was omschreven, was de kroongetuige een 67-jarige incasseerder, die met een bewon derenswaardige radheid van tong. welke door den president ettelijke malen geremd werd. een lang verhaal deed. In korte trekken kwam het hierop neer. dat deze man. op klaarlichten dag op den Nieuwendljk loopend. bij de Kar nemelksteeg door verdachte op dc schouders werd getikt. Uit het manuaal, dat de vreem deling maakte, meende de incasseerder te be grijpen. dat hij wilde weten hoe laat het was en dies knoopte hij zijn jas los om zijn horloge voor den dag te halen. Nauwelijks had hij dit gedaan of de vreemdeling gaf hem een hevige stomp op de borst! Op zijn boenen wankelend en half versuft door hetgeen hem zoo plotseling overkomen was. voelde hij dat hij onder den arm en over eenlgcn afstand meegevoerd werd naar een bij dc Martelaarsgracht gelegen hotel. Weer eenlgszins tot zijn positieven ge komen, ontdekte hij. dat hij in een der kamers van het hotel op een stoel zat en dat de man, die zich over hem ontfermd had. niemand minder was dan zijn aanrander. Vóór hij alarm kon maken werd er op de deur geklopt en ver dween de vreemdeling. In een tramwagen van lijn 17 ontdekte getuige daarna tot zijn schrik, dat van het zakje met geld. dat hij bij zich had gedragen, vrijwel den gehcelen inhoud, nl. een bankbiljet van twintig gulden, twee briefjes van tien en een rol van twintig kwartjes, waaronder zeventien nieuwe, hem ontroofd was De Italiaan, die zich mede te verantwoorden had wegens vervalsching van een reispas en gebruikmaking van dit papier als echt en on- vervalscht, kwam in een vloed van woorden met een geheel andere verklaring voor den dag. Nadat hem door den president onder het oog was gebracht, dat uit de stukken het vermoe den voortvloeit, dat hij een internationaal zak kenroller is. die in verschillende steden gezocht wordt, was het woord aan den procureur-gene raal. mr. baron Van Harinxma thoe Slooten, die bevestiging vorderde van het vonnis van de Rechtbank: anderhalf Jaar gevangenisstraf. In een andere zaak. diefstal van een dames- taschje, werd zes maanden tegen hem geëischt. DE DOODSLAG TE ZOMEREN. VONNIS IN HOOGER BF.ROEP: 6 JAAR. DEN BOSCH. 2 Juli. Het Gerechtshof ln Den Bosch veroordeelde heden den leidekker L. Z. te Zomeren wegens den door hem op 7 Januari j 1. te Zomeren gepleegden doodslag op H. Bollen, dien hij met een revolver neer schoot. tot zes jaar gevangenisstraf. De Rechtbank te Roermond had den verdachte vrijgesproken, maar de advocaat-generaal bij hei hof eischte zes jaar gevangenisstraf. Het Gerechtshof beval nu de onmiddellijke ge vangenneming van Z. CONSUL VRIJGESPROKEN. Verleden jaar werd de Nederlandsche consul te Hannover, de heer U. Tlefers. naar dc Ber- lijnsche corr. van Hdbld. meldt, door de nieuwe overheid gearresteerd en maanden lang gevangen gehouden, beschuldigd o.a. van het boeken van particuliere uitgaven op rekening van de door hem gelelde hypotheek bank. Ondanks het feit dat het openbaar Ministe rie tegen hem oen gevangenisstraf van ander half jaar geeischt had. is dc rechtbank te Hannover thans tot volledige vrijspraak gekomen. De staat is tot betaling van de proceskosten veroordeeld. HET PRINSES JULIANA NOODFONDS VAN SIMAVÏ. Tot 30 Juni kwam voor het Prinses Juliana Noodfonds van Simavl 15.090.75 binnen, en wel aan giften ƒ4042.— en voor den verkoop van Jullanakaarten ruim 11.000. Dc onkosten bedroegen f 1.586.50. terwijl aan de plaatselijke crisiscomité's 1600 kon wor den afgedragen, zoodat voor het eigenlijke 1 oofddoel. aanschaffing van geneesmiddelen enz., voor noodlijdende ziekenhuizen in Oost en West Indië, 11.900.— overblijft. Het Hoofdbestuur van Simavi is Prinses Ju liana voor haren veelzijdlgen steun zeer er kentelijk. VERDEDIGING VAN ONS LAND. MIJ. VOOR NIJVERHEID EN HANDEL ROERT DE KWESTIE AAN. In de vergadering van dc Ned. Maatschap pij voor Nijverheid en Handel heeft ir. Lange de Boer de verdediging van ons land ter sprake gebracht. Hij diende de volgende motie in: „De Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel in algemeene vergadering te Breda bijeen, is van oordeel, dat een voldoend sterke weer macht door haar preventieve werking van vitaal belang is voor dc onaantastbaarheid van ons grondgebied en daarmede voor het behoud en dc ontwikkeling der volkswel vaart". Do voorzitter, mr. Guépin, deelde mede, dat het hoofdbestuur deze motie overnam, waarna de vergadering haar bij acclamatie als haar meeningsuiting verklaarde. Voorts deed Ir. Lange de Boer het volgende voorstel: „zich bewust van de delicate ligging der zuidelijke provinciën, in verband met de lands verdediging, en wetende, dat ln andere landen de organisatie der defensie op industrieel- en economisch terrein een zaak van bijzonder strategische zorg Is, waarbij in ruime mate een beroep wordt gedaan op de leidende per sonen uit het bedrijfsleven, verzoeken de departementen Maastricht en Breda het hoofdbestuur te willen overwegen aan de regeering de medewerking der Maatschappij aan te bicden voor een spoedige en doeltref fende organisatie van industriecle- en econo mische vcrdedigingsvoorbcreidingen in Neder land en Ovcrzeesche Gewesten". Met goedvinden van de vergadering heeft het hoofdbestuur van dc vergadering besloten het onderwerp, in dit voorstel aangesneden, in bespreking te nemen. Ir. S. L. Louwes heeft voorts gesproken over economische problemen voor den landbouw. Ir. W. H. van Leeuwen behandelde dc in dustriecle kant van dit vraagstuk.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5