jaarn AMSTERDAMSCHE ONGEREGELDHEDEN IN DEN LOOP DER TIJDEN. ZATERDAG 7 JULI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 6 LAWNTENNIS WIMBLEDON. Perry, Wimbledon-winnaar. PERRY SLAAT CRAWFORD. Engeland heeft, voor het eerst na 25 jaar, weer eens het enkelspel te Wimbledon ge wonnen. Na het veroveren van de Davis Cup ln 1933 ls dit de kroon op het werk en de vreugde onder de Engelsche tennisliefhebbers ls. begrijpelijkerwijs, zeer groot. Perry, de jongeman, die zich in enkele jaren tijd. voort komende uit het ..public park" tennis, tot den sterks ten speler der wereld heeft opgewerkt, ls er opnieuw in geslaagd, den winnaar van het vorig jaar Crawford te slaan. En hoe! Het werd een finale in straight sets met cijfers, die op een geweldige overmacht duiden, 63, 60", 75, negentien games voor Perry tegen acht voor den Australiër, Toch zou men ver keerd doen, uit deze cijfers te concludeeren dat Crawford zich. zonder tot veel verzet in staat te zijn, heeft laten afmaken. Er is heel wat meer spanning in deze finale geweest, dan de cijfers openbaren, maar de zege van Perry was geen cogenblik in gevaar De Engelsch- man heeft- een bijzondere sterke en vooral tactisch uitstekende partij gespeeld. Hij Crawford. heeft zich niet laten bewegen tot forceeren, met, alle risico vandien, maar een uitputtings tactiek gevoerd, die hem met zijn betere ge traind zijn, zijn sterker physiek, alle voordeel gaf. In de derde set bood Crawford vertwij felden tegenstand en als het hem toen wat meer had meegezeten, zou er nog wel een extra set noodlg geweest zijn. Maar uiteindelijk zou Perry toch hebben moeten winnen want hij toonde zich in deze partij veruit de sterkste. Het is wel een zeer bijzondere prestatie, die de Engelschman dit jaar geleverd heeft met het behalen van de Amerikaansche en Austra lische kampioenstitels, eigenlijk ongeveer de zelfde prestatie, die Crawford in het vorig seizoen leverde. In het heerendubbelspel zal de eindstrijd ge streden worden tusschen LottStoefen en Borotra—Brugnon. Borotra heeft zich de laatste dagen buitengewoon geweerd. WIELRIJDEN. DE TOUR DE FRANCE. VIERDE cTAPPE NAAR BELFORT. BELFORT, 6 Juli (V. D.) Vier en vijftig renners begonnen Vrijdagmorgen te Metz voor de vierde étappe van Metz naar Belfort, een afstand van 220 K.M. De wegen waren bijzon der slecht, terwijl de temperatuur zeer hoog W Met een uur vertraging kwam de kopgroep te Belfort aan. De Duitschers Wolke haddon gerulmen tijd de leiding gehad, doch een ge sloten spoorwegovergang werd hun noodlottig: een vrijwel zekere overwinning ontging hun hierdoor Acht renners kwamen gezamenlijk aan de finish. In de sprint won Lapebie in den tijd van 7 uur 16 min. 27 sec. Tweede word de Italiaan Horelli. Daarop volgden Ezquerra (Soanje) en Vlctto. In de kopgroep bevond zich ook Antoine Magen, dit daarmede de leiding ln het algemeen klassement behield. Het resultaat der etappe was: 1 Lapebie (Frankrijk) tijd 7 uur 16 min. 27 sec. 2. Morelli (Italië). 3. Ezquerra (Spanje), a Vietto (Frankrijk). 5. Molina (Italië). 6. ■f.rvaecke tBelgië). 7. Trueba (Spanje). 8. Antoine Magne (Frankr.), 9. Stoopel (Duitsch- land) Het algemeen klassement luidt: 1. A. Magen (Frankrijk) 26 u. 23 min. 27 sec. 2. Le Greves 'Frankrijk) 26 u. 23 min. 37 sec. 3. Martar.o (Italië) 26 u. 31 min. 54 sec. 4. Bergamaschi (Italië) 26 u. 35 min. 20 sec. 5. Louviot (Frankrijk) 26 u. 36 min. 52 sec. 6. Geyer (Duitschland) 26 u. 37 min. 46 sec. 7. Lapebie (Frankrijk) 26 u. 38 min. 1 sec. Het landenklassement luidt; 1. Frankrijk totaaltijd 79 u. 31 min. 26 sec 2. Italië 80 uur 25 sec. 3. Duitschland 80 uur 8 min. 24 sec. 4. België 80 uur 17 min. 29 sec 5. Zwitserland-Spanje 80 u. 44 min. 27 sec. DE STADION-WIELERBAAN. De belangstelling voor de Stadion-wieler wedstrijden van Vrijdagavond was, waar schijnlijk mede onder den invloed der ge beurtenissen te Amsterdam slechts matig. Engelmoer, Hoevens en Metz ontmoetten elkaar in een uit drie wedstrijden bestaande omniumrace. De sprintwedstrijd over 550 M. werd gewonnen door W. Metz, tweede werd Hoevens, derde, Engelmoer. In den wedstrijd over 5 K.M. met klassementen werd Hoevens eerste met 8 punten, gevolgd door W. Metz met 9punten en Engel- .moer met 13 pnt. In den Inhaalwedstrijd over 6 .K.M. viel Hoevens door bandenpech uit en werd Engelmoer door Metz .ingehaald in den tijd van 6 min. 26 sec. To- taaiuitslag omniumrace 1 Metz, 14 pnt., 2 Hoe- .vens 18 pnt., 3 Engel moer 22 pnt. In een groot aantal .ritten werd de revanche .van den Grooten Prijs van Parijs verreder Aan de aangkondigde deelnemers had m den jeugdigen sprinter Arie van Vliet toe? voegd, die verraste door voor Dusika en v. d. Linden te winnen en zich in de demi-finale wist te plaatsen. le rit: l Merkens (laatste 200 M. 13 1.5 sec.) 2 Jazet, 3 Ooms. 2e rit: 1 Van Vliet (12 4/5 sec.) 2 Dusika, 3 v. d. Linden, 4 Kamp. 3e rit: 1 Lente (13 2/5 sec.), 2 B. Leene, 3 Kremers, 4 Cornelisse. Herkansingsrit der tweede aankomenden: 1 Dusika (12 4/5 sec. 2 Leene. 3 Jazet le rit demi-finale: 1 Merkens (12 4/5 sec.) 2 Dusika. 2e rit demi-finale: 1 Lente (14 sec.) 2 Van Vliet. Rit om den derden prijs: 1 Dusika (12 3/5 sec.) 2 Van Vliet. Finale: 1 Merkens (12 4 5) sec.) 2 Lente. Eerste prijs: Merkens tweede prijs: Lente, derde prijs: Dusika.. In den voorwedNrijd om het kampioenschap van Nederland startten negen B-stayers en zwakkere A-stayers, waaruit de sportcommis- sie van de N.W.U. een selectie zou doen voor deelneming aan de 100 K.M. stayerswedstrijd om het kampioenschap van Nederland op 15 Juli a.s. De uitslag van dezen wedstrijd was: 1 Snoek Jr. in 1 uur 18 min. 29 4 5 sec.: 2 Lorié met 6 ronden achterstand; 3 Alkema met 9 ronden; 9 Korf met 14 ronden; 5 Wildschut met 15 ron den; 6 Buys met 21 ronden; 7 Woldendorp met 25 ronden. Behalve Domhof had ook v. d. Valk opge geven wegens pech. De Sportcommissie van de N.W.U. heeft be sloten voor deelneming aan de nationale kam pioenschappen aan te wijzen Snoek Jr., Lorié en Domhof. CRICKET IN ENGELAND. DE DERDE TESTMATCH. Vrijdag is de derde toetswedstrijd tusschen Engeland en Australië aangevangen. De Engel- schen wonnen ditmaal opnieuw den opgooi en gingen eerst batten. De Australische bowlers hadden het bijzonder moeilijk op een perfect wicket en de Engelschen scoorden lustig Wal ters scoorde 52, Sutcliffe 63, Hendren zelfs 132, Leyland bleef aan het einde van den eersten dag not out met 93 en het totaal werd 355 runs voor het verlies van 5 wickets. Alleen captain Wyatt met 0 en Hammond met 4 hadden gefaald. De groote stand kwam na den val van het vierde wicket, want het werd achtereenvolgens I voor 68, 2 voor 68, 3 voor 72, 4 voor 149, 5 voor 340. Alle vijf wickets wer en genomen door den bowler O'Reilly, waar- an drie cleanbowled. VERZEKERINGSVOORWAARDEN GRATIS ONGEVALLENVERZEKERING 600 - Zie vetgedrukte aanvulling onderaan Elke betalende abonné van Haarlem's Dagblad It, zoolang zijn abonnement duurt, dit blad verschijnt en de Directie Haarlem's Dagblad" de verzekering doet duren, verzekerd tegen de geldelijke gevolgen van ongevallen, op de volgende voorwaarden Artikel i. Als verzekerden worden beschouwd alle per week, per maand en'of per kwartaal betalende geabonneerden, die aan de volgende vereischten voldoen: a. gedurende minstens twee weken (In het geval van maand- abonnés twee maanden) als geabonneerde in de registers van ..llaarlem's Dagblad" zijn ingeschreven; b. tusschen TB en 60 jaar oud rijn; c. niet lijden aan ziekten ol gebroken, welke voor hen het gevaar voor ongevallen vergrootcn. en volkomen het gebruik hebben van hunne ledematen en zintuigen. Artikel 2. Onder ongeluk, als ln deze voorwaarden bedoeld, wordt verstaan de uitsluitende en welitstreeksche oorzaak vau een lichamelijk letsel (waaronder ook te water geraken verstaan wordt), den verzekerde, onafhankelijk van zijn eigen wil overkomen, en waarvan het bewijs geleverd worde dat zulks door van buiten af toegebracht geweld werd veroorzaakt met bet gevolg hierna in Artikel 3 aangeduid. Artikel 3. De uitkeeringen bedragen: 600 GULDEN, Indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voot waarden) de ccnige cn rechtstreeksche ooi zaak is van de levenslange ongeschiktheid van den verzekerde waaronder begrepen wordt de amputatie van twee ledematen, betzij beide voeten of beide handen, dan wel één voet en éen hand, boven den enkel of den pols of onherstelbaar gezichts verlies uit beide oogen, (totale blindheid), een en ander binnen dagen 11a den datum van het ongeval; GULDEN, Indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen de voorwaarden) de ecnige cn rechtstreeksche oorzaak is van den dood van den verzekerden geabonneerde, hetzij onmiddellijk of uiterlijk binnen driemaal 24 uren na het 400 GULDEN, Indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige cn rechtstreeksche oorzaak Is van oc amputatie van één hand of één voet boven den pols of enkel ol van liet onherstelbaar gezichtsverlies uit één oog (totale blindheid van dat oog), een en ander binnen 10 dagen na den datum van het ongeval; 250 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de cenige en rechtstreeksche oorzaak Is van de amputatie van beide leden van een duim, binnen tien dagen na den datum van het ongeval; 150 GULDEN. Indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige cn rechtstreeksche oorzaak ls van dc amputatie van alle leden van een wijsvinger binnen tien dagen na den datum van het ongeval; GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen de voorwaarden) de eenige cn rechtstreeksche oorzaak ls van de amputatie van allo leden van een anderen vinger binnen tien dagen na den datum van het ongeval; 100 GULDEN. Indien bet ongeluk (vallende binnen dc grenzen van de voorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak is van de breuk van een boven- en/of onderarm of van de breuk van een boven- en/of onderbeen; terwijl onverminderd <lc bepnllnft der voorlaatste alinea van artikel 6, krachtens deze verzekering alle uitkeeringen op het hoofd van één persoon verzekerd en om welke redenen ook te ilocn, te samen nooit meer dan f601),— kunnen bedragen, onder bepaling, dat ingeval reeds bij het plaats grijpen van een ongeluk de bovengenoemde ledematen van het lichaam mochten worden gescheiden, door snijding, wringing, scheuring, knelling, als anderszins, dat verlies me» amputatie zal worden gelijkgesteld. Verder onder bepaling, dat het verlies van voor het ongeluk reeds onbruikbare, gebrekkige of verminkte ledematen ceen aanspraak geeft op. en niet in aanmerking komt bij overlijden. Hetzelfde geldt voor het geval dat reeds vóór het ongeluk ledematen gemist werden. Heelt een ongeval liet verlies van meerdere vingers van ecu hand tengevolge, dan gaat (lc volle te verlccnen uitkeering in geen RCval het bedrag te boven dat voor het verlies van de gchcele hand ls vastgesteld. Een ongeval geeft nimmer recht op meer dan één uitkeering, mei dien verstande, dat indien hetzelfde ongeval zoowel breuk als verlies van een boven- of onderarm of been tengevolge beeft, de uitkeering voor verlies zal worden verleend. Artikel 4. De uitkeering Ingeval van overlijden geschiedt aan de echuenoote of bij ontstentenis daarvan aan de erfgenamen van den gedooden abonnc Uitkeeringen wegens verlies van ledematen, vingers of oogen geschieden aan Jen abonné zeiven In geval recht op schadeloosstelling ontstaat, zal de uitkeering geschieden blnr.cn tien dafcen nadat de noodige inlichtingen verkregen zijn cn het persoonlijk letsel, en de oorzaak cn het ijevold daarvan bewezen zijn ten genoege der Directie van ..Haarlem's Dagblad". Artikel 5. Eene uitkeering zal niet verschuldigd zijn bij dood of verlies van ledematen of oogen, of breuk van ledematen direct of indirect, veroorzaakt: a. door eenige ziekte, kwaal of voorbeschiktheid van den ver zekerde; b. door ccnige heelkundige operatie ol door uitputting als gevolg daarvan (tenzij die operatie noodzakelijk was wegens letsel, waartegen vctzekerd ls); s. door eene bevalling of zwangerschap, ook al mocht de dood verhaast rijn door een ongeluk; d. door zonnesteek, of terwijl de verzekerde onder den invloed van overprikkeling of somnambulisme was of door bedwel 50 f krankzinnigheid minder I; in duel. of gedurende de vooibereldlng tot of «Jeelneming zan wedstrijden of bij vlieg- of luchtvazrttochten of bij baden, zwemmen, automobielr.jden, motorwlelrljden of wielrijdcn door grove nalatigheid of grove onvoorzichtigheid of door voor alle betalende abonnés van HAARLEM'S DAGBLAD en voor abonnés van het Geïllustr. Zondagsblad Het verdwijnen, verdrinken of door gas of gassen verstikken van den verzekerde, wordt ten opzichte van deze verzekering aange merkt als te zijn veroorzaakt door grove nalatigheid, of grove onvoor zichtigheid. tenzij ten genoege van de Directie van llaarlem's Dagblad het bewijs van het tegendeel wordt bijgebracht. Dc verzekering geldt echter wet voor gevallen waarbij het ongeluk veroorzaakt werd tengevolge van rechtmatige zelfverdediging, of wel bij poging tot redding van personen oMot afwending van drel- S Onder bepaling, dat IndieD een abonné In staat van krankzinnig heid oi verstandsverbijstering rfl raken oi zich buiten Europa mocht begeven (behalve indien hij van eene Europecsche haven naar een andere Europecsche haven reist in een schip met vast dok in tijd van vrede) of indien hij zich in krijgdlcnst te land of te water begeeft en evenzeer van den dag af waarop hij ophoudt zijn abonnementsprijs van Haarlem's Dagblad te betalen of deze courant ophoudt te verschijnen, of dc Directie van Haarlem's Dagblad de verzekering doet eindigen, alsdan deze verzekering voor hem geheel zal ver vallen en krachteloos worden. Van de verzekering zijn uitdrukkelijk uitgesloten: allen die zich met de bereiding, bet verwerken of proefnemingen met buskruit, schietkatoen, nitroglycerine, dynamiet, naphtha, acetyleengas of andere licht-ontplofbare of licht-ontvlambare stoffen bezig houden of daarbij desbewust tegenwoordig zijn. Evenmin geldt deze verzekering voor mijnwerkers, acrobaten, cïicusnjders en dergelijken. Zeevisschers, zeevarenden en personen van den Loodsdienst zijn in de verzekering begrepen, en wel, wat betreft ongevallen aan den wal voor alle uitkeeringen. Verlies van ledematen wordt ook aan boord gedekt, doch op uitkeering bij overlijden kan voor hen uitsluitend aanspraak worden gemaakt indien bet ongeval dat liet overlijden tengevolge beeft, aan den wal plaats had. Indien de gevolgen van een ongeluk door ziekelijke omstandig heden, waarin dc verzekerde verkeerde op het oogenblik dut hot ongeval plaats had, vergroot worden, wordt eventueel geen hoogcre schadeloosstelling betaald, dan die, welke volgens het oordcel van den geneeskundigen adviseur van „Haarlem's Dagblad" zoudt hebben moeten zijn uitgekeerd aan een Dormaal persoon, door hetzelfde ongeluk getroffen. Gedurende den termijn, waarin de verzekerde lijdende !s aan dc gevolgen van een ongeluk, zal de verzekering tijdelijk buiten kracht zijn met betrekking tot elk nieuw ongeluk, dat den verzekerde mocht trefien. Artikel 6. Ingeval een geabonneerde een ongeluk overkomt, moeten in alle gevallen alle bijzonderheden daaromtrent en omtrent het bekomen letsel zoo spoedig mogelijk schriftelijk gemeld worden aan de Directie van „Haarlem's Dagblad" te Haarlem en indien zoodanige kennisgeving niet binnen driemaal 24 uur na het ongeluk ls geschied, dan zal gecncrlei uitkeering ver schuldigd zijn. Indien dc getroffene zeevarende Is, moet de kennisgeving van het overlijden'geschieden binnen tlr.c dagen na het bekend worden in het ongeluk aan dc belanghebbenden. Zoo spoedig mogelijk na het ongeluk, moet de hulp van een bc- legd geneeskundige worden Ingeroepen en de verzekerde is gehouden ider geneeskundige behandeling te blijven en de voorschriften in den geneesheer onafgebroken op te volgen totdat h(J volkomen hersteld is. In ieder geval moet den geneesheer van „Haarlem's Dagblad" toegestaan worden den verwonde to onderzoeken, wanneer en zoo dikwijls zulks billijkerwijs geéischt kan worden en „llaarlem's Dagblad" heeft eveneens vrijheid om zoodanige genees- en heel kundige hulp te verstrekken als het noodig acht. Elk bewijs hetwelk de Directie van „Haarlem's Dagblad" van tijd tot tijd zou kunnen eischen betreffende eenig ongeluk of verwonding op grond waarvan een eisch werd .ingesteld, zal haar zoo spoedig mogelijk, nadat hiertoe bet schriftelijk verzoek gedaan werd, gegeven moeten worden. In geval van eenig ongeluk met doodclijken afloop moet hiervan aan de Directie van Haarlem's Dagblad te Haarlem schriftelijk worden kennis gegeven, onmiddellijk nadat het ongeluk aan belanghebbenden bekend zal zijn geworden. Hot niet nakomen van een of meer der m dit artikel genoemde plicbtingcn, zal elke aanspraak op uitkeering voor belangheb benden verloren doen gaan. Alleen na overlegging van het nauwkeurig door hem en den bchandclendeu geneesheer ingevulde aaavrage-formulier tot uit keering. en ingeval van overlijden, van de doodacte, kan de belang hebbende aanspraak maken op dc behandeling zijner vordering. De overgelegde stukken blijven het eigendom van „Haarlem's Dagblad". De kosten der geéischte verklaringen komen ten laste van dengene die de uitkeering aanvraagt. Alle bedragen, die krachtens deze verzekering verschuldigd zijn. zullen betaalbaar zijn ten kantore van .Haarlem's Dagblad", slechts na ontvangst van eene door de(n) rechthebbende (n) ge rkende quitantic. terwijl de verzekering bij uitbetaling van een bedrag van meer dan twee bonderd en vijftig gulden ral vervallen. Van geen som, die verschuldigd is, zal interest betaald worden, ook niet in gevallen, waarin die anders volgens de wet verschuldigd erwijl de verplichting tot uitbetaling van eenig bedrag binnen een maand, nadat bet is toegestaan ophoudt, geworden, is ingevorderd- Artikel 7. Alle geschillen uit dc voorwaarden voortvloeiende, zullen beslist worden door drie scheidslieden. Nederlanders, bij onverdeelde keuzo door partijen te benoemen. Bij weigering of bij gebreke van overeenstemming geschiedt dc benoeming der drie scheidslieden door den Kantonrechter te Haarlem. Partijen zijn aan de uitspraak der scheidslieden onderworpen als aan een vonnis in het hoogste ressort en zullen elk haar eigen kosten dragen, benevens de helft van het honorarium der scheidslieden. Artikel 8. Bczwaring of vervreemding van de rechten, voor een geabonneerde uit deze verzekering voortvloeiende, heelt geen rechtsgevolg. Alzoo zal het ontvangbewijs van den verzekerde of, bij overlijden, van de echtgenoote of erfgenamen van den verzekerde in ieder geval volledige kwijting ten gevolge hebben. Me: het oog op vaststelling der identiteit van den verzekerde, moet deze hij elke verandering van woonplaats, beroep of naam, hetzij door huwelijk of anderszins, daarvan ten spoedigste opgave doen aan de Directie van „Haarlem's Dagblad" te Haarlem. ALGEMEENK VOORWAARDEN. AH abonné ln den zin dezer verzekering wordt beschouwd hethoofd van het gezin, tenzij, voordat het ongeval plaats greep een ander lid vnn het gezin als verzekerde is aangewezen na schriftelijk verzoek aan de administratie van Haarlem's Dagblad. De abonnés van het Geïllustreerd Zondagsblad van Haarlem's Dagblad zijn eveneens nog alzonderlijk gratis tegen ongevallen verzekerd. Voor deze aparte verzekering (waarvan de uitkeeringen worden gegarandeerd door dc Nieuwe HAVUank tc Schiedam) gelden dezelfde voorwaarden als voor de ongevallenverzekering van Haarlem's Dagblad. De uitkeeringen voorde verzekering van het Geïllustreerd Zondagsblad zijn als volgt: Levenslange ongeschiktheid f 2000.— Overlijden f 600.— Verlies van hand, voet of oog I 400.— Duim of Wijsvinger f 75.Elke andere vinger f 30. Bij spoor- of tramongeval, etc., worden de uitkeeringen: bij overlijden i 1000.bij invaliditeit 1 3000. Het deelen van den buit van Piet Hein. Paling-, Kleine steentjes- en Aardappelen-oproer. ,.Wee, wanneer gij, losgelaten, Woedend, zonder wederstand, In de dichtgebouwde straten Alles aangrijpt en verbrandt." Uit „Het lied van de Klok". Fried, von Schiller. Wanneer wij den loop der relletjes in de hoofdstad gadeslaan, en kennisnemen van de oorzaak, welke daartoe geleid heeft, valt het op, dat het juist weer Amsterdam moet zijn, waar zij uitbraken. De historie leert ons. dat door den loop der eeuwen heen, het altijd de hoofdstad van het rijk was, waar het strijdvuur het eerst en het heftigst ontbrandde. Denken wij bijv. aan de 16e eeuw, en wel aan het jaar 1365 toen het graan zoo gestegen was. dat menigeen geen brood meer koopen kon in verband met den hoogen prijs, zoodat de Amsterdamsche vroed schap besloot, een uitvoerverbod van graan uit te vaardigen (evenals vier eeuwen later, Am- stel's vroedschap tijdens den wereldoorlog doen moest). Daartegen kwamen de graanhandelaren in opstand, omdat zij begrepen, dat de stadsprij- zen dan spoedig zouden dalen.Groote botsingen met de „gezagslieden" waren hiervan het ge volg, maar de ontevredenheid onder sommige inwoners had ook nog een anderen grond, en wel het verbod, om langs het IJ-destijds „de Lastaadje" genaamd houten huizen te bouwen, „opdat de vijant, mits 't aanhoogen der weke gronden en 't gebou dicht bij de veste, geen voordeel krege". Evenals in latere eeuwen de ware oorzaken van relletjes steeds een dieperen ondergrond hadden, dan die, welke genoemd werd, hadden die in 1565, welks uitsluitend aan het dure koren geweten werden, wel degelijk ook hun grond in het vorenvermelde bouwverbod. Het gevolg van het rumoerig optreden van de „burgerije" was, dat de overtieid het vuur in de Lastaadje stak en haar tot den grond toe liet afbranden". De buit van Piet Hein. Nieuwe onlusten ontbrandden in de hoofd stad, toen in het jaar 1652 „eenige moetwil lige Bootsgesellen" ontevreden waren over de verdeeling van den rijken buit, binnengebracht door Piet Hein. Voor het West-Indisch Huis. waar de bewindsvoerders zitting hielden, ging het al heel onrustig toe. Dè ontevreden ma trozen hadden ongeveer 600 mannen van an dere schepen weten te bewegen, zich bij hen te voegen en onder het geschreeuw van „wij zul len en willen het geit hebben, al sout' er nog zoo gaan!", trokken zij op het West-Indisch Huis af. Zij werden echter niet binnengelaten doch moesten daarmede wachten tot den vol genden dag. De besprekingen hadden geen resultaat en het gevolg was, dat er onlusten uitbraken, waarbij eenige personen den doo<f vonden en 2 matrozen wegens hun „muyt- achtig optreeden" tot den dood werden ver oordeeld. Van geheel anderen aard was de oorzaak van het oproer, dat eenige eeuwen later n.l. in de 19e eeuw, en wel in de tachtiger jaren, uitbrak,--en dat bekend is gebleven ais het Palingoproer. Ook toenmaals was het de Jordaan, waar de strijd werd uitgevochten. Toch was het volstrekt niet alleen deze wijk van Amster dam, waar de bewoners het zonderlinge ver maak uitoefenden, dat bekend stond onder den naam van „palingtrekken". Aanvankelijk waren het de boeren in de omgeving van de Boeren Wetering, die ter gelegenheid van de kermis een touw over de smalle vaart span den, dat aan stevige laten werd bevestigd. In het midden van dat touw werd een levendige paling bevestigd en de boeren voeren in boot jes onder het touw door. waarbij zij moesten trachten de paling van het touw te trekken, en soms zelfs de paling levend te villen. Van de Boeren Wetering werd dat „spelle tje" verplaatst naar de Jordaan en het was voornamelijk de Lindengracht. waar het pa lingtrekken druk beoefend werd. De eenmaal nam aan het palingtrekken steeds gretig deel, zeer bekende Jordaansche familie Bokkebek waarom dan ook in het volksrijm gezongen werd van „Zeven Bokkebekken gingen paling trekken". De bepaling, opgenomen in de politiever ordening. welke in 1870 het licht zag. luiden de. dat het martelen van dieren verboden was. had het stadsbestuur nimmer kunnen nopen het palingtrekken te verbieden. Wellicht wilde men in dat volksgebruik niet ingrijpen, totdat ruim 10 jaren na het van kracht worden dier verordening, eensklaps de politie order kreeg, het palingtrekken, dat steeds op Zaterdag avond plaats had, streng tegen te gaan. Dit nu vonden de Jordaners een inbreuk maken op hunne „rechten", enhet werd zoowaar aanleiding tot een bloedig oproer. De infanterie moest er aan te pas komen en in verschillende straten en op de nauwe grachten van de Jordaan is'in die dagen ook bloedig gevochten. De later verspreide volks lied ies. waarin regels voorkwamen als de vol gende: „En op de Zaterdagsche brug Daar krijg je een kogel in je rug, En op de Lindengracht Daar is 't niet pluis bij nacht", zegden voldoende, hoe het destiids in de Jor daan was toegegaan. Opmerkelijk is het. dat ook toen tijdens het oproer, Ln tal van huizen geplunderd werd, evenals thans het geval was en waaruit ook toenmaals overduidelijk bleek dat het verbod van palingtrekken meer als een welkome aangelegenheid was aangegre pen. om zich ten koste van anderen te^be- voordeelen. Een ander oproer in de geschiedenis der hoofdstad is bekend als het Kleine steentjes-oproer. Van die ongegregeldheden kon ook met goe den grond gezegd worden, dat de ware oor zaak ergens anders school. De Amsterdamsche kermis de ouderwetsche „echte Amster damsche" kermis was afgeschaft en daar tegen waren felle protesten opgegaan. Even later kwam het verbod af. dat het loooen over de kleine steentjes vóór en achter het Konink- Hik Paleis op den Dam niet meer geoorloofd zou ziin. Schildwachten moesten óók wan neer Koning Willem III niet in het paleis ver toefde nauwlettend acht geven, dat nie mand de kleine steentjes betrad. Dat voor schrift is een lange reeks van jaren gehand haafd. en eerst in het begin van deze eeuw los gelaten. In den beginne gingen er ook tegen dit ver bod felle protesten op. maar de relletjes, welke daaruit voortsproten hadden feitelijk tot on dergrond het afschaffen van de Amsterdam sche kermis. zooaLs de oudere lezers zich nog wel zullen herinneren. Ook bij het ..kleine steentjes"- of ..kermis"-oproer moesten de soldaten te pas komen, en er werden weer rake slagen uitgedeeld. Om tenslotte ook te herinneren aan onlus ten van meer beperkten aard. noemen wij nog het z.g. „aardappelen-oproer", dat in Amster dam uitbrak tijdens de beruchte distributieja ren. Er stonden treinen met aardappelen in de Doklaan te wachten om gelost te worden, maar door de een of andere oorzaak kon dat niet spoedig genoeg geschieden, en verschil lende elementen trachtten in troebel water te visschen. Het aardappel-oproer was echter spoedig bedwongen, hoewel er ook even krach tig moest worden opgetreden. JOH. CHR. WIJNAND. ROEIEN DE HENLEY.REGATTA. DEKKER—JENS UITGESCHAKELD. Uit Londen: Voor de Silver Goblets werd de Hoop-twee Dekker en Jens uitgeschakeld door de Duitschers Braun en Möller die ge makkelijk wonnen. De Duitschers wonnen in 8 min. 35 sec. In het skiffnummer won Rutherford van Winstone in den tijd van 8 min. 0.9 sec. In de andere halve finale won Dr. Buthz van den Tsjech Zavrel in 8 min. 56 sec. KANO-SPORT KANO-KAMPIOENSWEDSTRIJDEN. Op de Voorzaan hebben Zondag de Natio nale Kano-Kampioenswedstrijden plaats, voorafgegaan op heden Zaterdagmiddag door zeilwedstrijden van zeilkano's. die te vier uur beginnen. Ook de Haarlemsche Kano-Ver- eeniging gaat Zondagmorgen naar Zaandam. Enkele leden trekken mee. Natuurlijk be staat de kans, dat in een of meer nummers de Haarlemmers succes zullen hebben, ook in verband met de hoopvolle resultaten op de wedstrijden van de Plassers. Met de snelle „Altijd wat" vertrekken trek kers en belangstellenden Zondagmorgen kwart voor zeven van het N.B. Spaarne. De Haarlemsche Zeilvereeniging organi seert ter gelegenheid van deze wedstrijden een week-end naar De Zaan. HAARL. VOETBALBOND HAARLEMAMSTERDAM. Voor het elftal, dat Donderdagavond op het RC.H.-terrein de Haarlemsche kleuren in de finale voor het Stedentournooi tegen het Am- sterdamsch Elftal zal verdedigen zijn de vol gende spelers uitgenoodigd: Doel: N. Michel (V.S.V.) Achter: G. Krom (R.C.H.) en K. Haak (Stormvogels). Midden: R. Jongeneel (H.F.C.), D. J. de Koning (V.S.V.) en A. W. Vreeken 'Haarlem). Vóór: H. Notrot (E.D.O.ï. U. de Wolf (V.S.V) S. Sterk i V.S.V.) C. J Smit (Haarlem en J Paape (R.C H De wedstrijd begint te half acht en zal worden geleid door Mr. E. G. van Bisselick (Den Haag). STORMVOGELS—D. W. S. Naar we vernemen, heeft Stormvogels den wensch te kennen gegeven in verband met het overlijden van Z.H.K. Prins Hendrik, bovengenoemden te Halfweg te spelen wed strijd Zondag a.s. niet te doen doorgaan. Vermoedelijk wordt deze ontmoeting nu Zondag 15 Juli gespeeld. SCHEEPVAART BERICHTEN HOLLAND—AMERIKA LIJN. Statendam New York n. Rotterdam 6 5 n.m, G.T. te Plymouth verw. Beemsterdijk New Orleans n. Rotterdam 5 n.m. van Havana. Binnendijk Rotterdam n. Philadelphia p. 6 5.20 v.m. Lizard. Breedijk 4 n.m. van Rotterdam the Phila delphia. Lochmonar Rotterdam n. Vancouver 5 9.25 v.m. 27 mijl Z.W. van Niton. HALCYON LIJN. Maasburg 5 van Narvik. Stad Zaandam 5 van San Juan (Sp.) naar Rotterdam. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Arendskerk 5 van Yokohama n. Rotterdam. Gaasterkerk uitreis 5 van Genua. Serooskerk thuisreis 5 van Colombo. Grootekerk uitreis 5 van Manilla. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. Streefkerk 3 van Rotterdam te Calcutta. HOLLAND—AFRIKA-LT7N. Nijkerk vertr. 7 van Beira n. Rotterdam. Heemskerk uitreis 5 te Mombassa ver trok 7. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Alkmaar Amsterdam n. Chili 5 8.14 v.m. 90 mijl Z O. van Land's End. Astrea 6 van New York n. Haïti. Calypso 5 van Genua n. Alef andrlë. Ceres 5 van Stamboul n. Bourgas. Hebe 5 van Catania te Taranto. Juno 5 van Messina naar Palermo. Mars 5 van Vigo te Lissabon. Nereus 6 van Hamburg te Amsterdam. Oranje Nassau 6 van Valencia naar Alicante Saturnus 5 van Malta n. Patras Telamon 5 van Izmir naar Algiers. Titus 5 van Musel n. Setubal. Triton 6 van Amsterdam te Rotterdam. Venezuela 5 van West-Indië te Curasao. Venus 5 van Amsterdam te Hamburg. Vulcanus 5 van Volo naar Limmi. Barneveld Chili n. Amsterdam 4 van Tal- cahuano. Ajax 6 van Rotterdam n. Lissabon. Euterpe 6 van Amsterdam naar Bordeaux Ulysses 6 van Amsterdam n. Rotterdam. Fauna 6 van Amsterdam naar Rotterdam. Vesta 6 van Amsterdam naar Kopenhagen. Java van Japan 2 van Port Swettenharu. Malaya van Japan 4 van Tsingtao,

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10