Welkom thuis! Ook pantserauto's werden gebruikt bij het bedwingen der onlusten in de hoofdstad Een bepantserde wagen in de straten der Jordaan Ramen dicht, of ik schiet! Met de revolver in de vuist, patrouilleerden de bereden politiemannen door de straten der Jordaan, het brandpunt der onlusten te Amsterdam Even voor het vertrek van de derde etappe van den .Tour de France". renners Leducq, Magne en Biscot voor hun vertrek van Charleville Mevrouw R. de la Mar Kley, de bekende actrice 'n op 81 jarigen leeftijd te Amsterdam overleden Het tweede gedeelte van de nieuwe spoorbrug over den Use! nabij Zwolle is is ter plaatse aangekomen. Overzicht van het werk Een grootsch werk. Reeds geruimen tijd is men bezig met een nieuwen bergweg aan te legges in de nabijheid van Berchtesgaden. *Een Interessante opname bij de moeilijke werkzaamheden FEUILLETON De wonderlijke belevenissen van dr. Kaiserlien door WILL AMBEttG. 5) (Nadruk verboden). IV. Onmiddellijk bij aankomst in het station Starnberg beleeft Kaiserlien een kleine teleur stelling. .Ik zou er om durven wedden", had hij vijf minuten tevoren tegen Ina Heldt. die tegenover hem zat. gezegd, ..dat Moser aan het station op ons wacht. Hij weet weliswaar niet met welke trein ik kom, maar ik geloof stellig, dat hij alle treinen afloopt". Ina Heldt had deze optimistische bewering met een verstrooid glimlachje beantwoord. Zij dacht aan het werk dat haar nu weer te wachten stond en dat haar leven nieuwen in houd zou geven. Voor haar beteekende haar taak bij dr. Kaiserlien alles en de kletspraat jes van sommige Starnberger ingezetenen, die het den jongen geleerde blijkbaar zeer kwalijk namen, dat hij een gescheiden vrouw als as sistente had aangesteld, nam zij daarbij gaar ne op den koop toe. De trein nadert het station. Beneden hen strekt zich grijs-wit het meer uit. vol van masten en blanke zeilen en pittige motor bootjes. Dan stopt de trein onder de overkapping van het zindelijke, door het hel dere zonlicht overgoten station. Dat alles biedt een vertrouwden aanblik en Kaiserlien kan zich haast niet voorstellen dat hij dat. in twee jaar niet gezien heeft.. Alleen Moser is niet te ontdekken .Eigen aardig", denkt Kaiserlien, ..Hoe oud is Mosei eigenlijk? Vijf en zestig. Hij zal toch niet ziek rijn?» Ina Heldt raadt zijn gedachten. „Vermoe delijk heeft hij de villa van boven tot be neden nog eens flink schoon gemaakt en de kamers versierd. Dat zal hem dan wel tot de laatste minuut in beslag nemen". ,,'t Ls mogelijk!" zegt Kaiserlien, zijn te leurstelling zoo goed mogelijk verbergend. Zijn oogen zoeken, begroeten oude dingen en ont dekken nieuwe. Herinneringen duiken op. Daar, precies op den hoek, waar die oude linde staat, was hij plotseling op het idéé ge komen, dat het vervaardigen van aluminium rendabeler zou zijn te maken door de slakken als brandstof te gebruiken. Bij die drogisterij daar was hem die geschiedenis met zijn das overkomen of eigenlijk die geschiedenis zonder zijn das hoe was dat ook weer ge weest? Hij had toen als steeds belangstellend welke nieuwe chemicaliën op de markt wer den gebracht de étalages bekeken en toen had hij in de spiegelruit ontdekt, dat hij ver geten had een das om te doen; de verstrooide professor, die al meer dan een uur in jaquet maar zonder das had rond gewandeld En elke minuut herinnert hij zich nu wat an ders. Dan ontmoet hij een paar kennissen; zij zijn zichtbaar verbaasd, ais zij hem plotseling ontdekken, aarzelen, weten niet of zij hem wel zullen groeten. Hij knikt vriendelijk, maar versnelt tegelijkertijd zijn pas om te voor komen, dat zij hem zullen aanspreken. Hij heeft nu slechts behoefte zoo spoedig mogelijk zijn klein paleis in het park te kunnen be treden. Nog één bocht, dan nog een en dan zal hij de witte muren van zijn villa reeds tusschen het groen van het park kunnen zien schemeren. Of: wit? Neen. vuil-grijs. Moser zal zijn zin nebben; hij zal de buitenmuren van de villa nog dit jaar laten witten; het zal inderdad bard noodig zijn. Eindelijk staat hij voor het park, Diep ademt hij de zuivere lucht in. Nog honderd meter. Terwijl hij denht, spert hij plotseliiie zijn oogen wijd open van verbazing. Want het huis, dat daar in het groen ligt ja. maar is hij dan kleurenblind geworden, kan hij dan grijs niet meer van geel-bruin ondersche-i den? Dat huis daar Ina Heldt is niet minder verwonderd dan hij; ook zij heeft de verandering onmiddellijk ontdekt. ,.Ik geloof, dat Moser eenvoudig, zonder u daarin te kennen den schilder heeft laten komen en de villa opnieuw heeft laten installeeren!" „Heeft hij zich misschien met u in verbin ding gesteld?" „Met mij? Nee!" „Maar waar heeft hij dan het geld van daan gehaald?" Ina Heldt glimlacht. Dr. Kaiserlien is toch nog steeds lichtelijk naïef. Alsof den naam Kaiserlien geen crediet zou worden verleend! ..Moser zal waarschijnlijk wel gezegd hebben dat zij de rekening maar bij uw terugkomst moesten presenteeren". Kaiserlien fronst het voorhoofd. Hij is het er nog niet met zichzelf over eens. of hij Moser daarvoor moet prijzen of dat hij hem een flink standje zal geven. De man leeft nu eenmaal voor orde en netheid. Bovendien Ls hij huisbewaarder en in die kwaliteit heeft hij uiteraard uitgebreide bevoegdheden. Alles goed en wel, maar met opdrachten als deze. achter den rug van zijn meester om, ging hij toch zijn boekje te buiten. Dat was niet zooals 't hoorde. Plotseling is Kaiserlien's goede stemming verdwenen. Het ergert hem ook, dat Moser zelfs nu nog niet te zien is. Dan staat hij vlak voor de villa. Zij is bijna niet meer te herkennen. Niet alleen, omdat zij opnieuw gewit is. Het schijnt zelfs wel een geheel nieuw huls te zijn. Voor de ramen bloembakken ls Moser dan gek ge worden hij weet toch dat die bloemen het geen dag uithouden in de chemische dampen waarin Kaiserlien pleegt te experimenteeren? En wat nóg: gordijnen in het laboratorium! Twee soorten gordijnen zelfs. Overgordijnen en_vitrages of hoe die dingen mogen heeteni Verdraaid, wat haalt die man in z'n hoofd? Hoe vaak heeft hij hem nu al niet aan zijn verstand gebracht, dat het laboratorium kaai moest blijven, omdat elk stofje het brandge vaar verhoogde? Ongeduldig drukt Kaiserlien op de knop van de electrische bel. Had hij even naar het naam bordje gekeken, dat zich vlak bij deze knop bevond, dan zou hij zeker minder verbaasd zijn geweest, dat een dienstmeisje in kame- nierkleeding in plaats van Moser de deur opende. Nu staart Kaiserlien de gedienstige met open mond aan. M'n hemel, wat heeft die Moser in de twee jaar van zijn afwezigheid uitgevoerd? Hoe komt hij er bij nieuw perso neel aan te stellen? Dat ontbrak er nog maai aan. dat zijn gedienstige geesten met witte bandjes in het haar rondliepen! De kamenier van haar kant constateert, dat zij nog nooit in haar leven zoo impertinent gefixeerd is als nu. ..Wat verlangt u?" vraagt zij snibbig, als Kaiserlien in stomme verbazing blijft zwijgen. ..Wat ik verlang?" Hij buigt spottend. ..Mijn naam is Kaiserlien. Misschien geeft dat feit mij verlof binnen te mogen komen". „O", zegt het meisje. „De vroegere eige naar van de villa! Een oogenbük. ik zal me neer Rothaug even waarschuwen". „Wat zei zij nu eigenlijk? De vroegere eigenaar van de villa? Meneer Rothaug waar schuw? Heeft hij dat goed verstaan? Hij wendt zich tot Ina Heldt, die radeloos om zich heen kijkt. Het meisje komt terug: „Meneer verzoekt u binnen te komen!" Kaiserlien is bleek van woede. Meneer ver- ioekt u binnen te komen? Men veroorlooft hem mderdanigst zijn eigen villa te betreden? Wie s hier nu eigenlijk de baas? Hij stormt naar binnen, maar deinst dan ook even schielijk terug. Is dat nog zijn huis? Een hall met futurische muurschilderingen, aan beide muren schilderijen, die raadseltjes opgeven. Stoelen, waarop geen fatsoenlijk meusch behoorlijk zal kunnen zitten en daar boven een half dozijn electrische lampen, die er uitzien als hangende pyramiden! Het volgende oogenblik staat hij tegenover een klein, reeds eenigszins bejaard heertje. Een omvangrijk hoofd met sterk beaderde wangen staat min of meer ongelukkig op een zeer schraal lichaam. Hij heeft den man, die daar voor hem staat nog nooit gezien, maar hij haat hem reeds bij voorbaat, omdat hij de ondraaglijke geur van een of ander zoetig haarmiddeltje verspreidt. „Aha, dr. Kaiserlien?" vraagt het mannetje. ,Het is mij werkelijk een genoegen toch nog kennis met u te maken!" Wat was dat nu weer? Toch nog kennis te maken Meneer Rothaug is een en al minzaam heid en praat aan een stuk door. Z'n blik blijft bewonderend op Ina Heldt rusten: „De jonge mevrouw Kaiserlien zeker, die de vroegere wo ning van haar echtgenoot nog eens wilde zien?" Ina Heldt blijft van louter ontzetting het antwoord schuldig. Kaiserlien weet zich slechts met moeite in de merkwaardige situatie te schikken. ..Ik ken u niet", brengt hij er eindelijk wat stamelend uit. Rothaug is mijn naam. Het is mij een buiten gewoon genoegen u hier te mogen begroe ten. Uw aanhankelijkheid aan uw vroegere verblijfplaats weet ik te waardeeren „Waar is Moser eigenlijk?" onderbreekt Kaiserlien eenigszins grof deze welkomstrede. de onschuldige vriendelijkheid van het man netje windt hem meer en meer op. „Wie is Moser?" vraagt deze op zijn beurt. .Mijn huisbewaarder". ,A.ch zoo, ja juist, die heette zeker Moser. nja, die moest ik tot mijn spijt wel ontslaan". „Hebt u hem ontslagen?" „Ja, die was al te zeer onder den indruk 'an uw tegenspoed. Ik geloof, dat hij onlangs iverleden is". (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 16