DE BILT 1 J. HOLSTER G0EDK00PE TREIN ZATERDAG 7 JULI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 2 EXAMENS. CHRISTELIJK LYCEUM TE HAARLEM. Bevorderd naar klasse 2: Willy van Akke ren, A. Blom, J. Boetje, R. Boukamp, W. van den Broek. G. J. Clay, W. Dirksen, J. Doorn bosch, Annic Francken. W. de Graaf. J. Kokke, J. van der Meer, F. Mooi, Jet Schaafs- ma, C. van der Stad, K. Tanis, Ruthi van Til, Tlni verhagen, J. Vlasveld. P. van der Waals, S. Wagter, B. Vrielink, Aaltje Zonnevylle, Ina Streutgers, R, Bakhuizen van den Brink, Titia Blankevoort, J. Boelstra. Nel Boon, H. van den Bos, J. tDengerlnk, C. Deventer. W. Dol leman, Miek Gaasenbeek. D. Hoorens van Heyningen. J. H Nagel, L. van der Poll, H. Reinders Foimcr. H. Siertsema, P. Stehouwer, Francientje Tillema. Fiet van der Toorren, W. de Vries, R. de Wilde, Lize Boetje, M. Bon- ting, Gonnie Bruins, G. Dalhuisen, A. van Dijk, B. de Groot, A. Iluysman, G. Heck, J. de Koomen, Tony van Leer, A. Lentz, G, Meyer, C. J, Nusink. Bep Peper, H. Plessius, F. Roosjen, Coby de Ruiter, Lonnie Smit. Bi Steehouwer, L. Toornvliet, Hetty van Ulzen, K. van der Veen, A. de Vries, Fietje van Woudenberg, Bevorderd naar klasse 3: L. Andrlnga, B. Balder, Caddv Barf. W. Becker, E. da Costa, H. Dop, N Dijkshoorn. Dini Eringa, W. Hage, A. van 't Hooft. T Huizer. J. de Liefde. J. Meilof. Evy Reinders. A. Sloet tot Oldhuis. Bets van Suylekom. C. Teves. W. IJzerman, P. van Andcl, J Balfoort, C. den Engelse. P. Galle, J. Hana, Annie van Koppenhagen, Mies La gas, W. van Niel, R. Padt, Hanna Polder man, G. Schuyt. J. Smelik, B. Sparrius, H. Wassenaar, J. Brinse Bosgoed, K. Coté, M. Creveld, D. van Daalen, D. Feenstra, Corry Lagas.-Koosje Lindeboom, Ika Ligtermoed, G. van der Linde, Aya Rijkhoek, F. Salverda, Neelke Smit, H. van der Stad, Rie Staal, Vera Tesch. N. Versluys, H. van Kerckhof. G. Ei bers, F. von Meyeni'eldt, C. Moojen. Bevorderd naar klasse 4 h.b-s. wisk. afd.: I. Anema, A. Bakker. G. Bollcbakker, A. Dekker, L. van Ginhoven, A. Hollenberg. D. Hooghwlnkel, C. van den Hoorn, Liesje Ko ning, J. Kooymans. W. van der Linde, J. Lok. J. Oudman! T. Pilon, G. Roolenburg. H. Schreuder, Dineke von Meyenfeldt, G. Tromp. Bevorderd naar klasse 4 h.b.s. litt. econ. afd.: R. de Beaufort. Greeth Bijleveld, Netty Eggink, A. Heimig. J. Hulsman. R. Klaasen, A Klein de Groot, J. Klerk, J. Knibbe, P. Kokke, C. van Parijs, Ellie Schermer Jenny Schiphorst, Hannle Scholten. Bevorderd naar klasse 5 h.b.s. wisk. afd.: A. de Blinde, H. van Duin, A. van Giffen, Guus Leniger. N. van der Linde, J. Pilon. J. C. van Riessen, C. Schravendeel, Hansje Schreuder, Batty Visser, Reina Wuis. F. van Wijk. Bevorderd naar klasse 5 h.b.s. litt. econ. afd.: Fietje Gaasenbeek, H. Meinesz, D. van Mourik, G. Pliester. E. Smit, R. van Stuiven- berg, Rie Vixseboxe, L. van IJzeren, F. Zwemmer. Bevorderd naar klasse 4 gymnasium: J. Biesheuvel, R. Brussaard, J. Groot, Bert Heek- man, Gerda Huberts, W. Hultzer, T. Klaase, Jannie de Koomen, J. Koper, P. Pilon, M. van de Poll, Erna van Ravenswaay, J. Snellen van Vollenhoven, Toos de Vries, K. van Wouw, Ma rie Peiger. Bevorderd naar klasse 5 gymnasium: K. Blom, Mies Bolmeyer. F, Eringa. F. Kaarse maker. E. Kempenaar. P. Krouwel. Bep Siert sema. Truus van der Toorren, Guus Visser, J. de Wilde. Grietje van Woudenberg. Bevorderd naar klasse 6 gymnasium: Hanna Lleneman. D Norel. Beo Oliemans. B. Rip, Nettie Eeftinck Schattenkerk, An Boeke, G. IJzerman. Toegelaten tot de eerste klasse: H. C. de Jong, A. J. Wiggers, Rie de Ridder, Nora Brinse Bosgoed. Inga Holdert, A. C. van der Giessen, H. Koning, Ina Hage. Anneke Ko ning. J van der Boon, Betty Leenman, A. H. Lagas. Marie Heckman. H. Koopman, G. J. de Heus, Nel Hettelingh. D. Hettelingh. A. N. Stolp. Ella Hommersen. H. Oudman, G. W. van Drlel, P. L. van Driel, H. Lagerwaard. Fiety Fabius. F E. Müller, P. van Driel. L. van Putten, Jopie Buurman. A. C. Lodder, F. J. D. Theyse, G. Allaart. J. H. Hegeman. Co Ban ning, Maartje Tukker. A. G. Pol, Ch. Huys- man, Johanna Vink, TI. P. Bure G. Smit, J. Dicpcrink, J. W. van Til, M. de Jong, F. G Dijkstra, A. Meijer, Jaap Garvelink, C. van der Meulen, Kat.e Bendien. Nora van Egmond, J. A. Ruys, Hetty Spaling, II. E. Pauw, W. Schoenmaker. Jane Etty, Melke Semplonius, Chr Mandersloot. A H. Polder. A. van Noort, Lietje Barger, Else Braunschweig. Annemieke Beck. Tineke Dozy, Ans van Haselen Lies VLsser, Loes Jaquet. H. C. Nijhuis. W. H. M. Doorman, J. II. Kuhlemaijer. A. J. Oostenrijk, W Kuhne, D. van den Abeele. K. H. Felder- hof. Teddy Erkendiep, Fiet Pondman. Inge Luttcrbeck. C. P. IL Verbeek, S. WesseUus. A. D. Wiegand, W. Groen, Nelly Reuijl. P. Elde- renbosch. L. J. Boeyinga. C. H. Erbrink, R. J. Flesch, G. M. van Kaam. R. Siertsema. J. de Vries, J. C. Fredcriks, A. N. Versluys, W. Chr. Melius, H. van Ulzen. C J van Dijk, J. J. W. Heese, J Blankevoort, A. Krul, G. Fidder, P. J. Homburg, J. Chr. van Soeren. J. Reysen- bach, E. Schoevers, W. M. Jansz. OVERGANGSEXAMEN GYMNASIUM. Van le naar 2e kl.: B. V. Bekker. E. v. d. Brugghen'. S. Crommelin, B. R. Frerichs, Gootje Gerbrands, Doortje Halbertsma, A. Hellema, Corry Kruvt, Corne v. d. Maat. I. B. Oei, Litty Pelsky, B.'c. Peijra, Hansje v. Rossum, J. G. Spoelstra, W. J. Stibbe. Mieneka Swaan, C. W. Thöne, Corry Verlooy. J. T. de Visser, Ina v. d. Wall. Relnlera Beels, L. Briët, A. Bruch, voorwaardelijk, Els van Eek, Tilly Frankcl, Tony Hazewlnkel, B. F. Jürgens. J. Ligtenstem, L. P. v. Meerwijk. Toos Meilink, TI. E. Ras, J. Reigersman. Anke Roorda. Adriana Röell. M. G Sterringa, F A. Thomése. K. A. Verdenius, r. Weber, R Wesstra. N. Drost. S. van Frank, voorwaardelijk. M. de Graaff, Wies Kruyt, F. Kupers Christien Kutzleb. voorwaardelijk, Gre ta do Landmeter, Nannie Moonen. K. Polak. H. Posthumus Mevjes, C. de Priester. P. de Rid der, J. L. Sanders. Elsje Schamhart. Willy Schreuder. Tine Sorgdrager, Tilly de Vos, H. van der Wal. Van 2e naar 3e kl.: Dudi Barre, Toos Becking Nettie Berdinus v. Berlekom. Tlne v. d. Berg, Anke B'lom. Ineke, Boks, A. Bos. vooi'waardel., W. v. d. Brugghen, A. Brunnekreeft. Geertje Dalmeyer. voorwaardelijk, R. Düsterbeck. B Geertsi>na, Truus Leendertz, N. Mcuthaan, Helene Noé, W. J. Posiema. F. Posthumus Meijjes, Tine Ritter H Rothbarth. Corrie van Schaik. Miep Spce'.der. Willy Weyde. Jet Bek ker. Nanni v. d Berg. Leneke Cohen. B. Dal- huysen. Ar.ie Dhont. Ermlna Engelenberg, A. Faber. voorwaardelijk. G Fuhri Sethlage. J. Gerzon. F. Göttgens, W. de Groot. J. v. Hat- tem. J. Hofland. Olga Leemhuis. A. Luikinga, Tonnv Mees. Mientje Muller. Mlen Prins, Bep p-iSchroder, L. Smits, P, Rooden- burg, voprw. Van 3e naar 4e kl,: Anna v. d. Akker. I-lansje Banning. E. v. Beusekom, Lies.de Breuk, Jo hanna Breyer. Anna Ebbinge. Truus Frank, Jopie Haak, Marietje Haumersen. R. Kalb- fleisch, Tine v. d. Meulen, H. Noif, A. Pit, M. Polak, Emma Rutten. R. Rutten, D. v. Siogte- ren, C. Sluyter. L. Sluyterman, Gesina Stolp, A. Thöne, Jettie Tielrooy, Hertha v. d. Vlugt, Ellen Wesstra, J. W. Wildschut, Peggy Allard, J. S. Bartstra, W. Brocades Zaalberg, J. Brun nekreeft, voorwaardelijk, P. Buwalda, L. A. Cats, R. Graafstal, W. v. Groningen, J. Jonk- hart, Ina Klimp, Ali Kooi Lottie kruyt, Wil v. d. Laan, TI. Luikinga, Greetje Meyst, L. Mi- cheels, A. v. d. Most van Spijk, voorwaarde lijk, E. van Offeren. R. Piekker. Ina Schotel, voorwaardelijk, Let Schouten, D. Spaling, E. v. d. Wall, Leni Eenhoorn. Van 4e naar 5e kl.: P. de Bordes, F P. Flu, F. Koenigs, W. Mamette, Titia v. Meeuwen. J. Meilink. M. Nederlof (voorwaardelijk), M. v. Nievelt (voorwaardelijk». Titi Oudes (voor waardelijk). J. Ritter. Anneke Sluyter. Ins Swens. R. v. Valkenburg, C. Vrijland, J. P. Wildschut, H. Blaauw, Maria Dros Speets, J. den Hartogh, Riti Heemstra. F. Ittmann, Bep Kooi, H. v. Krimpen, H. Ligtenstem, R. Lorrier, L. Nuys, Corrie Nijboer, J. Schaafsma, J. H. Verstegen, S. v. d. Wall, Bep Zeelt, Jet Allard, Maria Boogaards, Geertruida Bosma, F. de Jong, J. Knot, Greet Knuyt, H. A. Mees. Martha Noordhoff, J. Samson, Gerda v. d. Velde, Elly Wagemaker. Van 5e naar 6e kl.: Loes v. d. Berg, Mies v. d. Berg, J. P. Bredee. A. J. Diel. J. v. Duilemen, Ina Frerichs, II. Hoeflake, Willy Koning. R. Muiier, H. v. Niel. W. Nijenhuis, J. Schutte. Tilly Spaargaren. Kootje v. Unnlk, Lies Val ken. Lee Bartstra, P. Bos, T. de Bruine, Ina Bruyning, S. Hiemstra. C. v. Konijnenburg. A. v. Löben Seis. R. Messchaert. K. Quist, A. Spitz, A. Vester, Elly v. Batenburg, Yvonne de Boer, Johanna Leyh, Adri Lukaart, Liesbeth Blaauw (voorwaardelijk). Het diplma „Huishoudkundige" werd heden uitgereikt aan A. Beekman, Bloemendaal, N, Beker, Haarlem: C. Bruyn, Bloemendaal: G. ten Ca te, Haarlem; A. Hylkema, Hillegom, I. Kruymel, Bloemendaal: B. v. SchagenHaar lem, T. Tibboel, Lisse; A. v. Valkenburg, Bloe mendaal, H. in 't Veld, Heemstede, C. Vlaming Haarlem, G. Vos, Alkmaar, D. Korvinus, Haar lem. A. van Dijk-Overveen, S. Gorter, Haar lem, D. Hooft, Haarlem, A. v. d. Hoorn, Haar lem. Het praktijk-diploma werd behaald door I. Polderman. Het diploma „Hulp in de Huishouding" door E. Burgess. Afgewezen 2. Bij de 2 en 3 Juli te 's Gravenhage gehou den examens ..Hulp der Moeder" der Vereeni- ging „Tesselschade" behaalden het diploma: G. Paauw, Heemstede, C. Petke, Haarlem, J. Vos, Haarlem. Afgewezen 1. PERSONALIA Onze stadgenoote mej. Elze Niemann is benoemd tot onderwijzeres aan de school voor bijzonder onderwijs te Brielle. Het Diploma A voor Etalage en Reclame schrift, ingesteld door de Vereeniging van Leeraren in het schoonschrijven, is uitge reikt o m. aan de heeren A. J Rijkhoek en P. B. v. Eerdenburg, beiden te Haarlem. KINDERKOOR VAN JACOB HAMEL TE HAARLEM Het Kinderkoor onder leiding van Jac. Ha mel (ruim 200 kinderen) komt Zondag 15 Juli a.s. te Haarlem. Het zal daar des middags zingen in de Ge meentelijke Concertzaal. JUBILEUM PLEBAAN L. WESTERWOUDT Maandag 9 Juli a.s. zal Plebaan L. Wester- woudt 12 1.2 jaar Plebaan der Kathedraal St. Bavo zijn. Om 9 uur Zondagmorgen zal door den jubi laris de Soiemneele Hoogmis worden opgedra gen in tegenwoordigheid van Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem. Ook de vi caris-generaal Mgr. M. P. J. Möllmann zal de plechtigheid bijwonen. Vóór de Hoogmis zal door het zangkoor worden ten gehoore ge bracht het „Veni Creator" van Alp. Diepen- brock- Na de Hoogmis de „Feest-Cantate" van Hub. Cuijpers. 's Middags om 1 uur wordt in de Sint Leo- narduszaal het cadeau der parochianen aan geboden, waarna receptie tot half drie. Te half vier plechtig Danklof met .,Te Deum", waaronder de plebaan met een kort woord de parochianen hoopt toe te spreken. Hierna wordt een feestlied gezongen. Om half vijf, bij gunstig weder, „Huldiging en défilé door de verschillende parochiale jeugdverenigingen op het plein der Kathe draal. Maandag 9 Juli des morgens half acht H. Mis opgedragen door den jubilaris met zang door de schoolkinderen. Het cadeau dat den plebaan door de paro chianen zal worden aangeboden, bestaat uit een tapijt voor het priesterkoor, met een bal dakijn. DE LATHYRUS-TENTOONSTELLING. Een bloeiende nachtcactus. Op de Lathyrustentoonstelling in het Kre- lagehuis zal hedenavond een bloeiende nacht cactus te bewonderen zijn. VOLKSTUINVEREENIGING „EIGEN TUIN". Zaterdag 14 en Zondag 15 Juli zal een Lathyrustentoonstelling gehouden worden op den tuin aan den Zomerweg. Vrijz.-Dem. Jongeren Organisatie. Landdag te Soesterberg uitgesteld. De landdag, die door de Vrijzinnig Demo cratische Jongeren Organisaties op Zondag 8 Juli a.s. op de terreinen van den Ned. Proi. Bond te Soesterberg gehouden zou worden, is wegens het overlijden van Prins Hendrik uitgesteld tot Zondag 15 Juli a.s. De bijeen komst zal dan op hetzelfde terrein gehouden worden. Als sprekers treden op de heeren Mr. P. J. Oud. minister van Financiën. Mr. A. M. Joekes lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal en adviseur van het hoofdbestuur der V. D. J. O. en D. J. A. Geluk, voorzitter van dat hoofdbestuur. Door het poppenkasttheater „De Zwarte Raaf" zal een politieke satyre worden opge voerd. De afdeeling Haarlem (die samen met Vel- sen en Zandvoort enkele bussen naar Soester berg laat loopen) vertrekt Zondagmorgen om half negen van het Kennemerplein, ADR. STOOPPLEIN 24 Centrale Verwarming TEL.15597.0*erreen Ollestookinrichtingen (Adv. Ingez. Med.) meldt: Hoogste barometerstand 772.5 m.M. te Varöo. Laagste barometenstand 757.8 m.M. te Sei- disfjord. en voorspelt: zwakken tot matigen wind uit Noordelijke tot Oostelijke richtingen, licht tot half bewolkt Droog warm weer, behoudens geringe on weerskans. Uit het Buitenland FRAAI ZOMERWEER. Het hooge drukgebied handhaafde zich en breidde zich aan den Noord- Oost-kant nog verder uit. De hoog ste standen worden thans over Lapland aan getroffen. De Oostzee-depressie vulde verder op. Nog steeds waaien in haar omgeving vrij krachtige winden, terwijl daar ook eenige neerslag viel. Overigens is in het geheele waarnemings gebied het weer zeer rustig en viel nergens re gen van beteekenis. Behalve over IJsland en m het midden van ons land, waar de tem peratuur eenige graden daalde, is het overal weer warmer geworden. De vooruitzichten voor het aanhouden van den f raaien weerstoestand zijn gunstig. Barometer Vorige stand 769 m.M. Stand van heden 771 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van Fa. KEEP, Opticien, Gr. Houtstraat 137, Telefoon 11640. Thermometer 7 Juli 1934. Hoogste gisteren 81 gr. F. Laagste heden nacht 60 gr. F. Hoogste heden tot 10 uur 72 gr. F. BURGERLIJKE STAND 7 Juli 1934. ODndertrouwd: 6 Juli: H. J. E. Brockmöl- ler en G. A. E. Janssen. Bevallen: 5 Juli: J. A. H. PrinsSeijsener d., G. VlegersVink z., A. P. KuikenWaas dorp d., A. v. d. NouwlandHuisman d., 4 Juli H. GrootBüthker z.. 5 Juli: G. v. d. Gracht- Imker z., 6 Juli: W. J. PhilippoWarmerdam d., 5 Juli: P. Scheelings—de Bak 2 z., J. G. Wetsema—Buijs z.. 4 Juli: A. Luthmann— Mulder d., 5 Juli W. Mf. Meegdes—- v. Tunen z,. 6 Juli G. ten Boomv. Eeden d., Overleden: 5 Juli: H. J. v. Dijk 74 j., Tem peliersstraat; W. H. Harmsen 83 j., Lange Heerenvest. Jubilé Groote Houtstraat- Vereeniging. De Optocht-prijsvraag. Zooals bekend, hield de Groote Houtstraat Vereeniging ter gelegenheid van de feestweek ter herdenking van haar 25 jarig bestaan on der meer een propaganda-optocht op Woens dag 27 Juni j.l.. waaraan verbonden een prijs vraag. Het publiek toch werd tot belangstel ling gewekt, doordat stembiljetten waxen ver spreid en tijdens den optocht werden uitge deeld, waarop de toeschouwers moesten aan geven, welke wagens voor den 1ste-, 2e of 3e prijs in aanmerking kwamen. Nu, aan belang stelling heeft het niet ontbroken; van de 10.000 uitgegeten biljetten kwam ongeveer een derde gedeelte ingevuld terug, zoodat het vele avonden arbeid kostte, om alles uit te zoeken en eindelijk uit te vinden, wie de mees te stemmen verworven hadden. Ten slotte ble ken dit te zijn als 1ste prijswinnaar de firma Vroom en Dreesmann, als 2de Maison Hartje, als 3de de fa. G. A Spiekerman. Uit de stemming bleek tevens, dat ook de wagens der andere deelnemers goed waren opgenomen, want er was veel variatie in de waardeering. De 25 prijzen, die waren uitgeloofd voor hen die genoemde firma's in de Juiste volgorde hadden genoemd, werden verworven als volgt: le prijs: A. J. Aerts, Vosmaerstraat 87, Haar lem. J. Eikerbout, Olivierstraat 10. Haarlem, C, Helmerhorst, Van 't Hoffstraat 131, Haar lem, D. Marees, Groote Houtstraat 189, Haar lem, De Milde, Kamperstraat 80. Haarlem. He prijs: W. Cuyon. Pepijnstraat 10, Haar lem, Mevr. Jochems, le Vooruitgangstraat 4. Haarlem, W. Knape, Kampersingel 50a rood, Haarlem, J. Koopmanschap, Linschotenstraat 51, Haarlem. Jan Korstjens, Prins Hendrik laan 120, Overveen. Ille prijs: P. Dirksen, Vogelenzangscheweg 368, Vogelenzang. Kotten. Seringenstraat 14. Haarlem, Evert Lablans. Doelstraat 142, Haar lem, E. G. Loerakker, Lange Vlamingstraat 1, Haarlem, J. W. A. Ort, Aloëlaan 9, Leiden. IVe prijs: Joh. van Egmond, Brouwersplein 23, Haarlem, P. van Egmond, Rijksstraatweg 55, Haarlem, J. de Haan, Oosteindelaan 30. Hillegomlaan, A. Smit, Nieuwstraat 5 rood, Haarlem. P. Smits, Jan Nieuwenhuyzenstraat 23, Haarlem Ve Prijs: Mevr. G. Boer de Rooy, Schermer straat 31. Haarlem, Gerard Brugman, Duven- voordestraat 45 rood, Haarlem, M. Cramer, Sa- racenenstraat 4 rood, Haarlem. Annie Komen. Gierstraat 3.9, Haarlem. E. J. Slagboom, Roi- landstraat 15. Haarlem. Uit deze lijst blijkt, wel, hoe de belangstel ling voor den stoet in geheel Haarlem be stond en zelfs tot ver buiten onze Spaarnestad ging. Een succes, dat wel aantoont, dat „een optocht" nog altijd een attractie vormt, een aansporing voor de organisatoren en ook voor anderen tot een herhaling in de toe komst. De prijsuitreiking zal Maandagavond a.s. plaats hebben in een der zalen van Café Res taurant v.h. Gebr. Brinkmann, Groote Markt. De Antwerpsche bankbiljetten- affaire. Drie verdachten in arrest. De opzienbarende ontdekking van de uitgifte. ANTWERPEN, 6 Juli. De opzienbarende ontdekking van de uitgifte van valsche bank biljetten van f 100 en de aanhouding van valsche munters, die vooral in Antwerpen hun kamp hadden opgeslagen, waar tevens de drukkerij was gevestigd, heeft, hetgeen wel te verwachten was nog verdere arrestaties tot gevolg gehad. Het onderzoek geschiedt door het Parket van Antwerpen in samenwerking met de Neder- landsche Recherche. Een aantal personen zijn nog aangehouden wegens medeplichtigheid in de uitgifte of den aanmaak van de valsche bankbiljetten. Het waren H. uit Wilryk, Th. uit Antwerpen, H. uit Antwerpen, Van H. uit Reeth L. uit Antwerpen en G. uit Schooten. Allen werd een verhoor afgenomen en na dat proces-verbaal opgemaakt was, zijn eeni- gen van hen weer in voorloopige vrijheid ge steld. Een drietal werd in arrest gehouden. Het staat thans vast, dat de valsche mun ters vier verschillende soorten briefjes gedrukt hadden, alvorens tot uitgifte over te gaan. Zooals bekend zou een der aangehoudenen ge zegd hebben dat de briefjes moesten dienen om met medeplichtigheid van een bediende van de Nederlandsche Bank, oude briefjes die voor vernietiging bestemd waren, te vervangen Hiervan is echter nog niets bewezen. Er zou echter geen bediende van de Nederlandsche bank bij de zaak betrokken zijn. Volgens onzen Antwerpschen correspondent heeft men thans de identiteit kunnen vast stellen van den persoon die te Den Haag val sche briefjes heeft uitgegeven. Hij zou nog heden gearresteerd worden. Ernstige treinbotsing te Enkhuizen. Eenige personen gewond. Vrijdagmiddag om half drie had op het sta tion te Enkhuizen bij het binnenkomen van den sneltrein uit Alkmaar een vrij ernstig on geluk plaats. De trein reed langzaam door om zooals dat steeds gebeurde, eenige meters voor het stoot- blok te stoppen. Voor het stootblok stond nu een reserve derde klasse passagierswagen en door tot nu toe onbekende oorzaak botste de trein daartegen op, waardoor dit rijtuig uit de rails liep en ernstig beschadigd werd. Doordat de passagiers in de rijtuigen stonden om direct uit te stappen, werden allen door de botsing tegen de wanden geworpen, waarbij verschil lende personen verwondingen opliepen. Eeni- gen konden na verbonden te zijn de reis voort zetten, doch een tweeetal waaronder de hoofd conducteur v. R. uit Alkmaar werden zoo ern stig gekwetst, dat zij. na voorloopig verbonden te zijn naar het Snouck van Loozen Zieken huis moesten worden vervoerd. ERNSTIG VERKEERSONGEVAL TE ELST. Vrijdag heeft te Eist op den Rijksstraatweg Arnhem—Nijmegen wederom een ernstige aan rijding plaats gehad tusschen een fruitwagen van W. J. Knipping van Reeth en een per sonenauto. De auto reed den fruitwagen met zooveel kracht van achteren aan, dat deze boven op de motorkap bleef hangen. De voer man Knipping werd van het voertuig ge slingerd en bekwam behalve eenige kneuzingen een gecompliceerde beenbreuk, De dokters de Boer en Zeydner verleenden de eerste genees kundige hulp, waarna de patiënt naar het St. Canisiusziekenhuis te Nijmegén vervoerd werd De autobestuurder, die door zijn onbesuisd rijden het ongeval veroorzaakte, kreeg geen letsel. Zijn zoo goed als nieuwe auto bekwam echter groote materieele schade.' Dit is reeds het vierde ongeluk dat in de afgeloopen week op dezen drukken verkeersweg plaats had. Verbod der C. P. H. gevraagd. In verband met opruiende taal der Tribune Krachtige maatregelen bepleit. Het Eerste-Kamerlid, de heer De Savornin Lohman heeft tot den minister van Justitie schriftelijke vragen gericht en wel of de mi nister kennis heeft genomen van het feit, dat in het nummer van 4 Juli 1934 van de „Tri bune" tot driemaal toe de opmerking voor komt, dat de bourgeoisie geen oogenblik met rust moet worden gelaten. Voorts vraagt de heer De Savornin Lohman of het den minister niet waarschijnlijk lijkt, dat tusschen de publicatie van dergelijke op ruiende taal en de relletes te Amsterdam, die reeds een doode vorderden, ooi-zakelijk ver band bestaat en of de minister bereid is, met toepassing van de bestaande wettelijke bepa lingen. zoo deze hem daartoe de noodige mid delen verschaffen, het zijne te doen om derge lijke openlijke ophitsing tot burgeroorlog te verhinderen en zoo de wet hem daartoe niet de bevoegdheid geeft, ten spoedigste herzie ning der wettelijke voorschriften te dien einde te bevorderen. Het Tweede-Kamerlid mr. Westerman heeft aan minister Colljn gevraagd of deze kennis genomen heeft van de ernstige onlusten, en van den Inhoud der artikelen, welke in den laatsten tijd in het dagblad „De Tribune" zijn verschenen, meer in het bijzonder van het ar tikel van Woensdagavond jl. waarin op ondub belzinnige wijze tot het verwekken van onlus ten wordt aangespoord. Is de minister onder deze omstandigheden niet van oordeel, zoo vraagt de heer Wester man, dat er rechtstreeksch verband bestaat tusschen de actie van de Communistische Par tij Holland, gelijk deze zich-in de artikelen van het dagblad „De Tribune" openbaart, en de bovengenoemde onlusten. Is de minister bereid mede te deelen of er. en zoo ja. welke maatregelen door de regee- ring zullen worden genomen om aan de door de Communistische Partij Holland openlijk gevoerde revolutionnaire actie een einde 'te maken Tenslotte of de minister in het bijzon der zou willen mededeelen of op grond van het voorgevallene een verbod van de Commu nistische Party Holland in overweging zal worden genomen. De Bloembollen. Verplaatsing der crisiscentrales? Reeds eenige weken loopen er zoo deelt het Weekblad voor Bloembollencultuur mede geruchten, dat de Kweekers- en Expor teurscentrales vereenigd zullen worden, en dat deze onder de leiding zullen komen van één bestuur, dat van niet te grooten omvang zal zijn. Het schijnt tevens in de bedoeling te liggen, de gecombineerde centrale naar Den Haag over te brengen en daar te voegen onder één centrale, die ook de regeeringsmaatregelen voor boom- en bloemkweekerij zou moeten uitvoeren. Mocht dit nog vóór of tijdens dit handelsseizoen geschieden, dan zou dit voor het bloembollenvak een groot ongemak be- teekenen, speciaal voor het exporteerende deel daarvan. Het is van de allergrootste beteekenis, dat met de uitvoering der voorgenomen centrali satie wordt gewacht tot de nu zeer aanstaan de bloembollenexport achter den rug is. Dat daarna de centralisatie en overbren ging der centrales naar Den Haag nog groote moeilijkheden zouden meebrengen is zeer on waarschijnlijk. Verwacht mag toch worden (zoo vervolgt het weekblad) dat het het vol gend jaar mogelijk en noodig zal blij ken te zijn. de zeer ingrijpende regeerings- maatregelelen voor het bloembollenbedriif aanmerkelijk te verzachten. Het vak heeft, nu de toestand een veel gezonder aanzien heeft gekregen, de strenge dwangmaatregelen niet meer noodig en deze zouden in de toekomst zelfs een schadelijke werking kunnen krij gen. Men dient dan ook den weg in te slaan van een liquidatie der maatregelen, die het vak in zijn ontwikkeling belemmeren, waarbij echter wel dient te worden overwogen of niet bepaalde maatregelen nog moeten blijven voortbestaan. Hierbij denken wij speciaal aan een regeling der teelt ter voorkoming van nieuwe overproductie. De voorgenomen cen tralisatie en verplaatsing der crisisorganisa ties zullen zoo wij juist zien een stap on dezen weg beteekenen. Geen nieuwe steunverlaging. Misleidend bericht. In enkele bladen komt een bericht voor aangaande een „nieuwe" verlaging van den steun. Het blijkt ons, dat dit bericht geheel onjuist is. Behalve de brieven, die einde Juni aan de betrokken gemeentebesturen zijn gericht over de nieuwe regeling, zijn geen berich ten uitgegaan. Het misverstand is waarschijn lijk ontstaan doordat aan de gemeenten in Twenthe, waar reeds vroeger de nieuwe tarie ven en percenten zijn ingevoerd, dezer dagen mededeeling is gedaan van de overige wijzi gingen, die met 1 Juli voor alle gemeenten en dus ook voor die in Twenthe gelden zullen. Van een „nieuwe" regeling is derhalve geen sprake. UIT DE OMSTREKEN HILLEGOM DE WERKLOOSHEID. In de afgeloopen week stonden 427 per sonen bij de gemeentelijke arbeidsbeurs in geschreven, tegen 459 in de week daaraan voorafgaande en 409 in hetzelfde tijdperk in 1933 KINDERFEEST UITGESTELD. In verband met het overlijden van Z.K.H. Prins Hendrik is het Kinderfeest, georgani seerd door de Coöperatie „Onderling Belang" uitgesteld van 11 op 18 Juli a.s. HAARLEMMERMEER DIEFSTAL VAN BLOEMEN. Vrijdagmorgen kwam de kweeker B„ wo nende aan den Hillegommerdijk in Haarlem mermeer, tot de onaangename ontdekking, dat een 400 tal witte lelies uit zijn tuin waren ontvreemd. AANBESTEDING. Bij de door het gemeentebestuur gehouden openbare aanbesteding van het aanleggen van wegen en rloleerlngen met bijkomende werken, in de Badhoevebuurt nabij Sloten alhier, werd ingeschreven als volgt: fa, Bak Steenkist te Haarlem f 34800.—: J v. d. Heide te Amsterdam f 33663.—; A. Wester- veld te Amsterdam 33175.—; M. van Deute- kom te IJmuiden ƒ31981: A. Bijl te Amster dam 30900.fa. A. Schoorl te Haarlem ƒ29000.Gebrs. van Keulen te Zwanen burg ƒ27400.—; T. G. v. d. Voorde te Amstel veen 27000.G. Hulsebosch te Bloemen daal ƒ26530.Gebr. de Graaff te Halfweg 26150.— B. van Groningen te Nieuwven- nep 23800.P. H. van Essen te Halfweg 23764.—, BRAND. Vrijdagavond werd de brandweer van Hoofddorp gealarmeerd voor een brand die was uitgebroken in een hooischelf, staande bij de woning van den veehouder Buis aan den Vijfhuizerdijk naby de nieuwe brug al hier. De brandweer slaagde er spoedig in het vuur meester te worden en den brand tot de schelf, die tot den grond afbrandde te be perken en het woonhuis te behouden. Oor zaak onbekend. Verzekering dekt de schade. 11 van Den Haag, Leiden, Heemstede-A.. Haarlem. Amsterdam en Zaandam naar STAVOREN (GAASTERLAND), SNEEK (ZEILWEOSTRIJDEN). LEEUWARDEN EN GRONINGEN OP ZONDAG 15 JULI ZIE AANPLAK. EN STROOIBILJETTEN

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 2