NATIONALE Nadert het verzet zijn einde? ZATERDAG 7 JULI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Relletjes te Amsterdam. Politie en militairen den toestand meester. Vier dooden en vele gewonden. Pantserauto's en burgerwacht in actie. Tegen drieën hebben de ongeregeldheden in de Jordaan en omgeving zich voornamelijk verplaatst van de Rozengracht naar de Lau riergracht. De belhamels trachtten hier de straat op te breken en versperringen te maken, hetgeen door de politie, die daarbij gebruik maakte van de revolver, werd verhinderd. Op het oogenblik patrouilleert ook de militaire politie door de Jordaan. Omtrent den employé bij de G.E.W., die Don derdag tijdens ambtsbezigheden in de Jordaan ernstig gewond werd. vernamen wij bij Infor matie in het Wilhelminagasthuis, dat zijn toe stand bevredigend is. De dienst der Gemeentewaterleidmgen deelt ons mede, dat het in de stad verspreide ge rucht, dat in de Jordaan en in Amsterdam Noord de waterleiding in verband met de rel letjes gestoord zou zijn, van allen grond is ontbloot. Op den hoek van de Laurierstraat en 2e Lau rierdwarsstraat zijn door het gepeupel versper ringen van hout opgericht, die gehaald zijn van bouwwerken op een hoek van een der straten. De politie heeft hier eer.ige charges uitgevoerd. Weer twee gewonden. In den laten middag is de rust over het al gemeen in de volksbuurten even teruggekeerd. Hier en daar moest echter de politie nog op treden. In de Laurierstraat en de Marnixstraat ter hoogte van de groentenmarkt werd nog ge chargeerd en geschoten. Op twee van deze plaatsen is iemand door een kogel getroffen. Naar wij vernemen komt nog versterking van bereden militairen uit Amersfoort. Zy zullen in de stallen van de Amsterdamsche Rijtuig Maatschappij onderdak vinden. De hulp van de Amsterdamsche Vrijwillige Burgerwacht is ingeroepen voor het bezetten van eenige belangrijke punten. Zoo worden door de burgerwacht onder leiding van de politie de gebouwen van de waterleiding aan den Haarlemmerweg bewaakt. In de Spaamdammerbuurt ls de politie des middags ook oogetreden tegen trekkende troe pen Zij heeft" daarbij gebruik gemaakt van de revolvers. Een vrouw, die voor het raam stond van haar woning in het Spaanidam- merplantsoen werd door een kogel getroffen. Een oude man van 81 jaar werd eveneens ge troffen toen hij voor het venster stond. Kort daarop is hij overleden. Voorts werd bij optreden in de Goudsbloem straat een vrouw, die deelgenomen had aan het verzet door een revolverschot gewond. Ook ln de Westerstraat is Vrijdagmiddag een man door een revolverkogel getroffen. In de Houtrijkstraat is een kind toevallig geraakt. De kogel, die bestemd was voor een wielrijder, die zich had verzet, ketste op het stuur van de fiets en raakte een kind. De wond is niet gevaarlijk. Des middags is ook een poging gedaan om de bru*- voor de Willemstraat van de Lijn baangracht in brand te steken Een paar bus sen petroleum werden over het. brugdek uit gestort. Papieren werden op de brug gelegd en ln brand gestoken. De vlammen laaiden hoog op. De politie, die er dadelijk bij was, riep de hulp in van de brandweer. Deze had het vuur spoedig gedoofd onder bescherming van de politie. Op Kattenburg. In de middaguren is het op de Eilanden zeer onrustig geweest-. Telkens was de politie ge noodzaakt op te treden tegen samenscholin gen. Daarbij werd door de politie gebruik ge maakt van haar vuurwapenen. Zoover we konden nagaan vielen geen gewonden. Des middags is een afdeeling mariniers aangekomen. Zij zijn in het havengebied on dergebracht om zoo noodig daar op te treden. Bij het optreden van de militaire bereden politie in een der zijstraten van de Bloem gracht is van een der manschappen bij onge luk de revolver afgegaan. De kogel trof een der paarden in den nek. De avond in den Jordaan. De Jordaan had Vrijdagavond een geheel ander aanzien dan Donderdagavond. Vrijdagavond was de overheid de baas. In de hoofdstraten brandden overal weer de lich ten en had de bevolking niet alleen te luiste ren naar de bevelen van militair en politie man. maar hij had ze ook op te volgen en onmiddellijk. De kans om de straten op te breken en er versperringen van te maken was onherroepelijk voorbij. Integendeel, bedie nend personeel van de stadsreiniging was overal bezig de overblijfselen van Donderdag nacht op te ruimen. Ongeveer negen uur zijn zes gemengde patrouilles militaire politie en gemeente politie den Jordaan ingetrokken van het bureau in de Marnixstraat. Zes militairen hadden de karabijnen geladen met de bajonet erop. Elk der patrouilles stond onder bevel van een inspecteur. De tocht die we met een van deze patrouilles meemaakten ging naar de Lindengracht en omgeving. Al dadelijk klonk het bevel: ..ramen sluiten' en wanneer niet spoedig aan dit bevel werd gehoorzaamd kwam de karabijn naar voren. In den regel bespoedigde dit de handeling van den bewoner. Niemand werd doorgelaten en iedereen moest in huis en deuren sluiten. Bij de le Lindendwarsstraat had een man min der haast-:in te verdwijnen. Hij bleef achter een deur staan, wat niet naar den zin was van den patrouille-commandant-. Hij haalde hem te voorschijn en toen men hem fouilleerde bleek, dat hij in het bezit was van een groot kaliber revolver. Door twee agenten werd hij overgebracht naar de Westerstraat. In de Boomstraat stond een gepantserde auto. Drei gend staken de monden van een mitrailleur naar buiten. Naar men ons mededeelde had dit wapen ook reeds ev^n gewerkt in de rich ting van de Noordermarkt. Geen sterveling waagde zich daar meer op straat. Ook marechaussee met bereden politie als geleide en bereden militaire politie eveneens met polltiegeleide patrouilleerden door de thans behoorlijk verlichte straten, war het ieder verboden was te loopen. Zij, die het toch waagden, werden aangehouden en even gefouilleerd, om daarna het bevel te krijgen zich in den looppas te verwijderen. In de Kart- huyzerstraat klonk als steeds het bevel: ramen sluiten". Een dakvenster bleef open en meteen plofte een groote kei op het plaveisel, zonder iemand te raken. Meteen knalden drie karabijnschot.cn achter elkaar. Een tweede steen kwam niet. Op de kruising van de Lindengracht en de Lindendwarsstraat ontmoetten we een grooten militairen patrouillewagen. De manschappen van deze wagen kwamen juist uit de Palm straat waar ze drie man van een dak hadden gehaald, die weliswaar niet met steenen had den gegooid, maar toch die projectielen in de nabijheid hadden en niet konden verklaren, wat zij daar bij die dakpannen noodig had den. Ook in dele Lindendwarsstraat werd het zelfde spelletje uitgehaald. Daar hadden zich ook dakbewoners vertoond. Een onderzoek had daar echter minder resultaat, want ze waren spoorloos verdwenen. Zoo dwaalden we verder door de leege. maar goed verlichte straten van dit den geheelen dag zoo rumoerige oude stadsgedeelte. Geen straatje werd onbezocht gelaten. De overheid was absoluut de baas. Zooals het :n dit gedeelte van de Jordaan was, zoo was hel naar men ons mededeelde ook in alle deelen van deze opstandige wijk. Onrust in West. Terwijl de Jordaan in den loop van den avond was schoongeveegd" en door de politie versterkt door de militaire politie en mare chaussee schoon gehouden werd. trachtte bel hamels in het meer westelijk deel der stac. meer in het bijzonder in de staatsliedenbuurt botsingen met de gewapende macht te for- ceeren. Omstreeks half tien werd de bestra ting van de Van Beuningenstraat op den hoek van de van Limburg Stirumstraat opgebroken en werden de straatklinkers op de tramrails geworpen om daardoor het tramverkeer te ontwrichten, De politie, die spoedig verster king kreeg, wist de barricade snel op te ruimen waardoor het verkeer door de van Limburg Stirumstraat kon worden hersteld. Eenige malen moest van de vuurwapenen gebruik ge maakt worden, waarbij een of twee gewonden zijn gevallen. Omstreeks 11 uur dreigden nieuwe botsingen en werden nieuwe versterkingen naar deze omgeving gezonden. Het politiebureau Raampoort vormt zoowel voor dit gedeelte der stad als voor den Jordaan thans het centrum. Hier zijn de hulpmiddelen waarover het gezag thans in ruime mate be schikt, geconcentreerd. De genie heeft twee jroote schijn werpers beschikbaar gesteld, welke zoo noodig naar de bedreigde punten kunnen uitrukken. Een groot aantal motor rijwielen om snel personeel te kunnen vervoe ren. is hier bijeengebracht. Het verkeer dooi de Marnixstraat werd in den loop van den avond slechts in een richting toegestaan, z In de geheele wijk ten westen van de Prin sengracht bleef het tot zeer laat rumoerig. Patrouilles militaire politie onder leiding van Amsterdamsche agenten doorkruisen dit stads deel en voorkomen volksverzamelingen. Hiel en daar zijn winkelruiten ingedrukt, welke met planken worden dichtgespijkerd. Aan den overkant van het IJ. De onrust aan de overzijde van het IJ duur de ook den geheelen avond voort. Tal van lan taarns werden niet alleen vernield, maar de palen werden zelfs uit den grond getrokken. Ook brandkranen werden vernield. Een ge bouwtje van de G.E.W. werd in brand gesto ken. Zes gewonden zijn in het Binnengasthuis opgenomen. Omstreeks half twaalf scheen het, dat het in dit deel van de stad iets rustiger werd. Ernstige toestand aan de over zijde van het IJ. In Amsterdam-Noord, aan de overzijde van het IJ- zijn de onlusten gisteravond te onge veer acht uur in volle hevigheid uitgebroken. Groote menigten hebben in de Hazelaars straat en omgeving boomen uit den grond ge rukt en deze met prikkeldraad omwikkeld, ten einde met dit materiaal en met los gebro ken plaveisel barricades op te werpen. De bezetting van het bureau Adelaarsweg, versterkt door agenten van het hoofdbureau, voerden een hevigen strijd tegen de belhamels. Het geknal der revolverschoten was niet van de lucht. Voor de strijd een uur oud was, wa ren reeds een man door een kogel in den rug en een meisje eveneens door een kogel in de pink getroffen. De aanwezige politiemacht kreeg weldra versterking van militairen. Een paar bakfietsen met kruidenierswaren werden door de menigte omvergeloopen. Te ruim negen uur woedde de strijd met on gekende hevigheid. De Geneeskundige Dienst heeft daarop in dit stadsdeel een aantal am bulance-auto's neergezet. Er werd onmiddellijk geschoten De grootendeels uit werkloozen bestaande bevolking van de Vogelbuurt aan de overzijde van het IJ heeft in de straten en straatjes, in hoofdzaak gelegen tusschen Kamperfoelieweg en Wingerd weg, opstootjes gemaakt, waarte gen de sterke arm slechts vermocht op te treden door in dit vrijwel geheel uit gemeen tewoningen bestaand stadsdeel min of meer den staat van beleg af te kondigen. Het was aan het Mosveld, dat de toegang tot dit gebied ontsloot, dat onze auto door de politie werd aangehouden. Nadat wij ons ge legitimeerd hadden konden wij op eigen ri- rico doorrijden. Al spoedig bleek, dat een kruistocht per auto door dit complex van straten en straatjes tot de onmogelijkheden behoorde. Op tal van plaatsen was het pla veisel opgebroken, terwijl op andere punten, welke slechts te voet bereikbaar waren, bar ricaden van boomstammen en lantaarnpalen waren opgeworpen. Aan den Floraweg stuit ten wij op een auto met militairen, die. het hoofd door een stalen helm bedekt en het ge laden geweer voor onmiddellijk gebruik ge reed. elkeen, die zich buitenshuis wilde bege ven, naar binnen joegen, terwijl herhaaldelijk tot sluiting van de ramen werd gesommeerd. Ook inspecteur de Vries Humel ontmoetten wij" in deze omgeving en van hem vernamen wij dat van de zijde der bewoners eenige ma len op de politie geschoten was zonder dat men de daders had kunnen ontdekken. Er heerschte tegen elven in dit stadsdeel, waarvan alle toegangswegen waren afgezet teneinde te voorkomen, dat de opstandige elementen van buitenaf versterking kregen, een beklemmende atmosfeer. Onvermoeid pa trouilleerde de militaire politie er waren hier tezamen een honderd man door de straten. Ofschoon het meerendeel der bewo ners zich in zijn woningen had teruggetrok ken, bevonden zich, vooral in de omgeving van de Hortensiastraat, af en toe groepen op geschoten jongens, die waar zij de gelegenheid hadden, de straat opbraken en op andere wijze hun vernielzucht botvierden Zoo moes ten bij de Hortensiastraat een aantal stand pijpen van de brandweer het ontgelden. Deze werden uit den grond gerukt, zoodat het water zich in een breeden stroom over het wegdek verspreidde. Politie en militairen zagen zich hier voor een uiterst moeilijke taak geplaatst De handhavers van het gezag kenden ove rigens geen pardon meer; waar zij de gele genheid kregen trachtten zij onmiddellijk raak te schieten, zoodat het met dat al ver wondering mocht baren, dat vóór het mid dernachtelijk uur het aantal gewonden niet meer dan een zestal bedroeg. Onder deze gewonden, die voornamelijk in den vooravond, tijdens den strijd by de Haze laarsstraat en omgeving waren gevallen, be vonden zich zooals zulks vrijwel immer het geval is, een paar onschuldigeneen meisje, dat door een schot aan de pink was getroffen en een jongen, die door een schampschot bloedend verwond was geraakt. Twee tot de belhamels behoorende mannen waren er ern stiger aan toe; naar men ons mededeelde wa ren deze resp. door een kogel in den rug en in de longen getroffen, terwijl een derde per soon aan het hoofd gewond was geraakt. De route der gemeentebussen in Amsterdam- Noord was. is verband met de ongeregeldhe den. aanmerkelijk bekort. De militaire politie was o.m. uitgerust- met een auto. welke een zoeklicht droeg, waarvan het helle schijnsel tot in alle hoeken en gaten doordrong. De mi litairen werden aangezien zij in dit gebied niet bekend waren, op hun speurtochten door agenten vergezeld. Ook na het middernachtelijk uur was men op het weder oplaaien van het verzet voor bereid. Ook het tuindorp Oostzaan was door de politie afgezet. Jordaan in secties verdeeld. De Jordaan was door de militairen in zes secties verdeeld. In elke sectie opereerde een patrouille van acht man, namelijk vijf man militairen en drie politieagenten onder lei ding van een patrouille-commandant. Daar naast opereerden de manschappen van de Koninklijke marechaussee. Op vele plaatsen zijn menschen van het dak gehaald en op de tweede verdieping van een woonhuis in de Goudsbloemdwarsstraat werd een man ge troffen, die in bezit was van een groote re- vol ver. In de Spaarndammerstraat heeft men op een bijwagen van lijn 5 eerst de Roode Vlag geheschen en daarna den wagen omver ge gooid. In de Albert Cuypstraat bij de kruising Fer dinand Bolstraat is een tramwagen van lijn 10 tot ontsporing gebracht. Te kwart over tien waren politie en mare chaussee den toestand, in den Jordaan volko men meester. In de andere bunrten rust. In de andere buurten, waar het de vorige avonden rumoerig was. heerschte Vrijdagavond over het algemeen rust. In de Dapperbuurt moest de politie eenige malen ingrijpen, daar getracht werd in de Commelinstraat en de Wagenaarstraat barri cades op te richten. In beide straten was de bestrating op enkele punten over de volle breedte opgebroken, Er was echter voldoende politie aanwezig om verdere onheilen te voor komen. In de Indische buurt heerschte tot ongeveer half tien rust. Slechts een soort demonstratie van de O S. P. ging onder het zingen van Socialistische strijdliederen door de buurt. De meeste deelnemers aan deze demonstratie waren echter opgeschoten jongens en zelfs kinderen. Intusschen arriveerden in de vroegere Oranje Nassaukazerne militairen uit Amers foort. Ook de cavalleriekazerne in de Sarpha- tistraat was weer in gebruik en wel door de bereden militaire politie en door de Konink lijke Marechaussee, welke uit tal van plaatsen naar de hoofdstad was gerequireerd. In de geheele binnenstad heerschte vol maakte rust. Hedennacht tegen drie uur was de politie tezamen met de militaire versterkingen in alle stadsdeelen den toestand volkomen meester. Rustig was het toen nog niet overal, -want zoo wel in de Jordaan als in Oost moest hier en daar nog opgetreden worden. Tegen half drie moest de politie van het bureau Linnaeus- straat uitrukken naar de Wagenaarstraat en omgeving, waar men bezig was boomen door te zagen en omver te trekken. Ook de militaire bezetting, die op het posthuis Zeeburgerdijk gedetacheerd was, moest in dit vroege uur nog handelend optreden. Aan den overkant van het IJ was de toe stand rustig, doch het was een gewapende vrede, want- een groote militaire macht houdt nog steeds de belangrijkste punten bezet. Na een mislukte poging om een der IJ-ponten het varen te belemmeren, werden op elke pont eenige bewakingsmanschappen van de militai re politie geposteerd. In het Spaarndammerskwartier deden po litie en een zestal militairen nog laat in den nacht patrouillediensten, doch tot schietpar tijen kwam het hier niet meer. De winkels ln de Houtrijk- en Homburgstraat, waarvan de etalages vernield zijn, worden door de politie bewaakt. Een viertal personen is in deze sectie wegens geweldpleging gearresteerd. Ook op de Eilan den bleef men waakzaam doch was het tegen drie uur in den morgen rustig. Op dit tijdstip werd de brandweer gealarmeerd voor een brand in de Molukkenstraat in den Mischen buurt, doch toen kon nog niet vastgesteld wor de of deze brand aan kwaadwilligheid was te wijten en iets met de onlusten te maken had Vier doodenruim 40 gewonden In den loop van den nacht kon men bij den Geneeskundigen Dienst mededeelen. dat Vrij dag gedurende den dag twee personen tenge volge van de onlusten waren gedood, terwijl in de avonduren eveneens twee personen aan de bekomen verwondingen zijn gestorven. Van de ruim 40 naar de ziekenhuizen vervoerde gewonden moesten dertien ter verpleging wor den opgenomen Verscheidenen daarvan zijn levensgevaarlijk gewond, terwijl één sterven de is. Het aantal gewonden is echter aanzienlijk grooter. want velen zijn od de door de G. G. D ingerichte posten verbonden en zelfs operatief behandeld.waarna zij naar hun woning konden worden vervoerd. Tientallen gewonden zij door de 14 ter be schikking staande ambuianceauto's van den G, G. D. gedurende Vrijdagmiddag en Vrijdag avond getransporteerd. Een post met drie wagens en twee doktoren i was ingericht aan den overkant van Het IJ LEVENSVERZEKERING-BANK Rotterdam betaalt f 10.000 aan Uw erven- rïndTen gij van Uw 30s,c jaar af jaarlijks 167,stort (Adv. Ingez. Med.) en een post onder leiding van den directeur van den G. G. D. Dr. L Heijermans en een ander geneesheer in de Westerstraat, voorzien van drie auto's en een controle-auto. In den loop van den avond waren herhaal delijk alle auto's uitgereden. Niettemin schij nen nog vele gewonden zich particulier bü hun eigen doktoren te hebben laten behan delen. Storingen in het tramverkeer. Zooals reeds in eenige berichten gemeld, heeft ook het tramverkeer tengevolge van de ongeregeldheden Vrijdagavond stagnatie on dervonden. Ook de busdiensten aan de Overzyde van het IJ werden ontwricht Doordat de Floraweg was opengebroken, kon Lijn L niet verder rijden dan de Sneeuwbalstraat. Lijn B. die de ver binding onderhoudt met het Tuindorp Oost zaan, kon niet verder rijden dan tot het begin van dit tuindorp, daar deze wyk geheel door militairen was omsingeld. De directie van de Amsterdamsche Water leiding verzoekt ons met klem alle geruchten, dat er by de Waterleiding een staking zou zijn uitgebroken of dat het water niet goed meer zou zijn, tegen te spreken. Marechaussee gewond. Tijdens het optreden van de Marechausse in de Jordaan is een der manschappen van zyn paard gevallen waardoor hü verwondingen op liep. Hy moest naar het O.L.V. gasthuis wor den vervoerd, waar hü ter verpleging is op genomen. Er zyn besprekingen met de regeering ge voerd over te nemen maatregelen. Er zal zon der pardon worden opgetreden. Naar voorts verluidt is opdracht gegeven, lüsten aan te leggen van de personen, van wie is geconstateerd, dat zy zich aan verzet heb ben schuldig gemaakt. Vermoedelyk zullen in dit verband zoodanige personen, indien mocht blüken dat zü in de steunregeling zijn opgeno men, voorloopig van den steun worden uitge sloten. Bacon-smokkelarijen. Hoofdvertegenwoordiger Varkenscentrale veroordeeld. De Rotterdamsche Rechtbank heeft uit spraak gedaan in de zaak van den gewezen hoofdvertegenwoordiger van deVarkenscentrale te Brussel, zekeren A. P. thans gedetineerd. P. heeft terechtgestaan, omdat hij zyn mede werking verleend zou hebben bij de smokke larijen van groote partijen bacon welke voor export in den handel waren gebracht en die voor de binnenlandsche consumptie werden ge smokkeld en waarop dus weer de heffing van negen cent per kilo was betaald. P. werd ver oordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. Moordaanslag om een huurkwestie. Huurder schiet zijn huisheer neer. Slachtoffer later overleden. Vrijdag heeft een 30-jarige slagersknecht, aan de Rottekade te Bergschenhoek wonende, een moordaanslag op zyn huisheer, den 32- jarigen H. G. de Man, gepleegd. Tusschen belde mannen was eenigen tijd geleden een twist gerezen over de verlenging van het huurcontract. Om half twaalf Vrüdag- morgen is v. S. bij de Man gekomen, die twee huizen verder woont en na een korte woorden wisseling heeft hü een browning getrokken en daaruit op zün huisheer, die in een ligstoel in den tuin zat, twee of drie schoten afgevuurd, die het slachtoffer in de buik troffen. v. S is onmiddellük na het plegen van deze daad gevlucht, maar heeft zichzelf bij een Hillegersbergschen agent van politie, die bij de Molenlaan te Hillegersberg auto's stond te controleeren, aangegeven, waarna hij is ge arresteerd. De slagersknecht v. S., woont met zün gezin, vrouw en vier kinderen, ongeveer een jaar in Bergschenhoek. Eenigen tijd geleden is het huurcontract, dat hü met zün huisheer, den heer de Man had. afgeloopen. Er zün toen on derhandelingen gevoerd over het aangaan van een nieuw huurcontract, hetgeen de heer de Man als conditio sine qua non stelde, wilde v. S. het huis weer huren. Deze heeft dit ech ter geweigerd, waarop de heer de Man v. S de huur heeft opgezegd. Deze verwikkelingen hebben een onprettige verhouding geschapen tusschen huisheer en huurder en gedurende de laatste twee weken zyn er herhaaldelijk woorden tusschen hen gevallen. v. S heeft tenslotte eieren voor zün geld moeten kiezen en is naar een nieuwe woning moeten gaan uitzien. Vrijdagmorgen stond bij hem thuis alles klaar om te gaan verhuizen. Vermoedelük heeft hü toen zijn vroegeren huisheer nog eens goed ..de waarheid" willen zeggen, want om half 12 begaf hü zich naai de woning van den heer de Man, die in een ligstoel in zün tuin zat. Tusschen v. S. en den heer de Man heeft slechts een korte woordenwisseling plaats gehad. Plotseling hoorden de omwoners een paar scherpe knallen v. Sdie in den tuin op een afstand van slechts twee meter tegen den heer de Man had staan spreken, had plotseling een browning getrokken en daaruit enkele schoten op zijn huisheer afgevuurd. Onmiddellük daarna nam hü de vlucht. De naaste buurman van den heer de Man, die in zijn tuin stond, trachtte hem nog te grijpen, maar v. S. bedreigde hem met den revolver, die hü nog in de hand had, en rende daarna de Rottekade op. De heer de Man, die naar het ziekenhuis aan den Bergweg was vervoerd, is daar des mid- 1 dags aan de bekomen verwondingen overleden. Drie man onder het hooi bedolven. Slechts met moeite gered. Bü vele boeren in Friesland is men thans bezig het te warme hooi in de schuren om te zetten, of er gaten in te spitten. Bü den veehouder C. de Jager onder Barlehiem waren drie arbeiders in een diep gut bezig, toen plotseling een groot brok hooi van boven weer in het gat schoof en alle drie bedolven geraakten. Met moeite wist zich een naar boven te werken, die terstond hulp haalde. Uit alle macht begon men nu het losse hooi weer uit het gat te halen en na eenigen tyd wist men ook de beide andere arbeiders te bevrüöen. Een der arbeiders, v. d. Heide, was reeds bewusteloos, maar de behandelende ge neesheer wist de levensgeesten weer op te wekken, zoodat dit ongeval nog goed afliep. Fietser een arm afgerukt. Bij botsing met een auto. Vrij dagavond omstreeks half zeven had op den Ryksweg te Horn een ernstig auto-onge val plaats. De 18-jarige electricien GUzen uit Heel kwam daar met zün fiets den weg over om den zy'weg naar Beegden in to rijden. On geveer op hetzelfde moment kwam van de rechterzyde uit de richting van de hei een luxe wagen uit Tegelen, die rechts van den weg reed. Ondanks zün krachtig remmen kon de bestuurder niet voorkomen, dat G. tegen den wagen opreed met het gevolg, dat zijn Jinker- benedenarm werd afgerukt Dit geschiedde waarschünhjk door de kruk van het portier. Een dokter uit Neer legde het eerste verband en vervoerde daarop den ongelukkige met zijn auto naar het ziekenhuis te Roermond, Den bestuurder treft geen schuld. Dozijnen bakkers staan terecht. Tarwe-knoeierijcn in West-Friesland. De kantongerechten te Alkmaar en Hoorn hebben dezer dagen druk werk met de berech ting van overtredingen der Tarwewet. Te Alkmaar hebben een dozijn bakkers terecht gestaan en te Hoorn elf. Zij allen hebben van den molenaar Sch. te Hoorn tarwe gekocht, welke niet voor brood bereiding gebezigd mocht worden. Het meel was geleverd onder den naam gerstemeel en de bakkers hadden in overleg met hun leve rancier het ontvangen meel niet in het daar voor bestemde register geboekt. Bij beide kantongerechten is tegen elk der bakkers 100 boete of 50 dagen hechtenis ge- eischt. De kantonrechter te Alkmaar zal schrifte lijk vonnis wüzen; die to Hoorn, aanstonds uitspraak doenae, veroordeelde elk der ver dachten tot 35 boete of 20 dagen hechtenis. De molenaar-leverancier, die door der. ambtenaar van het O. M. te Hoorn als hoofd schuldige bü deze knoeierijen werd aange merkt. is van rechtsvervolging ontslagen op grond van een gebrek in de dagvaarding. De ambtenaar van het .O.M. had j 10.000 boete geëischt. De ambtenaar heeft hooger beroep aangeteekend en stelt een tweede strafactie in. Dordt krijgt een beteren waterweg. Diepte wordt een meter meer. Werkfonds-1834 verleent hulp. De Minister van Waterstaat heeft aan het gemeentebestuur van Dordrecht bericht, dat hy bereid is te bevorderen, dat de verdieping van den Waterweg tot 9 1 2 meter beneden hoog water, ten laste van het Werkfonds-1934, wordt ter hand genomen. Aan deze bereid verklaring is de voorwaarde verbonden, dat de gemeente Dordrecht in de kosten van het werk. dat op f 350.000 wordt geraamd. 30 pet. bedraagt. Hoewe! deze voorwaarde vooral ln de tegenwoordige omstandigheden wel bezwa rend is, meent het college van B. en W. toch, dat de in het belang dezer gemeente als zee haven te verkrügen verbetering dit offer waard is. Do Waterweg van Dordrecht naar zee, hoe wel in aanzienlijke mate verbeterd door het gereed komen van de hefbrug te Barendrecht en de wijziging van de brug te Spijkenisse. voldoet nog niet in alle deelen aan die cisehen welke in den tcgenwoordlgen tijd van steeds toenemender, diepgang van zeeschepen, aan de verbinding van een modern geoutilleerde haven met de zee. moeten worden gesteld. De grootste diepte van het vaarwater is thans 8 1/2 meter beneden hoog water. Moge deze diepgang destijds bü de totstandkoming van de wet van 1912, waarbij tot verbetering van den Waterweg van Dordrecht naar zee werd besloten, voldoende zün geweest, thans kan dit niet meer worden gezegd. ONDEUGDELIJKE IJSCO GENUTTIGD. Man overleden. J.l. Woensdag gebruikte de heer M. Zee handelaar uit Zwolle evenals zijn vrouw op de markt te Zutfen een ijsco. Even later wer den belden ongesteld. De heer Zee adelaar moest in het ziekenhuis aldaar wore —ge nomen, wa .r nü Vrijdag tengevolge x gift;g&ü ia overleden.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5