Een loopkraan. Het Betauftijkste 51e Jaargang No. 15655 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 9 Juli 1934 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72*4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerü: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 15 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60. elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 13 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10. uitsluitend a contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Duim 250 -, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-. Arm-of Beenbreuk 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 9 Juli. Nieuws. Zaterdag ontstond in deze stad het gerucht, dat de heer Adolf Hitler vermoord zou zijn. De dagbladen hadden er part noch deel aan, maar het Gerucht begaf zich op weg. 's Mor gens ondervond het vele hindernissen, want de nieuwsborden van de kranten vermeldden niets van dien aard 's Middags scheen het te sterven, want de kranten verschenen en bevatten er evenmin een enkel woord over. Dus stootte het Gerucht herhaaldelijk den neus. Maar toen de kranten eenmaal goed en wel gelezen waren, herleefde het en vond geen hindernissen meer voor zich, maar een prach tige renbaan. Het holde steeds sneller daarop voort. Door den schoonen zomeravond rende het, en wekte onrust en sensatie waar het kwam. en kreeg aanhangsels die het geloof waardiger maakten. Het zou op dit of dat nieuwsbord gestaan hebben. Het was omge roepen per radio. Meneer Jansen van den hoek had gezegd dat 't 'm niets verbaasde, en dat had-ie gisteren bij de Hopmatjes op de thee ook al gezegd. Waarom zou Hitier eigenlijk niet vermoord zijn? Ja, hoe was het mogelijk dat Hitier nog niet vermoord was? Enz. Wij journalisten, in het bewustzijn dat er volstrekt geen nieuws van eenig belang uit Duitschland was, werden daarop uit onze zo meravond-genietingen gehaald. Door de tele foon. En de concierges die de dagbladbureaux bewaken, brachten hun avonden ongenoege- lijk aan de duivelsche toestellen door Zij rin kelden vrijwel onophoudelijk. „Kunt u me ook zeggen of Hitier ver moord is?" „Hij is niet vermoord". „Wat zegt u?" „Hij leeft". „Is er dan ook geen aanslag ,,Neen". „Niets?" „Niets". „Maar ze zeggen toch „Dat hebben we gemerkt". „Dus. „Dus!" „Dank u". Rrrreng!„Is-ie dood?" „Hitier? Neen mevrouw". „Maar ze zeggen toch dat op het bord van de andere krant „Niet waar mevrouw". „Wat willen ze toch allemaal op zoo'n mooien zomeravond?" klaagt de stem van een anderen krantenman, die eindelijk verbin ding met mij heeft gekregen. ,,Nou is het ten- laatste mooi weer, en nu willen ze weer een onaangename sensatie. Hebben ze een hekel aan mooie zomeravonden? Willen ze liever een revolutie in Duitschland? Weet je wat ik doe? Ik zal ons Duitsche dienstmeisje laten antwoorden. Die zegt „Es ist nicht wahr". „Hm", zeg ik. Hij hangt den hoorn op. Het Gerucht neemt, gesteund door het klassiek- bewoorde démenti van het Duitsche dienst meisje, een spurt. „Zeg. ik moet morgen naar Duitschland. Is het waar dat er revolutie is?" „Nee". „Wat zeg je? Nemen ze 't dan maar zoo kalm op?" „Wat?" „Dat Hitler is vermoord". „Is niet vermoord". „Wat? En 't staat op jouw nieuwsborden?" „Nietes". ,,Dan heeft het erop gestaan". „Nogmaals nietes". „Hoe kan dat dan?" Weet ik niet. Wij doen niet in geruchten". „O". Het Gerucht holt vroolijk verder. Mijn zo meravond is niet meer wat hij was. Ik leg mij in een tuinstoel, en iemand kijkt over 't hek en merkt op: „Zoo, jij trekt er je ook niet veel van aan". „Waarvan?" vraag ik. „Van Hitier". „Nee. Niets. Maar van jullie wel." „Probeer nu niet grappig te wezen. Is dit nu een geval om grapjes over te maken?" „Heelemaal niet". „Is het waar dat Goering hem „Nee. Ze zaten samen op een bom uit te rus ten, en toen is die ontploft." „Dat geloof ik niet". „Goed zoo. Jij bent een verstandige kerel" „Maar Hitler is toch „Nee. Hij leeft." „Wat zeg je?" „Ja. Je weet hoe gek wij op sensatie zijn. Nietwaar? W ij maken immers de sensatie? Nu goed dan, hier heb je het nieuwste sen- satiebericht: Hitier leeft. Uit de beste bron. Door hem zelf bevestigd. Officieel. Nog iets?" Rrrrt! Rrrreng! „Meneer, het is toch waar?' „Nee mevrouw". „En u weet niet eens wat ik vragen „Ja mevrouw". „Dan is er dus toch wel wat van aan?" „Groote Goden! Nee mevrouw!" Eén minuut stilte. Zij klinktnee, .natuurlijk nietzij zwijgt als een herdenking van den niet-ge- pleegden moord op Hitier. Rrrrt! Een weldoende stem. Een stem als muziek. „Hallo. Gameenaartgrootbadhuis?" „Ja!" juich ik. „Nu dadelijk?" „Onmiddellijk. Meteen. Binnen twee se conden „Scheelt je wat?" „Mij niets. Hitier ook niets". „Wat Hitier?" „Hoera! Jij bent op de hoogte! Niks Hitier!" Ik ren weg. En vanmorgen zegt de Man met de Oor spronkelijke Gedachten, de mar. op het achterbalcon van de tram. met dat halve lachje waarmee zulke bijzondere uitingen van geest en vindingrijkheid begeleid worden: De Chapelle Ardente, ingericht in het paleis Noordeinde in Den Haag, voor het stoffelijk overschot van Z. K H. Prins Hendrik. „De wereld zou veel beter zijn als er geen kranten waren". „Ongetwijfeld", zeg ik. „Dan hoorden we niet zooveel narigheid" „Hm", zeg ik. „Dat geloof jij natuurlijk niet". „Nee", zeg ik. „Het zou toch veel rustiger zijn." „Ja", zeg ik. „Hoe bedoel je dat?" „Voor óns", zeg ik. „Niet voor jullie". „Dat snap ik niet". „Nee", zeg ik. „Weet je nog waarover je mij Zaterdagavond opbelde?" Stilte op h^t achterbalcon. Hitier leeft inmiddels voort. R. P. Te veel betaalde belasting teruggehaald? Inbrekers maken 7 mille bij ontvanger buit. In den nacht van Zaterdag op Zondag is in gebroken in het belastingkantoor van den Rijksontvanger aan den Parkweg te Apel doorn. Uit de brandkast werd ongeveer f 7000 aan bankbiljetten en specie ontvreemd. De politie is de daders oy het spoor. Geen vervolg van den Donald-cyclus. Phantasieën, die verkeerd zijn begrepen. Van mr. B J. Bomans, den auteur van den Donald-cyclus. ontving de directie van de Wereld Bibliotheek het volgende'schrijven: „Zeer geachte directie, Naar aanleiding van uw aankondiging van „Mr. Rodius" als zoude deze vervolgroman de R.K. Staatspartij benadeelen en van meening dat dit hoezeer onbedoeld er alweder uit gelezen zou kunnen worden, waar de vooraf gaande loutere phantasieën zoo ernstig be oordeeld zijn, verzoek ik U die uitgave te sta ken en het aanwezige materiaal te vernieti gen, behalve de inleiding, als bewijs van mijn intenties." Naar aanleiding hiervan stelt de directie van de Wereldbibliotheek er prijs op mede te dee- len dat door haar destijds de uitgave van ge noemd werk voor rekening van den auteur ge nomen was en dat zij het beschouwde als een soort grap. Nu het boek echter met al zijn ro mantische situaties en beweringen onbegrijpe lijkerwijze voor ernst genomen wordt, acht zij het wenschelijker de uitgave te staken en ver dere misverstanden te voorkomen. Zeven slachtoffers van het water. Zondagmiddag is tijdens het zwemmen in de haven te Zwijndrecht nabij de N.V. Schok- beton een 21-jarige jongeman uit Zwijn drecht plotseling in de diepte verdwenen Direct is men begohnen met dreggen. Na eenigen tijd is het gelukt, het lijk boven water te brengen. De levensgeesten bleken toen echter reeds geweken. Zaterdag is een 15-jarige jongen bij het zwemmen aan de spoorlijn Groningen Nieuwerschans verdropken. Het lijk is opge haald Zaterdagmiddag waren eenige jongens aan het baden in de Visscherij, gelegen onder de gemeente St. Jan Steen. Zeker P. begaf zich daarbij te ver in het water, waardoor hij op eens het evenwicht verloor en daar hij niet zwemmen kon, viel Hulp was reeds te laat en P verdween in de diepte om niet meer boven te komen. Een te hulp gesnelde broer, die eveneens niet kon zwemmen, wilde echter nog probeeren hulp te bieden, doch ook hij verdween in de diepte. Beide jongens waren 23 en 17 jaar oud. Te Maastricht zijn een 7- en een 15-jarige jongen verdronken Een 23-jarige jongeman sloeg bij het kanovaren om en verdronk even eens. Te Voorschoten is Zaterdagavond een man voor de oogen van zijn vrouw verdronken. Wandgedierte en Vlooien. Onze jarenlange ervaring garandeert U afdoende verdelging. Alles onder ge heimhouding en schriftelijke garantie. Prijsopgaaf zonder eenige verplichting. Ie Haarl. Zuiveronderneming „RADICAAL". GEN CRONJéSTRAAT 135 - Telef. 11557 (Adv. Ingez. Med.) Het onderwijs te Haarlem. Verzoeken om eervol ontslag. Bij den Raad der gemeente Haarlem zijn ingekomen de volgende verzoeken om eervol ontslag: Mej. A. S. Dijkman, als leerares aan de Mid delbare School voor Meisjes met 5-j. c. T. Hellinga, als Hoofd van school 24 en als leeraar aan de Gemeentelijke Avondschool voor Handelsonderwijs. C. A. Beute, als onderwijzeres aan de School voor U. L. O. lett. A en als leeraar aan de Avondschool voor Handelsonderwijs. C. Warnier, als onderwijzer aan School no. 5 A. C. van Bostelen, als onderwijzer aan School no. 39 F. Wynia, als onderwijzer aan school no. 7. G. Bettink. als onderwijzer aan school no. 25. (De Leeuwarder Feenstra heeft den z.g. Elf-en-dertigtocht van de Prov. Friesche Verg. r. Vreemde lingenverkeer, 450 K.M., geheel te voet in 17 dagen afgelegd Laten wij eens even stilstaan. Bij dien man van sta-niet-vast, Woorden van oprechte hulde. Lijken hier wel zeer gepast. Tjonge, op z'n elf en dertigst Nam die er een loopje mee. Daar kan ik nou warm voor loopen, Haast zoo warm als hij het dee. Let eens even op den afstand, Alles loopend, 't is je wat. En bedenk eens, hoeveel voeten Dat in d' aarde heeft gehad. Hij verdient een onderscheiding, Die 'k hem niet verleenen kan. D' orde van den super loopkraan, D' orde van den sjouwerman. Straks maakt men den tocht per auto. Op den motor of per fiets. Maar na dit Feenstralend voorbeeld, Is dat als prestatie niets. Als zij op z'n elf en dertigst. Aan zoo'n tempo zijn gewend. Laat die Friezen dan maar loopen, Trouwens, dat was wel bekend. P. GASUS. De werkloozen te Haarlem Bons door misverstand uitgegeven. Wij ontvingen Zaterdagmorgeno van een berichtgever een mededeeling, dat, bij wijze van overgangsmaatregel, aan werkloozen die door de nieuwe steunregeling f 1.50 of meer verlaagd waren, een bon gegeven zou worden voor f 0.50 aan winkelwaren, in te wisselen bij de firma Simon de Wit. Aan de gesteunde» van den Werkloosheids dienst was de bon al gegeven, voor de ge- steunden van Maatschappelijk Hulpbetoon zou in de volgende week de bonverstrekkin: .eregeld worden. Omdat wij vermoedden, dat deze maat regel niet strookte met de voorschriften der regeering, dat de steun niet door de ge meenten verhoogd mag worden, hebben wij eerst bij het gemeentebestuur geïnformeerd. Ons werd verzocht deze mededeeling niet te publiceeren. omdat niet voor de zekerheid kon worden ingestaan. Daarom hebben wij de publicatie achter wege gelaten. Nu in een ander blad toch publicatie ge volgd is. lijkt het ons goed op de zaak terug te komen. Wethouder Mr. J Gerritsz, die tijdens de afwezigheid van den heer W, J. B. van Liemt de zaken van armenzorg en werk loosheidsbestrijding waarneemt, deelde ons heden mede. dat de verstrekking der bons op een misverstand berust. Hij had telefonisch aan de directeuren van beide diensten mede gedeeld, dat personen die tengevolge van de verlaagde steunregeling zeer zwaar getroffen werden, individueel geholpen konden worden Door de directeuren is dit zoo uitgelegd, dat Het défilé langs de baar van Z. K. H. Prins Hendrik, welke is opgesteld in de vestibule van het Paleis Noordeinde, heeft vanmorgen een aanvang genomen. Zal 75 procent der S. A. worden afgedankt? pag. 7 De plaatsvervanger van Hitler. Rudolf Hess heeft Zondag een rede gehouden over de S. A. en de jongste maatregelen van den Führer. pag 7 Het bericht, dat oud-minister Treviranus ge fusilleerd zou zijn, wordt tegengesproken. Pag. 7 Zware bosclibrand in Mecklenburg. pag. 2 Bij de bijzettingsplechtighedcn op Woensdag a.s. zullen dezelfde maatregelen van kracht zijn als bij de ter aarde bestelling van het stoffelijk overschot der koningin-Moeder. pag. 3 Dc toestand te Amsterdam is Zaterdag en Zondag vrij rustig geweest. pag. 3 Bij „De Tribune" is een inval gedaan; de per sen zijn gedemonteerd. pag- 3 Verkeersongevallen hebben drie slachtoffers geëischt. pag- 3 De Donald-cyclus wordt niet voortgezet. pag. 1 Zaterdagnacht is het te Haarlem weer tot on geregeldheden gekomen. pag. 1 Nederland wint den turnwedstrijd van België. pag. 5 De eindstrijden van Wimbledon. pag. 4 De nieuwe verkcersaanduidingen. pag. 6 Laatste berichten. pag 8 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Nieuws. pag. I \:tn onzen Londcnschcn correspondent: Bar- thou's bezoek aan Engeland. pag. 7 Jhr. dr. J. C .Mollerus: Onze eerste clearing- o ver een komst. pag. 3 Ir. P. C. van Niftrik: Henley Royal Regatta. pag. 5 Dainrubrick. pag. 5 een algemeene maatregel getroffen is. Dit is echter in strijd met de voorschriften van het rijk. Daarom is onmiddellijk de verstrekking der bons stopgezet. Natuurlijk kunnen de uit gegeven bons ingewisseld worden. Voor enkele personen die van Maatschappelijk Hulpbetoon reeds een toezegging ontvangen hebben, dat ook zij een bon zouden krijgen, zal die toe zegging nagekomen worden, hoewel nog niet vaststaat hoe de financieele regeling daarvoor getroffen moet worden. Van tfadere zijde ontvangen wij nog het vol gende bericht: Een aantal van de werkloozen welke Zater dag een bon ter waarde van 50 cent ontvin gen voor kruidenierswaren, weigerden om dezen bon in ontvangst te nemen, terwijl er ook weder zijn, die met anderen besloten om de bon aan de gemeentelijke instelling zelf standig terug te zenden. Hier staat tegenover dat er onder hen die hun uitkeering vanwege het Maatschappelijk Hulpbetoon ontvingen, er verscheidenen waren die om een dergelijke bon verzochten. WAARSCHUWING VAN DE POLITIE. Dc Commissaris van Politie te Nijmegen geeft belanghebbenden in overweging, om al vorens in relatie te treden met de firma W Teerink en Co.. of fa. W Teerlnk, Hees bij Nijmegen, bij hem inlichtingen in te winnen. Weer ongeregeldheden te Haarlem. Politie treedt op in dc Vogelbuurt. Zaterdagnacht omstreeks 1 uur is het in de stad wederom tot ongeregeldheden gekomen in de z.g. Vogelbuurt In de Zwaluwstraat werden de lantaarns vernield en de straat opgebro ken. Onmiddellijk verscheen de politie, die de in duister gehulde straat met schijnwerpers van een auto en van motorrijwielen verlichtte en terstond krachtdadig overging tot het ont ruimen van de straat. Er werden zeer gevoe lige slagen met sabel en gummistok uitge deeld Ook de politiehonden zijn gebruikt Bin nen een uur was alles weer rustig. De politie heeft eenige schoten gelost, doch het is niet bekend, of er gewonden zijn. In den nacht is de opgebroken straat weer gerepareerd, terwijl de stukgeworpen lantaarns des Zondags zijn hersteld. Zondagavond was men in diezelfde buurt wederom van plan relletjes te maken. Vele «politieke» bekenden van de politie trokken hier weer samen. Er was een sterke politie macht aanwezig, Om half een commandeerde deze den menschen zich naar binnen te be geven. Hierdoor kwam aan de besprekingen op straat een einde. Ieder, die niet in deze buurt thuis hoorde, werd verwijderd. Doordat de politie de buurt op verscheidene plaatsen had bezet, werd het plegen van baldadigheden verhinderd. Om half twee des nachts was hier de rust ingetreden. De politie deelt ons ln aansluiting op het bovenstaande mede. dat zij elke poging tot ordeverstoring, hoe gering ook, met de meeste kracht zal onderdrukken.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1