AMSTERDAM HERKRIJGT HAAR RUST. Onze eerste ciearingovereenkomst. MAANDAG 9 JULI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 3 BINNENLAND EEN VRIJ KALM WEEKEND Bij ,,De Tribune" is een inval gedaan. PERSEN GEDEMONTEERD. Zaterdagmorgen was het in het brandpunt van de Jordaan rustig, maar natuurlijk, werd er overal gepatrouilleerd. In de middaguren is de toestand weer eenigszins veranderd. Er kwam een beweging, die men feitelijk niet ziet, maar die men aanvoelt. In de Tuinstraat waar wellicht eenige oogenblikken geen patrouille was geweest, zag men kans weer versperringen te maken en bij de komst van de militaire macht viel een steen naar beneden. Genoeg aanleiding, om hier weer handelend op te treden. Scho ten weerklonken, een man werd getroffen en bij een later afgegeven salvo, werd ook een meisje gewond. Tot nu toe waren bij deze oproerige be wegingen zoo goed als geen arrestanten ge maakt. De politieagenten hadden evenwel goed opgelet en Zaterdagmiddag zyn drie militaire auto's, waarbij politie was ingedeeld er op uitgetrokken om belhamels, die opge merkt waren, te arresteeren. Een groot aan tal werd met de wagen meegenomen naar het bureau Raampoort, waar thans de cellen yol zitten met verzetplegers. In de Kinkerbuurt. In de omgeving van de Kinkerstraat heb ben Zaterdag ook -wanordelijkheden plaats gehad. Er werd met steenen naar de politie gegooid, uit opgebroken straten. Met de vuur wapenen werd aan dit opkomend verzet een einde gemaakt. In de aangrenzende Loots- straat werd daardoor een vrouw door een kogel getroffen. Inval bij De Tribune Zaterdagmiddag omstreeks drie uur ver scheen plotseling politie en militairen, die het gedeelte van den Amstel afzetten, waar de bureaux van het communistisch dagblad „De Tribune" zijn gevestigd. De Officier van Justitie, vergezeld van politie ging het gebouw binnen voor het doen van een huiszoeking. In een politieauto werden pakken papier geladen en later ook deelen van persen, waar door het onmogelijk zal zijn, dat dit blad kan verschijnen. Er werd, voor zoover we konden nagaan niemand in hechtenis genomen. De huiszoeking nam eenige uren in beslag. Op grooten afstand stond een nieuwsgierige menigte, die echter onophoudelijk in be weging werd gehouden. V.D. heeft Zaterdagavond een onderhoud gehad met Mr. J. A. van Thiel, Officier van Justite, betreffende de huiszoeking bij „De Tribune". De inval is geschied naar aanleiding van opruiende en ophitsende stukken in dit blad. Toen de inval geschiedde, was juist de op laag voor Zaterdag afgedrukt. Deze oplaag Ls geheel in beslag genomen alsmede een groot aantal andere stukken. Ook zijn de vitale deelen van de persen, waarop de courant ge drukt wordt, uit die machines genomen. Tenslotte is een wacht van de militaire politie voor het gebouw gèplaatst. Niemand mag naar binnen als gevolg van de beslag legging. Te acht uur Zaterdagavond liet het zich aanzien, dat er, door de samenwerking van de groote militaire macht welke zich over de hoofdstad had verspreid, de schrik bij de on ruststokers was ingekomen. In de Jordaan was het als alle Zaterdag avonden. De winkels waren open en de be woonsters deden er haar inkoopen. zooals zij dat alle Zaterdagavonden plegen te doen. Op de stoepen zaten mannen en vrouwen. Zelfs werd hier en daar harmonica gespeeld op dezen zomer-avond. Ondanks dit rustig aan zien werd de geheele buurt afgepatrouilleerd. Naar V. D. verneemt, heeft de justitie Za terdagmiddag in verband met de ongeregeld heden een huiszoeking verricht in het bureau der O. S. P. aan de Reguliersgracht. Verschil lende bescheiden zijn in beslag genomen. De balans van de Zaterdag in dc hoofdstad door schoten uit revolvers of karabijnen ge troffenen, wees in de richting van terugkee- rende orde. Naar het Binnen Gasthuis en het Wilhel- mina Gasthuis waren een 23-jarige vrouw, die in de Tuinstraat een schot in een der dij- beenen had opgeloopen en een 65-jarige vrouw, die in de Slootstraat door een kogel i het zitvlak was getroffen, vervoerd. Van de vorige dagen worden in het Binnen- Gasthuis een 24-tal gewonden verpleegd; van enkelen hunner is de toestand levensgevaar lijk. In totaal werden 41 loopende patiënten in. de verschillende gasthuizen gehandeld. Een geheime zender? Naar V.D. verneemt heeft een radio-ama teur te Breda een bericht opgevangen, dat, beginnende met de woorden: ..Hier Rood Am sterdam" mededeelingen onhield over de on geregeldheden in de hoofdstad. Het bericht werd gedurende een half uur vijf a zes maal herhaald en gaf den indruk, dat het op een gramofoonplaa: was opgeno men. De radio-amateur heeft van zijn bevin dingen mededeeling gedaan aan de Breda- sche politie die zich met de Centrale Recher che te Amsterdam in verbinding heeft ge steld. V.D vernam voorts, dat van laatstge noemde zijde contact gezocht is met P. T. T„ teneinde licht in deze zaak te brengen. Gebleken is. dat dit bericht afkomstig moet zijn geweest van een clandestienen zen der, welke zich in den buurt van Amsterdam moest bevinden. De zender beschikte over een zeer zwakke energie. Het vermoeden heeft bestaan, dat in het gebouw van het dagblad „De Tribune" te Amsterdam een zender opgesteld is geweest. Bepaalde onderdeelen die daar gevonden zijn wezen aanvankelijk in deze richting. Uit het nadere onderzoek is echter gebleke.n. dat hier van geen sprake was en dat de onderdeelen afkomstig waren van een groot ontvangtoe stel. Rust op Zondagmorgen. Ofschoon van bijna overal rust gemeld werd, kon Zondag helaas nog niet gezegd worden, dat de orde zich blijvend in Amster dam gevestigd had. Zoo was het aan de over zijde van het IJ wederom de Bloemenbuurt met haar groote complexen van grootendeeLs door werkloozen bewoonde gemeentewonin gen, dat zich symptomen van nieuw verzet tegen het gezag voordeden. Te negen uur werden in de Hortensiastraat en in de Sneeuwbalstraat de in de nachtelijke uren door het Gemeentepersoneel gedichte straten weer opgebroken en hadden de daar pa trouilleerende agenten en militaire man schappen enkele malen een bombardement met steenen te verduren. Het verscherpte toezicht in deze wijken gepaard gaande met het verbod van open ramen en samenscho lingen, voorkwam echter dat er ernstige in cidenten plaats vonden. Van den order van den Burgemeester dat er niet meer gesommeerd zou worden, doch in geval van daadwerkelijk verzet on middellijk zou worden geschoten, blijkt over het algemeen een goede preventieve werking uit te gaan. Op een marinier geschoten. Vanuit het Westelijk stadsdeel bleven in de morgenuren alarmeerende berichten uit en ook in Oost kon de toestand naar om standigheden rustig genoemd worden. Op de de Eilanden heeft zich een incident voorge daan, doordat op de Kattenburgergracht, bijna vlak voor het politiebureau op een daar patrouilleerende marinier vanuit een auto is geschoten, gelukkig zonder dat hij daarbij is geraakt. Daar juist op dit oogenblik de kerk uit ging, durfde de marinier uit vrees, dat hij een of meer onschuldigen zou raken, niet terug te schieten. Alles ging zoo gauw in zijn werk, dat het nummer van de auto niet meer kon worden opgenomen. Te twaalf uur werd op de Eilanden het patrouilleeren door militairen gestaakt. Ook in de Jordaan zijn in de morgenuren geen ongeregeldheden van ernstigen aard voorgevallen. Algemeenc ontspanning. Het verdere verloop van den Zondag ken merkte zich, wat den middag betreft, doo: rust en orde in vrijwel alle stadsdeelen. Er is uiteraard een ontspanning in den alge- meenen toestand ingetreden, hetgeen tot gevolg heeft gehad, dat van het patrouil leeren door militairen in de straten grooten deels kon worden afgezien. Niettemin bleef het militair apparaat zich gereed houden om bij de minste verandering in ongunstigen zin weer op te kunnen tre den. In de bloemenbuurt van Amsterdam-Noord bleven vooral in de omgeving van Hazelaar straat en Sneeuwbalstraat een aantal ele menten actief door het opbreken van het plaveisel, op tal van punten. Bij een winke lier in de Hortensiastraat werd een winkel ruit ingesmeten. Zooals steeds in deze buurt het geval is. zochten de onruststokers by het hooren van een politieauto of motor, door tuintjes en straatjes naar alle kanten een goed heen komen. In de Spaarndammerbuurt bleef de politie met dubbele posten patrouilleeren. terwijl het ondergro.odsche reservoir met afsluiters van de gemeente waterleidingen aan het Nassauplein onder militaire bewaking bleef. Ook uit de Jordaan had het militair gezag zich teruggetrokken en was de straatdienst aan de politie overgelaten. Aar. het Van Hoogendorpplein heeft men getracht een winkel van .X>e Unie" leeg te plunderen. De politie en militairen grepen in. waarbij een schietpartij ontstond, welke tot gevolg had. dat een der belhamels door een schot in het hoofd werd getroffen. De Genees kundige dienst heeft hem naar het Binnen Gasthuis vervoerd. Er zijn verschillende arres taties verricht. Voorts is er nog een man naar het O. L. Vrouwegasthuis vervoerd die in de Ba lis tra at door een schot in de knie werd ge troffen. Zondagavond zeven uur kor. het rapport over den toestand in de verschillende stads deelen worden samengevat in de woorden: .-Alles rustig". Zes slachtoffers. De ongeregeldheden hebben tot Zondagavond aan zes personen het leven gekost, terwijl, ongeveer zevenentwintig in liet ziekenhuis zijn opgenomen. Van enkele hunner is de toestand nog ernstig. Tal van pa tien ten zijn bovendien in de gast huizen behandeld zonder dat zij opgenomen behoefden te worden. Het aantal arrestaties is vrij aanzienlijk: het meerendeel der gear resteerden zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. Nog onrust op Wittenburg. Wittenburg bleef Zondagavond de ongun stige uitzondering vormen. In de Groote Wit- tenburgerstraat was men er in geslaagd barri caden van meer dan een meter hoog op te werpen, op een waarvan een roode vlag met sikkel en hamer was geplant. Verscheidene lantaarnpalen werden omvergetrokken, van anderen werden de lampen stukgesmeten of er uit gehaald, zoodat de straat geheel in het duister lag. De politie en de mariniers die hier tegen optraden, kregen later op den avond versterking van de marechaussee. Aan het consigne: „Ramen dicht!" en „In de huizen blijven!" werd met gebruikmaking van kara bijn en revolver streng de hand gehouden. Een vrouw is door een schot in de buik getroffen. In andere deelen der Eilanden was het rustig. De ongeregeldheden op de eilanden hebben tot ongeveer 12 uur geduurd. Toen kwamen Kattenburg en Oostenburg vanzelf tot rust. Op Wittenburg bleef het verzet echter in vrij ern stigen vorm voortduren. Teneinde verdere actie onmogelijk te maken en het verzet te isoleeren, besloot de politie tegen midder nacht. Wittenburg geheel te blokkeeren Alle toegangswegen werden door poli tie-post en. versterkt met mariniers, afgesloten, en nie mand mocht Wittenburg meer verlaten of kon deze buurt betreden. Op wie zich op straat vertoonde, werd geschoten. Er zijn echter zoo goed als geen schoten gevallen, aangezien de bevolking het wijzer oordeelde, onder deze om standigheden in de huizen te blijven. In de geheele overige stad was het rustig. Op sommige politic-bureaux ligt weliswaar nog een kleine militaire bezetting, doch in de meeste stadswijken zijn de militairen van <ie straat teruggetrokken en wordt de nog altijd verscherpte surveillancedienst weer uitslui tend door de Amsterdamsche politie verricht, met uitzondering van Amsterdam-Noord, waai de politic nog gezamenlijk met de militaire politie patrouilleert. De burgemeester van Amsterdam heeft een algemeen colportageverbod uitgevaardigd. De militairen te Breda, Venlo en Utrecht zijn geconsigneerd. Het partijbestuur der S.D.A.P.. hetwelk aldus Het Volk. met groote bezorgdheid van de on geregeldheden heeft kennis genomen en vast stelt. dat de hardvochtige bezuinigingspolitiek der regeering tegenover de arbeidersklasse een voedingsbodem vormt voor een stemming van verbittering en wanhoop, roept alle arbeiders met de meeste klem op zich niet mede te laten sleepen op den weg van het bloedig avontuur, waarvan ieder met nuchter verstand het roem- looze en bittere einde kan voorzien De weg, waarop thans een deel der Neder landsche arbeidersklasse zich dreigt, te laten drijven, voert onverbiddellijk naar de vernie tiging van de democratische rechten en volks- vrijheden Ook elders eenige ongeregeldheden. Te Rotterdam is het Zaterdag ook tot onge regeldheden gekomen, waarbij de politie ver schillende malen geschoten heeft. Zij was de toestand echter voortdurend meester Te Schiedam was de rust na één charge her steld. Te Groningen zijn drie personen de voorzif ter en vice-voorzit ter van het W.S.C en dc propagandist der CPJi. wegens opruiing ge arresteerd. Doodelijke verkeersongevallen. Drie slachtoffers. Zaterdagavond is op den Arnhemschen weg te Apeldoorn <ie 16-jarige dochter van den heer Hennekes die haar broertje achter op de fiets had. waarschijnlijk ten gevolge van plotseling oversteken, aangereden door een achteropkomenden auto. bestuurd door een heer K. uit Apeldoorn. Het meisje werd in zorgwekkenden toestand overgebracht naar het Algemeen Ziekenhuis, waar zij bij aankomst reeds bleek te zyn overleden. Het jongetje was slechts lichtgewond. Het lijk is door de politie inbeslag genomen, even als de auto, Te Reuver heeft Zondagmiddag een bot sing tusschen twee auto's plaats gehad, waarbij een inzittende van een eer wagens de 55-jarige mevrouw Godmer-Hersman uit Bloemendaal zoodanige verwondingen op liep, dat zij eenige oogenblikken later over leed. De beide auto's zijn geheel vernield. Zondagmiddag heeft op den Langen Huizer- weg nabij het Kindersanatorium te Huizen, een ernstig verkeersongeval plaats gehad. De 37-jarige wielrijder Kreuning uit Hil versum reed op den weg in <io richting Huizen, niet ziin zoontje op den bagage drager. Achter mem reed zijn 10-jarig doch tertje. die in haar mandje achter op de ficfc har twee-jarig broertje had Nabij het Kin dersanatorium ging het meisje vlak achter haar vader rijden, met het gevolg, dat haar voorwiel het achterwie! van de fiets van den vader raakte, ten gevolge waarvan her melsie dwars over den weg viel. Op het zelfde oogenblik naderde een touringcar van de Gooiland. Het meisje werd door de auto overreden en ernstig gewond terwijl het twee-jarig broertje ernstige vleeschwonden bekwam. Beiden zijn in het Kindersana'o- rium binnengedragen, waar dr. Huet den eersten hulp verleende. Het meisje ls Zondag avond te ongeveer 10 uur aan de bekomen verwondingen overleden. Den chauffeur van de touringcar treft geen schuld. PROCES TEGEN DB OFFICIEREN VAN „DE ZEVEN PROVINCIëN". Aeta meldt uit Batavia: Het Hoog Militair Gerechtshof zette he denmorgen de behandeling van de hooger beroepszaken der officieren van „De Zeven Provinciën" voort. Het eerste pleidooi werd gehouden door den raadsman Hoffman voor den beklaagde luit.- ter-zee 2de klasse L. D. de Kroon. Vervolgens hield de raadsman Romswinckel een pleidooi voor den beklaagde lult.-ter-zec D. Dekker en den officier van den Marine Stoomvaartdienst D. G. Smits. Tenslotte was de raadsman dr. Bottema aan de beurt, die een pleidooi hield voor den officier van ge zondheid 2de klasse H. C. Bos. Het Hoog Militair Gerechtshof bepaalde de uitspraak op 20 Juli. Men werkt onafgebroken voort. Zullen de besprekingen met Japan succes hebben? Aneta meldt uit Batavia: Welingelllchte handelskringen hebben den indruk, dat de arbeid van de conferentie on afgebroken voortgaat, teneinde een succes der besprekingen in ieder geval mogelijk1 te maken. Zijdelingsche pogingen om de bevolking en de politiek in de zakelijke besprekingen te betrekken, hebben blijkbaar geen moment dc aandacht van de wenschelljkheid van strikte zakelijkheid verloren doen gaan. Slechts af en toe heeft ie Nederlandschc delegatie later, weten, hoe haar standpunt was en bleef, waar door bereikt is, dat zelfs een te Batavia verschijnend Japansch orgaan de wijze van berichtgeving van Indië naar Japan zooals die door de Japanners werd beoefend, becri- tiseerd heeft. Nochtans achten leidende figuren uit de handelswereld in Nederlandsch-Indic het geenszins uitgesloten, dat de conferentie geen succes zal opleveren. Men hoopt en ver trouwt. dat Japan tenslotte vatbaar zal blij ken voor redelijkheid. Eén doode, één gewonde. Wat de Indische buurt- betreft is er in de Bataviastraat en in de Soembawastraat na middernacht uit het publiek op de politie ge schoten. Deze beantwoordde het vuur met het noodlottig gevolg, dat in de Bataviastraat- een kleermaker, die zich in zijn woning bevond,, doodelijk werd getroffen, terwijl in de Sem- ba wast raat een man een schot in de kin heeft opgeloopen. Het lijk van eerstgenoemde is; riet vervoerd: de gewonde is naar het Tessel- schadeziekenhuis overgebracht: De onruststo kers zijn na dit krachtdadig optreden naar alle kanten weggevlucht. Wat de overige stadsdeelen betreft is in de van Limburg St-irumstraat hoek van Beunin- genstraat bij de fa. Wijnberg een viertal rui ten ingegooid, agenten en militairen hebben de plundering van den winkel voorkomen. In de Jordaan was het na twaalf uur ook niet geheel pluis, o.a. is hier de Madelieven- straat in het donker gezet. Aan den overkant van het IJ is in de La thyrusstraat uit een woning een viertal scho ten op de vertegenwoordigers der militaire po litie gelost. Deze heeft het vuur beantwoord Tegen tweeën zag het er naar uit, dat de| rust was teruggekeerd. Een ongunstige uitzondering maakte de In dische buurt, waar in den vooravond een aantal straatlantaarns weer een steeniging te verduren had. Ook hier waren de woelin gen echter niet van ernstigen aard. In den loop van den avond waren pogin gen gedaan de tram te doen derailleeren. In de Van der Duinstraat en in de Limburg Sti- rumstraat. De politie was er dadelijk bij om erger te voorkomen. In de Tollensstraat en in de Jacob van Len- nepstraat waren de straten weer opgebro ken. Te Nieuwendam werd nog geschoten. In de Govert Flinckstraat was het tot elf uur nog niet rustig: daar zijn herhaaldelijk schoten gelost. Enstige incidenten deden zich echter niet voor. Op 25 Juli 1932 verscheen in het Staatsblad de zg Clearingwet. Door deze wet kreeg de Regeering de bevoegdheid ..verdragen te be krachtigen inzake de vereffening van vorde ringen. ontstaan in verband met in- en uit voer". Op 1 Juni 1933 werd te Santiago de eerste ciearingovereenkomst van Nederlandsclie zij de onderteekend met de Chileensche vertegen woordigers. Deze overeenkomst beoogt in de eerste plaats eer. geleidelijke liquidatie der in Chili voor Nederlandsche rekening uitstaan de oude handelsvorderingen, waarop geen re mise kwam in verband met de bestaande de viezen moeilijkheden en in de tweede plaats een regeling der toekomstige handelsvorderin gen. Als vereffeningsinstituten zijn aangewe zen de Banco Central de Chile en het Neder- landsch Clearinginstituut Dit instituut is voorloopig gevestigd in het gebouw van het Departement van Economische Zaken te Den Haag. De werkwijze. De overeenkomst verplicht van 16 Juni 1934 af aan Nederlandsche importeurs van goederen, afkomstig uit Chili, de verschuldigde koop sommen uitsluitend te voldoen door storting bij de Nederlandsche Bank. zijnde het als kassier optredend lichaam voor het Neder- landsch Clearinginstituut Buiten deze clea- ringsovereenkomst vallen Chileensch koper, waarvan de betaling dus op de gewone wijze kan blijven geschieden terwijl dc storting voor gekochte Chili-salpeter bij de Nederlandsche Bank zich beperkt tot 40 procent van het fac- De regeling met Chili. tuurbedrag, na aftrek van 1 gulden per 100 KG. wegens transport- en andere kosten Het Clearing-instituut houdt twee rekenin gen aar.. Op rekening B wordt 3 8 der stor tingen aks gevolg van salpeterinvoer geboekt. Op rekening A komt het restant dezer stortin gen, maar eveneens de stortingen als gevolg van den invoer van andere goederen. De be dragen van rekening B dienen tot voldoening van oude handelsvorderingen, de bedragen van rekening A tot betaling van nieuwe han delsvorderingen. De oude vorderingen kunnen alleen onder de clearingregeling gebracht wordt, indien vóór 16 Augustus alle benoodigde gegevens betr. deze vorderingen aan de aangewezen bankinstanties zijn verstrekt. De vereffening der nieuwe vorderingen geschiedt evenals voor de oude vorderingen door storting der bedragen bij do daarvoor aangewezen bank instellingen Nader is vastgelegd hoe de koers van afrekening zal zijn. Mogelijkheden. Het spreekt wel van zelf. dat er exporteurs in ons lanc zullen zijn, die in deze overeen komst. een kansje zien voor uitbreiding van handelsrelaties. Men bedenke evenwel, dat een vlotte betaling der uitvoeren met behulp der clearing slechts mogelijk is, wanneer en zoo lang er voldoende saldo op de betrokken re kening van het Clearinginstituut aanwezig is. Indien een niet-gemotiveerd optimisme oor zaak is van een export, die ver boven de ver wachtingen uitgaat, dar. wordt een vlotte realisatie der uitstaande bedragen bemoeilijkt. Daarnaast mag niet uit het oog verloren wor den. dat steeds de mogelijkheid bestaat door particuliere compensatie met Chileensche pro ducten tot een versnelde lncassecring te gera ken. De totstandkoming van dergelijke trans acties is evenwel gebonden aan de goedkeuring der ingeschakelde instituten. Deze kunnen evenwol zeer veel bijdragen om dergelijk soort particuliere compensaties te bevorderen. De Nederlandsch-Chileensche overeenkomst be perkt zich tot vorderingen, welke een gevolg zijn van goederentransacties. De andere door Chili gesloten clearingverdragen bepalen zich tot dezelfde soort transacties Geheele o? gedeeltelijke vereffening op an dere wijze, dan via de clearing of via een goed gekeurde particuliere compensatie, is uitge sloten. Contingenteercn en clearcn. D!t verdrag tusschen Chili en Nederland moet vermoedelijk beschouwd worden ais het eerste van een reeks. Na het contingenteeren zijn wij thans aan het clearen. De cene ma- nupulatie heeft a! precies dezelfde bedenke lijke zijde als de ar.derc. Beide handelingen zijn crisis-verschijnselen Zij persen het eco nomisch leven in een keurslijf, hetwelk hoe langer hoe nauwer gaat sluiten. Oogcnschijn- lijk Ls de getroffen overeenkomst wel zeer gunstig voor ons land. omdat onze export naar Chili beduidend kleiner is dan onze invoer uit dat land. Maar twee zeer belangrijke import- artikelen uit Chili zijn maar ten deele in het clearing-protocol opgenomen. Koper valt er geheel buiten en slechts 40 procent van het bedrag der ingevoerde salpeter zal voor clea ring worden aangewend. Daardoor wordt de positie voor ons niet gunstiger Maar hoe het zij. wij kunnen feitelijk niet anders. Wij moe ten afwachten welke resultaten of er bereikt zullen worden Intusschen gaan wij verder met alles aan banden te legger.. Waarschijnlijk staat Turkije nu het eerst op het lijstje voor een dergelijke overeenkomst. MOLLERUS. Kermisganger overvallen. De tivee vermoedelijke daders gearresteerd. De 23-jarige C. S. te Olsterwjjk. die van de kermis naar huis ging, ls In den nacht van Zaterdag op Zondag, vlak bij zijn ouderlijk huls door een persoon aangevallen en met een mes in zijn zijde gestoken. He: mes drong zoo diep door. dat de lever werd geraakt. Door het vele bloedverlies raakte het slacht offer bewusteloos. In levensgevaarlijken toe stand is hij naar het ziekenhuis te Tilburg overgebracht. Men vreest voor zijn leven. Da gebroeders F. en J. E. zijn verdacht van de zen aanslag gearresteerd. De bijzettingsplechtigheden op Woensdag a.s. Zelfde maatregelen als bij de ter aarde bestelling der Koningin-Moeder. In overleg met den Minister van Staat, commissaris der Koningin in Zuid-Holland, maken de burgemeesters van de gemeenten 'sGravenhage Rijswijk en Delft bekend dat op Woensdag 11 Juli a.s. het verkeer met alle motorrijtuigen on andere ry- en voertuigen, zoomede rijwielen, verboden zal zijn op de door den stoet te volgen route vanaf het Noord einde, de Heulstraat de Kneuterdijk, don Vtj- verdam. den Hofweg, het Sul. de Plcttcrljk.ide, het Rijswijksche plein, den Rtjswijkschen weg. dc:i Haagweg. den Nieuwen Rijs wij kschen weg. den Haagweg. de Nieuwe Nieuwst raat en de Markt tot de Nieuwe Kerk, zoomede den Oude Delftweg van de Hoornburg tot en mot de nieuwe dwarsverbinding met den Nieuwe Rijks weg. Geen der genoemde vervoermiddelen zal na 8 uur voor zooveel betreft het gedeelte van het palels tot en met de Hoornbrug, en na 9 uur voor zooveel betreft het verdere gedeelte van het tracé op deze wegen worden toegelaten. Tusschen 8 en 9 uur is er al zoo nog gelegen heid om vla den Vlletweg op den Nieuwe Rijk.s- wcc bezuiden de Hoornburc te komen en naar Delft te gaan, van den kant van Delft zijn de Nieuwe Rijksweg en do Oude Delftweg ech»er reeds vanaf 8 uur gesloten in do richting 's Gravenhage. Hot parkeeren op deze route, waar ook. is verboden vanaf Dinsdagavond 12 uur. Het verkeer Ls alle op de genoemde route uitkomende straten en wegen zal dus geen doorgang kunnen vinden. Vervoermiddelen. Vervoermiddelen, waarvan de geleiders zijn voorzien van een bewijs van voorrang, uitgege ven door de hoofdcommissaris van politie der gemeente 'sGravenhage zullen zich van Den Haag naar Delft begeven over Voorburg en Rijswiik (Adelheidstraat, Kon WUhelminalaan en Prinses Mariannelaan). Deze vervoermid delen zullen voor 10 uur de Hoornbrug gepas seerd moeten zijn. daar deze dan voor alle ver keer gesloten wordt in verband met het nade ren van den stoet. De aandacht wordt cr op gevestigd, dat van deze afsluiting het gevolg zal zijn. dat het doorgaande verkeer van Den Haag en Rijswijk oenerzijds met Delft en Rotterdam ander zijds, het zij ten Oosten, hetzij ten Westen, van de cbrulkeliike route ziin weg z>i moeten vinden. Zooveel mogelijk zal van Noord naar Zuid de Oostelijke, en van Zuid naar Noord de Westelijke route zijn te volgen. Voor de Ooste lijke verbinding wordt aanbevolen de route over Letdschendam en Zoetermeer-Zegwaard en vervolgens over Pijnacker naar Delft, (de route over BleLswyk, Hllligcrsberg Ls gesloten) wat de Westelijke verbinding betreft, zal van Rotterdam over Maassluis naar Naaldwijk, van Delft over den Lier naar Naaldwijk kun nen worden gereden, van Naaldwijk kan dan Den Haag via Loosduinen doch Rijswijk over Wateringen bereikt worden. Het radio-verslag. Naar wij vernemen, heeft de regeering. even als bii de begrafenisplechtigheden van de Ko ningin-Moeder het geval was. de vier groote omroep-organisattes (A VR O. KRO. N.C.R.V. en V.A.R.A.) bereid gevonden, de radio-uitzen dingen van de bcgrafcnis-plcrhtieW •'en van den Prins als volgt te doen plaats hebben: De Nederlandsche Omroep verzorgt geza menlijk die uitzending onder dc leiding van den voorzitter van den Radioraad. Te 'sGravenhage, Rijswijk en Delft zullen in totaal vier reportageposten worden inge richt. Vóór en na het ooggetuigenverslag zal een korte toepasselijke toespraak worden uitge sproken. De uitzending geschiedt over de beide Ne derlandsche zenders, alsmede over de Phohi- en Kootwijkzenders, zoodat ook de luiste raars in Oost- en West-Indlë de droeve plech tigheid kunnen volgen. Het tijdstip van den vermoedelijken aan vang is 9 uur. De technische dienst van het hoofdbestuur der P.T.T. verzorgt met gebruikmaking van materiaal der omroepverenigingen, het tech nische gedeelte der uitzending. Andere uitzendingen dan het genoemde oog getuigenverslag zullen op 11 Juli door de beide Nederlandsche zenders niet plaats hebben, ter wijl de radiocentra'scs niets anders zullen mo gen doorgeven dan dit ooggetuigenverslag. Eventueel zullen dien ochtend om 3 uur me dedeelingen worden gedaan, op het ooggetui genverslag betrekking hebbende. Het défilé, dat hedenmorgen te 9 uur ls be gonnen, zou tot 4 uur duren. Naar wij vernemen heeft de minister van so ciale zaken medegedeeld, dat er zllriTzljd* geen bezwaar tegen bestaat dat Woensdag 11' dezer aan de ondersteunde werkloozen bijal dien het betrokken gemeentebestuur daartoe aanleiding vindt. In verband met de teraarde bestelling van den Prins der Nederlanden vrij stelling van stempelen wordt verleend. Extra treinen. Woensdag zullen weer een groot aantal extra-treinen rijden. Vanaf Haarlem is ook voor extra-aanvoergclegenheid in dc vroege ochtenduren gezorgd. Dinsdag kan men te Haarlem reeds plaatskaarten koopen geldig op 11 Juli met bestemming Delft of den Haag. Te Delft worden voor loket, contróle, in- en uitgangsgelegenheid weer dezelfde maatrege len getroffen, welke op 27 Maart j.l. bij de be grafenis van de Konlngln-Moedcr ruim vol doende gebleken zijn.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5