Cricket in Engeland. DE DERDE TESTMATCH. Weer de bodyline theorie. ATHLETIEK LAWNTENNIS KORFBAL HENCELEN WATERPOLO ZEILEN. Het schoolzwemfeest der afd. Haarlem van de Vereeniging van Leeraren en Onderwijzers in de Lich. Opvoeding MAANDAG 9 JULI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 4 Engeland sluit op 627 voor 9. De Engelschen hebben op den tweeden dag van de derde testmatch, Zaterdag, enorm ge scoord, daarbij geholpen door het feillooze wicket. Het feit dat zij den opgooi gewonnen hebben, zal voor hen wellicht de zege in dezen strijd beteekenen, want het wicket, dat door en door droog is, zal, voor de Australische innings is afgeloopen wel gaan stuiven en kruimelen, tenslotte scheuren, waardoor de bowlers een betere kans krijgen. Sutcliffe bracht het voor Engeland nog tot 63, voor Chipperfield hem ving op het bowlen van O'Reilly, Hendren scoorde maar weer eens een century, ditmaal 132, Leyland volgde met 153, Ames sloeg 72 bijeen, Allen 61, Verity de bowler had zelfs 60 not out, toen Wyatt de innings sloot op de recordscore voor een test match op Old Trafford van 627 voor 9. De Australiërs kregen daardoor Zaterdag ook nog een beurt, om te trachten de follow on te vermijden. Een zware taak. Maar het wicket bleek nog steeds uitstekend en ook de gasten toonden, dat zij runs konden maken. Toen de tijd verstreken was, had Australië 136 voor 1 wicket gescoord. Ponsford was voor 12 uitgegaan, Brown was met 56, Mc. Cabe met 55 not out. Er waren 13 extras. Intusschen lagen Zaterdag nog Bradman en Chipperfield beiden ziek met de vreemde keel ontsteking, die ook twintig tennissers te Wim bledon tot retireeren dwong. Men hoopte in tusschen, dat zij Maandag toch zouden kun nen spelen. Vermelding verdient nog het feit, dat sinds 1905 alle testmatches op Old Trafford in draws zijn geëindigd. Zal Engeland thans aan deze traditie een eind maken? In elk geval is een Australische overwinning reeds uitge sloten. Er is weer sensatie In de Engelsche cricketwereld. Wat al lang dreigde, is nu een feit' geworden. De countyclub Lancashire heeft geweigerd, in de toekomst nog wed strijden te spelen tegen Nottinghamshire, dat in de wandeling steeds Notts genoemd wordt. En de reden is. dat Lancashire de bowling- stijl van de Notts-bowlers Larwood en Voce te gevaarlijk voor haar batsmen vindt en dat zij dezen stijl tevens niet in overeenstemming acht met de ridderlijkheid, die het cricket spel moet beheerschen. Zoo is de knuppel nu eerst recht in het hoenderhok op het punt van het bodyline bowlen, een systeem, dat zooveel wrijving veroorzaakte tijdens de vo rige testmatches in Australië, dat zelfs be moeiingen van ministers van Koloniën ten gevolge had, dat een speler als Larwood thans buiten de Engelsche ploeg houdt en dat bijna een breuk tusschen het Australische en Engelsche cricket veroorzaakte. De kwestie is met Australië geregeld door een algemeen stilzwijgen, zonder dat er echter sprake is van een overeenkomst ter zake. Maar nu is het in Engeland zelf een steen des aanstoots geworden. Bodyline bowlen Is inderdaad riskant voor den batsman. Hij loopt kans door den har den een ter hoogte van zijn hoofd vliegenden bal leelijk geraakt te worden en daardoor bulten gevecht gesteld De tegenstanders noe men deze wijze van bowlen in strijd met de crickettraditie, de voorstanders zeggen, dat de batsmen maar moest leeren, hoe zich er tegen te weren. Het is overigens natuurlijk niet de vooropgezette bedoeling der bowlers om hun tegenstanders te verwonden, zij hopen slechts, hun tot halve misslagen te verleiden. Zonderling is wel. dat alleen de Notts bowlers het toepassen. Zij worden door hun vermaarden aanvoerder Carr, die ook reeds eerder in testmatches tegen Australië als captain fungeerde, gesteund in hun standpunt. Lancs wil niet meer tegen Notts spelen, nadat de beide counties elkaar gedurende 60 jaar geregeld bestreden hebben. Tot goed be grip diene, dat deze weigering de competitie niet in gevaar hoeft te brengen, noch dat Lan cashire zich hierdoor zelf voor de competitie zou uitschakelen. Want in het Engelsche county cricket geldt niet het systeem, dat alle clubs elkaar in een seizoen tweemaal moeten bestrijden, om tot een kampioenschap te komen. De counties kiezen bij het begin allen hun tegenstanders uit een wanneer het seizoen is afgeloopen, hebben ze allen een verschillend aantal wedstrijden gespeeld. Doch de county die in een eenigszins volledig programma het beste resultaat heeft bereikt, wordt toch als kampioen geëerd. Het is dus heel goed mogelijk dat Lancashire en Not tinghamshire in dezelfde competitie blijven spelen, zQnder elkaar te ontmoeten. Maar met dat al is het een heele sensatie al kwam zij niet onverwacht. Het bestuur van Notts zal zijn standpunt moeten bepalen, nu Lancashire de kat den bel heeft aangebon den. Besluit het tegen het bodyline bowlen, dan zal het Larwood en Voce moeten ver bieden. ermee door te gaan of deze bowlers en hun aanvoerder Carr zullen moeten ver dwijnen. Houden zij het drietal de hand boven het hoofd, dan zullen wellicht andere counties het voorbeeld van Lancashire vol- gen. Het bestuur van Notts zal zich erg onbe hagelijk voelen tusschen deze Scylla en Charybdis en cricketers in de geheele wereld zullen den afloop van dezen strijd met meer dan gewone belangstelling verbeiden. Nat. wedstrijden te Wieringerwaard. Uit Wieringerwaard: Zondag hadden te Wieringerwaard Nationale Atletiekwedstrij den plaats, georganiseerd door de Athletiek- vereeniging „Olympia". De uitslagen van deze wedstrijden luiden als volgt: Hoogspringen dames: 1. B. van Twisk, Bloemendaal, 1.45 M. Verspringen dames: 1. van der Kolk, Olymr pia. Wieringerwaard, 4.88 M. Discuswerpen dames: 1. R. Bakker, Bloe mendaal, 29.62 M. Kogelstooten dames: 1. H. Munnikes, Kracht en Vlugheid, Amsterdam 10.05 M. Balwerpen dames: 1. I. Schoemaker, Achil les, Zaandam 23.81 M. 100 M. hardloopen dames: 1. B. van Twisk, Bloemendaal 13.4 sec. 4 maal 100 M. estafette: 1. Olympia 54.8 sec. (dames). Zweedsche estafette dames: 1. Olympia, 1 min. 4 3/10 sec. Kogelstooten heeren: 1. T. Schaaf, Aalsmeer 11.43 M. 800 M. hardloopen heeren: 1. S. Woltje, Quick, Groningen 2 min. 112/10 sec. Verspringen heeren: 1. K. Schenk, Olympia 6.38 M. 1500 M. hardloopen heeren: 1. J. Bakema, Quick Groningen 4 min. 34 8/10 sec. Hoogspringen heeren: 1. T. Spoor, Concordia Haarlem 1.77 1/2 M. 100 M. hardloopen heeren: 1. J. K. Leeuwen rink, Concordia, Zaandam 11.2 sec. Hink-stap-sprong heeren: 1. K. Schenk, Olympia, 13.46 M. 4 maal 100 M. estafette heeren: 1. Quick Gro ningen 46.4 sec. 200 M. hardloopen heeren: 1. J. H. Leeuwe rink, Concordia, Zaandam 23 8/10 sec. Discuswerpen, heeren: 1. T. Schaaf, Aals meer: Volharding, Purmerend. Touwtrekken, heeren, lichte ploeg: Winnaar Volharding, Purmerend. Touwtrekken, heeren, zware ploeg: Winnaar Olympia WIMBLEDON. Miss Round heeft gewonnen. Onze verwachting, dat de Amerikaansche Helen Jacobs toch nog te sterk zou blijken voor Miss Round in de finale vnn het dames enkelspel is niet uitgekomen. Tot verrassing en tot verrukking van de Engelsche meerder heid is ook dit enkelspel in een Engelsche zege geëindigd Met 62, 57, 63 heeft miss Dorothy Round gewonnen en deze overwin ning was zeer zeker verdiend. Zij speelde een bijzonder en onvermoeid aanvallend spel. waartegen miss Jacobs tenslotte niet op kon. Wij mogen de Engelschen van harte geluk- wenschen met dit complete enkelspelsucces. Zij hebben er waarlijk lang genoeg, 25 jaar, op gehoopt en gewacht. En nu het gekomen is, is er geen speld tusschen te krijgen. Perry en Miss Round zijn beiden overigens nog zoo jong dat de tennistoekomst er voor Engeland roos kleuriger uitziet dan in zeer langen tijd het geval is geweest. Behalve dat Miss Round ook in het gemengd dubbelspel een Wimbledon titel wist te behalen met den Japanner Miki moesten de Engelschen overigens alle kam pioenstitels, de minder belangrijke natuurlijk, aan vreemde spelers en speelsters laten, het geen op zichtelf ook merkwaardig is. Deze finales brachten de volgende resul taten: Damesdubbel: Mme Mathieu en Miss Ryan slaan Mrs. Andrus en Mme Henrotin 63. 63 Heerendubbel: Lott en Stoefen slaan Boro- tra en Brugnon 62, 63, 64. Gemengd dubbel: Miss Round en Miki slaan Austin en Mrs. Shepherd-Barron 3-6.6-4, 6-0. All England Plate (heeren) Artens slaat Tuckey 57, 75, 61. All England Plate (dames) Sig. Valerio slaat Miss Saunders 75, 63. Exhibitions te Noordwijk. De exhibitionpartijen, welke de Noordwijk- sche Sportvereeniging in samenwerking met den N.L.T.B. organiseerde, trokken Zondag een paar duizend toeschouwers. De exhibition Mm Mathieu tegen Rollin Couquerque gaf een overwinning, voor de Fransche kampioene, nadat zij in de eerste set veel moeite had zich aan te passen aan de harde banen, vooral begrijpelijk indien men weet, dat zij 14 dagen op grasbanen heeft gespeeld. Mej. Rollin won de eerste set met 6—3, maar door het betere baselinespel won de Fransche speelster de tweede met 64. Ook de derde set was voor Mme Mathieu. Timmer verloor zijn eerste set met 6—1 van Von Cramm. In de tweede set kreeg het spel bij beiden een sterk aanvallend karakter. Timmer, die steeds een game achter was, won tenslotte met 108. Dit scheen te veel van zijn kracht te hebben gevergd, want in de derde set werd het snel 60 voor den Duit- scher. Het heerendubbel was zeer interessant, even als het gemengd dubbelspel, maar in beide partijen was de Australiër Hopman billiant. Mej. Rollin Couquerque en Hopman wonnen van Mme. Mathieu en Maier met 119 en 6<3, terwijl Hopman en Maier wonnen van von Kehrling en von Cramm 6—3, 64. Heden wordt een begin met het tournooi ge maakt. HAARL. KORFBALBOND Gespeeld 4 Juli: S. V. 4Ons Gen. 3 11 (nederlaagw. S. V.) 5 Juli: Ons Gen. 2Aurora 1 20 (nederlaagw. Ons Gen.) Ons Gen. 3Aurora 2 1—0 (nederlaagw. Ons Gen.) Te spelen: 12 Juli: Ons Gen. 2—Tempo 1: 7.20 terrein Ons Gen. (ned. wedstrijd) Ons Gen. 3Tempo 2: 8.05 idem idem Aurora. Gespeeld: Dinsdag: Flora I—Aurora 1 51 Donderdag: O.G. IIAurora I 20 en O.G. IIIAurora H 1-M). Voor onze nederlaag-wedstrijden: Zaterdag 7 Juli Aurora-adsp.Animo Adsp. 60. Te spelen: Woensdag 11 Juli S.V. III Aurora I, nederlaagwedstrijden van S.V. Zaterdag 14 Juli Aurora adsp.Flora adsp., nederlaag wedstrijden Aurora. Wedstrijden voor het tweede en derde twaaltal worden nog nader bkend gemaakt. Van den plaatselijken Honkbalwedstrijd tusschen Haarlem en H. H. C. De Haarlem-aanvoerder Veenhof (links) overhandigt aan den aanvoerder Hartog. van H. H. C., die haar vijfjarig bestaan viert, een ruiker bloemen. De RuischvoomD. V. V. Zondagmorgen hielden bovengenoemde vischcolleges een gecombineerden vischwed- strijd op baars in de Ringvaart, onder Lisse. De vangst was nogal gunstig. Het resultaat was, dat dat eerste prijs gewonnen werd door D. V. V.; tweede prijs De Ruischvoorn. In het clublokaal van laatstgenoemd college wer den de prijzen uitgereikt. „Held van den dag" was B. van 't Riet, lid van D.V.V.. Hij ontving een zilveren draagmedaille. De Competitie. In de afgeloopen week heeft de competlcie nagenoeg stilgestaan in verband met het over lijden van Prins Hendrik. Ook in de komende week zullen slechts wei nig ontmoetingen worden gespeeld, vermoede lijk slechts die, welke op 12 Juni of daarna zijn vastgesteld: Dames Tweede Klasse B. H. P. C.—Waterlelie Heeren eerste Klasse A Het IJ—D J. K. Tweede Klasse B HaarlemD. W. R. H V. G. B.t—de Ham NereusNeptunus Reserve Tweede Klasse C. Neptunus 2—H. V. G. B. 2 Reserve derde klasse D. Haarlem 2D. W.. R. 2 Door van Waterlelie te winnen, kan het da mes-team van H. P. C. a.s. Donderdag reecis kampioen yan de .tweede klasse B zijn. De uit wedstrijd werd met 5—0 gewonnen, het zal Waterlelie thans niet veel beter vergaan. De Zaansche dames hebben dit seizoen n.l. een heel zwak zevental, dat nog geen puntje heeft veroverd. Het IJ heeft tegen D. J. K. een gemakke lijke opgave. Aan de Kleverlaan wordt a.s. Donderdag de plaatselijke ontmoeting HaarlemD. W. R. gespeeld. D. W. R. wisselt groote overwinnin gen met nederlagen af en boekt juist in uit wedstrijden fraaie successen. Zou Haarlem ook het slachtoffer worden? H. V. G. B. kan gemakkelijk van De Ham winnen, als de Haarlemmers tenminste zich zelf weer niet overschatten, zooals in den wedstrijd tegen Nereus. H. V. G. B. 2 trekt naar Zaandam om Nep tunus te bestrijden. De Haarlemmers hebben dit seizoen een vrij sterk zevental en kunnen o.i. beide punten mee aar huis nemen. Alvorens de wedstrijd Haarlem D. W. R. wordt ge speeld. ontmoeten de reserve-teams van beide vereenigingen elkaar. Haarlem 2 heeft nog een fraaie kans op het kampioenschap, terwijl de Waterratten-reser ves vrijwel uitgeschakeld zijn. Haarlem 2 treft het niet, dat D. W. R. haar goeden vorm van het vorige seizoen terug gevonden heeft. Wij verwachten een spanenden strijd. Seriewedstrijden Haarl. Jachtclub. Onder begunstiging van buitengewoon fraai zeilweer zijn Zaterdag en Zondag de laatste vier wedstrijden van de seriewedstrijden der Haarlemsche Jachtclub op het Noorder-Bui- tenspaarne en den Mooien Hel verzeild- Des Zaterdags, toen met een lichten wind gezeild werd en het Spaarne in de richting Spaarndam geheel op te kruisen was, werden de verschillen tusschen de deelnemers vaak groot. Wel scheen de wind de zeilers op som- hige oogenblikken geheel in den steek te wil len laten, maar steeds kwamen er wel weer vlaagjes, die er de gang weer inbrachten. In de B. M.-klasse ging de strijd voorna melijk tusschen Breitenstein en Hofstede, die belden éénmaal één en éénmaal tweede wer den. In de jollenklasse werd hevig gestreden, zoowel in de voorhoede, als in de achterhoe de. In deze klasse wordt nu eenmaal altijd wat scherper gezeild dan in andere klassen, wat vooral bij het starten en boeien ronden te constateeren valt. De nog jeugdige M. Bierens de Haan voelde zich met den steun van den lichten wind in zijn element; hij plaatste zich aanmerkelijk beter dan de vorige week, al moest hij zich nu nog met de tweede plaats achter Vene- ma tevreden stellen. In den tweeden wed strijd wist Everts, die nog pas kort in de jol lenklasse zeilt, eerste te worden voor Ev. de Visser. Des Zondags begon het omstreeks 2 uur juist op tijd wat door te waaien. Bij de B. M.- klasse consolideerde Breitenstein zijn pun- tenvoorsprong door twee nieuwe overwin- ningen en behaalde den prijs zijner afdee-1 ling met 79 punten, Hofstede werd tweede 67 punten. In de jollenklasse boekte Venema weer twee overwinningen respectievelijk voor Bernhard en Everts. In den totaal-uitslag waarvoor iedere deel nemer zijn 5 beste van de 8 wedstrijden mag laten meetellen, werd in de A-afdeeling Ve nema eerste met 134 punten, Bernhard twee de met 63 p. In de B-af deeling was de le prijs voor Everts met 98 punten en 2e prijs voor Ev. de Visser met 92 punten. In de derde afdeeling was K. Dorsman winnaar met 72 punten. Bie rens de Haan tweede met 70 punten en C. Westerman derde met 54 punten. Opmerke lijk was dat de winnaars der B- en C-afdee lingen meer punten wisten te behalen dan en kele A-zeilers. Na afloop der wedstrijden reikte de heer M. van Breemen met een toepasselijk woord de prijzen uit. De Haarlemsche Jachtclub kan op een serie prachtig geslaagde oefenwedstrij den terug zien, waarop de jongere zeilers dezer club zoowel als die van Het Spaarne en de H. Z. V., ongetwijfeld weer wat van de zoo zeer benoodigde wedstrijdroutine hebben opgedaan. Bovenstaande afbeelding laat wel duidelijk zien, welk een mooie propaganda voor de gezonde en nuttige zwemsport door de Haarlemsche leeraren en onderwijzers gemaakt wordt. Links de groote groep meisjes, die Zater dagmiddag aan de Houtvaart deelnam aan de schoolzwemwedstrijden van bovengenoemde vereeniging. In het midden de winnende ploegen. Aan den Imkerkant de jongens van school 24, die beslag legden op het Dr. Merens-diploma en aan de rechterzijde de meisjes van school 23, die het H. O. Z.-diploma verwierven. Rechts: de „mannelijke" deelnemers aan het zwemfestijn. De afdeeling Haarlem van de Vereeniging van Leeraren en Onderwijzers in de Lichame lijke Opvoeding in Nederland heeft Zaterdag middag haar jaarlijksch schoolzwemfeest ge houden. Door het gemeentebestuur was de nieuwe zweminrichting aan de Houtvaart wel willend beschikbaar gesteld, terwijl ook het personeel meehielp op alle mogelijke wijze om het zwemfestijn vlot te doen verloopen. Medewerking werd verleend door den Haar lem schen Zwembond en door de Haarlemsche Reddingsbrigade. Niet alleen waren de deelnemende meisjes en jongens in grooten getale opgekomen om zoo mogelijk dc eer van hun school hoog te houden, ook vele ouders waren present en gaven dus blijk van belangstelling. De wedstrijden voor jongens en meisjes, een estafettewedstrijd, werden wat deelneming betrof, gescheiden gehouden. Wat gaven allen zich een moeite om zoo snel mogelijk de baan al' te leggen, om hun medescholier in de ge legenheid te stellen „af te gaan!" De meisjes- en jongensploegen waren on derschelden in: Opleidingsscholen en Lagree Scholen. De uitslag was: Opl. Scholen, meisjes. le prijs: School 23, le ploeg: tijd 1.12 2/10. 2e prijs: School 23. 2e ploeg: tijd 1.17 2/10. 3e prijs: Centrale School 2e ploeg; tijd 1.17 4 10 4e prijs: School 19, le ploeg; tijd 1.20 2/10, 5e prijs: Oranje Nassau Instituut le ploeg: tijd 1.20 6/10. Meisjes Lagere Scholen: le prijs: Rijksleerschool, le ploeg; tijd 1.14 8'10 2e prijs: Doopsgezinde School, le ploeg; tijd 1.17 7/10. 3e prijs: School 42, le ploeg; tü<l 1.25 8/10. Jongens Opleidingsscholen,: le prijs: School 24, le ploeg; tijd 1.22 6/10. 2e prijs: School 17, le ploeg; tijd 1.25 8/10. 3e prijs: School 46, le ploeg; tijd 1.35 2/10. 4e prijs: School 19, le ploeg: tijd 1.43 8/10. 5e prijs: School 23, le ploeg ;tijd 1.45. Jongens Lagere Scholen: le prijs: Rijksleerschool, le ploeg; tijd 1.44 2/10. 2e prijs: School 7 le ploeg; tijd 1.49 2/10. 3e pr. School 32. le ploeg; tijd 1.518/10. Men bedenke bij het vergelijken der tijden dat door de meisjes 3 banen en door de jongen, 4 banen werden gezwommen. Het H.O.Z.-diploma komt dus voor een jaar te hangen in School 23; het Dr. Merens Di ploma in School 24. Onmiddellijk na afloop volgde schoon- springen door leden van den Haarlemschen Zwembond; zweefsprongen, salto's, dubbele salto's, schroef enz. vielen te bewonderen. Er werden af en toe werkelijk mooie sprongen gemaakt. Daarop nam de voorzitter van de Haarlem sche Reddingsbrigade het woord; hij sprak van het nut van 't zwemmen, maar bovenal van het zwemmend redden. Tien brigadeleden gaven mooie staaltjes op reddingsgebied te zien; popduiken, vervoeren van drenkelingen op verschillende wijzen en het deskundig bevrijden uit een doodelijke angstgreep. Ernstig werk liet de heer Schmidt zien; hij sprak tot de ouderen onder de jon gens en meisjes de verwachting uit, dat zij zich later zouden aansluiten bij de brigade 'om hun zwemkunst in dienst te stellen van hun medemensch. Volgde nog een polowedstrijd. Zoowel de witte als de zwarte partij waren leden van den Haarlemschen Zwembond. 't Was een prettige partij, met groote animo gespeeld. De witte partij won met 7 tegen 4. Allen heb ben genoten van deze pittig gespeelde partij. De heer R. Verwers, voorzitter der afdeeling reikte tenslotte de prijzen uit met dankwoor den, gericht tot gemeentebestuur, jury, deel- nemenden, Haarlemsche Zwembond en Red dingsbrigade. Dank ontvingen de ouders voor de betoonde belangstelling en het personeel der inrichting voor de verleende medewer king.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 6