DE BILT DINSDAG 10 JULI 1934 ARCEM'S D A G B U A D 2 EXAMENS. Christelijk Lyceum te Haarlem. Eindexamen wis- en natuurkundige afdee- ling H. B. S. met 5-j. cursus. Geëxamineerd 19 candidaten. Geslaagd: de dames A. Boeyinga, E, M. Ch. van Buuren, E. J. C. Florijn, J. E. C. Zwitser en de heeren J van Duinen, F. D. Heyting, W. F. H. Jager, K. J. Nieuwenhuis, H. J. Osinga, W. G. C. Scheen, H. van Suylekom, J. B. Westerdijk en E. Woud. JOH. STEENMAN'S ORKEST. Een meer dan 30-jarige traditie zal ge handhaafd worden. Joh. Steenman's orkest blijft voortbestaan. De band door jarenlange samenwerking ontstaan, blijkt, ondanks het vex-scheiden van den oprichter en leider, hecht genoeg om op den ingeslagen weg voort te gaan. Onze stadgenoot Felix de Nobel is bereid gevonden de leiding op zich te nemen. Bijna allen die gedurende den afgeloopen winter in het orkest hebben medegewerkt, hebben zich ook voor het aanstaande seizoen weer verbonden. En enkele nieuwe leden zijn toegetreden. Het ligt in het voornemen voornamelijk werken in studie te nemen, die geschreven zijn voor strijkorkest, eventueel met fluiten, clavecimbel of andere obligaatinstrumenten, zoowel van oude meesters als van componis ten uit den nieuweren tijd. De wekelijksche repetities beginnen Vrijdag 28 September. De groepen alten en cello's behoeven nog eenige versterking; ook goede violisten zijn welkom. Het jaarlijksch concert voor de Vacantiekolo nies evenzeer traditie geworden zal dus evenals vroeger, zoo omstreeks Paschen, weer plaats kunnen vinden. En misschien bestaat er gelegenheid tegen Kerstmis een andere liefdadige instelling te helpen. GEEN OPHEFFING SCHOOL 13. In overeenstemming met de ontvangen ad viezen en na overleg en bespreking in de Com missie van Bijstand en opnieuw gemaakte nauwkeurige becijferingen betreffende de sterkte der scholen, wordt door B. en W. aan den Raad voorgesteld niet over te gaan tot opheffing van school no. 13 (Haarlemmerlie- destraat) PERSONALIA. Aan de nieuwe huishoudschool te Amster dam is het diploma als leerares kinderver zorging en opvoeding uitgereikt aan mej. M. H. E. Haitsma Muiier te Haarlem. (WATERSPORTBEOEFENING EN DE ZWEM KUNST. B. en W. stellen den Raad voor, een tweetal Verzoekschriften van de Nederlandsche Cen trale Reddingsbrigade inzake het verbieden van watei-sportbeoefening aan jeugdige perso nen, die de zwemkunst niet voldoende meester zijn, alsmede van de Kon. Verbonden Neder landsche Watersportvereenigingen, den A.N. W.B. en den Nederlandschen Kanobond, voor (kennisgeving aan te nemen. HET BEKLADDEN VAN GEBOUWEN EN WEGEN. B. en W. stellen den Raad voor, vast te stel den een verordening tot wijziging der Alge- tneene Politieverordening vopr Haarlem, waar- ibij het verboden is zich tusschen zonsonder gang en des voormiddags 7 uur op den open baren weg te bevinden met eenig aanplakbiljet,, eenig plakmiddel, eenig plakgereedschap, teer, Skrijt, kalk of eenige andere kleurstof of verf stof. Bij overtreding kunnen de voorwerpen en stoffen in beslag genomen, en voor zoover zij den veroordeelde toebehooren, worden ver beurd verklaard. N.V.V. WIJST N.A.S.-VOORSTEL AF. Het dagelijksch bestuur van het N.V.V. heeft het voorstel van het N.A.S., „om. in verband met de jongste gebeurtenissen en de buiten- wei'kingstelling van de democratische rechten en vrijheden, een bespreking te houden over het proclameeren van de staking der arbei ders in vitale bedrijven" afgewezen. PRINS KAREL VAN BELGÏë MORGEN NAAR DEN HAAG Prins Karei van België, Graaf van Vlaande ren, zal morgenmiddag om 4 uur in De Haag aankomen. Prins Karei zal verblijf houden op de Belgische legatie. PERSONALIA. Onze oud-stadgenoot de heer J. D. Mulder, arts, is heden te Amsterdam gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde op een dissertatie „De lymphestroom in de zenuw". OUDE HEER ONVOORZICHTIG DEN RIJWEG OVERGESTOKEN. Maandagnamiddag half vijf is de 82-jaiige heer F. K bij het oversteken van den rijweg op den Rijksstraatweg tegen een motorrijwiel opg'eloopen. dat bestuurd werd door den reizi ger H. uit Zaandam, die met matige snelheid in de richting Santpoort reed. K. viel en bleef liggen. Na door leden van deix Ongevallen- dienst geholpen te zijn, werd hij per zieken auto naar de Maria-Stichting vervoerd, waar bleek dat hij vermoedelijk twee ribben had ge broken, die in de linkerlong waren gedrongen. Naar de oorzaak van dit ongeluk wordt door de politie een onderzoek ingesteld. De toestand van het slachtoffer was heden ochtend nog onveranderd. AGENDA' DINSDAG 10 JULI Concertgebouw: Piano-recital door Hugo Kander-Velden, 8.15 uur Luxor Theater: „King for a Night". 8.15 uur. Palace: Sylvia Sidney in „Jennie Gerhardt" Op het tooneel: Gilett, English excentric. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Harry Liedtke en Louise Ullrich in „Zwischen 2 Herzen". Op het tooneel: The Jewels, sexxsatie op rolschaatsen. 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags Toegang vrij. Groote Kerk: Herdenking Sterfdag Willem van Oranje. 8.15 uur. Prov. Staten: Vergadering 11.30 uur. WOENSDAG 11 JULI Géén bioscoopvoorstellingen. Provinciale Staten van Noord-Holland. Prins Hendrik en Jhr. Mr. D. E. van Lennep herdacht. Hedenmorgen half twaalf kwamen de Pro vinciale Staten voor de eerste gewone zitting in openbare vergadering bijeen. Herdenking Prins Hendrik. Onmiddellijk na de opening sprak de Com missaris der Koningin, Jhr. Mr. Dr. A. Röell, de navolgende rede uit ter herdenking van Prins Hendrik. „Had ik bij de opening van uw jongste buitengewone zitting op 10 April dezes jaars den treurigen plicht te vervullen, een woord van weemoedige hulde te wijden aan de nage dachtenis van H.M. de Koningin-Moeder, weinig had ik gedacht, dat ik juist drie maan den daarna geroepen zou worden tot eenzelfde droeve taak. Maar een tweede zware slag heeft in die korte spanne tijds het Koninklijk Gezin ge- troffen en thans draagt het vaderland mett H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana, rouw over het verscheiden, nog in kracht des levens, van den Prins der Nederlanden. Een ziekte van slechts weinige dagen nam hem weg van de Zijnen en uit den breeden kring van bemoeiingen, waaraan hij gedurende drie en dertig jaren de vollen maat had gegeven van zijn warme belangstelling, zijn onvei'flauwde toewijding. Zonder een oogenblik de plaats uit het oog te verliezen, die in ons staatsbestel de Gemaal der Koningin de zijne mag noemen, heeft de ontslapene op die plaats gewoekerd met de gaven, die hem geschonken waren. Zijn een voudige en hartelijke persoonlijkheid heeft hij zonder eenige terughouding in dienst ge steld van tal van belangen in den lande, die om behartiging vroegen en die door 's Prinsen blakenden ijver en de activiteit, waartoe deze anderen aanvuurde, tot nieuwe leven werden gewekt of tot krachtiger ontwikkeling konden worden opgevoerd. Velen onzer, die persoonlijk met den overledene in aanraking zijn geweest kunnen met mij en vele anderen getuigen van de minzaamheid, waarmede de Prins daarbij een ieder, van welken rang of stand ook. tege moet trad. Een groote leegte laat het verschei den van Z.K.H. achter. Allereerst in het Ko ninklijk gezin, waaraan de Vorstelijke gemaal en de beminde vader ontviel; onze oprechte gevoelens van deelneming gaan dan ook vóór alles uit tot onze geliefde Koningin en tot de Kroonprinses. Doch niet minder in menigen kring van de ingezetenen des lands en bepaaldelijk van deze Provincie, waar de Prins ik denk ln het bijzonder ook aan de eilanden zoo her haaldelijk vertoefde en in de harten van zeer velen een welverdiende plaats had veroverd. Met weemoed staren wij Hem na. 's Prinsen beeld zal niet verbleeken in de herinnering van het Nederlandsche volk, oorspronkelijk niet het zijne, maar waaraan hij van zijn eerste komst in ons midden af, zoo tallooze blijken van liefde en gehechtheid heeft ge geven en zich zoo innig had verbonden". De leden hoorden deze rede staande aan. In memoriam Jhr. Mr. D. E. van Lennep. De President herdacht daarna het overlijden van het Statenlid Jhr. Mr. D. E; van Len nep. „Een onherstelbaar verlies", aldus spre ker, heeft voorts den engeren kring der staten van Noord-Holland getroffen. Gisterenavond bereikte mij het ontstellende bericht van het overlijden van uw medelid, Jhr. Mr. David Eliza van Lennep. Ik kan nauwelijks onder woorden brengen, welke gevoelens deze droe vige tijding in xnij opriep. Sedert bijkans vijf tig jaren was ik door persoonlijke vriend schapsbetrekking aan Van Lennep verbonden en in de laatste twintig jaren was deze vriend schap versterkt en verdiept door onze ambte lijke aanrakingen, eerst tijdens zijn burge meesterschap van Heemstede, daarna gedu rende zijn langjarig lidmaatschap van Ge deputeerde Staten. Ik behoef zeker in deze vergadering niet breedvoerig stil te staan bij de verdiensten, welke hij in die functie heeft aan den dag gelegd. Als weinig anderen genoot Van Lennep het vertrouwen van de Staten, een vertrouwen, dat volkomen was gerechtvaar digd. Want hij was toegerust met een zeld zaam samenstel van voortreffelijke eigenschap pen, gedegen kennis, groote bekwaamheid, een fijne geest, een hart dat warm klopte voor de belangen der provincie die- hem dierbaar was, een betrouwbaarheid, die op al zijn han delingen haar stempel drukte. Niemand, die hem geen goed hart toedroeg, of die ooit' bij alle verschil van staatkundig inzicht, twij felde aan de oprechtheid van zijn dikwijls door een kostelijken humor gekruid woord, aan de zuiverheid van de bedoelingen, waar door al zijn daden werden beheerscht. En ook nadat hij het College verliet naar hij mij verzekerde, omdat de taak hem te zwaar begon te vallen en hij die niet ten halve wilde vervullen bleef hij in deze ver gadering de figuur van beteekenis, tot wie allen zonder onderscheid met onverdeelde sympathie en vereering opzagen. Sedert andérhalf jaar was Van Lennep lijdend, doch nog altijd zag hij hoopvol op naar herstel van zijn geschokte gezondheid en hervatting van zijn tal rijke bezigheden. Die hoop is ijdel gebleken. Hij is ontrukt aan zijn liefhebbend gezin, aan de vele bemoeiingen, waarin hij opging, aaxx de Provincie, waarin hij was gewonnen en getogen en voor wier welzijn hij gansch den schat van gaven en krachten, die hem sier den, inzette. Die provincie en haar vertegen woordiging in de eerste plaats, zal zijn nage dachtenis blijven eeren en hem steeds blijven gedenken als een der besten van haar inge zetenen". Ook deze rede werd staande aangehoord. Buitengewoon lid Ged. Staten. De heer Luden werd tot buitengewoon lid van Ged. Staten herbenoemd. De overige agendapunten werden commis soriaal gemaakt. De zitting werd verdaagd tot Dinsdag 24 Juli, des morgens half elf. „DISCUSSIE-WEEKEND" S. D. A. P. De federatie van de Soc.-Dem. Arbeiders Partij heeft een „discussie-weekend" uitge schreven op 14 en 15 Juli in gebouw „Rose- hagle". De heeren J. W, Matthijssen en Drs. S. Kleerkoper zullen spreken over; „Inflatie of deflatie." MOTORRIJWIEL IN BRAND. Maandagmorgen Is irx de Keizerstraat door een defect aan den motor een motorrijwiel In brand gevlogen. De motor, die niet ver zekerd was. is geheel verbrand. Een brand weerman, die pogingen in het werk stelde om het vuur te blusschen, verschroeide zijn gezicht. meldt: Hoogste barometerstand 672.2 m.M. te Finn. Laagste barometerstand 755.4 m te Haparanda. en voorspelt: Zwakken tot matigen Noord-Oostelij ken tot Noord-Westelij ken wind. Licht tot half be wolkt. Waarschijnlijk droog weer. Iets koeler ovetdag. Uit het Buitenland WEINIG VERANDERING. Het hooge drukgebied bleef in beteekenis afnemen, maar het centrum kwam nog dich ter bij ons land. De depressie bij IJsland en over Finland namen toe, zonder nog veel van beteekenis te worden. In Engeland, ons land, Zuid-Duitschland en Zwitserland houdt het fraaie weer aan. Schotland kreeg zware be wolking. In Noord-West-Frankrijk is onweer geval len, maar in geheel Frankrijk was het weer zeer warm. Noord-Duitschland heeft koeler weer. In het Oosten is eenige kans op on weer. Eerst wanneer de depressie, die zich thans op den Oceaan ten Zuiden van IJsland ver toont, naar het Oosten doordringt, is belang rijke weersverandering te wachten. Barometer Stand van heden 768 m.M. Vorige stand 769 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van Fa. KEIP, Opticien, Gr. Houtstraat 137, Telefoon 11640. Thermometer 10 Juli: Hoogste gisteren Laagste heden nacht Hoogste heden tot 12 uur 81 F. 58 F. 78 F. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 10 Juli. Bevallen 6 Juli: A. van Leersum—v. d. Kooij, d.; 7 Juli: A. J. Derogeede Bruin, z.; J. de Wit—Galjaard, d.; M. P. T. Tierie—de Best, z.; G. C. Verbraeckv. d. Pol, d.; C. van Heijs—Sernee, d.; A. H. Ragetlie—Hooi schuur, z.; 8 Juli: A. MolenkampSebrechts, z.; J. R. HoogkamerLamboo, d. Overleden 6 Juli: G. E. Witte—Verhoek, 80 j„ Heerensingel; J. J. Tiggelman, 14 j„ Prean- gerstraat; 7 Juli: H. N. Sweerts, 68 j., Rijks straatweg; 8 Juli: J. M. Gros—Pruimboom, 54 j., Schoterweg; F. A. G. Stadman, 61 j., Heerensingel; H. Westerveldv. d. Voort, 81 j„ Westerhoutpark, ARROND.-RECHTBANK UITSPRAKEN Valsclielijk innen van een postcheque De rechtbank veroordeelde den man, die zich een postcheque, voor een ander bestexnd, had toegeëigend en deze opnaam van dien ander geïnd, tot 2 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk en onder toezicht stelling van de stichting Het Hoogeland. De eisch was 9 maanden voorwaardelijk. Verdediger was Mr. Drilsma. Winkeldiefstal De vrouw, die bij de firma C. en A. Bren- ninkmeyer een heerenc-ostuum en een japon had gestolen, werd veroordeeld tot 3 maan den gevangenisstraf. De eisch was 6 maanden. Verduistering van stofzuigers De recidivist, die reeds 12 vonnissen had on dergaan en die laatstelijk terecht gestaan heeft, omdat hij twee stofzuiger, welke hij in huurkoop had ontvangen, enkele dagen later had verduisterd, werd veroordeeld tot 4 maan den gevangenisstraf. De eisch was 6 maan den. Verdediger was Mr. Drilsma. Bedrieglijke bankbreuk Een bewoner van IJmuiden, die voorheen te Haarlem een slagerij heeft gedreven, waar in hij gefailleerd is en die de opbrengst van zijn slagerij niet aan den curator had verant woord, terwijl hij voor de rechtbank had be weerd, dat hem te Amsterdam duizend gul den zou zijn ontstolen, werd veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. De eisch was een jaar. Valsche rijwielplaatjes Een Haarlemmer, die terecht heeft ge staan, omdat hij rijwielbelastingmerken zou hebben nagemaakt met de bedoeling deze als echt en onvervalscht te gebruiken, en voor wien vrijspraak was geëischt, omdat niet was gebleken, dat hij de vervaardiger was van het valsche plaatje, dat op zijn rijwiel was aange troffen, werd vrijgesproken, conform den tisch. Verdediger was Mr. D. de Jong. Zedendelicten De rechtbank veroordeelde een man wegens ontucht met personen beneden den leeftijd van 16 jaar, tot 4 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en ter beschikking stelling der Regeering. Een andere man werd voor eenzelfde delict veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Een derde man kreeg voor een zelfde feit een gelijke straf. Tenslotte werd een man voor bevordering van ontucht veroordeeld tot 3 maanden ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest. INFORMATIEKOERSEN. (Medegedeeld door dé Rott. Bank. Ver.) Londen 7 43 1/4—7.43 3/4. Berlijn 56.47 1/2—56.57 1/2. Parijs 9.72 3/4—9.73 1/4. Brussel 34.56—34.50. Zurich 47.99—48.03. Rome 12.62—12.70. New-York 1.47 3/8—1.47 5/8. Reorganisatie van een concentratiekamp. Geen S. A.-bewakers meer in Oranienburg. BERLIJN, 9 Juli (Reuter). Het bekende concentratie-kamp Oraniënburg is geheel ge reorganiseerd. De S.A.-bewakers in hun bruine hemden zijn vervangen door Goer in gs speciale politie, die zwarte hemden draagt. De camouflage mislukte. Na diefstal brand gesticht. Door de politie te Venlo werd gisteren aan gehouden en voorgeleid voor den Officier van Justitie te Roermond de 26-jarige J. Kempers uit Blerick. De jongeman had Zondag uit de kleerkast van zijn kamergenoot in zijn kosthuis 600. ontvreemd en daarop de kast in brand ge stoken. Bij het Ingestelde ondex-zoek werd uit de verkoolde massa het slechts gedeeltelijk ver brande geldkistje gevonden. Men kwam toen op de gedachte dat het geld gestolen moest zijn voor de brand ontstaan was. De jongeman werd een verhoor afgenomen, waarbij hij be kende den diefstal gepleegd te hebben en den RADIO-PROCRAMMA DINSDAG 10 JULI. HILVERSUM, 1875 M. In het radioprogramma van hedenavond zijn de volgende wijzigingen gekomen: 5.30—6.30 Gramofoonmuziek. 6.306.40 Cau serie ten behoeve van a.s. studenten. 6.407.00 Gramofoonmuziek. 7.007.35 Kamex*muziek door Henrietta Bosnians, piano en Francis Koene, viool. 7.357,40 Gx-am of oon muziek. 8.018.05 Nieuwsberichten van Vaz Dias. 8.05 9.00 Concert door het Omroep-orkest. 9.00 9.30 Jan Musch draagt voor „Forum-Scene". 9.3010.00 Voortzetting van het concert door het Omroep-orkest. 10.0010.15 Zangvoor dracht dooi- Willem Ravelli. 10.1511.00 Voort zetting van het concert van het Omroep orkest. 11.00 Sluiting. WOENSDAG. II JUILI. LUXEMBURG 1304 M. 7.Luxemburgsche avond. Populaire liede ren. 7.30 Vervolg populaire liederen. 8.20 Luxemburgsch concert door het omroeporkest o.l.v. Henri Pensis, m.m.v. Dolorès Goeres. 8.40 Vervolg Luxemburgsch concert. 9.10 Piano recital door René Delporte. 9.30 Militaire mu ziek o.l.v. Fernand Mertens. 10.Zangrecital door Marcelle Gérar .10.30 Dansmuziek (gra- mofoonplaten). BRUSSEL 484 M. 1.30 Gramofoonmuziek. 6.50 Populair concert o.l.v. Karei Walpot, 9.20 idem 10.40 Het Chass Remue-orkest. BRUSSEL 322 M. 1.30 Max Alexys' orkest. 6.20 Gramofoonmu ziek. 6.50 Moderne Vraamsche muziek door het omroeporkest o.l.v. Franz André. 8.20 idem. 10.30 Populaire gramfooonmuziek. KALUNDBORG 1261 M. 12.20 Herald Andersen's ensemble. 3.20 Teddy Petersen's orkest. 8.20 Het omroeporkest o.l.v. Emil Reesen. 10.30 idem. 11.20 Aage Juhl Thom- sen's dansorkest. BERLIJN, 357 M. 4.20 Harmoniemuziek o.l.v. Otto Jolly. 6.50 Carl Gottlieb Reissiger-concert. 7.40 Volks liederen. 11.20 Dansmuziek. MUZIEK. Het Muziekconcours te Heemstede. Ons nummer van Maandag bevatte reeds de uitslagen van den muziekwedstrijd. Door een misverstand in de verzending bereikte mijn verslag niet tijdig de redactie, zoodat dit eex-st heden geplaatst kan worden. Door rouw in het Vorstelijk Huis werd van den marsch'wedstrijd elk uiterlijk vertoon af gelast. Als terrein kwam daarvoor nu in aan merking het veld waar ook de wedstrijd wordt gehouden. Ook de officieele ontvangst door het gemeentebestuur had dezen dag niet plaats zoodat op het bepaalde ur zich de korpsen opstelden en voorafgegaan door de jongens van Sint Jan, deze korpsen zich naar beste kx-achten gingen meten in het ordelijk en gericht max-cheeren, 't behouden van het juiste tempo van 120 pas per minuut en 't bewaren van de voorgeschx-e ven paslengte a 75 c,M. Natuurlijk werd ook weer gelet op de muzikale weergaven vair de te spelen marsch. De inzet door de Haarlem- sche Jeugdfanfare „Oosterkwartier" was al bijzonder gelukkig, en het pittig marcheeren scheen een stimulans te zijn voor de andere korpsen, in dit opzicht hun beste been vóór te zettexx: „Jong Excelsior", A'dam, stond nog weer een tikje hooger, totdat de Heemsteed- sche Harmonie „Eensgezindheid" de kroon op het werk kwam zetten en (dit mag ik al vast hier vermelden) winnaar werd van den extraprijs, een draagmedaille voor het korps dat dezen middag 't hoogst aantal punten zou behalen. Als curiositeit moge gelden, dat deze prijs was uitgeloofd door den voorzitter van het winnende kox-ps. Bij het Velser korps „Voorwaarts" zoowel als bij „Crescendo" uit Assendelft werd aan de gestelde eischen niet ten volle voldaan, al liet ook de medewerking dezer korpsen niet na, luister bij te zetten aan het tooneel van den marschwedstrijd. De uitslag luidde: „Jeugdfanfax-e Ooster kwartier", Haarlem le prijs met 54 p., „Jong Excelsior", A'dam, le prijs met 57 p., „Voor waarts", Velsen, 2e prijs met 51 p. „Crescen do", Assendelft, 2e prijs met 48 p. zindheid", Heemstede le prijs met 60 p, De Middagwedstrijd. Om half twee des namiddags was het weer de Haarlemsche Jeugdfanfare „Oosterkwar tier", die het eerst het terrein betrad en den wedstrijd opende, die dezen middag die van den vox-igen Zondag nog overtrof. Nog meer effect zou het werk van Peter Wit Jr. hebben gehad, wanneer hij niet in beide werken was overgegaan tot een plotseling versnellen vaxi het tempo. Ook de opzet der bassen ln het verplicht werk was even weifelend. Overigens was het geheel goed beheerscht van voor dracht en belooft dit korps iets goeds voor de toekomst. In dezelfde afd. kwam uit „Soli Deo" uit Warmenhuizen,: dat echter tot mijn verwondering een ander werk uitvoerde dan aangegeven stond. Het korps was de dupe ge worden van den uitgever, die iets anders zond n.l. „Souvenir de Corbeil". De weergave had geen bijzondere kwaliteiten, althans ik heb er geen herinnering van meegedragen. Dit was wel 't geval bij „Jong Excelsior" uit de hoofd stad. De dirigent P. Swager, oud-klarinettist vair het Concertgebouworkest, heeft van zijn leerlingen voorbeeldige houtblazers gemaakt en daarbij 't koper mooi doen aanpassen. In de hooge liggingen ook werd alles mooi gere gistreerd. Zeer fijn speelde ook „St. Grego- rius", Duivendrecht, dat in 't verplicht werk prachtig rythme gaf, en waarbij 't klein koper glanzend tegen de mooie donkere bassen con trasteerde. „Voorwaarts", Velsen, was in 't rythme van den marsch uit de „Norma"-fan- tasie een beetje aan den slappen kant; de hoofdnoot werd te kort tegenover de volg- noot, al verviel men daardoor nog niet geheel tot triolen, 't Verplicht werk was in zijn ge heel genomen niet slecht. Indien „Concordia", Hoogkarspel, wat beter van stemming was geweest (de althoorns waren o.m. te laag), dan zou het stellig een nog beteren indruk hebben gemaakt, al was ook het tempo naar mijn gevoelen te mat. Beter was hier „Cres cendo", Assendelft, die hetzelfde verpliclhte werk uitvoerde. In de afd. uitnemendheid fanfare waren het „Eensgezindheid", Egmond-binnen, en „De Verwachting", Avenhorn, voor wie Paul Gil- son's uiterst moeilijke „Carmen festivum" was opgelegd. In de snelle passages was bij beiden lang niet alles juist, terwijl het tweede korps ook slechts ten deele bevredigde in Rossini's „Tancred"-ouverture, waar de opstijgende pas sage van 't hoofdthema nog lang geen violen- klank was. Ook in de slotgroep werden de terts en zangen slechts onvolkomen gehoord. De daaropvolgende afd. uitnemendheid Har monie werd ook door twee korpsen ingenomen Vlessing's „Pastorale Suite" voldeed vooral bij „Winkel's harmonie" buitenmate; vooral deel II was voortreffelijk. De fraseering in de dee- len vier en vijf, waarin hetzelfde motief woi-dt verwerkt, mag men liever dirigeeren naar de manier zooals de componist die aangeeft in 't laatste deel. Beide dirigenten (ook de heer Betz van „Eensgezindheid", Heemstede) hiel den zich echter angstvallig aan de partituur. Bij 't laatste korps klonk alles daarbij iets te nadrukkelijk, te automatisch, al maken wij gaarne ons compliment bij 't vrije werk voor de mooi teruggehouden begeleidingsfigurexr van hout en klein koper. Minder goed slaagde de cadens voor klarinet. Winkel muntte ook in 't vrije werk uit door Lecocq's ballet „Les fantocchini". De altsolo in 4, de duidelijke polyfonie in 6 trokken zeer de aandacht. Ten slotte kwam nog in de eere-afdeeling Harmonie „Zaandam's Muziekkorps" onder S. C. Kruyt ons hoogelij'k verrassen. Wagner's ouverture voor „Rienzi" was een moment van zuiver muzikaal genot. De klank die dit 55 leden tellend korps ontwikkelt is vooi-beeldig. In Massenet's „Scènes alsaciennes" kwam wel ieder onder bekoring van den weelderigen klank der hoorns, terwijl de solo-fluitist ook zeer de aandacht trok, al was in 't forte soms zijn toon eenige zwevingen te hoog. De drie pauken en de strijkbas kwamen aan den to taalklank zeer ten goede. Het was anderhalf uur over den vastge- stelden tijd, toen de jury (die weer bestond uit de H.H. H. W. Hofmeester, Jos. de Klerk en M. C. v. d. Rovaart) den uitslag liet bekend maken, die aldus luidde: Fanfare: 4e afd.: „Jeugdfanf. Oosterkwartier" té Haai'lem, le prijs 307 p. „Soli Deo", Warmen huizen, 2e prijs 277 p. 2e afd.: „St. Gregorius", Duivendrecht, lé prijs 347 p. le afd.: „Concordia" Hoogkarspel, le prijs 306 p. „Crescendo", Assendelft le prijs 332 p. Afd. Uitmuntendheid: „Eensgezindheid", Egmond-Binnen, 2e prijs 282 p. „De Verwach ting", Avenhorn, 2e prijs 270 p. Harmonie: 3e afd.: „Jong Excelsior", Amsterdam lé prijs 308 p. 2e afd.: „Vooi'waarts", Velsen, 2e prijs 292 p. Afd. Uitmuntendheid: „Winkel's harmonie", le prijs 345 p. „Eensgezindheid", Heemstede, le prijs 319 p. Eere-atfd.: „Zaandam's Muziekkorps", le prijs 351 p. Eere-wedstrijd. De nu zeer beknotte pauze was nog maar juist verstreken, of daar traden alweer de winnaars van eerste prijzen in het veld, voor aan het jeugdkorps uit Haarlem onder Peter Wit Jr. Men moest nog een derde nummer te zijner beschikking hebben, anders viel er in de eere-afdeeling niet mee te dingen. Aan dezen eisch voldeden alle acht korpsen, wat nog niet een zoo vanzelf sprekende zaak is. Wij gingen zelfs menigmaal te gast aan wat ons in dezen eere-wedstrijd werd opgediend. Zoo voerde „Winkel's Harmonie" niet meer of minder uit dan Gluck's ouverture bij „Alceste", op een wijze die menig beroepsgezelschap ach ter zich zou laten. De jonge Haarlemmers dan speelden ,,L' aui'ox-e d'un beau jour". Het werd pittig ge blazen en rythmisch nauwkeurig uitgevoerd. Het middendeel was niet geheel zuiver. Jong Amsterdam speelde ,,Mignonette"-ouverture van J. Baumann, en zooals wel te begrijpen is: beschaafd en mooi van klank. „St. Gregorius", Duivendrecht, kwam met Vlessing's ^eest- ouverture" en voldeed daarin meer dan „Con cordia", Hoogkarspel met „Patria" van Pain- paré. 't Was lang niet altijd correct. Assen delft (Crescendo) gaf een fraaie „Marche des Eburons" van Jac. Martin, en oogstte vooral voor zijn trompetten den hoogsten lof. Met een fantasie „Le lac maudit" trad „Eensgezind heid" Heemstede in het krijt. Vele stukken waren ook aan de blazers der overige korp sen niet bekend, of de vreemde namen waren een struikelblok, dat 't onthouden moeilijk maakte. Hier kwam echter de volksetymolo gie te hulp en hoorde men, als „Le lac maudit" de eerste klanken deed hooren, van vele kan ten: „lap me dit" of minder uitdagend „lak me dit". Misschien lag er aan dit gevloekte meer een historie als van Vineta ten gronde, wat ik uit de vele en nijdige „lap me dit's" zou opmaken. Hoe 't zij, er was volle aandacht voor de Heemstedenaren, die zich dezen dag zelf overtroffen Als nog „Zaandam's Muziek korps" kwam met Ponchielli's „Danze delle ore" uit Gioconda en dit ballet, wel niet tot in de puntjes verzorgd, doch wel met veel kleur uitvoerde, was ook deze eere-wedstrijd ge ëindigd, die weer door zeer velen werd bij gewoond. Het bestuur van St Michël verzoekt ons nog te vermelden, dat den volsenden Zondag wederom ten raadhuize de officiëele ontvangst zal plaats hebben door het Gemeentebestuur van Heemstede, en dat ook weer de marsch wedstrijd zal worden gehouden op het terrein dat daarvoor zoo uitnemend geschikt is, n.l. de Kerklaan te Heemstede. G. J. KALT.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 2