tl OP SOMMIGE PLAATSEN NOG ONGEREGELDHEDEN. DINSDAG 10 JULI 1934 H A ARLEM'S DAGBLAD 3 Relletjes te Amsterdam. Consigneering der troepen opgeheven. (Opstootjes elders spoedig onderdrukt.) Hervormde predikanten richten zich tot Dr. Colijn. Ondanks de volstrekt gunstige wending, welke met betrekking tot de ongeregeldhe den in de hoofdstad sinds Zondag te consta- teeren valt en die mede geleid heeft tot het vertrek van het bataljon Grenadiers en Ja gers, laat de algeheele terugkeer tot normale toestanden nog op zich wachten. In bepaalde volkswijken, waartoe vooral, wat de Eilanden betreft, Wittenburg gerekend moet worden en in weinig minder ernstige mate, het complex van straten en straatjes met bloemennamen aan de Overzijde van het IJ. blijft een groot deel der bewoners een terroriseerende houding aannemen, welke zich uit in het opbreken van het plaveisel, in vernieling en plundering. Maar ook in andere stadsgedeelten blijkt de toestand nog niet zuiver te zijn; zoo heeft in den namiddag de Borgerstraat tusschen Over toom en Kin kerstraat, welk gebied in den af- geloopen week mede een beruchten naam heeft' gekregen, weer van zich doen spreken. Te vijf uur heeft in deze straat een naar schatting 34-jarige werklooze twee surveillee- rende agenten aangevallen. De man kreeg onmiddellijk hulp van een aantal kornuiten, met het gevolg, dat de beide politiemannen van alle kanten besprongen werden en met de straatsteenen kennis maakten. Een der agenten slaagde erin zijn revolver te trekken en een schot te lossen, dat den hoofddader in de zijde trof. Terwijl van alle kanten po litiehulp kwam toeschieten vluchtten de an deren in wanorde, zoodat geen arrestaties konden worden verricht. De Geneeskundige Dienst heeft het slachtoffer, dat ernstig ge wond was, naar het Wilhelmina Gasthuis ver voerd. In den namiddag hebben in de Derde Witten burgerdwarsstraat en op Oostenburg troepen opgeschoten kwajongens wanordelij kheden veroorzaakt. Van zes uur af werd in dit gebied weer gepatrouilleerd door marechaussee s, ter- wijl te acht uur ook een aantal mariniers het machtsapparaat kwam versterken. De marechaussee en het detachement extra militaire politie blijven nog in de hoofdstad. Wittenburg afgezet. Politie, marechaussee en mariniers hebben in den loop van den avond de Groote Witten- burgerstraat, alsmede de drie Wittenburger- dwarsstraten, in verband met de dreigende houding der bewoners aldaar, volledig afge zet. Aan het consigne: „Ramen dicht!" en „In de huizen blijven!" werd wederom streng de hand gehouden. Toen enkele onwilligen de ramen niet wilden sluiten knalden er scho ten; niemand werd echter getroffen. Tot tien uur hebben zich in deze wijk geen ernstige incidenten voorgedaan. Verzet in den Jordaan, De uitrukpatrouilles van politie, mare chaussee en militaire politie hebben tusschen 10 en 11 uur in den Jordaan, waar in de Wil lemstraat, Palmstraat, alsmede Palmgracht en omgeving de straten weer werden opge broken en eenige lantaarns er aan moesten gelooven, door snel en krachtdadig optreden het weer oplaaiende verzet gebroken. Er is daarbij van de vuurwapenen gebruik ge maakt, waardoor twee personen zijn getrof fen. De eerste kreeg in de Palmdwarsstraat bij de Willemsstraat een schot in den buik. Hij is door den G.G.D. naar het Wilhelmina Gasthuis vervoerd. De tweede kreeg een schot in den wang, doch behoefde niet te worden opgenomen. Op de eilanden was de volledige afzetting van Wittenburg te middernacht nog gehand haafd. Ook in de Kleine Kattenburgerstraat was het rumoerig. Er zijn daar eenige lan taarns stuk geslagen. In de Vogelbuurt bij de Meeuwenlaan, aan de Overzijde van het IJ, waar tot nu toe nog weinig wanordelijkheden waren voorgekomen, zijn Maandagavond na elf uur in de Lange Vogelstraat de straten opgebroken en lan taarns ingegooid. Ook werden in deze straat de brandkranen vernield, terwijl kort daarna de geheele buurt in het donker werd gezet. Politie en militairen hebben hier verschei dene schoten gelost. Consignecring opgeheven. De. in verband met de onlusten te Amster dam. bevolen consigneering der troepen in de verschillende garnizoenen op last van minis ter Decker met ingang van gistermiddag twaalf uur opgeheven. Alleen de troepen te Amsterdam. Den Haag en Rotterdam blijven nog geconsigneerd. Een geheime berichtendienst. Het is de politie gebleken, dat bij de onlus ten verschillende personen deel uitmaakten van een geheimen ordonnans-dienst en per motordienst berichten overbrachten. Men is enkelen hunner op het spoor. Telegram aan Dr. Colijn van het Ministerie van Hervormde Predi kanten te Amsterdam. Het Ministerie van Hervormde Predikanten te Amsterdam heeft Maandag het volgende telegram gezonden aan den voorzitter van den Ministerraad. Dr H. Colijn: „Het Ministerie van Hervormde Predikanten te Amsterdam, voor zoover tegenwoordig op zijne vergadering van heden, „diep getroffen door de droeve gebeurtenis sen der laatste dagen. „gezien den nood, die in breede kringen wordt geleden, welke nood zoovelen tot ver bittering heeft gebracht en waarvan zij uit eigen ervaring dagelijks kennis nemen. „wendt zich hierbij tot Uwe Hooge Overheid met het dringend verzoek de steunuitkeerin- gen. die dreigen beneden het bestaansmini mum te komen op hun vorig peil terug te brengen, ook al moet dit tot scherpere bezui nigingen en verzwaring der belastingen van de hoogere inkomens aanleiding geven. Het Ministerie van Predikanten doet dit in het besef, dat Overheid en Volk tezamen naar het Woord Gods hebben te hooren. „erkent in den huidigen toestand mede schuld der Kerk, ook betreurende, dat het zich niet eerder in dezen tot Uwe Overheid heeft ge wend. „doch acht het nochtans heden zijn plicht U zijne stem in dezen alsnog te doen hooren en met allen ernst bij U op voornoemden maat regel aan te dringen." Het telegram was onderteekend door de vol gende predikanten P. J. Kromsigt, G. Oort- huys. A. G. H. van Hoogenhuyze, W. van Lim- burgh, L. C. W. Ekering, J. Laurense. W. A. Koek. J. P. van Bruggen. M. J. A de Vrijer. G. A. den Hertog. J. Kooy. B Gyzel. A. A. Dönszel- mann. J. C. Koningsberger, T. Kloosterman. S. F H. J. Berkelbach van der Sprenkel, W. H. Nelck en P. Visser. Bestrijding der werkloosheid te Amsterdam. Naar het Persbureau Vaz Dias verneemt, zijn B. en W. van Amsterdam voornemens, om het groote plan tot uitvoering van verschillende werken ter bestrijding der werkloosheid, zulks als uitvloeisel van het zestig-milllioenenplan van de regeering. nog vóór de vacantie ter goedkeuring aan den Raad voor te leggen Reeds op Donderdag 12 Juli a.s. zal er een gecombineerde vergadering worden gehouden van de Commissie van Bijstand der Gemeente Financiën, der Publieke Werken, van de Volks huisvesting en der Gemeentelijke Handelsin richtingen, ter bespreking van dit plan. Dank aan de troepen. De bevelhebber in de vierde militaire af- deeling, generaal-majoor J. J. G. baron Van Voorst tot Voorst heeft Maandag een dagorder tot de troepen gericht, waarin hij zijn bijzon dere tevredenheid aan alle onderdeelen be tuigt en in het bijzonder aan de Marechaus see. de Poli tie troepen, de detachementen van het korps rijdende artillerie, genietroepen en schoolcompagnie van den motordienst. Einde van de staking aan de Houthaven. AMSTERDAM. 9 Juli. De staking in de Houthaven, die Vrijdag is uitgebroken, is geëindigd. Alle bootwerkers zijn hedenmor gen'aan het werk gegaan. Een rustige nacht. Ondanks de moeilijkheden die de politie aan den Overkant van het IJ en op de Eilanden voor middernacht nog heeft gehad, is de nacht in het algemeen rustig verloopen. In de Vogelbuurt in Noord, kon tegen 12 uur een gedeelte der straatverlichting hersteld worden. Eenige straten moeten tot het dag licht er weer is, in opgebroken staat blijven liggen. In enkele straten hadden de oproer lingen kopspijkers gestrooid. Er werd gepa trouilleerd door rijwielpatrouilles van politie en militaire politie en tot wanordelijkheden is het niet meer gekomen. Op Wittenburg bleef de gedwongen rust heerschen, die geforceerd werd door de afzet ting van de Wittenburgerstraat met zijstraten door politie en mariniers. Te ruim elf uur is in de Borgerstraat nog een poging tot plundering van een kruide nierswinkel gedaan. De politie kon hier echter spoedig ingrijpen; er werden verscheidene schoten gelost, waarbij voor zoover viel na te gaan echter niemand gewond werd. Ook ongeregeldheden te Rotterdam. Maandagavond is het op twee plaatsen in Rotterdam zeer rumoerig geweest. Met strooi biljetten waren de werkloozen opgeroepen om te demonstreeren in de Crooswijk-buurt. Vooral na het vallen van de duisternis zijn hier ge- ruimen tijd vrij ernstige ongeregeldheden voorgevallen. De zijstraten, die uitkwamen op den Croos- wijkscheweg werden op verschillende plaatsen open gebroken en de lantaarns stuk geworpen. Eerst heeft de politie een groot aantal charges uitgevoerd en daarna den Crooswijkscheweg afgezet. De politie is daarna langen tijd bezig geweest met het zuiveren van de zijstraten, waarbij van op auto's geplaatste zoeklichten gebruik werd gemaakt. Een groot aantal re volverschoten is gelost. In een van de zij-1 straten van den Crooswijkscheweg werd de poalitie ontvangen met een serie voetzoekers. Op den Linker Maasoever is het lated op den avond in den Oleanderbuurt herhaalde malen zeer rumoerig geweest. De politie moest ook hier van de vuurwapenen gebruik maken Nadat eerst het bestuur van de O.S.P. was gearresteerd, zijn ook de bestuursleden van de C.P.H. in verband met het verspreiden van een blad, waarin opruiende artikelen voorkwa men, in arrest gesteld. Bij de ongeregeldheden is een 16-jarige jon- ;en door een schot in het been gewond. Ge bleken is, dat op de politie is geschoten. Een paard van een politie-majoor is door een schot gewond. Tc Zuilen. In verband met de arrestatie van een be kend communist, lokten oproerige elementen Maandagavond te Zuilen relletjes uit. Door krachtig optreden der politie keerde de rust spoedig terug. Te Enschedé. Te Enschedé werden enkele relletjes door de politie spoedig bedwongen. Te Glanerbrug is een man gearresteerd, die met een roode vlag met sikkel en hamer op straat rondliep. Ook te Alphen a.d. Rijn rumoerig. Bij de steunuitkeering aan het secretar:?- gebouw is het ook te Alphen aan den Rijn eenigszins rumoerig geweest. Een groepje steuntrekkenden scheen voornemens relletjes te verwekken en één hunner .zekere V.. ver voegde zich tot dat doel aan het loket, waar hij een der ambtenaren het hem uitgekeerde steungeld in het gelaat wierp. De man werd daarna door de politie uit het lokaal ver wijderd, doch op straat wilde hij een der politiemannen te lijf, waarop deze zijn sabel trok en V. een klap toediende met het gevolg dat diens oor gedeeltelijk werd afgeslagen. Het verzet was daarmee tevens ten einde. „Nederland, land van rust en orde." Reuter meldt uit Parijs: In zijn commen taar op de onlusten in Nederland verklaart de „Intransigeant", dat deze berichten met ver rassing zijn ontvangen. Als revolutionnalre elementen een dergelijke actie kunnen begin- TOEGANG VERBODEN Art 461 W-B v Strafr. iloo UotftCH u rnééc! Natuurlijk gaan ze de bosschen afsluiten, prik keldraad plaatsen! Na tuurlijk komen er meer van die bordjes als de toeristen allerlei afval, schillen en doozen over al neersmiiten- De Natuur is geen Vuilnisvat!. nen, aldus het blad. moet er een toestand ont staan zijn welke dienstig was voor hun doel einden. Wij zijn altijd gewend geweest Neder land te beschouwen als een der laatste landen, waar de rust en orde kon worden verstoord. Na een uiteenzetting te hebben gegeven van den toestand in Nederland, dat geteisterd door de economische crisis zijn toevlucht moest nemen eerst tot het uitkeeren van steun aan de werklooze arbeiders en later tot verlaging van dezen steun, besluit de „Intransigeant" met te wijzen op de noodzakelijkheid van in ternationale economische samenwerking, ten einde bloedige onlusten, zooals deze thans te Amsterdam plaatshebben, te voorkomen. BEN STEM UIT WEENEN. WEENEN. 9 Juli (V.D.) De „Neue Freie Presse" een der vooraanstaande Weensche bladen bespreekt in een hoofdartikel de on lusten in Nederland. Het blad betoogt dat Nederland altijd heeft gegolden voor een der meest voorbeeldige landen op het gebied van den socialen vrede. Nederland heeft op ieder gebied der sociale wetgeving voorbeeldige dingen gepresteerd. Het is kenmerkend, dat Nederland de staat is waar het aantal arbeiders in ver houding tot het grondbezit het grootst is. Bij de kolonisatieplannen voor arbeiders uit de steden van vele landen is het Nederlandsche voorbeeld toonaangevend geweest. Ook thans nog leeft de arbeidersklasse van Nederland ondanks de crisis in betere situatie dan die van menig ander land. Welis waar is de crisis ook aan Nederland niet onopgemerkt voorbij gegaan. De crisis is daar wel later begonnen, maar zij vermindert dan ook in langzamer tempo. De politieke gevolgen van deze ontwikkeling zijn in de beide laatste jaren steeds meer merkbaar geworden. Het blad herinnert dan aan zekere resultaten der extreme partijen bij de verkiezingen en aan de radicaliseering. die tot uiting is gekomen bijv. bij de muiterij op de „De Zeven Provinciën". De oorzaak der huidige onlusten is de kor ting op de steun. Het blad komt tot het re sultaat, dat de straatgevechten te Amsterdam in dit oerbeeld der Patricierssteden, in dit ge bied van rijkdom en pioniersarbeid, die de wereld bestrijkt, een ernstig teeken des tijds is. Het blinde radicalisme moet verdwijnen, in dien men wil, dat Europa gered wordt. De ge beurtenissen in Nederland moeten voor het verscheurde Europa een nieuwe waarschuwing zijn, welke zich zelf niet verder meer uit putten door doodelijke gevechten. Hoeveel politieke en cultureele stroomingen hebben niet hun weg juist door Amsterdam genomen. Hoeveel Westersche ondernemings geesten en Europeesche enex-gie zijn niet van deze stad uitgegaan. De bloedige onlusten, zoo besluit dit blad, kenteekenen weer eens het gevaar waarin ons werelddeel verkeert. „Regeeringsmaatregelen beslist noodzakelijk". De dreigende loonsverlaging in de mijnstreek. Een nieuw adres aan de regeering. Het Hoofdbestuur van den Algemeenen Ne- derlandschen Mijnwerkersbond heeft zich op nieuw met een uitvoerig adres tot den Raad van ministers gewend in verband met de aan gekondigde loonsverlaging en de staking, die in verband daarmede op 1 Augustus a.s. dreigt. In dit adres wordt er nogmaals op gewezen, dat ter verlichting van den nood. waarin de mijnindustrie verkeert, het nemen van regee ringsmaatregelen beslist noodzakelijk is. Immers, de mijnondernemers blijven nog steeds op het standpunt staan, dat onder de gegeven omstandigheden loonsverlaging op 1 Augustus noodzakelijk is. terwijl de arbeiders absoluut geen verdere inkomstenvermindering kunnen dragen. Het Hoofdbestuur herinnert in dit verband aan het dato 7 Juni aan den Ministerraad ge daan verzoek om op korten termijn een con ferentie van alle belanghebbenden bijeen te roepen om een plan tot saneering van de mijn industrie vast te stellen. Door een conferentie, die de Mijnwerkersbonden met het Hoofdbe stuur van den Bond van Steenkolenhandela ren hebben gehad, is 't hoofdbestuur van den Algemeenen Nederlandschen Mijnwerkersbond nog meer in zijn meening versterkt, dat oen dergelijke bespreking van groot nut kan zijn. Het Hoofdbestuur dringt er daarom op aan ten spoedigste een dergelijke conferentie te beleggen en doet verder een beroep op de re geering om haar invloed aan te blijven wen den dat de aangekondigde loonsverlaging te ruggenomen wordt. Verder besloot het Hoofdbestuur op Zondag 15 Juli eenige groote demonstratieve open luchtbijeenkomsten te houden van mijnwer kers en middenstanders tegen den dreigenden andergang der mijnstreekbevolking. Op deze bijeenkomsten zal o.a. het woord worden ge voerd door den bondsvoorzitter Chr. v. d. Bilt en den bondssecretaris N. Kramer. Leiden krijgt weer zijn stadhuis. Architect Blaauw bouwt het. De gemeenteraad van Leiden heeft Maan dagmiddag zonder hoofdelijke stemming be sloten over te gaan tot uitvoering van het stadhuisplan van den architect C. J. Blaauw te Haarlem. Het overlijden van den Prins. Ongeveer 15.000 personen defileerden. Het défilé heeft gisteren van negen tot zes uur geduurd Naar schatting zijn er ongeveer 15.000 personen voorbij de baar geloopcn Een groot aantal kransen is bij de baar neer gelegd Beurzen en rijksdienst gesloten. De minister van financiën heeft bepaald, dat op Woensdag a.s de beurzen voor den geld- en fondsenhandel zullen zijn gesloten, alsmede da! die dag voor de geldleoningen als bedoeld in afdeeling V der Beursvoorschrif- ten 1914, niet als werkdag zal worden be schouwd. Ter gelegenheid van de begrafenis van den Prins op Woensdag zullen de te 's-Graven- hage en Delft gevestigde Rijksdiensten en in stellingen gesloten zijn. Personeel bij in andere plaatsen gevestigde diensten er. instellingen behoor', voor zoover het de begrafenisplechtigheid wensoht bij te wonen, daartoe, voor zoover de belangen van den dienst zich daartegen niet verzetten. In do gelegenheid te worden gesteld. Klok luidt in de gemeenten. Namens de regeering hebben de commissa rissen der Koningin in de verschillende pro vincies de gemeentebesturen verzocht om op den dag van de bijzetting de klokken te doen luiden van 8 tot 9. van 12 tot 13 en van 16 tot 17 uur. Aan het eerebetoon bij de begrafenis zullen o.m. de burgerwachten van Haarlem, Velsen. Hillegom en Bloemendaal deelnemen. Verkeersregeling te Voorburg. De burgemeester van Voorburg maakt be kend. dat Woensdag 11 Juli as de Koningin Wilhelminalaan en de spoorwegovergang S S. HeerenstraatWesteinde te Voorburg vanaf 8 uur des voormiddags gesloten zullen zijn voor het verkeer met alle motorrijtuigen «m andere rij- en voertuigen, tenzij men in het bezit :s van een bewijs van voorrang, afgegeven door den hoofdcommissaris van po'.i':e te 'sGra- venhage. Na dit tijdstip zal het alzoo voor be doelde voertuigen niet meer mogelijk zijn om Rijswijk via Voorburg te bereiken. Het verkeer naar en van Den Haag zal dan worden geleid over de Laan van Nieuw Oost Einde, waar zoo noodig kan worden geparkeerd op het middenpad. 'Tot halfnegen v.m. bestaat gelegenheid om te parkeeren in de zijstraten van en de ter reinen achter de Prinses Mariannelaan. Grooter aardappeluitvoer naar Duitschland. Invoerrecht met 4 mark verlaagd. In verband met het gebrek aan aaixlappels in Duitschland, heeft de rijksregeerlng het invoerrecht van 6 Mark per dubbele centenaar tot 2 Mai'k verlaagd. Ons land mag op net oogenblik dagelijks ook 35 wagons meer le veren dan het gewone contingent. Internationaal zakkenroller veroordeeld. Vonnis in hoogcr beroep bevestigd. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft een 28-jarige Italiaan, wiens antededenten de be titeling van internationaal zakkenroller op hem van toepassing doen zijn, wegens dief stal en vervalsching van een relspas veroor deeld tot anderhalf jaar en tot zes maanden gevangenisstraf, zulks met bevestiging van het vonnis der Rechtbank. Wat den diefstal betreft, had de vreemde ling op klaarlichten dag. op don Nieuwendijk bij de Karnemelkbnxg, een incasseerder een stomp in de borst gegeven, hem vervolgers weten mee te tronen naa.r een hotel en hem daar, vóór hij op zijn verhaal was gekomen, beroofd van een bankbiljet van twintig gul den. twee van tien en een rol van twintig kwartjes. Ook had hij. op een anderen dag. In een winkel aan de Kalverstraat een dames- taschje gestolen. Bosschen door brand geteisterd. Ruim 100 H A. verwoest. Maandag is brand ontstaan in de bosschen nabij Venraai Ruim 212 H.A. bosch gingen in de vlammen op. De bosschen zijn eigendom van de Vereeniging tot behoud van Natuur monumenten. Door onbekende oorzaak is Maandagmiddag een hevige boschbrand uitgebroken in de bos schen langs den weg tusschen de Noord- Limburgsche plaatsen Hélden en Kessel. Of schoon terstond alle mogelijke pogingen tot blusschen in het werk gesteld werden kon men niet verhinderen dat een boschopper vlakte van ongeveer 100 H A., toebehoorende aan de families Haffmans en Esser uit Helden door ihefc vuur werden vernield. RUSSISCHE VLIEGERS IN ONS LAND. Dezer dagen zijn met de nachtboot uit Engeland het hoofd van de Russische lucht macht. de heer Alksnis, en de vliegers, de hee- ren Molokof en Lewanewski. bekend van tic redding van de „Tsjeljoeskin". aan den Hoek van Holland aangekomen. Zij werden opge wacht door een gezelschap, landgenooten. on geveer twintig in getal, die te Amsterdam en Rotterdam voor den Russlschen handel wer ken, dames en heeren. van wie velen bloemen hadden meegebracht om Molokof en Lewa newski te huldigen. Laatstgenoemden waren van hun echtgenooten vergezeld. Toen zU aan land gingen, verwelkomden hun landgenooten hen met den kreet; „Leve de Helden der Sov jet-Unie". (De titel „Held der Sovjet-Unie" is een onderscheiding, door de Russische regee- ring ingesteld na de redding van de Tsjel joeskin- en die toegekend wordt aap. wie daden vrrichten. uitmuntende door heldhaftigheid. Molokof en Lewanewski hebben beiden dezen titel gekregen). i LANGS DE STRAAT. Pech. Toen we het huis verlieten en onze fietsen wilden grijpen, bespeurde ik. dat m'n achter band zoo al niet leeg, dan toch slap was. tè slap. en dat hij wat lucht broodnoodig had. Er zijn nu eenmaal dingen die van den wind en van de lucht leven, zooals molenaars'vroe ger'. windhanen, parfumeriefabrikanten en fietsbanden Ik pakte dus een fietspomp want ik ge loof niet aan dat sterke verhaal wie ver telde me dat ook weer? In den Von Munchhausenstyi: ..Er stond zoo'n stevige wind, dat hij het ventiel tegen den wind in hield, en in minder dan geen tijd was de band keihard!" Als gezegd. Ik pakte een pomp en peuterde die waar vereischt. aan het ventiel. De verdere verrichtingen deden mijn collega on ik samen, want deze pomp was een normale pomp. dus een. die door twee personen be diend moet worden De één pompt en zou tot morgen door kunnen pompen, zon der dat de band noemenswaardig harder ge worden ls, wanneer niet een ander de slang ibij het ventiel, bij de zuigercylinder. of aan beide kanten' en het slangdop.ie stevig en op zeer bizondere wijze vasthoudt, zoodat geen enkel moeizaam vorkregen zuchtje ont snapt En dan nóg ls het soms zwaar werk. omdat het vcntielslangetje vastgekleefd kan zijn. Goed dan, ik pompte en m'n gezel leidde de geperste lucht in do goede banen ..Issieal hard?" hijgde ik tenslotte tus schen twee slagen door. Mijn helper drukte z'n duim op den band (Iets wat ik zelf nooit meer doe sinds m'n oog toevallig eens viel op de op straat liggende dingen, waar ik overheen gereden ben» en liet daarom één kant van het slangetje los. Het gevolg was. dat de lucht daar ter plaatse plotseling ontsnapte, ik geen tegenstand meer ontmoette en voorover duikelde, zooals iemand duikelt, die meent, dat hij de laatste trede van een trap' gehad heeft en dus zijn voet op den begar.en grond zal zetten, terwijl er in werkelijkheid nog een trede komt. „Nog een klein beetje", antwoordde het slangenmensch. het slangetje weer met belde handen vastpakkend „Nouissie tochzeker hard?" steunde ik even later. De band was hard Ik zette de pomp weg en greep m'n fiets Mijn achterband was even slap als voor de pomperij. Want ik bleek den band van mijn collega's fiets opgepompt te hebben, die vlak tegen de mijne aanstond A. J .C. VI. Strijd over den tijd. De IWidden-Europeesche ai de winnende hand. Tweede Kamer over het wetsontwerp. In de Tweede Kamer blijkt, volgens het af- deelings onderzoek, over het wetsontwerp tot herziening van den wettelijkcn tijd. het denk beeld, dat Nederland zich bij een der groote tijdzones zal aansluiten, vrij algemeen in stemming te vinden. Toch achten vele leden, het gekozen stelsel niet gelukkig. Aan de Invoering van tien Grcenwich-tijd werden, voor zoover het winterhalfjaar be treft. groote bezwaren verbonden geacht. Vooral in het najaar en voorjaar zal tegen den avond daglicht verloren gaan, zonder dat dit in den vroegen morgen teruggevonden wordt. Voorts werd het feit. dat het in den winter des avonds reeds vroeg donker zal zijn. als een ernstig bezwaar beschouwd voor de kinderen, die soms, om uit school naar huis te komen, een langen afstand moeten afleggen, hetgeen ten gevolge der concentratie in het lager on derwijs nog meer dan tevoren het geval zal zijn. Deze leden drongen er op aan. dat een an der stelsel zal worden gekozen, waarbij, met afschaffing van den zomertijd, voor het ge heele jaar de Midden-Europeesche tijd wordt ingevoerd. Van andere zijde werden de bezwaren tegen de oplossing van dit ontwerp gedeeld. Van die zijde werd bovendien nog een bedenking van geheel anderen aard tegen die oplossing aangevoerd. Deze leden vreesden, dat bij het tot stand komen van de voorgestelde regeling de strijd over den zomertijd geenszins zal blij ken te zijn beëindigd. Ook deze leden drongen aan op de invoering van den Midden-Europeeschcn tijd gedurende het geheele jaar. Zij waren bereid twintig mi nuten van den tegenwoordigen zomertijd prijs te geven, indien daarmede rust verkregen kan worden en het Zomertijdvraagstuk voorgoed uit de wereld kan worden geholpen. Opgemerkt werd in dit verband nog. dat de Vaststelling van één. het geheele jaar door geldenden tijd, aansluitende bij dien van het grootste deel van Europa, niet alleen een spe cifiek Nederlandsch algemeen belang is. voor de rechtszekerheid van groote waarde, doch ook uit internationaal oogpunt gewenscht moet worden geacht. Sommige leden achten de invoering van den Mldden-Europeeschen tijd aan deze be denking onderhevig, dat daarbij te ver van den werkelijken tijd wordt afgeweken Zij ga ven op dien grond aan een regeling, als in het ontwerp voorgesteld, de voorkeur. Enkele leden zouden bij de ln\'oerlng van den Midden-Europeeschen tijd toch ook nog oen zomertijd behouden wenschen te zien. Vele andere leden achten voor dit laatste niet alleen geen reden aanwezig; zij zouden zich daartgen met kracht moeten verzetten. De aanslag op een kastelein. Interlocutoir vonnis. In de zaak van den 36-JarIgen E.. die in den nacht van 29 op 30 September van het vorig jaar den kastelein Arts in de Boomstraat te Amsterdam heeft neergeschoten en deswege door de Rechtbank tot zes Jaar gevangenisstraf was veroordeeld, heeft het Gerechtshof een interlocutoir vonnis gewezen. Het Hof wenscht na te gaan of het schot de kastelein ls enkele dagen na den aanslag overleden op zichzelf al of niet doodeiijk is geweest en heeft ia dit verband bevolen dat op 4 September nog enkele deskundigen zul len worden gehoord.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5