HUISHOUDEN BETEEKENT T IN HUIS HOUDEN DINSDAG 10 JULI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 5 De Haarlemsche oud- wethouderspensioenen. „De Vrijz.-Dem." over de geleidelijke intrekking. Wij lezen in ..De Vrijzinnig-Democraat", orgaan van den Vrijz. Dem. Bond. waarin ook het hoofdartikel uit Haarlem's Dagblad van 16 Juni j.l. is overgenomen, het volgede: Met alle waardeering voor de meening on zer Haarlemsche raadsleden, die 'nun stem onthielden aan het voorstel tot geleidelijke in trekking der reeds toegekende wethouders pensioenen. kunnen wij het recht on pensioen dezer heer en moeilijk zien als een ..moreel recht". Heet recht op dit nensioen is o.i. een juridisch recht. dat. blijkens het advies van Prof. Metiers iuridisch riet- onaantastbaar is. Wij kunnen het standpunt waardeeren. dat men aan dit juridisch recht niet wil tornen op grond van het ..verkregen reoht". Men neemt dan het principieele standpunt in. dat men niet mae raken aan ..verkregen rechten". Men moet zich er dan echter van bewust zijn. dat dit zuiver principiële standpunt ten ge volge heeft, dat de strüd tegen de cumulatie Van pensioenen en inkomens practisch ten doode is gedoemd. Moge er dus iuridisch een aanspraak be staan. die door wijziging der verordenine kan worden eewijzigd of teniet gedaan. ..moreel" aanvaardbaar was de bestaande toestand ze ker niet Een moreele aanspraak op onmiddel lijk ingaand wethouderspensioen hadden deze vier oud-wethouders, waarvan er drie het wethouderschap verwisselden voor het lid maatschap van Gedeputeerde Staten en de vierde voor een betere positie in het particu liere bedriif, o.i. zeker niet Inteeendeel. de verordening, die deze pensioenen toekende, is in strijd met ons rechtsgevoel en met onze moraal. Opgemerkt zii nog. dat de betrokkenen van den aanvane af konden weten, dat de Raad ten allen tijde het pensioen kon intrekken of verminderen. Eene bepaling, dat het pensioen onaantastbaar zou zijn izooals art. 40 Bezol digingsbesluit) bestond niet. De vraag is dus o.i. slechts of men mag raken aan een verkregen recht, dat men im moreel acht. Deze vraag moet in elk speciaal geval afzonderlijk worden bekeken, door af- wê'ring van alle factoren. Dat men nooit of te nimmer aan verkregen rechten zou mogen raken, zouden wij niet gaarne willen verdedi gen. De leer der verkregen rechten is de steun van elke behoudzucht. Elke hervorming immers raakt verkregen rechten. De invoe ring van het vrouwenkiesrecht deed het ver kregen recht van de mannen op olléénzeggen- schap teniet gaan; de strijd tegen heerendien sten en slavernij was een strijd tegen verkre gen rechten Wil men voorbeelden op het terrein van het civiele recht, dan denke men aan den strijd voor een beter huwelijksrecht, waardoor ook voor reeds gesloten huwelijken, de positie der vrouw wordt verbeterd; aan de nieuwe lijfdwang-regeling, waardoor ook voor reeds gewezen, bij lijfsdwang uitvoerbaar ver klaarde, vonnissen, het recht tot gijzeling illusior is gemaakt. Tal van andere voorbeeld den zijn te noemen, De vergelijking met par ticuliere pensioenen gaat zeker niet op. Geen enkel particulier kent een onmiddelijk in gaand pensioen bij vrijwillig ontslagnemen beneden den pensioenleeftijd. Wij gaan op deze kwestie eenigzins uitvoe- rie in. omdat de strijd tegen cumulatie van pensioenen en inkomens ruimer dan locaal belang heeft. Wij meenen persoonlijk, dat de leer der verkregen rechten ons niet behoeft te beletten aan gecumuleerde pensioenen te raken, al hebben wij alle waardeering voor het standpunt der Haarlemsche Raadsfractie en al moet men zeker met het tasten aan ver kregen recihten voorzichtigheid betrachten. PENSIOENEN VAN OER-WETHOUDERS EN HUN WEDUWE EN WEEZEN. B. en W stellen den Raad voor, te besluiten, artikel 4bis van de verordeixing, regelende de pensionneering van wethouders na hun aftre ding en van hun weduwe en'of weezen, vast gesteld bij raadsbesluit van 28 November 1928 en laatstelijk gewijzigd bij raadsbesluit van 13 Juni 1934, no. 28, met ingang van 1 Juli 1934 te vervangen door het navolgende: Art. 4 bis. Ten behoeve van de aan hen of aan hun weduwen en. of weezen eventueel toe te kennen pensioenen wordt van ieder der wethouders een bijdrage geheven: a. voor eigen pensioen ten bedrage van 41'2 percent van hun wedde en b. voor weduwen- en weezenpensioen ten bedrage van 512 percent van de tot f 3000 beperkte wedde. De in het eerste lid bedoelde bijdrage wordt bi.i elke uitbetaling van wedde voor een even redig deel op het uit te betalen bedrag gekort. PERSONALIA. Geslaagd voor het examen Engelsch van de Vereeniging van Leeraren in Talen en Han delscorrespondentie, de heer J. W. Middelink te Haarlem. GEMEENTERAAD. Er wordt een vergadering van den Raad der gemeente Haarlem gehouden op Donderdag, 12 Juli 1934. des namiddags ten 112 ure, zoo noodig voort te zetten des avonds ten 8 ure, in ae~Statenzaal (Prinsenhof). Aan de orde zal worden gesteld: 1. Mededeel in gen en ingekomen stukken. 2. Onderzoek geloofsbrieven nieuwe leden. 3. Verhooging voorschot woningbouwvereen. ..St. Bavo" (woningen ouden van dagen'. 4. Overdracht van voor straat bestemden grond Ramplaan e.o 5 Aanschaffing leermiddelen enz. school U.L O lett. C. 6. Tiideiijke verandering bestemming per ceel Karei van Manderstraat. 7. Wijziging art. 4 bis verordening pension neering wethouders. 8. Vaststelling presentiegeld leden stem- bureaux. 9. NormaMsatie Jan Gijzenvaart. 10. Vastst^Urg detail 12 uitbreidingsplan ..Zuid-West". 11. Verzop'-Thriften inzake het treffen van maatregelen bij beoefening watersport 12. Aanvulling Algemeene Politieverordening. 13 Reorganisatie scholen voor gewoon lager enderwijs, enz. 14. Wijziging verordening heffing schoolgeld Voorbereidend Hooger- en Middelbaar Onderwijs Voor den Kantonrechter. EEN SLIPPERTJE. Een heer reed met zijn auto op den Rijks straatweg naar Amsterdam, passeerde een voor hem uit rijdende auto, maar moest een paar honderd meter verder stoppen, omdat er het een of ander obstakel was. kenbaar aan de file, die zich reeds gevormd had. Hij sloot zich dus bij de wachtende wagens aan. De auto, zoo juist door hem gepasseerd, had hem intusschen weer ingehaald en moest zich dus als laatste in de file zetten. Deze deed dit ook. maar zoo onvoorzichtig, dat de wachtende heer aan het stuur tegexx de voorruit sloeg en toen zoo stevig in de kussens terug viel. dat de rug van de bank brak. Bovendien werd de auto tegen den er vóór wachtenden wagen gewor pen, zoodat er schade ontstond. De bestuurder van den achtersten wagen moest nu terechtstaan wegens onvoorzichtig rijden, maar hij kwam tegen de tenlastelegging op. Zijn wagen was perfect, de remmen puik in orde en zijn snelheid van ongeveer 40 K.M niet buitensporig. Van zijn bekwaamheid in het besturen van een auto was hij overtuigd. Om hiervaix bewijs te geven, begon hij te ver tellen ..Ik heb dezer dagen een grapje aan de hand gehad „Daar hebben we niets mee te maken", on derbrak hem de am'oienaar, zoodat het grapje voor ons verborgen bleef Maar al die deugdelijkheid werd alleen aan gevoerd om aannemelijk te maken, dat de bot sing het gevolg was van slippen. ..Daar kan niemand voor", zei verdachie, doch hij loste de vraag niet op. waarom al de voor hem staande auto's niet waren geslipt. ..Was de weg nat?" vroeg de rechter. „Neen, dat niet, maar vet", was het ant woord, „en wie kan daar voor?" De ambtenaar van het O.M was van mee ning, dat een goed autobestuurder op alles bedacht moet zijn, ook op slippen en vette wegen. Verdachte zag op honderd meter al, dat hij moest stoppen; dat behoefde niet op het laatste moment te geschieden. De Kantonrechter was het er mee eens en stelde den bestuurder, die niet te overtuigen was, in het vooruitzicht het rijbewijs in te trekken, als verdachte zoo 'hardleersch was. Zoover kwam het echter niet. maar het slip pertje kostte den vei'dachte f 25. DE AUTO-ACROBAAT. Er reed er een met zijn auto door de Oranje straat te IJmuiden en hij zou de Prins Hen drikstraat indraaien, maar hij deed dat met zoo'n zwierige vaart, dat een paar bewoners „hun hart vasthielden", misschien minder voor hem, dan wel voor andere weggebruikers en schoon er geen ongelukken gebeurden, waren zij zoo verstandig, de politie mededee- ling te doen van dat gevaarlijk experiment. Met een vaartje van 50—55 K.M. een straat hoek om te snorren, vonden zij auto-acroba- tiek. „Waarom reed u zoo hard?" vroeg de kan tonrechter. „Was dat om de wereld te ver bazen? De wereld is al verbaasd genoeg." De waarheid van dit laatste drong blijkbaar niet tot den automobilist door, waixt hij rea geerde er niet op, was alleen van oordeel, dat de snelheid niet zoo buitensporig was geweest, en evenzeer bleef hij het antwoord op de vraag, waarom hij zoo hard had gereden, schuldig. Hoeveel hardrijders zouden op die nuchtere vraag een bevredigend antwoord kunnen geven? Het is wellicht nuttig er op te wijzen, dat het voor strafbaai'heid volstrekt niet noodig is, dat er stukken gemaakt woi'den Als het rijden zoodanig is, dat het slechts aan een gelukkig toeval is te danken, dat er geen ongelukken gebeurd zijn, wordt reeds een correctie gege ven en deze acrobaat kreeg f 20 boete. DE WEG IS OOK VOOR VOETGANGERS. Men kan niet beweren, dat de voetganger, ofschoon hij toch feitelijk de oudste rechten heeft, tot het meest begunstigde deel der natie behoort. Er zijn rijwegen, daarnaast vaak betegelde rijwielpaden, maar voor den voetganger schiet er als domein dikwijls slechts een smal zand paadje over. Zulks was ook het geval in Wijk aan Zee en Duin en een juffrouw, die van een danspartijtje 's avonds te voet huiswaarts keerde, zag zich zoo'n zandpaadje als wandel plaats aangewezen. Om de voetgangers niet te zeer te verwennen, bevonden zich in dat paadje de zuilen voor de electrische verlich ting. zoodat de juffrouw noodgedwongen hier en daar dat pad moest verlaten oixx langs het rijwielpad te gaan. Zij volgde daarom liever het rijwielpad, maar omdat het daar ook niet te veilig was, ging zij op een smal klinker paadje tusschen rijwielpad en rijweg. Zij hield echter geen rekening met de arrogantie van een autobestuurder, die meende, dat alles wat geen rijwielpad was, het onbetwist gebied was van den automobilist, die het niet noodig vond den weg behoorlijk te verlichten, met het ge volg. dat de man de juffi'ouw van het klinker paadje slingerde, zoodat zij een eind verder bewusteloos met gebroken sleutelbeen en ver nielde kieeding op straat terecht kwam Een getuige, die het ongeval had gezien, was er nog van ontdaan en vond het onbegrijpelijk, dat de juffrouw thans levend voor den rechter ver scheen. De automobilist was van meening. dat hij niet te snel had gereden en dat de juffrouw eigenlijk niet op den rijweg behoorde, maar de kantonrechter merkte op. dat een voetganger nog niet van een rood licht voorzieix behoeft te zijn en dat een autobestuurder ook met voetgangers rekeixing dient te houden. Hij kreeg daarom f 30 boete en moet bovendien voor een nieuwe garderobe der juffrouw zor gen, die zeer bescheiden in haar eisch was en slechts f 15 vorderde. Middelbaar of Voorbereidend H. 0. Het aantal leerlingen, dat kosteloos of tegen zeer gering schooigeid een gemeente lijke inrichting voor Middelbaar- of Voorbe reidend Hooger Onderwijs bezoekt, neemt steeds :oe. aldus schrijven B. en W. aan den Raad Een deel der kosten van het onderwijs aan die leerlingen blijft derhalve geheel of goeddeels voor rekening der gemeente. Zij achten het. gelet op den huidigen stand der gemeentefinanciën, zoo niet noodzakelijk, dan toch alleszins billijk om van de ouders in het vervolg óf een geringe óf een eenigszins hoogere bijdrage in die kosten te vrager.. Een minimum-schoolgeld te heffen, varieerende van f 12 tot f 5 per jaar. naar gelang een gezin bestaat uit 1 tot 5 of meer kinderen be neden den leeftijd van 16 jaar. komt o.i. rede lijk voor. Zij merken hierbij op. dat de hef fing van een minimum-schoolgeld reeds vrij algemeen is. Bij het Bijzonder Middelbaar onderwijs b.v. geschiedt dit sinds lang en worden belangrijk hoogere minimumbedragen gevorderd. Indien dan ïxog wordt gelet op het feit, dat tal van minvermogende ouders, die hun kinderen een bijzondere school voor Voorbereidend Lager onderwijs laten bezoe ken. daarvoor per kind f 0.20 a f 0.30 per week, d i f 10 a f 15 per jaar betalen, kan niet worden gezegd, dat volgens het voorge stelde tarief de gemeente voor het bezoeken harer scholen voor Middelbaar en Voorberei dend Hooger onderwijs te veel van de ouders zal vragen. B. en W. achten het gewenscht, om in de desbetreffende verordening op te nemen een z.g. vermogenstarief. Het komt n.l. voor, dat personen, die eens soms belangrijk vermogen hebben, doch om bepaalde redenen niet in de Inkomstenbelasting zijn aangeslagen, bui ten de schoolgeldheffing vallen. Door invoe ging der voorgestelde bepalingen wordt deze onbillijkheid voorkomen. Ook meenen B. en W te moeten voorstel len het gratis in bruikleen verstrekken van boeken en leermiddelen mede afhankelijk te stellen van den aanleg en ijver der betrok ken leerlingen, door te eischen dat gemiddeld voor de gezamenlijke vakken, waarvoor die boeken en leermiddelen benoodigd zijn, een voldoend cijfer is verkregen. Artikel 13 dient dus in overeenkomstigen zin te worden ge wijzigd. VERHOOGING VOORSCHOT VOOR WONINGBOUW. B. en W. stellen den Raad voor. het voor schot, groot ten hoogste f 16.500.— (bij zijn besluit van 24 Januari j.l., verleend aan de al hier (te voormalig Schoten) gevestigde Wo ningbouw vereeniging ..St. Bavo",) voor den bouw van 10 woningen voor ouden van dagen aan de Nachtegaalstraat, hoek Vergierdeweg, te verhoogen met f 1325 en te brengen op ten hoogste f 17.825,— en hen te machtigen, stappen te doen om verhooging van het over eenkomstig art. 56 der Woningwet voor het sub I omschreven doel reeds uit 's Rijks kas toegekende voorschot, tot ten hoogste f 17.825 te verkrijgen. VERGUNNING VOOR EEN WOLWINKEL. B. en W. stellen den Raad voor. aan W. G J. J. Hamer tot wederopzeggens, doch uiterl" tot 1 April 1935. vergunning te verleenen om in het perceel aan de Kare! van Manderstraat no. 55, een wol winkel te vestigen. %4(finso (Adv. Ingez. Med.) Wijziging schoolgeld. Zijlweg 290. idem idem: A. Sanders. Ruijcha- verstraat 36. ring: G. H Steffens, Olycan- straat 9. rijwie'.beiasiingp'.aatje: J. Mannar:. Roilandstraat 2a. schoffel; S v. Stijn. Bree- straat 1 rd.. tasch m. i.; G Siebeling. Oranjo- bcomstraat 161, wegenbelastingkaar:: P. Chris- tiaans, Romolenstraat 27, zwempak. LEERMIDDELEN VOOR SCHOOL C. B. en W. vragen den Raad, f 1650 beschik baar te stellen, voor aanschaffen van boeken en leermiddelen voor de met ingang van 1 September a.s. te vormen 3e klasse aan de School voor u.l.o. letter C. LANDDAG REMONSTRANTEN. De gewestelijke landdag in Noord-Holland, omvattende de gemeenten Amsterdam. Haar lem. Alkmaar. Hoorn en ook Leiden, zal hier terstede op Zondag 23 September worden ge houden. Het voorloopig plan is des morgens Sn de Remonstrantsche kerk te Haarlem de Gods dienstoefening onder leiding van prof. van Holk bij :c wonen en 's middags na een kof fiemaaltijd ln het Remonstrantenhuls een openluchtsamenkomst te houden in den om trek van Haarlem, waarna een gemeenschap pelijke maaltijd het samenzijn zal besluiten. NEDERL. NATUURHISTORISCHE VER EENIGING Op Zondag hield de "Sfd. Haarlem en om streken van bovengenoemde vereeniging een ochtend-roei-excursie naar de Liede, begun stigd door prachtig weer. In 6 bootjes stak men van wal. Een koekoek liet zich nog hooren. evenals de karekiet. Op de paaltjes der fuiken zaten een paar visch- diefjes; een meerkoet met jongen verdween bij het naderen der bootjes haastig tusschen het riet. In het moerasje kon men de sterke uitbrei ding van Vaccinium macrocarpon (lepeltjes- heide) constateeren. Van een tweetal plantjes, hier in 1921 gebracht, heeft deze plant zich nu over een groote vlakte uitgestrekt. Ze prijkte met vele bloemen en bessen. Verder werden hier o.a. nog gevonden: roo de oogentroost, moeraswalstroo, rondbladig zonnedauw, aronia arbutifolia (rotspeer, aan- gev.) Lathyrus paluster, moeraswederik, moe raskoekoeksbloem. moeraskruiskruid. Orchis latifolia (handekeskruïd). Vicia Cracca. Tevens gaf de heer van Schaik hier gele genheid om door de microscoop de in het wa ter aanwezige kiezelwieren te bekijken. Aardig wase dat we nog vonden het nestje van een boschrietzanger met vier eitjes, en verderop nog dat van de rietgorsch met drie eitjes. Bij het terugroeien zag men hoog boven het riet uitstekend de bloemen van Sonchus pa luster (den moerasmelkdistel). GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: N. van Boogaard, Laurierstraat 31. bad pak en handdoek; J. v. d. Veld. Waldeck Pyr- montstraat 4, badpak: M. v. d. Berg. Zuider Buiten Spaarne 96 rd.. duif; Julianagarage, Zijlweg 295 horloge: Huijer. Siriusstraa; 9, hondenpenning: N. Yvens. Pladellastraat- 30, hoed; Bureau van Politie. Smedestraat. 9. mo terhandschoenen: halsketting: v. Rotterdam, Indische straat 2, hond; G. Drommel. Boog- straat 14. kinderjasje: J. M. v. Bakel. Oost In- diëstraat 124. motorkap: P. v. Wamel. Bakker straat 12—14 nijptang: Jongerling. Zomer- kade 125. pakje m. i.; G. Kerspui. Bolwerks- laan 25, portemonnaie m. i.; H. G. Hoogen, Toezending van Haarlem's Dagblad naar vacantie-adres De vacantietijd komt weer aan en wij wil len niet nalaten, de aandacht van onze lezers er op te vestigen, dat wij gaarne bereid zijn hun de courant dagelijks naar hun vacantie- adres te zenden. Van deze faciliteit wordt leder jaar in toenemende mate gebruik ge maakt en wij bewijzen onzen abonnés deze extra diensten gaarne. De regeling bestendigende, die wij reeds eerder hebben ingesteld, zullen wij ook dit jaar voor nazending binnen de landsgren zen geenerlei kosten van verzending in reke ning brengen voor de eerste week van het verblijf elders. Zij, die niet langer dan een week uitstedig blijven, behoeven dus geen extra kosten voor porti boven hun abonne mentsgeld te voldoen, voor hen die langer wegblijven, begint de betalingsverplichting der verzendkosten eerst bij de tweede "•°ok hunner afwezigheid. nieten vriendelijk doch dringend ver- adres voor nazending voor al tijdig op te geven aan onze administratie. ...me.dmg tevens van het gewone adres. DIRECTIE HAARLEM'S DAGBLAD. BUURT -EN SPEELTUIXYEREENIGING „MEERI.EBOSCH". 25 JuAi zal voor de in Haarlem-Noord zoo populaire speeltuinvereniging een heugelijke dag zijn. Dan zal zij herdenken dat zij 5 jaar geleden werd opgericht. Het bestuur wenscht dit feit niet onopge merkt voorbij te laten gaan en zal het eerste lustrum vieren met een 4-daagsch feest, het welk wordt gehouden op Zaterdag 21 en Zon dag 22 en Zaterdag 28 en Zondag 29 Juli a.s DAME IN DEN HAAG. 25 jaar lang rheumatische pijnen. „Alle pijnen zijn nu verdwenen." „Plus minus 25 jaar geleden begon mijn vrouw te tobben met rheumatiek. zelfs zoo hevig, dat zij om vooruit te komen achteruit moest loopen. Haar handen kon zij niet ge bruiken en het loopen viel haar hoogst moei lijk. Nu twee jaren geleden werd zij weer zoo hevig aangetast, dat zij zich driemaal per week door electrischen stroom moest laten behandelen. Deze behandeling, die drie maanden duurde en vanzelfsprekend veel tijd kostte, gaf niets. Daarna kreeg zij op een he vige manier ischias, waarvoor zij tusschen zakken met warm zand drie maanden het bed moest houden. Aanvankelijk dachten wij, dat zij na deze ziekte nu geheel hersteld zou zijn, maar nauwelijks was ze weer op de been of de pijnen kwamen weer terug. Daarom begon zij met Kruschen Salts en nu, na gebruik van twee fleschjes Kruschen, gevoelt zij zich zóó flink; alle pijnen zijn verdwenen en te gen loopen ziet zij nu niet op. Ik breng het bovenstaande onder Uw aandacht, opdat ook anderen, lijdende aan rheumatiek. door ge bruik van Kruschen Salts weer op verbe tering mogen hopen. Het is een groote uit komst dat mijn vrouw nu weer geheel bevrijd is van rheumatische pijnen." C. v. d. S„ te H. Kruschen Salts spoort de inwendige orga nen aan tot krachtiger werking. Urinezuur en afvalstoffen, die zich mochten hebben op gehoopt en de aanleiding zijn Uwer rheuma tiek, worden verwijderd. Gezwellen en pijnen verdwijnen, stijve ledematen worden weer normaal en ge gevoelt u weer gezond en lenig als voorheen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting in begrepen. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Let op dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Am sterdam, voorkomt. (Adv. Ingez. Med.) ONTVANCEN BOEKEN. „Een andere S. D. A. P.?" Een brochure van W. Huygens, tc Haarlem, over objectief socialisme. Bij de N.V. de Arbeiderspers is een brochu re verschenen van den heer W. Huygens te Haarlem, getiteld ..Een andere S.D.A.P. Ob jectief socialisme" In de inleiding betoogt de schrijver dat men er met een Plan van den Arbeid niet is. Behalve dat is er aan een nóg belangrijker voorwaarde te voldoen, willen de uiteindelijke doelstellingen bereikbaar zijn. Het karakter der huidige socialistische arbeidersbeweging maakt het onmogelijk, dat een overweldi gende volksmeerderheid, bezield door een machtig socialistisch élan. zich achter de SD.A.P. schaart. De S.D.A.P. van thans is een rem. dus in zekeren zin een sta-in-den-weg voor de ontwikkeling der samenleving in socialistische richting. In het eerste hoofdstuk worden beschou wingen gegeven over de structuur der sa menleving. Daarbij wordt de vraag gesteld of het parlement de groote macht in de sa menleving zal kunnen zijn? Aan ons huidige parlement kleven organisatorische fouten Een der belangrijkste oorzaken van de ge brekkige functioneering is onze verfoeilijke partij verbrokkeling, waarvan de reden groo lenaeels gezocht moet worden in de grie vende onredelijkheid van ons economisch leven. Zeer veel politiek streven is terug te voeren tot maatschappelijke onvoldaanheid en verlangen. Onze huidige staatkundige macht is voor een groot deel aan de gemeen schap gegeven, terwijl de economische macht bij enkelen berust. Wanneer wij echter zoo vervolgt schrij ver in de maatschappelijke onredelijkheid verbetering brengen, stel bijvoorbeeld een „economische eenheid" die in samenwerking met circulatiebank en met logisch uit het maatschappelijk leven voortkomende cor poraties in het economisch leven een doel bewuste lijn brengen, dan zulien in het par lement de partijen van nu. die wortelen in de maatschappelijke onredelijkheid, niet meer voorkomen. Er zullen minder par tijen zijn en hewpartijwezen zal een anderen inhoud krijgen; ^staatkundige partijen zullen zijn mensc hen groepen die hoogstaande zede lijke. sociologische of economische idealen nastreven. De partijen zullen zijn organen van het gemeentebest. He: nieuwe parlement moet men niet laten oordeelen over detailquaesties. men moet het sterk maken door het een kleinere kern te geven, die eventueel in contact gebracht moet worden met de uit. de samenleving voortkomende deskundigheid. Dus een kleiner parlement, dat gedwongen is samen te wer ken met de deskundigen. Menschen die zich niet interesseeren voor het staatkundig leven moeten niet gedwon gen worden tot stemplicht. Ais eenige redelijke mogelijkheid voor de organisatie van het nieuwe stelsel ziet de schrijver de corporatieve gedachte De sa menleving moet evenwel niet énkel gebaseerd worden op beroepsgewljze decentralisatie. Het aanvaarden van de gemeenschapssouvereini- teit maakt he: ten eene male onmogelijk den staat corporatief te organiseeren De ge dachte van den corporatieven staat is prin cipieel fout. In geen enkel opzicht komen beroepsmatige corporaties in aanmerking de lans te vormen van den staat. Zij kunnen slechts middel zijn ter organisatie van het economische leven. De ..partijenstaat" naast de „corporatieve maatschappij'' is een zeer doelmatige en principieel Juiste organisatievorm van onze samenleving. Deze gedachtengang word: door den schrij ver breedvoerig uitgewerkt Hij merkt nog op, dat de corporatieve gedachte een specifiek socialistische gedachte is. De wijze waarop het fascisme deze gedachte toepast is vol komen irreëel. Het is zoo vervolgt de schrijver niet noodzakelijk, trouwens absoluut onmogelijk, dat wij het privaat eigendom afschaffen. Het is wel noodzakelijk en bovendien mogelijk, dat wij de overhcerschlng van het privaat-eigendom opheffen. Een zeer be perkte socialisatie is slechts mogelijk en verder is het zaak den ondernemer te onder werpen aan normen aan welks totstandko ming hij zelf meewerkt. Er zal een planwirtschaftsorgaan ingesteld moeten worden, een centraal economische raad. die preventief en repressief op '"in treden en het heele productieproces in e lijnen overziet, hetgeen niet wil zeggen: cn- traal regelt, hetgeen voorloopig nog op eco nomische onmogelijkheden zou stuiten. De werking van het parlement denkt de schrijver zich als volgt: Om de 5 jaar wordt door de gemeenschap een nieuw parlement gekozen. Het parlement of eventueel de vorst of de president stelt uit de grootste partij een minister-president aan. die tegelijk kabinetsformateur is (zooals in Engeland'. Deze vormt in overleg met de voorzitters der kamersfracties het kabinet. Eventueele wijzigingen in het kabinet worden ook ingevoerd in overleg met deze voorzitters. Het tusschentijdsch aftreden van het k' t zij geen gewoonte, maar is niet absoluut on mogelijk Eventueel kan een imperatief of facultatief referendum ingeschakeld wor den. Om de samenwerking tusschen parlement en regeering zoo doeltreffend mogelijk te la ten zijn. splitst het parlement zich in zooveel af deelingen als er ministers zijn en van deze afdeellngcn worden de ministers voorzitter. Deze afdeeïingen hebben bij de wetgeving een voorbereidende taak. Het tweede hoofdstuk handelt over de eco nomische realiseerbaarheid van het socialis me Daarin worden de in het eerste hoofdstuk geopperde denkbeelden nader uitgewerkt. In een volgend hoofdstuk stelt de schrijver vast, dat het vooromschreven doel niet bereik baar is volgens het schema van het beginsel program van de S. D. A. P. Het blijkt, dat slechts een deel van een volk. dat in een koel nuchtere geestesgesteldheid verkeert, vrede kan vinden bij de wereldbeschouwing, die zich dank zij het historisch materialisme van de socialistische partij heeft meester gemaakt. Het Marxisme heeft niet kunnen zijn een cul- tureele grondslag van het menschdom. Het paste in de historische fase. die als cultuur vraagstuk opwierp: de verheffing van het proletariaat uit ellende en slavernij, toestan den waarvan wij ons geen voorstelling meer kunnen maken. In die historische fase paste de theorie die het socialisme koppelde aan het klassenstrijdbegrip. „Gegeven de omstan- dieheden en verschijnselen doet zich de vraag voor: kan er een overweldigende meerderheid van het volk, want die is noodig. ontstaan, die haar streven naar socialisme wil zetten in het teeken van den klassenstrijd?" Schrijver wil niet trachten den klassenstrijd weg te mof felen, hij is daarvoor te veel doordrongen van de realiteit van den klassenstrijd. De leer. dat de klassenstrijd, dè strijd voor het socialisme zou zijn, die het klasscnbelang direct koppelt aan het socialistische doel, was gebaseerd op de verwachting, dat het fabrieksproletarlaat numeriek enorm zou toenemen en zou uit groeien tot een door de ontwikkeling der pro- ducticverhoudingen bepaalde, geweldige be- langeneenheid. die de overgang naar het so cialisme zou bewerken. Echter de feiten be antwoorden niet aan deze vooronderstelling, het is anders gegaan dan op dit stuk verwacht werd. „Blijft nu in deze gewijzigde structuur, waar in het voor een deel georganiseerde proleta riaat zich gaat opmaken een democratische meerderheid rondom zich te vormen, de weg van den klassenstrijd de juiste? Wij hebben thans een nieuwe historische fase bereikt, waarin het niet meer als eerste taak geldt het levensniveau van het proletariaat te ver hoogen, maar slechts te behouden wat ver overd is en te bouwen aan nieuwe Idealen. Ge geven de feiten, dat dooi de maatschappelijke evolutie en door het. strijden van den klassen strijd niet is ontstaan een overweldigende socialistische beweging, moeten we erkennen dal wij afstand moeten doen van de Marxis tische hoop. dat de groei der socialistische be weging als het ware in den gang der maat schappelijke evolutie opgesloten zou zijn Wij kunnen onzen groei blijkbaar niet overlaten aan ..krachten buiten ons. we zullen op eigen krachten moeten groeienVerder „Het blijkt, dat het verband tusschen klassenstrijd en so cialisme, zooals in het Marxistische systeem is gelegd, geen steek houdt.' Tenslotte betoogt de schrijver, dat het in naam van het socialisme een gebiedende nood zaak is een geheel nieuwe orienteering der S. D. A P. t« zoeken en haar karakter te wij zigen. Het is geen quaestie van ..meer naar linksof ..meer naar rechts'het gaat om een stijging opwaarts. Alleen wanneer het socia lisme als beweging een positief karakter krijgt en tot ..objectief socialisme wordt, d w.z. zich losmaakt van de tegenwoordige zeer spe ciale zienswijzen en redeneeringen, die slechts voor een beperkt aantal menschen voldoen de overtuigingskracht hebben, alléén dan zal de macht om het socialisme te vestigen kun nen ontstaan. De schrijver besluit: „Men werke mee. 't is meer dan tijd!!'"

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 7