HAAS DE NIEUWE TARIEFWET. 1 HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor lOcl Rubriek voor Vragen. WOENSDAG II JULI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 6 HERDENKING STERFDAG WILLEM VAN ORANJE. Op initiatief van de Evangelische Maat schappij had Dinsdagavond in de Groote Kerk een herdenking plaats van den Sterfdag van Willem van Oranje, op 11 Juli 350 jaar ge leden. Er was vrij veel belangstelling voor deze bij eenkomst. De eerste spreker, Ds. A. G. H. van Hoogen- huyze, een der voorzitters van de Evangelische Maatschappij, had als onderwerp gekozen: „Een heldendood na een heldenleven". Na het overlijden van Prins Hendrik der Nederlanden herdacht te hebben, schetste spr. in korte trekken het leven van Willem van Oranje, den stichter van den Nederlandschen Staat. Hij heeft aan elkaar gesmeed wat los naast elkander stond, in zijn langen strijd voor gewetensvrijheid en voor verdraagzaam heid op godsdienstig gebied, een strijd, waarin hij steeds nauwer verbonden raakte aan ons volk. Tegenspoed sterkte hem des te meer in zijn geloof, dat vooral rijpte in de twee jaren gedurende welke hy zich op het slot Dillenburg had teruggetrokken. Daar kreeg hij de kracht, vol te houden ondanks de grootste tegenslagen: zelfs toen hij vogelvrij werd ver klaard wist hij van geen wijken en de afzwe ring van Philips II in een plechtige vergade ring van de Staten was het antwoord van het volk op den over Willem uitgesproken ban. Drie jaar later stierf de Prins getroffen door het moordend lood, door een fanaticus op hem afgeschoten: hij stierf den heldendood na een heldenleven. Ds H. H. Dorgelo, lid van het Hoofdbestuur der Evangelische Maatschappij sprak over: „Willem de Zwijger spreekt na zijn dood". Langs steile en moeilijke paden is de Zwij ger omhoog geklommen, zoo zeide spr. Door bergen van bezwaren en chaotische verwik kelingen heeft hij zich moeten heen worste len. Hij was een zeer gecompliceerd mensch en een politicus in hart en nieren. Bovenal is hij steeds een man van de daad geweest en iemand, die zeer internationaal dacht. Zijn leven heeft hij gewijd aan ijveren voor vrij heid en verdraagzaamheid, gerechtigheid en godsvrucht. Ook tegenover zijn tegenstanders heeft hij altijd de houding aangenomen, die den Christen past. Hij was een practisch levend Protestant, geen enghartig Calvinist. Het is te danken aan het beginsel, dat Willem van Oranje in ons volk heeft gelegd, dat ons land steeds een wijkplaats is geweest voor alle vervolgden om des geloofs wille. Zoo spreekt hij nog tot ons na zijn dood. Spr. wekte op. de beginselen van Willem van Oranje te blijven uitdragen onder ons volk. De avond werd opgeluisterd door het ver sterkt Ensemble van den heer D. Hogenbirk Sr.. door orgelspel van mej. N A. M. Barbas, werken van Valerius, Bortnianski, Stephen Adams, Handel. Haydn, Lalo en César Franck werden ten gehoore gebracht. „JACOB VAN LENNEP". In het gebouw van den Haarl. Kegelbond hield de Haarlemsche Tooneelvereeniging „Jacob van Lennep". haar jaarvergadering, •die zich kenmerkte door een groote belang stelling. De voorzitter, de heer Jac. van Maris, opende de vergadering en herdacht allereerst in tref fende bewoordingen het overlijden van Prins Hendrik. Hij bracht vervolgens dank aan de Koninklijke familie voor de medewerking aan het zilveren jubileum: aan den Commissaris der Koningin, en in het bijzonder aan den Burgemeester van Haarlem, den heer Maar schalk. die als voorzitter van het eere-comité op een buitengewone wijze zijn medewerking verleende. Hulde werd gebracht aan den be schermheer, Jhr. O. van Lennep en den eere voorzitter den heer S. Prins te Bloemendaal, voor de bijzondere wijze van medeleven in het 25-jarig bestaan cn den bij die gelegenheid ge houden internationalen tooneelwedstrijd. De secretaris bracht een uitvoerig jaarver slag uit over het 25ste levensjaar; de penning meester deed rekening en verantwoording. De secretaris, de heer W. J. Korte en de penningmeester, de heer E. Meijerink. werden met groote meerderheid tot bestuursleden her kozen. In de plaats van den heer Th. Kruit werd de heer Huib Tuninga bestuurslid. De verslagen van secretaris en penningmees ter werden onder applaus der vergadering goedgekeurd. Tot leden der kas-commissie werden benoemd de heeren B. Bouwmeester en A. Lingeman. De voorzitter welkte op tot eendrachtige samenwerking, waardoor de vereeniging zich in moreel en financieel opzicht staande zal kunnen houden in dit moeilijk tijdperk Hij hoopte, dat in het komend seizoen mooie avonden zullen worden gegeven, ten einde het groot aantal leden, dat .Jacob van Lennep" bij haar 25-jarig bestaan bezit, te kunnen be houden. EXAMENS Geslaagd voor het toelatingsexamen van het Gymnasium. E. H. Bastet. J. Baart de la Faille, K. J. Blaauw, H. Bruch, Elisabeth Bruyning. Jane Etty, Dorothea van der Goot, Anna Halbert- sma, S. Heemstra, Christa von Kries, H. Ram- bonnet, Elisabeth van Rottum, Catharina Spoeldcr, W. J. J. Steenhuis, J. H. Thiel, G. J. v. d. Berg, B. Bijleveld, J. M. Meyer, L. Noor derhaven, L G. Pleysant, C. de Vries G. van Waveren, R Yetsenga, A. Smit, H. Hits van Heyningen, Kitty Frank, E. F. Gillissen, W. van Haseien, D. Hoekstra.P. K Hofstede. Ph. Jacobs, N. Jiirgens, Margriet Maas, H. van Offeren, Cornelia Polderman, Sytske Prins, Petronella Rijpma, J. C. de Wilde, R. H. Win kel. H. J Sarink, H. Smits, Andrée Tusenius, Nancy Vermeulen, R. Verstegen, G. R. van der Voet, J. J. Westenburg. FAILLISSEMENTEN. Dinsdag 10 Juli werden door de Arrondis- sements Rechtbank te Haarlem de volgende faillissementen uitgesproken 1. F. J. Kerkhof, timmerman, wonende te Haarlem. Zoetestraat 32. Curator Mr. A. KJein, alhier. 2. De Handelsvennootschap onder de firma A. van den Berg Co., fijnhouthandel, ge vestigd te Haarlem. Papen toren vest 1416 en de beide firmanten: A. van den Berg. wonende te Haarlem. Ruysdaelstraat 6 r. en Willem Bogaard, wonende te Haarlem, Barendse- straat 22. Curator Mr. A. Klein, alhier. In al deze faillissementen Rechter-Com missaris Mr. E. J. W. Top, 3. G Koedijker, rijwielhandelaar, wonende te Haarlem, Oranjeboomstraat 162. Curator Mr. W. de Rijke, alhier. Rechter-Coramissaris Mr. Th. F. Raedt. Opgeheven zijn wegens gebrek aan actief de faillissementen van: 1. J Schoemaker te Driehuis. Curator Mr Dr. A v. d. Flier te IJmuiden. 2. P. Kok te Zaandam Curator Mr. H. M. C. Dekhuyzen te Zaan dam. 3. de Handelsvennootschap onder de firma Gebrs. Rutgers te Haarlem, Curator Jhr. Mr. W. A. Baud, alhier. Geëindigd zijn wegens het verbindend worden der uitdeelingslijst de faillissementen van: 1. Jac. J. van Leeuwen, destijds wonende to Heemstede, thans te Terborg (G.). Curator Mr. L V Hoog. alhier. 2. W. C. P. Janz. voorheen kassier vroeger wonende te Oude Wetering, thans te 's-Gra- venhage. Curator Mr. A. H. J. Merens, alhier 3. De H.V. onder de firma V. Schertzer en Zonen, te Haarlem. Curator Mr H. J M. Tonino. alhier. 4. J P. Magielse. te Haarlem. Curatrice Mevr. Mr. E. A. J. Scheltema Conradi. alhier. 5. J. B. Jansen, te Haarlem. Curator Mr H. J. M. Tonino. alhier. 6. Th. Jansen, te Haarlem. Curator Mi* H. J. M. Tonino, alhier. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. J.Schot, Harmen jansstraat 15. autoped: Paardkooper Overman. Heemsteedsche Dreef 263 fHeemstede)horloge: v. Eden. Saenre- damstraat 82. broche: Provost. Turfmarkt 32A. boche; Bureau van politie Smedestraat 9. ge wicht: A v. Berkel. Leidschestraat 51, hand schoenen: Akersloot. Koudenhorn 58. hand schoen; Kennel Fauna. Friesche Varkens- markt, hond; B. Spiiker, Spaanschevaartstraat 11. kistje fruit; W. Dammers, Bakenesser- gracht 11, muts; v. d Veen, Geweerstraat 18, muts; Klaassen, Saenredamstraat 41. porte- monnaie; J. Bakker. Molukkenstraat 20. kist: Schipper, v. d. Vinnestraat 23rd.. ring; Luit, Smedestraat 8, schoolrapport; H. Beere. Bloemfonteinstraat 10. rijwielbelastingplaatje. Heemskerk. Turfmarkt 28, rijwielbelasting- Dlaatie: v. Niel, Groote Houtstraat 86. rijwiel schortje; H. v. Asten. Leidschestraat 4. kin- derschort; W v Denderen Orioriweg 70. signaalhoorn; v. Beek (Bloemendaal). Oranje Nassaulaan 43. vulpen; Looman, Berkenstraat 38. vulpotlood. P Bontstra, Groote Houtstraat 165a, arm band: B. v. d. Pol. Harmenjansweg 105, 2 doop briefjes; J Beaufort, Romolenstraat 15. bad pak en handdoek: Mertz, Nadorststraat 6. badpak en handdoek; J. Vreenegoor, Accacia- AZIJN MOSTERD TAFELZUREN (Adv. Ingez. Med.) straat 52, busje, inh. geld: H. C. Bergman, Leidschestraat 107, cape; Belterman. Iorden- straat 25, ceintuur; Dierenasyl. Ridderstraat 11, 2 honden, kat; Dam. Korte Houtstraat 13, handschoen; Kennel Haerlem, Regentesselaan 42. 3 honden, 2 katten; M. Beukenkamp, Ben- viljoenstraat 30 rd., hond; H. Joosten, Pres. Steijnstraat 75, hengel; F. Witkamper. Pla taanstraat 93, hondenhalsband met penning; M. v. d, Dool, Vrouwenhekstraat 109, hand schoen; Kennel Fauna, Friesche Varkens- markt, 3 katten; M. v. Geelen. Zonnebloem straat 21. halsketting: G. Hoppenbrouwer. Co- lensostraat 20. sigarenkoker m.i.; Bureau van Politie. Smedestraat 9. oorbel, portemonnaie m.i.; W. v Wetering. Hoogerwoerdstraat 21, idem; Jansen. Heerensingel 1, idem; N. J. Ruijgrok v. d. Werven, Korte Jansstraat 4, rijwielbelastingplaatje; Bureau van Politie, Smedestraat 9, idem; A. de Grootbets, Leid- schevaart 66, schrijfbehoeften in étui; P. Ak kers, Gedempte Oude Gracht 50, schoentje; P H. G. Gillissen. K. v. Manderstraat 39, sleu tels aan ring; J. Albers, Jan Steenstraat 39, zak m.i.; O Geers. Nassaulaan 34 e, vulpotlood: Snijer, Gierstraat 68. kinderschop. ORGELCONCERT Orgelbespeling in de Groote- of St. Bavo- kerk te Haarlem, op Donderdag 12 Juli 1934, des namiddags van 34 uur, door den heer 3eorge Robert. Programma. 1. Sonate I Es gr. t. J. S. Bach Allegro moderato, Adagio, Allegro. 2. Sarabande grave F. Couperin 3. Petite Suite scholastique D. de Sévérac Prélude, Méditation, Prière Choral, Canti- lène mélancolique, Fanfare fuguée. 4. a. Serenade b Cantilène G. Pierné 5. Marche gothique Th. Salomé AGENDA DONDERDAG 12 JULI Groote Kerk: Orgelbespeling. 34 uur. Gemeentelijke Concertzaal: Concert H. O. V. 8.15 uur. Statenzaal PrinsenhofRaadsvergadering. 1.30 uur. Luxor Theater: „King for a Night". 8.15 uur. Palace: Sylvia Sidney in „Jennie Gerhardt" Op het tooneel: Gilett, English excentric. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Harry Liedtke en Louise Ullrich in „Zwischen 2 Herzen". Op het tooneel: The Jewels, sensatie op rolschaatsen. 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Zandvoort: Hotel Groot Badhuis. Op treden van Maloïtz, e.a. 8.30 uur. (2 uur: Auto séance). Last van de warmte? De muischen vielen dood van 'tdak, Zóó hevig was de hitte. Maar deze nam een "Akkertje" En bleef dus rustig zitten I Neem 'n "AKKERTJE" (Adv. Ingez. Med.) Reeds sedert geruimen tijd was een techni sche herziening onzer Tarief wet in bewerking. Op 15 Juni 1934 is deze thans bij de Tweede Kamer der Staten Generaal ingediend. Voor de eerste maal wordt thans gebruik gemaakt van de kortgeleden bekrachtigde Wet tot wij ziging van invoerrechten op korten termijn. Dc nieuwe tarieven zullen op 1 Juli in werking treden. De Regeering heeft het intusschen noodig geoordeeld een aantal overgangsbepa lingen te treffen. Deze zijn belichaamd in het Koninklijk Besluit van 15 Juni en een daarbij gevoegde Ministerieele beschikking. Deze overgangsbepalingen gelden bijv. voor de loo- pende contracten van vóór 15 Juni en de goe deren. welke vóór 1 September van dit jaar worden geïmporteerd en waarbij kan worden aangetoond, dat de tariefsverhooging niet op den kooper kan worden verhaald. De Minister van Financiën heeft in de Memorie van Toe lichting uitdrukkelijk verklaard, dat dit nieu we ontwerp geen protectie nastreeft en even min beoogt om aan moeilijkheden, als gevolg van de crisis, tegemoet te komen. Toch bevat het ontwerp belangrijke wijzigingen. Naast verhoogingen staan verlagingen. Men heeft artikelen, die vrij waren, thans belast. Daar toe behcoren verschillende halffabrikaten en bedrijfshulpmiddelen. De hoogere opbrengst, v/elke de Minister langs dien weg denkt te verkrijgen, wordt geraamd op 14 millioen gul den. Tegenover deze meer-opbrengst staat ook een vermindering. Op 1 Juli vervallen nml. de 20 opcenten op den suikeraccijns, de 15 op centen op den bieraccijns, zoomede de 30 op centen op de invoerrechten op artikelen, die in ons land niet worden gemaakt. De benzine belasting wordt verhoogd van 6 op 8 gulden per 100 K.G. De verlagingen zullen bijeen ge nomen naar schatting 21.3 millioen gulden bedragen. Alle wijzigingen zullen ten slotte voor de schatkist weinig geldelijk verschil be- teekenen. Het ontwerp heeft radicaal gebroken met 't zooveel bestreden criterium der toonbank artikelen, hetwelk in het bestaande ontwerp was te vinden. Voorts heeft men een scherp onderscheid gemaakt tusschen grondstoffen, afgewerkte producten, halffabrikaten en be drijfshulpmiddelen. De nieuwe belasting stelt in het algemeen primaire grondstoffen vrij. Halffabrikaten worden belast met 3 of 6 pro cent. Het percentage is afhankelijk van het min of meer bewerkt zijn. Ook bedrijfshulp middelen worden met 6 procent belast. Die fabrikaten, welke nog niet direct voor gebruik door de consumenten geschikt zijn, worden aan een tarief van 10 procent onderworpen. En ten slotte de producten, welke wel direct geschikt zijn voor den consument. Deze wor den met 12 procent belast. Het feit dat tal van halffabrikaten belast zullen worden heeft er toe geleid, dat men den uitvoer zoo min mogelijk wil treffen, door een regeling tot vrijstelling of teruggave van rech ten voor al die materialen, die noodig zijn voor de fabricage van export-goederen. Voorts dient er nog op gewezen te woi-den, dat het nieuwe ontwerp het aantal specifieke rechten heeft uitgebreid. Hieronder verstaat men die invoerrechten, die afhankelijk zijn van de hoeveelheid, het gewicht of het aantal. Deze nieuwe rechten gelden bijv. voor aarde werk, glas, porselein enz. Het nieuwe ontwerp bestaat uit 160 posten. Evenals bij vroegere tariefwetten heeft men het beginsel ook ditmaal vastgehouden, dat algerneene levensbehoeften niet belast behoo- ren te worden. Het is natuurlijk niet de be doeling om alle posten van het ontwerp hier de revue te laten passeeren. Op enkele bijzon dere gevallen dient toch wel de aandacht ge vestigd te worden. Zoo bijv. ten aanzien van hel artikel thee. Reeds jaren lang is aandrang uitgeoefend om het thee-tarief te verlagen. Thans is bepaald, dat voor thee. welke vóór 1 Juli 1934 is ingevoerd en op dien datum nog in het vrije verkeer voorradig is, voor hoeveel heden van ten minste 20o K.G. netto, terug gaaf kan geschieden van het invoerrecht, dat na dien datum van die thee minder geheven zou zijn. In tuinbouwkringen is deze nieuwe rege ling ook met belangstelling tegemoet gezien. Onder de oude wet waren van de groep ver- sche en gedroogde groenten alleen asperges, artisjokken en aardappelen bij invoer belast. In de nieuwe wet zijn ook witlof, tomaten en bloemkool opgenomen, zoodat deze producten in het vervolg bij den invoer belast zullen worden. Op andere versche en gedroogde vruchten wordt vanaf 1 Juli alleen dan een invoerrecht geheven en wel van 10 procent, indien deze producten worden ingevoerd in een verpakking met een inhoud van 1200 gram of minder. De nieuwe tarieven voor versche en ge droogde vruchten zijn zeer ingrijpend Het oude tarief kende een invoerrecht op appelen, peren, en druiven van 10 procent en voorts van gedroogde pruimen, pruimedanten pru- nellen en kroosjes. abrikozen en perziken, eveneens van 10 procent. Vanaf 1 Juli zal op alle versche en gedroogde fruitproducten een invoerrecht worden geheven van 12 procent van de waarde. Alleen is een uitzondering ge maakt voor versche perziken, als gevolg van het afgesloten handelsverdrag met Italië, waardoor het invoerrecht eerst wordt geheven vanaf 15 September. Geheel tevreden is men in tuinbouwkrin gen nog niet. Maar men zal toch zeer zeker niet kunnen beweren, dat men de wenschen van den tuinbouw terzijde heeft gelegd. MOLLERUS. (Adv. Ingez. Med.) DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonn&s van Haarlem's Dagblad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten xoorden geadresseerd aan de Redactie. Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde relegd. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. De namen der vragers blijven redactie geheim. BELASTING ZAKEN VRAAG: 1. Als Ik 111 Maart naar een andere woonplaats verhuis, ben ik dan toch verplicht de pcrsoneele belasting voor hot geheele jaar te voldoen? 2. Zoo ja ben ik dan voor het verdere gedeel te van het jaar in de nieuwe gumeente vrijgesteld van pers. bel.? ANTWOORD: 1. Ja. Ja RECHTZAKEN BADHUIZEN „WITTE KRUIS", HAARLEM. Het aantal genomen baden in de afgeloopen maand Juni 1934 was: Baden M V. Sch.b. werkl. Tot Badh. Koudenhorn 1165 566 107 1838 Leidscheplein 1813 940 653 120 3526 Schotersingel 2345 1172 698 125 4340 Hofdijkplein 1919 849 1234 157 4159 v. Egmondstr. 2096 1190 975 298 4559 NED. BOND TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN. Thans is definitief bepaald, dat op Zondag 15 Juli te 2 uur in „het Diep" te Amsterdam examen zal worden afgenomen voor het di ploma C van den Bond. VRAAG: Mijn buren laten de haag zoo hoog groeien, dat het uitzicht uit mijn erker belem merd wordt. Afstand erkerhaag 2.50 M. 1. Is dit geoorloofd? 2. Welke hoogte mag zoo'n haag hebben? ANTWOORD: 1. Afhankelijk van den afstand tusschen dc scheidslinie en de heg. Deze moet minimaal 50 c.M. zijn. 2. Zie onder 1. Een maximum hoogte Is in de wet niet bepaald. VRAAG: Ik heb een Duitsch meisje aangeno men. volgens afspraak tot 15 September a.s. Nu heeft zij evenwel opgezegd en vertrekt 81 Juli a.s. zonder een geldende reden op te geven. 1. Heb ik het recht het reisgeld dat ik haar bij de aanneming heb toegezonden, van haar loon af te trekken? 2. Zoo niet, op hoeveel schadeloosstelling heb ik recht? ANTWOORD: 1. Gij hebt recht als schade loosstelling anderhalve maand loon ln te hou den. 2. Zie onder 1. PLANTEN. VRAAG: Mijn klimroos slaat heelemaal wit aan en de bladeren brokkelen af. Hoe komt dat en wat ls er tegen te doen? ANTWOORD: Uw roos zal een voor de mee!- dauwzlekte gevoelige soort zijn en vermoedelijk tegen een zuidmuur staan. Met een drogen zo mer als nu. ontwikkelt de ziekte zich snel. De plant gaat er nooit van dood, maar groei en bloei worden sterk en schadelijk beïnvloed. Gij kunt nog traohten te redden wat er te redden is, door met warm. stil weer de bladeren met bloem van zwavel te bestrooien. Doe dit een volgenden zomer zoodra gij de eerste verschijnselen van de kwaal ziet. Zoo noodig herhalen. DIVERSEN. VRAAG: 1. Wanneer is het kermis te Zaan dam? 2. Wanneer te Alkmaar? 3. Wanneer te Uitgeest? 4. Wanneer te Hoorn? 5. Wanneer te Assendelft? 6. Wanneer te Egmond aan den Hoef? 7. Wanneer te Wormerveer? S. Wanneer te Laren? ANTWOORD: 1. van 26 Augustus tot 2 Sept. 2. van 25 Augustus tot 3 September 8. van 24 tot 27 Juli. 4. van 12 tot 19 Augustus 5. van 7 tot 11 October 6. van 12 tot 14 Augustus. 7. van 14 tot 22 Juli. S. van 2 tot 5 Juli. RECEPTEN VRAAG: Hoe maakt men een linnen strand tent waterdioht? ANTWOORD: Roer gelijke deelen rauwe en gekookte lijnolie goed dooreen en smeer dit mengsel met een kwast zoo gelijkmatig moge lijk op het doek. Laat buiten oi althans op een plaats waar de buitenlucht goed kan toetreden, door en door droog worden. Niet gebruiken of vouwen voor het Intens droog ls. VRAAG: Waar moet ik mij vervoegen om in lichtingen te bekomen betreffende aangifte vrij willige zeemilitie? ANTWOORD: Vraag per brief de noodige in lichtingen aan den Heer Commies van aanne ming der K. N M. te Amsterdam Marinekazerne, Groote Kattenburgerstraat. VRAAG: Ik wil 1/2 pond abrikozen op brande wijn zetten. Hoe moet ik dat doen? ANTWOORD: U bedoelt zeker gedroogde abri kozen? Wasoh zc goel af met lauw water: zet ze dan ln zooveel schoon, lauw water, dat de vruch ten Juist onderstaan en laat zc zoo 24 uur staan. Zet ze dan in een goed geëmailleerde pan op een zacht vuurtje en breng langzaam aan de kook met het weekwater. maar laat niet doorkoken. Neem ze dan van het vuur en voeg er 1J^ ons suiker bij. Als het bekoeld is doet gij het in een zeer schoone flesch met wijden ha'ls en giet er brandewijn op, tot de vruchten goed onder staan. VRAAG: Hoe maakt men huzarensla? ANTWOORD: Benoodigd voor 1 pond koud vlcesch: 4 zure appelen. 4 hard gekookte eieren (8 min.). 16 gekookte aardappelen. 1 aan kleine blokjes gesneden biet. 4 kropjes schoongemaak te sla, wat uitjes en augurkjes, 4 eetlepels slaolie en 5 lepels azijn of mayonnaise: desverlangd wat peper en zout. Snij het vleesoh in heel kleine stukjes Pol de eieren en hak wit en dooier, ieder apart, fijn. Schil en snipper de appelen en maak de aard appelen fijn. Wasch de sia: snij ze fijn en sla zoo droog mogelijk uit. Vermeng van al de be- standdeelen het grootste deel met elkaar en roer er naar smaak olie en azijn (of mayonaise), peper en zout door en schik het op een schotel. Gar neer met het overgeblevene, ieder apart, ln stree- pen or ruiten, zoodat het onderste geheel bedekt Is. Garner dan weer met sla. uitjes en augurken VRAAG: 1. Hoe maakt men malinine? 2. Hoe maakt men een witten vilthoed schoon? ANTWOORD: 1. Dit is natuurlijk fabrieksge heim. maar is het uw bedoeling een stof water proof te maken, los dan 5 pCï. lanolin op in ben zine, doop hierin de stof. zoodat deze er goed van doortrokken is en laat in de schaduw dro gen. Deze behandeling moet buiten in d< schaduw geschieden en vooral geen vuur of licht in de nabijheid! 2. Roer magnesia met benzine op een steenen bord tot een niet te dun papje. Bedek er d> goed stofschoon gemaakte hoed geheel mee en laat in de schaduw op een schoonen doek dro gen. Daarna met schoonen borstel afschuieren. Ook deze behandeling buiten in de schaduw en geen vuur of licht. Is de hoe-d erg vuil, dan neemt gij in plaats van magnesia en benzine pijpaarde met koud water tot een dik papje zonder kluitjes geroerd. VRAAG: 1. Hoe verwijdert men een verouder de vlek van witte port uit een blauwe crêpe de Chlne japon? 2 Hoe kan men een witte crêpe Georgette Japon die van het hangen smoezelig geworden ls. schoonmaken? 3. Hoe kan men een lichtgrijze broek was- schen zonder dat die krimpt? ANTWOORD: 1. Met een zacht borsteltje met lauw water de vlek borstelen. Met een hand doek droog kloppen. Afpoederen met magnesia laten drogen, magnesia buiten afborstelen. Mag nesia ls zeer licht ontvlambaar, 2, Laat 15 minuten, dichtgedekt in ruim wasch benzine staan. Sla er dan even goed door er hang, zonder wringen, op een kleerhanger te dro ge. buiten in de schaduw. Benzinbehandeling buiten in de schaduw en vooral geen vuur of licht in de nabijheid! 3. Als onder 2 VRAAG: 1. Hoe kan men vet geworden das sen weer schoon kritgen? 2. Hoe verwijdert men een melkvlek uit een zijden das? ANTWOORD: 1. Afborstelen met een zacht borsteltje met benzine 2. Met benzine. Laten vervliegen en daarna met een zacht borsteltje met water. Met een bad handdoek droog betten: afpoederen met mag nesia of talcum: laten drogen: afschuieren. Behandelingen met benzine en magnesia bui ten ln de schaduw en vooral geen vuur of licht ln de nabijheid. LETTEREN EN KUNST MUZIEK. HUGO KANDER-VELDEN. PIANO-AVOND. Noch het seizoen, noch het weer geven thans gunstige auspiciën voor een piano-avond en het was dus niet verwonderlijk, dat slechts zeer weinige toehoorders zich Dinsdagavond in de bovenzaal van het gemeentelijk Concert gebouw bevonden om naar het spel van den blinden pianist Hugo KanderVelden te luis teren. De toch al ongezellige en sinds de ver bouwing tamelijk ongeschikte zaal bood in haar leegte een haast troosteloozen aanblik, die an en zou haast zeggen: gelukkig voor den speler verborgen bleef; de broeiende tem peratuur en het felle daglicht bevorderden bovendien de stemming allerminst. En zoo heerschte er vóór het begin en in de pauze in de zaal geen gezellig stemmengeroes, maar een drukkende stilte. Het was alsof leder voor zich vreesde door eenig geluid de aandacht der an deren op zich te vestigen. In deze sfeer en temperatuur bracht „Das Wohltemperierte Klavier" de eerste verade ming. De zware stilte was verbroken; men hoorde wat; men luisterde belangstellend naar de duidelijke expositie der c mineur-Fuga. die op de ietwat onklare vertolking van het bijbe- hoorende Preludium volgde; men verwonderde zich over orkele tekstafwijkingen, waarvan de octaafverdubbeling aller stemmen aan het slot de meest kenbare, maar ook de meest verdedigbare was. De toepassing van dergelijke verdubbelingen wordt zeer verschillend be oordeeld: wie echter in aanmerking neemt, dat op het clavecin, waarvoor Bach's werk oorspronkelijk bestemd was de Fransche titel luidde „Le Clavecin bien tempéré" vaak de octavenkoppeling door middel van ?en der pedalen toegepast werd en nog wordt, die zal een matige overbrenging van het klank effect op den modernen vleugel niet princi pieel kunnen veroordaelen. Schubert volgde: het derde Impromptu van op 90. dat oorspronkelijk ln Ges gr. t. ge schreven, maar in de meeste edities in G. gr. t. is, en in deze laatste toonsoort ook gespeeld werd, en het bekende „Moment musical" in f kl. t„ waarin de pianist fijne nuanceerings- kunst deed hooren. Van zijn verwonderlijke trefzekerheid gaf hij b'ijk door de schier feillooze vertolking der concert-etude „Si oiseau j'étais" van Henselt. Toevallig wees ik in mijn vorige Radiobespre king op de verbluffende trefzekerheid van blinde spelers, die door de hooge ontwikkeling van hun gevoel voor afstanden mogelijk ge maakt wordt: Hugo Kander—Velden leverde zijnerzijds het bewijs voor de juistheid van het beweerde. En bij Chopin's Etudes op. 25, waarvan hij de nummers 3. 3 en 9 speelde illustreerde hij dat in niet mindere mate. al was in muzikaal opzicht op zijn vertolking wel een en ander af te dingen Ooi: bij de Nocturne in Fis kwamen eenige vrijheden van tempo en rythme voor. die we niet gewend zijn. Doch de meeste en ergste verstoringen kwamen in Beethoven's Sonate op. 27 no. 2. Van Beet hoven's Sonates moest deze pianist maar liever afblijven. Reeds bij een vroegere gelegenheid had hij door zijn voordracot dpr s<ma-e in d kl. t„ op. 31 no 2 getoond, voor deze werken niet de noodige piëteit te bezitren; mijn verwachtingen omtrent zijn vertolkin? der z.g. „Mondscheinsonato" waren dus on gunstig en zij werden tot mijn spijt bevestigd. Met het Adagio ging het nog wel. maa: bij het Allegretto en in nog hoogere mate bij het Presto scheen een bedenkelijk soort van'dilet tantisme aan het woord Reeksen van noten werden hier verwaarloosd; maat en rythme waren soms nauwelijks te herkennen. Dit is des te zonderlinger, wijl Hugo Kandev --Velden meer dan genoeg techniek bezit om het soed te spelen. Als zijn zelfkriliek en zelfbeheer- sching gelijken tred hielden met zijn technisch vermogen zou hij in staat zijn ons ook van Beetho'. en een superieure vertolking te geven. Wat deze Vlinde speler kl.tvlertee.hnisch kan demonstreerde hij overtuigen 1 door zijn voor dracht van Liszt's Rigoletto - pa raph rasa Naast zijq onfeilbare trefzekerheid, waar over ik zooeven reeds sprak viel hier zijn uiterst brillant passage- en figurenspel te be wonderen her fpplaus na dit nummer was dan ook veel meer dan eer succes d'estime: het was een spontane en Vu'.komen verdiende huldiging van een merkwaardig pianistisch talent. K. DE JONG.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10