Grafkransen, graftakken, grafbouquetten Hei Beiangeiikde Delft wachtte... 52e Jaargang No. 15657 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 11 Juli 1934 HAARLEM S DAGBLAD IMrectie: P. W. PEEREBOOM ÜITGAVE LOÜRENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR ©n ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 A Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon No#-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ175. elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15. buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 13 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-. Arm- of Beenbreuk f 100.-, Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-. Overlijden ƒ600-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-, Verlies Duim 75.-, Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Edamsche touwfabrieken totaal verwoest. Bloemenmag. „TETTERODE" Santpoorierstr. Telefoon 1612 5 'n vakkundig adres. (Adv. Ingez. Med.) De Tribune. Te Haarlem is een klein blaadje verschenen. Nu het dagblad „de „Tribune", het orgaan van de Communistische Partij in Nederland, door het ingrijpen van de justitie te Amster dam, niet kan verschijnen, is in enkele steden van ons land, ook te Haarlem, een klein blaad je van de 4 pagina's, formaat klein-quarto, zijn er slechts 3 bedrukt uitgegeven, ook „de Tribune" genoemd. In den kop staat, dat het orgaan is van de afdeeling Haarlem en om streken van de Communistische partij Aan gekondigd wordt, dat het werk van „de Tri bune" zal worden voortgezet. In het blaadje zijn berichten opgenomen over de actie te Haarlem en te IJmuiden. De politie te Haarlem en te Velsen onder zoekt waar het blaadje gedrukt wordt. Maandag is No. 1 verschenen. Dinsdag No. 2. Het onderzoek heeft nog geen resultaat op geleverd Het vermoeden bestaat, dat de druk ker te Amsterdam gevestigd is. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC. Vandaag eindigt onze kindervertelling „De Kampeerders". Morgen beginnen wij met een nieuwe ver telling „De luchtroovers van Hoitika". Inbraak in de Delistraat. De dief met medeneming van een damesrijwiel gevlucht. In den afgeloopen nacht werd een bewoner van de Delistraat gewekt door zijn vrouw, die onraad gehoord had. Hij ging onmiddellijk uit zijn bed en zag licht in een schuurtje achter zijn woning branden. Hij schreeuwde: .Die ven. dieven!" en zag daarop een man de ge meenschappelijke poort achter de woning ver laten. Het bleek dat het slot van de schuur- en van de poortdeur geforceerd was. Uit het schuurtje was een nieuw damesrijwiel ont vreemd. Het werd in een poort in de Leidsche- buurt terug gevonden. De politie tracht den dader op te sporen. Engelsch oordeel over de Amsterdamsche relletjes. Critiek op de regeering Colijn. (Van onzen Londenschen correspondent). De Manchester Guardian bespreekt in een hoofdartikel de onlusten, welke zich in Amster dam hebben voorgedaan, in ,.een van de grootste havens en een van de fraaiste steden van de wereld", zegt het blad. In gewone tij den zouden deze ongeregeldheden de belang stelling van de wereld hebben getrokken maar in gewone tijden zouden ze niCT zijn voorge vallen. Europa wordt veel te zwaar bezig ge houden met de aanschouwing van andere loo- neelen om veel aandacht te geven aan de moeilijkheden der Nederlanders. Parijs. Wee- nen. Muenchen en Berlijn hebben een maat staf van bloedvergieten gegeven waarmede Amsterdam niet kon concurreeren. Dat wil niet zeggen, gaat de M. C. voort, dat de opstootjes en hun onderdrukking veronachtzaamd moe ten worden. De woede van het gepeupel was geëxploiteerd door de Communisten en de re- volutionnaire Socialisten maar het begon, waarschijnlijk, meent de schrijver van het hoofdartikel, met een spontaan protest tegen meedoogenlooze verlagingen van werkloos- heidsteun. De Nederlandsche regeering. ver klaart het blad dan verder aan zijn lezers, worstelt voor handhaving van den gouden standaard. Daartoe heeft zij haar uitgaven voor salarissen en sociale wetgeving aanmer kelijk verlaagd. Vérleden jaar werden duizen den buiten de werkloosheidvoorzieniug ge plaatst. Dit jaar. nu de cijfers erger zijn dan coit met de toenemende vermindering van den uitvoer, tracht zij een steeds groeiend begroo- tingstekort goed te maken met verlagingen in de uitkeeringen voor werkloosheid. "Deze po gingen voor handhaving van den gouden standaard zijn tot mislukking gedoemd Er Is op geantwoord met een uitbarsting van wan hoop. die alleen de ernstigste vijanden van de regeering. de Communisten, kan heln?n. Indien de Nederlandsche Premier. Dr. Colijn. meent een verder middel te kunnen vinden In het verbieden van politieke partijen dan ver gist hij zich treurig. Rekeningen kunnen niet sluitend gemaakt worden met besnoeiing al leen en wanhoop kan niet worden genezen met den knuppel." PERSONALIA Te Amsterdam is geslaagd voor het examen apothekersassistente mej. A. C. M. Roozen te Haarlem. 55-JARIGE ECHTVEREENIGING. Het echtpaar L. BroersT. de Lang, wo nende Kinkerstraat 14, hoopt op 25 Juli a.s. zijn 55-jarige echtvereemging te vieren. De bruidsdagen gaan heden ln. HEDEN IS HET STOFFELIJK OVERSCHOT VAN PRINS HENDRIK IN I»EN GRAFKEL DER DER ORANJES BIJGEZET. pag. 3 en 4 De transferbesprekingen te Berlijn zijn afge sloten. pag. 4 De Ouitsche minister Goebbels heeft een scherpe rede over de buitenlandse he pers gehouden. pag 4 Von Papen is opnieuw in verhoor genomen. pag 4 De Oostenrijksche regeering wordt belangrijk gereorganiseerd; Dollfuss blijft kanselier en neemt I portefeuilles. pag. 1 De nieuwe spelling komt met September; er zijn enkele wijzigingen in het oorspronkelijke voorstel aangebracht. pag. 4 Bij ongeregeldheden tc Rotterdam is een vrouw doodgeschoten. pag 4 De Vereenigde Touwfabrick te Edam is geheel door het vuur verwoest. pag. 4 Inbraak in de Dclftstraat te Haarlem. pag. 1 Laatste berichten. pag. 7 ARTIKELEN. ENZ. Van onzen correspondent te Genève: De ont wapeningsconferentie. pag. 5 Van onzen Londenschen correspondent: Het bezoek van Bartliou aan Engeland. pag. 4 Van onzen Londenschen correspondent: En gelsch oordeel over de Amsterdamsche rel letjes. pag. 1 K. de Jong: Hugo Kander-Velden. pag. 6 Jhr. dr. J. C. Mollerus: De nieuwe tariefwet. pag 6 PROV. STATEN VAN NOORD-HOLLAND. De opvolger van Jhr. Mr. D. E. van Lennep. De lijst van candidaten der Chr.-Hist. Unie voor de Prov. Staten, op welke lijst Jhr. Mr. D. E. van Lennep indertijd is gekozen, wijst als opvolger aan den heer N. W. van der Schans, te Bovenkerk, gemeente Nieuwer Amstel. Naar wij van de secretaresse der afd. Haar lem van de Chr. Hist. Unie alhier vernemen is het echter te verwachten, dat de heer van der Schans zal bedanken. In dat geval zou Jhr. van Lennep als Statenlid worden opgevolgd door Mr. A J Honig, alhier directeur der Olie fabrieken v.h. Adr. Honig te Zaandam. Schade beloopt de twee millioen. (Vervolg van pag. 4) EDAM. 11 Juli De brand bij de N V. Ver eenigde Touwfabrieken heeft den geheelen nacht geduurd. Ook thans. Woensdagmorgen te 9 uur. is men nog bezig met het nablus- schen Het blijkt, dat de kleine olie-tank. die tusschen de fabrieksgebouwen gelegen was, tijdens den brand is gesprongen. Vooral de brandende olie kan moeilijk worden ge- bluscht. De fabrieken zijn totaal verwoest. Alleen de groote opslagplaats van hennep en een groote olietank, achter de opslagplaats gelegen, kon den worden behouden. De schade is zeer aanzienlijk en bedraagt, volgens een mededeeling welke wij van de di rectie ontvingen, zeker ongeveer twee millioen gulden. Zij wordt door verzekering gedekt. Er is nog geen besluit genomen of de fabrie ken te Edam zullen worden herbouwd. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. (Vervolg van pagina 4) Reorganisatie der Oosten rijksche regeering. Dollfuss wordt bondskanselier en neemt vier portefeuilles op zich. „Concentratie tegen staatsgevaarlijke bewegingen". Dr. Dollfuss. WEENEN, (Reuter en V.D.) Bondskanse lier Dollfuss heeft namens de geheele regee ring aan bondspresident Miklas ontslag van het kabinet aangeboden. De bondspresident heeft daarop Dollfuss opgedragen voorstellen te doen voor de samenstelling van een nieu we regeering. De Bondskanselier zal thans de volgende ministerlijst voorleggen: leider der regeering, Bondskanselier, buitenl. zaken, veiligheid, landbouw en defensie: Dollfuss. Vice-kanse- lier: Starhemberg, Onderwijs: Schnuschnigg. Soc. zaken: Neustadter Stürmer. Financiën: Buresch. Handel: Stöckinger. Justitie Berger- Waldengech. Staatssecretaris voor veiligheid Karwinsky; staatssecretaris voor buitenlandsche zaken Ir. Tauschitz. Voor de aangelegenheden van bin- nenlandsche bestuur zal een bondsminister worden voorgesteld. Voor de landsverdediging zal, in plaats van minister Schonburg Harten- stein, die uit persoonlijke motieven heeft verzocht niet opnieuw te worden benoemd, een staatssecretaris worden benoemd. Evenzoo zal voor den landbouw een staatssecretaris worden benoemd. Bondskanselier Dollfuss is tot de reorgani satie van het kabinet overgegaan, om op deze .wijze een concentratie der portefeuilles, die toetrekking hebben op 'de handhaving van orde en rust, te bewerken en zoo de laatste resten van staatsgevaarlijke bewegingen te verwij deren. Onverwijld zal een reeks maatregelen worden uitgevoerd, die in het bijzonder betrek king hebben op uitbreiding van de wetten en voorschriften, geldende voor dynamietaan- slagen. Op het bezit van dynamiet wordt de dood straf gesteld, indien niet binnen zeer korten termijn, waarin de onbevoegde bezitter niet met straf wordt bedreigd, de voorhanden zijn de ontplofbare stoffen volledig worden uitge leverd. Het gewicht van het besluit van den minis terraad wordt geaccentueerd door het benoe men van een algemeenen staatscommissaris voor buitenlandsche veiligheidsmaatregelen tot bestrijding van staatsgevaarlijke bewegin gen. waarvoor Fey benoemd is, die voorzitter wordt van een permanente commissie en een buitenlandsche staatscommissaris met bijzon dere volmachten. (Van een specialen medewerker) DELFT, half twaalf. De spoorwegen hebben zich weer voortref felijk van hun taak gekweten. Er was niet de minste stagnatie in het treinverkeer. En zoo veel extra treinen waren ingelegd om den drom van reizigers te vervoeren, dat men rus tig en gemakkelijk Delft kon bereiken. Nu ik dit schrijf, wacht de Prinsenstad. dat kostelijke specimen van intiem Hollandsch stedeschoon, op den begrafenisstoet. En ook thans weer is het mij vertrouwd. Het breede langwerpige plein tusschen de Kerk en het stadhuis, de militairen, die in vele rijen langs de vier zijden staan, waar achter het publiek in dichte drommen staat te wachten, de vluchten duiven die af en aan vliegen in breeden, wiekenden zwaaienden zwerm. Ik ken dit schouwspel, doch het treft weer diep en innig als op den dag, toen wij de Ko ningin-Moeder naar ha:u- laatste rustplaats in de hooge kerk van Delft begeleidden. Over het zonnige plein gaan vele bekende figuren, in de schemering van de kerk: mi nisters, voorafgegaan door Zijne Excellentie Colijn. de rij gesloten door de hooge gestalte van minister Steenberghe. de Raad van State leden van beide Kamers der Staten-Generaal en vele andere figuren in kleurige plechtige galakleedij. De mariniers staan weer opgesteld voor het front van de kerk. dat gedekt wordt door een wit peplum, evenals de ingang van het stad huis en de overzijde. Roerloos staat het standbeeld van Hugo de Groot recht in den stralenden dag. Allen, wier plaats in de kerk is, zijn daar nu binnengetreden. De zon giet haar felle stralen over het plein, dat nu zeer stil en verlaten ligt tusschen de huizen en de menschen. Dan klinken korte militaire bevelen. Geeft acht. Presenteert geweer. Plechtig zet het Wilhelmus in. De auto's waarin de Koningin, de Prinses en anderen gezeten zijn, glijden het plein op, vijf in aantal. Haastig schrijden de Koningin-Weduwe en Haar Dochter tusschen de eerewacht van mariniers door. Beiden zijn zij in het wit gehuld. Diepe ontroering legt zich over de toe schouwers. Deze enkele seconden, gedurende welke de twee vrouwen van het licht overgo ten plein in de duistere kerk gaan. De laatste tonen van het Wilhelmus ster ven weg. Dof klink het beieren van den Bourdon. Een zwerm duiven strijkt neer. Stil en zwijgend wachten wij nu op den lijk stoet. WEENEN, 11 Juli (Reuter) Omtrent de wijzigingen in het Oostenrijksche kabinet wordt thans nog medegedeeld, dat majoor Fey is benoemd tot bondsministers, terwijl in de functie van minister van binnenlandsche zaken nog niet is voorzien. De nieuwe minis ter van justitie is nauw betrokken bij de Heimwehr. Het nieuwe kabinet is een ver sterking van den invloed van de Christelijk Socialen en de Heimwehr. Het vertrek «en gen reuwstfiêt "an Jfët KpniftisBjfc

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1