De Ontwapeningsconferentie. WOENSDAG 11 JULI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 5 Bij het begin der derde zomervacantie. Het laatste werk was het beste van het in 1954 tot dusverre verrichte. Het ontwerp-conventie betreffende de reglementeering van den wapenhandel en de wapenfabricatie. De vooruitzichten voor de toekomst. (Van onzen correspondent.) Genève, Juli 1934. De Ontwapeningsconferentie is deze week ten derden male haar zomervacantie begon nen! Een vergelijking met de stemming, waarin wij ons in Juli 1932 en Juli 1933 be vonden. kan helaas niet tot optimisme lei den. De aanneming van de zoogenaamde „va- cantie-resolutie-Benes" in Juli 1932 moge reeds een teleursteling geweest zijn voor ve len. die de opening der Ontwapeningsconfe rentie in Februari 1932 met groote verwach tingen hadden tegemoet gezien, deze resolutie kon in ieder geval aan een aantal beginselbe sluiten der Algemeene Commissie herinne ren. waarover algemeene overeenstemming verkregen was. terwijl bovendien niemand aan de voortzetting der conferentie in de herfst twijfelde. Ook de zomervacantie van het jaar 1933 begon onder niet al te ontmoe digende omstandigheden. De eerste lezing van het ontwerp-conventie van MacDonald was ten einde gebracht en al waren over tal van belangrijke onderdeden daarvan groote mee- ningsverschillen voor den,dag getreden, ten slotte had men toch alg'emeen erin toege stemd, dat het Plan-MacDonald van „grond slag der discussie" tot „grondslag der te slui ten conventie" verheven werd. Al werd het in Juli 1933 minder zeker geacht dan het jaar tevoren, dat een normale voortzetting der Ontwapeningsconferentie na de zomervacan tie zou volgen, men was toch niet zonder hoop, dat het voorzitter Henderson, die „de zwaarste opdracht uit zijn gansche leven", naar hij zelf zeide, van de Algemeene Com missie ontvangen had, op zijn reizen naar de voornaamste Europeeache hoofdsteden ge lukken zou zooveel toenadering' tusschen de verschillende opvattingen te bereiken, dat in October de tweede lezing van het ontwerp- conventie van Mac-Donald mogelijk zou worden. Vergelijkt men hiermede de stemming, die thans bij het ingaan der zomervacantie be staat, dan is een zeer ernstige achteruitgang niet te ontkennen. De Algemeene Commissie heeft weliswaar in het begin der vorige maand besloten het advies van Litvinow niet op te volgen, n.l. ronduit de onmogelijkheid, tot een conventie over het bewapeningsvraagstuk te komen, te erkennen, doch men vraagt zich hier meer en meer af, of dit niet slechts uit stel van executie geweest is. Want van de nieuwe diplomatieke onderhandelingen, waar van in de resolutie-Barthou van 8 Juni sprake is en die Duitschland naar Genève zouden moeten terugbrengen, verneemt anen bitter weinig! Zouden de Franschen, die tijdens de zitting der Algemeene Commissie zoo hoopvol waren over een spoedigen Duitschen terugkeer en daarvoor geen enkelen prijs wilden beta len, dan toch wat geweten hebben van de sa menspanning tusschen Roehm en von Schlei- cher„ waarbij deze laatste, naar men te Ber lijn beweert, tot een voorbehoudloozen te rugkeer van Duitschland naar den Volken bond en de Ontwapeningsconferentie bereid zou zijn geweest? Hoe het zij, van eenig diplomatiek overleg over het herstel der betrek kingen tusschen Duitschland en Genève hoort men niets meer en tenzij het aanstaande be zoek van Barthou aan Londen de bron tot een nieuw initiatief wordt, is het waarlijk onmo gelijk in te zien, hoe wij in October ons voor een nieuwen toestand zouden kunnen geplaatst zien, die een werkelijke hervatting der Ont wapeningsconferentie, onverschillig op welken grondslag, mogelijk zou maken! Intusschen moet bij alle bezorgdheid over de toekomst der conferentie toch erkend worden, dat de resolutie-Barthou van 8 Juni de aanleiding tot nuttig voorbereidend werk, zij het ook grootendecls van technischen aard. geworden is. Van de vier daarbij nieuwge- schapen commissies, die zich voornamelijk met veiligheidskwesties hadden Dezig te hou den, heeft alleen de luchtvaartcommissie niets nog van zich laten hooren. Voorzitter de Madariaga, de anders steeds zoo voortvaren de oud-directeur van de Ontwapeningsafdee- ling van het Volkenbondssecretariaat, heeft de commissie zelfs niet bijeengeroepen, blijk baar geenerlei hoop meer hebbend, dat over de kwestie van de internationale reglemen teering der burgerlijke luchtvaart nog iets nieuws zou kunnen gezegd worden! De drie andere commissies hebben echter ieder een eerste zitting gehouden, waarin weliswaar de afwezigheid van Duitschland en Italië en het algemeene „voorbehoud" van Japan het ver krijgen der eenstemmigheid wel wat al te ge makkelijk hebben gemaakt, doch waarin toch aanbevelingen konden opgesteld worden, die bij een eventueele hervatting der Ontwape ningsconferentie van nut zullen blijken te ziin. De commissie voor de regionale veiligheids verdragen. die op den voorgrond stelde dat deze verdragen van wederkeerigen bijstand tegen niemand gericht mogen zijn en dus voor alle nabuurstaten ter toetreding open moeten blijven, heeft het in 1928 door de Volken bondsvergadering allen staten ter bestudeering aanbevolen ..model-verdrag van wederkeerigen bijstand" voor den nog steeds besten tekst voor dergelijke regionale verdragen verklaard. Geen wonder,w aar Politis de voorzitter dezer commissie is en deze Grieksche diplomaat jurist zelf in 1928 den tekst van het model verdrag had ontworpen! De commissie-Bour- quin voor de „nalevingswaarborgen", die de loyale naleving der voorschriften der te slui ten ontwapeningsconventie moeten verzekeren, heeft de eventueele overtredingen der even tueel te sluiten Ontwapeningsconventie in vier klassen gegroepeerd, naar gelang van de zwaarte der overtreding, en de daartegen te treffen nalevingswaarborgen eveneens in vier dienovereenkomstige groepen gerangschikt. Deze commissie heeft baanbrekende arbeid op dit gebied verricht, die bij eventueele latere besprekingen natuurlijk nog zal kunnen ver beterd worden, doch die toch naar men mag aannemen, de grondslag van de regeling van dit zoo belangrijke vraagstuk zal blijven! Het beste werk is echter ongetwijfeld door de derde commissie verricht, die onder voor zitterschap van den Poolschen gedelegeerde Komarnicki erin geslaagd is den tekst gereed te maken voor een conventie tot reglemen teering van den wapenhandel en de wapen fabricatie. een onderwerp waarover reeds tien jaren lang in Volkenbondsorganen een strijd zonder einde was gevoerd, sinds een commissie onder voorzitterschap van den Duitschen graaf Benstdorff voor het eerst dit onderwerp ter hand nam. De bekeering van Amerika ten gunste van de gedachte van internationaal toezicht ook op de wapenfabrieken heeft in grooten mate tot aanneming van een ontwerp conventie bijgedragen, waarbij ech ter wederom helaas een vraagteeken geplaatst moet worden achter de bereidwilligheid van Duitschland. Italië en Japan om tot zulk een conventie toe te treden. Een belangrijk vraag- i teeken! dat ons echter niet ervan mag weer- houden den vooruitgang te erkennen dat j thans onder alle andere staten overeenstem- ming is verkregen. De hoofdgedachte van het ontwerp-conventie is, dat een groote mate var openbaarheid, onder de waarborgen van he' toezicht van de te benoemen Permanente Ontwapeningscommissie zal worden gegeven zoowel aan de wapenfabricatie (waarbij geer onderscheid gemaakt wordt tusschen Staats- wapenfabrieken en particuliere wapenfabrie ken) als aan den wapenhandel Het waren voor a de Amerikanen die in de laatste weken erop aandrongen, dat de regeeringen door open baarheid in dezen een der voornaamste rede nen tot ongerustheid en vijandige gevoelen* der volkeren, voortspruitende uit sensationeele berichten over oorlogsvoorbereidingen der an deren, zouden trachten uit den weg te ruimen B DE JONG VAN BEEK EN DONK. Pruis Karei van Beigie. graat van Vlaanderen, is Dinsdag in de residentie aangekomen ter bijwoning van de begrafenis van wijlen Z.K.H. Prins Hendrik - De prins met zijn adjudant bij aankomst aan het Belgische legatiegebouw. Het escorte huzaren voor het paleis. Gaat Amsterdam bezuinigen op onderwijs? Motorrijder door den trein gedood. B. en W. willen 41 scholen opheffen. Ongeluk op onbewaakten overweg. B. en W. van Amsterdam hebben den raad uitvoerige voorstellen doen toekomen ter ver dere bezuiniging op het onderwijs Deze voor drachten bevatten oan. de opheffing van eenige scholen voor openbaar onderwijs, waar door het totaal opgeheven scholen 41 wordt. Voorts wordt voorgesteld, het vrije gebruik van boeken enz. aan de openbare scholen voor middelbaar en voorbereidend hooger onder wijs af te schaffen, het maximum-aantal leer lingen per klasse op 48 te brengen en de leeftijd van toelating voor openbare en bij zondere scholen voor voorbereidend onderwijs te verhoogen tot 4 1,2 jaar. Op den onbewaakten overweg te Beek (ge meente Princenhage). Ls de 22-jarige V. ter wij! hij den overweg wilde oversteken om naar Breda terug te keeren. door een trein gegrepen en op slag gedood. De motor werd oen 7-tal meters meegesleurd, terwijl het slachtoffer ongeveer 30 meter voorbij den overweg werd teruggevonlen. V. reed zooals ooggetuigen gezien hebben, zeer kalm en heeft, lettend op de linkerzijde van de spoorbaan, den van Breda komenden trein niet opgemerkt. De machinist van den trein, die het ongeluk zag aankomen, remde geducht doch kon het ongeluk niet voorkomen. Belangstelling langs den weg. De lijkstoet bij het Paleis aan het Noordeinde. De stoet op den Kneuterdijk te 's-Gravënhage. Universiteit van Freiburg door brand verwoest. Kostbare schilderijen verloren gegaan. FREIBURG (Breisgau). 10 Juli (D.N.B Hedenmiddag brak een brand uit in de zolder verdieping van het beroemde universiteitsge bouw alhier die zich snel uitbreidde en groote verwoestingen aanrichtte. Het groote koperen dak boven den ingang van het ge bouw is met groot geraas op straat gevallen. De vlammen sloegen over op den westelijken en den zuidelijken vleugel, die totaal uitge brand zijn. De aula in den westelijken vleugel met de zich daar bevindende kostbare schil derijen is een rookende puinhoop Een groot deel van de boekerij is mede dank zij de hulp van professoren en studenten, naar buiten gebracht kunnen worden. Verscheidene per sonen werden bij het reddingswerk gewond. Mei gelooft dat kortsluiting in de cabine van de bioscoopzaal de oorzaak van den brand is. Ook de groote koepel van de universiteit is ingestort in de groote middenhal. De vlam men sloegen over naar den Oostelijken vleu gel. De brandweer, die met alle beschikbare materiaal aan het werk was, stond vrijwel machteloos tegenover het vuur. WEGWERKER AANGEREDEN EN GEDOOD. Dinsdag is door een losse locomotief van Oldenzaal naar Hengelo de ongeveer 35-jarige gehuwde wegwerker Nijhof in den rug aan gereden. De man was bijna onmiddellijk dood BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. De 15-jarige J. Schefferly, wonende in de Tuinderstraat te Rotterdam is bij het zwem men in de Schie verdronken. MEDEWERKER VAN STAVISKY ALS HANDE LAAR IN BLANKE SLAVINNEN. PARIJS. 10 Juli. Aan boord van het Duit- sche s.s. „Kap Arcona", dat op weg naar Buenos Aires Maandag te Boulogne voor anker is gegaan, bevindt zich een minderjarige Fran- ?aise, die door handelaars in blanke slavinnen naar Zuid-Amerika zou worden gebracht. De pas van Mile Soiret was echter in orde en haar leeftijd was met 21 jaar aangegeven, zoodat haar vertrek niet verhinderd kon worden. Later is echter gebleken, dat de pas valsch was en dat een zekere Battesti, een vroeger mede werker van Stavisky, die zich bezig houdt met den handel in blanke slavinnen, het meisje aan boord gelokt had onder het voorwendsel, dat Hij haar in Argentinië een betrekking als privé-secretaresse kon bezorgen. Het Fransche consulaat te Buenos Aires heeft opdracht ge kregen, het meisje bij aankomst daar in be scherming te nemen en onmiddellijk naar Frankrijk terug te doen gaan. JAVASCHF. BANK GEEFT 9^ pCt. DIVIDEND BATAVIA, 11 Juli (Aneta) Het dividend van de Javasche bank is over het afgeloopen boekjaar bepaald op 9>j pCt.. vorig jaar 8 1/2 pCt. Kantoorlooper midden op den dag beroofd. Brutale overval te Amsterdam Buit bedraagt slechts 40 gulden. Gistermiddag omstreeks half een heeft een brutale aanslag plaats gehad op een kantoor looper van den wijnhandel van de firma Hen drik Kruimel op de Passeerdergracht 40 te Am sterdam. De man. die 70 jaar oud Is. was be last met het innen van kleine posten. Hij liep op dat tijdstip met zijn portefeuille, waarin een bedrag van circa veertig gulden was, onder den arm op de brug over de Lijnbaans- en de Leidsehegracht teen hij plotseling van een man met een stuk hout van achteren een slag op het hoofd kreeg. Do aanvaller rukte hem de portefeuille onder zijn arm vandaan. Hij sprong op de fiets en reed snel weg. Eenige personen, die het geval zagen, zetten den aanvaller nog na, maar hij wist te ontkomen. HET VERGAAN DER BEIDE PRAUWEN. NEGEN EN VEERTIG MENSCHEN OMGEKOMEN. PAMEKASAN, 10 Juli (Aneta) Volgens de laatste gegevens zijn bij het vergaan van de beide prauwen 49 opvarenden verdronken. De lijken spoelen geheel of gedeeltelijk aan. WITBRAAD THANS DEFINITIEF VRIJ GESPROKEN. AMSTERDEM. 10 Juli. Men deelt ons mede dat de officier van justitie geen hooger beroep tegen Witbraad heeft aangeteekend, zoodat deze thans definitief vrijgesproken is. DUITSCHER PREES DOLLFUSS. EN KREEG ER EEN HALF JAAR VOOR. BERLIJN. 11 Juli (V.D.) Te Mackendorf In Brunswijk ls een man veroordeeld tot 6 maanden gevangenissraf, omdat hij in een café gezegd had, dat Dollfuss de grootste po liticus ter wereld was en dat men naar de Weensche radio-omroep moest luisteren wan neer men de waarheid over Duitschland wenschte te leeren kennen. Een 35 Jarig Berlijnsch arbeider. Hans Wensel is veroordeeld tot 3 weken gevangenis straf omdat hij ln een café „hoera voor Diml- trof" had g«Voepen. Een der bloemenwagens.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 9