HAARLEM EN HET 60MILLIOEN-PLAN Hei Bekutftijksle 52e Jaargang No. 15659 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 13 Juli 1934 HAARLEM'S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEEN'E DRUKKERIJ N.V. 1 Hoofdredacteur: ROBERT PEEKEBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.7254. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIèN: 1—5 regels ƒ175. elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer /0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 1—3 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim 250.-, Wijsvinger 150 -, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400 -, Verlies Duim 75.-, Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 13 Juli. Afkeer van Kunst. De Amerikaansche auteur H. L. Mencken heeft in het tijdschrift „Vanity Fair" een prachtige ironische beschouwing ten beste gegeven over „Amerika's afkeer van kunst". Mencken stelt zich op het standpunt van de massa, die een afkeer van kunst met een K heeft, kijkt boos omhoog naar Muzen en Par nassus, velt zijn lans en stormt erop in: „Want als er één ding is, dat gewone Ame rikanen nog meer haten dan de vrijheid, dan zijn het de vage verzamelingen van ziekelijk- en gemaaktheden die Kunst genoemd wor den. De opvatting, dat zij er enkel maar on verschillig voor zijn, en dat zij ervan zouden kunnen gaan houden door passend onderricht, is volslagen onzin. De Amerikanen zijn tegen den kunstenaar omdat hij speurt naar dat vreemde en spookachtige ding, dat schoon heid wordt geheeten en dat zij instinctief her kennen als een vijand van elk wetlievend, nij ver en patriottisch mensch". Nu, die zit reeds, nietwaar? Mencken licht de vijandschap jegens „het vreemde en spookachtige ding" dan uitvoerig toe, steeds vertoevend op het niveau van den gewonen Amerikaan, met een klein uitstapje naar „andere rassen". Dat is overigens maar schijnbaar, want welke rassen kent Amerika- zelf niet? Weinige. Mencken verklaart dan, dat dit verzets- instinct van den doodgewonen Amerikaan in wezen gezond is. Schoonheid is in werkelijk heid niet een middel tot bevordering of zelfs verheffing van het leven; zij is in hoofdzaak een middel tot levensontvluchting. De gewo ne mensch verlangt even vurig naar levens ontvluchting als de man-der-verbeelding, maar de harde werkelijkheid leert hem dat de schoonheid voor dit doel een gevaarlijk middel is. Het middel is te duurzaam, en de gevol gen zijn niet te overzien Daarom verkiest- de gewone man een geneesmiddel, dat in be paalde doses kan worden genomen, en dat men kari laten staan als de behoefte eraan verdwenen is. Kortom zegt Mencken hij prefereert alcohol. Boven de Schoonheid verkiest hij de Lee- lijkheid. En dat geldt niet alleen voor de Amerikaansche massa maar ook voor de Fransche, de Duitsche, de Italiaansche en andere massa's, wier beschavingspeil niet in het minst verhoogd is door resp. de Fransche schilderkunst, door het trio der drie B's (Beet hoven-Bach-Brahms) en door de Italiaansche muziek. Dit alles lijkt erg triest voor den aestheticus, maar dat komt doordat hij ver valt in een gewone menschelijke dwaling, n.l. datgene waarin hij gelooft en dat hij bemint te hoog aan te slaan. Voor een musicus is ieder, die doof is voor muziek, een wilde en de schilder denkt er op zijn gebied net zoo over. Hierna wordt Mencken verschrikkelijk pes simistisch en zijn ironie minder doorzichtig. Hij komt tot de conclusie dat de schoon heid als levensdoel, of de kunstzin, stellig niet instinctief bij de menschheid is en bij alle rassen beperkt blijft to.t kleine groepen. De volksopvatting dat deze groepen eigenlijk de cadent en anti-sociaal zijn noemt hij „ver moedelijk gegrond". Als hij dit ernstig meen de zou het sterk aanvechtbaar zijn. Het zou wijzen op een cultuur-regressie zelfs bij een geest als Mencken, op een berusten in massa- overheersching. Want „de massa" is geneigd iedere minderheid als anti-sociaal te beschou wen omdat zii niet met haar populaire mee ningen instemt. En de decadentie die eraan verbonden wordt zou men dan evengoed aan een andere cultuur-minderheid, die der we tenschap, kunnen toeschrijven. Waarom noemt Mencken de geleerden niet? Omdat de massa, in haar huidige vereering voor al wat techniek is, haar ontziet en haar niet als de cadent en anti-sociaal bestempelt? Hij zwijgt op dit punt. maar wordt nóg zwartgalliger als hij constateert dat elke po ging, om zoogenaamde kunstliefde aan te kweeken of te vermeerderen tot mislukking is gedoemd, want als die liefde er werkelijk is, is zij aangeboren en als zij er niet is, kan ook de meest verwoede paedagogie haar niet scheppen. Ten bewijze daarvan haalt hij de mislukte pogingen aan om den muzikalen smaak van het Amerikaansche volk te ver beteren. Het eenige waarneembare resultaat ervan is dat dit volk. dat vroeger tevreden was met slechte muziek, nu muziek verlangt die obsceen is. „De natuurlijke liefde dei- Amerikanen voor het leelijke" is veranderd in een wilde dorst ernaar, die alleen gelescht kan worden door steeds grootere doses van steeds ruwer en prulliger jazz. Dat veel jazz-muziek obsceen is kan nie mand ontkennen, maar ook Mencken zou, als hij niet ironiseerde, niet durven volhouden dat de jazz-liefde het gevolg is van de po gingen om den muzikalen smaak van het volk te verbeteren En ieder muziekminnaar van gemiddelden aanleg weet, dat in den loop van zijn leven zijn liefde voor en begrip van goede muziek, zich wel degelijk geleidelijk ontwikkeld hebben. En dat inspanning en onderricht daarvoor noodig waren. Weer rijst de vraag: geven de superieure minderheden nog den toon aan in de wereld, of moet alles vervlakt worden en afzakken naar het niveau van „de massa"? Mencken besluit zijn artikel aldus: „De waarheid is deze. dat de schoone kunsten een luxe vormen voor een kleine en niet al te gezonde klasse mannen en vrouwen. Ik bedoel hier natuurlijk gezond in een breederen biologischen zin. Als concrete dieren zien de kunstenaars er gemeenlijk stevig uit. met een gezonde spijsvertering en vele vrouwen; en zelfs onder de leeken-aestheten vindt ge tal van stevige bierdrinkers, zooals een blik in een concert-zaal leert. De zin voor het schoone is dus. evenals de hartstocht voor de waar heid: een ziekelijke nabloei aan een stam. die zijn beste dagen al heeft gehad en zich gereed maakt in te storten en plaats te maken voor iets gezonders. dat al op komt. De kunst schijnt steeds haar groot ste triomfen te hebben behaald, niet zoo als men zou veronderstellen in het opko mend getij van den vooruitgang, maar in de rustige stilstaande wateren. Dat de waarden, die zij schept, te ver smaden zijn, wil ik geenszins beweren. Integendeel, ik stel, ze boven alle andere waarden, die ik mé kan voorstellen, be houdens die. welke voortspruiten uit het zoeken naar waarheid. Maar dit is een zuiver persoonlijke voorkeur en dat toont slechts aan, dat ik op grond van mijn eigen criteria ook moest worden be schouwd als een soort aestheet en dus als een pathologisch geval De groote meer derheid der menschelijke wezens :s geluk kig aan die Mendelsche catastrofe ont komen. Zij duchten de schoonheid als een spookachtigen en smisteren vijand van de ernstige levenstaak en zij vermijden dien instinctief, met al de ernstige waak zaamheid. waarmede zij ook de waarheid pogen te ontloopen." Ik heb hem zoo uitvoerig geciteerd omdat ik meen dat zijn bittere ironie ernstige over denking waard is. R.P Het geheimzinnig geval in de Gen. Cronjéstraat 't Was geen schot. In ons vorig nummer deelden we op gezag van mevrouw Van IJzer uit Amsterdam mede, dat Woensdagmiddag in de Generaal Cronjé straat alhier een kogel in de voorruit van haar auto terecht was gekomen en dat dit schot waarschijnlijk bestemd was geweest voor twee politiemannen, die in de nabijheid stonden.. Deze dame heeft zich Donderdagmiddag met haar auto bij de politie in de Smedestraat aangemeld. Uit een door de politie ingesteld onderzoek is komen vast te staan, dat het gat in de voorruit onmogelijk door een kogel veroorzaakt kon zijn. De politie is met haar naar de Gen. Cronjéstraat gegaan om ook daar een nader onderzoek in te stellen. Maar nemand werd gevonden, die iets gezien of ge hoord had. Vermoedelijk is het gat ontstaan door een steentje of ander hard voorwerp, dat door een jongen tegen de ruit is geworpen. LIJKJE GEVONDEN. Donderdagmiddag is het water van het water van het N B. Spaarne het lijkje van een pasgeboren kind van het vrouwelijk ge slacht gevonden. Het is naar het St. Elisa beths Gasthuis vervoerd. EXAMENS. TOELATINGSEXAMENS MIDDELBARE SCHOOL VOOR MEISJES. Toegelaten tot de le klas: T. Anthoni, D. Appelboom, J. Alma, W. Groen, E. A. Klombie, C. Ph. A. Douglas Broers, J. G. E. Kemper, O. Keinpe, W. Simons, L. S. v, Thiel, A. Sj. Reinders, S. L. Posthumus, A. M. Leijds, J. C. Becking, A de Klerk, E. M. Botje, G. Koster, B. Thon, W, R. Mul. H. Duiker. N. Post, F. Kuijper, J. G, v Ommen, A M. C. Tack, A. S. Wijma, W. M. M Goebertus. F. A. Muller. J. F. Teunissen, W A. v. Dellen, L. H. Ch, v. d, Horst, M. G. v. Veen, C. F, Reus. R. L. Z. Hessels, Ch. J. Botman, S. L. Boogerd, C. Ingerman, N. M. C. de Breuk, H. Berdenis v. Berlekom. A. H. M. Koenigs. F. H. de Raaij, N. v. Deutekom, M. Polak. P. M. Sorgdrager. JJ. E. Bierboom. H. G. Jalvingh, R. C Brus- sen, A. W. Bal C. Kemp. J. C M. Kneijnsberg, W. S. de Lugt. G. E Visser, E. G. Putz. W M. v Walen, A. F. v. d. Duijn, H. Langerijs, E. L. Blom. J. W. v. Amelrooij. L. G. v. Dam. C. W. Kils v. Heiningen, G. E. Pleging, G v. d. Kooi. Voorwaardelijk beverderd naar de 2de klas is niet E. de Graaf maar B. Hennis. In de namenlijst, die Donderdag in ons blad is opgenomen is bij vergissing vergeten te melden: Bevorderd van de 3de naar de 4de klasse: Mies Janett. 1STE HOOGERE BURGERSCHOOL B MET 5-J. C. Toegelaten tot de 1ste klasse: J. Mosk. J. Bais. Madeleine Y. Bartelds. E H. Bastet, J E. v. d. Boon. W. L. Brugsma. W. J. Dorsman. Frederika E v. Haften. P Kruijt. Petronella H Kuijper. P. N Olthoff. M Polak. C. Schagen. Maria W. E. Troll. C. v. d. Zouwe. Clara C Colthof, Louisa Dalmeijer. N. Dijkstra. P. A. Hoogendoorn, P v. Putten. A. Vunderir.k. Jozina E. v. d. Weg, Jansje M. IJzer. Th. Berg man. J. C. v. d. Broek. S. C. Derks. C Joustra. Cornelia J Molenaar, M C J. Wanrooy. Wil- helmina F Milders. B E Busking. E. J. Linde- bersh. Johanna M. Ulsamer. Hermina A. Bre mer. J. W. J. Joetirg. A D. Kelderman. Inske A J. v. d. Meer, Christina A. H. v. Opfjnen W. v. d Sleen. L F Warnaars. P. Zalm. The- rese F Kuba'z. Catharina E v. Dusschoten. Louise W. Jaquet. E L v. d Valk. G. J. v. Wa- veren J. H. Kuiper A. I Pijl C. v. Amerongen. A v Dijk. J Freudenborg. H. J Heeren, C. A. W. Jeekel. Thea Schouten, D. Tollenaar. Willy M Werker. Clotilde H S v Geelen. Annie Ja cobs. Nelly M. Kikkert N C Lodewijks. Hilda E. de Visser. C. J. Wafelbakker. Mientje J Binkhorst. R. de Roos. EINDEXAMEN ZE II. R. S. 5-J. C. B, S ANTPOORTER PLEIN. Grcvp IIII: Geslaagd: J P Baas H M. de Bilt. Th. Breed veld. G C. van der Colk. C. F. Cramer, J van Hartesveldt, mei. J. W. C. Lommens. mej. W. S. Lemmens. H. R Mo'.. H. Otto. A. J. van Asdonk, A. J A. Geur'z. F. Hekker, mej. A. M Oosterveld. mej. H. A. Sarink. J.Voerman. L. P Walburgh Schmsdt, mej. H. A. Dik. J. J. Hermes. R. Kramer, mej. N. Stuivenberg, R. J. Vogels, S. J. de Vries, mej. J. Zjjlstra. Welke werken in onze omgeving zijn voorbereid. Nu het 60 millioenplan, bestemd voor uit voering van objecten ter bestrijding van de werkloosheid, eenige weken geleden door de Ecl te Kamer aangenomen is. kan verwacht worden, dat binnenkort met de uitvoering van de plannen begonnen kan worden. De verschillende objecten die door gemeen tebesturen bij de regeering zijn ingediend, zijn in studie genomen door het Werkfonds. Ook de gemeente Haarlem heeft zooals wij indertijd reeds mededeelden haar plan nen naar Den Haag gezonden. Daaronder is als het belangrijkste werk de verdere verhooging van de spoorbaan. Titans is de spoorbaan HaarlemLeiden verhoogd tot even voorbij de Brouwersvaart. Het is de bedoeling de baan te verhoo- gen tot een eind voorbij de Zandvoortsche- laan. Op het uitbreidingsplan voor Haarlem- West. dat aansluit op de uitbreidingsplannen van Heemstede en Bloemendaal, zijn vier viaducten ontworpen. Die komen bij de Wes tergracht, de Pijlslaan, ongeveer ter ho.ogte van de tegenwoordige Munterslaan en de Zandvoortschelaan. Uitvoering van dit groote plan zou voor onze omgeving van zeer veel beteekenis zijn. De bebouwing van Haarlem- West. aan den overkant van de spoorbaan, neemt den laatsten tijd wel toe. maar wordt toch zeer ernstig belemmerd door de hate lijke overwegen op dit zeer druk bereden baanvak der spoorwegen. Als die viaducten tot stand kwamen, zou de uitbreiding onge twijfeld veel sterker zijn. Voor het verkeer naar Zandvoort zou het indirect in de Zandvoortsche laan een groote verbetering zijn. Herhaaldelijk ontstaan op drukke dagen aan den overweg verkeersop stoppingen. Daaraan zou dan een einde komen. De totale kosten van dit groote werk zullen meer dan 4 millioen gulden bedragen. Het is aan te nemer dat de vraag hoeveel van dit bedrag voor rekening van het 60 mil- lioenfonds genomen zal kunnen worden een moeilijk punt van overweging zal uitmaken. Ongetwijfeld zal ook de gemeente Haarlem een deel der kosten voor haar rekening moeten nemen. Ook de Spoorwegen zullen moeten bij dragen. terwijl zij bovendien de zuivere spoor- wegwerken die in het hierboven genoemde bedrag begrepen zijn voor haar rekening zal moeten nemen. De grond die voor de uitvoering van dit belangrijke werk noodig is, werd indertijd reeds door de Spoorwegen onteigend. Als men dus over de financiering van het werk tot overeenstemming komt, staat de uit voering niets meer in den weg. De brug over het Zuider Buiten Spaarne. Verder is ontworpen een brug over het Zuider Buiten Spaarne. ter hoogte ongeveer van de Rustenburgerlaan. In een officieel stuk is die nieuwe brug als een „magere" brug aangeduid Men zal evenwel goed doen niet te letterlijke beteekenis aan dit „magere" te hechten Het wordt, hoewel de uitvoering zoo eenvoudig mogelijk zal zijn, een brug die aan de tegenwoordige eischen van het verkeer in dat deel van de gemeente alleszins zal kunnen voldoen. Men weet, dat een weg wordt aan gelegd van de nieuwe brug achter het Slacht huiskwartier om naar den rijksweg Haarlem Amsterdam, zoodat het verkeer Amsterdam- Leiden en Zandvoort dan de binnenstad (ook de Lange Brug» kan mijden. Voor het verkeer in onze gemeente heeft die brug zeer veel be teekenis. Als door den tijd het verkeer in dit deel van de gemeente nog zal toenemen, zal men van de „magere" brug wel een „vette" brug kunnen maken, zonder dat de kosten die nu besteed worden verloren zijn. Dan zijn er nog twee kleine objecten door de gemeente in studie genomen. Aals de bedoelde werken op de basis van het 60 millioenplan uitgevoerd zouden kunnen worden, zal dit van zeer veel waarde zijn voor de bestrijding der werkloosheid te Haarlem. Er zit namelijk werk in voor arbeiders in velerlei vakken. Allereerst grondwerk. Dan werk voor bouwvakarbeiders, want aan de brue moet gemetseld worden, terwijl ook met selwerk zit aan de viaducten. Evenzoo aan de gebouwen die gezet moeten worden in ver band met ae verhooging van de spoorbaan. Natuurlijk zit er ook werk voor betaalbewer- kers in de objecten, zoowel wat de spoor werken als brugbouw betreft. Meer dan 500 man aan het werk? Wij hebben getracht te neten te komen hoeveel werkloozen te Haarlem aan den gang zouden kunnen gaan als bovenbedoelde plan nen in uitvoering genomen zouden worden Dit is. zoo werd ons gezegd, niet met eenige zekerheid te zeggen, maar onze zegsman ver wachtte toch wel, dat dit aantal 500 of meer zou bedragen. Dit is natuurlijk een zeer glo bale raming, die niet op feiten steunt, maar meer op een indruk Wordt het 60 millioen- een 100 millioen-plan? Tenslotte vernemen wij. dat het onjuist zou zijn te veronderstellen, dat voor het Werk fonds niet meer dan 60 millioen verwerkt zal worden De regeering heeft een crediet van 60 millioen beschikbaar gesteld Als een ge meente evenwel voor een werk steun van het rijk krijgt, zal een (in vele gevallen zelfs een belangrijk) deel van de kosten voor rekening van de gemeente komen. Het Is blijkbaar de bedoeling dit van den aard van het object te laten afhangen. Er kan dus wel geraamd wor den zoo verzekerde ons iemand die tot oor- deelen bevoegd is dat nu het rijk een cre diet van 60 millioen heeft gegeven, ongeveer 100 millioen verwerkt zullen worden. Natuur lijk zullen er wel gemeenten zijn die door het rijk geholpen zullen moeten worden bij do financiering van dat gedeelte van het werk dat voor hun rekening komt. Over de vraag hoe dit gebeuren zal is blijkbaar nog geen be slissing genomen. De Ieenin? der gemeente Haarlem. Naar wij vernemen is de nieuwe leening der gemeente Haarlem ff 6.950.000 4 Tc obligation) een succes geworden. De leening is overteekend en op de vrije inschrijvingen zal vermoedelijk een belang rijke reductie moeten worden toegepast. PERSONALIA. Te Amsterdam is voor het onderwijzers examen geslaagd de heer G. M. Minkels, te Haarlem. Geslaagd voor het eidexamen der Kweek school voor de Zeevaart te Delfzijl, diploma B, de heer J. W. Son, alhier. Mej H. A. Krouwel te Haarlem is aan de Universiteit te Leiden geslaagd voor Candi- daatsexamen klassieke letteren. Voor het Getuigschrift voor Sportmassage •van het Nederlandsch Genootschap voor Heil gymnastiek en Massage zijn te Amsterdam o.a geslaagd de heeren: J. van Drunen, Aer- denhoirt en E. Kupers, Bloemendaal. De Belgische Kamer heeft het uniformverbod aangenomen. pag 4 Naar aanleiding van de gebeurtenissen in Duitsehland heeft Goering speciale instruc ties aan de procureurs-generaal gegeven. pag 4 Engeland en Japan gaan hun luchtvloot uit breiden. pag 4 Ingrijpende bezuinigingen in Frankrijk. pag. 4 Haarlemsche Gemeenteraad. Nieuwe maatre gelen tegen het kladden genomen. Het ge meentebestuur zal nogmaal bij het rijk aan dringen op verzachting van de steunrege ling voor werkloozen. Nieuwe bezuiniging bij het Lager Onderwijs. Ouders met kleine inkomens moeten ook schoolgeld voor het M. O. betalen. pag. 8 De leening van Haarlem een succes. pag. 1 Het aandeel van Haarlem in het 60-millioen- plan. pag 1 Het Noorder-Sportpark: hoe de gemeente de kwestie met „Haarlem" geregeld heeft. pag. 9 Heden zal de Tweede Kamer een beslissing nemen over dc Zondagssluiting. pag- 3 De Tweede Kamer heeft besloten geen inter pellatie toe te staan over de in Amsterdam plaats gehad hebbende onlusten. pag 3 De regeering onderzoekt de wenschelijkhcid van de aanvulling der wet van 1855, om ver- eenigingen. in strijd met de openbare orde, te verbieden. pag. 3 Tegen den dader van den doodslag te Waspik, is tien jaar gevangenisstraf geëischt. pag. 3 Willy den Ouden verbetert het wereldrecord 400 meter vrije slag voor dames. pag. 2 Te Stadskanaal is een fabriek door brand verwoest; er is opzet in het spel. pag. 1 Laatste 'berichten. pag. 2 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Afweer van kunst. pag. I pag. Ko Zwceres: Prikkelbaar volkje. K. de Jong: Concert der H. O. V. pag 2 Langs de Straat: Een visscher.sjongen die werk wou hebben. pag- 3 Voor de Jeugd. pag. 7 en 8 Fabriek te Stadskanaal door brand verwoest. Opzet in het spel. Tweede poging tot brandstichting verijdeld. Op tal van plaatsen in Engeland hebben in de afgeloopen week zware bosch- en heidebranden gewoed. Onze afbeelding toont een brandend bosch in het graafschap Surrey, - STADSKANAAL. 13 Juli In den afgeloo pen nacht is dc meubelfabriek van de firma Knigge Co. te Stadskanaal geheel door brand verwoest. Ook een groote opslagplaats van hout en een bij de fabriek gelegen schuur werden een prooi der vlammen. Te kwart over twee werd de brand door om wonenden ontdekt. Het vuur, dat gretig voed sel vond ln de groote voorraden licht brandbaar materiaal, greep zeer snel om zich heen Toen de beide motorspuiten dan ook ter plaatse verschenen, vormden de fabriek en de opslag plaats een groote vuurzee Dc brandweer moest zich in hoofdzaak béperken tot het bewaken van de omliggende gebouwen. Zij slaagde er dan ook in het woonhuis van een der firman ten, den heer Knigge. dat voor de fabriek is gelegen, te behouden. De schade, welke op zestig a zeventig dui zend gulden wordt geraamd, wordt door ver zekering gedekt. Het staat wel vast. dat deze brand het ge volg is van kwaadwilligheid. Op het gerucht van den brand werden de omwonenden ge wekt. Op weg naar het brandende gebouw ont dekten eenige bewoners, dat er ook brand was uitgebroken in de stoelenfabriek van den heer H. Eerkens. welke op ongeveer zes honderd meter afstand van de fabriek der Firma Knigge is gelegen. Met eenige emmers water slaagde men er in het vuur in deze fabriek te blusschen. Het bleek toen, dat alle aanwij zingen voor brandstichting aanwezig waren. Op niet minder dan zeven plaatsen vond men met petroleum gedenkte planken en stukken poetskatoen Hoewel de fabriek van de firma Knigge zelf geheel is afgebrand en van het twee verdiepingen hooge gebouw slechts een puinhoop is overgebleven, heeft men ook hier brandstichting kunnen vaststellen Een der directeuren van de fabriek had gister avond te kwart over elf. zooals eiken avond, nog een rondgang door het gebouw gemaakt. Alles was toen in volmaakte orde en bU het verlaten heeft hij alle deuren gesloten Heden nacht is ontdekt, dat een der deuren van de fabriek open stond Onder de honderden belangstellenden, die in den afgeloopen nacht he: blusschingswerk gade sloegen, bevond zich ook de burgemees ter van Wildervank. de heer Teenstra. die als hoofd van de politie onmiddellijk een onder zoek deed Instellen. De fabriek van den heer Eerkens is voorloopig gesloten in afwachting van dc komst van het parket, dat heden ter plaatse een onderzoek zal instellen.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1