DE BILT RË GEN DICHT De Vierdaagsche afstandsmarschen. ZATERDAG 14 JULI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Amsterdam's politie krijgt karabijnen. Ook een pantserauto. Naar het Alg. Hdbld. verneemt, zullen thans op grond van de bij de jongste relletjes op gedane ervaringen tachtig man van de ge meentepolitie met karabijnen worden bewa pend en voorzien van stormhelmen (in zwarte kleur, overeenkomstig de kleur der uniformen). Ook zal de politie de vaste beschikking krijgen over een pantserauto. Voorts verneemt het blad nog, dat een of ficier der militaire politie het korps als in structeur voor het schieten met de karabijn zal optreden. meldt: MUZIEK IN DEN HOUT Programma van het concert te geven door de Haarlemsche Orkestvereniging op Zon dag 15 Juli 1934 ten 2 30 uur in Den Hout, onder leiding van Marinus Adam. 1. Athalia MarschF. Mendelssohn- Bartholdy. 2. Ouverture .Leichte Cavallerie" Fr. v. Suppé. 3. Fant. uit de Opera „La Bohème" G. Puccini. 4. Finlandia J- Sibelius. 5. Ouverture „Romantique" Keler Bela. 6. Twee Spaansche dansen. Moszkowsky 7. Fant. uit de Opera „Paljas". Leoncavallo. De Jager's Meubileer-Inrichting Reeds lang vóór de nieuwe Groote Houtbrug gebouwd werd hoorde men vaak klachten over den leelijken. zelfs onooglijken toegangsweg naar onze binnenstad. Die klachten werden menlgvuldlger, nadat die monumentale brug gereed gekomen is. Daarin is nu gelukkig ver betering gekomen. Op den hoek Groote Hout straatRaamvest heeft de heer De Jager, wiens vader al veertig jaar lang een derge lijke zaak in Amsterdam gedreven heeft, een meubilecr-ir.richting gevestigd, waarvoor het onderste gedeelte van het perceel geheel ver bouwd is. Er is een prachtige zaak gekomen, die den toegang tot onze voornaamste win kelstraat aanmerkelijk verfraaid heeft. De toegang tot deze naar de laatste eischen des tijds ingerichte zaak is aan den kant van de Raamvest. De heer De Jager heeft de beschik king over niet minder dan honderd vierkante M. oppervlakte étalageruimte, waarin de com plete meubileeringen tegen de lichte kleur van wand- en vloerbedekking uitstekend tot hun recht komen. Dit is vooral het geval met de meubelen van blank, ongebeitst eikenhout. Maar men heeft hier natuurlijk ook een ruime keuze in artikelen, die in noten- of mahonie hout zijn uitgevoerd. De meubelen en ledikan ten, die grootendeels in eigen fabrieken ver vaardigd worden, zijn van solide kwaliteit. Op de eerste verdieping zijn een aantal modelkamers, die het bezichtigen ten volle waard zijn. In de voormalige garages naast het nieuwe perceel heeft de heer De Jager nog voldoende gelegenheid om de zaak later uit te breiden. Hedenmiddag is de nieuwe zaak onder veel belangstelling geopend. We wenschen den heer De Jager veel succes toe. ,o. Hoogste barometerstand 765.7 jn.M. te Vardö. Laagste baromteerstand 754.8 m.M. te Acurairy. i en voorspelt: EXAMENS. MIDDELBARE TECHNISCHE SCHOOL. EINDEXAMENS. Aan de Middelbare Technische School te Haarlem verwierven het einddiploma: Afd. Bouwkunde: L. J. Baars. Amsterdam; P. Bakker, Haarlem; J. G. Beuk, Leimuiden; B. L. Bounian, Rotterdam; mej. G. A. Dertien, Amsterdam; J. v. d. Eerde, Heemstede; P. Groenhart, Amsterdam; N. W. de Haas, B. v. Hameien, Haarlem: J. M. Heere, IJmuiden; G. J. Heering, Amsterdam; J. A. Hille, Ursum; J. Jakma, Amsterdam; mej. H. G. Korteling, Winterswijk; H. B Luns. Amsterdam; J. C. Maurer, Haarlem; G. A. M. v. d. Muyzenberg, Soest; J. P. Olivier. Leiden; J. v. d. Poll, Sche- veningen; A. H. Pomper. Amsterdam: J. de Pijper, Hellevoetsluis; J. H. J. v. Rossui.ii, Delft; J. W. v. Veen, Amsterdam; B. Voer man, Bloemendaal; P. J. A. Vooges, Am sterdam. Afgewezen: 2. Afd. Weg- en Waterbouwkunde: A. Bessem. Zutphen; J. B. G. Boom. Amsterdam; J. P. v. Bortel. Schoondijke; D. G. v. Bruchem, Den Haag; A. Bijker. Haarlem; J. Bijl. Amsterdam; J. Elzas. Alkmaar C. H. v. Erkelens, Alkmaar; G H. Hemmlnga, Amsterdam: A. Holman, Alkmaar; J. Jansen. W. J. Jonker, P. J. F. v. Kessel, N. Klein Schiphorst, Haarlem; J. Kui per, Santpoort; S. v, d. Landen, Haarlem; H. F. J. Martens, Delft; D. Meenhorst, Amster dam: L. J. Nijhof, Hengelo (O.); J. M. v. Olst, Haarlem; C. Roozing, Petten; J. P. Salome. Breskens; R. Schiefer, Den Haag: H. Sorgdra- ger. Haarlem; A. J. v. d. Stok. Alkmaar; A. J. v. d. Straaten, Amsterdam; S. Sybrandy, Ex- morra; H. Vroom, Den Haag. Afgewezen: 2. Afd. WerktuigbouwkundeR. A. ArnkenJ Heemstede; J. N. Besier, Den Haag; J. J. Boom, Haarlem; C. Bouwhuis, Den Haag; T. W. Boas, P. Breedveld, Haarlem; H. G. DU, Zaan dam; C. H. Drees, Haarlem: H. M. Heyn, Den Haag: H. M. Hofstede. Haarlem; A. Hooft v. Huysduynen, Scheveningen: J N. Hüter, Delft; A. India. IJmuiden; H. J M. Jochems. Bloe mendaal: M. A. de Jong, Den Haag; J. J. Kos ter. Aaalsmeer; A. Kroes. Heemstede; J. P. Kuvper. Alkmaar; J. Ledder. Eindhoven; F. C. J. Margadant. Alkmaar: P. de la Sainte Croix Marquez. Den Haag: K. v. d. Meer. Vlissingen W. J. Molier. Den Haag; H. Mooi. Overveen; E. G. Mossou. Haarlem; H. C. Nijhuls, Utrecht: J. P. Posthuma, Haaksbergen; J. Pijper, Wester blokker; J. Raap. Anna Paulowna; R. v. Rees. Bloemendaal: P. H. Roosen, Haarlem; G. Lutje Schipholt. Hengelo 'O.); G. Schoenmaker. Zaandam; G. W. Slothouwer. Voorschoten; L. A. Hendriks. Vermeulen. Haarlem: J. C. R. Vorstman. Anna Paulowna; P. J. Vrijenhoek, Den Haag. Afgewezen: 7. Afd Electrotechniek: D. Blok. Den Haag; L. Boon. Haarlem; B. T. de Bruin. Amsterdam: F A W. v. d. Burg, Den Haag; W. F. Coumou, Kamperland; L. G. P. Jansen, Haarlem; J. A. v. Kerkhof. Amsterdam; J. J. A. Klaus, Nooi- den; II. J. Koeslag. Diepenheim; H. J. Lands- hereon. Naarden; D. H. Luitwieler, Den Haag; A. M de Mol. Den Haag; W. P. Prangsma, Arnhem: J. Sival. Haarlem; P. A. Spook. Den Haag; A. D. Verdu, N. Vermaak, Den Haag: J. Veuger, Haarlem; R. E. J. Zieck, Den Haag. Afgewezen: 4. Afd. Scheepsbouwkunde- H. Grillis, Heem stede; G. W. W. C. v. Höevell, Velp; C. J. Mink, Den Haag; H. W. A. Moen, Amsterdam; J. B. 3fc yloQdcxrp. 9. Van 26 jaar en ouder 25 M. vrije slag diepe basin. 10. Van 16 tot 25 jaar 50 M. vrije slag diepe basin. 11. Van 3 tot 15 jaar 25 M. rugawemmen diepe bassin. 12. Demonstratie Haarlemsche Reddings Brigade. 13. Demonstratie Schoonspringen. 14. Hinderniszwemmen. 15. Zwakken tot matigen Zuid-Westelij ken tot Noord-Westelijken wind. Aanvankelijk nog kans op regenbuien. Weinig verandering ln temperatuur. Thermometer 14 Juli: Hoogste gisteren 78 F. Laagste heden nacht 62 F. Hoogste heden tot 10 uur 65 F. Uit het Buitenland OPKLARING TE WACHTEN De hooge drukking in het Zuid Westen vormt een rug over Ierland, terwijl bij IJsland een nieuwe depressie verscheen. De vorige de pressies nemen in beteekenis af, maar een van de gisteren vermelde kerntjes over Engeland bracht hier te lande in den ochtend regen achtig weer. In geheel Europa is thans de buitengewone droogte onderbroken, al is hier en daar nog maar weinig regen gevallen. Andere plaatsen Sarna en Karlstadt in Zweden. Shields in Engeland) hadden 10 m.M. of meer. Hooge temperaturen worden alleen nog in Noord- Scandinavië en Finland, de Oostzeestaten en Polen aangetroffen). De Britsche eilanden hebben normale tem peratuur met opklarend weer in Ierland en regen in Schotland en Noord-Engeland. Ook in de omgeving van het Skagerrak en de Noordzee valt regen. Zuid-Duitschland en Frankrijk hebben opklarend weer. De algemeene toestand duidt op afwisselend opklaringen en regenbuitjes. Barometer 758 m.M. 759 m.M. Vorige stand Stand van heden Neiging: Vooruit. Opgave van Fa. KEIP, opticien, Gr. Houtstraat 137, Telefoon 11640. DE BILT seint regen. In een „Redi" pak blijft U droog. en toch ventileerend j Overalls - Manchesterpakken - Werkbroeken - jassen. (Aclv. Ingez. Med.) BURGERLIJKE STAND HAARLEM. 14 Juli. Ondertrouwd 13 Juli: G. v. d. Haak en J. M. van Kipshagen. Bevallen 10 Juli. A. J. Overdam—van Duijn, d.; A, Rozenhartv. Melsen, z.; 11 Juli: G. A. van VeenendaalJehles, d.; G. W. M. Aarts Vollaerts, d.; G. Gouka—Makkelie, z.; C A. Span jaar tNooij. z.\ 12 Juli: R. de Könnigh— Eijpe, d.: 13 Juli: P. Dijkhuizen—Glas, z.; E. WesselsHolla, d.; Overleden 9 Juli: E. A. M. O Reichardt Fiedler. 82 j Schot-erweg; 10 Juli: C. J. Ro mein—Hangjas, 79 j.. Spekstraat; 11 Juli: C. J. Stolp—Plateijdt, 78 j., Kleverparkweg. SPORT EN SPEL VOETBAL. MIDDELBURG GESTRAFT In verband met het feit, dat het bestuur be sloten heeft Middelburg voor het gebeurde op 17 Juni 1934 bij gelegenheid van den wedstrijd MiddelburgJuliana o.m. te straffen met twee verliespunten en den wedstrijd niet op nieuw vast te stollen, is de promotie-competi tie om één plaats in de eerste klasse van Af deeling IV als geëindigd te beschouwen, aldus lezen 'we in de „Sportkr." Juliana promovoort nu naar de eerste klasse ten koste van Middelburg. De eindstand dezer promotiecompetitie is: gesp.gew.gel.verl.pnt. v.-t. gem. Juliana 5 4 1 0 9 156 1.80 Middelburg (a) 5 3 1 1 5 128 1. Tegclen 6 2 1 3 5 12—13 0.83 De Baronie 6 0 15 1 1>527 0.17 (a) 2 winstpunten in mindering. ZWEMMEN VOLKS ZWEMFEEST AAN DE HOUTVAART Zondag zal in de zweminrichting aan de Houtvaart weder het groote jaarlijksche zwem- festljn der commissie „Volkszwemfeest" plaats hebben. Daar zal dan weer fel en sportief ge streden worden om de zeer vele fraaie prijzen welke beschikbaar zijn gesteld door Haar lemsche winkeliers en door de commissie. De 900 donateurs maken het aan de commissie mogelijk, om de collectie prijzen zoo fraai en groot mogelijk te doen zijn. Het feest begint te half twee. Het volgende programma wordt afgewerkt 1. Van 7 tot 9 jaar hardloopen ondiepe basln. 2. Van 10 tot 12 jaar hardloopen ondiepe basin. 3. Van 10 tot 12 jaar 15 M. vrije slag tus- schen basln. 4. Van 13 tot 16 jaar 30 M. vrije slag tus- schen basin 5. Van 17 jaar en ouder 30 M. vrije slag tus- schen basin. 6. Van 8 tot 10 jaar 25 M. vrije slag diepe basin. 7. Van 11 tot 13 jaar 25 M. vrije slag diepe basin. 8. Van 14 tot 16 jaar 25 M. vrije slag diepe i basin. MOTORWIELRIJDEN WEDSTRIJDEN TE KEULEN. HERKULEYNS TWEEDE. Onze landgenoot Herkuleyns heeft deelge nomen aan de motorraces, welke op de wieier baan te Keulen-Riehl voor 5000 toeschouwers Vrijdagavond hebben plaats gehad. Herku leyns reed op een Lady-Japmachine en werd eerste in de manche over 10 K.M. In de tweede manche over den zelfden afstand werd hij tweede, zoodat hij zich in het klasse ment met de tweede plaats tevreden moest stellen achter Kohfink. Kellerman werd tweede en Nadzieyka vierde. Naar wij vernemen zal Herkuleyns op 5 Augustus a.s. deelnemen aan de autoraces op de Klausenpas in Zwitserland; ook zal hij starten in den wedstrijd op Zondag 26 Augus tus te Bern voor den Grooten Prijs van Zwit serland. Beide malen rijdt hij in M. G. Een dezer dagen zal Herkuleyns op de Sta- dionbaan gaan trainen in dezen wagen. DAMES-RONDRIT. De in verband met het overlijden van Prins Hendrik uitgestelde Damesrondrit der Kon. Ned. Motorwielrijders Vereeniging, welke ook voor niet-leden is opengesteld, zal gehouden worden op 22 Juli as. De niet te lange route gaat door de mooiste plekjes van de Veluwe, begint te Apeldoorn en eindigt te Loenen, waar de deelneemsters in gezellige réunie bijeen blijven. WIELRIJDEN. DE TOUR DE FRANCE. TIENDE ETAPPE VOOR LE GRèVES. Uit Nice: De tiende étappe leidde Vrijdag van Digne naar Nice, een afstand van 156 K.M. De drie eerst aankomenden dezer étappe waren allen Franschen, n.l. Le Grèves, Lapebie en Louviot, terwijl de Belg Vervaecke, die een puiken indruk maakt vierde werd. De tijd van den winnaar was 4 uur 58 min. 26 sec. Algemeen klassement: 1. A. Magne (Frankrijk) 58 uur 21 min. 35 sec. 2. Martano (Italië) 58 uur 27 min. 48 sec. 3. Morelli 58 uur 51 sec. 4. Vervaecke 58 uur 57 min. 25 sec. Landenklassement: 1. Frankrijk 206 uur 13 min. 32 sec. 2. Spanje- Zwitserland 207 uur 31 min. 9 sec. 3. Italië 207 uur 43 min. 19 sec. 4. Duitschland 208 uur 24 min. 11 sec. 5. België 210 uur 14 min. ATHLETIEK. DE ENGELSCHE KAMPIOENSCHAPPEN. De eerste dag. Osendarp in de finale 220 yards. Berger was zoek. Uit Londen; Vrijdag zijn de Engelsche kam pioenschappen in het White Citystadion be gonnen. waaraan ook een kleine groep Neder- landsche athleten deelneemt. In het nummer 220 yards hardloopen werden de series geloopen. In de eerste startte Chris Berger tegen een viertal Engelschen en won gemakkelijk. In de tweede serie kwam Osendarp aan den start en ook deze serie was voor Holland. Osendarp won in 22 2 5 sec. In de vijfde serie (er waren acht series) liep Jansen mee. doch hij kon zich niet onder de twee eerstaankomenden scharen, waarmee hij van verdere deelneming was uitgeschakeld. Uit de acht series gingen 16 athleten over naar de tweede ronde, welke in drie series werd geloopen. Uit elke serie worden de twee besten naar de finale geplaatst. Osendarp slaagde er in, zich voor dezen eindstrijd te klassecren, doch Berger was, toen hij moest starten, nergens te vinden. Officials gingen hem zoeken, doch hij ver scheen niet. Later bleek, dat Berger van ver dere deelneming in de 220 yards had afgezien, omdat hij zich sparen wilde voor het nummer 100 yards, dat heden wordt geloopen en waar in hij titelverdediger is. Voorts verdedigde Blankers zijn titel niet in het nummer hink-stap-sprong. Tenslotte deed de estafetteploeg van de „Snelvoeters" mee in het nummer 4 x 110 yards estafette. De ploeg, die bestond uit Berger, Osendarp, van Beveren en Jansen startte in de derde serie en won in den goeden tijd van 43 sec. Deze estafetteploeg zal heden in de finale van dit nummer loopen. CRICKET OVERZICHT In verband met het feit. dat zoowel H. C. C. als V. R. A. een aantal spelers moesten af staan aan de Flamingo's, die thans in Enge land tour en, is voor a.s. Zondag slechts één eerste klasse competitiewedstrijd vastgesteld, n.l. V. O. C.H. D. V. S. Wegens de voorloo- pige bezetting van de laatste plaats een zeer belangrijke ontmoeting. Mocht Hermes er in slagen, het kunststukje van eenige weken ge leden te herhalen, toen de Rotterdammers n.l. op geheel normale wijze de meerderheid van Nolet c.s. moesten erkennen, dan ziet het er voor de club met den besten Nedeiiandschen aanval, niet al te rooskleurig uit. Tot nog toe hebben East c.s. slechts drie winstpunten kun nen bemachtigen in zes wedstrijden, zoodat een nieuwe nederlaag den afstand tusschen hen en de overigen concurrenten aanmer kelijk vergroot. De Haarlemsche crïcketliefhebbers krijgen gelegenheid, eens kennis te maken met het spel van de nieuwe Overgangsclub Sparta, De Rood en Wit-reserves zullen er alles op zetten om als gast-heeren hun tegenstanders waardig te ontvangen. Davidson c.s. kunnen de punten goed gebruiken, al bestaat er geen kans meer voor de laatste plaats. Deze wordt thans definitief bezet door R. C. H.. dat met die wetenschap bezield rustig het verloop van den wedstrijd tegen H. C. C. 3 kan afwachten. Deze ontmoeting heeft plaats in de Residentie. Voor de A-klasse heeft in Bilthoven de groo te match tusschen de Stichtsche en V. V. V. plaats. De winnaar hiervan zal vermoedelijk tevens als kampioen eindigen, en na een be slissingswedstrijd tegen H. B. S., de vermoe delijke kampioen van afd. B, trachten, een plaatsje in de eerste klasse te veroveren. LAWNTENNIS De Int. kampioenschappen te Noordwijk. De uitslagen van de wedstrijden tot Vrij dagavond 6 uur luiden: Heer en en kelspel Kwarteindstrijden Ar tens (Oostenrijk) slaat Wetselaar (Neder land) 6—4, 6—1, 6—1. Timmer (Nederland) sl. Wheatcroft (Enge land) 6—2, 6—1, 6—1. Ellmer (Zwitserland) sl. von Metaxa (Oos tenrijk) 2—6. 6—2. 8—6. 6—2. De Stefani (Italië) sl. Dr. Kleinschroth (Duitschland) 61, 61, 60. Damesenkélspel Halve eindstrijden: Mej. Rollin Couquerque sl. mevr. Boutmy 6—0, 6—1. Mrs. Wheatcroft (Engeland) sl. mej. van Lindonk 4—6, 7—5, 6—4. Heerend ubbelspel 2e ronde: Karsten en Weber sl. Modlich en Hensch 4—6. 6—3. 6—0. 6—1.. Kwarteindstrijden. Mr. Marinkelle en Mr. Feith sl. Heynen en van Olst 3—6, 6—0, 6—2, 3—6, 8—8. Gemengd dubbelspel: 2e ronde: Mr. en Mrs Wheatcroft slaan mevr. Verbunt en mr. Shy 63, 75. Mevr. De Bruin Kops en von Metaxa sl. mej. Antebrink en Wiener 61, 63. Mej. A. Kerckhoff en Knottenbelt sl. mevr. Meijer en Modlich 64, 36, 61. Mej. Grooters en De Bra uw sl. Mevr. Ernst en Tjoa 61, 62.. Kwarteindstrijden. Mej. Rollin Couquerque en Timmer sl. mej. van Lindonk en Karsten 62, 57, 61. Mr. en mrs. Wheatcroft sl. mevr. de Bruin Kops en von Metaxa 108, 62. SCHOOLWEDSTRIJDEN. Maandag 16 en Dinsdag 17 Juli worden op de banen van het Kennemer Lyceum de jaar lijksche wedstrijden gehouden voor de verte genwoordigende ploegen van de Middelbare Scholen, georganiseerd, door het bestuur van het district Haarlem van den Ned. Lawn Ten- nisbond.. In de afdeeling jongens nemen 6 scholen deel ril. het Gymnasium, de H.B.S. A, het Ken nemer Lyceum, het Christelijk Lyceum, de le H. B. S. A, het Kennemer Lyceum, het Chris telijk Lyceum, de le H.B.S. B en de 2e H.B.S. B, In de afdeeling Meisjes nemen deel het Kennemer Lyceum, het Gymnasium en 't Kopje. Verschillenda scholen beschikken over flinke krachten, zoodat goede en spannende wed strijden kunnen verwacht, worden. Op beide dagen is de toegang tot de banen vrij. OM DEN DAVIS-CUP. Tsjecho SlowakijeAustralië. Uit Praag: Vrijdag begon te Praag d efinale der Europeesche zone voor den Davisbeker 1934 tusschen Tsjecho Slowakije en Austra lië. Roderich Menzel sloeg den Australiër Mac Grath niet zonder moeite, n.l. met 108, 62, 8—6. Crawrord (Australië) won van Hecht (Tsje cho Slowakije) 6—4, .62, -62. De stand na den eersten dag is dus 11, beschikt, heeft hij steeds de gewoonte zich op de 2 Meterlijn te plaatsen, in afwachting of de achterhoede hem de ballen juist op de hand plaats. In het moderne spel is deze methode niet meer gebruikelijk, integendeel van alle spelers wordt verwacht, dat zij zwemmen en zelf initiatief nemen. De Belgen hebben, zooals reeds gemeroreerd, een sterk zevental. Spelers als Blitz Sr., de Pauw en Willy Casteleyn hebben reeds een jarenlange internationale ervaring. Holland zal het niet gemakkelijk krijgen. POSTDUIVEN WEDVLUCHTEN VAN „DE LUCHTGTDS". „De Luchtgids" hield een wedvlucht van Limoges, afstand 770 K.M De uitslag luidt: Joh. v. d. Pol 1, 2 en 4: P. M. Kok 3; L. Bragt 5 en 7; J. Zwart 6; W. H. Spoor 8; J. v. Duijn 9. Ook werd een wedvlucht gehouden van Al melo, afstand 137 K.M. Hiervan is de uitslag als volgt: P. M. Kok 1 en 4; W. G. Hertog 2 en 3. De kampioenschappen oude duiven werden behaald door: 1. W. H, Spoor met 247 punten: 2. L. v. Bragt met 240 punten: 3. J. Zwart met 231 punten: 4. P. M Kok met 209 punten; 5. Joh. v. d. Pol met 206 punten; 6. A. J. Leurs met 203 punten; 7. J v. Duijn met 191 punten; 8. G. Kors met- 176 punten; 9. Ed. v. Bree met 90 punten; 10. W. G. Hertog met 87 punten. WATERPOLO. ONZE STRIJD TEGEN DE BELGEN. Zondagmiddag wordt in het strandbad te Edam de jaarlijksche ontmoeting gespeeld tusschen Nederland en België. Daar aan dezen belangrijken wedstrijd ook de traditioneele 4x200 Meter vrije slag estafette tusschen beide landen, alsmede tal van andere interessante zwemnummers, voorafgaan, zal er heel wat zwemlievend publiek naai* het kaasstadje trekken om deze sportieve gebeurtenissen bij te wonen. De opstelling van het Nederlandsch zevental hebben we reeds gepubliceerd. In den loop der jaren zijn reeds tal van wed strijden tusschen deze beide landen gespeeld en bijna steeds kwamen de Belgen zegevierend te voorschijn. Ook thans ziet het er naar uit, dat Holland de zooveelste nederlaag te incas- seeren krijgt. Immers de Belgen hebben dit seizoen reeds mooie overwinningen op de Hon- gaarsche Jeugdploeg, de Fransche Kampioens club Les Enfants de Neptune uit Tourooing ge boekt; en de Hollanders leden veertien dagen geleden tegen Duitschland een groote neder laag (7—3L In snelheid doen de Hollanders niets voor de Belgen onder, doch èn wat tactiek èn wat techniek betreft, zijn de meeste andere landen, ook België, ons de baas. Een factor van belang is ook het uithoudingsvermogen. Als regel kun nen onze landgenooten in de tweede helft het teenpo niet meer volhouden. Dit is bij water polo fnuikend. En internationale polo-speler, die zich vrij weet te zwemmen en ongehinderd het doel kan naderen, mist zelden! Dat was tegen Duitschland onze handicap. In het team, dat tegen Duitschland speelde, heeft de polo commissie twee wijzigingen aangebracht Schrieder van H.Z. P.C. is vervangen door Van de Kamp terwijl Elsinga van L. Z. C. plaats heeft moeten maken voor den welbe kenden H. P. C.'er Braam. Laatstgenoemde speler heeft zijn benoeming te danken aan zijn uitstekende spel met de Klkvorschen te gen Gau Niederrhein, in welke ontmoeting te vens de buitengewoon goede kwaliteiten van Braam's captaincy aan de polo-commissie zijn gebleken. Inderdaad, aan de manier van aan voeren van Braam heeft ook H. P. C. reeds veel overwinningen te danken; daarom hebben wij goede hoop. dat hij erin zal slagen het Nederlandsche team tegen de Belgen zóó tac tisch te laten spelen, dat ditmaal de punten in Holland blijven. Over de keuze van Van de Kamp zijn wij minder enthousiast. Hoewel hij nog tot de jong garde behoort en, fiver voldoende snelheid WANDELSPORT Holland op marsch! De geschiedenis. Zooals onze lezers weten, worden van 24 tot 27 Juli weer de bekende vierdaagsche af standsmarschen te Nijmegen gehouden. Voor geheel sportief Nederland zijn deze marschen een evenement. Niemand in Nederland, die niet afweet van de vierdaagsche afstandsmarschen, die reeds jaar in jaar uit in de omstreken van Nijmegen gehouden worden. Waai' vandaan die popu lariteit, waar vandaan dat enthousiasme van honderden, die zich ieder jaar weer op die vier dagen in Juli ernstig voorbereiden? Vier dagen lang marcheeren door regen, wind of gloeiende hitte: vier dagen lang slapen in. kazernes of tenten op stroozakken; vier dagen lang met honderden samen eten in groote zalen aan lange tafels. En na dit alles geen vermelding in de krant, geen eer te behalen door eerst aan te komen; alleen een simpel kruis, wanneer men de marschen volbrengt. Waarom dan al die moeite getroost, al dat enthousiasme verspild? Een zee van vragen, waarop slechts één ant woord te geven valt: de sfeer, die bij deze marschen heerscht is de oorzaak, dat al die honderden opgewekt deelnemen en er zich niet om bekommeren, dat hier geen luid rit selende lauwerkransen te behalen zijn, maar slechts een gevoel van voldaanheid over eigen kunnen de belooning is en het weten, dat er nog kameraadschap bestaat. De marschen werden reeds vóór den oor log gehouden. De eerste in 1909. Het aantal deelnemers was toen uiterst gering, hoofd zakelijk namen militairen er aan deel. Er moet toch wel heel wat gebeurd zijn, om dit getal van 45 in 1910 op te voeren tot 3100 in 1934! En dan moet men wel bedenken, dat de organisatoren in het geheel geen over dreven propaganda gemaakt hebben, maar dat deze marschen zich zelf gepropageerd hebben. In 1916 namen voor het eerst burgers deel, zegge en schrijve vier. In 1919 verschijnt de eerste dame op het appèl. Erg veel animo schijnen zij niet voor de vierdaagsche te koes teren. In 1928 zijn het er nog slechts zeven, het aantal burgers is 190, terwijl de militai ren met 984 man verre in de meerderheid zijn. Maar dan gaat het in de volgende jaren met sprongen de hoogte in, en in 1933 zijn er 292 dames, 1069 burger en 1174 militairen; men ziet hoe de soldaten lang niet meer zulk een groote meerderheid vormen, ja zelfs in de minderheid zijn, wanneer men dames en hee- ren bij elkaar telt. Waaraan is deze plotselinge opkomst te danken? Ten eerst aan het feit, dat de vierdaagsche in 1928 internationaal werd. Het belangrijke hiervan is niet zoozeer de vermeerdering van geestelijke beteekenis, die eraan gehecht moet worden: het streven een toenadering tus schen de verschillende volken te bewerken, het in staat stellen, elkander te leeren ken nen en te waardeeren. Frankrijk, Noorwegen, Duitschland, Engeland en Oostenrijk zijn sedert '28 geregeld te gast geweest. In '29 be hoorde ook een groep Spaansche militairen tot de deelnemers. De politieke toestand is oorzaak, dat dit jaar Duitschland op het appèl zal ontbreken, maar de anderen zullen weer trouw verschij nen. „Natuurlijk militairen" zal menigeen zeg gen. „Het is en blijft een militaire beweging". Men is dan echter te vlug met zijn oordeel en te onrechtvaardig. Uit het buitenland komen ook veel burgers. Het is bovendien een ver keerde opvatting, dat de vierdaagsche militair is; de cijfers bewijzen duidelijk anders. In 1934 zullen 1400 militairen deelnemen tegen 1700 burgers. Daarbij moet men er wel aan denken, dat de soldaat alle faciliteiten onder vindt, wanneer hij aan de marschen wil deel nemen. Kantoorbedienden, dienstboden, rechters, winkeliers, boekhouders, kellners,, ambtenaren en bakkesknechten (ziedaar een doorsnee van de deelnemers) kunnen niet steeds op aller medewerking en steun rekenen. Ongetwijfeld zou het aantal burger-deelnemers nog grooter zijn. „Ja. maar" zal men tegenwerpen, „en al die officieren, die de wandelaars contróleeren Misschien kunnen wij nu even beter kapitein J. N. Breunese aan het woord laten. die. zooals wel bekend is als secretaris van den Ned. Bond van Lichamelijke Opvoeding veel voor deze marschen presteert. „Ik gebru.ik niet graag militairen, maar op het parcours moet ik lui hebben, die kaart kunnen lezen en op ieder punt, dat ik aangeef kunnen gaan contróleeren. Wie is daar beter geschikt voor dan een officier? Maar komt u eens in de kazernes; de regeling daar is uit sluitend in handen van burgers. Daar wil ik geen militairen zien. En wat de deelnemers aangaat; het verheugt mij meer, wanneer ik hoor dat deze Rotterdamsche H.B.S.. dit Haag- sche Gymnasium deelneemt, dan één of an der nieuw regiment soldaten. Onze mai'schen beoogen een opvoedende waarde, een kweeken van de volkskracht". Maar door het internationale karakter heb ben de vierdaagsche afstandmarschen niet al leen zulk een groot aantal deelnemers verwor ven. Dank zij de medewerking van minister Lambooy kreeg men in 1928 de beschikking over de tenten van het leger. Zoodoende was men in staat een groot aantal deelnemers, dat men vroeger wegens plaatsgebrek moest af wijzen, nu weer toe te laten. Ieder jaar stijgt het aantal deelnemers: 1480, 2139, 2535 en nu ver over de drie duizend. Begrijpt men welk een organisatie er noodig is om al deze deelnemers te bergen en te voe den? Bij Nijmegen staat thans weer een tenten kamp met straten en straatnamen. De veld keukens werken op volle kracht. Negen koeien, duizenden eieren, een millioen liter water, enz. zuilen in de hongerige maken van de deelne mers verdwijnen. Meer dan 14.000 K G. stroo dient voor vulling der slaapzakken. In het be gin van het jaar koopt de leiding de opbrengst van geheele velden aan.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 2