NATIONALE EERSTE WONINGBOUW MET STALEN RAMEN TE AMSTERDAM. ZATERDAG 14 JULI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Ontslagen ongegrond verklaard Bij het Centraal Laboratorium voor de Volksgezondheid. Vrijdag heeft het ambtenarengerecht te Utrecht uitspraak gedaan in de zaken van dr. p H. Meerburg, dr. Van Heelsbergen en dr. Van Everdingen. die bij de reorganisatie van het Centraal Laboratorium voor de Volksge zondheid waren ontslagen en van dit ontslag in beroep waren gekomen. Het ambtenarengerecht kwalificeerde het ontslag van dr. Meerburg, die ook directeur was van het Centraal Laboratorium voor de Volksgezondheid, als chef van de chemisch pharmaceutische afdeeling als een wijziging van het dienstvak. Vast staat, dat dr. Meer burg over een uitgebreider kennis beschikte dan dr. Reith (thans chef der betrokken af deeling». hetgeen o.m. hieruit blijkt dat dr. Meerburg ook na zijn benoeming tot directeur van het Centraal Laboratorium als chef van de pharmaceutische afdeeling gehandhaafd bleef. Gezien echter het feit aldus de slot-over- wesmg dat de functie van chef van de af deeling ondergeschikt is aan die van den di recteur, meent het gerecht, dat een dergelijke positie voor den gewezen directeur bezwaar lijk is. Daarom acht het gerecht het aan dr. Meerburg gegeven ontslag gemotiveerd. In zake het ontslag van dr. Van Heelsbergen stelde het ambtenarengerecht vast, dat ook dit ontslag het gevolg was van veranderin gen in het dienstvak, dat echter niet aanne melijk was gemaakt, waarom van den regel der anciënniteit was afgeweken (art. 96 van het ambtenarenreglement) Daarom werd het ontslag van dr. Van Heels bergen ongegrond bevonden en derhalve nietig verklaardOp dezelfde overwegingen werd het ontslag van dr. Van Everdingen als bacterio loog en waarnemend chef van de bacteriologi sche afdeeling nietig verklaard. OVERWEGWACHTER DOOR DE WARMTE BEVANGEN. De overwegwachter aan den Morschweg te Leiden is dezer dagen door de warmte bevan gen en flauw gevallen. De machinist van een uit Utrecht komende trein, die merkte, dat de spoorboomen niet waren neergelaten, kon den trein nog tijdig tot stilstand brengen, waar door ongelukken werden voorkomen. Oss vecht zonder messen. Thans met boksbeugels. Te Oss waren eenige opgeschoten jongens ftan het voetballen. Eensklaps ontstond een hevige woordentwist tusschen W. V. en v. G., omdat v. G. den hond van V. mishandelde. Van G. verliet het terrein dech keerde spoe dig terug in gezelschap van zijn vader en ouderen broer. Beide v. G.'s gingen V. te lijf. Een hevige worsteling volgde. V., die voor geen kleintje vervaard is, liet zich evenmin onbetuigd. De vechtersbazen takelden elkaar met ijzeren voorwerpen, waarschijnlijk boks beugels, danig toe. Zoowel V. als vader en zoon van G. lienen min of meer ernstige hoofdwonden op. Zij moesten zich onder dok ters behandeling stellen. Daarmede was het conflict echter nog niet geëindigd. De beide van G.'s, die nog in zeer opgewonden toestand verkeerden, ontmoetten op den terugweg een broeder van V., zekere G. V., die met het heele geval niets te maken had gehad. Zonder de minste aanleiding vie len zij G. V. aan en mishandelden hem in het gelaat. Van het gebeurde is bij de marechaus see aangifte gedaan, die een uitgebreid on derzoek heeft ingesteld. WEER EEN „BANK"' AFFAIRE TE AMSTERDAM De hoofdstedelijke politie is weer een „bank"affaire op het spoor, waar bij het den directeuren van het „bedrijf" om niets an ders te doen was dan hun clienten op te lich ten. Zeer vermoedelijk zal binnenkort ook aan dit bankbedrijf een einde worden gemaakt. Mijndirecties willen 5 pCt. loonsverlaging. Over twee étappes. Bonden wijzen ook deze verlaging af. Te 's Gravenhage is een conferentie ge houden tusschen den Minister van Waterstaat en de afgevaardigden van de vier werknemers bonden in het mijnbedrijf, waarbij de Minister o.m. heeft meegedeeld dat naar zijn meening een loonsverlaging van vijf procent voor de mijnwerkers mogelijk is en wel over twee étappes van 2 12 procent, ingaande 1 Augustus en 1 October a.s. De vertegenwoordigers der mijnwerkers heb ben verklaard ook deze loonsverlaging niet te kunnen aanvaarden. Nog enkele andere kwesties werden bespro ken. De loonsaar.gelegenheid werd verwezen naar de vergadering van de contactcommissie voor het mijnbedrijf. Ds St. Augustinusvereeniging, de sociale priesterconferentie in de mijnstreek, heeft een telegram aan den Minister-president en aan den Minister van Waterstaat gezonden, w-aarin met aandrang wordt verzocht een gunstige op lossing voor de mijnarbeiders te bewerken. Vergadering Contactcommissie. Vrijdagmiddag vergaderde de Contactcom missie voor het mijnbedrijf. Besprekingen werden gevoerd over het boven vermelde voor stel van den minister van Waterstaat tot vijf procent loonsverlaging, verdeeld in twee étap pes van 2 1/2 procent, resp. ingaande 1 Augus tus en 1 October a.s. De directies verklaarden zich accoord met dit voorstel, waabij bleek dat zij zelf èn de mi nister het hadden ingediend. De vertegenwoordigers der mijnwerkersbon den bleven op hun standpunt staan, dat zij ook dit voorstel niet konden aanvaarden. De vergadreing zou hedenochtend om 11 uur worden voortgezet. Penningmeester van een bond verdwenen. Een bedrag van 4000.wordt vermist. De penningmeester van de afdeeling Eind hoven van den R.K. Metaalbewerkersbond wordt sinds Maandag vermist. Bij een onder zoek van de kas bleek er een tekort te zijn van vierduizend gulden, hoofdzakelijk con- tributiegeld over de maand Juni. De penning meester. die plaatselijk vrijgestelde was. is vermoedelijk naar het buitenland vertrokken. PRINS KAREL VAN BELGIë VERTROKKEN. Prins Karei van België is hedenochtend om streeks 10 uur per auto naar Brussel vertrok ken in gezelschap van zijn adjudant, baron Goffinet Invoer van draadproducten. Geen soepele toepassing der regeling. Bij het onderzoek in de afdeelingen van het wetsontwerp tot regeling van den invoer van draadnagels, draadkrammen. getrokken ijzer- draad en van prikkeldraad hebber, eenige le den der Tweede Kamer opgemerkt, dat d? uit breiding der contingenteering tot verzinkt draad van groote be teekenis is te achten. Gaar ne zouden zij omtrent de beweegredenen tot dezen maatregel uitvoeriger worden ingelicht Andere leden hadden vernomen, dat op veel te ruime schaal bijzondere toewijzingen zijn verstrekt, ook aan personen en instellingen, die zich vroeger nooit met den handel in deze artikelen hebben beziggehouden, wier belan gen dus geen bijzondere bescherming ver dienen. Hierbij komt nog. dat door de han delsovereenkomsten, welke door ons land met andere landen zijn gesloten, de invoer veel groóter is gebleken, dan uit de vastgestelde contingenten zou kunnen worden afgeleid. Eenige leden hadden vernomen, dat fabrie ken welke verzinkt draad gebruiken als grond stof voor prikkeldraad en vlechtwerk, geen grondstof meer kunnen krijgen, omdat den le veranciers als voorwaarde tot het verkrijgen van invoervergunning was gesteld: toetreding tot het ten deze bestaande syndicaat, terwijl dit op zijn beurt als eisch voor die toetreding stelde: het niet leveren aan de vrije fabrieken. Mocht dit inderdaad juist zijn. dan zou men bezwaarlijk met de Memorie van Toelichting kunnen spreken van een „zeer soepele" toepas sing van dezen maatregel. Eenige leden vroegen, of in ons land getrok ken ijzerdraad en verzinkt draad worden ge maakt. Mocht deze vraag ontkennend worden beantwoord dan zouden zij de regeering willen verzoeken, nader te preciseeren. welken nadee- ligen invloed de invoer van verzinkt draad uit oefende op de prijzen van de overige draad soorten. daar in het algemeen artikelen welke hier te lande niet worden gemaakt, niet be- hooren te worden gecontingenteerd. Ten slotte vroegen zij, of het waar is, dat Nederlandsche fabrieken, aangesloten bij het internationale syndicaat voor het in werking treden van de contingenteering op 1 Decem- 1933 verzinkt draad in groote hoeveelheden naar men zeide 1500 ton uit Amerika heb ben ingevoerd. Gevraagd werd. welken invloed deze contingenteering heeft gehad op de werk gelegenheid. Vliegveld tusschen Apeldoorn en Deventer. Aanleg in werkverschaffing. Naar het ,X>ev Dagbl." verneemt, bestaan er plannen voor den aanleg van een streek- vliegveld te Teuge. aan den Rijksstraatweg ApeldoornDeventer, achter het hotel „De Nieuwe Zwaan". De totale oppervlakte van dit terrein, hoofdzakelijk bestaande uit bouw- en weiland, bedraagt 100 ha. waarvan voorloopig ongeveer 40 ha in gebruik zal worden geno men Het grootste gedeelte van het benoodigde kapitaal is reeds verzekerd. Ook heeft de KLM. de voorloopige keuring reeds verricht en het veld geschikt bevonden. Het Bureau voor Luchtvaart van het ministerie van Wa terstaat is op de hoogte gesteld van de plan nen. welke gunstig beoordeeld zijn, terwijl bovendien medewerking is toegezegd. De Nederl. Heidemaatschappij maakt thans een begrooting van de kosten en zoodra deze cijfers bekend zijn. zal de burgemeester van Voorst, mr. A C. baron van der Feltz. een vergadering bijeenroepen, waarvoor uitgenoo- digd worden vertegenwoordigers van de ge meentebesturen van Deventer. Zutphen, Apel doorn en Voorst en tevens van het bureau van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Salland. Reeds zijn de gemeentebesturen en de Kamer van Koophandel omtrent de plannen voorloopig ingelicht en van bijna alle is be richt ontvangen, dat men hiertegenover een welwillende houding aanneemt. Verder wordt nog medegedeeld, dat het ter rein op een afstand van 7 km ligt van Deven ter en op een afstand van 6 km van Apel doorn. Het moet geëgaliseerd worden, waar schijnlijk als Rijkswerkverschaffing. Gehoopt wordt, dat de plannen in den a.s. winter tot uitvoering kunnen komen, waarna het streek- vliegveld in den volgenden zomer in gebruik zou kunnen worden genomen. IN DE RAADSZAAL ONWEL GEWORDEN. Bij de bespreking van de nieuwe steunrege ling hield de heer J. Diender in den Zwol- schen raad een hartstochtelijk pleidooi voor de door de werkloosheid getroffenen. Hij ver dedigde krachtig zijn voorstel de nieuwe re geling slechts in principe te aanvaarden en als eisch te stellen: plaatsing van Zwolle in de tweede klasse. Toen nog enkele andere raadsleden het woord hadden gevoerd, bleek bij een vraag van den voorzitter, dat de heer Diender bui ten bewustzijn in zijn stoel zat, door een be roerte getroffen. Per brancard werd hij naar huis vervoerd, aan de linkerzijde geheel ver lamd. Zeer onder den indruk besloot de raad de bespreking te schorsen tot Maandagavond. Vader had revolver los in den jaszak Vijfjarig kind schiet zich er mee door het hoofd. Te Borkel en Schaft heeft een 5-jarig kind je een geladen revolver uit den jaszak van zijn vader gehaald. Bij het spelen met dit wapen trok het den haan over waardoor de kogel in het hoofdje terecht kwam De dood trad onmiddellijk in. MOTORONGELUK. Voorbijgangers vonden den kapelaan van de St. Laurentiusparochie te Dongen, den heer Wolters, bewusteloos op den Sluisweg op den grond liggen, terwijl zijn motorrijwiel naast hem lag. Vermoedelijk heeft hij in het mulle zand de macht over het stuur verloren. Hij is terstond naar Breda overgebracht, waar hij ter verpleging is opgenomen. LEVENSVERZEKERING-BANK botterdam Een Lijfrente-Pol is der „Nationale", geeft een hooge vaste rente (Adv. tngez. MedJ Groote brand te Dreumel. Twee boerderijen en een woonhuis verwoest. Brandweer kon niets uitrichten. Vrijdagmiddag heeft te Dreumel een grooten brand gewoed waardoor twee boerderijen en een woonhuis in den asch gelegd zijn. Omstreeks kwart over een brak door onbe kende oorzaak brand uit in de boerderij van Schiltman die weldra geheel in lichterlaaie stond. De vlammen sloegen over naar de nabijgele gen boederjj van den heer Valburg en het woonhuis van Van Noort. In een oogwenk was het een geweldigen vlammenzee en a.an bius- schen viel dan ook niet denken. De beide boerderijen met schuren en het woonhuis brandden tot den grond toe af. Van den huisraad en inventaris kon zoo goed als niets gered worden. De brandweer van Dreumel die slechts over een handspuit beschikt en die van Wamel, die met een stoomspuit assistentie verleende, konden wegens gebrek aan water niets doen en bepaalden zich dan ook in hoofd zaak er toe de muren neer te halen en dc hooibergen, welke bij de boerderij stonden uit elkaar te halen en na te blusschen, een werk dat geruimen tijd in beslag nam. De schade wordt bij Valburg en Van Noort door verzekering gedekt, bij Schiltman sle;h.> gedeeltelijk daar de2e laag verzekerd was. Boerderijbrand te Utrecht. Op den rand van de gemeente Utrecht ach ter fort Lunetten in de Houtensche vlakte is Vrijdagavond de boerderij De Ketel" van den heer de Wit totaal afgebrand. Het vuur was ontstaan in een hooiberg en plantte zich over de rieten daken naar het achterhuis en het woonhuis voort Ook een daarnaast staande schuur werd aangetast. De schuur en een kippenhok kon behouden blij ven. de rest brandde tot den grond toe af. Een groote partij hooi, landbouwwerktuigen en een deel van den inboedel gingen verloren. De brand is ontstaan door hooibroei. Eenig klein vee kon nog gered worden. De schade wordt slechts voor de helft door verzekering gedekt. RIJKSACADEMIE VAN BEELDENDE KI NS IT V Voor het toelatingsexamen tot den dagcur sus teekenen van de Rijksacademie van Beel dende kunsten zijn geslaagd mej. H. L. M. Laarman, Overveen en de heer D. Zwier, te IJmuiden. Tot den dagcursus beeldhouwen is toegelaten de heer K. Lunpers, te Haarlem. KAPITALE BOERDERIJ AFGEBRAND. De kapitale boerderij van den landbouwer V., te Heeze, is totaal afgebrand. Alleen het vee kon gered worden. De schade wordt op f 40.000.geschat, en door verzekering gedekt Het complex atelierwoningen in Zuid. ZUCGEVEL ATELIERWONINGEN Hoe de ijzeren balconnetjes den Zuidelijken gevel van het complex atelierswoningen in Amsterdam-Zuid beheerschen. Reeds meer dan twintig jaar is men in Amsterdam zoekende naar een goede huis vesting voor schilders en beeldhouwers in een gemeenschappelijk gebouw. De vele ontwor pen plannen kwam echter nooit tot uitvoe ring. vermoedelijk omdat de opzet, waarbij men veel aandacht schonk aan tentoonstel- lings- en recreatiezalen, te idealistisch was. Thans heeft men eindelijk, vooral door de stuwende kracht van de kunstenaars Hildo Krop. Matthieu Wiegman en Kees Heynsius, een goede oplossing gevonden in het complex atelierswoningen, dat door de architecten Zanstra. Giesen en Sijmons in Zuid wordt ge bouwd en in September in gebruik zal wor den genomen. Men heeft van recreatiezalen e.d. afgezien en zich op het standpunt ge steld, dat aan atelierswoningen maar twee eischen kunnen worden gesteld: goede ate liers en behoorlijke woningen! In het verste Zuid. waar de Waalstraat op houdt en de zandwoestijn begint, vindt men. komend uit de stad, aan den linkerkant het blok aielierwoningen in aanbouw Het ver rijst met den meesten spoed en de nieuwe zakelijkheid viert er hoogtij. In twee weken heeft men het staalskele: opgetrokken, waar in alle constructieve deelen liggen en waar aan ook de ramen zijn bevestigd De muren, die door het staalskelet worden gedragen, vervullen een dienende functie; zij isoleeren geluid, warmte en vocht, maar spelen geen rol in de constructie. He: gebouw, dat over eenkomstig de opvatting der architecten geen enkel decoratief element bevat en dan ook van een bijna onverbiddelijke!! eenvoud is. biedt huisvesting aan 8 beeldhouwers en 24 schilders Van de ateliers, die alle pal op het Noorden liggen, zijn de onderste voor de beeldhouwers bestemd, omdat dit het ge makkelijkst is met het oog op het inbrengen van hun materiaal. Daarboven liggen drie maal acht schildesatellers. De architecten hebben een aardige, levendige indeeling ge vonden door de ruimte voor de woningen achter de ateliers, de Zuidzijde van het com plex dus, niet eveneens in vier verdiepingen te verdeelen, maar in zes. zoodat men afwis selend boven elkaar een atelier met twee woonverdiepingen en een atelier met één woon verdieping krijgt. Als gevolg van deze indeeling, waardoor met klein en grootere ge zinnen wordt gerekend, ligt de woning (of de tweede verdieping van de woning) dus hooger dan het atelier, waar men dan met een trapje in afdaalt. De ateliers voor de beeldhouwers zijn 7 50 bü 7.50 meter; men heeft ze 2.50 meter naar voren gebouwd en dezen uitbouw van een glazen bedekking voorzien, zoodat zij licht ontvangen zoowel van den bovenkant als door het groote raam, dat dank zij de montage- bouw. waardoor geen plaats voor kozijnen behoefde te worden afgetrokken, de volle breedte van 7.50 Meter heeft. In Rotterdam kent men de stalen ramen in den woning bouw reeds; in de hoofdstad worden zij bij de atelierswoningen voor de eerste maal toe gepast. De schildersateliers missen den uit bouw. maar hebben door hun hoogere ligging een wijder uitzicht; ook zij vormen een heer lijke werkruimte. Een groot voordeel is dat het gebouw ge heel vrijstaat. Men kent er geen voor en achter; zoowel de Noord- als de Zuidzijde liggen aan een straat, waardoor men de In gangen heeft kunnen afwisselen. Over de wo ningen kan men zich nu nog geen goed oor deel vormen. Wel viel de origineele oplossing van het trappenvraagst.uk op- acht gezinnen gebruiken één trap, welke in de open lucht is gebouwd, zoodat de atelierswoningen een gelukkige uitzondering zullen vormen op de donkere trappenhuizen, welke Amsterdam zoo overvloedig bezit. Misschien oorspronke lijk. maar daarom nog niet fraai, zijn de ijze ren balconnetjes. ook al behoorend tot den montabouw. die den gehee'.en Zuidelijken geve!bederven, had ik bijna geschre ven. maar laat ik er van maken; beheer schen Het feit. dat men aan alle kanten door kunstbroeders is omringd, wordt blijkbaar niet als een bezwaar gevoeld; er bestaat ten minste veel animo voor het huren van deze atelierswoningen, waarin zich o.a. zullen vestigen de beeldhouwers Polet. Braat en Smout en de schilders Jan van Herwijnen. Jan Wiegers, Matthieu Wiegman en Kees Heynsius. TWEEDF. KAMER OVER SURSEANCE EN ACCOORD Volgens het voorloopig verslag over het wetsontwerp tot nieuwe regeling van de sur séance. de gelegenheid tot accoord openende, kon de vaste commissie uit de Tweede Kamer voor privaat- en strafrecht zich met de alge- meenc strekking van het ontwerp zeer wel vereenigen. Dc commissie heeft zich intus- schen afgevraagd, of er geen aanleiding is, de belangen der schuldcischers nog beter te beveiligen dan het ontwerp voorstelt. Zij meent dat het aanbeveling zou verdienen wan neer ook bij surséance van betaling een rech tercommissaris werd benoemd, ten einde toe zicht te houden op de handelingen van de bewindvoerders. Mocht men tot maatregelen op het gebied van de executie van door pand of hypotheek gedekte schulden willen overgaan dan behoo- ren deze naar haar meening in een afzonder lijke regeling te worden neergelegd. Ten slotte zou de commissie gaarne de mee ning van de regeering vernemen, over de ver houding tusschen dit wetsontwerp en de wet op de vergadering van houders van schuld brieven aan toonder. Het wil haar voorkomen, dat er weinig reden bestaat twee regelingen naast elkaar te laten voortbestaan, waarvan de eene op alle schuldeischers en do andere slechts op een bepaalde categorie daarvan van toepassing is. VAN 17 METER HOOGTE GEVALLEN. Op het terrein van het Nederlandsche Ha venbedrijf aan de Waalhaven Westzijde te Rotterdam is Vrijdagmiddag de 25-jarige schilder P J Swltzer van een hoogte van 17 Meter gevallen De man in aan de opgeloopen verwondingen overleden. GROOTE BOERDERIJBRAND TF. HOOGLAND. Vrijdagmiddag omstreeks 5 uur ontstond brand in de hooiberg van den landbouwer W. Buitenhuis, te Hoogland, bij het kruispunt te Hoevelaken. Door den wind sloegen de vlammen over naar de naastgelegen boerderij. Deze stond weldra in lichter laaie, terwijl de vlammen gretig voedsel vonden in het stroodak De assistentie werd ingeroepen van de Amers- foortsche brandweer. Ondanks krachtig in grijpen mocht men er niet in slagen de boer derij te behouden. Een deel van den Inboedel kon nog in veiligheid worden gesteld. Een en ander was slechts laag verzekerd. GEPROMOVEERD Tc Wagenlngen is bevorderd tot doctor in de landbouwkunde aan de Landbouw Hooge- school aldaar, de heer Ir. P. Schoorl. geboren te Haarlem, op proefschrift met stellingen, ge titeld: „Natriumgebrek bij ratten". Amsterdamsche politie krijgt nog geen vacantie. Wachten of de toestand rustig blijft. Tijdens de ongeregeldheden te Amsterdam zijn alle verloven van het politiepersoneel stop gezet. Deze maatregel zal voorloopig nog wel niet worden Ingetrokken. Dat zal waarschijn lijk pas geschieden als de militairen, wier as sistentie is ingeroepen zullen zijn vertrokken. Het wachten daartoe is of de toestand rustig blijft. Arrestaties te Amsterdam. Nasleep der ongeregeldheden. Naar wij vernemen heeft de politie van het bureau Adelaarsweg te Amsterdam zeven per sonen gearresteerd, van wie zes woonachtig zijn in de Bloemenbuurt aan de overzijde van net IJ, welke buurt zich tijdens de ongeregeld heden als een der ernstigste haarden van ver zet heeft doen kennen De aangehoudenen zijn tusschen de 20 en 30 jaar oud en omtrent hen staat vast. dat zij zich hebben schuldig gemaakt aan ernstige vernieling en andere delicten. Onder hen be vindt zich ook een man. die een woonschip bewoont, dat ligplaats heeft in het Oost- zanergat. Hij wordt beschouwd als de voor naamste aanstichter van de relletjes Het zevental zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. Ook de politie van het bureau Kattenburg heeft een aantal personen gearresteerd, dat verdacht wordt, betrokken te zijn geweest bij de ernstige ongeregeldheden op Oostenburg en Wittenburg. Kampeerder verongelukt. Bij het afrijden van een helling gevallen. Te Roosendaal bij Arnhem Is een Amster damsche jongen, die met twee vrienden aldaar kampeerde bij het afrijden van de steile hel ling van de Koningsberg komen te vallen. De jongen liep een schedelbreuk op en Is korten tijd later overleden. BOSCHBRAND BIJ VENLO EINDELIJK GEBLUSCHT Zooals men weet heeft Donderdag bij Venlo een ernstige boschbrand gewoed. In den nacht van Donderdag meende men het vuur ge- bluscht te hebben en daarom liet men het meerendeel der blusschers inrukken Een aan tal brandwachts bleven evenwel achter om bij eventueel opnieuw uitbreken direct te kun nen Ingrijpen. Inderdaad Is het vuur weer op gelaaid en zelfs zoo erg. dat de brandwachts weer de hulp der militairen moesten inroepen. Na hard werken wLst men in den loop van Vrijdag den toestand meester te worden.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5