HITLER'S REDE VOOR DEN DUITSCHEN RIJKSDAG. DE LUCHTROOVERS VAN HOITIKA Steun voor de Britsche veefokkers. ZATERDAG 14 JULI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD BUITENLAND. Uiteenzetting van de ontwikkeling der Roehm-revolutie. Zeven en zeventig executies. BERLIJN, 13 Juli Rijkskanselier Hitier, die tegelijk met zijn plaatsvervanger Hess, in de Krollopera aankwam, heeft voor den geheel bezetten Rijksdag een redevoering gehouden, welke draadloos werd uitgezonden. Hitier zeide o.m.: De Rijksdag is door Goering bijeengeroepen om mij (Hitler) de mogelijkheid ie geven op heldering te geven van de recente gebeurte nissen. Slechts voor wat den omvang betreft, moet ik mij beperkingen opleggen, welke be paald worden door de grenzen, welke door het gevoel der schande worden getrokken. Toen generaal-veldmaarschalk, Rijkspresi dent v. Hindenburg, mij op 30 Januari belast te met de leiding der nieuwgevormde Duitsche regeering, nam de nationaal socialistische partij een staat over welke politiek en econo misch in verval verkeerde. Alle politieke krachten van vroeger hadden aan dit verval aandeel en schuld. „Sedert de afdanking van den keizer en de Duitsche vor sten was het Duitsche volk overgeleverd aan de mannen, die als vertegenwoordigers van onze vroegere partijenwereld dit verval of bewust hadden gewekt of hadden geduld". Het noodlot heeft ons volk uit onnaspeur lijke gronden 15 Jaar lang als experimenteer terrein en tegelijkertijd als proefkonijn van deze politici te dienen. Hitier besprak daarna uitvoerig den arbeid der nat. socialistische beweging sinds Januari 1930. Het resultaat van anderhalf jaar natio- naal-socialistische regeering ligt ondubbel zinnig en duidelijk voor ons zei spr. Wie recht vaardig wil zijn moet onze resultaten beoor- deelen naar wat er gekomen zou zijn als wij niet hadden overwonnen. (Applaus). Het is gemakkelijk fouten aan te wijzen, maar het is beter een weg uit de ellende te zoeken dan in de ellende te blijven steken uit angst voor fouten Wij zien stellig de moeilijk heden, maar wij zullen ze oplossen. Onze handelsbalans wordt nadeelig beïn vloed door de economische uitsluiting van bui- tenlandsche markten. Dank zij de genialiteit van onze uitvinders en chemici en onze ener gie zullen wij een uitweg vinden, opdat wij geen grondstoffen meer behoeven in te voe ren, die wij zelf kunnen produceeren. Hitier zei verder, dat er vier groepen lieden zijn, die de nat. soc. beweging tegenwerken. In de eerste plaats de „kleine groep van in ternationale verdeeldheid-zaaiers, wier com munistische levensbeschouwing en toe leidt, dat zij slechts een chaos wenschen". De tweede groep bestaat uit de oude politie ke leiders, aan wier positie op 30 Januari 1933 een einde is gekomen en die zich niet bij den bestaanden toestand hebben kunnen neer leggen. Hun onbekwaamheid stelde hen ook thans niet in staat positief werk te verrichten. In de derde plaats zijn er de destructieve elementen, die sedert 1918 geschokt zijn in hun houding tegenover den staat en die elk besef van orde hebben verloren. En dan moet ik nog aan een vierde groep denken, die menigmaal, vaak ongewild, een destructieve rol speelt. Het zijn de menschen, die tot een betrekkelijk kleine maatschappe lijke klasse behooren, menschen, die graag afwisseling brengen in hun overigens volko men onbelangrijke leven. Alles wordt aangegrepen om die leegte een Interessanten inhoud te geven. Die menschen zien hun bezwaartjes als de zorgen van het heele volk; zij hebben geen contact met het leven. *Zij zijn echter gevaarlijk als bacillen dragers van onrust, van onzekerheid, leugen en laster. Sprekende over de complot-plannen zei (Hittler Drie 'maanden geleden was de partijleiding er nog van overtuigd, dat het alleen om ge zwets van reactionnairen, Marxistische anai- chisten en ledlggangers ging. Midden Maart heb ik gelast voorbereidingen te treffen voor een nieuwe propagandagolf. Men moest het Duitsche volk immuun maken tegen nieuwe revolutiepogingen. Verder heb ik opdracht ge geven de bronnen van die revolutiegeruchten te ontdekken. Hct bleek, dat in de omgeving van eenige hoogere S.A.-leiders tendenzen tot uiting kwamen, die tot groote bezorgdheid aan leiding gaven. lo. Tegen mijn uitdrukkelijk bevel in was stafchef Roehm opgetreden op een wijze, die de uniformiteit der S.A. in gevaar moest bren- 2o. De opvoeding in nationaal-socialistischen zin raakte in die S. A.-kringen meer en meer op den achtergrond. 3o. De natuurlijke band tusschen partij en S.A, begon langzamerhand losser te worden. (Met zekere planmatigheid werd ernaar ge streefd, de S.A. meer en meer af te brengen van haar taak en aan een andere taak dienst baar te maken. 4o. Bij bevorderingen werden de oude S.A.- leiders meer en meer achteruitgezet, terwijl de in de beweging niet bijzonder hooggeachte jaargang 1933 op onbegrijpelijke wijze omhoog kwam (langdurig gejuich). Menigmaal wer den menschen, die slechts een paar maanden lid waren van de S.A. snel geprom.oveerd. 5o. Het optreden van met de beweging niet vergroeide S.A.-leiders was niet nationaal- socialistisch. Ik heb stafchef Roehm op dit alles gewezen maar zonder dat het hielp. In April en Mei namen de klachten onophoudelijk toe. Voor het eerst kreeg ik toen ook goed-ge- documcnteerde mededeelingen over bespre kingen, die door enkele hoogere S.A.-leiders waren gehouden en die alleen maar als grove onbehoorlijkheden konden worden geken schetst. Het is bewezen, dat die besprekingen gin gen in de richting van een nieuwe revolutie, welke men ook zakelijk wilde voorberei den. Roehm probeerde dit alles te betwisten en sprak van „aanvallen op de S. A.". Toen man nen die uit de oude S.A. stamden, het bewijs leverden van eenige voorvallen, werden zij mishandeld. t Eind April waren de leiders der partij het er over eens, dat een groep hooge S.A.-leiders er op aanstuurde de S.A. van de partij te ver vreemden. Pogingen om hieraan langs nor malen weg iets te doen. bleven zonder resul taat. Roehm zegde steeds toe, dat de gevallen zouden worden onderzocht en de schuldigen gestraft, maar er kwam geen verandering. In Mei kwamen bij de partij nieuwe be richten binnen over misdragingen, die niet te loochenen vielen. Dit alles leidde tot een zeer ernstige dis cussie tusschen stafchef Roehm en mij, waarbij vor het eerst twijfel aan de loyali teit van dezen man bij mij opkwam. Nadat ik hem jarenlang in onwankelbare trouw had gedekt tegen alle aanvallen, kwamen er steeds ernstiger bedenkingen bij mij rijzen. Van Mei af kon er geen twijfel meer bestaan of Roehm had eerzuchtige plannen, die in ge val van uitvoering uitsluitend tot hev.ige schokken hadden kunnen leiden. Er vormden zich langzamerhand drie groe pen in de S.A.-leiding: lo. Een kleine groep elementen met specia- len aanleg, die zich geheel in de macht van Roehm bevonden; dat waren o.a, de leiders Ernst, Heines en eenige anderen. Een groep, die innerlijk niet tot dezen kring behoorde, maar die zich tegenover Roehm tot gehoorzaamheid verplicht gevoelde. 3o. De groep, die haar innerlijken weerzin niet verheelde en zich tegen Roehm's optreden verzette. Aan de spits daarvan stond de huidige stafchef Victor Lutze. Zonder dat ik er een flauw idee van had, is Roehm door bemiddeling van een door en door corrupten oplichter, een zekeren heer von A. u allen bekend in betrekking gekomen met generaal von Schleicher. Het doel van de mannen was vooral de weer macht van het Rijk en de nationale bonden in één hand te krijgen, waarvoor Roehm de man moest zijn.. Hitier besprak vervolgens om welke redenen hij nooit zijn toestemming zou kunnen hech ten aan een dergelijke benoeming. In de eer ste plaats om zakelijke redenen. In mijn strijd van veertien jaar, aldus Hitier, heb ik de strijdorganisaties van de partij steeds als een politieke instelling beschouwd, die met het nationale leger niets te doen heeft. Het zou een desavoueering van mijn politiek zijn geweest, indien ik de rijksweer onder het bevel van den S.A.-leider had gebracht. In de tweede plaats zou het uit mensche- lijke motieven onmogelijk zijn geweest., ooit de opvattingen van generaal von Schleicher te aanvaarden. Aan het hoofd van het leger staat generaal-veldmaarsclialk president von Hindenburg. Ik heb als kanselier in zijn handen den eed afgelegd en die is voor mij persoonlijk onaan tastbaar. De door mij aan hem gegeven belofte, dat ik het leger als een niet-politiek instrument van het rijk zou eerbiedigen is in overeenstemming met mijn innerlijke overtuiging. Maar ook tegenover den minister van.Rijks- weer zou ik onmogelijk anders hebben kunnen handelen. Hij heeft zich als vertegenwoordiger van het leger steeds loyaal gedragen. De offi cieren en soldaten hebben zich op gelijke wijze gedragen. Toen Roehm zag, dat hij door overreding niet zijn doel kon bereiken, wilde hij het sla gen van zijn plannen afdwingen. In de eerste plaats wilde hij de voorwaarden scheppen voor een tweede revolutie. Hij maakte propaganda onder de S. A. voor zijn plannen door te bewe ren dat de rijksweer haar wilde ontbinden en dat ik helaas voor die plannen gewonnen was, wat een onbeschaamde leugen was. Om zij in doel te bereiken had Roehm de be schikking over millioenen. Uit een onderzoek na zijn dood ingesteld, is vastgesteld, dat hij voor dat doel twaalf millioen mark had. Hitler zeide voorts, dat Schleicher zich in verbinding had gesteld met Gregor Strasser. Het plan bestond volgens een vastgesteld program een aanval te doen op de regeerings- gebouwen en mij te arresteeren, terwijl de verdere actie zou geschieden onder mijn naam In mijn naam wilden de samenzweerders dan instructies geven aan de S. A. van het geheele land. Engelsche en Fransche bladen gingen steeds meer over as. gebeurtenissen in Duitschland schrijven. Het bleek, dat het buitenland er systematisch op werd voorbereid, dat een re volutie voor de deur stond en men met het huidige régime geen rekening meer behoefde te houden. Einde Juni was ik vast besloten, aan deze onmogelijke ontwikkeling een einde te maken; daar de op allen drukkende spanning ondra gelijk was geworden, besloot ik stafchef Rhoem te ontslaan en in verzekerde bewaring te nemen en ook een aantal van zijn mede standers te arresteeren. Over zijn optreden te Wiessee zeide de rijks kanselier: Op dat oogenblik was ik verantwoordelijk voor het lot der Duitsche natie en voor den Oppersten Rechter van het Duitsche volk. Er moest bliksemsnel gehandeld worden. Ik gaf het bevel, de hoofdschuldigen aan het ver raad neer te schieten en ook bij elke po ging tot verzet tegen arrestatie van de wa pens gebruik te maken. En ook in de toekomst zal een ieder, die zijn hand opheft togen den staat zijn verdiende loon ontvangen. Een buitenlandsch journalist, die in Duitschland gastvrijheid geniet, heeft geprotesteerd na mens de vrouwen en kinderen van de gestraf ten en verwacht wraak uit hun rijen. Hitier antwoordt hierop, dat vrouwen en kinderen altijd als onschuldige slachtoffers van elke beweging vallen en dat hun aantal onnoeme lijk groot zou zijn geweest als de opstandelin gen geslaagd waren in hun opzet. In totaal waren bij de jongste gebeurtenis sen 77 personen gedood, waaronder 19 leiders der „zwarte troepen", die allen gefusilleerd zijn. Dertien S. A.-leiders verzetten zich tegen hun arrestatie en drie pleegden zelfmoord. Vervolgens hekelde Hitier de onware be richtgeving der buitenlandsche correspon denten, die o.a. beweerd hadden, dat zich ook in het Rijkskabinet aanhangers der samen zweerders bevonden. Men noemde de namen van de Rijksministers Seldte en Von Papen. Hoe onjuist dit laatste is, blijkt o.a. uit het feit, dat deze een der eersten was, die de mui ters hadden willen vermoorden. Hitier verklaarde verder, dat zijn vertrou wen in de S. S. nooit geschokt was. en dat hij ook de S. A. zijn vertrouwen kon hergeven. Hitier eindigde zijn rede met.de woorden: „Zooals ik bereid ben voor de historie de ver antwoordelijkheid op mij te nemen voor de dooden van dezen opstand, zoo ben ik vastbe sloten, het dierbaarste te verdedigen dat ons op deze aarde gegeven is: liet Duitsche volk en het Duitsche Rijk." Goering spreekt. Nadat Rijkskanselier Hitier zijn rede be ëindigd had, nam Rijksdagpresident Goering het woord en dankte Hitier voor alles, wat hij voor het Duitsche volk. voor de Duitsche natie had gedaan. De Rijksdag heeft nog maals de moeilijke uren meebeleefd waarin de leider de redder van het geheele Duitsche volk is geweest. Goering zelf had twee maan den geleden den chef van den staf der S. A. bijna op de knieën gesmeekt, zijn trouw aan den leider en het Duitsche volk niet te bre ken. Met lachende geringschatting had Roehm toen echter reeds besloten, den dolkstoot toe te brengen. Goering verklaarde, getuige te zijn geweest van de smart van den leider om het verbreken van de trouw door diegenen, die eens zijn vrienden waren. Het Duitsche volk weet thans echter, dat het rustig kan leven en werken. Naarmate de nood grooter is, is de leider sterker. Aan het slot van zijn rede stelde Goering de volgende resolutie voor, die door den Rijksdag onder stormachtig applaus werd goedgekeurd: „De Rijksdag keurt de verklaring der Rijks- regeering goed en dankt den Rijkskanselier voor zijn actieve en vastberaden redding van het vaderland van burgeroorlog en chaos". Duitschland. Verplaatsing van het Oosten- rijksche Legioen. Uit Muenchen: Het staat thans definitief vast, dat groote afdeelingen van het „Oosten- rijksche legioen" geleidelijk naar Noord-Beie ren zijn overgebracht, waar zij zijn onderge bracht in de omgeving van Koburg. Het hoofd kwartier van de nazi's in Muenchen blijft de propaganda voeren met een klein personeel van Oostenrijksche S. A. lieden, die nog hun uniformen dragen, terwijl Habicht nog steeds verblijf houdt in Muenchen en klaarblijkelijk geen last ondervindt van de gebeurtenissen der laatste weken. In de verschillende plaats jes aan de grens liggen nog kleine detache menten Oostenrijksche legionarissen, doch het geleidelijk overbrengen naar Noord-Beieren van deze lieden is reeds verscheidene weken aan den gang. Oud-minister Hermes veroordeeld. Vrijdag is vonnis geveld in het proces tegen den vroegeren rijksminister van Voedselvoor ziening, dr. Hermes. De ex-minister werd we gens fraude tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld, welke straf hij echter met het oog op de langdurige voorloopige hechtenis niet behoeft te ondergaan. De proceskosten komen voor rekening van dr. Hermes. (D.N.B.) EINSTEIN's RELATIVITEITS THEORIE. GROOTE OPLICHTINGSAFFAIRE IN OOST-GALICIë. FRANSCH GELEERDE ACHT HAAR ONJUIST. PARIJS, 13 Juli (V. D.) Volgens de „Ma- tin" heeft de Fransche geleerde Carvalio, di recteur van de Polytechnische school, duide lijk aangetoond, dat de relativiteitstheorie van Einstein als onjuist moet worden beschouwd, daar het beginsel van de onveranderlijkheid der lichtsnelheid niet bestaat. INDUSTRIEELEN ER BIJ BETROKKEN. WARSCHAU, 13 Juli (V. D.) Naar uit Lem- berg wordt gemeld, hebben de Poolsche po- litie-autoriteiten in Oost-Galïcië opnieuw een groote oplichtingsaffaire ontdekt. Vier in- dustrieelen en kooplieden uit de petroleum industrie zijn gearresteerd. De oplichtingen zouden een bedrag van ongeveer vier mil lioen zloty betreffen. DUITSCHE VLIEGTUIGLOODS IN DE LUCHT GEVLOGEN? TWAALF VLIEGTUIGEN ZOUDEN VERNIETIGD ZIJN. WEENEN, 13 Juli (V. D.)Uit Berlijn wordt aan de Reichspost gemeld, dat in den nacht van Dinsdag op Woensdag de vliegtuigloods van Swinemünde tengevolge van een aan slag in de lucht is gevlogen. De in de loods aanwezige twaalf vliegtuigen zijn vernietigd. REVOLVERGEVECHT IN EEN VERGADE RING MALAGA, 13 Juli (V.D.) Tijdens een ver gadering van de corporatie Alozania is een revolvergevecht ontstaan, toen de secretaris beschuldigd werd van verduistering der gel den. De man ontstak daaroor in zoo hevige woede, dat hij een revolver trok en op den burgemeester van de stad vuurde. Het schot miste echter en trof den zoon van den se cretaris, waarop deze onmiddellijk het wapen op zich zelf richtte en een einde aan zijn le ven maakte. Er ontstond een pandemonium en van alle kanten werd gevuurd. In totaal werden vier personen gewond. DE SOVJET-UNIE BESTELT GEVECHTSVLIEGTUIGEN. In Engeland. LONDEN. 13 Juli (V.D.). r— De „Daily He rald" meldt, dat de Sovjet-regeering binnen kort verscheidene oorlogsvliegtuigen in Enge land zal bestellen. De vooraanstaande perso nen uit Russische luchtvaartkringen, die on langs een bezoek aan Engeland hebben ge bracht, hebben de regeering te Moskou aan bevolen groote opdrachten voor vliegtuig motoren en oorlogsvliegtuigen in Engeland, Frankrijk en Italië te plaatsen. Waarschijnlijk zullen in Engeland gevechts vliegtuigen, bombardementsvliegtuigen met twee plaatsen en machines voor algemeene militaire doeleinden worden besteld. De moto ren zullen waarschijnlijk in hoofdzaak besteld worden bij de Rolls Royce-fabrieken, welke motoren ook gebruikt worden voor de snelste Engelsche gevechtstoestelleri. NIEUWE OOSTENRIJKSCHE REGEERING BIJEEN. DOODSTRAF OP TERREURDADEN. WEENEN 13/7 (DN.B.)Officieel wordt medegedeeld: Donderdag is onder voorzitter schap van Dollfuss een ministerraad gehou den die eenige uren lang duurde. De ministerraad keurde de reeds aangekon digde wet ter bestrijding van terreurdaden goed. Deze wet geldt voor den duur van de op standige staatsviiar.dige beweging, subsidiair tot aan den geldigheidsduur van het stand recht dus 31 Januari 1935. Zij bepaalt dat voor alle terreurdaden, zoo wel voor het bloote, onbevoegde bezit van ex plosieve stoffen, als voor een serie andere bij zonder ernstige vergrijpen tegen de veilig heid van de verkeersondernemingen en gele genheden. en voor vergrijpen tegen vitale be drijven, uitsluitend de doodstraf opgelegd kan worden, zoowel door de standrechtbanken als door de gewone rechtbanken. Na de bekendmaking van de. wet wordt een termijn van vijf dagen toegestaan voor vrij willige aangifte en inlevering van explosieve stoffen. De commissie van ministers zal het vraag stuk bestudeeren onder welke voorwaarden huizen en bureaux ontruimd kunnen worden, die misbruikt worden voor misdadige doel einden. In een andere eveneens aangenomen wet, wordt het wapen-gebruik door ambtenaren der Justitie geregeld. Voorts besloot het kabinet tot voortzetting van de maatregelen van productieve werk loosheidsbestrijding, en nam een wet aan over de instelling van productie-corporaties. Door deze wet worden de bedrijfsraden af geschaft en komt in hun plaats een corpora tief ingerichte vertegenwoordiging binnen de bedrijven. ONZE DAGELIJKSCHE KINDER VER TELLING. Hij stapte in de boot, draaide eens aan een paar knop pen, haalde een stang over en opeensrrrrrrrrt, daar begon de motor te snorren en eer hij er erg in had, vloog de boot van den wal af en schoot de rivier op. Hij kon nog net bijtijds het roer grijpen en wilde juist naar land sturen, toen het zeil op vreemde wijze bewoog.... Het ging hol en bol staan, net of er iets onder bewoog, en jawel, daar kwam eensklaps een gezicht te voorschijn. Zóó'n groote baard had Pietje nog nooit gezien. Er bleef maar juist plaats over voor twee oogen en een puntje van een neus. Brrrr, wat een gezicht. Hij voelde al zijn moed in de schoenen zinken. Wat moest hij doen, alleen in de boot met dien vreemden sinjeur? 3.000.000 p. st. niet genoeg. Tegenstrijdige ministerieele politiek. (Van onzen correspondent) Londen, 12 Juli De minister van Landbouw Elliot heeft op nieuw een belangrijken maatregel doorgezet om den prijs van levensmiddelen te verhoo- gen en binnenlandsche producenten een kans te geven winst te maken in hun bedrijven. Nu worden de slachtvee-boeren geholpen met een regeeringsbedeeling, welke 3.000.(XX) zal kosten. Dit is een noodmaatregel, die voor een half jaar zal gelden. De politiek van den minister is in werkelijkheid den aanvoer van buitenlandsch vleesch, dat voornamelijk uit Argentinië en de Dominions komt, in te krimpen door middel van invoerheffingen en contingenteering. Bij het bestaande handels verdrag met Argentinië kan aanvoer van rundvleesch uit dat land de eerstkomende twee jaren niet worden beperkt indien Argen tinië niet wil meewerken. Argentinië wil niet meewerken. Wat de Domininons betreft staat de zaak eenigszins anders. Sedert 1 Juli kan Engeland onder de bepalingen van de Ottawa- overeenkomsten wel verdere beperkingen leg gen op den aanvoer van levensmiddelen uit de Dominions. De Dominions verzetten zich echter hevig tegen verdere besnoeiing van hun invoeren in Engeland en aangezien de Britsche regeering wrijving met de Dominions wenscht te vermijden en goedschiks tot over eenstemming wil komen heeft zij het beter gevonden haar plannen voor beperking van vleeschinvoer voorloopig op te schorten. Uit stel is echter geen afstel. Aangezien de bin nenlandsche producenten naar het schijnt tennaastenbij geruïneerd zijn, moet regee- ringshulp echter onmiddellijk worden ver schaft. Vandaar de noodmaatregel waarbij, hangende een regeling met de Dominions en Argentinië voor vermindering van hun aan voer, de binnenlandsche producenten van 5 tot 9 shilling ontvangen voor elk cwt slachtvee dat zij aan de markt brengen. Zij krijgen den bijslag, zooals gezegd, voor zes maanden. Aan het einde van die periode zal. moet men aan nemen, de minister er in zijn geslaagd ten deele de kunstmatige schaarschte te wekken, welke de prijzen van rundvleesch op de bin nenlandsche markt omhoog zullen brengen. Het zal niet hoog genoeg zijn om het bedrijf lucratief te maken. Maar de voorgenomen in voerheffing zal een fonds maken, waaruit de binnenlandsche boeren verder schadeloos zul len worden gesteld. Uit dat fonds ook hoopt de regeering later haar 3000.000 terug te krij gen. Vertegenwoordigers van het boerenbedrijf zijn maar half-tevreden met het geschenk dat hun minister hun heeft toegezegd. Zij willen hoogstens erkennen dat de maatregel een stap in de goede richting is. De producenten ver- koopen op het oogenblik hun slachtvee tegen 36 shillings per cwt. Zij verklaren dat een minimum ecomonische prijs 45 shillings is. De bijslag van de regeering is daarom onvol doende. Zonder quota zou de toestand voor hen ho peloos blijven. Hun bedrijf zou alleen wat langzamer worden gedood. De boeren vinden in het algemeen den maatregel maar lapwerk. Zij denken alleen aan hun eigen belang en tellen de bezwaren welke de regeering moet laten gelden tegen een tegen de Dominions gerichte quota-politiek licht. Maar deze be zwaren zijn echt en ernstig. En ze gelden even zeer in het geval van andere landen, die handelsverdragen met Engeland hebben gesloten of op het punt staan te sluiten en die ten doel hebben de Britsche industrie aan buitenlandsch afzetgebied te helpen. De te genstrijdigheid in de politiek van den minis ter van Landbouw en die van den President van den Board of Trade accentueert zich steeds meer. En hoe Elliot zijn boeren-vrien- den aan quota's kan helpen zonder de Brit sche industrie ernstig te schaden laat zich nog steeds niet inzien. A. K. VAN R. Engelsch beroep op Hitier. Vrijlating der pacifisten verzocht. Een aantal vooraanstaande Engelschen, van alle politieke en religieuze richtingen, heeft, naar Reuter verneemt, aan rijkskanselier Hitier een request gezonden ten gunste van de Duitsche pacifisten, die nog altijd in con centratiekampen zijn opgesloten. „Wij zijn van meening." aldus wordt gezegd, „dat het een zeer gunstige uitwerking zou hebben op de openbare meening in Engeland en andere landen en dat gij aan uw vredes- verklaringen meer kracht zoudt bijzetten, in dien gij aan deze menschen amnestie verleent. Wij gelooven, dat dit er toe zou bijdragen, de huidige spanning in Europa te doen af nemen." Tot de onderteekenaars van het request be hooren de bisschop van Birmingham, dr. Shephard, lord Ponsonby. Frank Briant. sir Walter Leyton en de deken van Canterbury. Een dergelijk beroep op Hitier zal ook door Polen, Zweden, Noorwegen, Denemarken, N e- dërland, Zwitserland, Spanje en de Ver- eenlgde Staten gedaan worden. Ontzettend einde van Gpoe-chef Vijanden verborgen slangen in zijn bed. Reuter verneemt uit Helsingfors, dat het hoofd van de Gpoe in Trans-Kaukasië, gene raal Sirow, eenige dagen geleden vermoord is. De moordenaars hebben een paar giftige slangen in zijn bed gelegd, welke zij uit den dierentuin hadden gestolen. De generaal is ondanks alle pogingen om hem te redden onder hevige pijnen gestorven. BEKEND ENGELSCH PILOOT VERONGELUKT. AMBLER, 13 Juli, Joseph Mc. Cormick, de bekende piloot, die proefnemingen met auto giro-vliegtuigen nam. is gisteren met zijn toe stel bij een proefvlucht neergestort. De ma chine vloog in brand en de piloot kwam jammerlijk om het leven. VROUWENBUREAU IN ÏTET DUITSCHE ARBEIDSFRONT. BERLIJN. 13 Juli V.D Op order van dr. Ley is in het Duitsche arbeidsfront een vrouwenbureau opgericht, dat onder leiding van Fr au Scholtz-Klink staat-

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 6